Gevonden en Verloren Looze streken van Snoekie en Bolleboks+ De juichende zomer Gewestelijk Nieuws 15. Maar op 't volgend oogenblik ver anderde hun vroolijkheid in hevigen schrik, want daar kwam de veld wachter, die ze kort te voren zoo netjes in het water hadden laten springen, in hoogsteigen persoon aanspurten. De man had, nadat hij uit de sloot gekropen was, ergens een fiets opgeduikeld en was hen daarmee achterna gekomen. O jon gens. jongens, wat een strop! „Die ontloope-me-nooit!" knorde de lange met 'n bedenkelijk gezicht. 16. Maar Snoekie had terwijl gauw z'n oogen den kost gegeven en aan den overkant van de straat een motor- driewielertje van een bakker in 't vizier gekregen, welks eigenaar 't veel te druk had met een bevallige dienstmaagd, om op zijn karretje te letten. Boml Daar zat Snoekie al boven op den bak, en vlak daarop de lange achter hem op 't zadel. Een paar nijdige duwen op de trappers en daar tufte het wagentje er van door; vlak voor den neus van den woedenden veldwachter! OOSTBURG. Te Leiden slaagde voor het pro- paed. examen godgeleerdheid de heer A. Faber alhier IJZENDIJKE. Bevorderd tot tandarts aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer A. I. T. Overtveld alhier. De classicale vergadering al hier, werd Woensdag gehouden. Aanwezig 16 predikanten ;en 20 ou derlingen. I. Aangenomen met 36 st. II. Aangenomen met 36 st. Ge- wenscht wordt de bijvoeging: „naar een kaartmodel door de Synode te geven". III. Verworpen met 21 st. IV. Verworpen met 34 st. Omdat de positie van zulk een predikant niet nader omschreven is. V. Aangeno men met 31 st. in dezen zin: „de bevoegdheid te geven als hulppredi ker benoemd te worden". VI. Ver worpen met 30 st. VII. Aangenomen met 35 st. Voorzitter. Het is een-zeer belangrij ke mededeeling, welke daar zoo juist aan den Raad is medegedeeld, die van zeer groot belang is voor onze gemeente. Ik weet eenigszins hoeveel moeite het gekost heeft om te be reiken, wat nu eindelijk bereikt is. Het is geenszins mijn bedoeling te vleien, maar het is door Uw voort durend werken in dezelfde richting, door Uw invloed hier en daar en door Uw onvermoeid pogen, dat een hoogst belangrijke beslissing ten gunste van Aardenburg gevallen is en ik wil U daarvoor in deze ver gadering dankzeggen. De Voorzitter: Den dank zoo pas door den heer Catsman gebracht moet ik overbrengen tot den Raad, want die is het geweest, die mij machtiging verleend heeft en mij steeds bij dit werk gesteund heeft. Mevr. Van den Broecke: Ik wil ook mijn blijdschap uitspreken over de gunstige beslissing van de Rè- geering. Een korte tijd heb ik ook van zeer nabij een deel der onder handelingen medegemaakt en ik weet daardoor dat er vele en ernstige moeilijkheden overwonnen moesten worden. Ik wil dus ook gaarne met den heer Catsman U dank brengen voor het vele dat U in deze zaak gedaan hebt, maar er zijn toch ook nog anderen aan wie Aardenburg meer of minder dank verschuldigd is en ik zou diegenen ook onze dank baarheid willen doem blijken. De Voorzitter: U maait mij het gras als het ware voor de voeten weg. Ik geloof, dat ik de door U loeide personen reeds op een :je staan heb. "hans gaan wij over tot be- tdeling van het volgende punt, de Aankoop van land Lourens. Er is een schrijven ingekomen