en A L^^mr^scHOüL ^e\a2Vvcvc$\iv)esV\es. Looze streken van Snoekie en Bolleboks* Gewestelijk Nieuws /ÏM OOSTBURG. Voor het einde-examen der Rijks kweekschool voor onderwijzer(essen) alhier werden Zaterdag geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Afgewezen één. Geslaagd de heeren J. C. Meeuse te Waterlandkerkje, J. F. de Pauw te Breskens, M. A van Strien te Groede, P. I. Verhage te Zuidzande en J. P. J Wage te Sluis. Maandag slaagden de dames A. Brakman te Groede en M. J. Cornet te Ostende. De examens zijn hiermede afgeloo- pen. Van de 18 candidaten slaagden er 17. HOOFDPLAAT. Aan de R. K. kweekschool voor meisjes te Dongen slaagde voor het eind-examen Mej. E. Maes, alhier. OOSTBURG. Ger. Kerk. Aangenomen het beroep naar Rot- terdam-Delfshaven door Ds M. van Wijk te Bolnes vroeger alhier. den juichenden heilwensch: Leve de Koningin. Het „Leve de Koningin!werd spontaan overgenomen. Hierna kwam nog een mooi mo ment, toen de vaandels bij de detachementen intraden; de troe pen presenteerden de geweren, en zacht werd het Wilhelmus gespeeld. Ten slotte hebben de te Ede aan wezige troepen voor de Landstorm detachementen en de vaandels gede fiteerd, waarna met een korte rond gang door Ede de plechtigheid be sloten werd. Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen," gevestigd te Leeuwar den, Groote Kerkstraat 16. Bij vragen lezers heb ben het recht tot het inwin nen van kosteloos advies in belastingzaken en aangele genheden van boekhoudkun- digen aard postzegel voor antwoord bijvoegen. Wenken en raadgevingen. Vier soorten bronnen van inkomen. De wet op de Inkomstenbelasting noemt vier soorten bronnen van in komen, namelijk a. Onroerende Goe deren, b. Roerend Kapitaal, c. On derneming en arbeid, d. rechten op periodieke uitkeeringen van het le ven afhankelijk. Onroerende Goederen. Hiertoe worden gerekend huizen en land. De opbrengst van onroerende goederen bestaat dus uit huren en pachten. Maar bok uit uitkeeringen ter zake van opstal, erfpacht, beklemming enz. Onder opbrengst van onroe rende goederen vallen dus alle voor deden zoowel geldelijke, als in geldswaarde waardeerbare uit het bezit van het onroerend goed voort vloeiend. Valt er ook onder winst met verkoop van onroerend goed gemaakt? Neen. Wanneer het on roerend goed in eigen bedrijf wordt gebruikt maar dan is het on roerend goed geen bron van inko men, maar dan is de onderneming bron van inkomen en dus be drijfsmiddel js, is de winst met ver koop van het bedrijfsmiddel gemaakt, in den regel wel belastbaar. Van de bruto huren enz. mogen zoo als de wet het uitdrukt worden afgetrokken de kosten tot verwer ving, inning en behoud der op brengst, en de op de opbrengst rus tende lasten worden afgetrokken. Afgetrokken mogen dus worden de onderhoudskosten, assurantiekosten, grondlasten, waterschapslasten enz. Een bedrag voor afschrijving op het onroerend goed mag niet worden afgetrokken. Huurwaarde eigen woning. Niet alleen het inkomen in geld, maar ook het inkomen in geldswaarde is belastbaar. Iemand, die een eigen huis bewoont en dus geen huur betaalt, moet de huurwaarde van zijn woning als inkomen aangeven. Men kan als huurwaarde nemen de huur waarde volgens de Personeele Be lasting, verminderd met de onder houdskosten, grondbelasting enz. Is het huis met geleend geld gekocht dan mag de rente afzonderlijk wor den afgetrokken. Inkomen in geldswaarde uit moes tuinen. Verbouwt men z'n eigen groenten enz. dan moet de waarde van het uit den grond gekregene, worden geschat en worden aan gegeven. Kosten van bewerking van den grond enz. ënz. mag men af trekken. Bewerkt men zelf den grond, -dan mag natuurlijk wegens uitbetaald loon niets worden afge trokken. Korting op de huur. Het komt tegenwoordig ,veel voor, dat korting op de huur wordt gege\ en. Wanneer men het land langer dan een ka lenderjaar -bezit, geeft men op de netto huur gedurende het afgeloopen kalenderjaar -ontvangen. Niet dus de huur, (die men rechtens zou kunnen ontvangen, ;maar die men in werke lijkheid heeft ontvangen. Roerend ikapitaal: Wat dat is, zal zonder meer wel niet duidelijk zijn. De wet zegt, dat tot opbrengst van roerend /kapitaal moet worden ge rekend de vruchten van kapitaal, dat niet in onroerende zaken of in eigen bedrijf of beroep wordt gebruikt. Alle beleggingen dus, behalve be legging in roerend kapitaal. De voor naamste (beleggingen met den ver zamelnaam .