KEDKmSCHOOL Looze streken van Snoekie en Bolleboks. Gewestelijk Nieuws BRESKENS. Vrijdag 29 Juli heeft de eerste steenlegging plaats gehad van de nieuwe pastorie der Ned. Herv. Ge meente alhier. Deze handeling werd verricht door de tweeling Eri en Helma Kelder, dochters van den predikant. Hierbij werd allereerst het woord gevoerd door Ds. Kei der Jr., waarbij dank betuigd werd aan het college van Kerkvoogden die hem verzocht hadden deze ge denksteen aan te brengen hetgeen hij had overgedragen aan zijn beide dochtertjes. Het aanbrengen van de ze gedenksteen bedoelt het begin van een nieuw stuk geschiedenis De oude pastorie heeft haar diensten verricht, enkele honderden jaren lang. Maar het was dan nu ook meer dan genoeg. Het woord pasto rie beteekent: hier moeten de oogen open gehouden worden, dag en nacht voor de realiteit der tijdelijke en eeuwige dingen. Moge deze nieuwe woning, aldus besloot spr., ten ze gen zijn voor de Ned. Herv. Ge meente, voor de geheele plaats en tot uitbreiding van Gods Koninkrijk Hierna sprak de heer W. Luteijn Azn. President Kerkvoogd. Hij bracht in herinnering hoe ongeveer 8 jaar ge leden de eerste steen gelegd werd voor het nieuwe Kerkgebouw, dat enkele jaren daarna een begin ge maakt werd met het Jeugdlokaal en hoe nu een nieuwe broodnoodige pastorie ging verrijzen. Waar de naam van Ds. Bremer verbonden is met de Kerk, die van Ds. Keers met het Jeugdlokaal, daar stellen wij er prijs op, aldus spr., dat de naam van de tegenwoordige predi kant verbonden zal zijn aan de nieu we ambtswoning. Moge hij en zijn gezin, aldus eindigde spr., als eerste bewoners vele goede jaren beleven in dit nieuwe huis en nog lang ge tuige zijn van de bloei der Ned Herv. Gemeente Breskens. ZUIDZANDE. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is be noemd de heer P. J. Leenhouts, alhier. OOSTBURG. Ds M. van Wijk, vroeger alhier, hoopt Zondag 14 Augustus a.s. af scheid te nemen van de Geref. kerk te Bolnes. Na Zondagavond 4 Sept. in de Boschpolderkerk bevestigd te zijn door Ds H. Knoop, hoopt hij Woensdagavond 7 Sept. d. a. v. in de Tidemansstraatkerk zijn intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Rotterdam-Delfshaven. dat van boven af wel reeds verla ging zal worden voorgeschreven in verband met het rapport Weiter. Weth. Cammaert: Meneer de Voorzitter, ik ben tegen intrekking van dat raadsbesluit. Ik zou dit punt liever aanhouden tot een nadere in structie is vastgesteld. Voorzitter: Dat komt dus precies op hetzelfde neer. We wijzigen een en ander tegen de volgende begroo ting, zooals we ook in B. en W waren afgesproken. Dhr. Wijffels: Waarom moeten we onze besluiten maar steeds weer in trekken? Dat lijkt zoo kinderachtig, 'tis precies alsof we altijd ongelijk hebben. Voorzitter: Na grondige bespre king zijn wij tot ons voorstel ge komen. Maar, als de heeren er lie ver niet op in willen gaan, dan kun nen we ook het raadsbesluit aan houden. Weth. Carpreau: Mag ik nog even toelichten? Het is heelemaal onze bedoeling niet alles maar goed te vinden. Maar, zóó krijgen we niets gedaan. Eerst dienen instructie en salaris opnieuw vastgesteld te wor den. Anders bereiken we niets. Met alg. st. wordt hierna conform het voorstel van B. en W. besloten. Lichtpunt. Van den opperwachtmeester is het verzoek ingekomen een lichtpunt bij de kazerne te plaatsen. Om het groo- te belang, ook al in verband met de nieuwe verkeersweg, stellen B. en W. voor goedgunstig te beslissen, temeer omdat de aanleg goed en gemakkelijk te regelen is. