Breskensche Courant MIJNHARDT'SJflNDERZALF 200 40 25 De Vaandeluitreiking te Ede De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. FEXJ ILL ETON 41ste Jaargang Woensdag 15 Juni 1932 Nummer 3738 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 builen Breskens f ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland f 3J)0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoerlentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A TIS oerzekering ooor de abonnës tegen ongelukken, on mei voor dé volgende bedragen: f gulden bij levens- 1 8^ dood gld bij ver- i~\ 8^ ver' lange ongeschikt- IIJII door H lies van een J\ ^ies üan een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i gld bij verlies fff van eiken anderen vinger o „Waar kan de banier van Ko ningin en Vaderland betere vrienden, waar trouwere vol gelingen vinden dan bij de duizenden vaderlandslievende mannen, die zich om het Ge zag te dienen, in volle vrijheid gesteld hebben ter beschik king van de overheid, gedre ven door geen anderen drang dan dien van de liefde voor haard en hof en land". Mr. Dr. L. N. DECKERS, Minister van Defensie. Op het terrein Langenberg te Ede zijn Vrijdagmorgen, onder groote belangstelling, zoowel van militaire als van burgerautoriteiten, door den Minister van Defensie, veertien Ko ninklijk erkende vaandels in dienst gesteld van die Landstormkorpsen, die tot heden nog geen Koninklijk erkend veldteeken voerden. Klokslag elf uur stonden de troepen opgesteld, gevormd uit de B.V.L.- detachementen uit het geheele land, zoomede ide troepen, die te Ede in garnizoen zijn, en kon men een over zicht krijgen van de groote belang stelling, van de zijde der burger bevolking betoond, van wie velen van ver buiten Ede deze plechtigheid wilden medemaken. Op en bij de tribune, die op het terrein was opgericht, merkten we o.m. op de leden van de Nationale •Landstormcommissie L. F. Duymaer van Twist, J. R. Snoeck Henke- mans, Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, A. N. Fleskens, Res. Lui tenant-Generaal J. H. Borel, Inspec teur van den Vrijw. Landstorm en G. F. Boulogne; Generaal BorCl was vergezeld van zijn adjudant, le Lui tenant ,H. J. Koning; de Comman dant van het Veldleger, Luitenant- Generaal Jhr. W. Röell, met zijn adjudant, -Kapitein Oosterink, de Chef van de Generale Staf, Luite nant-Generaal H. A. Steyffardt,ver gezeld van zijn adjudant Kapitein J. G. M. van de Plassche; Generaal Majoor T. de Goeyen, Commandant van de le Divisie, met zijn adjudant eerste luitenant C. D. Toet, Gene- raal-Majoor B. E. Stöver, Comman dant van de 2e Divisie, met zijn adjudant eerste luitenant J. M. A. L Brandt, Generaal-Majoor HG. Win- 44. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda i Kleynenberg. Al had ik ze, dan zou ik toch geen tijd hebben er heen te gaan," antwoordde ze, „ik moet zien een betrekking te krijgen, onmiddellijk, dat is 't voornaamste. Verandering van lucht zou tijdverknoeien zijn. En wat betreft 't gaan naar vrienden, eerlijk gezegd, heb ik in geen eeuw aan mijn beste vriendin, die buiten woont, geschreven. Ik weet zeker, dat, als ze wistj dat ik wou komen, ze me dadelijk zou vragen, maar ik vind't lam, dat ik zoo non chalant ben geweest, 't was ook zoo moeilijk om brieven te schrijven," voegde ze er langzaam aan toe, „en ik liet 'theelemaal loopen, 'tis soms angstig makkelijk om dingen maar te verwaarloozen". keiman, Commandant van de 4e Di visie, met zijn adjudant Kapitein D. Brouwer; de Commissaris van de Koningin in Gelderland Mr. S. Ba ron van Heemstra, Mr. Dr C. O. P. Baron Creutz, burgemeester van Ede, de garnizoenscommandant van Ede, kolonel H. Zeeman; de leden van de Legercommissie P. J. de Kanter, Jhr. B. C. de Savomin Lohman, Ir. Bongaerts, J. C. J. B. A. de Josselin de Jong en A. de Bruijn; de leden van de Tweede Kamer J. J. C. van