„roerend kapitaal" aan geduid, zijn: Belegging in effecten in .schuldbekentenissen, in hypothe caire schuldvorderingen, belegging op -spaarbankboekjes enz. enz. Op brengst van roerend kapitaal is dus in 't algemeen de rente van geldbe leggingen. Koerswinsten zijn niet belastbaar. Deze koerswinsten wor den allen belast, wanneer effecten zijn -aangekocht ter belegging van bedrijfsgeld en met den verkoop van deze effecten winst wordt gemaakt. Maar dan zijn de effecten niet bron nen van inkomen, maar dan is de bron van inkomen de onderneming. Koersverliezen mogen ook nimmer in mindering van het inkomen wor den gebracht. Dit mag alleen in het boven aangeduide geval. Bij effecten dus, die gekocht zijn ter belegging van -kasmiddelen. Spaarbrieven. Spaarbrieven ie der, -die ze bezit, weet wat dat zijn behooren pok bij het Roerend kapi taal. De geschatte jaarrente naar den (toestand op 1 Mei moet telkens worden opgegeven. Wel is waar ont vangt imen de rente pas later. Maar de rente wordt bijgeschreven. Rente, die wordt bijgeschreven. Niet alleen de rente, die men ont vangt, -ook de rente, die wordt bij geschreven, |moet worden opgegeven. Heeft |men een spaarbankboekje met f 1.000,- tegoed en wordt daarop f30 bijgeschreven, dan behoort deze f 30,- te worden aangegeven. Ook al neemt men de f 30,- niet van het Spaarbankboekje. Er zijn nog steeds belastingplichtigen, die een boekje hebben, de rente jaar in jaar uit laten staan en die bij ontdekking dan met de tegenwerping komen, dat zij geen inkomen genieten. Zij laten het bedrag immers steeds staan! De kali-proefvelden. De slechte uitkomst in het land en tuinbouwbedrijf is oorzaak dat er de laatste jaren steeds minder kunstmeststoffen gebruikt zijn. De kunstmestkwestie is dan ook voor boer en tuinder een lastig vraagstuk geworden. Aan den eenen kant no pen de economische omstandigheden hem zooveel mogelijk te bezuinigen, aan den anderen kant weet hij maar al te goed dat akkers, waar te veel aan kunstmest gespaard wordt slechts geringe oogsten geven. Ook op de kaligift is dit jaar door vele land- en tuinbouwers te veel beknibbeld. Het doet ons daar om een bijzonder genoegen de aan dacht te vestigen op de kaliproefvel den, welke een duidelijk beeld geven, dat het zonder volledige bemesting, dus zonder kali, niet gaat. Door de landbouwkundige Bu reaux van de N.V. Vereenigde Kali maatschappij te Amsterdam, Zwolle en Breda worden telkenjare een groot aantal kali-proefvelden, over geheel Nederland verspreid, aange legd. Thans ontvangen wij 2 boekjes met de plannen dezer proefvelden voor 1932, welke als gewoonlijk op duidelijke en overzichtelijke wijze zijn gerangschikt en toegelicht. Van de gewone proefvelden tellen we 120 stuks, waarvan in alle pro vincies en met zeer uiteenloopende gewassen. Ten deele liggen deze proefvelden reeds meer jaren. Men treft er proefvelden op land- en tuinbouwgebied en met en zonder contróle-perceelen aan. Steeds echter zijn perceelen zonder kali te verge lijken met volledig bemeste percee len, hetgeen thans zeker van belang is, omdat, naar bekend, vele land- en tuinbouwers groeiverschijnselen op hun bedrijven verkregen hebben, die men aan ziekte toeschreef, doch die een gevolg bleken te zijn van kali gebrek, veroorzaakt door te zuinige of eenzijdige bemesting. Het is dus van belang, dat de landbouwers deze kenteekenen van kaligebrek van nabij leeren kennen. Bieden de gewone kaliproefvelden daartoe reeds dikwijls gelegenheid, nog meer is zulks het geval met de bekende Centrale Kali-Proefvelden. Deze trekken telkenjare zeer veel bezoekers; dikwijls worden excursies naar deze terreinen georganiseerd. Deze Centrale Proefvelden liggen thans te Wehe (Provincie Groningen) bij den heer J. E. van Kampen, zavel grond, 18 gewassen; Engelum (Provincie Eriesland) bij den heer K. N. Kuperus, klei grond, grasland; Finkum (Provincie Friesland) bij den heer Tj. Miedema, zavelgrond, 16 gewassen Harich (Provincie Friesland) bij den heer H. B. v. d. Goot, zavelgrond, grasland; Ammerzoden (Provincie Gelderman) kleigrond, 8 gewassen; Hedel (Provincie Gelderland) zavel grond, 16 gewassen; Westdorpe (Provincie Zeeland Z.