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Schijve deelt de Voorzitter mee dat een ondergrondsch net wel gewenscht zou zijn, maar dat het thans om de kosten veel te bezwaar lijk zou komen. Het is waar dat de pas geplaatste palen geen mooi ge zicht opleveren, maar als ze goed droog zijn, zullen ze zeker eenvroo- lijker kleurtje krijgen. Dhr. Van Pamelen vreest dat de paal in de straat naar Biervliet af gereden zal worden. Volgens de meening van spr. zou ze aan de andere zijde beter staan. Dhr. Wijffels meent dat ze nu juist voor de voetgangers veilig staat. De Voorzitter beaamt dit maar het groote bezwaar is dat bij afbreken van de paal de geheele leiding in gevaar komt. Daarom zegt spr. gaar ne toe, de situatie te zullen opne men. De P.Z.E.M. zal zeker zoo noodig haar medewerking geven. B. en W. hebben daarvoor niets dan lof. Nu men toch over de lichtpunten bezig is, moet weth. Cammaert wij zen op de verlichting bij de wed Bron en van Ecke. De armen der lantaarns zijn te klein. De Voorzitter is van oordeel dat de boompjes een goede verlichting beletten. Ook daar kan de toestand worden nagegaan. Maar spr. moet de heeren verzoeken, er rekening mee te houden, dat de licht-rekening al zwaar genoeg belast is. Dhr. Wijffels geeft in overweging de lichten te verzwaren. De Voorzitter acht op die wijze een oplossing wel mogelijk. Bij de P.Z.E.M. ware dan te informeeren of het niet mogelijk is bij de be staande hooge rekening de licht sterkte wat te verhoogen. Weth. Cammaert zou ook graag de paal op den grond van Lievens naar de overzijde verplaatst willen zien. De Voorzitter raadt dit af. De be doeling is indertijd geweest dat het een richtpunt voor verschillende stra ten zou zijn. Volgens het voorstel van weth. Cammaert zal men juist in een donkeren hoek loopen als hien van de tram komt. Weth. Cammaert blijft bij zijn meening. Voor het auto-verkeer is het beter. Voorzitter: Het lichtpunt is er aangebracht voor de voetgangers en ook noodig. Weth. Cammaert: Maar het werpt geen licht op de straat I Voorzitter: Dat is te verbeteren door een sterkere lamp. Dhr. Schijve: Zou het toestaan van dit verzoek niet gevaarlijk zijn? Voor burgers zijn dergelijke aanvragen al tijd afgewezen. Voorzitter: Dit is toch moeilijk met een gewone aanvraag te verge lijken. Wanneer iets voorvalt, is het zeker gewenscht dat men de kazerne gemakkelijk bereiken kan. Maar hier voor is goede verlichting noodig. Weth. Cammaert: Ik ben het roe rend eens met de strekking van de opmerking van den heer Schijve. Maar in dit geval ben ik voor toe staan. Dhr. Van Pamelen wijst er op dat er nog verschillende donkere straatjes zijn. De Voorzitter en Weth. Cammaert hebben dit reeds opge merkt en zullen nagaan hoe een op lossing kan worden verkregen. Besloten wordt met plg. st. het verzoek toe te staan, terwijl de an dere naar voren gebrachte gevallen door B. en W. zullen worden on derzocht. Begrooting. In verband met genomen raads besluiten enz. is wijziging der be grooting 1932 gewenscht. Met alg. st. wordt daartoe dan ook overeen komstig voorstel van B. en W. be sloten. Accountant. Voorzitter: Indertijd is de wensch uitgesproken, dat de gemeentekas regelmatig deskundig gecontroleerd zou worden. In den laatsten tijd is verder gebleken dat in teveel licha men de controle niet in orde was, zoodat de finantiën daardoor vaak in wanorde zijn gebracht. Bij de gemeente berust de verantwoorde lijkheid bij B. en W., die als