Breskensche Courant 25 Lam- m TMmi. De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3ewveen\e ^vesVeus. Binnenland FEUILLETON Bij examens 41ste Jaargang Woensdag 8 Juni 1932 Nummer 3736 ABONNEMENT per kw ar té al 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3J50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadverlentiên bij regelabonnemenl groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS oerzekering voor de sr\ gulden tij levens- abounds tegen ongelukken, en II I langi mei voor de volgende bedragen: bnSA c ongeschikt heid tot werken 1 /~\f\ gld bij dood vj gld bij ver- H f\ bij ver- A 8^ bij ver- li II I door lies van een jl I ^es üan een 41 ^es van ecn een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i gld bij verlies n III van eiken anderen vinger De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat het raadsbesluit van 22 Maart 1932 tot vaststelling van een rooilijn en een straatgrens voor het Molenwater, door Gedepu teerde Staten goedgekeurd is. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Op Zaterdag 11 Juni, des morgens pl.m. 11 uur zal op het terrein. „Langenberg" te Ede de plechtige indienststelling plaats vinden van niet minder dan 14 vaandels van Land stormkorpsen, als zoodanig erkend bij Koninklijk Besluit van 21 Aug. 1931, No. 40. De volgende Landstormkorpsen zullen op dien dag hun Koninklijk erkend vaandel ontvangen: Friesch Verband; Groningsch Verband; Drentsch Verband; Twentsch Ver band; De IJssel en Vollenhoven; Veluwsch Verband; Veluwzoom;De ;Meijerij; West-Brabantsch Verband; Zeeuwsch Verband; Verband Mon den der Maas; Verband Kennemer- land; en Verband Alkmaar. Daar de Landstormkorpsen Lim- burgsche Jagers; Stelling van Am sterdam; Nieuwe Hollandsche Wa terlinie; Rotterdam; en Zuid-Hol land: West reeds vroeger (1915 1916) in het bezit kwamen van een Koninklijk erkend vaandel, zullen op Zaterdag 11 Juni alle in voorkomend geval uit de bijzondere vrijwilligers te vormen korpsen, in bezit zijn van een vaandel, bij K.B. erkend en ge lijk gesteld met de officieele vaan dels en standaarden van het leger. Zijne Excellentie Mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie zal persoonlijk de uitreiking aan de korpsen verrichten. Alle Landstormkorpsen uit het 42. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. David,s geschimp tegen 't nood lot, Molly's klagen over hun ar moede en hun algemeen ongeluk, ging aan haar voorbij, evenals mug- genbeeten dit zouden hebben ge daan. Ze behandelde haar broer en zijn vrouw met 't grootste geduld, zonder zich ooit geprikkeld of be- leedigd te toonen. Dingen van bui tenaf schenen geen invloed op haar uit te oefenen. Niets scheen haar ziel aan te tasten, die ziel, die ge storven was, op den dag toen ze gewaar werd, dat Guy voor altijd voor haar verloren wasl Ze had een onderhoud gehad met zijn neef, een onaangenaam jongmensch met scher pe trekken, die haar meedeelde, wat land zullen dien dag een vaandel- wacht naar Ede zenden, en alle korpsen, die een vaandel zullen ont vangen, bovendien een sectie In fanterie. Bovendien zullen de te Ede aan wezige troepen aan de plechtigheid deelnemen, te weten het muziek korps van het 5e Regiment Infan terie, een detachement van de lie Infanteriebrigade, ter sterkte van 2 compagniën en een detachement ter sterkte van 1 batterij Veldartillerie van de He Artilleriebrigade. Het geheel zal onder bevel staan van den Reserve Kolonel der Infan terie J. E. L. Haenecour, uit Maas tricht, aangewezen Commandant van het Vrijwillige Landstormkorps Lim- burgsche