Breskensche Courant 25 200 De strijd eener vrouw 41ste Jaargang Zaterdag 2 Juli 1932 Nummer 3743 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergaderi ng te Aardenburg, FEUILLETON ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens l ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kaar- taal f 0,65; en builen Breskens f 0,725Bui tenland f3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiên worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIÊN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent perregel. Handelsadoertentiên bij tegelabonnement grootei kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TI S verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen gulden bij levens- 1f\f\ dood gld bij ver- gW bij ver- A ver' lange ongeschikt- f II f door lies van een j( es oan cen 4( J 'es van cen heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallcn-Verzekering-Maatschappy „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies f üan e^en anderen vinger op Maandag 27 Juni, O Maandag 27 Juni des avonds 7 uur kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter mede, dat straks in deze vergadering zou verschijnen de opzichter van den Rijkswaterstaat, de heer Streefkerk, die een ontwerp voor verbetering van den keiweg buiten de Kaaipoort en in de Oude Kerkstraat in den raad zou toelichten, waarom hij voor stelde dan onmiddellijk de discussie over een ontwerp te sluiten en het woord te geven aan genoemden op zichter. Proces-verbaal kasopneming. Aan den Raad wordt medegedeeld een proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeenteontvanger, het welk voor kennisgeving aangenomen wordt. Verordening winkelsluiting. De Voorzitter: Van (de dames A. Aalbregtse en S. Lootens is het ver zoek binnengekomen, om des Zon dags hun winkel in den némiddag gedurende 4 uren open te mogen stellen, daar zij door het nu vastge stelde zeer in hun zaak benadeeld worden. B. en W. hebben deze zaak be sproken en gaarne (zouden wij de aanvragers ter wille 'zijn, maar wij zien daartoe geen kans. Mevr. Van den Broecke: Ik be grijp de moeilijkheden Iniet, als die menschen uitsluitend snoep verkoo- pen. De Voorzitter: Juist. Daar zit de moeilijkheid. Wordt in die winkels uitsluitend snoep verkocht? Mevr. Van den Broecke: In Oost burg kan het wel. De Voorzitter: Ik geloof niet, dat zoo iets kan. Mevr. Van den Broecke: Toch ge beurt het. De Voorzitter: Men moet mij goed verstaan. B. ten W. zouden geen bezwaren hebben, wanneer het mogelijk was de aanvraagsters tege moet te komen, (maar wij zien geen kans daartoe. Mevr. Van den Broecke: De 2 aanvraagsters worden toch wel zeer getroffen. 49. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o „Ze schijnen er alles behalve op gesteld ons hier te zien, en ik wou, dat we verder konden trekken, maar dat kan eenmaal niet dit moet ons kampeerterrein worden. Zeg 't hoofd, wat we verlangen en zie 't gedaan te krijgen," luidde ten slotte de order aan z'n hoofdman, die stond te wachten, en al drong er tot den kerel niet veel door, dit bevel begreep hij ten minste en vlug ver dween hij, om aan zijn meesters op dracht te voldoen. Een magere kip, wat eieren en graan, werd wangunstig aan de vreemdelingen verkocht door de vrouwen van 'tdorp, die blijkbaar de voornaamste rol speelden in den De Voorzitter: Zeer zeker, maar dat is niet onze schuld. Die winkeliers verkoopen niet uit sluitend snoep, maar ook andere artikelen. Wij hebben alle winkeliers advies gevraagd in deze zaak en daarnaar de verordening vastgesteld. Deze is pas in werking, of 2 winkeliers vra gen reeds om voor hun zaak uit zonderingsbepalingen te maken. Mevr. Van den Broecke: Ik zou ook graag eens izien, dat de andere raadsleden zich in dezen uitspraken. De Voorzitter: Best, Imaar dan moet ik even opmerken, dat deze winkeliers naar de meening van B. en W. niet vallen onder diegenen, waarvoor uitzonderingen