^M]K0MCenSCHCDL Hl i 4\ i Binnenland Transpireerende voeten Crisismerken voor boerenboter. Gewestelijk Nieuws Looze streken van Snoekie en Bolleboks* Gemengd Nieuws. I RETRANCHEMENT. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, Ds A. van der Heide. NIEUWVLIET. Beroepen bij de Vrije Ev. Gem. alhier, de heer J. I. van Wijk te Kort- rijk. Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Juli 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9,30 ds Snijdelaar van Schoondijke n 1,30 Zondagsschool. n 5,30 udsW. H Kelder Jr. Cadzand v 9,30 u ds Visser Groede v 9.30 u ds van Kooten H. Avondmaal Hoofdplaat n 2 u ds Huizinga Nieuwvliet vil u ds van Kooten Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10 u ds W. H. Kelderjr. van Breske s Waterldk. v 9,30 u ds Huizinga IJzendijke n 2 u ds Snijdelaar Ev. Luth. Qem. Qroede. v 9,30 u Mej. Da Dufour. zeer weinig uitgewerkt. Alles staat dan nog steeds op losse schroeven. Wanneer Amerika bezwaren mocht hebben tegen een vermindering zij ner vorderingen, moet opnieuw een conferentie worden bijeengeroepen, want dan zou Lausanne van nul en geener waarde zijn. Het eenige voor deel, dat Lausanne gebracht heeft is dan ook voorloopig alleen maar theoretisch. Immers, voordat von Papen het accoord Vrijdag j.l. in Lausanne onderteekende, vroeg hij MacDonald wat er gebeuren zou, wanneer het accoord friet zou worden geratificeerd, waarop deze hem ant woordde, dat dan een nieuwe con ferentie bijeen zou moeten komen. Begrijpen wij die uitlating goed, dan beteekent zij, dat dan niet weer het plan Young van kracht zou worden, met zijn onmogelijke en ontzag gelijke eischen. Trouwens, en van daar, dat wij over slechts een. theore tisch succes spraken, dat plan Young is practisch toch van de baan, om het eenvoudige feit, dat Duitschland niet kan betalen en dit ook niet wil. Het is zelfs (do vraag, of de cre- diteurstaten eventueele Youngbe- talingen in ontvangst zouden willen nemen, om de eenvoudige reden, dat zij langzamerhand het funeste van dergelijke geldverplaatsingen zijn v gaan inzien. De eenige zekerheid die de wereld in Lausanne dus ge wonnen heeft is dus deze, dat er geen herstelbetalingen meer zullen worden verricht (behalve dan die drie milliard), maar dat wisten we voor Lausanne ook reeds. Het is bedroevend, vooral om dat de nood der wereld met den dag rijst. Het Welterrapport doet Ne derland nu aan den lijve voelen wel ken kant het uitgaat. In België woedt een staking, die reeds dreigender afmetingen gaat aannemen en zelfs wel eens in een revolutie zou kunnen ontaarden, een staking, die alleen ontstaan is door het feit, dat de mijnwerkers daar reeds salarissen verdienen en de werkloozen onder steuningen ontvangen, die zoo laag zijn, dat de wanhoop hen bevangt wanneer zij hooren van nog weer verlagingen. En die verlagingen wer den hun juist nu voorgehouden. Hoe de toestand in Duitschland is, is< hier reeds vaker besproken. In Engeland wordt de werkloosheid ook nog steeds grooter, ondanks nationale regeering en ondanks seizoenarbeid. Ondanks dit alles echter schijnt nog geen enkel staatsman tegenover zijn kiezers de verantwoordelijkheid op zich te durven nemen van een'door tastende maatregel, terwijl zij toch allen weten, hoezeer de wereld ver ademen zou bij zulk een gebaar. Hoezeer is niet uitgekeken naar Lausanne. Hoezeer is niet gejuicht, toen een overeenkomst scheen te zijn bereikt. De koersen ter beuze ste gen merkbaar. Nu blijkt dit alles maar voorloopig en voorloopig fic tief te zijn geweest. Alles wacht op anderen. Er wordt gewacht op de verkiezingen in Amerika, er wordt gewacht op de verkiezingen in Duitschland, er wordt gewacht op dit en er wordt gewacht op dat. Gezien echter de ontzaggelijke en steeds groeiende onrust onder de menschen en de volkeren vraagt men zich ten slotte echter af, hoe lang die nog wel kunnen wachten? 