on- deskundigen echter niet alles kun nen nagaan. Daarom stellen wij voor de controle te doen geschieden door een accountant van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Wij hebben daarover een schrijven ontvangen, waaruit blijkt dat bij 4 x nagaan der kas de kosten f 120 per jaar zullen bedragen. Dit is naar gelang van de belangrijkheid der zaak niet te hoog. U behoeft hierover niet direct te beslissen; laat uw gedach ten er maar eens over gaan tegen de volgende vergadering. Weth. Cammaert: Meneer de Voor zitter, ik ben het niet met u eens. Ik ga uit van dit: de ontvanger is bekwaam of hij is het niet. Als hij bekwaam iSj en dat moet, dan administrateert hij goed en is con tröle dus niet noodig. Als we nu nagaan dat de secretaris, de bur gemeester en twee wethouders er over gaan, dan zou het toch te gek zijn, als de zaak zoo nog niet in orde was. En controle? Kijk naar de Pen sioenraad. Daar ?s geregeld accoun tants-onderzoek en toch waren er duizenden tekort. En bovendien, als fraude wordt geconstateerd, is het reeds te laat. Nee, als Burgemeester en Wethouders maar krachtig ge noeg steunen, zal het best gaan Zeker, de verantwoording is groot maar ik acht een accountant met een voor deze tijd groote uitgaaf niet noodzakelijk. Voorzitter: Ik acht me gelukkig zulke verlichte wethouders te heb ben, die zooveel verstand van ad ministratie hebben, dat zij de ge meente-financiën kunnen controlee ren. Echter moet ik er even |op wijzen, dat in groote gemeenten, waar de administratie toch zeker wèl deskundig wordt gevoerd, toch ge regeld accountantsonderzoek plaats heeft. De verantwoording is heusch te groot, zoodat ik aanneming van ons voorstel ten sterkste moet aan bevelen. Weth. Carpreau: Mag ik ook nog even iets opmerken? Bij de tegen woordige ingewikkelde administratie is vaak goede voorlichting noodig Ons voorstel nu houdt tevens in, dat wij die adviezen gratis krijgen. Voorzitter: Vinden de heeren goed, er de volgende maal op te beslissen? Ja? Dan krijgen we punt 8: Subsidie Festival. De feestcommissie heeft een ver zoek ingediend voor het verkrijgen van subsidie en wel f 100. Dat be drag is zeer bescheiden voor een dergelijke onderneming. Weth. Cammaert: Meneer de Voor zitter. het is wel jammer dat de commissie het niet noodig heeft ge oordeeld, bij haar aanvraag een be- ferooting over te leggen. Maar daar mijn collega, weth. Carpreau, voor zitter dier commissie is, vertrouw ik er op dat die begrooting zuinig in elkaar zit en het bedrag dus noodig is. Secretaris: Mag ik even opmer ken, dat de begrooting wel aanwezig is; ze ligt bij de stukken. Voorzitter: Ik ben nog steeds van meening dat het beter was geweest, het feest niet te vieren en uit te stel len tot over 5 jaar bij de herdenking van het 100-jarig bestaan. Daar komt nog bij dat de notulen niet precies uitwijzen of het muziek thans 95 of 97 jaar oud is. Maar dat daargelaten in dezen tijd, nu wellicht een staking voor de deur staat, is het festival niet op zijn plaats. Om die reden ben ik tegen het plan. Toch heb ik het niet tegengewerkt en wel, omdat het voor de middenstand ook een slechte tijd is, zoodat ze eenige bijzondere inkomsten gerust kunnen gebruiken. En om dezelfde reden zou ik het bescheiden bedrag van f 100 ook wiüen geven. Het is niet veel; gerekend naar de royale wijze waarop wij steeds gewoon zijn ge weest bij te springen, is het zelfs al heel weinig, maar de com missie heeft met alles rekening ge houden. Dit is te prijzen