Raadsvergaderi ng te Groede, Looze streken van Snoekie en Bolleboks» BRESKENS. Gisteren slaagde aan de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg voor het Huishoud-diploma Me). L. Niermans alhier. OOSTBURG. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Zaamslag, Mej. N. S. Ris- seeuw alhier. BIERVLIET. Benoemd tot hoofd der Openbare Lagere school A, de heer M. Maas, waarnemend hoofd van deze school. SCHOONDIJKE. Bij het toelatingsexamen der Middel bare Technische school te Haarlem zijn toegelaten tot de afdeeling Bouw-, Weg- en Waterbouwkunde, eerste studiejaar theoretici, de heeren A. P. van Male alhier en L. L. Cornells te Hoofdplaat. De kerkelijke kwestie te Biezelinge. Sinds begin 1926 heeft de Ned. Herv. gemeente aldaar geen predikant (ds Tj. Jonker vertrok in Maart van dat jaar van Biezelinge naar Joure) als gevolg van het felle verzet van de overgroote meerderheid van die ge meente tegen het reglement op de predikantstractementen. Dit verzet is thans zoo goed als geheel gebroken, zoodat de meerderheid (namelijk 5 van de 7 leden) van het college van kerkvoogden en notabelen aan het classicaal bestuur heeft medegedeeld, dat men zich zal onderwerpen aan alle verordeningen der Ned. Herv. Kerk. Er is dan ook goede grond om aan te nemen, dat binnen afzienbaren tijd met het beroepingswerk zal worden begonnen. Toch zijn met deze houding van kerkvoogden en notabelen niet alle bezwaren uit den weg geruimd. Door het langdurig verzet is namelijk de vordering van den Raad van Beheer gesteaen tof belangrijk bedrag, beteekenis is nu tie van de kerk, die was (belangrijk atsten tijd zwakker thans heerschende nt dus nog gezocht partijen billijke d.a.v. des morgens en des middags voor het publiek geopend zijn. De entreeprijs is bepaald op f 0,50 en des Donderdags op f 0,25 per persoon. Het is de bedoeling van H. M. de Koningin, de opbrengst der entree gelden te doen strekken ten bate van de noodlijdende beeldende kunstenaars in Nederland. Gaarne willen wij onze lezers aan sporen een bezoek aan de tentoon stelling te brengen. Een groot bezoek kan toch zoowel Haar, die het denk beeld der tentoonstelling met dit doel opperde, als hen, die daarvan de vruchten zullen mogen plukken, niet anders dan welkom zijn. IMT Ouders en familie, die we| eens op het Kantongerecht zijn geweest voor een familieverhoor voor de benoeming van een voogd, weet gij, wat een moeite dat zou zijn, als ge hiervoor naar Ter Neuzen moest gaan? Welnu, helpt dan een steentje bijdragen tot behoud van het Kantongerecht te Oostburg. op Vrijdag 22 Juli. Dhr. Brakman afwezig met ken nisgeving. De Voorzitter opent de vergade ring; de notulen worden onveranderd vastgesteld, waarna wordt overge gaan tot behandeling der Ingek. stukken. Goedkeuring der Winkelsluitings-» verordening met openstelling gedu rende den zomertijd tot 9 uur en der verordening op het verlofs- en vergunningsrecht. Beide worden voor kennisgeving aangenomen.' Voorzitter: Dan heb ik nog de volgende mededeelingen. Ten eerste dat op 12 Juli j.l. tusschen de Pro vincie en de gemeente is opgemaakt het proces-verbaal van overgave en openstelling van den provincialen weg. Hierbij is tevens bepaald dat het onderhoud van den weg tot 1 Januari 1933 aan de Provincie blijft. Dhr. W. van Haneghem: De ge woonte is dat het goed leggen van den weg voor de eerste maal door den uitvoerder wordt gedaan. Ik dacht dat