gemaakt kunnen worden. Mevr. Van den Broecke: 'tZou toch geprobeerd kunnen worden. Dhr. De Backere: Ik zou het zeer prijzen, als wij door een wijziging dat ongelukkige mensch aan de Kaai, die zooveel nadeel van dé slui ting heeft, konden helpen. De Voorzitter: Barmhartigheid en wettelijke bepalingen gaan zeer dik wijls niet hand in hand. Ik zou willen voorstellen geen veranderingen aan te brengen voor 'de 2 personen. Dhr. Catsman: B. en W. hebben de zaak ernstig overwogen en even goed als Mevr. Van den Broecke en dhr. De Backere voelen wij het nadeel dat beide winkeliérsters on dervinden, maar met de wet in de hand kan er niet aan tegemoet ge komen worden. Mochten wij aan dit verzoek vol doen, dan zullen jer natuurlijk nog andere verzoeken van andere win keliers komen, die weer andere uren vragen dan deze. Schorsing der debatten. De heer Streefkerk komt ter ver gadering en wordt door den Voor zitter namens, den raad welkom ge heet en. De Voorzitter: Zooals ide vergade ring weet is ier de vorige vergade ring medegedeeld, dat ier plannen aanhangig waren om den keiweg buiten de Kaaipoort en in de Oude Kerkstraat te verbeteren. Het Rijk zou daarin 75 pCt. bijdragen tot een maximum van f 6000,- zoodat dan met f 2000 ivan de gemeente een bedrag van f 8000 verwerkt zou worden. Naar aanleiding van |de op 26 April genomen besluiten zijn B. en ruil- en wisselhandel, terwijl hun meesters nijdig op een afstandje stonden toe te kijken, klaarblijkelijk ongenegen eenige tegemoetkoming te toonen. Nieuwsgierig keken de vrouwen naar Mark, echter niet met die verwondering, en een soort angst die hij gewend was te ondervinden van deze afgezonderde volksstam men, 'twas heel duidelijk, dat deze menschen zich in 't minst niet ver baasden; over dit feit ondervroeg hij Nawoba, z'n hoofdman. Hij en Na- woba trachtten zich min of meer te onderhouden in een zonderling brabbeltaaltje, hun beide talen door elkaar gooiende en hij poogde nu, zich zelf verstaanbaar te maken. Nawoba knikte wijs 't hoofd. „Hém gezien blanke man," zei hij. „Ja, ze hebben me goed genoeg bekeken, wat dan? Het schijnt ze evenmin te verwonderen, als aange naam te zijn, over 't algemeen krij gen ze bijna een ongeluk van verba zing bij 'tzien van een blanke". „Hem gezien blanken man andere maan," was 't duistere antwoord, wat Mark echter toch gelukte, goed te vertolken. „Ik ben niet den eersten blanke, dien ze zien, bedoel je dat, ouwe paai, ze hebben dus al eerder een blanke gezien, dat is 't zeker?" W. in onderhandeling getreden met den Opzichter der Rijkswaterstaat, de heer Streefkerk, die een ont werp voor ons gereed gemaakt heeft en zoo bereidwillig geweest is naar Aardenburg te komen, om dat ont werp toe te lichten en eventueele vragen van den Raad te beantwoor den, waarvoor ik den heer Streef kerk nu reeds [dank zeg en hem thans het woord verleen. Dhr. Streefkerk: Mijnheer de Voor zitter en Gemeenteraad. Het eerste plan was om bij de Kaai een deel in klinkerbestrating te leggen; de vrijkomende keien zouden uitgezocht worden en de beste gebruikt worden om de Oude Kerkstraat te verbete ren, maar dan bleef dit toch een slecht stuk weg met nog Napoleon tische keien, die ik gaarne wegge werkt had en naar mijne meening ook weggewerkt kunnen worden, wanneer men ongeveer de methode volgt zooals bij de asfalteering van den Rijksweg gebeurd is. In deze richtjng voortbouwende is thans een plan gemaakt, waarbij ide oude keien als fundeering gelegd worden voor een asfaltweg, die gebouwd zou wor den volgens een in Duitschland veel gevolgd systeem, en het Monofalz systeem genoemd wordt. De specie voor de wegbedekking wordt per schip koud aangevoerd, zoodat de aannemer hier geen du re installatie behoeft te bouwen. Het dek wordt 6 c.M. dik en slijt nog geen «*M. per jaar. Voor zoo'n weg heb ik een be grooting gemaakt en wetende, -dat iedere gemeenteraad zoo zuinig mo gelijk moet huishouden