Dijk, Th. F. M. Schaep- man, A. Zijlstra, Prof. Dr H. Vis- scher, Mr. J. A. de Wilde en J. M, Krijger; Kolonel W. J. D. Havelaar, Dir. Art. Materieel, Kolonel G. L. M. Higly van de Artillerie uit Ede, Luitenant-Kolonel P. W. Best, Com mandant van het V.L.K. „Spoor wegdienst," vergezeld van zijn adju dant Kapitein Tibo, Luitenant Kolo nel B. ten Broecke Hoekstra, Com mandant van het V.L.K. „Motor- dienst," Luitenant-Kolonel J. A. J. M. Schotman van de Inspectie van den Landstorm en vele anderen. Even over 11 betrad de Minister van Defensie, Z. Exc. Mr. L. N. Deckers het terrein, vergezeld van zijn adjudant, den eersten luitenant der Huzaren P. M. H. Tielens; de gebruikelijke 'eerbewijzen werden verricht, en de vlag, die de Minister van Defensie voert, werd geheschen. Bij zijn aankomst heeft de Minister een groet gebracht aan de vijf er kende en reeds vroeger, in 1915 en 1916 in dienst gestelde vaandels; bij deze vaandelwachten waren de aan gewezen Commandanten der betref fende Korpsen aanwezig, n.l. van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie Res Majoor M. Barrik Bles, van de Stel ling van Amsterdam Res.-Luitenant- Kolonel C. M. Donk, van Zuid-Hol land: West Res Majoor J. P. Boots van Rotterdam Res Luitenant-Kolo nel H. C. van Cappelie, en van de Limburgsche Jagers, in de plaats van Res Kolonel J. E. L. Hane cour, die optrad als Leider der ge heele militaire plechtigheid, Res Ma joor J. Batta. Nadat de Minister van Defensie de troepen geinspecteerd had werd tot de eigenlijke plechtigheid over gegaan. De aangewezen Korpscommandan ten van de Korpsen, die een vaandel ontvangen stelden zich voor de spreekplaats op, gevolgd door de vaandeldragers. „Ja, daar kan ik alles voor voe len," zei Upton hartelijk, „maar toch zou ik 't erg prettig vinden, als u eens een verandering hadt, u hebt 't heusch noodig, iedereen die u ziet, zal 't zelfde zeggen". „Wat ik noodig heb is werk," zei ze, bijna heftig, „stapels werk en geen tijd om te denken. Geef mij maar zóóveel te doen dat ik 's avonds niet meer kan en dan sla pen tot ik weer kan beginnen met werken!" „Ik begrijp 't, ik begrijp 't volko men, wat u voelt," zei hij op kal meerenden toon. Ik zou voor ik weet niet wat willen, dat ik u ergens mee heen kon nemen, waar u verleden zoudt kunnen vergeten en opnieuw beginnen, een tooverdrank zou ik u willen geven, die al 't vroegere uit uw gedachten uitwisch te. Eensklaps was hij z'n heele zelf- beheersching kwijt, die onstuimige manier van spreken was anders niets voor hem en Honor keek hem hoogst verbaasd aan, maar opeens, toen ze zijn blik ontmoette, kreeg ze haar oude veerkracht terug en ontdaan sprong ze op. „Het is buitengewoon vriendelijk van u, me te willen helpen," begon ze. Haar eenige gedachte was hoe zoo gauw mogelijk weg te komen, geneest het huidje van 'kindje. Doos 25, Tube 40 cent. Bij Uw Drogist Dan commandeerde de Comman dant van de Parade, Res Kolonel J. E. J. Haenecour: Opent de ban! De Ban werd achtereenvolgens ge slagen door de tamboers van het de tachement van de 2e Infanteriebri gade, geblazen door de hoornblazers van het detachement van de 2e Ar tilleriebrigade, en gespeeld door het Muziekkorps van het 5e Regiment Infanterie. Hierop las de adjudant van den Minister onder groote stilte het Ko ninklijk .Besluit voor van 21 Aug. 1931 No. 40, waarbij de vaandels der veertien Landstormkorpsen Ko ninklijk erkend worden, en gelijk ge steld met de vaandels en standaar den van het leger. Hierna werd de ban weer geslo ten en konden de troepen, die met gepresenteerd geweer stonden, de geweren afzetten. Dan overhandigde de Minister van Defensie, daarin bijgestaan door den Inspecteur van de Landstorm, Gene raal Borel aan ieder der Korps-com mandanten het vaandel. Deze Commandanten, die een vaandel ontvingen waren: Friesch Verband, Res Kapitein H. C. la Roi; Groningsch Verband, Res Majoor C. G. Kamerling; Drentsch