Provinciaal Nieuws Gewestelijk Nieuws Ingezonden. Looze streken van Snoekie en Bolleboks. Gemengd Nieuws. Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Juli 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9,30 ds W. H. Kelder Sr, van Charlois c.a. n 1,30 Zondagsschool. n 5,30 u Geen dienst Cadzand v 9.30 u ds Visser Groede v 9.30 u ds van Kooten Collecte Generale Kas Hoofdplaat n 2 u ds Snijdelaar Nieuwvliet vil u ds van Kooten Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10 u ds Snijdelaar Waterldk. v 9,30 u ds Huizinga ljzendijke v 10 u ds Huizinga Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u Mej. L)a Dufour. worden geacht. De heer Menko heeft de indruk gekregen, dat Nederlandsch-Indië binnen afzienba ren tijd voor de West-Europeesche textielindustrie verloren zal zijn. Voorts concurreert Engeland in de z.g. edele artikelen en ook op dit punt is Twente bezig langzamer hand de geheele markt te verliezen Deze scherpe concurrentie is mede veroorzaakt door den val van het Pond Sterling. De contingenteering, waartegen blijkens de diverse berichten, de Ne- derlandsch-lndische regeering zich heftig verzet, zou een verbetering in den toestand kunnen brengen. Differentieele rechten, een ander middel ter bescherming van den Ne derlandschen import, blijkt af te zul len stuiten op de bestaande trac- taten. Voor een tolunie schijnt men in Indië totaal niets te voelen. Ten slotte blijft nog over de vestiging van een Ned. textielindustrie in In die, een zeer ingewikkeld probleem, vooral in verband met het industriali- satievraagstuk in Indië op zichzelf. Hierover liet de heer Menko zich echter niet uit. Wel was hij de mee- toegedaan, dat persoonlijk con- net Indië van de fabrikanten ïoodig is, wil er iets worden :t. Men ziet, erg hoopvol ziet :stand er voor Twentie niet uit 0 e Eerste Kamer is nu ook nuis-toe, nadat zij afgeloopen we ken in snel tempo een aantal crisis- ontwerpen heeft goedgekeurd, als mede haar goedkeuring verleende aan den bouw van den derden krui ser. Over het algemeen waren de besprekingen van denzelfden aard, als die aan de andere zijde van het Binnenhof, werden er weinig of geen nieuwe gezichtspunten ontwikkelden gingen de meeste ontwerpen er zon der hoofdelijke stemming door. Zoo hebben o.m. de scheepvaart, de kip pen en de varkens hun noodwetten gekregen, nieuwe contingenteerings maatregelen kunnen nu worden uit gevoerd. Inzake den kruiserbouw is het even fel toegegaan tusschen re geering en de sociaal-democraten maar het aantal voorstanders over trof verreweg hen, die tegen den bouw gekant waren. Hoewel nu een periode van parlementaire rust is in getreden, zal er de eerstkomende weken op politiek gebied genoeg werk aan den winkel zijn. De Eerste Kamer-verkiezingen staan voor de deur en voorts blijft het rapport- Weiter de belangstelling van vrijwel de geheele Nederlandsche bevolking vragen. Vooral in de arbeidersbewe ging roert men zich heftig. Door S.D.A.P. en N.V.V. zijn in het ge heele land anti-Weiter-Zondagen ge organiseerd, bijeenkomsten, waar men in massa uiting zal geven aan de verontwaardiging over de in het rapport neergelegde voorstellen. De nieuwe socialistische partij, de O.S.P. heeft reeds aangekondigd met 100.000 man naar de residentie te trekken en zoodoende een massale, indruk wekkende betooging te houden te gen de bezuinigingsvoorstellen. Hier en daar is het tot min of meer ernstige incidenten gekomen. Wij noemen Overschie, waar tot twee maal toe ernstige