esV\es Gewestelijk Nieuws Koning Kikkerdik en zijn Zoontje der bloesems zich niet tot vrucht. Als het aantal beschadigde bloe sems niet grooter is dan de hoeveel heid. die normaal verloren gaat, is er geen schade aangericht. Het komt echter ook voor, dat vrijwel alle bloesems vernietigd wor den en dan is er natuurlijk een be langrijke schade. Bestrijdingsmiddelen tegen de ke vers of de larven baten op het oogen- blik niet meer. Om schade in het volgende jaar te voorkomen, moet men nu reeds trachten het aantal kevers zóó sterk te verminderen, dat de overblijvende geen schade meer kunnen veroorzaken. De kevers kunnen gevangen wor den met vangbanden. De beste re sultaten hebben in ons land gegeven vangbanden van jutestof (zakken- goed), welke ter breedte van onge veer 25 cm. om de stammen wor den gebonden. In de eerste helft van Juni moet men beginnen de banden om te leg gen. Het beste is de banden maan delijks te controleeren en dan de daarin aanwezige kevers te verzame len en te dooden. De banden moeten tot in het volgend voorjaar om de stammen bevestigd blijven. Het ge- heele jaar door verplaatsen de ke vers zich, zoodat men bij de maan- delijksche contróle telkens nieuwe kevers vangt. Voorlichting en aanwijzingen wor den gaarne gegeven door den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en door de, op verschillende plaatsen werkzaam gestelde, ambte naren van den Dienst. Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen," gevestigd te Leeuwar den, Groote Kerkstraat 16. Bij vragen lezers heb ben het recht tot het inwin nen van kosteloos advies in belastingzaken en aangele genheden van boekhoudkun- digen aard postzegel voor antwoord bijvoegen. Wenken en raadgevingen. Eenvoudige aangiften. Het invul len van het aangiftebiljet zal vele belastingplichtigen niet moeilijk val len. Wie in loondienst is en een vast salaris verdient, zal wanneer hij de hierboven genoemde wenken op volgt met het invullen van zijn aangiftebiljet niet de minste moeite hebben. Zoo staat het ook met den rentenier, wiens vermogen in uitge leende gelden of effecten is belegd. De belastingplichtigen met een va- riëerend inkomen middenstanders, landbouwers, veehouders enz. staan voor de moeilijkheid hun in komen nauwkeurig te berekenen. Zonder boekhouding gaat het niet. 0 Nut van een eenvoudige boekhou ding. Voor de berekening van het in komen uit het bedrijf heeft de mid denstander, de landbouwer, de vee houder enz. een boekhouding noo- dig. Zonder boekhouding is het een voudig onmogelijk de winst nauw keurig te berekenen. Daarop komt het aan. Op het preciese inkomen. Sommigen zullen wellicht wel kun nen zeggen hoeveel ze ongeveer ver dienen, maar om zonder verdere hulpmiddelen het op een halve cent af te zeggen, gaat eenvoudig niet. Men bedenke ook, dat men niet boekhoudende het middel bij uit nemendheid tegen te hooge belas tingaanslagen mist. 0 Zuiver inkomen. Opgegeven moet worden het zuiver inkomen. Van het bruto-inkomen mogen de beroeps- en bedrijfskosten worden afgetrok ken. Het is moeilijk hier alle kosten te noemen die in ieder bijzonder geval mogen worden afgetrokken. Ieder kan voor zich zelf wel uitma ken, of bepaalde onkosten al dan niet mogen worden afgetrokken. Men onderscheidde echter wel scherp. Een onderwijzer, die op eenigen af stand van de school woont en ge regeld gebruik maakt van zijn rij wiel om zich naar en van school te begeven, mag de kosten aan het houden van een rijwiel verbonden noch geheel noch gedeeltelijk van zijn salaris aftrekken. Het zijn geen beroepskosten. Is men echter aan twee scholen verbonden en is de onderlinge afstand tusschen beide scholen van dien aard, dat van een rijwiel moet worden gebruik ge maakt, dan behooren de kosten aan het houden van het rijwiel verbonden wel degelijk tot de beroepskosten. Echter slechts gedeeltelijk. De kosten veroorzaakt om zich van de één naar de andere school te begeven, zijn beroepskosten. Niet dus de kosten van huis naar één van de beide scholen en omgekeerd. Wij