de provincie dit ook wel doen zou. Voorzitter: Het is nou toch nog ruim 4 maanden, voor de termijn verstreken is. In dien tijd zal het wel uitkomen, of de weg in orde is of niet. Dan is door dhr. Van Haneghem de vorige zitting naar een begrafe nistoestel gevraagd. Wij hebben in formaties ingewonnen en kunnen thans meedeelen dat de prijs f 175 tot f 200 zal bedragen. Dit is wel een opgave van eenigen tijd terug, maar de prijs zal in elk geval toch tamelijk hoog zijn. Dhr. W. van Haneghem: In ieder geval had ik graag dat u de tegen woordige prijs eens opvroeg. Voorzitter: Goed. dat kan. Verder is nagegaan, wat de toegangsweg naar het abattoir zal moeten kosten. Van Ged. Staten ontvingen we be richt dat we puin en klinker konden bekomen. De gemeente-opzichter acht het materiaal bruikbaar, maar er is 160 m3 noodig, zoodat de ra ming f 115 bedraagt. B. en W. vin den dat voor een dergelijk pad ta melijk duur en hebben zich afge vraagd of het op andere wijze niet eenvoudiger kan. B.v. met maca dam. Met een flinke laag beloopen de kosten daarvoor f 65. Hierbij is nog het voordeel dat men af is van geregeld onderhoud en schoonhou den, zooals dat bij een straatje het geval is. Weth. Lombaard raadt aan maca dam 13 te gebruiken en met co kes en teer stevig te vullen. Aldus wordt besloten. De gemeente Oostburg heeft een verzoekschrift aan den minister van justitie gezonden tot behoud van het Kantongerecht. Gevraagd wordt daaraan adhesie te betuigen, waar toe na 'korte bespreking besloten wordt. Armbestuur. Voorzitter: Het Burgerlijk Arm bestuur heeft de begrooting voor 1933 ingediend. Door uitbreiding van haar werk is deze opgeloopen tot f 2221,85, waarin de zeer lage post onvoorzien van f 13,85 De gemeente zal moeten bijdragen f 2100. Dit was voor 1931 op f 1300 geraamd. Daar er echter geen andere inkomsten van eenige beteekenis zijn, zullen we de subsidie moeten toestaan. Dhr. W. van Haneghem: Wij, de heer Becu en ik hebben in de com missie-vergadering de verschillende posten reeds nagezien en daarbij ge zien dat alles meer dan noodig is. Voorzitter: Juist, daarom advisee- ren wij de begrooting goed te keu ren zooals ze ingediend is. Niemand hiertegen? Dan is alzoo besloten. Vreemde arbeidskrachten. Voorzitter: Dan hebben we het bekende request der gemeente West- dorpe tot wering van vreemde ar beidskrachten. B. en W. zijn ook van meening dat het niet gewenscht is, het werk door vreemde arbeids krachten te doen uitvoeren, zoolang er voldoende eigene zijn. Dhr. J. van Haneghem: Ik zou ze zelfs niet toelaten als er krachten te kort zijn. 'Dhr. Becu: Wij hebben in onze vergadering een bespreking gehad met de heer Melse als afgevaardigde van de organisatie. De boeren zijn er ook niet voor, de Belgen te ha len, maar wanneer er bij gebrek arbeiders van de overzijde gehaald moeten worden, zitten we met de huisvesting als een ernstig bezwaar. De heeren Van Haneghem: Wij meenen dat het niet noodig zal zijn anderen te halen. Er zijn hier men- schen genoeg. Dhr. Becu: Dat denk ik ook, maar er waren er ter vergadering die dach ten dat er wel tekort zouden kunnen zijn. Weth. Lombaard: Ik zou aanraden toch erg voorzichtig te zijn. Op een dergelijk besluit volgen natuurlijk te genmaatregelen in België, waar zoo als ik pas gelezen een 20.000 Neder landers hun brood verdienen. Dhr. W. van Haneghem: Is het dan niet mogelijk, alken adhesie te betuigen ten