van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarbij deze mededeelt, dat getracht moet worden langs den steenweg naar Sint Kruis van P. A. Lourens de benoodjgde grond te koopen voor f 1,50 den M2. B. en W. stellen voor in overleg met den Hoofdopzichter van den Provincialen Waterstaat met Lourens een accoord te treffen. Dhr. De Backere: Mijnheer de Voorzitter, ik ben dat daar van mor gen eens wezen beletten en ik heb gezien, dat daar niet veel grond moet gekocht worden. De Voorzitter: Dat kan wel waar zijn, maar de Provinciale Waterstaat zal hierin moeten beslissen. Dhr. De Backere: Als daar eens een metertje gekocht wordt, zal 't wel genoeg zijn. Dhr. Blondeel: De slootkant langs den weg moet toch sterk zijn,' anders gaat het fietspad in de sloot. De Voorzitter: Wij zijn niet des kundig; kunnen dat niet beoordeelen en zullen ons moeten onderwerpen aan het oordeel van den daarvoor aangestelden deskundige. Dhr. Hollebrand: Hoe staat het met de waterloozing van de percee- len bij P. Wieme en E. van den Neste. De Voorzitter: Dat komt heele- maal in orde. Zegel- en Legesgelden. De Voorzitter: De leden van den Raad hebben de door B. en W. ontworpen verordening op zegel- en legesgelden en die op de vermake lijkheidsbelasting thuis kunnen in zien, wenscht iemand daarover nog iets te zeggen? Dhr. Hollebrand: In artikel 6 lees ik, dat er voor eiken dag dat er in eenig lokaal zal gedanst worden, daarvoor f 5 per dag moet betaald worden. -Ik vind dit een zware belasting; bovendien schuilt hierin een bevoor deeling van de groote café's. In de zen tijd van malaise is het voorge stelde bedrag naar mijne meening veel te hoog en zou willen voorstel len dat bedrag te verminderen. De Voorzitter: B. en W. zijn juist het tegenovergestelde gevoelen toe gedaan. Zij vinden die belasting- uiterst laag. Eerst hadden wij ge dacht een zeker bedrag per M2 op pervlakte te eischen, of een entree heffing per persoon, maar wij vonden de nu vastgestelde regeling eenvou diger en ook veel lager. Dhr. Rijckaert: Ik ben het met den heer Hollebrand eens. De Voorzitter: Ik «.tel voor het voorgestelde bedrag te handhaven. In de vorige vergadering zijn cijfers genoemd, die tot een veel hooger bedrag zouden geleid hebben. Mevr. Van den Broecke: Daar weet ik niets van. Dhr. Hollebrand: Ik ook niet. De Voorzitter: 't Is toch zoo. Dhr. Wijffels: Ik kan mij daarvan ook niets herinneren. Dhr. Catsman: Toch is het zoo; het staat hier in mijne aanteekenin- gen, die ik van elke raadsvergade ring maak en daar zie ik, dat ge sproken is van een kwartje per M2 van de lokalen waarin gedanst wordt of 10 cent per persoon entreegeld. Mevr. Van den Broecke: In de vorige vergadering is in principe be sloten tot het heffen van een ver makelijkheidsbelasting, maar cijfers zijn er niet genoemd. Daar ik niet wist, wat dat worden zou, heb ik toen blanco gestemd. Dhr. Catsman: Ik weet zeker, dat de door mij zoo pas genoemde cijfers toen ook genoemd zijn. De Voorzitter: Ik stel voor het bedrag van f 5,- te handhaven. Dhr. Hollebrand: Ik stel voor het bedrag op f 2.50 te bepalen dat zal voor de gemeente geen schade zijn. De Voorzitter: Wordt Uw voorstel ondersteund. Mevr. Van den Broecke en dhr. Rijckaert: ja. De Voorzitter: Dan breng ik Uw voorstel in stemming. Mijnheer De Backere? Dhr. De