'Het wil ons voorkomen, dat dit niet al te lang meer zal zijn. Het is te hopen, dat deze regelen al te pessimistisch mo gen blijken; voorloopig lijkt denaas- te toekomst echter nog duister ge noeg te vreezen, dat zij nog niet pessimistisch genoeg zijn. Zomerwproefei) verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. De leus ,,Kent Uw eigen land!" is er waarlijk niet voor vacantie- gangers alleen. In dezen tijd voor al, zijn er verschillende streken van ons land, welke om nog andere re den dan natuur- of stedenschoon, de bijzondere aandacht opeischen. Van deze gebieden hebben wij in de eerste plaats Twente op het oog. Zoo juist bereikt ons een bericht, dat er deze week op initiatief van den burgemeester van Vriezenveen een conferentie zal worden gehou den van de gemeentebesturen van. plaatsen met textielindustrie in Over' ijsel en Gelderland ter bespreking van den toestand. Uit wat de laatste maanden en weken is gepubliceerd over de positie van het eens zoo machtige en rijke Tubantia, blijkt dat het textielbedrijf in nood ver keert en het de vraag zal zijn, of er ooit van een gunstige wending in de situatie sprake zal zijn. Wie over Twente spreekt, spreekt over Japan, en wel speciaal over de concurrentie, welke Japan onze textiel-exportindustrie aandoet inNe- derlandsch-Indië. Ook Oost- en W. Afrika wqrden door Japan be- heerscht. Wanneer men voorts be denkt, dat de meeste landen hun grenzen door hooge tolmuren voor onze textielproducten hebben afge sloten en de afzet binnenslands door de felle, onderlinge concurrentie niet kan worden opgevoerd, begrijpt men de moeilijkheden, waarin onze Twent- sche industrie verkeert. Het zou ons hier te ver voeren de oorzaken te bespreken van de moordende mede dinging van Japan. Er is de val van den gouden standaard, de lange re arbeidstijd, er zijn de slechte so ciale voorzieningen, zaken, welke Ja pan in staat stellen tegen abnormaal lage prijzen te verkoopen. Daarbij komt dan nog de meening, die hoe langer hoe meer in Nederlandsche textielkringen post vat, dat wij hier te doen hebben met een van staats wege geleide, groot-opgezette poli tiek van economische expansie ter verovering van de Oost-Aziatische markten. Hoe het ook zij, zooals de toestand zich thans ontwikkelt, is de mogelijkheid niet uitgefloten, dat de geheele Twentsche textielnijverheid binnen niet al te langen tijd ten gronde zal gaan. Vol zorg ziet men de toekomst tegemoet. De Twent sche textielfabrikanten, de van ouds bekende vrijhandelaren als ze zijn, smeeken nu om tijdelijke invoerbe perking van katoenen goederen in Indië. Ook aan de verwezenlijking van het door prof. Wisselink ge propageerde denkbeeld van de vesti ging eener Nederlandsche textiel industrie in Nederlandsch-Indië, wordt blijkens een Aneta-telegram van een dezer dagen, gewerkt. De Internationale Crediet- en Handels- vereeniging Rotterdam wil n.l. te Garoet een katoenfabriek openen. De Japanners zijn ons echter ook hierbij reeds vóór. Naar verluidt zal binnenkort een Japansch textielbe drijf worden gesticht Twente gaat wel een van de zwart ste tijden tegemoet. Evenmin rooskleurig' als Twente staan de veenkoloniën ervoor. Ook deze zitten in den put. „Eens was het een woestenij, begroeid met bruine heide, thans zweeft het oog verrukt langs akker, bosch en weide," zong eens een plaatselijk dichter. De crisis heeft ook deze streek niet onaangetast gelaten. En het zou niet zijn te verwonde ren, dat ook hier niet werd geroe pen om regeeringshulp. Men heeft het echter op een wat origineeler en frisscher wijze gedaan, dan langs den weg van moties en adressen. In Stadskanaal heeft men op het oogenblik een tentoonstelling geor ganiseerd, welke ten doel heeft op suggestieve, aanschouwelijke wijze aan te toonen, dat 'J~ hulp dringi is. Zoo wordt er pi upagdttua makt voor aardappelmeel in het brood en ge pleit voor de contingenteering van tapioca en sago. De tentoonstelling geeft een beeld van de hooge vlucht van de industrieele ontwikkeling der Veenkoloniën en van de ontginnin gen. Men zit er nu met zijn voor raden; stroocarton, aardappelmeel, en ook turf. De scheepvaart ligt er zoo goed als stil. De reeds ge geven regeeringshulp heeft niet mo gen baten, bij de thans steeds da lende markten. Dat men er niet zoo somber is gestemd als in Twente blijkt uit deze tentoonstelling zelf. Zij getuigt van ondernemend opti misme. De groote vastberadenheid, die de bevolking van deze zoo zwaar getroffen streek kenmerkt, vormt een actieve post op de met zoo groo te moeite in evenwicht te