waarom B. en W. u voorstellen het gevraagde toe te staan. Dhr. Schijve: Hoe zit het met het dansen? Voorzitter: Om bijzondere redenen zal ik hiervoor geen toestemming geven. Er wordt wel gezegd dat ik weinig verstand heb, maar dit wei- nigje wil ik dan ook dubbel ge bruiken en daarom wordt het geen dansen. Of het zou moeten zijn een bal-champêtre; daarvoor geef ik graag permissie. In dit verband moet ik nog ever. opmerken dat ik in een benijdens waardige positie verkeer. Langs alle zijden krijg ik steeds medewerking zoodat ik mij als het ware in een bed van rozen bevind, waarbij zelfs de doorns niet ontbreken. Verder zullen we zorgen voor goe de verlichting van de markt, zoodat geen verlichting met zaklantaarns noodig zal zijn. Kunnen de heeren er mee accoord gaan om die f 100 toe te staan? Ja? Dan stellen wij in verband met dat festival voor, de Winkelsluitingswet voor die dagen buiten werking te stellen. Niemand hiertegen? Dhr. Wijffels: Hoe staat het met de Hanze-dag en de winkelsluiting? 31. Wacht even, daar kwamen ze bij een motorbootje, dat aan den kant lag. „Spring!" fluisterde de lange, en, zoo gezegd, zoo gedaan. Ze vouwden hun handen samen, namen 'n reuzenduik en bonkten met hun schedel in het ruim van het ijzeren motorvaartuig neer. ,,Au!" zei de lange en greep naar zijn hoofd. Toen gooide hij het bootje los, greep het stuurrad enrrrl daar gingen ze, terwijl de oogen van den veldwachter van pure woede heen en weer rolden. Met zoo'n vaart schoten ze vooruit, dat ze in nog geen tien minuten drooggewaaid waren. 32. „Honderdduizend bommen en gra naten!" raasde de veldwachter. Hij schoot als een bruinvisch naar de eerste de beste boerderij en belde vandaar de politie in Klontenburg op. Nu, daar waren ze bij de pin ken en nog [geen kwartier later kwam de heele motorbrigade, bestaande uit zes man en drie motorfietsen, het motorbootje achterop. De lange slikte van schrik zijn tabakspruim in, toen hij 't zag en prutste wat hij kon, om het bootje harder te doen varen Voorzitter: Dat is reeds toe gestaan Dhr. Wijffels: Maar er is toch be sloten dat de raad er ieder maal in gekend zal worden? Voorzitter: Zeker, maar B, en W. houden ook eenige bevoegdheid en daarvan hebben wij gebruik ge maakt. Rekening 1931. Deze wordt voorloopig aangebo den als volgtOntvangsten f 68665 uitgaven f 65705alzoo met een goed slot van f 2960. Besloten zitting. Na het toestaan van een onthef fing honden-aanslag wordt overge gaan in geheime vergadering ter be handeling van een verzoek gem.- ontvanger om ontslag verdere ver plichtingen èn terugbetaling van mi litie-vergoeding. Hoevelen zijn er niet, die naar aanleiding van een bekeuring zich zelf op het Kantongerecht willen ver dedigen. Maar weet gij, wat het U kost, als gij hiervoor een reisje naar Neuzen moet maken. Maar wordt dan ook wakker en vecht voor het behoud van Uw Kantongerecht te Oostburg. BRESKENS. Reeds zijn weer enkele dagen ver hopen sedert de bemanning van de Leger des Heils-Mocorboot „Febe" hier haar vergadertent aan de Ëmma- straat opsloeg. Zaterdagavond vond de officieele openingsdienst plaats, nadat de Officieren, die behalve spre ken ook blijk geven te kunnen musi- ceeren en zingen, 's middags reeds in in het dorp op verschillende plaatsen hun liederen hadden doen hooren. Jammer was, dat de geweldige onweers bui, die juist voor den aanvang der samenkomst losbrak en vrijwel onaf gebroken den geheelen avond voort- woedde, velen', die ongetwijfeld hadden willen