De Schelde-Zwemwedstrijd. Gevonden en Verloren. JKEKKENSCHGQL bjjuiu Looze streken van Snoekie en Bolleboks* -s Rechtszaken. Gemengd Nieuws. SLUIS. Voor het examen nuttige hand werken slaagde te Rotterdam mej. J. P. L. G. C. Berkers alhier. Toelatingsexamen R.H.B.S. Tot de le klasse der R.H.B.S. te Oostburg zijn toegelaten de vol gende leerlingen: J. Goetheer te Oostburg, M. L. de Meijer te IJzendijke, C. G. de Bruijn, A. J. Klooté, Joha. van den Broecke en Joha. Dirkx, allen te Aarden burg, Tan Verhulst te Groede. Ma ria Willemsen te Sluis, J. Brevet te Oostburg, Maria S. Daansen te Sluis, Lina van Dijke te Groede, Areke van der Plank té Oostburg, Lydie Klaaijsen te Aardenburg, Suz. Lev. van Hanegem te Hontenisse, D. P. Kotvis te Waterlandkerkje, Maria A. van Prooije te Oostburg, H. J. le Grand te Schoondijke, W. Bruijnzeel te IJzendijke, J. Risseeuvv te Zuidzande, I. J. van Kampen te Oostburg, J. Risseeuw en J. A. Mas- clee te Cadzand, Elis. Joh. Salome te Breskens, Elsje Corn, van der Worp te Oostburg, Joza. M. Cats- man te Aardenburg, A. Cornelis te Nieuwvliet, Anna H. B. Nauta te Oostburg, R. O. de Bruijne te Aar denburg, A. J. de Hullu te Retran- chement en L. A. H. de Smet te Sint Kruis. Toelating tot de Rijkskweek scholen. Naar aanleiding van een bericht dat de minister van O., K. en W. de toelating tot de rijkskweekscholen heeft stopgezet, vernemen wij dat dit bericht tot misverstand aanlei ding kan geven. Bij de regeering is de vraag in overweging in hoever het aantal rijkskweekscholen vermin derd kan worden en in verband daar mee is een kleine groep van onder wijsinrichtingen uitgezocht, welke eventueel voor opheffing in aanmer king zouden komen. Daarbij zal de regeering echter niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is om het aantal scholen dat opgeheven wordt zoo klein mogelijk te houden. Om belanghebbenden een khuae verras sing te besparen, heeft.dè nfinister dezer dagen de directies van boven genoemde kweekscholen telegrafisch doen weten dat de toelatingsexa mens, welke dezer dagen zouden aanvangen, tot nader order moesten worden uitgesteld, in verband met de mogelijke opheffing der kweek school. Zeeuwsch Technisch Instituut. De Commissie, belast met afne men van het examen voor water bouwkundig opzichter en voor be- tontechnicus is thans als volgt sa mengesteld: A. Commissie van Toezicht: Ir. N. van Spanje, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Goes; Ir. P. L. Israël, ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat te Goes; Mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Sta ten van Zeeland te Goes. B. Examencommissie: W. H. J. van der Hooft, directeur Zeeuwschc Betonm. te Kloetinge, voorzitter; Ir. L. A. L. Hamers, ingenieur van den Rijkswaterstaat te Goes, Ir. C. Ree dijk, ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Goes; Ir. A. Rothui zen, bouwkundig ingenieur te Mid delburg; C. Baggerman, technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat te Vlissingen; T. Huisman, technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat te Sas van Gent; R. D. Faber technisch ambtenaar van den Rijks waterstaat te Zierikzee; F. G. C. Rothuizen, directeur', van Gemeente werken te Goes; P. Wilschut,leeraar aan de Ambachtsschool te Goes; M. W. van de Weert, architect te Goes; W. Bierens, oud-architect bur gemeester van Kapëlle; P. Kake- beeke, leeraar aan de Ambachts school te Goes; J. Melse, leeraar aan de