relletjes plaats von den en Utrecht, waar het bij een botsing tusschen communisten en fascisten rumoerig is toegegaan. On getwijfeld is hierbij de invloed van de gebeurtenissen in Duitschland te bespeuren. Maar toch, ondanks alle clowneske imitatie, is de toestand, ook hier te lande, ernstig genoeg om voortdurend nauwlettend te blij ven gevolgd. De Zeeuwsche luchtlijn. De K. L. M. maakt weer een nieu we propaganda voor de Zeeuwsche luchtlijn door het uitgeven van een' insluitblaadje, dat speciaal is ver vaardigd met het oogmerk om hen, die voor hun zaken- of vacantierei- zen naar Zeeland reizen, op den luchtdienst RotterdamSchouwen/ DuivelandWalcheren opmerkzaam te maken. Teneinde een zoo doeltreffend mo gelijke verspreiding van deze inleg- blaadjes te verkrijgen, zijn deze toe gezonden aan de agentschappen der K. L. M. en de Vereenigiiigen voor Vreemdelingenverkeer en/.., die op hun beurt zooveel mogelijk personen hiervan moeten voorzien. De aandacht moet bij voortduring op de Zeeuwsche luchtlijn gevestigd worden, omdat het op deze wijze mogelijk wordt dat een voldoend gebruik van deze lijn gemaakt zal worden en de dienst die nog slechts als proef geldt, definitief kan wor den. Zaterdag werd te Haamstede de 600ste passagier geboekt op de lijn RotterdamHaamstede Vlissin- gen. Opheffing van tollen in Zeeland. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in hun zomerzitting besloten tot afkoop van de tollen op de vol gende wegen, met ingang van 1 Januari 1933, 1. de weg van Oost burg naar St. Kruis; 2. de weg van St. Kruis naar St. Lameijns; 3. de weg van Hoofdplaat naar Biervliet; 4. de weg van Philippine naar Drie kwart aan den weg van Ter Neu zen naar Sas van Gent; 5. de kom- weg van Overslag. Thans wordt, in onze provincie nog op twee wegen tol geheven t.w. de weg van Goes naar Katsche veer, richting Zierikzee, waarvan de Maatschappij de Wilhelminapolder tolgerechtigde is en de weg van Aardenburg naar Middelburg in Bel gië, waarvan een particulier de tol gerechtigde is. IV! Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat gij door middel van een of an derincassobureau wordt gedagvaard om te verschijnen ter Burgerlijke te rechtzitting van het Kantongerecht? Gij gaat, indien U ten onrechte wordt aangevallen, dit zelf verdedi gen. Rechtkundige hulp is dikwijls voor het bedrag te klein. Maar wat zal het U kosten, als U voortaan naar Neuzen moet. Een dagreis en dikwijls nauwelijks des avonds te rug. Dit is niet zeer aanlokkelijk. Maar zet (fan toch alle zeilen bij om het Kantongerecht te Oostburg te behouden. BRESKENS. De „Febe" komt. Velen hebben zich deze dagen al afgevraagd, wat deze raadselachtige aankondiging toch te beduiden heeft. Dit zal nu spoedig opgelost worden, want Za terdag 30 Juli zal men in de haven zien liggen de keurig ingerichte Evangelisatie-Motorboot „Febe". (Zie Romeinen 16 1 en 2). Dit schip is bemand met acht Officieren van het Leger des Heils (Stichter William Booth), die tezamen een instrumentaal en vocaal dubbel kwar tet vormen. Hun doel is zingend, spelend en sprekend te evangelisee- ren. De boot voert met zich een' keurig ingerichte tent, met opvouwbaar po dium en 250 kiapstoelen, welke zal worden opgeslagen op het bouw terrein aan de Emmastraat en waar in iederen avond tot en met Woens dag 3 Augustus openbare samen komsten zullen worden gehouden. (Zie advertentie in dit blad). De boot is reeds vanaf half Mei in de vaart en heeft verschillende plaatsen op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden bezocht. Dui zenden toehoorders hebben de sa menkomsten reeds bijgewoond en ze ker zal ook Breskens niet ten achter blijven in het toonen van haar be langstelling. De tent blijft hier slechts 5 dagen, om Donderdag a.s. verplaatst te worden naar Groede. Bij de gehouden aanbesteding voor de onderhoudswerken van de polders Oud en Jong Breskens wa ren inschrijvers: J. M. Dekker. Pa- pendrecht f 21.945; I. la Gasse, Kou- dekerke f21.400; J.van 't Hoff, Hoek f 21.000; M. Hoogesteger, Wemel- dinge f 20.980; C. v. d. Klippe, Vlis- singen f 20.887; A. la Gasse, Cad zand f 20.800; P. J. van de Sande, alhier f 20.517; Th. Cambier, alhier f20.400; N.V. Werkmansgilde, Haar lem f 19.999; J. F. Comelis, Hoofd plaat f 19.993; W. de Box en H. Kerkhaart, Hoofdplaat f 19.650. Denkt om de rijwielplaatjes. De rijwielbelastingplaatjes zijn op de postkantoren verkrijgbaar ge steld voor het belastingtijdvak van 1 Aug. 1932 tot 31 Juli 1933. Men houde er rekening mede dat de controle op het gebruik van gel dige belastingplaatjes onmiddellijk wordt ingesteld na den aanvang van het nieuwe belastingtijdperk. Wie dus op 1 Augustus of later met een ongeldig belastingplaatje op zijn fiets wordt aangetroffen loopt onherroepelijk een proces-verbaal op. SCHOONDIJKE. In de Raadsvergadering van Dins dag is benoemd tot Wethouder de heer C. C. Cammaert. BIERVLIET. De vergadering van ingelanden van den Beukelspolder, Maandag j.l. benoemde tot ontvanger-griffier den heer A. P. Konstense alhier. Tot gezworen werd benoemd de heer A. B. Bernaert en tot afge vaardigde naar den dijkraad van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder de heer C. Buijsse. Naar wij vernemen, zal Maan dag a.s. de staking in den landar beid ingaan. De burgemeester zal in de loop van de volgende week bemiddelings pogingen aanwenden. IJZEN DIJKE. De heer G. Hendrikse alhier is benoemd tot ontvanger-griffier van den Zachariaspolder, tweede gedeel te, aldaar. Aan het festival op Zondag 21 Aug. a.s. nemen 15 gezelschap pen deel, waaronder 3 Belgische. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Protest Winkelsluiting. M. de R! Hoewel aanvankelijk van opinie, dat het niet op onzen weg lag in deze aangelegenheid uitgesproken partij te kiezen, zijn de resultaten van de wet op de winkelsluiting wer kelijk dermate ontstellend, niet al leen voor de winkeliers en het pu bliek, maar óók voor de fabrikanten en, automatisch voortgaand, binnen afzienbaren tijd voor tallooze an dere categorieën, dat wij ons niet meer afzijdig houden kunnen, maar voor 100 pCt. partij kiezen voor den wel héél erg geknauwden winkel stand. Wij hebben hier in het land met ca. 15.000 winkeliers, in ver schillende branches, te maken en moeten bekennen, dat wat ons in de korte spanne tijds, dat deze meest ongelukkige wet van kracht is, per soonlijk en via onzen reizigersstaf aangetoond resp. ter oore gekomen is, werkelijk ten hemel schreiend is. Waar moet het heen, wanneer wat wij reeds in enkele gevallen aan den lijve voelen moesten en ons on weerlegbaar duidelijk gemaakt werd de kleinere winkeliers en die zijn er duizenden die tóch al met moeite het hoofd net boven wa ter houden konden, alleen en uit sluitend tengevolge van die sluitings- wet in betalingsmoeilijkheden ko men, met al den ellendigen nasleep van dien, zoowel economisch als mo reel? Kan het wel langer zoo door gaan, als dergelijke wetten, ontwor pen door lieden, idie niet in het minst diè gevolgen kónden voorzien, met