geven dit voorbeeld teneinde den lezer eenig idee te geven van wat beroeps- of bedrijfskosten zijn. 0 Beroeps- en bedrijfskosten. Is het loon aan een dienstbode uitgekeerd hieronder te rangschikken. Dat hangt er van af. In de meeste gevallen niet. Is men evenwel bakker en is de dienstbode belast met het regelmatig schoonhouden van den winkel, of fungeert zij ook wel als winkeljuf frouw, dan mag o.i. een gedeelte van het loon worden gerekend tot de bedrijfskosten te behooren. Hoe staat het met abonnementsgelden van bladen. Het hangt er van af welk blad men leest. Abonnementsgeld van vakbladen die men leest om met zijn vak op de hoogte te blijven en die men niet zou lezen, als men niet „in 'tvak zat" kan tot be drijfskosten worden gerekend. Een handelaar, die er anders niet aan zou denken „een groot blad" te lezen, maar die dit thans wel doet met het oog op de beursnoteeringen, mag het abonnementsgeld van zulk „een groot blad" onder onkosten boeken. De radio kan dienstbaar worden gemaakt aan het bedrijf. Wie uitsluitend een radio houdt met het oog op de draadloos uitgezonden noteeringen van boter enz. enz., mag de radio-kosten als onkosten be schouwen. Welke belastingen mogen van het bruto-inkomen in mindering worden gebracht? Dit is een vraag, die men ons nogal eens stelt. Wij willen er op deze plaats een antwoord op ge ven. Dat voorkomt schriftelijke vra gen. Niet tot de beroeps- of bedrijfs kosten worden gerekend de Inkom stenbelasting en de Vermogensbe lasting. De Personeele Belasting ge deeltelijk. De rijwielbelasting ook ge deeltelijk. Het hangt af van de om standigheden. Is het een rijwiel voor beroep of bedrijf? Zoo staat het ook met de wegenbelasting. Om het bij deze opsomming maar te laten. WAARSCHUWING! Men verzoekt ons te melden: De berijders van fietsen met verblindend licht zuilen in het vervolg bij niet-dempen zonder pardon worden bekeurd. BRESKENS. Vrijdagmiddag is het Noorsche stoom schip „Röstenberg" uit Tönsberg al hier binnengekomen met een lading van 985 ton keien van Frederiksstad. Cargadoor de heer van Rompu uit Neuzen. OOSTBURG. Zaterdag werd in het veilingsge bouw alhier de jaarlijksche vergade ring van aandeelhouders gehouden van de N.V. Veilingsvereeniging „Avicultura". Tegenwoordig waren, het bestuur inbegrepen, 28 aandeel houders, vertegenwoordigende 311 aandeelen en uitbrengende 67 stem men. De balans, sluitende met een saldo-winst van f 1000 werd goedge keurd; zoo ook de winst- en ver liesrekening, die sloot met f 1209.28, terwijl f 209.28 afgeschreven was op de auto. De koers der aandeelen werd even als het vorige jaar bepaald op 100 pCt. in weerwil van het feit, dat geen dividend wordt uitgekeerd, wat gevolg is van den toestand van San- derse Co's Bank. Uit het verslag van den directeur bleek, dat de N.V. in het afgeloopen jaar niet ongunstig heeft gewerkt; er werden aangevoerd 1276224 eieren die gemiddeld aan de leveranciers werden betaald h f 3.70 per 100 stuks, 7155 K.G. boter, waarvoor ge middeld werd betaald f 1.27 per K.G.; er werd voor f 1179.14 fruit geveild, terwijl werden afgeleverd 3047 kuikens en 1781 broedeieren. Het grootste gedeelte der eieren werd verkocht aan handelaren te Rotterdam en Delft, terwijl ook een deel geleverd werd aan de veiling te Rotterdam; de ondervinding heeft geleerd, dat in April, Mei en Juni de beste prijzen gemaakt worden bij de handelaren, die zich met kalken en koelen der eieren bezig houden; ook zijn nog eieren naar Engeland gezonden, waar ze voor rekening der N.V. verkocht werden, evenwel werd op de laatste zendingen verloren, als gevolg van de daling van het Pond. Voorts is zending daarheen af te raden, daar we hier hoofd zakelijk witte eieren kunnen verzen den en deze te veel beconcurreerd worden door het Deensche en het Belgische ei. De kwaliteit der eieren stemt tol tevredenheid; de weinige vuile eieren worden geregeld als 2de soort gestempeld; als zoovele ande re artikelen zijn de eieren thans ook onder de Warenwet gebracht en deze wet kent