Backere: 't Is vee 'toöge, f 5,-. De Voorzitter: Dat vraag ik niet. Dhr. De Backere: 't Is vèe te veè geldl De Voorzitter: U moet stemmen, mijnheer De Backere, voor of tegen het voorstel Hollebrand. Het voorstel wordt daarop aange nomen met de stemmen van Mevr. Van den Broecke en de heeren De Backere, Hollebrand en Rijckaert. Tegen stemden de beide wethouders met den heer Wijffels. Rondvraag. Dhr. De Backere: Mogen de kin- ders niet spelen op den Belgischen tram. Als de jongens daar aan het voetballen zijn, worden zij soms door den veldwachter weggejaagd. De Voorzitter: U bedoelt het ter rein van de Belgische Tram-Mij? Ja, kijk eens, dat is privé-terrein. Misschien heeft de veldwachter wel orders daarop te letten. Dhr. De Backere: En als ze in de dreeve loopen, moeten ze dan ook verjaagd worden? De Voorzitter: Ik geloof niet, dat zij daar door den veldwachter ver dreven zullen worden, daarvoor be schouw ik hem als een te goed politieagent. Dhr. De Backere: En als ze eens op het gras loopen dan? De Voorzitter: Hal Juist. Daar heb je het al. Reeds de voorvade ren, die Aardenburg bestuurd heb ben, hebben het spelen of loopen op het gras verboden en wij houden ons daaraan, vandaar dat ook de politie daarop let. Nog iets? Dhr. De Backere: Nèe. Dhr. Wijffels: Onder den in het vorige jaar voor de schuur van Morn- hout gelegden nooddam liggen nog steeds buizen? Zijn die van de ge meente of van den aannemer. De Voorzitter: Ik vermoed van den aannemer, maar het zal onder zocht-worden. Dhr. Hollebrand: Wanneer het nog lang duurt, voor de keiweg langs de Kaai verbeterd wordt, moesten een paar gevaarlijke putten in de buurt der Wed. Dhondt en De Vleeschhouwer wel hersteld worden. De Voorzitter: Uw opmerking zal aan den gemeenteopzichter medege deeld worden. Nog iemand iets voor de publieke zitting? Niemand? Dan schors ik de publieke zitting en gaan wij over in Besloten Vergadering. Bij opening bleek, dat de begroo ting 1932 van de gasfabriek ernstig besproken was en gewijzigd, welke wijziging aan de goedkeuring van Ged. Staten zal onderworpen wor den. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. heeft zijn intrede gedaan; al wat adem heeft verzadigt zich aan licht en lucht. Stelt U zelf in staat zonder gevaar van deze feestgaven der natuur te genieten door, ter voorkoming van zonnebrand, Uw huid met „Zij '-Crème in te wrijven. ^In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. Gevonden: Een kinderjasje. KAZERNE BRESKENS: BRESKENS. Zaterdag had onder groote be langstelling de opening van de Zwemschool plaats. De eerste les werd gegeven en de verschillen de hulpmiddelen daarbij gedemon streerd. Een 15-tal nieuwe leden gaf zich op, waaronder uit Groede, Oostburg en zelfs uit Aardenburg, wat wel bewijst dat werkelijk in een behoefte wordt voorzien. De vereeniging telt thans reeds 84 leden. Hoe groot de gevolgen zijn van het doortastend optreden van het bestuur der V. V. V. inzake het ge bruik van duin en strand, is de laat ste dagen gebleken. Terwijl het strandleven de eerste weken niets beteekende, is thans, nu een groot aantal strandhuisjes zijn geplaatst, een gezellige drukte ontstaan. Een woord van hulde aan V. V. V. voor het tijdig ingrijpen is zeker niet misplaatst. Naar wij vernemen, zal de V. V. V. tijdens den