Breskensche Courant 200 25 De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ordonnantie van Willem V, hertog van Kleef, voor de heerlijkheid Breskens, FEUILLETON Buitenland Provinciaal Nieuws 41ste Jaargang Woensdag 27 Juli 1932 Nummer 3750 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar Zondagsblad per kwar taal f 0,65en buiten Breskens 0,72$Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk t uur nam. i- Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van l 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadocrtcntiên bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abounds tegen ongelukken, en Wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 8^ bij dood n m* gld bij ver- 8^ bij ver- A 8^ bij ver- lange ongeschikt- JÊJiJ door lies van een j Ij lies van een ^es van cen heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico aan bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongcvallcn-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Grauenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i gld bij verlies jij van eiken anderen vinger in. 8. Item sal den molenaer mogen nemen voor sijn muiter tsestiende deel sonder meer in graan ofte geldt naeradvenant(l) ter keuze en optie(2) van dengene, die ter meulen komt. 9. Item soo wat meulenars be vonden wert, dat hy meer nemen soude dan tsesthiende daaruyt, soo- als voorseyt is, ofte andersints fraul- de committeert, also dickwils als hy daerin bevonden werden, zal verbeu ren de eerste reyse thien ponden Parisis, ter tweede reyse twintigh ponden Parisis, en ter derde reyse verbant (3), ende den clager telker reyse sijn schade. 10. item soo wie eelders ter meu len gaet en selfs meulen draait (4), zal verbeuren thien ponden Parisis, telke(n) alst gebeurt. 11. Item die heere en jveth en elck sonderlingh zullen tallen tyden, alst henlieden geliven zal, besoeken of doen besoeken ofte doen waran- deren(5) by dengene, die zy daartoe ordonneren sullen, alderande leeftoch van vleesch, visschen, harinck en andere, niet(s) uytgesteken, dat men in Breskenssant venten zal, om te waranderen(6), of tgoed ende nut is, ende dat uytsegge(n), indiem ooir boir ende noot (is); ende ten desen sal men den heer en wethj obediëren op de boeten van drie pondt Parisis ende correctie van de schepenen. 12. Item soo wie(7) bevonden wort eenige ongans coie ofte ge- corrumppert vleesch, visch of haring ofte andere leeftocht verkopende, die zal verbeuren de boete van twintig schellingen Parisis. 13. Item dat geen tave(r)nier of te (8) herbergier hem en vervorderen te verkopen eenige brandewijn ofte bier, voor tselve by den balliu ende der wet ontslegen zy, o_p boete van drie ponden Parisis van elke stucken wijn, ende van ëlleke tonne bier twyntigh schellingen Parisis. En sal den balliu (met) twee schepenen ge houden zijn dezelve wijn en bier (te) kueren(9) ende teene(n) redelyke(n) prijs te stellen na den inkoop ende onkosten van dien. Ende zal den tave(r)nier ofte tapper die niet hoo- ger ofte .(tot) meerderder prijs ver kopen mogen, dan ten sulken prysen 56. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry Obreen—Breda Kleynenberg. Ze was hem dankbaar en ze was vast besloten een goede vrouw voor hem te zijn, zijn geluk zou' voor haar bovenaan staan, maar ze wist, dat niets ooit haar liefde voor Guy, die wel een deel van haar zelf leek te zijn, had doen wankelen. Maar de vele weldaden, die David en Molly reeds hadden ondervonden van Up ton, waren haar rechtvaardiging voot den stap, die ze ging doen. Ze ging opgeven, alles waar ze de meeste waarde aan hechtte, ter wille van het lot van anderen en ze voelde, dat ze er goed aan deed. ,In "t kleine huisje op de „Downs" trachtte ze met zich zelf tot klaarheid te komen en dit lukte haar. 0 als dat by de heeren ende weth ontstegen wert, op de boeten als voorens. 