Breskensche Courant 200 25 De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland Weigert namaak! 41ste Jaargang Zaterdag II Juni 1932 Nummer 3737 ABONNEMENT: per kwarlóal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskens f 0,72$Bui tenland 3£0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave; J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingcz. mcdedeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonn€s tegen ongelukkenen mei voor dt volgende bedragen: gulden bij levens- p-\ gld bij dood p* gld bij ver- f gld bij ver- j gld bij eer lange ongeschikt- JIJIJ door lies van een j(l*es van cen 41 f üan cen hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum'te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 gld bij verlies lij van eiken anderen vinger Terwijl eensdeels de ontwikkeling van den gang van 's werelds zaken in een overdonderend tempo voort snelt en den toeschouwer nauwelijks tijd laat om tot bezinning te komen omtrent datgene, wat bezig is zich rond hem te voltrekken en tot ont wikkeling te komen, is andersdeels het tempo van ontwikkeling in de officieele politieke sferen beangsti gend langzaam. Beangstigend, om dat intusschen de crisis voortwoe kert en de verschillende betrokken volkeren imet den dag onrustiger worden en gaan uitzien naar steeds radicaler geneesmiddelen. Snel is de ontwikkeling in Duitsch- land gegaan, waar de grond onder de voeten van het kabinet Briining zoo degelijk bleek weggegraven, dat, terwijl de geheele regeering nog met inspanning van alle krachten, maar met een betrekkelijk gevoel van ze kerheid omtrent voortbestaan -ar beidde aan middelen om de crisis zoo veel mogelijk te bestrijden, van den eenen dag op den anderen dit geheele kaartenhuis ineenstortte en vervangen werd door een nieuw kaartenhuis? Dit laatste zullen wij moeten afwachten. Het kabinet von Papen heeft tot dusverre nog slechts één daad volbracht, n.l. de ontbin ding van den rijksdag. Tevens heeft het niet onduidelijk te verstaan ge geven, dat het zich als regeering zoowel zal verzetten, tegen een be langrijk gedeelte van het nationaal socialistische program, als tegen de socialistische en communistische ten denties in den staat. Wat dus de bedoeling is van de nieuwe verkie zingen, valt niet zoo gemakkelijk uit te maken. Verwacht von Papen, dat Hitier en zijn mannen er niet in zullen slagen de meerderheid in het parlement te veroveren en dus geen aanspraak zullen kunnen maken op het vormen van een nationaal so cialistische regeering? De uitslagen der laatste landdagverkiezingen o.a. in MecklenburgSchwerin, geven ons wel iets anders te zien. Von Papen en zijn mannen maken overi-, gens geenszins den indruk een over- igangskabinet te willen zijn. Gaat Duitschland een militaire dictatuur tegemoet? Zou dan Oswald Spengler 10 jaar geleden de huidige maat schappij-cultuur zoo volkomen juist 43. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o HOOFDSTUK XVIII. Upton's inzet. 'tWas een gloeiend heete middag in September. In 't heuvelland, waar Dorothea Delaware en Lettice hun aangenaam leventje leidden, woei als steeds een heerlijk frisch briesje, hoog stond de zon aan den wolken- loozen, blauwen hemel en als met goud overtogen lag daar 't land schap, rustig en vredig. In één woord, 't was een volmaakt mooie dag. Maar in Londen, dat zich nog niet hersteld had van de stoffige mufheid, die de maand Augustus altijd met zich brengt, was de zon alleen maar dragelijk warm, hier zouden wolken aan die vlekkelooze hebben voorspeld? Vol spanning zien wij aan, wat er thans in Duitschland gaat gebeuren. Zullen de Hitlerria- ■nen zich, wanneer eventueel een mi litaire dictatuur wordt afgekondigd rustig houden? Of zullen zij mee doen? Dit laatste lijkt echter vrijwel uitgesloten, aangezien de regeering van Papen zoo n groot gedeelte van hun programma verwerpt en de NSDAP ten slotte nu machtig ge noeg is geworden, om na de vol gende rijksdagverkiezingen zijn wil door te zetten. Wat snelheid van tempo