j-NSCMGOL I Mundus tsï2*W, I Gevonden en Horen. Gewestelijk Nieuws Looze streken van Snoekie Bolleboks* en Ingezonden. Gemengd Nieuws. Rijkskweekschool voor onderwijzers(essen) te Oostburg, Geslaagd zijn o.a. de dames: W. Anthonisse te Sluis, M. Daansen te Oostburg, S. Hemmekam te Oost burg, M. J. S. Leenhouts te Schoon, dijke, J. Lok te Terneuzen, J. C. L. van Male te Oostburg, Nelly Ris- seeuw en Suz. Risseeuw te Oostburg en de heeren: P. J. G. A. Breur te Breskens, P. v. d. Ameele te Hoofd plaat en A. Luteijn te Sluis. CADZAND. Te Rotterdam slaagde voor het examen van het Chr. bewaarschool- onderwijs, acte A (practisch gedeel te) mej. C. de Bruijne alhier. Ned. Herv. Kerk. Zondag 12 Juni 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9,30 ds W. H. Kelder Jr, n 1,30 Zondagsschool. n 5,30 ds W. H. Kelder Jr. Cadzand v 9,30 u ds Visser Groede v 9.30 u ds van Kooten Hoofdplaat n 2.30 u ds van Kooten Nieuwvliet vil u ds van Kooten Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10,— u ds Snijdelaarj Waterldk. v 9,30 u Huizinga IJzendijke v 9,30 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u Mej. Da Dufour. de geheele of gedeeltelijke onthef fing van de betaling te bekomen. Zoolang op een tijdig ingediend verzoekschrift niet is beslist wordt de verplichting tot betaling van den pachttermijn opgeschort. Zoo spoedig de wet in werking treedt, kan echter binnen een maand voor de termijnen, die tusschen 12 Februari j.l. en den dag der inwer kingtreding zijn vervallen nog een verzoekschrift worden ingediend.' Men lette dus op den dag van erkingtreding 1 ij het opmaken van verzoek- iften zullen de secretariaten der bouworganisaties wel t an voor- ing willen dienen, oe "is nu de werking der wet? Is een verzoekschrift bij den kan tonrechter ingekomen, dan worden verpachter en pachter zoo spoedig mogelijk opgeroepen en zal getracht worden een voor beiden aanneme lijke regeling te bewerkstelligen. Daarbij kan de kantonrechter zoo danige personen oproepen, wier ver hoor hij dienstig acht. Komt een regeling niet tot stand dan worden de pachter en verpachter opgeroepen ter zitting van de kamer voor crisispachtzaken. Deze bestaat uit den kantonrechter als voorzitter en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, die deskundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op landbouwgebied, die door den Minister worden benoemd, gehoord Gedeputeerde Staten. De Kamer voor crisispachtzaken behandelt en beslist zoo spoedig mo gelijk en geeft een met redenen om- kleede beslissing. Bij deze beslissing omtrent ge- heele of gedeeltelijke ontheffing van de verplichting tot betaling wordt gelet op de uitkomsten van vroegere jaren, gedurende welke het gepachte door denzelfden pachter van den zelfden verpachter was gepacht. Ook de kamer voor crisispacht zaken is bevoegd zoodanige per sonen op te roepen als getuigen of deskundigen ter harer voorlichting indien zij dit noodig acht. De per sonen zijn verplicht te verschijnen en de gevorderde voorlichting te ver- leenen. Aan belanghebbenden worden geen kosten in rekening gebracht. Wanneer de kamer voor crisis pachtzaken beslist dat een reeds be taalde termijn behoort te worden verminderd, bepaalt zij tevens den dag voor welken het teveel betaalde moet worden teruggegeven. 