komen, weerhield het huis te verlaten. Het opgekomen publiek heeft echter geen last van de slagregens gehad: het tentdoek hield zich uit stekend en liet geen druppel door. Na de gebruikelijke inleiding door den Kapitein-Gezagvoerder, weid het woord gevoerd door den Ed Achtb. Heer I. Cappon, loco-burgemeester dezer gemeente, die op warme wijze den arbeid van het Leger des Heils, en in het bijzonder die van de aan wezige Officieren, bij het publiek aan beval. Daarop volgden nog enkele andere sprekers, naar wie met de meeste belangstelling en aandacht werd geluisterd. 's Zondagsavonds had wederom een opwekkingssamenkomst plaats. Ditmaal was de tent geheel gevuld en al spoedig bleek, dat de broeders van het Heils leger den juisten toon getroffen had den, want ieder scheen zich van het begin af geheel „thuis"' te gevoelen, hetgeen wel bleek uit de hartelijke wijze waarop het publiek instemde met de bekende en ook wel minder bekende Legerliederen. Verschillende sprekers voerden weer het woord, terwijl, ten slotte met ontróerenden ernst wtrd geluisterd naar den eind- toespraak van den Kapitein. Dat men de samenkomsten waar deerde bleek vel uit de stijgende be langstelling: Maandaga\cr,d was de tent, die 250 zitplaatsen bevat, wederom gevuld. Als spreker voor dezen avond was aangekondigd Mr P. Dieleman uit Middelburg. Na het zingen van enkele liederen werd dan ook aan dezen het woord gegeven Onder ademlooze stilte klonken de ernstig-waaischuwen- de woorden van spreker door de tent. Stilgestaan werd bij den maatschap- pelijken nood, maar bovenal bij den geestelijken nood van ons volk. Ten slotte wees spr. op den persoonlijken nood van het menschelijk hart en op de eenige hoop tot leniging daarvan: Jezus Christus. Zijn redenen stavend op den Bijbel en op eigen ervaring, eindigde spr. met er bij zijn hoorders op aan te dringen ernst te maken met het leven. Daarna werd nog door enkele Officieren het woord gevoerd, terwijl ten slotte naar Leger-gebruik werd geëindigd met een dringende uitnoodiging. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer gemeente en andere leden van het dagelijksch bestuur. Resten ons thans nog twee samen komsten, waarin het zeker ook niet aan belangstelling zal ontbreken. Hedenavond zal het woord worden gevoerd door Ds W. H. Kelder Jr., terwijl Woensdagavond de sluitings avond zal plaats vinden. Vrijdagavond zal dan reeds weer de openingssamen komst te Groede worden gehouden, waarvoor reeds nu groote belang stelling bestaat. GROEDE. Bij beschikking van den Heer Com missaris der Koningin zijn de dienst plichtigen der lichting 1933 voor deze gemeente als volgt ingedeeld: Buitengewoon dienstplichtige. Iz. Boeije. H. F. van den Bossche. A. Guiljam. M. J. Leurgans. Abr. J. Risseeuw. O. P. de Zutter. Gewoon dienstplichtige. J. de Bree. Jac. Buize. Cam. A. de Caluwé. P. A. Haartsen. J. A. Hennekelj. J. J Kareis. J. A. van Lare. J. J. Ras. J. J. Risseeuw. P. A. Verhage. Jac. M. Verpoorten. J. A. van de Wege. SCHOONDIJKE. In de Algemeene Onderlinge Paarden- verzekering Maatschappij, gevestigd alhier, zijn uitgetreden als bestuurs leden de heeren: P. de Hullu, Schoon dijke; T. Dusarduijn, Biervliet; P. Eras mus, Oostburg; D. Koster, Breskens. In hun plaats kwamen de heeren: P. Haverbeke, Biervliet; I. de Bruijne, Cadzand; J. Manneke, Groede en J. Ramondt, Schoondijke. IJZENDIJKE. In deze gemeente is besloten, op 22 Augustus, in aansluiting op het

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2