betreft, Chili heeft wel een record geslagen, door in een revolutie, die één ge- heelen dag duurde een volkomen nieuwe regeering te verwerven, die tevens mog wel een geheel nieuwe staatsrechterlijke richting vertegen woordigd. Duidelijk is nog niet, wat de regeering Davila-Grove daar wil. Zij noemen Chili thans een socialis tische republiek, en zeggen het goe de van de systemen van Kemal Pas ja, Mussolini en Hitier te willen uit voeren. Nationaal socialistisch dus. Niet erg prettig voor Amerika, dat enorme kapitalen belegd heeft in dit langgerekte land. Er liepen dan ook vrij stellige geruchten, dat Was hington reeds diplomatieke stappen gedaan zou hebben om de nieuwe regeering te bewegen af te treden. Zoo ver is het nu nog wel niet ge komen, maar toch heeft de nieuwe regeering reeds verklaard, dat het buitenlandsch kapitaal geen gevaar zou loopen. Klaarblijkelijk dus een geruststelling voor Wall Street. Ook hier echter ligt zelfs de meest na bije toekomst nog in het Egyptisch duister. Wat echter in een afschuwelijk langzaam tempo gaat, dat zijn de groote en officieele conferenties, dat is de internatianale toenadering, dat is het uitwerken van internationale maatregelen om nu eindelijk de cri sis, die toch een internationaal ver schijnsel is en waarvan ieder over tuigd is dat slechts internationaal optreden kan helpen, met goed ge volg te bestrijden. De ontwapenings conferentie komt geen stap vooruit en schijnt wel een debatingsclub ge worden te zijn van oud-geworden en gepensionneerde militaire des kundigen, die mummelend hun wijs heid over een borreltje ten beste geven. Een economische wereldcon ferentie 'staat wel op het program om te Londen te worden gehouden, blauwe lucht, welkom zijn geweest, en 't kleine beetje wind was alleen goed om 'tstof in de straten op te jagen en de hitte nog eens zoo erg te maken, want van koelte aanbren gen was geen sprake. Na een lan gen ochtend van vergeefs zoeken naar werk, wandelde Honor afgemat door 't Kensingtonpark en hoewel ze lang gestreden had om zich er boven op te houden, lag nu ontmoediging op haar bleek gezicht te lezen. De poging om „te blijven lachen" werd haar nu toch te machtig. Een paar keer stond ze stil om naar de fleu rige bloemperken te kijken en toen ging ze op een bank zitten. Uit haar beurs nam ze een klein stukje papier, dat ze langzaam doorlas. „Als ik toch maar aan deze ge dachte vast kon houden," zei ze half binnenmonds en met haar oogen verslond ze de mooie opwekkende woorden, die op 't briefje stonden, „als ik dat maar kon! Maar 'tis oneindig moeilijker de moraal ervan na te leven dan ze na te lezen!" „Laat niets U verontrusten Laat niets U angstig maken Alles is vergankelijk, Doch God verandert niet. Geduld overwint alles Hij, die in God gelooft, heeft niets [anders noodig, maar de tegenwerkende krachten zijn er ook al, zoodat reeds thans, nu er van een Londensche conferentie nog slechts als een toekomstig iets wordt gesproken, een min of meer mistroostig gevoel zich van den le zer meester maakt. De regeering Herriot heeft thans definitief de erfenis van Tardieu aan vaard en is bekrachtigd. Laten wij hopen, dat hij er in zal slagen een weinig meer licht te brengen in de verhouding Duitschland-Frankrijk. Dat zou al veel gewonnen zijn. Maar ook in dit opzicht gaat de snelste aller eeuwen met een gang, die niet in overeenstemming is met den tijd. Wanneer wordt de wereld oorlog definitief geliquideerd? De vraagstukken, ontstaan door de vermindering van den uitvoer van onzen boter blijven nog steeds den aandacht vragen. Er is nu deze week een Koninklijk besluit verschenen, dat regelen stelt voor den export van boter naar Duitschland. Wij halen er als belangrijkste be palingen uit aan; Voor den uitvoer naar Duitsch land van een zoodanige hoeveelheid boter, als waarvan de invoer in dat land tot een beperkt invoerrecht is toegestaan, worden- door of vanwe ge den Minister van Economische Zaken en Arbeid certificaten ver leend. Deze worden slechts verleend aan hem, die