- VI.) zavelgrond, 10 gewassen; Kruisland (Prov. Noord-Brabant) bij Gebr. Broos „Brandehoeve," za velgrond, 10 gewassen; Guttecoven (Provincie Limburg, ge meente Limbricht) Lössgrond, 13 gewassen. Voor belangstellenden zijn plannen der gewone en centrale kaliproefvel den te verkrijgen bij de N.V. Ver eenigde Kalimaatschappij, Land bouwkundig Bureau, Amsterdam en bij de Landbouwkundige Bureaux der Mij. te Zwolle (Prins Hendrik straat 2) en te Breda (Koninginne straat 41). Wij wekken alle land- en tuinbou wers op om die velden welke hun het meest interesseeren in den loop van de groeiperiode te bezoeken. Het parool dezen zomer is dus: ,Op naar de kali-proefvelden!" Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Vanaf 22 Mei Zomertijd. Woensdag 15 Juni 11,07 11,31 Donderdag 16 12,02 12,26 Vrijdag 17 12 57 1,21 Volle Maan, Zaterdag 18 Juni om 13,58. Licht op voop Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 15 Juni nam. 9,54 Donderdag 16 9,54 Vrijdag 17 9,54 POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank. AARDENBURG. Aan het Uulpposckantoor alhier werd In de maand Mei op spaarbankboek jes ingelegd f 12821,78 en terugbe taald f 8941.40; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3880,38. Het nieuw aantal uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Mei op spaarbankboekjes Ingelegd f 14873,03 en terugbetaald f 13208,98; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1664,05. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingelegd nihil en afgeschreven f 5500; derhalve minder in- dan af geschreven f 5500. IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Mei op spaarbankboekjes Ingelegd f 25608,22 en terugbetaald 3. „Goed, dan doen we samen I" zei de andere, langzaam oprijzend. „Ik ben Bolleboks, bijgenaamd „de lan ge," en ik ben een handige jongen, al zeg ik het zelf. Weet je wat?" vervolgde hij, „we mosten samen de wijje wereld ingaan! Met mijn handigheid en jouw nette voorkomen zullen we 't vast nog een heel eind brengen, vooral als we goed door- Joopen, hi-hi-hi!" De lange lachte proestend om de kolossale mop, die hij getapt had en vol moed begaven onze vrienden zich op weg. 4. Maar loopen met een leege maag valt niet mee. „Tjongejonge!" zei de lange, terwijl hij zuchtend over zijn maag wreef en op een stelletje kip pen wees, dat voor hem uit over den weg liep, „ik zou best zoo'n beessie lusten!" „Ja, maar kippen stelen mag toch niet!" opperde Snoekie, naden kend. D'r mag zooveul niet!" constateerde, schouderophalend, de lange. Maar tegelijk sprongen ze opzij; een auto vloog voorbij, en met een benauwde kik liet een der kip pen het leven onder de wreede wie len f 8293,25; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald t 173,14,97. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 15. BRESKENS. Het is begrijpelijk, dat door velen in onze gemeente met groote belang stelling de vergadering van het Wa terschap Oud en Jong Breskens te gemoet is gezien. Deze vergadering is gisteren gehouden, nadat in den voormiddag in tegenwoordigheid van. de Heeren Commissaris der Konin gin en Mr. P. Dieleman een confe rentie had plaats gehad tusschen de besturen van waterschap en water- keering van Oud en Jong Breskens en van de V.V.V. Zooals uit achterstaande adverten ties blijkt, is besloten de ontwikke ling van het badleven te steunen. Daarbij is bepaald, dat de exploitatie van het strand tot 1 November a.s. aan V.V.V. is overgedragen, terwijl het beheer over de duinen aan den polder is gebleven. De inhoud van het besluit komt dus hierop neer: Wie een seizoen-huisje enz. op de duinen wil plaatsen, moet daartoe een verzoek richten tot het bestuur van het Waterschap Oud en Jong Breskens. Wie een seizoen-huisje enz. op het strand wil plaatsen, moet daartoe een verzoek richten tot het bestuur