a.s. Schelde- wedstrijd een programma van mu ziek en vermakelijkheden verzorgen. Een 150 oudjes uit Axel be zoeken hedenmiddag per auto onze gemeente en zullen in hotel Valk een koffie-maal gebruiken. De loco-burgemeester, wethouder Cappon, sprak namens het ge meentebestuur een woord van wel kom, Afdeeling Breskens van het Nationaal Crisis-Comité. Kwartaal-verantwoording. Ontvangsten: Uitgaven: Saldo 1 Mei f 426,38 Mei f 10,50 Mei f 32,58 Juni f 5,50 Juni f 46,20 f 442,38 f 78,78 Saldo per 1 Juli f 363,60. De uitgaven ter ondersteuning, welke uitsluitend plaats vindt in natura, zijn steeds stijgende, en de middelen van het Comité zeer bekrompen, zoodat de binnenkomende aanvragen, die bij onderzoek soms zelfs blijken tot het noodzakelijke te zijn beperkt, om financieele redenen vaak nog aan merkelijk moeten worden beknot. Wij wekken allen, wier omstandig heden toelaten zulks te doen, op, een steentje bij te dragen om het werk van het Crisis-Comité te steunen. Het ernstig pogen, de allerarmsten onder de crisis-slachtoffers, en men ver- gete daarbij niet te denken aan ver scheidene jonge kinderen onder hen, uit den groorsten nood te helpen, verdient zeker den steun van allen. Giften, of bereidverklaringen tot periodieke bijdragen, die voortaan in dit blad zullen worden verantwoord, worden steeds gaarne ingewacht bij den penningmeester I. W. VASSEUR, Vogelenzang 22. CADZAND. Vrijdagmiddag j.l. vergaderde de Raad dezer gemeente; met kennis geving was afwezig de heer I. M. de Bruijne-van Melle. De Voorzitter deelde ,mede, dat de Kroon goedkeuring had verleend aan de verordening tot heffing van vergunnings- en verlofsrecht en dat er thans in de gemeente 4 localiteiten zijn met een volledige vergunning, 6 met een verlof A terwijl, volgens het bevolkingsregister van beide soorten inrichtingen er slechts 3 be staanbaar zijn. Het verzoek van een ingezetene om 21 Zondagen in het zomersei zoen aan te wijzen, waarop geen slui tingsuur voor winkels zal gelden werd, hoezeer de Raad de aanleiding tot het verzoek kon billijken, niet voor inwilliging vatbaar geacht, om dat de Minister de destijds vastge stelde verordening niet voor Konink lijke goedkeuring in aanmerking kon brengen op grond, dat geen bij zondere omstandigheden de afwij king van de Winkelsluitingswet rechtvaardigden en speciaal, omdat de 21 dagen, waarop adressant doelt, geen Zondagen mogen zijn. De gemeenterekening over 1931 werd aangeboden; zij wijst in den gewonen dienst een bedrag aan van f 36162,14 ontvangsten en f34257,75 uitgaven; de rekening van het elec- triciteitsbedrijf wijst in ontvang en uitgaaf een cijfer aan van f7881,85 aan baten en lasten. Het verzoek van den Bredaschen Diocesanen Mariabbond en eenige andere R.-K. vereenigingen om eeni ge bepalingen in ,de politieverorde ning op te nemen ter beperking van kermisgelegenheden werd voor ken nisgeving aangenomen. BURGERLIJKE STAND SCHOONDIJKE. GEBOORTEN: 5 Juni. Anthonie, z. van P. Boo gaard en E. C. den Hollander. 6, Prudentia Amelia, d. van M. Goedhals en R. P. Delnad. OVERLIJDEN: 11, Jacobus van Haneghem, 68 j„ echtg van M. J. van Belois. 14, Jan nis Pieter Geelhoed, 23 j., z van C. Geelhoed en J. Welzoet. 