heb ik die raming gemaakt, als het voor mij zelf was en kom dan tot een bedrag van f 8500, dus f 6000 voor het Rijk en f 2500 voor de gemeente. Ondertusschen is thee rondgediend en zegt De Voorzitter: Na de warme thee, gaan wij over tot de bespreking van de koude asphalt. Wij hebben de uiteenzetting van den heer Streefkerk gehoordwenscht iemand thans nog nadere inlichtin gen? Dhr. Hellebrand: Hoe (breed wordt ctë"weg? Dhr. Streefkerk: Aan ,de Kaai 4 M. en in de Oude Kerkstraat 5 M. De asphalt wordt gebonden tus- schen trottoirbanden, die ook ge maakt aangevoerd worden; daardoor wordt het voor Ide gemeente ook Nawoba glunderde. „Hem blanken man gekregen, ju- ju, zei hij, somber 't hoofd schud dend, „hem blanken man dood ma ken, een maan". Mark's gedachten waren inmiddels afgedwaald naar Lettice's laatsten brief, maar opeens werd z'n aan dacht getrokken door deze laatste woorden van Nawoba en waren z'n gedachten weer scherp omlijnd door de werkelijkheid. „Ho, zeg dat nog eens," riep hij uit, „blanke man ju-ju, blanken man dood maken, wat beteekent dat in vredesnaam, ouwe modderkik- ker?" Weer glunderde Nawoba. Hij was dol op Mark en vóór alles op de wereld, vond hij 't prachtig zich door zijn meester bij namen te hooren noemen, waar hij niet in 't geringste de beteekenis van snapte. „Blanke man dood gaan, blan ke man daar, blanke man ju-ju," veelbeteekenend knikte hij met 't hoofd in de 'richting van een hut, die een beetje verwijderd stond van de rest van 'tdorp, dicht tegen de wildernis aan en Mark, die achter over geleund lag in z'n dekstoel, sprong opeens op. „Nou wil ik weten, wat dat be teekent, dat gepraat van jou, Na- goedkooper. Ook zal het (voor de gemeente een werkverschaffing zijn, waaraan eenige werkloozen zullen tewerk ge steld kunnen worden. Dhr. Holiebrand: Dan zal het toch wel wenschelijk zijn, daarvoor .een bepaling in de voorwaarden van aan besteding op te nemen. De Voorzitter: Dat ;ben ik vol komen met U leens, maar hierbij moet toch ook eenige voorzichtig heid betracht worden, dat wij den aannemer niet te veel aan banden willen leggen, want dat maakt het werk duurder. Dhr. Holiebrand: Toch hebben wij te zorgen, dat goede arbeiders uit Aardenburg bij dit werk in letterlij ken en in figuurlijken zin niet op de keien gezet kunnen worden. Er moet werkverschaffing voor onze werklieden in opgesloten zijn. De Voorzitter: Het geheele werk staat om zoo tte zeggen in het tee- ken van werkverschaffing. Dhr. Streefkerk: Men zou een ze ker procent voor goede Aardenburg- sche werklieden in jhet bestek kun nen voorschrijven. De Voorzitter: Laat ons een bepa ling ten gunste onzer arbeiders op nemen; maar men bedenke wel, dat bij zoodanig werk te dien opzichte eenige soepelhejd noodzakelijk zal zijn. Kan de heer Streefkerk ook aangeven welk werk voor werkloozen in aanmerking zou kunnen komen. Dhr. Streefkerk: Het uitvoeren der klei bij het maken der kas voor den weg; zand in die kas voeren en de grond, (die te veel is wegvoe ren. De Voorzitter: Vindt ;de Raad dus goed, dat er bepaald wordt, dat de daarvoor geschikte werkzaamheden door Aardenburgers verricht zullen worden? Dhr. Wijffels: 't Is mij alles nog zoo vreemd, «enigszins onduidelijk. Er is toch dog tot niets besloten? Voorzitter: Neen zeker niet, maar in de vorige vergadering heeft de Raad aan B. en W. opdracht ge geven om een ontwerp voor de nu besproken wegsverbetering te laten maken en daarmede bij den Raad te komen om ler over te beslissen. De heer Streefkerk (heeft zoo'n plan opgemaakt en voor U allen uitgelegd en nu dient de Raad een beslissing in den een of anderen zin te nemen. Dhr. De Backere: 'tZal weer een eèlen oóp geld [kosten voor de ge- woba," riep hij uit en zijn gezicht werd ernstig. „Wat .bedoel je toch, jij dekselsche waterchinees?" Je wil toch niet zeggen dat er in dit Godvergeten oord een blanke is?" Waardoor Nawoba ten slotte tot een vaag besef