J- ^KEPKoiaïS waterlandkerkje. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Looze streken van Snoekie en Bolleboks* groede. De lieer J. Meeuse is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een school van de Geref. Gemeente te Veenen- daal, met ingang van 1 Sept. a.s Dhr. De Backere: Ik vind liet ook een heel groote verhooging. Kan er geen belasting op het trottoir gelegd worden? De Voorzitter: U bedoelt een straatbelasting? Dat kan voor dit jaar niet meer. Deze moet eerst goedgekeurd worden door De Kroon. Eer die beslissing gevallen is, is het jaar bijna om. Dat gaat dus niet. Dhr. De Backere: Als het niet geprobeerd wordt, gaat het vanzelf nietl Mevr. Van den Broecke: De 80 opcenten op de gemeentefondsbelas ting is dat het hoogste bedrag? De Voorzitter: Ja, dat is het maxi mum, dat geheven kan worden. Dhr. De Backere: Is die verhoo ging van belasting nu al in eens te berde gekomen? De Voorzitter: Ja, eigenlijk wel, omdat een dreigend tekort ineens moet weggewerkt worden. Dhr. Wijffels: 't Is een slecht huis houden geweest I De Voorzitter: Door wie? Dhr. Hollebrand: Mijnheer de Voorzitter I De heer Wijttels spreekt daar van een slecht huishouden, maar hij vergeet, dat hij daar- zelt ook schuldig aan is. Bij het opmaken der begrooting heb ik er reeds op gewezen, dat de post voor onvoorziene uitgaven veel te laag was om eventueeie tekorten op diverse artikelen daaruit te kun nen voldoen. Ook heb ik toen reeds voorspeld, dat de post voor steun aan de werkloozen lang niet vol doende zou zijn. Wanneer de Raad deze, beide posten belangrijk hooger geraamd had, dan zouden toen reeds maatregelen genomen zijn en zouden wij nu niet plotseling voor zoo'n inzienlijke verhooging zijn te staan ekomen. De meerderheid van den .aad heeft toen anders beslist, dus ie treft eigenlijk de 'schuld. De Voorzitter: U hoort het, mijn eer Wijffels, wij moeten de hand n eigen boezem steken. Wenscht iemand nog iets in 't midden te brengen? Wenscht iemand hoofdelijke stem ming? Niemand? Dan is aldus zonder hoofdelijke stemming besloten. Rekening Algemeen Armbestuur. De Voorzitter: Het Algemeen Armbestuur heeft de rekening over 1931 ingediend. De ontvangsten bedragen f 10513,52 De uitgaven bedragen f 10349,61 Een goed saldo van f 163,91 B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren. Wenscht iemand daarover iets te zeggen? Niemand? Dan is aldus besloten. Ophouden steunverleenen. De Voorzitter: B. en W. stellen voor met half Juli op te houden met het verleenen van steun. Deze en de volgende week zal het nog geschieden, maar met half Juli komt het aardappelrooien en het werk aan den oogst, zoodat allen, die willen, wel werk zullen kunnen vinden, waarom B. en W. yoorstellen dan ook op te houden .„met uitkeering van steun. Wenscht iemand daarover het woord? Dhr. Hollebrand: Ja,"'mijnheer de Voorzitter. Ik dacht, dat er steun zou verleend worden gedurende een zekeren termijn. Is die termijn nu reeds voorbij, of is- die niet voor bij? Ik heb indertijd 8 maanden voorgesteld, maar dat is niet in be handeling gekomen. De Voorzitter: Wij zullen het even opslaan, wat er in de regeling staat. Uit het bepaalde blijkt, dat de termijn van steunregeling zoo goed als verstreken is. Dhr. Hollebrand: Mijnheer de Voorzitter, ik ben van meening, dat ieder die werken wil- en toch; werk-, loos blijft, dient gesteund te worden.1 Er zijn werklieden