Breskensche Courant Bezuiniging. 40 25 De strijd eener vrouw Onze Schelde-Zwemmers. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het platteland natuurlijk weer het kind van de rekening. Stopzetting van de subsidieering der Landbouwdagscholen. FEUILLETON 41ste Jaarsrang Zaterdag 23 Juli 1932 Nummer 3749 ABONNEMENT: per kwariaal f 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar aZondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt; - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiin bij rcgelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS oer zekering voor de /-v abonné"x tegen ongelukken, en Jf fff mei voor dè volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- -t gld bij dood r—j gld bij ver- f s~\ lange ongeschikt- f f fl f door lies van een j\ f heid tot werken een ongeluk hand of voel oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger s~\ gld bij verlies fff van eiken anderen vinger li. In ons vorige Vrijdagsnummer schreven we, dat ons zoo dikwijls de angst om het hart slaat, dat aan ons plattelanders het laatste wat wij be zitten zal worden afgenomen, waar voor ons niets wordt teruggegeven dan een even groot belastingbiljet. De vrees daarvoor is inderdaad niet van grond ontbloot. Bij nadere informatie bleek ons n.l. dat ook onze landbouwschool te Schoondijke door het rapport Wel ter gevaar loopt. In dit rapport heet het, dat de landbouwdagscholen te duur zijn te genover de landbouw-winteravond- cursussen, die eveneens een goede vakopleiding voor den a.s. boer zijn. Ja de commissie gaat nog verder en zegt zelfs, dat de resultaten op de scholen niet beter zijn dan die op de cursussen, zoodat de scholen maar moeten verdwijnen! Dat klinkt toch waarlijk een beetje al te para doxaal: op een school waar een leer ling gedurende 4 jaren 400 -ft 200 -f- 150 -f- 150 is samen 900 uren dag-les ontvangt zou niet meer te bereiken zijn dan op een winter avondcursus waar totaal slechts 2 X 140 uur les gegeven wordt. Daarbij komt nog, dat de scholen over veel betere hulpmiddelen en speciale lo caliteit beschikken, de leider zich uitsluitend aan zijn onderwijs en de landbouwkunde wijden kan, er een nauwer contact tusschen praktijk en school mogelijk is, om van verschil lende andere voordeelen dezer in richtingen maar niet te spreken. Trouwens deze kent de commissie Weiter ook wel. Zij erkent zelfs, onder opsomming der argumenten die destijds tot de stichting der scho len leidden, dat de dagscholen be ter zijn. Doch wat stelt zij daar merkwaardigerwijs en dit zonder zulks met argumenten aannemelijk te 55. maken botweg tegenover? Dat de resultaten niet beter zijn dan die der cursussen 11 't Zou haar dunkt ons niet ge makkelijk vallen dit naar behooren aan te toonen. Immers iets dat beter is dan een andere zaak kan ten eenenmale moeilijk tegelijkertijd maar net zoo goed als deze zijn, evenmin als wit tegelijkertijd zwart kan zijn. De aan leiding tot de stichting der land bouwdagscholen is geweest, dat het onderwijs op de cursussen onvol doende resultaat opleverde En dat behoeft ons gezien haar inrichting eenerzijds en de veelzijdigheid en snelle ontwikkeling der landbouw wetenschap en technisch anderzijds waarlijk niet te verwonderen. Daarop echter legt de commissie Weiter den nadruk niet. Wij kunnen dan ook niet de idee van ons af zetten, dat ze van de eischen die aan den boer van tegenwoordig ge steld worden, niet bepaald een hoo- gen dunk heeft. Doch laat ons daar over niet uitweiden. Onwillekeurig gaan bij het over peinzen van de voorgestelde bezuini ging onze gedachten uit naar an dere instellingen van vakonderwijs. Zoo b.v. onze ambachtsschool. We zien daar een behoorlijke outillage wat gebouw en leermiddelen be treft en niet te vergeten een aantal leeraren, dat zich in onderdeelen heeft gespecialiseerd. Onnoodig te zeggen, dat op deze wijze voor den a.s. ambachtsman een opleiding ver kregen wordt, die in overeenstem ming met de eischen van den tijd is Dit is natuurlijk alles prachtig in orde, zij het dan ook, dat vele der leerlingen nooit leider van een zaak worden, of als dit zoo is, hun zaak gewoonlijk slechts van beschei (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. „Het spijt me, Molly-lief," zei ze, „maar, zie je, alles is nogal in spannend geweest, deze laatste twee jaren, en ik voel, dat ik een paar rustige weken voor mezelf moet heb ben, buiten, vóór ik m'n nieuwe le ven begin. Ik wou graag ik wou zien te wennen aan de gedachte en m'n geest wat rust gunnen. Het kan me zoo héél weinig schelen, wat de menschen denken en de quaestie, waar we zullen trouwen, is iets, wat hoofdzakelijk Henry en