Nijverheidsscholen te Goes; P. Goedbloed, inspecteur van Bouw en Woningtoezicht te 's Gravenhage; A. J. C. Nordlohne, leeraar aan de R.H.B.S. te Goes; J. van der Meu len Bosma, leeraar aan de Ambachts school te Goes, secretaris. BRESKENS. Op initiatief der V.V.V. te Goës is in samenwerking met de V.V.V.'s te Middelburg, Zierikzee, Breskens en Axel een aardige klankfilm ge maakt op de hofstede „Olmenstein" te Kloetinge. Een zestal dames, gekleed in het costuum van de streek, vanwaar ze kwamen, werkten aan de opname mee. Breskens werd, in Cadzand- sche kleederdracht, vertegenwoor digd door Mevr. R. de Hullu-Carels. De heer C. Zandee, burgemeester van Kloetinge, nog gekleed in het gewestelijke costuum, sprak het eerst voor de microfoon, terwijl genoemde dames alleraardigst opgesteld ston den in de meest landelijke omge ving, die men zich denken kan. Hij sprak over Zeeland in 't algemeen. Achtereenvolgens kwamen dan de vertegenwoordigsters van Prote- stantsch en Katholiek Zui'-Beve- land, Walcheren. Schouwen en Dui- veland, het land van Cadzand en Axel om in enkele woorden de aan trekkelijkheden van stad en land te noemen. De opnamen zijn zoo genomen, dat bij de vertooning het geheel een schilderij zal vormen, waaruit de beelden achtereenvolgens bewe gend te voorschijn komen om dan tot het publiek te gaan spreken. Een pakkender propaganda is moeilijk denkbaar. Dit geldt te meer nu deze opnamen gedaan zijn dooi de firma Barnstijn, waardoor de mo gelijkheid bestaat, dat ze door het zgn. doubleeringssysteem ook ver toond kunnen worden in het buiten land in de taal van het land, waai ze worden geprojecteerd. Naar wij vernemen is het aan tal leden der zwemvereeniging, dat de lessen der zwemschool volgt, thans zoo groot geworden, dat de toelating tijdelijk is stopgezet. Hedenmiddag bezocht een 2de groep ouden van dagen uit Sas van Gent onze gemeente, waar ze in hotel Valk werden ontvangen. Het Kantongerecht te Oostburg. In vervolg op ons artikel varf Vrij dag betreffende de opheffing van het Kantongerecht te Oostburg kun nen wij mededeelen, dat het ge meentebestuur zich reeds tot den Minister heeft gewend en dat tevens aan de omliggende gemeenten is ver zocht, adhesie te betuigen. OOSTBURG. Met ingang van 15 Augustus a. s. wordt de heer P. D. Goetheer, direc teur van het P. T. en T.-kantoor al hier eervol van zijn beheer ontheven en in zijn rang van refendaris 2e kl. P. T T. verplaatst naar het postkan toor te Utrecht. De Koninklijke Ned. Auto mobielclub heeft besloten alhier een politiecursus te doen houden. Een Belgische vrachtauto, waarin een man en een vrouw, gekomen van Ostende en op weg naar Philippine om een lading mosselen, wilde Zater dagmorgen even buiten deze gemeente iemand opladen, toen door gladheid van den asphaltweg tengevolge van den regen de auto tegen een boom terzijde van den weg vloog en om kantelde. De inzittenden werden bei den aan het hoofd gewond en naar het St. Anthoniusgesticht overgebracht BURGERLIJKE STAND. OOSTBURG. over de maanJ Juni. BEVALLEN: E. Goedhals-Versprille, d. J. J. de de Meijer-de Lijzer, z. G. E. Modde- Buysse, d OVERLIJDEN: A. E. Kneut, 63 j., echtg. van J. F. Blaakman. W. A. de Meijer, 14 d., z. INGEKOMEN: A. L. Sterrenburg-Swets van Har- dinxveld, J. E. M. Dierx, van Hoofd plaat, A. M. Galle en zuster van St. Kruis, M. van Baal van Terneuzen, E. C. Pery van Haarlem, A. M. van den Navoy van St. Kruis, A. P. Tas van Oosterhout, C. de Bruijne-Risseeuw