die graag zou-/ den willen werken, &is èr maar werk was. Ik durf echter hier ook te zeggen, dat er enkele zijn, die liever niet werken, maar op steun rekenen. Der gelijke menschen zou ik maar aan het Armbestuur overgeven. Maar de werklieden die willen werken, doch geen werk kunnen bekomen, moeten naar mijn meening door het orgaan voor de werkloozen geholpen wor den. De Voorzitter: Wij denken, dat er half Juli voor allen werk 'zijn zal. Het kan zijn, dat er dan nog een heel enkele zijn zal, maar er moet toch ook een prikkel zijn, om weer aan 't werk te gaan? Het orgaan wenscht de verant woordelijkheid niet te dragen, of die enkele dan nog gesteund zal worden ja, of neen. Dhr. Hollebrand: Het orgaan is er toch om de steun te regelen. De le den daarvan kunnen toch onderzoe ken of nog steun voor bepaalde per sonen noodig is. De Voorzitter: "Het is toch ont zettend moeilijk. Nu zijn er nog maar enkele, die kunnen toch ook wel hun best doen om werk te vinden? Dhr. De Backere: Ik ben het vol komen met U eens, mijnheer de Voorzitter. Er zijn altijd menschen, die niet graag werken. Bij het pluk ken van bessen zijn er ook. die ge weigerd hebben, omdat zij bang wa ren van de prikkels; zij wilden hun handen niet openhalen aan de doorns I Straks komt de middenstand ook nog om steun. Die hebben het ook lastig genoeg. Dhr. Hollebrand: Zou de midden stand er beter aan toe zijn als de arbeiders niet gesteund werden? Dhr. De Backere: Dan zijn er nog gestichten in Aardenburg, zoo als Sint Jan. Wat doen die met hun geld? Waar gaat dat naar toe? De Voorzitter: Dat mag de heer De Backere niet in het debat bren gen. Ik geloof bovendien, dat door die gestichten veel gedaan wordt. Mevr. Van den Broecke: Er wordt gesproken van permanente steun trekkers; hebben die nog geen 6 maanden steun getrokken? Ik vind het voor den Raad buiten gewoon moeilijk om een beslissing te nemen; het orgaan is toch inge steld om dat alles te regelen en nu wil het orgaan de zaak weer afwentelen op den Raad. Wij zijn van al die onderdeelen niet zoo op de hoogte als het orgaan, wijl hebben niet alles meegemaakt. De Voorzitter: Ik meen dat U al les medegemaakt hebt en dat U ook van alles op de hoogte zijt. Mevr. Van den Broecke: Kunnen er geen persoonlijke slachtoffers val len? De Voorzitter: Straks komt er veel werk op het land; moeten wij nu voortgaan met steun? Nu zijn er slechts nog enkele; als die willen zullen zij ook werk vinden. In andere gemeenten, zooals bijv. te Sluis is de steun reeds een poos gestaakt; ook in het Westland, waar nu ook werk is voor degenen, die willen wordt niet meer gesteund. Zoo willen B. én W. van Aarden burg ook doen. Mevr. Van den Broecke: Ik dacht, dat het orgaan daarover beter be slissen kon dan de Raad. Dhr. Hollebrand: Wanneer er nu gauw toch weer werkloozen zijn, wat zal er dan gebeuren? Moet er dan gewacht worden op een vergadering van den Raad, of zullen B. en W. dan het orgaan weer in werking stel len? De Voorzitter: Als het orgaan voelt, dat er weer gesteund dient te worden, dan zal dit öf uit zichzelf den steun hervatten, óf B. en W. komen weder tot den Raad om machtiging voor steun aan te vragen. Mevr. Van den Broecke en dhr. Hollebrand: Als dat zoo gebeuren zal, zijn de bezwaren tegen inhouden van steun vervallen. De Voorzitter: Nog iemand iets? Wenscht iemand over dit punt hoofdelijke stemming? Dan is aldus besloten. De