0 Tot zoover de wet. Nog kan wor den opgemerkt, dat de pachters zich desgewenscht kunnen doen bijstaan. Hoewel de pachtverhoudingen in Zeeland in het algemeen niet te wenschén overlaten, en het overleg tusschen pachters en verpachters in vele gevallen heeft geleid tot pacht- vermindering, zijn er nog meerdere gevallen waar dit niet het geval is en waar dus blijkbaar alleen de cri sispachtwet een bevredigende op lossing kan brengen om de finan- cieele ondergang van den pachter te voorkomen. een prachtfiets! Verkrijgbaar in iederen goeden rijwiel handel. Fabrikante: Firma Gebrs. KAAN, Middelburg. BRESKENS. Dinsdagmiddag is het Noorsche stoomschip „Rosten" uit Tönsberg na gelost te zijn naar Melsose (Schotland) vertrokken. Hedenmiddag had onder zeer groote belangstelling de ter aarde bestelling plaats van den heer A. I. van Melle alhier, in leven President- Commissaris der N.V. Van Melle's Conf. Works. AARDENBURG. Begin Februari van dit jaar werd in de plaatselijke bladen melding gemaakt, dat alhier een vat ben zine ontvreemd was ten nadeele van den heer v. d. S. die voor het inwerkingtreden der nieuwe belas ting nog gauw een vat opgeslagen had. Daar S. hang was, dat zijn kinders misschien te dicht met luci fers bij het vat konden komen en hij van zijn angst mededeeling deed aan een vriend, groef de zoon van dezen het vat „bij klaren dage" en ten aanzien van de buren in den siertuin van den angstigen bezitter, zonder dat deze noch zijn huisgenoo- ten er iets van bemerkten. Het vat was gestolenl De politie werd te hulp geroepen. Onder het kraken van een Hulst kampje trachtte de vriend den heer S. de aanklacht te doen intrekken. Vergeefs echter. Een paar onaangename uren volg den voor den zoon, die het vat ver borgen had. De zaak werd te Middelburg voor den Rechtercommissaris behandeld. Deze verscheen 30 Mei alhier in de kazerne, hoorde opnieuw alle in de zaak betrokken personen, gaf eenigs- zins zijn ontstemming te kennen om over zoo'n prullezaakje zooveel on- noodige drukte te maken, verklaarde spoedig daarop de zaak gesloten en een paar dagen daama ontsloeg hij verdachte van rechtsvervolging. Van zijn vrienden moet men 't maar hebbenI GROEDE. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei 1932. GEBOORTEN: 2, Izaak, zoon van Joos J. Ver- hage en van C. de Winne; 6, Jannis JacoDus, zoon van Corn. A. Krokké en van Suz. N. Louret; 12, Jozina Johanna, dochter van Franz J. de Rooij en van T. Willemsen; 30, Jacob Izaak, zoon van Jac. M. de Gardeijn en van J. C. Oosterling. OVERLIJDEN: 11, Maria Th. Jacques, oud 64 jaar, wed. van Jac. F. Schram. HUWELIJKEN: 18, Cornelis J. M. Mazure, oud 27 j. j.m. met Johanna J. Cijsouw, oud 25 j. j.d.; 26, Jannis de Smit, oud 23 j. j.m. met Tanneke Cor nelis, oud 26 j. j.d. OOSTBURG. In de benedenzaal van dhr. Ph. de Vuijst alhier had 9 Juni onder leiding van den Dijkgraaf, J. v. d. Plassche, de Jaarrekening plaats van de Grooten Henricus Polder. De ontvangsten bedroegen f 5121,45s De uitgaven bedroegen f 4097,26 Goed slot f 1024,19s Het dijkgeschot werd van f 8 te ruggebracht op f 5 per H.A., waarna de begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld werd tot een bedrag van f 4650,21 met een som van onvoor ziene uitgaven van f 1216,94. De periodiek aftredende gezwore ne, de heer M. de Bruijne, werd herkozen. Als Ontvanger-Griffier werd be noemd de heer K. van Prooijen al hier. ZUIDZANDE. In de op Dinsdag gehouden open bare raadsvergadering, waarin alle leden aanwezig waren, werd het be drag der door den ontvanger te stel len zekerheid, overeenkomstig den wensch van Gedeputeerde Staten vastgesteld op f 1750,-. De instruc tie van den ontvanger werd zoodanig gewijzigd, dat het houden van zit dag op den eersten Zaterdag in de maand vervalt, terwijl de verplich ting werd opgelegd eiken werkdag van 912 uren, behalve des Don derdags, zijn kantoor voor het pu bliek geopend te hebben. In verband met de onverschillig heid waarmede de meeste winkeliers oordeelden over het openhouden van den winkel gedurende den Zondag, besloot de raad geen gebruik te maken van zijn bevoegdheid neerge legd in artikel 9, 3e lid der winkel sluitingswet, om ten hoogst 21 dagen aan te wijzen, waarop de sluiting niet zou gelden. Over de steunregeling en de ar beidsbemiddeling werd geruimen tijd van gedachten gewisseld. Het re sultaat hiervan was, dat besloten werd een schrijven te richten tot de werkgevers-federatie waarin een voorstel zou worden gedaan tot ge meenschappelijke samenwerking. Het Zomerfeest der samenwer kende Christelijke Jongelings-ver- eenigingen in ZeeuwschVlaande ren W.D., zal worden gehouden op 7 Juli a.s. op de weide van den landbouwer J. Cappon. SLUIS. Met ingang van 16 Juni a.s. is de Rijksveldwachter brig. tit. A. Bos man verplaatst van Sint Anna ter Muiden, gem. Sluis naar Oostkapelle. Overgeplaatst van. Roosendaal naar Sluis de marechaussée M. 