14. Item voor welck kueren(10) ende te pryse stelten de tave(r)nier ofte tapper gehouden (zal) werden te geven ofte(ll) betalen ten proffyte van (den) voorseiden balliu(12) en schepenen voor elcke tonne wijn, houdende acht en vertig stoopen, eenen pot wijns ofte cle weerde! daar voor, ende eiken tonne bier, hoe danig die sy, eene stop, waaraf den balliu hebben sal de eene helft ende schepenen de ander helft. 15. Item insgelijk dat geen her bergier ofte tave(r)nier niemant en zal in bequame tyden ontseggen wijn ofte bier mette krane(13) ofte an dersints, mits (14) betalende alsulcken prijs als den heer en der wet ont stegen wort, opdat zyt in harlieden huys hebben ende teikenen uytste- ken, op de boete van twintigh schel- linge Parisis. 16. Item dat niemandt hem ver- vordere(15) eenige wijn ofte bier op te doene(16), hy en gevet tevo- ren(17) te kennen den balliu en den pencenaris, op de boete elke reys twintigh schellingen Parisis. 17. Item dat niemant en vervor deren, hetzy brouwer ofte herbergier, anders (18) den accysenaren sijn regt te on(t)steken, op de(19) boeten, tel kens als ment bevinden zal, ses pon den Parisis. 18. Item dat geen brouwer alhier binnen de heerlycheyt hem en ver- vordere tweederhande bieren te brouwen te gare in een broute van twee prysen, op de boete, telcke reys als men (20) tbevinden zal, van drie ponden Parisis. 19. Item dat niemand oneerbar herberge en houde binnen de heer- lyheyt van Breskenszant, op de boe te, thelkers als men tbevinden zal, drie pond Parisis. 20. Item dat niemant op Sonda- gen of andere heylige gebode dagen en sal binnen den tijd van godsdienst sitten drinken in de herberge, noch in eenige huysen, plaatsen of in straten noch elders eenige spel doen, wat spel dat t(sy), op de boete elck van twintig grooten. En degene, die henlieden bier ofte wijn tappen, ofte HOOFDSTUK XXIV. De vingerwijzing Gods. In groote vaart naderde de trein het kruispunt, om dan met een knar senden ruk en een heftig kraken! van de wielen, opeens tot stilstand te komen en dat, zoo oogenschijnlijk zonder eenige reden. Mark Delaware, ongeduldig om in Londen zonder vertraging aan te komen, verlangend zoo gauw als maar eenigszins mogelijk was naar Dewhurst door te reizen, en geprik keld door 't plotselinge stoppen van den trein stak zijn hoofd buiten 't raampje, terwijl hij een uitroep van ergernis slaakte. Dadelijk bij hun aankomst in Engeland, had hij Burn ley naar Londen gestuurd met hun invalide, die nu min of meer tot zich zelf gekomen was, behalve dat zijn verloren geheugen nog niet was weergekeerd. De dokter had hun echter verzekerd, dat dit slechts een questie van tijd was en dat er niet de minste reden tot ongerustheid hoefde te bestaan en zoo was de man zonder herinneringsvermogen regelrecht doorgezonden naar Lon den onder de hoede van Burnley en zou onder deze hoede blijven tot Mark zich bij hen kon voegen. Mark had zich expres ingehouden Dorothea en Lettice niet te telegra- in (hun)lieden huysen houden sit- tende, zullen verbeuren drie ponden Par(i)sis, ten waare dat sy redelyke excuse hadden. 21. Item insgelijck dat niemand zal mogen verkopen eenige hand- ware, tzy eetelyke ofte andere, op de Zondagh of hande(re) heylige dagen gedurende den dienst, op de boeten als vorens. 22. Item soo wie een jaar tijts te banne gaet, dat is in excommu nicatie ofte verwatenisse(21), en die tenden tjars hem daaruyt niet en stelt ende betalt, dies magt hebben de, die sal verbeuren thien ponden Parisis jegens den wereltlijken heere; en andersins gedwongen (22) zijn hem uyt(er) excommunicatie te doen. 23. Item soo wie, die imant(s) bogert climmet, die verbeurd ook drie ponden Parisis, ende tverlies ofte schade te beteren (23) twee schatten, ende ook ter correctie van schepenen als boven. 24. Item soo wie die vischt in de visserye van den heer sonder oor lof, die verbeurt drie ponden Parisis ende staet ter correctie van schepe nen. 25. Item soo wie andere lieden beheinten, belokten thuynen ende heckens ontvrijt, breeckt, verkrankt ofte sal verbeuren jegens (den) heere drie ponden Parisis ende dob- bele restitutie der(24) partye. 