Voorzitter: Nu zijn wij aan de Rondvraag. Heeft iemand nog iets te vragen of in het midden te brengen? Niemand? Dan is de openbare zitting geslo ten. Vlissingsche Boulevardloop. Op verzoek van enkele vereeni- gingen, wier leden zullen deelnemen aan den op Zaterdag 23 Juli a.s. te houden 3600 Meter Boulevardloop, is door het Bestuur van de V.A.V. „Marathon" besloten, dezen wed strijd niet 's middags om 4 uur, maar 's avonds om half acht te doen plaats hebben. Voor den Zaterdag 23 Juli a.s., 's avonds om half acht, te houden Vlissingschen Boulevardloop is door den heer C. A. van Woelderen, bur gemeester van Vlissingen, een fraaien zilveren wisselbeker en een verguld zilveren medaille aangeboden. De Burgemeester verklaarde zich tevens bereid het startschot voor de zen wedstrijd te lossen en de prijzen uit te reiken. Arrondissements-Rechcbank te Middelburg. Zitting van 11 juli. Het volgende vonnis werd o.m. uit gesproken Oneerlijke mededinging; (gepleegd te NieuwviietJ J M. F., 49 jaar, vee koopman te Souburg, vrijspraak. GROEDE. BURGERLIJKE STAND. HUWELIJKEN: 9 Juni. Pieter I. de Rooij, 27 j., jm. en Adriana E. de Feijter, 22 j., jd. 23, Jacobus J. Keijmel, 24 j., jm en S. A. Verkeij, 28 j., jd. GEBOORTEN: 2. juni. Raymond Antoine, z vanA. J. M. Dusarduijn en A. M. Dhont. 8, Johanna Janneke, d. van J. Sonnevijlle en C. van Belois. 12, Jozina Sara, d. van M. P. Merk en M. N. Leenhouts. 13, Geerard Jacobus, z. van Iz. Pleijte en A. de Feijter. 15, Maria Krina, d. van J. J. Ras en S. van de Wege. OVERLIJDEN: 8 Juni. Adriaan Buize, 45 j., echtg. van M. S. Baas. AARDENBURG. Het raadsbesluit tot belasting- verhooging en de moeilijkhe den om het bedrag voor 1932 nog te innen. In de vergadering van 26 April 1932 besloot de Raad dezer ge meente tot heffing van opeenten op de personeele-, de vermogens- en de gemeentefondsbelasting. Van de opcenten der personeele belasting kan de gemeente voor 1932 geene inkomsten meer genieten, ter wijl de biljetten daarvoor reeds in Januari en Februari waren uitgezet. Anders stond het met de 20 op centen op de vermogensbelasting en de 15 opcenten op de gemeente fondsbelasting. Deze werden vóór 1 Mei vastgesteld en spoedig volgde de goedkeuring door de Kroon en via Ged. Staten van Zeeland kreeg de belastingadministratie er kennis van en kon men aanvang maken die opcenten in de aanslagen der Aar- denburgsche belastingbetalers te ver werken, waarvan wellicht reeds vele gereed liggen om aan de belang hebbenden eerstdaags uitgereikt te worden. In de vergadering van 6 Juli 1.1. besloot de Raad voor het dienstjaar 1932 de opcenten op de vermogensbelas ting te brengen van 20 op 50 en die der gemeentefondsbelasting van 15 op 80. Dit besluit vereischt weder goed keuring van hoogere college s en de belastingadministratie zal daarvan weder langs den gewonen weg worden kennis gegeven, maar onder- tusschen is het werk bij de belas tingen voortgezet, vele aanslagen zul len reeds definitief zjjn vastgesteld en de biljetten daarvan uitgereikt zijn, als het bericht der verhooging bij den Directeur der belastingen binnenkomt. De belastingbetalers, die hun de finitieven aanslag dan reeds ont vangen hebben, kunnen niet meer getroffen worden, tenzij door een navordering, welke de belastingad ministratie wellicht ter wille van Aardenburg niet uitvoeren zal. Doet zij het toch, dan moet een nieuw kohier opgemaakt worden en doet zij het niet, dan valt een deel der aanslagen voor 1932 vrij van de ver hoogde belasting; wat onbillijk zou zijn tegenover diegenen, die hun bil jet eerst later zullen ontvangen, maar ook voor deze vordert het raads besluit van 6 Juli 1.1. nieuwe bere keningen. 