opzichte van het weren van landarbeiders? Al die menschen zitten toch in de industrie, dus kun nen door geen tegenmaatregelen ge troffen worden. Weth. Vlieger: Er zijn natuurlijk wel krachten genoeg, als ze maar geen bijzondere eischen gaan stellen. Maar gisteren "hoorde ik nog van een geval, dat f 3 voor erwten-pik ken niet voldoende was. De heeren Van Haneghem keuren een dergelijk optreden beslist af. f 3 is voor dezen tijd een mooi loon. Dhr. Becu: Juist door dat gebrek aan tevredenheid ontstaan veel moei lijkheden. Dhr. J. van Haneghem: Het on gelukkige is dat altijd naar die en kelen geiien wordthet grootste deel is niet zoo. Weth. Lombaard: De groote moei lijkheid zit hier, dat werkgevers en werknemers elkaar zoo weinig willen verstaan. Bij beide zijn goede en slechte en daardoor laat het aan passen aan den nieuwen tijd vaak veel te wenschen over. Voorzitter: Als ik de heeren zoo hoor, is er niemand tegen, om ad hesie te betuigen. Willen we dan alzoo besluiten? Goed! We krijgen dan de Winkelsluitingswet. Er is ons gebleken, dat in verschil lende naburige gemeenten meer is bereikt dan we eerst meenden te kunnen verwachten. We hebben hier zoo'n verordening en daarin is be paald dat de winkels des Zondags geopend mogen zijn van 8-12 uur en door de week des zomers tot 9 en des winters tot 8 uur. Wij zouden u willen voorstellen ia denzelfden geest te besluiten. Dhr. W. van Haneghem: Voor een kapperszaak is 9 uur sluiten wel wat vroeg. Dan zijn er akijd nog veel die geholpen moeten worden. Voorzitter: Ze hebben altijd nog een half uur .spelens. Wie om 9 uur binnen is mag nog tot half tien afgeholpen worden. Weth. Lombaard: Het is billijk dat we den burgerstand zooveel mo gelijk meehelpen. Velen hebben het ook zwaar, maar ze komen om geen steun en daarom moeten de be drijven niet belemmerd worden zoo als de regeering thans doet. Ik zou aanraden in de memorie van toe lichting goed te doen uitkomen dat de uitzonderingsbepalingen hard noodig zijn. Voorzitter: Heeft niemand daar tegen bezwaar? Dan dienen we nog vast te stellen óp welke 21 dagen de wet buiten werking zal zijn. Daar toe hebben we de winkeliers bijeen geroepen. De veldwachter heeft daar met hen opgenomen welke dagen het best kunnen aangewezen worden. Heeft niemand er bezwaar tegen, die dagen aan te houden? Niet? Dan is ook dat besloten. Rooilijn. Voorzitter: De rooilijn voor de Schuitvlotstraat kan niet goedge keurd worden, zooals wij die vastge steld hebben. Naar aanleiding van de daarbij gemaakte opmerkingen stellen wij voor, de rooilijn door te trekken tot voorbij het witte brug getje. Goed? Dan volgt het verzoek van eenige herbergiers inzake het sluitingsuur. Zij zouden dat voor den zomer bepaald willen zien op 11 uur. Het verzoek gaat uit van de caféhouders in de kom der gemeente, maar als het toegestaan wordt, geldt het na tuurlijk voor allen. Wij hebben dan nagegaan, of dat langer openblijven strikt noodzake lijk is en hebben daartoe nagegaan hoeveel bezoekers bij het sluiten om 10 uur nog aanwezig waren. Dit aantal - was zeer gering en om die reden vinden B. en W. langer tappen niet noodig. Ook voor het houden van ver gaderingen is het niet noodzakelijk, omdat altijd verlenging is gegeven als dat noodig bleek. Weth. Vlieger: Ik denk dat dik wijls velen zelf zullen sluiten bij ge brek aan volk. Dhr. W. van Haneghem: Ik ge loof dat ze het zelf wel noodig vin den; anders zouden ze het niet vra gen. Daarom zal ik er voor stemmen. Weth. Lombaard: Het eenige re sultaat zal zijn dat de veldwachter er de dupe van wordt. Dhr. Becu: Dat is ook het eenige bezwaar. Voorzitter: Maar loont het de moeite, om om elf uur te sluiten? Als men naar de resultaten van ons onderzoek ziet, is het echt over bodig. Het verzoek wordt hierna met al- gemeene stemmen toegestaan. Verzoek R.K.