van Cadzand, T. de Leeuw van O. en N. Gastel, M. Boom van Amster dam. VERTROKKEN: J. E. Mulder en gezin naar Bres kens. S. J. de Kok naar Den Haag, L L. Vermaire naar Hulst, T. Blink naar Warffum, J- G. van Hemert naar Mid delburg, A. M. Tas naar Nijmegen, P. I. de Rooij naar Waterlandkerkje, A. Haartsen-van Peenen naar Schoon dijke, A. Pels naai Leiden, J. C. van Vooren naar Den Haag. De totale bevolking bedroeg op 1 Juli 2690 zielen. o Zaterdag had de aangekondigde zwemwedstrijd om den Scheldebeker plaats. Aanvankelijk waren er 23 deelne mers, Van der Meer (Den Haag) had zich vóór het drukken van het programma teruggetrokken, zoodat dit slechts 22 namen bevatte. Bericht was ingekomen, dat Schiedam den trein gemist had, daardoor vielen mej. Delwei en Frauendorf af; 2 personen, Quekelberghe (Breskens) en Burgers (Velp) werden door de geneeskundige commissie niet vol doende in conditie - e an den wedstrijd deel te nemen. Klaassen uit Breskens was door ziekte verhin derd, alzoo zouden 17 zwemmers, waaronder 4 dames starten t.w. Van der Burgt (V.Z.C., Vlissingen), Van Loo (Middelburg), Visser (ma rine, Vlissingen), Kuijpers (Amster dam), mej. Dekker (Veere), Visser (Breskens), Luitwieler (V.R.B., Vlis singen), Netten (marine, Vlissingen), mej. Klaassen (V.R.B., Vlissingen), Homs (Bergen op Zoom), mej. Ol- sen (Rotterdam), Erasmus (Bres kens), Michels (Zeevaartschool Vlis singen), Van den Heuvel Pz. (Bres kens), Stenders (Hilversum), mej. Bijsterveld (V.R.B. Vlissingen), Wat- tel (Grijpskerke Z.). Hoewel het weer niet bijzonder gunstig genoemd kon worden, ver liep onder groote belangstelling te land en te water alles in de beste orde en na een spannenden strijd kon als schitterende uitslag worden vastgesteld: 1. J. Stenders 1 u. 40 m. 8 sec., 2. F. Kuijpers, 1 u. 45 m. 33 sec., 3. A. van der Burgt 1 u. 54 m. 12 sec., 4. mej. M. Olsen 2 u. 11 m. 33 sec., 5. G. van Loo 2 u. 14 m. 16 sec., 6. G. P. Homs 2 u. 19 m. 38 sec., 7. D. Luitwieler 2 u. 30 m. 14 sec., 8. mej. E. Klaassen 2 u. 31 m. 3 sec., 9. mej. Dekker 2 u. 32 m. 2 sec,, 10. mej. A. Bijsterveld 2 u. 34 m. 49 sec., 11. C. Erasmus 2 u 58 m. 58 sec., J. van den Heuvel Pz. 3 u. 13 m. 3 sec. Hoewel aangekomen als nr. 11 en 12 is hef resultaat van onze Breskensche deelnemers een schit terende prestatie te noemen, daar zij als ongeschoolde zwemmers tegen over alle andere deelnemers een slechte kans moesten -maken. Met groot enthousiasme werden de zwemmers dan ook des avonds aan de boot afgehaald door het be stuur der V.V.V. Begeleid door de muziekvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" werden zij naar ho tel De Vuijst gebracht, waar de Symphonie „Onder Ons" uit Neu zen (leider de heer Harte) hen ver welkomde. Hier werden ze verder hartelijk gelukgewenscht door den Voorzitter der V.V.V., den voorzitter en secre taris der zwemvereeniging „Schelde- stroom" en den Edelachtbaren heer D. H. van Zuijen als burgemeester onzer gemeente. Hierbij werd nog eens speciaal gewezen op de noodzakelijkheid van zwemles-nemen, wat thans door de oprichting der zwemschool mogelijk is. Bij ernstige studie zullen de Bres sianen een volgende maal zeker een goede kans maken. Ten slotte meende de heer Le Bleu, als schenker van den beker, er nogmaals op te moeten wijzen, dat de beker beschikbaar is gesteld voor de eerst-aankomende Zeeuwsch- Vlaming, dus niet alleen voor de zwemmers uit Breskens. Indien we thans nog vermelden dat de spelen