19. Maar o schrik, o ontsteltenis, daar kwam opeens de driewieler met onze beide vrienden den hoek om vliegen en reed boml tegen den lad der op, juist toen Joris bovenaan wasDe ladder sloeg om, en Joris kwam met zijn kolen precies op den veldwachter terecht, die vlak achter het driewielertje aankwam. De brave man werd half gesmoord in de stoffige kolen en kon niet eens om hulp roepen. Snoekie en z'n vriend wachtten natuurlijk niet op hem, en met de achtervolging was het ineens gedaan. 20. Och, och, wat zag de arme veld wachter er uit, toen hij onder' de ko len vandaan kwam! Dikke dotten stof en gruis, waarvan Janus' kolen doorgaans nogal rijkelijk voorzien waren, propten in zijn ooren, zijn neus en zijn oogen. En z'n fiets z'n fiets, die hij nog alliefst van een boer geleend had en die danig in de verdrukking geraakt wasl Dat leek compleet een krakeling. De veldwachter was wanhopig. De heele politiemacht was in zijn oogen „ge schandaliseerd" en hij durfde beslist zijn superieuren niet meer onder de oogen komen Het is te betwijfelen of voor Aar denburg voor 1932 de zaak geheel in orde komt; in ieder geval zal zij moeilijkheden met zich brengen. In de raadsvergadering van 27 Juni heeft de heer Hollebrand bij het verzoek der gemeente Wes- dorpe om adhaesie inzake hun adres beweging tegen buitenlandsche werk krachten o.a. gezegd, dat het een zeer lastig geval is, maar dat het gemeentebestuur toch wellicht iets kan doen, door de werkgevers er op te wijzen, dat het een algemeen belang is, om, zoolang er hier vol doende arbeiders zijn, geen werk krachten van over de grens te ne men. B. en W. hebben dien wenk ter harte genomen en zich per circulaire tor de werkgevers gewend, waarin zij wijzen op de groote cijfers, dien de steun der werkloozen vordert van de gemeentekas; een bedrag van f 700 is daarvoor reeds uitgegeven; de belasting, zeggen B. en W„ gaat daardoor sterk omhoog, waarom zij den werkgevers vragen zooveel mo gelijk noodzakelijken arbeid te doen verrichten en daarvoor steeds in Ne derland wonende arbeiders te ne men, teneinde èn voor het Rijk èn voor de Gemeente den last der on dersteuning zoo laag mogelijk te houden. B. en W. vinden het onverant woordelijk om buitenlandsche werk krachten te nemen, zoolang in eigen land en eigen gemeente zoovelen zijn, die zonder werk rondloopen, gaarne zouden werken, waarom het college een beroep doet op de werk gevers in hun geest te handelen en eigen werkkrachten te nemen. ZUIDZANDE. Men schrijft ons: De afdeeling Zuidzande van de „B.V.L." ontving op 23 en 24 Juni bezoek van cle „B.V.L." afdeeling uit Beerta. De gasten werden door de plaatselijke Commissie en de le den in het hotel „De Drie Konin gen" alhier ontvangen. Door den heer Lako werden zij namens de afdeeling Zuidzande be groet, waarin spreker het goede van de Landstorm; het nuttige en het aangename van deze ontmoeting uit eenzette. Zijn openingsrede besloot hij met een dronk op de „Bijzondere Vrijwillige Landstorm". Door Overste Bierman en de heer Laernoes resp. als Commandant en Secr. van het „Zeeuwsch Verband.' die ook aanwezig waren, werd dank