'tjong. Tijdens kermis-Maandag, toen de los werkman K. van zijn geboor teplaats Zuidzande kwam werd hij ter hoogte van de hofstede van den heer Kotvis zoodanig door een auto aangereden, dat de man zich onder dokters-behandeling moest stellen, daar hij erge hoofdwonden had be komen. Na verbonden te zijn, mocht hij naar huis. Tot leerling-verpleegster in de Adriana-stichting te Hilligersberg bij Rotterdam werd aangesteld Mej. Olga Beun alhier. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Vanaf 22 Mei Zomertijd. Zaterdag 11 Juni 7,02 7,26 Zondag 12 8,02 '8,26 Maandag 13 9.02 9,26 Dinsdag 14 10,07 10,31 Eerste Kwartier Zaterdag 11 Juni om 10,59. Licht op «oop Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 11 Juni nam. 9,51 Zondag 12 9,52 Maandag 13 9,'52 Dinsdag 14 9,53 POSTERIJEN. Met ingang van 20 Juni e.k. wor den de hulpkantoren te Biervliet, Cad zand, Groede, Hoofdplaat, Schoon dijke en Sluis voor den post- en telegraafdienst op werkdagen open gesteld van 8V211, 1415V2 en 18—19. AARDENBURG. Tengevolge van de bezuiniging bij de post zal met ingang van 20 Juni a.s. het postkantoor alhier voor het publiek drie uren minder opengesteld zijn dan thans. Hieronder volgen de uren van nu en van die na 20 Juni. Nu 8Vs—121/2. 2.-4%. 6. - 71/2. Na 20 Juni: 81/2-11.- 2-3.— 5i/2'- 7.- Het telefoonkantoor blijft geopend op dezelfde uien als vroeger. 1. Snoekie was sinds twee maanden boekhouder bij Lindeman Co, groothandelaar in poetsdoeken en schuurpapier. Maar Snoekie was lie ver lui dan moe en had de heele boekhouding in de war laten loopen. Daarom zette meneer Lindeman op 'n goeien dag de voordeur wijd open, pakte Snoekie bij z'n kraag en schopte hem er „regulier" uit, zoo als -mijn grootvader altijd zei. Ja, daar stond Snoekie nu. De tijden waren slecht en de baantjes lagen zoo maar niet voor het opscheppen, vooral als je geen goeie „getuigen" had 2. Wat te beginnen? Dagenlang zwierf Snoekie werkeloos rond en zette zich eindelijk mistroostig' op een bankje in het park neer. Maar, wat was dat? Staken daar niet een paar beenen tusschen het groen uit, daar, vlak tegenover hem?Wacht, even trekken„Goeiendag!" zei de man, die aan de beenen vastzat. Hij had languit tusschen de strui ken liggen „pitten" en rekte zich geeuwend uit. „Goeiendag, zeg ik. Ook werkeloos?" Snoekie zuchtte smartelijk van ja. Gevonden: Een kinderhoedje. KAZERNE BRESKENS: Een huissleutel, terug te bekomen bij den Rijksveldwachter KOOLE te Breskens. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de R1 Beleefd verzoek om eenige plaats ruimte in Uw veelgelezen Blad. BRESKENS BAD? Maandag 13 Juni a.s. zal het be slist worden of het vraagteeken ach ter het opschrift hierboven weg kan. Dan toch is het vergadering der stembevoegde ingelanden van den polder Oud en Jong BRESKENS, welke vergadering in de kwestie Breskens-Bad een beslissing zal ne men. Nog wel nimmer zal deze jaar- lijksche vergadering met zooveel ver langen en belangstelling tegemoet zijn gezien, dan thans door de be treffende burgers van Breskens het geval is. En met reden. Dat het voorstel, door de Gem. Breskens aan de polder gedaan, geen schijn van een kans maakt, staat voor mij als een paal boven water, waarmede dan tevens zal be wezen worden, welk een helder in zicht (de goeden niet te na gespro ken) bij het nemen van dat besluit onze vroede vaderen en moeder be zaten. Dat men voor zulk een inzicht