-organisaties. Juist tegengesteld is het verzoek 27. Het duurde niet lang, of de lange wekte z'n vriend met een geduchten stomp op z'n maag. Snoekie sprong overeind en wreef zich verbaasd de oogen uit. Aan de lijn bengelde het brood, waarin zich acht vette baar zen met hun neus vastgezogen had den. En ze dachten er niet over, los te laten. De lange plukte ze er uit, gooide ze achter zich in 't gras en wierp het brood opnieuw uit. De vis- scherij liep als gesmeerd, en ze had den weldra een hoop bij elkaar om van te watertanden! „Dat noemen ze malaise-tijd!" grinnikte de lange. 28. Ze liepen met hun buit een eindje verder de wei in, waar struikgewas groeide. Ze zochten wat droge tak ken bij elkaar en maakten een vroo- lijk vuurtje, waarboven de visschen, zoo goed en zoo kwaad als 't ging, gebakken werden, 't Moest wel zon der vet of olie, maar wat doet 'n mensch al niet als hij honger heeft! Een voor een gingen de baarzen naar binnen, tot het zweet onze vrien den langs hun gezicht droop, hun buik zoo rond werd als 'n tonnetje en de knoopen van hun broek' spron gen. „Tjongejongel" stotterde Snoe kie amechtig, „ik heb in geen jaren zóó gegeten I" van diverse R.K.-organisaties betref fende de bestrijding van den invloed van verschillende vermakelijkheden. Het voorstel van B. en W. om dit verzoek voor kennisgeving aan te ■nemen wordt zonder nadere be spreking goedgekeurd. Verordening veldwachter. Hierin dienen nog eenige wijzigin gen te worden aangebracht, hoofd zakelijk van administratieven aard. Op voorstel van B. en W. aldus besloten. Straatverbetering. Daar het hemelwater biet voldoen de kan afvloeien is eenige verbete ring van het straatje bij A. Avot wel gewenscht. Daarom stellen B. en W. voor de noodige verandering aan te brengen, wat wordt goedgekeurd. Steunregeling. Van de landarbeiders-organisatie is het verzoek ingekomen, de steun als volgt te verhoogen: Gehuwden en kostwinners f 10 per week plus f 0,75 per gezinslid boven de twee; kostgangers f 7 per week. Alles voor georganiseerdenvoor ongeorgani seerden resp. f 8 plus f 0,50 en f 5 per week. Voorzitter: B. en W. hebben dit voorstel goed bestudeerd, en moeten dan direct opmerken, dat met een dergelijke regeling een hoog bedrag gemoeid zal zijn. Zoo zal een mid delmatig gezin, met 4 kinderen, een bedrag van f 13 krijgen, terwijl als loon maar f 12 kan worden gehaald. De steun zou dus f 1 boven het loon uitkomen en daarom is het voor B. en W. zoo moeilijk, het voorstel te steunen. Het komt ons het beste voor, de regeling maar ongewijzigd te laten. Dhr. W. van Haneghem: Een steun van f 6 zooals nu wordt uitge keerd is te weinig; daarom is dit voorstel ingediend. Persoonlijk acht ik die f 10 ook wat hoog, maar f 6 is te laag. Weth. Vlieger: Het is gevaarlijk een dergelijke regeling vast te stel len. Dhr. W. van Haneghem: Goed, maar f 1,05 voor man en vrouw per dag is toch zeker te weinig. Weth. Vlieger: En bij f 10 zullen velen niet willen werken. Dhr. W. van Haneghem: Dat is niet