zich gedurende een door den Minister vast te stellen vroeger tijdvak met den uitvoer van boter heeft beziggehouden, en voor een zoodanige hoeveelheid, als in een door of vanwege den Minister voor allen gelijkelijk bepaalde verhouding staat tot de hoeveelheid boter gedu rende het vastgestelde vroeger tijd vak door hem naar Duitschland uit gevoerd. De Minister is bevoegd een commissie in te stellen voor advies inzake de vaststelling voor de voor uitvoer vast te stellen hoeveelheid. Allen, die belang hebben bij de productie, of uitvoer van boter, heb ben met groote belangstelling en met spanning zelfs uitgezien naar de Leeuwarder boternoteering van Vrijdag. En wat zoo op het eerste gezicht wel gunstig leek, is inderdaad ge- Vertrouw alleen op God". „Dit moest kalmte en helderheid in iemand's geest brengen," dacht Honor verder, „als je daar toch van overtuigd bent, overtuigd, dat God in iedere menschenziel woont als je hier heilig in gelooft, geloof je ook in een eeuwig leven. Maar oh, 'tis zoo moeilijk die gedachte altijd te blijven vasthouden". Toch, toen ze daar zoo rustig zat, voelde ze vrede komen in haar be droefd hart. Die oude woorden van St. Theresa, die ze toevallig was te gengekomen in een boek, dat ze aan 't lezen was, hielpen haar op da{ moment om over haar innerlij- ken strijd en onrust heen te komen. Nog even te voren was ze door 't verdriet overweldigd geweest en had ze 't gevoel gehad, zich er niet meer boven uit te kunnen werken en nu plotseling die rust. Een paar minuten lang zat ze stil 't gonzend gedartel van bijen rondom de bloemen gade te slaan en werden haar hersens door geen enkele gedachte gekweld. Tot diep in haar ziel drongen de woorden, Üie ze net gelezen had door, en meer en meer beroerde haar de kalmte, die er uit sprak. In 't rustige hoekje, waar ze zat, kwamen héél weinig menschen langs, daarom keek ze, toen ze vlak bij beurd; De prijs steeg van 74 cent op niet minder dan 1 gulden. Toch gelooven wij, dat velen om deze prijsstijging te vroeg hebben ge juicht. Want de exportmoeilijkheden zijn onveranderd gebleven. Waaraan is deze prijsstijging dan toe te schrij ven? o.i. is de oorzaak van deze ver rassende prijsverhooging van ruim 28 pCt. te zoeken in te toezegging van den Minister, om de kosten van opslag, koeling- en bevriezing voor rekening der regeering te nemen, alsmede het opslaan van boter door particulieren in verband met de a.s. accijnsheffing en uiteindelijk het bin nenkort zoo goed als stopzetten van den uitvoer. De vraag is derhalve in het binnenland zoo groot ge weest, dat de stijging in prijs niet kon uitblijven. Wij gelooven echter, dat dit „op laaien" van de .noteering slechts een stroovuur is. Negende Binnenscheepvaartcongres. Op 21, 22 en 23 Juni a.s. zal te Temeuzen het Negende Binnen scheepvaartcongres worden gehou den, waar een aantal belangrijke prae-adviezen zal worden behandeld. Zoo brengt Ir. W. P. van Lam meren een prae-advies uit over de Scheepsvormen voor de Binnen- Beurtvaart, de vaart op de Zeeuw- sche stroomen en IJselmeer en de beteekenis van de sleeptank voor het bepalen ervan. De Schelde-Rijnverbinding wordt behandeld door de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Utrecht, ir. A. A. Mussert. Hij komt tot de conclusie, dat het gewenscht zal zijn, dat zoo spoedig mogelijk plannen worden opgemaakt en on derzocht voor den aanleg van een open Scheldearm naar Bergen op Zoom, met aansluitend binnenscheep vaartkanaal voor vaartuigen tot 500 a 600 ton van Bergen op Zoom naar Dintelaas. Voorts dat overwogen wordt op welke wijze Ter Neuzen zoo spoedig mogelijk wordt bevrijd van de kunstmatige achterstelling, welke wordt gevormd door de huidi ge regeling van de loodsgelden en de opheffing van de uitzonderingsta rieven. Oud-minister M. C. E. Bongaerts heeft een prae-advies over „Water wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen" uit gebracht, terwijl de heer J. Vos Hzn. een stap op 't grindpad hoorde aan komen, vlug op en was niet weinig verwonderd, Henry