brengen balans. Handen en Oksels beténdele men met Purolpoeder. Du-is het meest af doende midtjef; In bussen van 45 en 60 cent. A lj-een bij Apoth. en Drogisten. o De organisatie voor de uitvoering der crisiszuivelwet in Zeeland is thans zoo ver gevorderd dat nadere mededeelingen kunnen worden ge daan. Vast staat nu dat boerenboter van af 1 Augustus gemerkt moet zijn. Zeeland is verdeeld in 9 districten. In elk district worden de maatrege len uitgevoerd door een Commissie van 3 personen aangewezen door de Landbouworganisaties en een dis- trictscontroleur. Voorloopig is het voornaamste werk te zorgen dat el ke bereider van boerenboter op een voor hem gemakkelijke manier voor 1 Augustus in het bezit komt der merken en eenige toelichting ont vangt omtrent de opzet en de bedoe ling der wet. Dit zal als volgt ge schieden. In elk district zal de commissie met den controleur op vrijwel alle gemeenten zitting houden gedurende 1 of 2 uren. Daar wórdt de wet toegelicht, teekent men zijn lidmaat schapskaart voor den Bond van Boe- renboterproducenten en ontvangt men de merken en het materiaal voor de boekhouding. Het is van het hoogste belang dat alle bereiders van boerenboter hier verschijnen. Men wordt verzocht een bedrag van minstens f 6 mee te nemen, om dat de merken alleen tegen directe Betaling worden uitgereikt. De prijs staat nu nog piet vast. Dagen en uren voor de zittingen worden bekend gemaakt door mid del van aanplakking in de dorpen, kennisgeving aan de plaatselijke Landbouwvereenigingen, voor zoo ver mogelijk door advertenties. Ieder lette dus hier opl De zitdagen zullen in ieder geval vastgesteld worden tusschen Woens dag 20 Juli en Vrijdag 29 Juli. C. ZWAGERMAN. BRESKENS. Het tragische ongeval, dat de fa milie A. de Witte alhier te Masny (Frankrijk) heeft getroffen, heeft in de geheele gemeente groote ontroe ring verwekt. Omtrent het ongeluk lezen we in het Fransche Dagblad „Grand Echo" het volgende: Een tragisch ongeval heeft Zon dag 10 Juli, tegen 17 uur, plaats gehad bij den overweg van Masny, waar een kind van 3 jaar door een trein is overreden, onder de oogen van zijn moeder, die onmachtig was hem te hulp te komen. Het, geschied de onder de volgende omstandig heden. Zooals alle jaren kwamen M. en Mme Alfred de Witte-Doco, koop lieden te Breskens (Holland) hun vacanties doorbrengen bij hun moe der en schoonmoeder, Mme de We duwe Doco, die woont in de Rue du Hallot te Ecaillon. Zij hadden hun eenig zoontje meegebracht, een aardig ventje van drie jaar, zeer u pn)ptass''»v BAiJotfb 21. Rrrrrl In duizelingwekkende vaart tuften Snoekie en Bolleboks verder. Boven op het balkon stond juffrouw Sietske haar matjes uit te kloppen, 't Was hard noodig, want er zat aardag de mot in. Dikke, verstik kende stofwolken daalden op den weg neer en de motten vlogen ver schrikt naar alle kanten weg. "O, jongens, daar kwam juffrouw Knal- pot aangekuierd. Net toen ze onder 't balkon was, kreeg ze 'n geweldi ge stofwolk over haar hoofd, zoodat ze uit alle macht begon te hoesten en te proesten. 22. „Zeg eres, jij daarboven!" riep ze uit, „ken je niet 'n beetje uitkijke? 'k H eb geen zin om me 'n ziekte op m'n hals te halen!" Juffrouw Sietske werd woedend. Ze gooide haar vijandin een stortvloed van scheldwoorden over haar hoofd, die ik hier heusch niet over durf- te vertellen. Ook juffrouw Knalpot wond zich meer en meer op en zag op 't laatst zoo rood als een kreeft. „Kom eres naar beneden, als je durft!" riep ze. „Ik kóm al, ik kóm al!" riep juffrouw Sietske, schor van woede. flink voor zijn leeftijd en met een helder verstand. Zondag besloot Mme kle Witte een bezoek te brengen aan haar broer M. Joseph Doco, die leen café houdt vlak bij den 'genoemden overweg. Men maakte plezier en vermaakte zich gezellig in den familiekring. Gebruik makend van een oogen blik van onoplettendheid was de jonge Rémi met zijn neefje Camille Doco vertrokken en zij vermaakten zich bij de slagboom van den over weg. Kort daarop bemerkte Mme de Witte de afwezigheid van haar zoontje en ging hem zoeken. Zij zag hem aan de overzijde van den over weg met andere kinderen van zijn leeftijd spelen. Zijn moeder ziende, wilde het ventje, die onder de afsluitboom