mij aangaat. Ik ben verrukt van Drawford, het is een allerliefst klein dorpje, ver scholen tusschen de „Downs" en die ééne week, dat ik er geweest ben heeft me zelfs al goed gedaan. Ik ga er morgen "weer naar toe, nadat jij me geholpen hebt met boodschap pen doen. Heb je vandaag gelegen heid me te raden met een en an der? Zou 'tgaan? Ik wou erg graag je hulp hebben bij 't uitzoeken van m'n kleeren, want ik heb 't gevoel, niet te zullen kunnen beslissen wat ik nemen zal". Molly keek vergenoegd; winkelen was voor haar een bron van on eindig genoegen en haar oogen straalden dan ook al bij 't vooruit zicht. „Allicht kan ik me vrij maken vandaag," antwoordde ze, „we zul len eens flink van den morgen tot den avond inkoopen gaan doen, echt fijn, ik verheug me er dol op. David is thuis, hij kan op Baby passen zooals je weet, is hij nu vrij, maar Maandag gaat hij aan 't werk. Is niet een zegen, te denken, dat hij werkelijk weer aan 'twerk zal tei- gen? Verbazend aardig van Upton hem die baan te hebben bezorgd trouwens in allerlei opzichten is hij zoo verbazend goed voor ons geweest," voegde ze er een beetje verlegen aan toe, bij de herinnering aan de flinke cheques, die David den omvang is en niet meer dan enkele duizenden kapitaal vordert. Stel daar nu tegenover het boe renbedrijf, dat groote kapitalen vor dert, dat buitengewoon veelzijdig is, telkens komt te staan voor de toe passing van nieuwe ontdekkingen en vindingen van wetenschap en tech niek en zich bij voortduring aan de zich wijzigende omstandigheden heeft aan te passen. Zouden de a.s. leiders daarvan nu waarlijk volstaan kunnen met een avondcursus, door eert leerkracht van het gewone lager onderwijs als bij zaakje verzorgd, gelijk dit de com missie Weiter doet voorkomen? Zon der iets te kort te willen doen aan het nut, dat door vele landbouwcur- sussen in den loop der jaren is ge sticht, gaat dit standpunt o.i. al te ver. Onze landbouw, die zich steeds meer in de richting der veredelde producten ontwikkelt, men denke slechts aan de pootaardappelcultuur, heeft thans meer dan ooit behoefte aan degelijk vakonderwijs dat op de hoogte van den tijd is en dus ge geven wordt door menschen, die zich daaraan ten volle kunnen wijden. Daarbij hoe profijtelijk is het niet voor onze boeren, dat zij zich tot een dergelijk iemand kunnen wenden om advies en voorlichting? Het is dan ook onze innige overtuiging, dat we met het opheffen van onze land bouwschool, waar blijkens de be vindingen van de Rijkslandbouwcon- sulent op de jongste eindlessen het onderwijs op een uitnemend peil staat, een groote schrede achter waarts zouden zijn. Onze landbouwschool dient behou den, en we uiten hier gaarne de meening, dat haar zijn of niet zijn inderdaad een kwestie is, die de vitale belangen van onzen landbouw raakt. De landbouw is het economisch fundament voor onze gansche streek Met uitzondering van de gemeente Breskens dan, komen hier de overige bedrijven in beteekenis eerst op de tweede plaats. Welnu, is dan ook dit niet een krachtig motief, dat te genover de ambachtsschool, die heel wat meer kosten vraagt, het aanwen den van enkele duizenden guldens uit 's Rijks kas, -ten behoeve der land bouwschool, ten volle rechtvaardigt? Nu we zouden het nog sterker willen zeggen, voor een landbouw streek als de onze kan met een school als die te Schoondijke slechts ontvangen had van zijn aanstaanden zwager cheques die méér dan toereikend waren om de moeilijkhe den, waarin 't kleine, ploeterende huishouden steeds verkeerde, te ver lichten. „Henry is verbazend goed," zei Honor kalm, „voor iedereen is hij goed. Ik ben heel erg blij, dat hij werk heeft gevonden voor David, 't Is ook iemand, die zóó begrijpend is. Hij kan zich volkomen in m'n verlangen naar rust indenken, die drie weken vóór ons huwelijk, hij beseft ten volle, waarom ik graag alleen wil zijn. Natuurlijk moeten David en jij voor 't trouwen over komen, ik zou David graag als ge tuige hebben. Het kleine kerkje staat op den heuvel, juist boven een spoor weg-splitsing, maar uitgezonderd het geluid van een trein nu en dan zou je je voor kunnen stellen, mijlen van de bewoonde wereld af té zitten Het huisje, waar ik m'n tenten op geslagen heb is vlak bij de kerk juist op de „Downs". Oh, ik ben dol op die natuur, ze is zóó mooi en rustig. Ik houd er van de groote bonte kraaien gade te slaan zooals ze op hun statige trotsche manier over 't korte gras tippelen, en de zon en de schaduw elkaar te zien De Heeren G. ERASMUS (thans Bekerhouder) en J. VAN DEN HEUVEL Pz„ beiden te Breskens, die vorige week Zaterdag bij den Internationalen Schelde-wedstrijd de Schelde zijn