moeilijk. Dan worden ze gewoon voor den steun geschrapt. Weth. Vlieger: Dan gaan ze wer ken zooals ze gedaan hebben bij het putjes schoonmaken. Dhr. W. van Haneghem: Dat kwam omdat er geen toezicht was. Weth. Vlieger: Het is toch zekei niet noodig dat men er als in den slaventijd met de zweep achter staat? Weth. Lombaard: Dan is er nog een groote fout. Waarom wordt wel kennis gegeven als er geen werk is en nooit als er wel werk is? Zoo wordt de fraude in de hand1 gewerkt. En, om op het verzoek terug te komen, het verschil tusschen wel en niet-georganiseerden is veel te groot. De ouderen boven 60 jaar kunnen niet meer en de jongeren worden voldoende geprest in den bond te gaan. Dhr. W. van Haneghem: Als raadslid moet men oordeelen dat het voordeelig voor de gemeente is als ze georganiseerd zijn. Dhr. J. van Haneghem: Er zijn er waar de kinderen zonder eten naar school moeten. Weth. Lombaard: Dat zal zeker tot de hooge uitzonderingen behoo- ren. En daartegenover is het altijd jammer dat getracht wordt té rente-, nieren op rekening der gemeen schap. Dhr. De Milliano haalt een geval aan dat een arbeider niet wilde dorschen omdat het loon te weinig boven den steun uitging. Hij zal geen namen noemen, maar het is gebeurd. Dhr. W. van Haneghem: Wel na men noemen; dat is tegenover de goedwilligen gewenscht. Dhr. Becu bestrijdt het verzoek eveneens. Het gevolg zal zijn dat teveel getracht zal worden, geen werk te krijgen. Dhr. W. van Haneghem zou iri de zomermaanden toch iets meer willen geven; al was het dan verder onder dezelfde regeling als tot nu en niet zooals het verzoek vraagt, als rijks regeling. Weth. Lombaard: U moet ook rekening houden met degenen die den steun moeten opbrengen. Weth. Vlieger: Het verzoek gaat geheel tegen het rapport-Weiter in. Dat wil verlagen en hier wordt ge vraagd te verhoogen. Weth. Lombaard: Bovendien, de steun moet lager zijn dan het ge wone loon. Dhr. W. van Haneghem: Daar ben ik het geheel mee eens. Weth. Vlieger: Zoo zou bij gere geld werk een loon van f 2 per dag wel gaan. Dhr. J. van Haneghem: Dat is te weinig. Dhr. W. van Haneghem: Nee, d; t zou wel gaan. Maar het is jammer genoeg niet zoo in het algemern. Te weinigen hebben geregeld w< rk en dan is f 2 te min. Dhr. De Milliano: De zaak is dat veel boeren wel werk zouden willen geren, maar ze hebben geen geld. Weth. Lombaard: En de tavve- steun? Is die door den minister be doeld, om de boeren of de werk- loozen te helpen? Dhr. De Milliano: Dat wee: ik niet, maar ik weet wel dat veel tarwe wordt gemaaid zonder dat er een kap is gegeven. Voorzitter: Het is wel jammer dat veel werkgevers en vefel werknemers hun taak niet verstaan. Maar iaat ons tot het verzoek terugkeeren. B. en W. staan er afwijzend tegenorer. Dhr. W. van Haneghem: Is het dan niet mogelijk de normen iets te verhoogen? Voorzitter: We moeten er dan na tuurlijk rekening mee houden dat ve niet boven 60 pCt. van het normale loon gaan. Hebt u een voorstel? Dhr. W. van Haneghem: Hot weekloon zou op f 7.50 gebracht moeten worden. De man dient op 80 ent. per dag en de vrouw op 70 ent. gebracht te worden; dat is sa men f 1.50. Weth. Lombaard: Dat wordt dan f 9 per week. Zou u denken dat ze daarvoor gaan werken. Dhr. W. van Haneghem: Ze moe ten; als ze niet willen, moeten ze direct worden afgevoerd. Met een strenge controle is dat best na te

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2