Verband, Res Luitenant-Kolonel Ds C. v. d. Nieuwenhuizen; Twentsch Verband, Res. Luitenant-Kolonel J. W. C. C Tücker; De IJssel en Vollenhoven Res Luitenant-Kolonel P. A. J. van Tienhoven: Veluwsch Verband, Res Luitenant-Kolonel C. J. C. Janssen Veluwzoom, Res Luitenant-Kolonel F. J. J. Baron van Heemstra; De Meijerij, Res Kolonel J. G. Lutz West Brabantsch Verband, Res Ka pitein J. Reitsma, daar Res Kapi tein P. W. M. Asselbergs verhin derd was; Zeeuwsch Verband, Res Luitenant-Kolonel H. Bierman; Ver band Monden der Maas, Res Lui tenant-Kolonel W. G. van Hoogen- huyze; Verband Dordrecht, Res Ma joor W. J. M. Linden; Kennemer- land. Res Luitenant-Kolonel P. S. Hartogh Heys van Zoutebeen en Verband Alkmaar, Res Majoor J. C. van Houten. om een eind te maken aan een ge sprek, wat ze plotseling in al z'n moeilijkheden overzag. Hij stond ook op en legde z'n hand op haar arm „Doet u nou niet opeens zoo plechtig en loop niet weg, laten we nu 't uitpraten, hoor me een oogen blikje aan". Zwijgend bleef ze staan, toen hij vlug vervolgde: „U moet inzien, ja, u moet weten, dat ik alles op de wereld zou willen geven om u te helpen en dat er maar één manier is, waarop dit mogelijk is". De beteekenis van zijn woorden was onmiskenbaar en Honor deinsde terug, met een angstig verschrokken gezicht. „Oh nee, dat niet," nooit heb ik gedacht kunnen veronderstellen ik beschouwde u als een heele goeie vriend, maar meer niet. Ik dacht niet „Luister eens, lieve kind," ant woordde hij rustig, z'n eigen opge wondenheid bedwingende, om haar wat te kalmeeren, „laten we de har de feiten onder de oogen zien, maar staar me niet zoo aan of ik een wild dier ben, dat je kwaad wil doen". „Dat is 'tniet, maar ik wil liever niet, dat u Weer viel hy haar in de reden Nadat de vaandels overhandigd waren, heeft de minister van De fensie deze met een toespraak in dienst gesteld. Officieren, Onderofficieren en Manschappen van den Bij zonderen Vrijwilligen Land storm. Elk Uwer korpsen is thans bij Koninklijk Besluit in het bezit ge steld van een Vaandel, erkend door de Koningin. Gelijk het mij een eere was U veertien nieuwe vaandels te mogen uitreiken, zoo is het mij een eere de eerste te mogen zijn die U geluk wenscht met de vervulling van hetgeen door U allen zoo levendig werd verlangd. Het voeren van het erkende vaan del wordt door U terecht beschouwd en gewaardeerd als een onderschei ding, een bewijs te meer dat Uw korps door de Overheid opgeroepen in werkelijken dienst, deel uitmaakt van de Nederlandsche weermacht Met blijdschap zie ik de banier van Koningin en Vaderland treden in Uw gelederen; met volle gerust heid vertrouw ik haar toe aan Uw wakende hoede. Waar kan zij betere vrienden, waar trouwere volgelingen vinden dan bij de duizenden vader landslievende mannen die zich, om het Gezag te dienen, in volle vrijheid gesteld hebben ter beschikking van de overheid, gedreven door geen anderen drang dan dien van de lief de voor haard en hof en land. Leden van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, met eerbied hebt Gij Uw vaandels ontvangen met eerbied zult gij hen medevoeren en zij, die naast U treden in Uw rijen, zullen dieri eerbied deelen. Eerbied voor het Vaandel, zinne beeld van Uw trouw. Trouw aan het gegeven woord. Trouw aan het wettig gezag. Trouw aan Uw geboortegrond, Uw landaard Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. op een jachten, kalmeerenden toon. „Ik, weet best, dat 'tnooit tot u doorgedrongen is, dat ik voor u voelde," zei hij, „en ik weet wel de gelijk, dat u niet anders aan me hebt gedacht, dan als aan Martin's compagnon, waarmee u zaken hadt te doen, ik begrijp zoo volkomen, dat nooit iets anders in uw hoofd opgekomen is". „Als een echte, goeie, hartelijke vriend heb ik u altijd beschouwd," gaf ze ten antwoord, en een ver moeide glimlach gleed over haar ge zicht. „Ik