Jagers. Toegangskaarten voor het gere serveerde gedeelte van het terrein kunnen bij de Plaatselijke en Ge westelijke Landstormcommissiën in het geheele land worden aange vraagd; de leden van den Bijzonde ren Vrijwilligeri Landstorm hebben toegang op vertoon van hun legiti matiebewijs. De troepen der verafgelegen korpsen zullen zich reeds den vori- gen dag naar Ede begeven. Het terrein „Langenberg" is even buiten Ede gelegen, ten Zuiden van de kunstweg Ede-Amnem, bij paal 10. Een open brief. Door de firma C. Jamin is een open brief aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid en de Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waaruit wij het volgende overnemen: In verband met de in werking getreden Winkelsluitingswet, deelt de Firma C. Jamin U het volgende mede: Bij de behandeling van het ont werp door Z.Exc. den Minister naar voren gebracht en op dien grond ook de aanneming er van verdedigd, dat het publiek zich zou aanpassen. Gebleken is tot op heden, dat van een aanpassen geen sprake is. Door de invoering der winkelslui tingswet voorzag de firma C. Jamin en met haar de Banketbakkersver- eenigingen, alsook de Winkeliersver- eenigingen en Fabrikantenvereni gingen in de betreffende artikelen, een zeer groote debietsvermindering, vooral tengevolge van de Zondags mijnheer Deane haar reeds geschre ven had, dat haar diensten niet lan ger noodig waren, maar dat ze hier voor in de plaats een maand salaris uitbetaald zou krijgen. Ze glim lachte weemoedig en zei hem, dat ze wel genoodzaakt was 'tgeld aan te nemen, omdat ze een heel gezin ermee moest steunen, anders zou ze 't zeker niet aanvaarden, 't Speet haar ontzettend hem een dergelijke ver plichting op te leggen, waar hij 't moest voelen als een luxe-uitgaaf! De blik waarmee ze de kamer rondkeek, waar Guy en zij samen gewerkt hadden, zou een minder zelfzuchtig en verhard man als Ralph vol medegevoelen voor haar gestemd hebben, maar een natuur als de zijne kende geen medelijden en later zei hij tegen een vriend, werkelijk dank baar te zijn 't laatste van die bleeke secretaresse, met van die oogen of ze altijd spoken zagen, te hebben gezien. „Goddank, dat ze verdwenen is," voegde hij er aan toe, „ik kan dat soort vrouwen niet uitstaan. Hoe die arme Guy 't met haar uithield, mag de hemel weten I Laatst zei iemand, dat ze ééns knap moet zijn geweest, knap n.b.l Gunst nog aan toe, dat moet dan toch aardig lang geleden zijn geweest!" Weken en weken na haar ontslag sluiting, met als gevolg, verminde ring van werkgelegenheid. Beide zijn ontstaan, het debiet is snel verminderd, de werkgelegenheid werd door dezen regeeringsmaatre- gel ontnomen. Theoretisch gefantaseer kan dit niet ongedaan maken. Beter inzicht en gehoor geven aan deskundige voorlichting had zulks kunnen voor komen. Deze wet werd nóch door de groo te meerderheid der betreffende win keliers, nóch door die van het recht geaard personeel er bij werkzaam, gevraagd en gewild. Toch is zij ge komen. Deze wet beantwoordt volgens in ziens van ondergeteekende firma geenszins aan datgene, waaraan zij redelijkerwijs allereerst genomen, be antwoorden moest. De samenleving is met deze wet niet gebaat en is er tevens niet van gediend. Zij acht zich gedwongen, deze, hare meening, waarin zich die der meerderheid weerspiegelt, weer te geven. Baat 'tniet, dan schaadt 'tniet. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z-Vlaanderen te Ter Neuzen. In de Zaterdag gehouden com missoriale vergadering werd in de bestaande vacature uit 75 sollicitan ten benoemd tot klerk de heer P. van Es Mz. te Eindhoven. Naar ons wordt medegedeeld kwam in die bijeenkomst ook ter sprake de bezuiniging bij de poste rijen en telegrafie, die door het ver vallen van bestellingen en beperking van de uren van openstelling der kantoren een groot ongerief voor het publiek beteekent. De Kamer kan zich wel indenken dat onder de tegenwoordige omstandigheden en daling der inkomsten van de posterijen bezuiniging geboden is, doch vraagt zich af, of die bezuini zocht Honor tevergeefs naar een betrekking; week na week verliep en haar geringe spaarduitjes vermin derden, wat iedere week een meer toenemende angst werd. De zomer ging voorbij, de zon scheen wel te spotten met haar verdriet. Het blijde van den zomertijd deed haar hart pijnlijk aan, 't gezicht van de bloe men en 't geluid van 't zingen der vogels, 't was bijna meer, dan ze kon verdragen. Maar hoewel ze er steeds bleeker uit ging zien en ze een diep weemoedige uitdrukking in haar oogen had, gaf ze niet toe aan haar verdriet, ze wilde niet, dat haar om geving er onder zou lijden. Ze had steeds een glimlach of een opwek kend woord klaar. Zij was 't die den moed er in hield, nooit was 't Ho- nor, die bromde of klaagde, de an deren lamenteerden over hun onge luk, maar door een zekere inwen dige kracht scheen haar kalmte on aangetast te blijven, ondanks al haar zorgen. „Als mij zoo'n ongeluk over kwam, zou ik me den verderen tijd van m'n leven half dood huilen," zei Molly tegen haar, ,,'t gewone le ven van iederen dag lijden, zooals jij doet, zou ik gewoonweg niet kun nen. Ik zou lamgeslagen zijn en absoluut ongeschikt om verder iets gingen wei zoodanig worden toege past, dat de handel en het publiek in het algemeen daarvan den minst mogelijken terugslag ondervindt en of niet sommige maatregelen eerder een ontwrichting van den dienst be- teekenen. De Kamer had zich bij het in de laatste jaren waargenomen streven bij de administratie der P.T.&T. om aan de behoeften van den handel zooveel mogelijk tegemoet te ko men b.v. niet kunnen indenken dat men in plaatsen beneden 5000 in woners (en dat zijn in lipt gebied der Kamer alle op één uitzondering na) waar de 3 bestellingen moeten worden teruggebracht tot 2, juist die zou laten vervallen waarop het meest prijs wordt gesteld, zooals in ver schillende kommen in Westelijk Z. Vlaanderen het geval is geworden, en evenmin dat de postverzendingen zouden worden beperkt op een wijze als thans het geval is geworden, en buiten rekening met de bestel lingen, waardoor b.v. de stukken voor Axel en 'Hulst des avonds tot 8.15 aan de post toevertrouwd over de Schelde worden verzonden via Hoedekenskerke paar Vlissingen, om den anderen morgen via Hansweert- Walsoorden per auto de bestemming te bereiken, terwijl in den morgen de trein en tram in een rechtstreek- sche verbinding kan voorzien en waarvan het gevolg is dat een brief na 8.15 ter post bezorgd te Axel pas besteld wordt den anderen avond omstreeks 6 uur. Ook werd meege deeld dat een brief des avonds 7 uur te Aardenburg gepost, door het ver vallen der eerste verzending des mor gens Middelburg pas 24 uur later bereikt. Wel wordt op enkele plaat sen gelegenheid gegeven voor afha len van couranten, maar niet voor brieven, tenzij men busrecht be taalt, welk bedrag verdubbelt, indien men ook wil afhalen op een tijdstip dat het kantoor niet voor het publiek geopend is. De Kamer heeft zich deswege reeds tot den Inspecteur te Middel burg gewend en o.m. ook steun ver leend aan een adres van het ge meentebestuur van Breskens, betref fende de beperking der uren