24, Sebas- tiaan Christiaan Robesin, 68 j„ echtg. van G. Nijs. INGEKOMEN: M. S. de Schoolmeester van Bier vliet, A. Haartsen-van Peenen van Oostburg, I. M, Delnad van Gent. VERTROKKEN: J. A. Zonnevijlle naar Zuidwolde, A J. van Pamelen naar Breskens, I. M. Delnad naar Gent. WATERLANDKERKJE. BURGERLIJKE STAND. GEBOORTEN: 1 Juni. Willem, z van J. Beerens en J. J. Versprille. 11, Johanna Maria; d. van D. Dekker en J. M. Verplanke. INGEKOMEN: A. H. C. de Schoolmeester, A. M. van den Navoye en Jac. de Groote, allen van IJzendijke, P. I. de Rooij van Oostburg, A. E. de Feijter van Groede. VERTROKKEN: M. J. Vermeulen naar IJzendijke, M. J. Faas naar Groede, J. den Decker naar IJzendijke. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 24 Augustus tot voorzitter van het bestuur der water- keering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, de heer B. J. M. Thomaes te Hoofdplaat; met ingang van 1 Augustus tot ge zworene van den Elizabeth-polder (Biervliet) de heer Jan Bliek te Bier vliet; -S- 2 met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Groote St. Anna- en Nieuwehaven de heer I. de Hullu Iz. te Nieuwvliet. met ingang van 1 Augustus tot ge zworene van het waterschap Cadzand de heer A. I. Leenhouts te Retran- chement; met ingang van 1 Augustus tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielin gen de heer E. B. Wijffels te IJzen dijke. Stamboek Ned. Trekpaard. Op de Nationale Tentoonstelling van het Stamboek van het Ned. Trekpaard, die te 's Hertogenbosch werd gehouden, werden uit West Z.Vlaanderen de volgende bekro ningen behaald: Categorie 1. Hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte 1.63 M. of meer: 4e pr. Mayeur de Gaesbeek, K 1225, eig. H.V. „Ons Belang" te Schoondijke; Mars, K 1385, eig. C. Buijsse, Biervliet. Categorie 2. Hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte minder dan 1,66 M.: Ie pr. Diamant d'Ahea, K1310, eig. Gebr. Aemaudts, (Sluis; 4e pr. Gascon d'Ahea, K 1435, eig. Gebr. Aemaudts, Sluis. Categorie 3. Hengsten van 4 jaar, hoogte 1.66 M. tof meer: 2e pr. Tsjaka, K 1452, bruinschimmel, eig. F. D'Hoore, Sluis. Categorie 5. Hengsten van 3 jaar, hoogte 1.63 M. of meer: eerv. ver meld.: Walter van Dierkenstein, K 1474, eig. 'P. J. de Milliano e.a. te Oostburg; Doris, K 1496, eig. A. J. E. Temmerman, IJzendijke. Categorie 8. Hengsten van 2 jaar, hoogte minder dan 1.59 M.: 2e pr. Lion 65153, eig. P. J. de Milliano e.a. Oostburg; 4e pr. Srin d'Or Amice 64576, eig. A. J. E. Temmerman, IJzendijke; Marcel, 63236, eig. F. P. Brooijmans, Breskens; Bertus, 63428, eig. H. J. Wijffels, Water landkerkje; Jonas d'Ahea, 62959, eig. Gebr. Aemaudts, Sluis. Categorie 9. Merriën van 9 jaar en ouder, hoogte 1.62 M. of meer: 3e pr. Julia, K 5169, eig. Iz. Lu- teijnLeenhouts, Zuidzande; 4e pr. Bella d'Oostburg, K 11072, eig. A. P. Risseeuw, Oostburg. Categorie 10. Merriën van 9 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.62 M.: 4e pr. Minerva, K 11028, eig. Gebr. de Dobbelaere, IJzendijke; Ca milla, K 11057, eig. Iz. Luteijn-Leen houts, Zuidzande. Categorie 11. Mjprriën van 5, 6 7 en 8 jaar,. Jioogte, 1.62, of meer: le pr. Faira van Eede, K 14399, eig. D. Luteijn Pzn.-Luféijn, Zuid zande; 2e pr. Edith d'Ahea, K 13710, eig. Gebr. Aemaudts, Sluis; 3e pr. Cora van Zuidzande, K 15215, eig. Iz. Luteijn-Leenhouts, Zuidzande;

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2