kan u niet dankbaar ge noeg zijn voor alles wat u voor me gedaan hebt". „Ik zou meer voor u willen zijn dan een vriend," zei hij. „Al zoo lang heb ik dit verlangen, maar ik durfde niet voor mijn gevoelens uit komen tegenover u. Ik zou willen, dat u al uw zware lasten op mijn schouders legde. Zou er een dag komen, dat u hiertoe zou kunnen besluiten en mijn vrouw worden?" „Oh nee, nooit!" riep Honor uit „hoe zou ik dat kunnen, met m'n gansche ziel behoor ik Guy toe. U mag niet van me vergen, hem te vergeten. Ik zou niet van iemand anders kunnen zijn, ik behoor hem!' „Ik zou ook nooit van u verlan gen, dat u dien besten, braven ke Uw taal en Uw zeden. Trouw aan de deugden der Vaderen, die voor ons werkten en streden en ons, on der Godes Zegen, maakten wat wij zijn: vrije zonen van een vrij land, waar zeker de onspoed der tijden doet het ons ervaren de stormen kunnen gieren en de menschen kun nen lijden, doch waar, ondanks alles, de burgers gelukkig kunnen zijn, omdat ieders vrijheid er wordt be schermd en ieders recht er heilig is. Eerbied voor het Vaandel, zinne beeld van Uw offervaardigheid. Het vaandel zal in U levendig houden die prijzenswaardige bereidheid om het eigen belang, hoe zeer Gij het wilt en moet behartigen niet te die nen ten koste van anderer recht; om het ondergeschikt te maken aan het algemeen welzijn. Geheel vrij willig houdt Gij U gereed, om, als t moet, te dienen, in eerlijke gehoor zaamheid te dienen het wettig gezag. In een wereld, waarin zoovelen steeds denken aan zich zelf en aan zich zelf alléén, draagt Gij uit het koste lijke voorbeeld van onbaatzuchtig heid en offerzin. Eerbied voor het Vaandel, zinne beeld van het Vaderland. Het Vaderland, dat Gij allen lief- hebt. Wij hebben het lief gelijk het is en wij zouden het niet anders wenschen. Wij willen het houden met zijn zeeën en velden, zijn duinen en bosschen, zijn heide en beemden, zijn meren en stroomen, met zijn kostbaren grond, die, vermengd met het stof onzer voorouders, ons werd tot een heiligen schat. Wij willen Nederland houden met zijn zeden en gewoonten, zijn instellingen en gebruiken, zijn zin voor ontwikkeling en vooruitgang, met zijn rechten en vrijheden, .zóó zult Gij het dienen, zóó hebt Gij het lief. Eerbied voor het Vaandel, zinne beeld der Koningin, die het U heeft geschonken. De Koningin, het Hoofd van onzen Staat, in wie het Wettig gezag zijn bekroning vindt en die bij Gods Genade Nederland regeert en door Zijn Goedheid en Zijn bij stand ons leiden moge door de don kerte der tijden heen naar een nieu wen voorspoed en bloeiende wel vaart, Vorstin van het gelukkige Volk van het vrije Nederland. Eerbied voor het Vaandel, trouw aan het Gezag, bereidheid tot of fers, liefde voor het Vaderland en dit alles vat Gij met mij samen in rel vergeten zou," antwoordde hij ernstig, maar ik heb zóó veel van u leeren houden, dat ik u vraag de zaak eens kalm te overdenken en te trachten er mogelijkheid in te zien een soort geluk te vinden met mij? Ik zou u er niets voor in ruil vra gen dan vriendschap, ik zou niets van u verwachten, dat u niet kon geven". Er was een diepe ernst in zijn stem en z'n oogen zagen haar vol liefde aan, maar Honor schudde 't hoofd. „Ik kan u niet zeggen, hoe nobel ik 'tvan u vind, 'tme op zoo'n ma nier voor te stellen," zei ze, „maar oh, hoe zou ik 'tkunnen?!" Het is zoo ontzettend groot van u, al mijn moeilijkheden op uw schouders te willen laden, maar ik kan niet uw vrouw zijn, als ik met hart en ziel aan een ander toebehoor, het zou een valsche verhouding zijn, het zou héél verkeerd zijn". Upton nam haar handen in de zijnen en drukte ze stevig. „Luister eens," zei hij, „ik vraag je dit niet uitsluitend om je uit je moeilijkheden te helpen, het is geen quaestie van medelijden, dat moet je vooral niet denken. ÏWordt v«rvolgd.i

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1