overgezwommen. (Hoewel de heer ROTH zijn volle medewerking verleende om tijdig een foto te verschaffen kon door de bezuiniging bij de posterijen deze afdruk Dinsdag niet meer worden geplaatst). als minimum worden volstaan. Is de beteekenis van de landbouw in on ze streek minder dan die b.v. in het 5e district, waar men een veel kostbaardere landbouw-winterschool heeft? Nogmaals het behoud van on ze landbouwschool is inderdaad voor onze streek een zaak van eminent belang. Daar komt nog bij, dat de tijden er voor den boer heelemaal niet naar zijn, om zijn kinderen naar elders te zenden b.v. Goes of Hulst tot het bezoeken van een meer uit gebreide landbouwonderwijsinrich- ting. Hoevelen zijn er die de daaraan verbonden kosten tegenwoordig kun nen dragen? Ook uit dien gezichts hoek bezien zou het opheffen van onze Schoondijksche school al een heel averechts dienen van het be lang van onze streek zijn. Alle zeiltjes dienen dan ook bijgezet om onze mooie instelling, voor wier in richting ook uit onze streek be langrijke offers zijn gebracht, te be houden. W. Z.-Vlaanderen js zijn landbouwschool waard en stelt er prijs op. Zeker het heeft eenigen tijd geduurd eer van een flink be zoek sprake was. Doch elke nieuwe zaak en niet in de laatste plaats is daarvan sprake op landbouwge bied moet zich eerst het vertrou wen waardig maken. Bovendien mag men niet vergeten, dat èn het Rijkstoe- zicht èn het schoolbestuur van het verjagen over die zacht glooiende heuvelen, en dan er is zoo'n heer lijk groot stuk lucht, waar ik 't ge zicht op heb, ja, zelfs nu, in den winter, zijn de „Downs" zóó schit terend". „Ze hebben je bepaald poëtisch gemaakt," lachte Molly wat schel. „Ik kan me niet begrijpen, als je nou toch zoo graag ergens buiten trouwt, je niet naar die oude vrien din van je bent gegaan, juffrouw Carey. Woont die niet ergens in Surrey? Of was dat oord niet buiten achtig genoeg voor je?" „Ik voelde nu eenmaal een ver langen in me, te willen breken met m'n oude leven en weg te zijn van iedereen, die me erin gekend heeft," antwoordde Honor, „ik wou frisch beginnen, heelemaal frisch. Ik kan 'tniet zoo goed onder woorden bren gen, Molly en ik vrees, dat ik héél vreemd en onbegrijpelijk voor je ben, maar m'n groote verlangen is, alleen te zijn, voor een tijdje, in die heerlijke stilte van de „Downs". Ik heb altijd van ze gehouden en hun groote, rustige, kalme uitgestrekt heid, schijnt goed te werken op mijn rust. Ze voldoen precies aan wat ik op 'toogenblik noodig heb, ze passen zich bij mijn stemming aan". standpunt zijn uitgegaan, dat de luid- jes uit zich zelf moeten komen en er niet a.h.w. met de haren moeten worden bijgesleept. Niettemin is er thans sprake van waardeering voor de school, waarvoor wel het beste bewijs is, dat dit jaar 19 jongens in de eerste klasse plaats namen. Het bewijs is dus tevens geleverd, dat de school in een behoefte voor ziet. Gelijk elders komt ook hier de boerenstand tot het besef, dat beter gefundeerd landbouwonderwijs een onmisbare schakel is voor de ver dere ontwikkeling van het moderne landbouwbedrijf. Welaan mogen we daarom met klem op allen, die daartoe in staat zijn, een beroep doen het hunne te beproeven om onze streek van het behoud van zijn landbouwschool te verzekeren. Ons platteland heeft al genoeg het loodje gelegd, 't Behoud van onze landbouwschool beteekent niet alleen het blijven bevorderen van onze belangrijkste welvaartsbron doch tevens het intact houden van een middel, dat de saamhoorigheid van ons gewest met overig Neder land slechts in de hand kan werken. „Je bent een grappige ziel," was 't antwoord, „en niemand zal je van je dierbare „Downs" terughouden, hoor, alleen, ik kan me zoo'n liefde voor kalme uitgestrektheden niet voorstellen, ik zou ze eenvoudig ha ten, maar natuurlijk, we zijn nu een maal niet allemaal gelijk geschapen. Jij gaat naar de „Downs" en David en ik komen netjes bij je trouwen. Laten we nou een lijstje voor je uitzet op gaan maken en dan zoo gauw mogelijk uitgaan en onze neu zen platdrukken tegen de winkel ruiten! Je moet hoopen leuke din gen hebben, nou je met een rijken man gaat trouwen". De inkoopen voor 't huwelijk wa ren voor Molly een oneindig grooter genoegen, dan voor de aanstaande bruid zelf, wier hart, iederen dag die verstreek, zwaarder en zwaarder werd. Upton was één en al vriende lijkheid en voorkomenheid vóórhaar, maar haar gevoelens voor hem, gin gen niet verder, dan dat ze hem graag mocht en hem ten zeerste waardeerde en ondanks de groote liefde, waarmee hij haar omringde, zou dit geen warmere gevoelens bij haar wakker roepen. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1