echter 3 jaar lang tot op den laatst mogelijken dag moest onderzoeken en confereeren, zegt ook nog al iets. Geen wonder dus dat het betref fende polderbestuur gezegd heeft: nu is het uit, want werkelijk voor het aanbod, dat de Gem. thans ge daan heeft, wil elk particulier met eenig verstand de duinen ook wel overnemen en nog wel een ietsje er bij doen ook. Desniettemin, vele wegen leiden naar Rome, is een oud gezegde en al is ons Gem. Bestuur nu een beetje kortzichtig, daarom kan men toch nog wel een weg vinden om Breskens-Bad niet verloren te doen gaan. Dit toch is een algemeen belang en waar hier de strijd gaat tusschen Gem.-Best. en Polder-Best. zou het toch wel zeer onbillijk zijn, degenen die hier totaal onschuldig zijn, er voor te laten bloeden. De landbouwers weten zelf wel het beste dat thans alle zeilen moe ten worden bijgezet om het hoofd boven water te houden, doch dat geldt ook evengoed voor de ne ringdoenden enz. Het strandleven, dat toch ontegenzeggelijk vertier en leven medebrengt, dan ook zoomaar plotseling stop te zetten, nog wel in een tijd dat voor ieder en elk een gulden 100 cent waard is, dat zou toch zeker wel het toppunt zijn. Van deze tijden bezien, mag men zeker wel verwachten dat de terzake bevoegden al hun best zullen doen om een van de vele wegen die naar het goede punt leiden, te betreden. Want al mag het dan voor de mees ten der stemgerechtigden voor hen persoonlijk geen belang zijn dan. mag dit nog geen reden zijn om niet even dieper op de zaak in te gaan. La ten zij, die thans zeggen: wat heb ik daar nou voor belang bij, eens even bedenken, dat de betreffende Minister er voor zich zelf ook wel niet veel belang bij heeft als van regeeringszijde b.v. de boter op f 1.60 wordt gebracht. U, M. d. R., dankend voor de verleende plaatsruimte en hopend dat bovenstaande ten goede mag helpen. KAM. Breskens, Juni 1932. Uitgegleden. In de stearinesmelterij der Kaar senfabriek te Gouda, is Woensdag middag de 39-jarige arbeider C. J. Rondeltap uit de v.d. Palmstraat aldaar, bij het leegstorten van baaltjes stearine in den smeltketel uitgegleden en in de kokende mas sa gevallen. De man wist zich nog aan den rand van den ketel te grijpen, waardoor hij alleen met het onderlichaam in de stearine terecht kwam. Toegeschoten arbeiders heb ben hem er uit getrokken. Het slachtoffer had vooral aan beide bee nen ernstige brandwonden opgeloo- pen, welke ter plaatse door een dok ter zijn behandeld. Daarna is hij per brancard naar zijn woning ver voerd. Brand te Uden. Woensdag is bij afwezigheid van de bewoners brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. van Lanen te Uden. Door gebrek aan water stond men machteloos tegenover de vuurzee. De boerderij benevens inboedel en landbouwwerk tuigen werden in korten tijd een prooi der vlammen. Een aantal kip pen kwam in de vlammen om. Om trent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De nalatenschap van Anna Pavlova. Uit New York wordt gemeld, dat de nalatenschap van Anna Pavlova in Amerika thans is vastgesteld op een bedrag van 331.000 dollar. De echtgenoot van de danseres, Victor Dandré is eenige erfgenaam van het vermogen, dat in totaal op ruim 80.000 pond kan worden geschat. Een relletje in het Museum park te Rotterdam. Woensdagavond stond, zooals ge woonlijk, een groot aantal menschen te kijken naar het voetballen van werkloozen in het Museumpark (het voormalige Land van Hoboken) al daar. Twee van de toeschouwers kre gen ruzie, omdat een van hen be weerde, dat er valsch werd gespeeld. De ruzie ontaardde in een vecht partij. Een toevallig langs komende agent wilde de vechtenden scheiden, maar dit lukte niet al te best, om welke reden de agent de beide man nen beetgreep. Het publiek keerde zich toen tegen den agent. Een van de omstanders sprong hem op den

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2