geen pardon. Uitvoer naar Frankrijk is met de contingen- teering niet gelukt. In verband met de komende wet tot steun van de veeteelt, wordt thans getracht de regeling voor de boerenboter in W. ZeeuwschVlaanderen over de vei ling te laten loopen. Den directeur werd dank gezegd voor zijn verslag, waarna het jaarverslag van den sec- cretaris, die door omstandigheden niet meer in functie is, werd voorge lezen, waarin o.m. de aangename samenwerking gedurende zoovele ja ren werd opgehaald. De beide aftredende commissaris sen L. van Dijke en J. de Rijcke werden daarna met bijna algemeene stemmen herkozen. Voor de vacature als commissaris tengevolge van ontslagname door den heer I. A. Risseeuw Johz.,werd na twee vrije stemmingen benoemd de heer P. de Hullu Hz., die in de navergadering van het bestuur tot secretaris werd gekozen. IJZENDIJKE. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit tot vernietiging van het besluit van den raad dezer ge meente, waarbij de jaarwedde van den gemeente-opzichter ad f 150 in getrokken werd en de jaarwedde van den gemeente-geneesheer vermin derd met f 500 en dus diens wedde te brengen van f 1000 op f 500. De Kroon overwoog hieromtrent, dat de financieele omstandigheden, waarin de gemeente IJzendijke verkeert, niet als bij uitzondering ongunstig kunnen worden aangemerkt, zoodat de Kroon een verlaging van de jaar wedden van 100 pCt. voor den ge meente-opzichter en van 50 pCt. voor den gemeente-geneesheer, buiten sporig acht. Bovendien vormt een verlaging van jaarwedden, die niet voor alle gemeente-ambtenaren geldt, maar zonder dat daarvoor voldoende re denen bestaan, slechts op enkele hunner wordt toegepast, een onbil lijkheid en maakt zij ernstig inbreuk op de rechtszekerheid, waarop de ge meente-ambtenaren aanspraak moe ten kunnen maken. Op deze gronden heeft de Kroon het raadsbesluit vernietigd, als zijn de in strijd met het algemeen be lang. SINT KRUIS. Zaterdag 4 Juni 1932 hield de Kleine Boompolder alhier c.a. zijne algemeene vergadering, waarin de rekening van het afgeloopen dienst jaar nagezien en in orde bevonden werd. De ontvangsten bedroegen f 4637,07 De uitgaven bedroegen f 3787,97 Goed slot f 849,10 Bij de behandeling der begrooting voor het volgende dienstjaar werd met algemeene stemmen gunstig be schikt over een verzoek van het gemeentebestuur van Sint Kruis om gedurende 40 jaren 10 cent per H.A. bij te dragen in het onderhoud van den verbindingsweg St. KruisSt. Laureijns, wegens gedwongen af schaffing van de tolheffing op dien weg. Uit de vergadering ging een stem op, om het dijkgeschot te verlagen. Het bestuur wenschte daartoe nog niet over te gaan, dewijl nog niet te zeggen viel wat het uitgezet kas geld bij de firma Sanderse en Co tot een bedrag van f 2500 als bate voor het volgende dienstjaar geven zou. Het dijkgeschot zou echter niet hoo- ger worden dan nu n.l. f 3,- per H.A. De begrooting werd daarna in ont vang en uitgaaf vastgesteld tot een door G. Th. ROTMAN. 120. En verder? Dat is gauw verteld. Pierewiet en z'n vader leefden verder heel gelukkig samen met den dokter. De koning had nu wel geen konink rijk meer, „maar," zei hij, „dat is wel zoo rustig". De zwaluw en Wiesje en dr. Snufneus kwamen nog dikwijls op bezoek. En Pierewiet leerde van dr. Universalus het dok tersvak en toen hij groot was en de dokter te oud, werd Pierewiet dokter. Hij was beroemd in den heelen omtrek en van alle kanten kwamen de zieke dieren naar hem toe. Maar zoo'n mooien langen baard als de dokter had hij toch niet! Einde bedrag van f 4623,98 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 424,48. GROEDE. Vergadering van het Waterschap Groot en Klein Baarzande c.a. te Groede bij dhr. Ch. I.. Lippens op 6 Juni j.l. Rekening over afgeloopen jaar: Ontvangsten f 9951.705 Uitgaven f 9029.825 4 Batig slot f 921.88 Begrooting voor 1932/'33 wijst aan ontvangsten en uitgaven aan een be drag van f 9842,325. Het dijkgeschot werd van f 13,- per H.A. terugge bracht naar f 12,-. Wegens periodiek aftreden van de gezworene dhr. J. F. de Milliano moest een aanbeveling worden opge maakt. Na gehouden stemming bleek deze te luiden: 1. J. F. de Milliano, (Groede). 