Upton plotseling voor zich te zien staan, die haar glimlachend aanstaarde. „Wat een bof!" zei hij, terwijl hij naast haar op de bank kwam zitten. „Ik had niet gedroomd, u hier te zullen vinden, ik nam dit paadje, om af te snijden naar 'thuis van uw broer, waarheen ik op weg was. Ik wilde u bepaald spreken, want ik moet u iets zeggen". Honor en Upton hadden elkaar met tusschenpoozen nog al eens ont moet sinds Guy weg was en na 't bericht van Guy's dood, was Upton meerdere malen in de Populierstraat geweest, om over zaken te onder handelen. Honor was hem gaan be schouwen als een echten goeden vriend en ze groette hem dan nu ook zichtbaar verheugd. Ze moest zich zelf bekennen, dat hij iemand was om op te bouwen, altijd hulp vaardig en er ging zoo iets krach tigs en rustigs van hem uit! Haar aandachtig opnemende, werd hij pijnlijk getroffen door het bleeke gezicht en innig vermoeide trekken, Wat een verschil met de Honor van twee jaar geleden, zooals hij haar toen voor 't eerst ontmoette, een mooi, pittig meisje, nee, al haar te Zwolle een prae-advies zal uit brengen over het Concessie-systeem voor binnenlandsch vervoer. De secretaris van de vereeniging van Reeders der Binnenscheepvaart, de heer G. A. M. C. van Kasteel te Voorburg, brengt een prae-advies uit over „Welke maatregelen kunnen ten behoeve van, of door de scheepvaart genomen worden teneinde te gera ken tot verbetering van de economi sche omstandigheden". Hij wenscht intense samenwerking der belanghebbenden bij het goede renverkeer, in het bijzonder die der vaart, beperking zoo al niet alge- heele stopzetting van nieuwbouw, in stelling van een centraal overleg, samenwerking tusschen de drie hoofdverkeersmiddelen, expansiemo gelijkheid der vaarwegen en afschaf fing, althans sterke vermindering, der scheepvaartrechten, in welken vorm ook geheven, verplicht onder wijs en vakonderwijs voor schippers kinderen en schippers ter instand houding van een paraat Neder- landsch ,schipperscorps en interna tionale samenwerking in West-Eu ropa. Crisispachtwet Ebels. De crisiscommissie uit de Zeeuw- sche Landbouworganisaties schrijft ons; Nu de crisispachtwet in de Eerste Kamer is aangenomen, meenen wij goed te doen om belanghebbenden te wijzen op de hoofdbepalingen de zer wet. De crisispachtwet geldt voor pacht overeenkomsten die aangegaan zijn vóór 1 Januari 1932 en is van toe passing op alle termijnen van pacht prijzen vervallen na 12 Februari 1932, ook indien deze reeds mochten zijn betaald. Als algemeene regel geldt, dat een pachter, die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden niet in redelijkheid kan worden ge vorderd, den bedongen pachtprijs te voldoen, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het vervallen van elke termijn, zich bij verzoekschrift kan wenden tot een kantonrechter binnen wiens kanton het gepachte of groot ste deel daarvan gelegen is, ten ein- Vraagt de echte Poeders en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op d« verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande p /J flinkheid kon haar dat frissche en jonge van toen niet teruggeven. Zijn angstige blik naar haar ging ge paard met een bezorgden klank in zijn stem, toen hij zei: „U ziet er afgemat uit, komt 'tomdat u te veel doet of is er iets anders?" „Ik ben alleen maar een beetje moe," zei ze glimlachend en die glimlach deed hem nog meer pijn, dan haar afgetobd uiterlijk. „Ik heb nogal een erg inspannenden ochtend gehad en ik ben hier even neergeval len om wat uit te rusten, het is hier zoo rustig en heerlijk met die bloe men". „Ik zou voor u wenschen, dat u er eens uit kon, naar buiten, echt heelemaal naar buiten, en uw hart ophalen aan frissche lucht en na tuurschoon. U ziet er uit, of u te veel hebt gehad van Londen en z'n hitte, die inderdaad alle fut uit een mensch haalt. Er moet weer kleur op uw wangen komen door frissche buitenlucht. Hebt u geen vrienden, waar u heen zoudt kunnen gaan?" iWordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1