gebracht aan hen die deze ontmoe ting georganiseerd hebben en riepen de gasten een hartelijk welkom in Zeeland toe, waarna het Wilhelmus werd ingezet. De heer Ten Have bracht, na mens de Groningers, dank voor de gesproken woorden van genoemde personen en zeide zeer getroffen te zijn door de aangename ontvangst. Spreker betreurde het, dat de orga nisator van dezen tocht de heer Cap- pon, die in de laatste dagen verhin derd is, hier niet aanwezig kon zijn. Nadat de heer Van Cruiningen het programma van den komenden dag had voorgelezen, werden de gas ten bij de leden ingekwartierd. Op 24 Juni werd, dank zij de medewerking van verschillende auto bezitters een tocht door ons district gemaakt. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de rassentuin van de Landbouwschool te Schoondijke. Van hier ging de tocht naar Breskens, waar bij den heer Cappon, vader van de Groningsche leider, eenige ververschingen werden aangeboden, om vervolgens de fabriek van Van Melle te bezichtigen. Hier werden wij ontvangen door den Directeur die de Groningers welkom in Z. Vlaanderen heette. Spreker gaf een overzicht van liet ontstaan, de groei en 'bloei van de fabriek, (waarna hij een gids aan ons gezelschap toe voegde voor een rondgang in de fabriek. Na deze bezichtiging ging de tocht over Nieuwe-Sluis en Nieuw- vliet naar Zuidzande, waar bij het Landstormlid, de heer J. de Hullu een koffiemaaltijd werd aangebo den. Tijdens den maaltijd kwam een telegram van de Groningsche leider met de woorden „smakelijk eten" waarbij hem een dankend antwoord werd teruggezonden. Na den maaltijd dankte de heer Bierman den heer De Hullu en vrouw voor de geboden gastvrijheid en de dames voor de bediening, waarna het gezelschap voor den foto graaf poseerde. Nu werd afgereden voor bezich tiging van de paardenfokkerij van den heer Luteijn. Dit bleek voor de gasten iets bij zonders, allen waren vol lof en be wondering voor hetgeen hier werd gepresenteerd wat wel bleek uit het gezegde, dat dit alleen de reis van Groningen waard was. Ook werd-nog de veestapel van De Bruijne te Cadzand bezichtigd en even een kijkje op de duinen, genomen. Nu werd over Retranchement en Sluis naar Knocke gereden, waar verschillende bezienswaardigheden werden bezocht, o.a. de bekende Batterij de Wilhelm II. Van Knocke ging men naar het Zoute, waar een tractatie werd aan geboden. Na nog eens te hebben rondge keken werd de aftocht geblazen en in Sluis, even uitgestapt. Hier bracht de heer Ten Have namens alle Groningers dank voor de goede ontvangst, de aangename ontmoeting, de goede regeling en zeide dat het verblijf in Zeeuwsch- Vlaanderen nog lang in herinnering zal blijven. Hij hoopte dat het bezoek aan ZeeuwschVlaanderen niet onbe antwoord zou blijven maar dat hij de afdeeling Zuidzande volgend jaar in zijn geheel in Groningen hoopte te ontvangen. Nu werd het gezelschap ontbon den en keerde iedere gast naar zijn kwartier. En zoo behoorde deze dag be gunstigd door het mooie weer, tot het verleden, maar zal bij allen die deze dag hebben meegemaakt in lange herinnering blijven voortleven. Naar we vernemen zal heden de traverse door de gemeente voor het groote verkeer geopend worden. Bij het nazien in vorige jaargangen merken wij op, dat het eerste Staten besluit daaromtrent reeds genomen is in 1926. De weg zelf was gereed in 1930.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2