de beste kans van aannemen den Staten Generaal kunnen worden voorgelegd? Nog veel meer misère is gebleken uit deze wet te zullen voortvloeien, maar het is ons na tuurlijk niet toegestaan meerdere plaatsruimte voor de uiteenzetting daarvan te gebruiken. Waar wij ech ter een economisch gevaar zien op duiken, dat, eerlijk gezegd, ook door ons niet in die mate voorzien is geworden, kunnen wij niet anders dan al het mogelijke doen om het onrecht minstens een flink stuk ver zacht te krijgen. Wij kunnen echter alleen iets bereiken met den steun 29. Na het maal praatten ze nog een kwartiertje over hun schoone toe- komstidealen, maar net wilden ze een tukje gaan doen, toen de lange verschrikt opsprong. De veldwachter wien ze zoo netjes ontsnapt wa ren, was, na de fiets teruggebracht en zich eens flink gewasschen te hebben, weer op zoek gegaan, had de beide boosdoeners ontdekt en kwam nu met groote stappen door de wei aanhollen. Zonder zich te bedenken, renden Snoekie en Bolle boks naar den slootkant en sprongen tjoeps, tjoeps, het water in! Ze konden allebei zwemmen als bruinvisschen en kwamen een heel eind verder weer boven. Ze klamp ten zich aan een roeibootje vast, dat daar lag en heschen zich er in. De lange, die de sterkste was, pakte de riemen; Snoekie maakte het boot je los en daar roeiden ze er van door. Maar de veldwachter, die hen nu al een paar keer „bijna" te pak ken had gehad, gaf den moed niet op en holde hen langs den kant achterna, hopende, hen op de een of andere manier wel te pakken te zullen krijgen. van alle winkeliers en natuurlijk in 't bijzonder van hen, die zwaar ge troffen zijn door deze wet, en niet alleen winkeliers maar ook parti culieren. Wij zijn van plan om in de hoofdplaatsen van provincies ver gaderingen te organiseeren en voor kundige en deskundige sprekers te zorgen. Wij zullen bij den Minister raad en de Kamers rekwesteeren met uitvoerige toelichting en hopelijk met den moreelen steun van duizenden en duizenden. Wij zullen, zoo noo- dig, nog verdere maatregelen treffen om althans te trachten ons doel te bereiken; te redden een stuk na tionale welvaart, dat, ditmaal geheel onnoodig, dreigt te worden vernie tigd. Wij verzoeken aan allen, die met dit plan sympathiseeren, ons hun naam en adres nauwkeurig op te geven. U, Mijnheer de Redacteur, onzen hartelijken dank voor de afgestane plaatsruimte, waarmede alvast door U, in het belang der zaak, die wij voorstaan, een goede daad verricht werd. De Directie der A. J. fen Hope's Handel Maatschappij, N.V, Rotterdam. Een vervolgd Landdaglid. Onlangs zijn er schoten gelost op het huis van het socialistisch Land daglid Bugdahn te Altona. Woens dag is dat weer gebeurd. De kogels drongen door de luiken, die Bug dahn sinds den eersten aanval heeft laten aanbrengen. Uit de gevonden hulzen blijkt, dat bij het schieten van een revolver van 7.65 m.M. ge bruik is gemaakt. Men vermoedt dat de daders met een auto langs Bug- dahn's huis zijn gereden. Een aanvliegirtg. De Junkers 52, een vliegtuig met drie motoren, dat in den Zwitser- schen Alpenwedstrijd voor verkeers vliegtuigen den eersten prijs gewon nen had, is op den terugweg naai Berlijn boven het vliegveld Schleiss- heim aangevlogen door een sport- vliegtuig, waardoor het linker on derstel van de Ju 52 van het toestel afgetrokken werd. Het toestel moest een noodlanding maken in een ko renveld en werd daarbij zwaar be schadigd. De zes inzittenden bleven ongedeerd. Het sportvliegtuig stort te neer en de