der V.V.V. Wij kunnen verder mededeelen, dat, onvoorziene omstandigheden daarge laten, Zondag a.s. de badhokjes weer alle opgeslagen zullen zijn. Het voorstel van den gemeente raad, om de duinen over te nemen tegen onderhoudsplicht van den weg tot aan Plassche, werd natuurlijk af gewezen. BRESKENS. Donderdag a.s. zal door de Zwem- vereeniging „Scheldescroom" alhier een algemeene vergadering gehouden worden. (Zie de advertentie in dit blad). AARDENBURG. Algemeene vergadering der Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw in W. ZeeuwschVlaanderen. Zaterdag 11 Juni hield bovenge noemde Maatschappij haar alge meene vergadering bij den heer S. G. Ceulenaere alhier. De opkomst der leden was zeer matig. Onbegrijpelijk is, hoe zoo'n ver gadering, waar doorgaans is belang rijks te hooren en meestal ook iets te leeren is, vooral door de leden der plaats waar de vergadering ge houden wordt, zoo weinig bezocht wordt. Na opening, voorlezing en goed keuring der notulen volgen de Jaarverslagen van den algemeen secretaris, A. Hoolhorst en van de afdeelingen Aardenburg, Breskens, Oostburg en Schoondijke. Uit het jaarverslag van den Alg. Secretaris bleek, dat de Maatschap pij, ook al door den tegenwoordigen slechten wereldtoestand, weinig doen kon. maar dat het Hoofdbestuur steeds paraat is. om, zoodra het mogelijk zal zijn, weder zijn volle medewerking te geven aan den bloei van Ooft- en Tuinbouw. In dit verslag kreeg de in Sept. 1932 te Aardenburg gehouden ten toonstelling haar beurt en werd door den Alg. Secretaris een succes ge noemd. Naar aanleiding daarvan meende de Voorzitter te moeten opmerken, dat de tentoonstelling als zoodanig zeer zeker een succes was geweest, maar dat de financieele uitkomsten beter hadden kunnen zijn: dit is geen succes geweest. Het onaangename koude weder met op den laatsten dag regenvlagen werkte het welsla gen zeer sterk tegen. Het' jaarverslag omtrent de ten toonstelling, zeide de heer Hool horst, heb ik moeten opmaken uit gegevens, welke ik van anderen ont ving, dewijl ik een tiental dagen vóór de tentoonstelling op het ziek bed geworpen werd. Zeer dankbaar is hij den heer I. A. de Brauwer alhier, die alles zoo keurig voor hem in orde gebracht heeft, dat hij het zelf wellicht niet beter gekund had, en meent hem daarvoor namens hoofdbestuur in deze vergadering hartelijk dank te moeten brengen. De aanwezigen onderstreepten de ze dankbetuiging. Het ledental. Het aantal leden bedraagt 655, verspreid over de navolgende ge meenten van YV. Z.Vlaanderen, waarbij het achter iedere plaatsnaam medegedeelde cijfer het aantal leden dier plaats aanduidtAardenburg 147, Biervliet 38, Breskens 76, Cadzand 9, Eede 1, Groede 35, Hoofdplaat 1, Nieuwvliet 9, Oostburg 97, Re- tranchement 9, Schoondijke 150, St. Kruis 1, Sluis 18, Waterlandkerkje 1, IJzendijke 32, Zuidzande 19 en nog 3 leden buiten W. Z.Vlaanderen. Gehoopt werd, dat het ledental hier en daar nog zou groeien, in geen geval verminderen! Ieder dient te begrijpen, dat de Maatschappij op verschillende wijzen werkt in het algemeen belang der streek en ieder, die maar eenigszins kan diende haar in dat pogen te steunen door op zijn minst lid te zijn of te worden. De contributie is geen bezwaar. Ie dere afdeeling of iedere gemeente moet zijn leden zien te behouden en trachten te doen groeien. Cursussen. In den afgeloopen winter is, het niet gelukt cursussen te geven, noch aan leerlingén, noch aan volwasse nen. Gebrek aan deelneming was daarvan de oorzaak. Dit wordt ten zeerste betreurd, omdat op die cur sussen een schat van kennis opge daan wordt benoodigd tot bevorde ring van Ooft- en Tuinbouw. Uit het mondeling uitgebracht jaarverslag door den heer J. A. Cransberg van de afdeeling Schoon dijke bleek, dat daar slechts 2 leer lingen te weinig waren om voor 't krijgen van rijkssubsidie een cursus te beginnen, waarop de Algemeene Secretaris opmerkte, dat men bij de pogingen om een cujrsus te vormen mocht trachten z gemeenten te groepeeren en niet enkel in eigen gemeente leer lingen moet zien te krijgen; wanneer

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2