aan het strand door verbetering van het weer des mid dags nog konden doorgaan, waarbij vooral de door „Scheldestroom" ge leide waterspelen veler aandacht trokken, dan behoeven we zeker niet nader meer te wijzen op de belang rijkheid van dezen door V.V.V. ge- organiseerden feestdag. Athletiek. De heer Jan Zeegers uit Amster dam, de beste lange afstandlooper van Nederland, die aanvankelijk de reis naar Amerika zou ondernemen, om aldaar voor Nederland uit te komen op de Olympische spelen, welk plan evenwel op het laatste moment is afgesprongen, heeft in geschreven voor den a.s. Zaterdag, 's avonds om half acht, te houden Vlissingschen Boulevardloop. De heer Zeegers z^l probeeren het record van den Vlissingschen 23. Pang! Net had ze 't gezegd, of daar schoten onze twee helden op hun motordriewielertje voorbij en na men „en .passant" de palen mee, waar het balkon op rustte. De ge volgen waren meer dan ijselijk. Het balkon was al even „mottig" als juffrouw Sietske's matjes, en met hevig gekraak zakte 'theele zaakje in elkaar, terwijl juffrouw Sietske luid om hulp schreeuwde en allebei haar armen omhoog stak, alsof ze zich aan de lucht vast wou klampen. Maar dat ging natuurlijk niet. 24. Ziezoo, juffrouw Sietske had haar zin. Ze whs beneden. En nou had je 't lieve leven gaande. Terwijl Snoe kie en Bolleboks al een mijl verder waren, timmerden de twee dames er met paraplu en matteklopper op los, dat het zoo'n aard had. Jawel, dat noemen ze nou nog alliefst het „zwakke geslacht!" Het stof vloog er afl Eindelijk, toen de beide da mes buiten adem waren van het kijven en plukharen, strompelde juf frouw Sietske jammerend naar bin nen, terwijl juffrouw Knalpot mop perend en zich aan alle kanten wrij vend haar weg. vervolgde. Boulevardloop, hetwelk momenteel staat ter name van J. Arnold te Breda met 11 minuten 21 seconden, te verbeteren en daardoor voor de eerste maal beslag te leggen op den door den Burgemeester van Vlis singen uitgeloofden „Record-beker". Schoolwedstrijden. Dinsdag en Woensdag j.l. zijn te Vlissingen op het terrein van dc- R.H.B.S. de jaarlijksche schoolwed strijden gehouden, waaraan deelge nomen werd door het gymnasium en de handelsschool te Middelburg, de R.H.B.S. te Oostburg en de R. H.B.S. te Vlissingen. De wedstrijden werden geopend met een voetbalwedstrijd tusschen de R.H.B.S. te Vlissingen en het 1ste elftal van de handelsschool, welke door Vlissingen met 81 werd ge wonnen. Verder speelde het 2e elftal van de handelsschool tegen Oost burg met als uitslag 61 voor Oost burg. De eindwedstrijd Vlissingen— Oostburg werd met 31 in het voordeel van de eerste beslist, die daardoor voor een jaar in het bezit van den wisselbeker kwam. De athletiekwedstrijden hadden tot uitslag voor den driekamp hoog springen, vèrspringen en speerwer pen: 1. Handelsschool Middelburg, 2. R.H.B.S. Vlissingen, 3. Gymna sium Middelburg, 4. R.H.B.S. Oost burg. In den personeelen wedstrijd 100 M. snelloopen werd Van der Feltz (Gymn. Middelburg) eerste in 11.8 sec. na spannenden strijd met Brak man (Oostburg) en Van der Vliet (Vlissingen). Een korfbalwedstrijd tusschen de dames van Vlissingen en Oostburg werd door de eerste met 21 ge wonnen. Aan de estafette 4 X 60 M. werd deelgenomen door de dames van Oostburg en Vlissingen. De kortste tijd (37.8 sec.) werd gemaakt door een ploeg van Oostburg. Na afloop werd nog een handbal demonstratie gegeven. Het geheel stond onder leiding van den heer Van der