bestuurder daarvan werd zwaar gewond en is later aan zijn verwondingen bezweken. Terug gevonden. Op 8 Maart werd in den blauwen trein CalaisNice ten nadeele van lady Howard een halssnoer ter waar de van zes honderdduizend frank en een bedrag in geld gestolen. De Brusselsche politie heeft heden in een familie-pension te Brussel den dader, den Italiaan Luigi Cominetto en zijn bijzit gearresteerd. Het hals snoer is teruggevonden. Cominetto zal aan de Fransche justitie worden uitgeleverd. „Blijvende haargolving". Wie mooi wil zijn zegt het spreekwoord moet pijnlijden. Er wordt dan ook nog al veel pijn ge leden. Wie een blijvende haargol ving" wil hebben dit is n.l. de vertaling van .permanent wave" of „Dauerwelle. moet bij zijn kapper een onaangenaam half uur door ma ken. In de Fransche Academie van geneeskunde heeft dr. André Feil medegedeeld, dat de bewerking die de dames bij den kapper ondergaan om een „indéfrisable" deelachtig te worden, nog heel iets anders kan zijn dan onaangenaam, ja, zelfs gevaar lijk. Zij kan aanleiding geven tot hoofdpijnen, duizelingen, slapeloos- moet teweegbrengen. De weg naar den kapper zal dus voor wie aan eigen gezondheid twij felt langs den dokter moeten loopen. heid, vermoeidheid. En erger. Dr. Andrè Feil heeft medegdeeld, dat hem een geval bekend is van een jongmeisje, dat een maand, nadat heur haar blijvend was gegolfd, aan meningitis stierf en dat de dood in derdaad het gevolg was van de kunstbewerking. Dr. André Feil meent, dat aan longlijders, epilep tici, bejaarde menschen, menschen met te hoogen bloeddruk, met ader verkalking moet worden ontraden zich onder het toestel te plaatsen, dat een blijvende golf in hun lokken Voor een groot bedrag aan kostbaarheden gestolen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van kostbaarheden en sieraden ten nadeele van een inge zetene van Den Haag, wonende in de omgeving van de Van Hogen- houcklaan. De bewoners van het bedoelde perceel, een bejaarde heer en da me, waren Zondagmiddag tusschen 3 en 5 uur afwezig; bij hun thuis komst bemerkten zij, dat er iemand in hun woning was geweest. Gestolen zijn een aantal kostbaar heden en sieraden, waaronder een paarlencollier ter waarde van onge veer f 80.000 en 1000 gouden En- gelsche ponden die in een linnen geldzak geborgen waren. Voorts is er nog een groote partij edelge steenten, gevat in platina gestolen. De heeren E. L. Maddix Cy., verzekeraars, Rue de la Paix 23 te Parijs, bieden uit naam van Lloyds Assuradeuren dengene, die inlichtin gen kan geven, welke leiden tot ont dekking van het gestolene, als be looning f 16.000 aan, uit te betalen in verhouding tot de waarde van het teruggevondene. Inlichtingen worden ingewacht bij den commissaris van politie der af- deeling B te 's-Gravenhage. Het gestrande Deensche jacht. Het Deensche jacht, dat op de Engelschmanplaat bij Oostmahorn is gestrand, is Woensdagmiddag om vier uur bij hoog water vlot ge komen. Ofschoon het schip lek is, heeft de bemanning de aangeboden hulp geweigerd. De reddingboot In- sulinde en de sleepboot zijn toen vertrokken. Het jacht is in diep wa ter ten anker gegaan, waar men be zig is het gat te dichten. Schietpartij te 's-Gravenhage. In een perceel aan de Kemper straat te 's-Gravenhage, waar F. G. A. O. W. woont, is een familieruzie ontstaan. Daar was o.a. op bezoek W's schoonvader, de 47-jarige D. H. R., wonende in de Koningstraat. Deze heeft in zijn woede drie ruiten

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2