26. Item soo wie verboden voge len (25) vangt binnen den voorschre- ve landen sonde(r) oorlof, verbeurt drie ponden Parisis. En zoo wie swaanen of patrysen schyet ofte hun ne eyeren raapt, hasen ofte conynen jaagt, vangt ofte schyet, die verbeurt ses ponden Parisis. (1) Het Hs. heeft: „advannantie". (2) Het Hs. heeft: „op die". (3) Het Hs. heeft: „den bant". (4) Het Hs. heeft: „drajend". (5) Het Hs. heeft: „veranderen". (6) Het Hs. heeft: „warranderens". (7) Het Hs. heeft: „en soo". (8) Het Hs. herhaalt dit woord. (9) Het Hs. heeft: „tuerne". (10) Het Hs. heeft: „tueren". (11) Het Hs. herhaalt dit woord. (12) Het Hs. heeft: „betalinge". (13) Het Hs. heeft: „krame". (14) Het Hs. heeft: „éenis". (15) Het Hs. heeft: „vervorders". (16) Het Hs. heeft: „doens". (17) Het Hs. heeft: „tniet". (18) Het Hs. heeft: „andere". feeren om hun zijn aankomst te mel den zich ontzettend verheugend op de heerlijke uitwerking die deze ver rassing op ze zou hebben. Maar zaken hadden hem opgehouden in de havenstad, waar ze aan wai waren gegaan en nu, op den vroegen Zon dagmorgen, moest deze boemeltrein hem naar Londen brengen, vanwaar hij later op den dag dacht te ver trekken naar Dewhurst. Maar blijk baar waren de krachten van dezen boemeltrein nu te kort geschoten en had hij 't opgegeven en hoe lang dit oponthoud zou duren, wie zou 't zeggen? 'tWas een lamme boel. Een conducteur, die langs den trein liep sprak de ijiverse reizigers, die met hun hoofden uit de raampjes hingen, bemoedigend toe en tegen alten zei hij 't zelfde: „Ja, een eindje verder op de lijn had een klein ongeval plaats gehad, zoo gauw mogelijk zouden ze door gaan, maar 'teerste uur zou dit ze ker niet zijn en 't kon ook nog wel twee uur duren". „Prettig vooruitzicht, hier voorlan ger dan een uur vast te zitten I" uitte Mark zich tegen zijn medereizigers in zijn coupé. „Nou hier blijf ik geen uur zitten, dat is alvast zeker. Een wandeling door deze duinen zal in ieder geval amusanter zijn, en (19) Het Hs. heeft: „dese". (20) Het Hs. heeft: „met". (21) Het Hs. heeft: „verwagtenisse'. (22) Het Hs. heeft: „andere bedwin gers". (23) Het Hs. heeft: „beters". (24) Het Hs. heeft: „des". (25) Het Hs. voegt in: „te". (Wordt vervolgd). IWa Wilt gij voortaan, als gij voor een erfenis de eed moet afleggen op de successie-memorie een reisje naar Terneuzen maken? Zoo neen, verzet U dan tegen de opheffing van het Kanton gerecht te Oostburg. BELGIË. De staking der mijnwerkers houdt aan. Vrijdagavond werd in al de mijnen der provincie Luik een sterke toene ming van het aantal stakers gecon stateerd. In sommige schachten is slechts 1/10 van het personeel aan den arbeid. Elders is de staking algemeen. Dit is o.a. het geval in al de kolenputten van Ans, Herstal, Vivegnis, Jupille, enz. In totaal telt men 7000 stakers meer dan Woens dag j.l. Het blijkt dat vete mijnwerkers geen gevolg hebben gegeven aan het stakingsbevel der mijnwerkers- centrale van Charleroi. Te Montig- nies-le-Tilleul, waar men de eerste vier dagen der week niet gewerkt had, zijn Vrijdag eenige honderden arbeiders naar de schachten terug gekeerd. Te Montignies-sur-Sambre is 25 pCt. van het personeel weer aan den arbeid. Ten Noorden van Gilly is het aantal stakers echter toegenomen en hebben benden schreeuwende en huilende vrouwen, die een dreigende houding aanna men, sommige werkwilligen belet zich bij de mijndirecties aan te mel den. In den loop van den dag zijn op vele plaatsen, in het land van Char leroi, stakende mijnwerkers in dichte groepen bijeengekomen op den open baren weg vóór den ingang der mij duinen hebben altijd een zekere aan trekking voor me. Veel kans om deze ouwe kast te missen heb ik niet, al blijf jk meer dan een uur wegl" Dit haastig genomen besluit door 't toevallig oponthoud