Steen, geas sisteerd door de heeren Koers en Kiviet. Politierechter te Middelburg- Zitting van 18 Juli. De volgende zaken werden behan deld: A. W. D., 37 j., arbeider te Sint Kruis, werd ten laste gelegd dat hij op 21 Mei 1932 te St. Kruis G. V. een slag met een zeisstok heeft ge geven. Eisch f 15 s 10 d„ uitspraak f 15 s 5 d. C. d. P., 58 j„ arbeider te Oost burg, werd verdacht dat hij op 1 Juni 1932 te Oostburg J. B. eenige slagen en schoppen heeft gegeven. Eisch f 15 s 5 d„ uitspraak idem. Zaterdag 16 Juli werd behandeld de op 15 Juli geschorste zaak tegen: W. H. Q., 34 j„ werkman, wonende te Breskens, die ten laste werd ge legd dat hij op 13 Mei j.l. te Groede C. d. P. had geslagen. Nadat een drietal getuigen waren gehoord eischte de Officier van Justitie een geldboete van f 10 s 10 d., waartoe de verdachte dadelijk mondeling werd veroordeeld. Gevonden: Een pakje, inhoudende: 2 badpak ken, 2 badhanddoeken, 2 badmutsen. Een zadeltascbje merk „Excelsior''. Terug te bekomen KAZERNE BRESKENS: Hoover en zijn ministers doen afstand van een deel van hun tractement. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Hoover /zijn eigen trac tement van 75.000 tot 60.000 dollar verminderd. De ministers van zijn kabinet, die 15.000 dollar tractement hebben, hebben afstand gedaan van vijftien procent. Noodlottige trouwdag. De bekende Amerikaansche Piloot Roy Wilson te Los Angeles, de be roemdste vlieger van het geheele land, is op zijn huwelijksdag met zijn vlieg machine komen te vallen en ver pletterd. Dat is een vliegongeluk met een bijzondere tragiek. Roy Wilson werk te hoofdzakelijk als piloot voor de filmindustrie en honderden kgeren heeft hij zijn leven in de waagschaal gesteld voor het verrichten van film opnamen. Men noemde hem de ge- luksvlieger, want hij leek wel on kwetsbaar. Maar thans heeft het geluk hem in den steek gelaten. Roy Wilson wilde gaan trouwen, 's Morgens op zijn huwelijksdag moest hij nog een sensationeele tocht maken voor de film „de Oorlogscorrespondent". Hij deed het gaarne, want het honora rium van 1200 gulden kon hij goed gebruiken, 's Middags zou hij op den Burgerlijken Stand in den echt ver bonden worden. Maar het heeft niet mogen zijn. Toen Wilson in dwar-1 relvlucht naar benden kwam, sloeg de motor niet meer aan en het vlieg tuig viel te pletter en vloogj in brand. Zelfmoord van een aap. Bezoekers van den dierentuin van Upton te Chester (Engeland), zijn getuige geyeest van een geval, dat veel weg had van een opzettelijke zelfmoord van een aap. Mottershead, de eigenaar van den dierentuin, zei, dat hij in zijn heele leven nooit van een dier gehoord had, dat zelfmoord pleegde. De aap had eerst de be zoekers vermaakt, door van het klim- touw in zijn buitenkooi een stuk van ongeveer 2 M. lengte af te knagen. Toen klom hij met het stuk touw in een bogm in zijn lcooi en bond het eene uiteinde vast aan een tak. Van het andere eind maakte hij een lus, die hij om zijn hals legde en dichttrok Toen klom hij zoo hoog mogelijk in den boom en sprong naar beneden. Hij was op slag dood. De bezoekers en de oppasser hadden alles aangezien, maar geen oogen- blik vermoeden gehad van wat er zou gebeuren. De heer Motfershpad' laat de andere apen in zijn dier gaarde thans nauwle'ttend bewaken uit angst, dat eenige hunner het voorbeeld van hun makker' zouden volgen, denkende, dat hij een nieuw spelletje had uitgevonden.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2