2. P. J. de Badts, (Schoondijke). 3. J. B. BecuVerhage, (Groede). 3F! Wanneer een bekende het een of ander schrijft, willen we dat graag lezen. Tula di Vista trad reeds in verschillende gemeenten van ons district op en maakte een gunstige indruk. De administratie van dit blad acht zich dan ook gelukkig, de lezers een bijzonder werk van haar hand tegen lagen prijs te kun nen aanbieden. Zie achterstaande advertentie. GROEDE. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei 1932. VERTROKKEN W. de Bliek van St. Bavodijk naar Bergen op Zoom; T. Kareis van Markt naar Breskens; M. Ver sluis en gezin van Kruishoofd naar Zuidzande; F. P. Aarnoutse van Wa- lestraat naar Gheel (B.); J. F. van Dierendonck van Kruisdijk naar Hoofdplaat; B. Boogaart van Platte- weg naar Oostburg; J. J. Ocké en gezin van ruiendijk naar Hoofdplaat; S. M. van Dierendonck van Kruis dijk naar Waterlandkerkje; J. C. Verhage van Kruisdijk naar Oost burg; J. Deij en gezin van Marollen- put naar Zuidzande. INGEKOMEN: S. A. Verkeij van Nieuwvliet naar Brouwerijstraat A 253; J. de Feijter en gezin naar Wafeldorp W 10; ;J. J. de Graaf en gezin van Bres kens naar Wafeldorp O 219; L. Basting en gezin van Schoondijke naar Breskenschestr. A 194; M. Fre- lier van Vlissingen naar Walestraat A 129; F. van Duijserinck van Bier vliet naar Platteweg O 137; E. de Jonge van Schore naar Bres kenschestr. O 242; M. J. Taillie van Schoondijke naar Krabbendijk O 205; A. de Reu van Sluis naar Marolle- put W 28; E. J. Leurgans van Bres kens naar Maroileput W 30; O. P. Martens van Biervliet naar Puiendijk W 150; C. L. 'de Baere van Bier vliet naar Platteweg O 137; E. D. de Baere van Biervliet naar Platte weg O 137; J. Leenhouts en gezin van Zuidzande naar W 145; M. den Dekker van Breskens naar Wafel dorp W 16; C. P. de Back van Oostburg naar Wafeldorp W 16; J. de Cock van IJzendijke naar Schuitvlotstraat A 83; S. A. van Haneghem van Zuidzande naar W 145; A. P. de Lijzer van St. Kruis naar Kruisdijk O 158; A. S. Voogdt van Sluis naar Markt A 349; R. T. Mazure van Aardenburg naar Brou werijstraat A 224. Het aantal inwoners der gemeente Groede bedroeg op 31 Mei 2305. SCHOONDIJKE. BURGERLIJKE STAND. over de maand Mei 1932. GEBOORTEN: Geene. HUWELIJKEN: 3, Comelis de Jonge, oud 26 jaar j.m. en Liza Maria Termont, oud 20 jaar, j.d.4, Abraham van der Meulen, oud 24 jaar, j.m. en Maria Verplanke, oud 21 jaar, j.d.; 12, Petrus van den Broeke, oud 21 jaar, j.m. en Pieternella Cornelia Verher- brugge, oud 18 jaar j.d. OVERLIJDEN: 18, Jacob Casteleijn, oud 70 jaar, echtgen. van M. Luteijn; 31, Antho- nie Luteijn, oud 55 jaar, echtgenoot van S. M. de Jonge. INGEKOMEN: A. van de Wege van Waterland kerkje; M. M. de Hullu van Zuid zande; M. J. den Hollander van IJzendijke; A. I. Guerand van Zon- nemaire; L. Deij van Aardenburg; A. J. Masseille van Oostburg; T. Boogaard van Oostburg; F. Voogdt van Nieuwvliet; M. J. de Reu van IJzendijke; P. A. Verplanke vanCad- zand; D. Hoogerheide van Sluis. VERTROKKEN: L. Basting naar Groede; A. Rie- mensnaar Oostburg; M. Luteijn naar IJzendijke; M. J. Taillie naar Groe de; C. A. den Hollander naar IJzen dijke; A. M. Timmerman naar Wa terlandkerkje; J. Deij naar Aarden burg; P. M. van Lare naar Oost burg; G. S. Verhage naar Cadzand; ■S. M. Bruggeman naar Middelburg; E. L. IJsebaart naar Middelburg. WATERLANDKERKJE. BURGERLIJKE STAND. over de maand Mei 1932. GEBOORTEN: Geene. HUWELIJKEN: 12, M. Weug, oud 28 jaar, j.m. en J. Jansen, oud 24 jaar, j.d. OVERLIJDEN: Geene. INGEKOMEN: C. M. van de Wege van Oost burg; A. M. Timmerman van Schoon dijke; S. M. van Dierendonck van Groede. VERTROKKEN: ei S. M. Wijngers naar Rotterdam; C. Schoolmeester naar Biervliet? A. van de Wege naar Schoondijke; C. J. Stokkerman naar Oostburg; J. Jansen naar Vlissingen.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2