doorgekropen was, naar haar toe en kwam zoo op den spoorbaan. Op dit oogenblik kwam ongelukkigerwijze, de trein, die te 16.59 uit Douai ver trokken was in de richting Somain met groote snelheid aanrollen. Het kind besefte het gevaar, strekte de armpjes uit naar de vertwijfelde Mme de Witte en riep; Mama! mamal En de zware trein was bij hem. Toen hij voorbij was snelde de arme moeder haar zoontje te hulp en vond hem op den ballast liggen met een verschrikkelijke wonde aan het hoofd, de hand en het linker been. Krankzinnig van smart hield zij het verminkte lichaampje in haar armen, teeder de naam roepend van haar geliefd kind, dat nog de oog jes opende, vóór het den Iaatsten adem uitblies. Men oordeele over de wanhoop der ouders, wier smart niet was aan te zien. Terwjjl men het lijkje naar Ecail lon terugvoerde, na de grootmoeder met de noodige voorzorg te hebben voorbereid, was de politie met het onderzoek begonnen. Dit hartverscheurend ongeval heeft in de omgeving, waar de familie Doco zeer sympathiek bekend staat, een geweldige ontroering verwekt. BRESKENS. Dinsdag kwam dhr G. uit Schoon dijke met een vrachtauto naar hier. Even buiten de kom dezer gemeente geraakte de auto door een defect aan de stuurinrichting op de langs den weg staande boomen. G. viel uit de auto doch kwam met den schrik vrij; de auto werd slechts licht beschadigd. Donderdagmiddag te 4,20 liep een Hollandsch zeiljacht bij de groene boei tusschen Breskens en Nieuwesluis aan den grond. Sleepboot-hulp uit Vlissingen was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen hulp te verleenen daar het water reeds wassende was. Te 5,20 was het jacht weder vlot en zette de reis naar Vlissingen voort. Donderdag zijn per Prov. Boot van Breskens naar Vlissingen vervoerd 2400 passagiers en 95 auto's. Op het haventerrein waren een 26- tal Belgische auto's gestald. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z -Vlaanderen. Bij de Woensdag gehouden ver kiezing van een lid der afdeeling groot bedrijf (vacature den heer I. A. Ris- seeuw Johz.) is bij enkele candidaat- ste'ling gekozen de heer W. de Smidt te Breskens. Het programma der feestelijk heden voor morgen luidt als volgt. De uren zijn uit den aard der zaak slechts bij benadering aangegeven: 9.30 Kinderspelen. 12.30 Start voor den Schelde-wed- strijd. 1.30 Zwemwedstrijden. a. Steekspel op waterpaarden (2 groepen van 10 personen). b. Snelvaren per kano (1 en 2 personen). c. Ringsteken met kano (1 en 2 personen, met dame). d. 20 M. hardloopen door het water. e. Ringsteken op waterskiën, ge trokken door snelvarend mo- torvlet. 3.— Kinderspelen. 4.30 Concert door het symphonie- orkest „Onder Ons" te Ter- neuzen. Het verloop van den Schelde-over- tocht zal geregeld op een bord aan het strand worden 'bijgehouden. £>it is mogelijk door een telefonische doorverbinding met Vlissingen. Bij overkomst door Zeeuwsch Vlamingen worden deze met muziek afgehaald en gebracht naar hotel De Vuijst, waar de door de Bres- kensche Courant beschikbaar ge stelde Scheldebeker wordt uitge reikt. Komen meerderen over, zoo zal de V. V. V. aan dezen een her inneringsmedaille schenken. Uitslag der gehouden aanbeste ding van de onderhoudswerken der Gemeente-eigendommen in 1932, op Zaterdag 9 Juli j.l. Metselwerk: Iz. Pleijte en P. de Winde f 450. A. J. Visser f 440. G. L. Daansen f 408. J. Dierings f 425.— Jan Vergouwe f 350.— Schilderwerk: Iz. van de Velde f 382.— C. J. Dierx f 268.50 J. Basting f 257.50 B. J. Keijmel f 238.- Timmerwerk: M Meeusen f 375. Schrier f 372. P. M. Catsman f 309.— G. Fiere t f 298.- Anth. Leenhouts f 282.— J. Cruson f 260. Smidswerk: A. P. Leenhouts f 25. Aan de laagste inschrijvers gegund. Nog bijtijds gered. Zondagmiddag was in het kanaal te Vlissingen een marinematroos aan het zwemmen, die zulks nog niet goed kon. Plotseling zonk de jongeman in de diepte weg. Een lid der Vlissing- sche Reddingsbrigade mocht er na eenige vergeefsche pogingen in slagen den drenkeling bewusteloos boven te brengen. Ongeveer 25 minuten heeft men de kunstmatige ademhaling toe gepast eer de matroos weer bij kwam. Hij is toen naar het Marine-Hospitaal overgebracht.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2