van zijn reis, was oorzaak dat Mark zich eenige minuten later voor den ingang be vond van een klein grijs kerkje, dat gebouwd was op den top van een duin, en omdat de deur even aan stond, ging hij zacht 't gebouw bin nen. Hij hield van zoo'n klein lande lijk kerkje met z'n dorpsbewoners, die de kerkbanken vulden, maar bo venal hield hij van 't uitzicht door de hooge, eenvoudige kerkramen, 't uit zicht op de glooiende, begroeide dui nen, die lagen -te baden in 't zonlicht duinen, die zich uitstrekten naar alle richtingen, waar men ook keek. Hij liet zich meervallen op een stoel, dicht bij de deur juist toen de laatste woorden van 't dankgebed werden uitgesproken en met wel luidende stem vervolgde de dominé: „Hierbij kondig -ik u af het voor genomen huwelijk „Zouden deze boerenjongeling en z'n uitverkorene in de kerk zijn," peinsde Mark, vaag zijn blik glijdend latend over de verschillende men- schen in de kerkbanken, „welk paar nen. Zij moesten door de gendarme rie uit elkaar worden gedreven. De Centrale der Limburgsche mijnwerkerscentrale heeft aan den minister van arbeid en nijverheid ge telegrafeerd dat zij bereid is het conflict, dat aanleiding gaf tot de staking in het Kempische kolenbek ken, aan een raad van arbitrage te onderwerpen. Deze raad zal waar schijnlijk door den gouverneur der provincie Limburg worden voorge zeten. In het Zuid-Oosten van het Limburgsche bekken blijken de meeste arbeiders weer aan het werk te zijn gegaan. In het departement van arbeid en nijverheid is de speciale commissie geïnstalleerd die, onder het voorzit terschap van minister Heyman, over eenkomstig de toezegging door de regeering in de Kamer gedaan, het vraagstuk van den werkduur en de verdeeling van den arbeid in de in dustrie, zal bestudeeren. Een der gedelegeerden, de heer de Hemptinne, verklaarde, uit naam van het Comité Central Industriel, dat de mijndirecties beslist weigeren aan de werkzaamheden der commis sie deel te nemen zoolang de ar beiders het Zaterdag j.l. getroffen accoord niet eerbiedigen en de sta king voortzetten. Een nieuwe bijeen komst zal deze week plaats hebben. De recherche heeft het Tsjechisch communistisch Kamerlid, Karl Sliw- ka, in een der Brusselsche hotels gearresteerd. Sliwka, die, tijdens de jongste onlusten, te Seraing en in de Borinage verbleef, werd in het bezit gevonden van documenten waaruit bleek dat hij nauwe betrek kingen onderhield met de Belgische communistische partij. De politie heeft hem in den loop van den dag naar de grens gebracht. Tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin. De tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin, die reeds in ver schillende steden gehouden is, zal binnenkort te Middelburg gehouden worden. Vermoedelijk zal zij Woens dag 27 Juli a.s. in den namiddag ge opend worden en van Donderdag zou 't kunnen zijn?" En dan opeens werd hij getroffen door een naam, die hem bekend voorkwam. „Hierbij kondig ik it af 't voorge nomen huwelijk tusschen Henry Up ton, behoorende tot de parochie St. Thomas, Archardstreet, Londen en Honor Treverton, tot dezelfde pa rochie behoorende". Voor Mark ging 't overige van de aankondiging totaal verloren. Ho- nor Honor Honor, telkens en telkens weer speelde die naam hem door z'n brein en z'n gedachten gin gen terug naar Afrika en naar den man, die zoo klagelijk had geroepen om Honor, „Honor, waar ben je? Kom toch bij me, Honor"; naar dien man, voor wien een zekere Honor, naar 't scheen, alles in z'n leven beteekende. Mark zat daar maar als in een droom, niets om zich heen ziende of hoorende, alleen voor zich 't beeld van den man, dien ze redden uit de handen der wilden, alleen zijn kla gende stem hoorend, zich in ver wondering afvragend of de Honor van dien armen man en de Honor van de afkondiging, door een won derlijke speling van 'tlot, soms één en dezelfde persoon zou kunnen zijn? .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1