kwam van zijn meester's vraag, wie zal 't zeggen maar heftig knikte hij met z'n hoofd in de richting van de bewuste hut en herhaalde eentonig „Blanke man daar blanke man dood gaan blanke man daar blanke man doodgaan". „Daar zullen we idan toch warem pel een stoikje voor steken, dat dat niet gebeurt," zei Mark streng, „ik zou zoo denken, Idat we wel tegen dit treurige zoodje volk opgewassen zijn". Hij keek de richting uit van de troep gemelijke dorpsbewoners, die zijn beschrijving alle eer aandeden, want ze maakten (werkelijk een uiterst lamlendigen indruk en vormden een zeer ongunstige tegenstelling met zijn eigen krachtig gebouwde inboor lingen. „Haal 't Hoofd hier," zei hij ge biedend en Nawoba, instinctmatig zijn wensch radende, vloog op zijn bevel, dadelijk daarop terugkeerende met een erg hinkenden in elkaar meènte: f 2500. De Voorzitter: Zeker, maar U hebt er toch ook aan medegewerkt om ons de .zooeven bedoelde op dracht te verleenen? Nu staat U, voor het nemen van het besluit, dat be grijpt U toch wel. Dhr. De Backere: Joa, begrupen 't eèl best, moa is't dan niet vèe geld? De Voorzittr: Nu blijkt mij, dat er raadsleden zijn, die niet goed be grepen hebben, waartoe zij in de vorige raadsvergadering besloten hebben en nu terugkrabbelen of de zaak weer ongedaan zouden willen maken. 'tKomt meer voor in dezen Raad, maar dit moet ik dan toch als een zeer isterk staaltje signalee- ren. Mijnheer De Backere U is er toch vóór geweest, dat wij een ont werp zouden klaar maken? Dhr. De Backere: Joa, moa 't kost eèl wat; f 2500,-. De Voorzitter: Eigenlijk maar f 500, want door de andere f 2000 toe te staan (geeft het Rijk ons een cadeau van f 6000. De Backere: 'kMoen 't nie wetenI D'r goat toch f 2500 uut onzekasse. Dhr. Blondeel: Wij krijgen een krachtige steun van 'tRijk en 't ge heel wordt een prachtige wegsver betering voor de gemeente. De Voorzitter: Hetgeen hier door den heer Streefkerk ,ter tafel ge bracht wordt en nader is toegelicht lijkt B. en W. een zeer schoon plan en ik zou den Raad willen aanraden daartoe te besluiten. Dhr. Blondeel: Het wegdek wordt 6 c.M. dik. Is dit de gewone dikte? Dhr. Streefkerk: 't Is meer dan de gewone dikte; doorgaans neemt men maar 5 c.M., (maar ik durf dat niet aan. Ik heb gemeend iets goed te moeten maken. De oude keien vor men een goede fundeering: zijn de keien gelegd, dan wordt daarover en daartusschen macadam verwerkt om de keien vast te doen liggen en het fundament reeds eenigszins een ge lijke oppervlakte te geven en daar over heen komt (dan het door mfj bedoelde wegdek van 6 c.M. dikte. Ik kan wel een goedkooper plan maken; dat is heelemaal geen kunst, maar dan durf jk niet de verzekering geven dat het goed is. Met dit plan durf ik dat wel. Nog moet ik hierbij opmerken dat aan de Kaai ide keien moeten blij ven liggen. Dat is wel eenigszins gedoken vent, wiens houding een na- meloozen angst verried. „Wat een beroerling," zei Mark verachtelijk tot Jack Bumley, een krachtige, gespierde jonge man, een echte moedige kerel, idie in alles Mark's rechterhand was. „Hij weet drommels goed, dat hy een flinke afstraffing verdient en hij denkt, dat die nu komt. Geloof maar, dat die eenige vuile streken op z'n reke ning heeft staan, dat is zoo zeker, als mijn naam Mark Delaware is". Door middel van gebiedende tee kenen en gebaren gaf Mark 't Hoofd te kennen, dat hij naar de hut wenschte te gaan, die door Nawoba aangewezen was; als antwoord ging de inboorling aan zijn voeten krui pen, op een walgelijke manier en stootte daarbij een stroom onver staanbare woorden uit. „De kerel staat den vreeselijksten angst uit, dat is zeer duidelijk," zei Mark met een kort lachje. Hij heeft iets uitgespookt, wat z'n geweten, tenminste zoover hij in 't bezit er van is, niet toelaatl 't Beste doen we ons eens op de hoogte te stellen van hetgeen daar in die hut is". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1