van openstelling, met het oog op de bij zondere toestanden van Breskens als havenplaats en plaats met interna tionaal verkeer, en analoog vroegere correspondentie en besprekingen ver zocht en een en ander mondeling te doen". „Lieve kind,, wat voor nut zou 'tvoor mezelf en voor anderen heb ben, als ik me op een dergelijke on- beheerschte manier liet gaan?" was Honor's vriendelijk antwoord, ,,'t zou alleen maar mijn moed verslappen en andere menschen hinderen. Ik weet zeker, dat het 't meest in Guy's lijn ligt, dat ik me flink houd en er op geen manier „onder" kom, deze gedachte zou hij vreeselijk vinden. Ik geloof, dat hij tegen me zou zeg gen, „zet je schrap en ga glim lachend verder. Er is toch geen re den 't leven voor anderen zwaarder en ellendiger te maken, omdat je eigen stukje weg nou toevallig moei lijk te bewandelen is". „Je spreekt over hem over Guy of hij nog hier is," vervolgde Molly, „het is precies of je voelt, of hij met je is". „Hij is ook nog hier," zei Honor vastberaden, „hij is niet weg van dit heelal, omdat hij uit dit leven weg is gegaan. Ik ben overtuigd, dat hij nog héél dicht bij ons is, hoewel hij overgegaan is tot een volmaakter leven. En ik moet flink zijn," voegde ze er zacht aan toe. Voor haar schoonzuster was ze compleet een raadsel en hoewel Mol ly haar beschouwde met een zekere te mogen bespreken. Op die laatste vraag is nog niet ingegaan, terwijl naar aanleiding van de bezwaren werd te kennen gegeven dat voor Breskens geen uitzondering met an dere plaatsen kon worden gemaakt, dat te Aardenburg, Oostburg en Sluis wegens het steeds later arriveeren der vervoermiddelen de avondbestel ling tniet kon gehandhaafd worden, doch gelegenheid werd gegeven voor afhalen van stukken. Wel werd erkend, dat de nachtver zending der post, waardoor des mor gens een groot aantal stukken in de eerste bestelling kan worden op genomen, van groote beteekenis is. Sommige plaatsen krijgen die post- zending alsnu in verband met hun ligging vroeger dan anders, doch het locaal briefverkeer is in het gedrang gekomen. Volgens geruchten zijn nog verder gaande inkrimpingen van den dienst aanstaande. Besloten werd omtrent de zich voordoende klachten zooveel moge lijk gegevens te verzamelen en zich daarvoor ook te wenden tot de be sturen der verschillende gemeenten in ZeeuwschVlaanderen om ook kennis te geven van bestaande wen- schen, teneinde dan nader te over wegen op welke wijze zoo mogelijk weer verbeteringen kunnen worden verkregen, rekening houdende met de thans geboden bezuiniging. Appelbloesemsnuitkever. Op verschillende plaatsen worden de bloesems van appelboomen be schadigd door larven van kleine grijze snuitkevertjes. Reeds vóór den bloei hadden deze kevertjes eitjes in de bloemknoppen gelegd, enkele weken geleden zijn uit de eitjes geelgroene, pootlooze larfjes gekomen, die nu volwassen zijn en zich verpoppen, zoodat bin nenkort een nieuwe generatie van kevers verschijnt. De aangetaste bloesems blijven ge sloten, aanvankelijk kleuren ze zich nog, maar spoedig zijn ze bruin ge worden. Men noemt ze doodskop pen of dompers. De beschadiging der bloesems heeft niet altijd schade ten gevolge. Ook zonder aantasting, dus nor maal, ontwikkelt meer dan de helft ontzag-inboezemende bewondering dacht ze toch stiekum, dat tranen en klaagliederen beter voor de gelegen heid gepast zouden hebben, dan Ho nor's rustige zelfbeheersching. Deze eigenschap speelde zoo heelemaal geen rol in Molly's leven, dat ze 't uiterst moeilijk in anderen te be grijpen, noch te waardeeren vond en Honor kwam haar wonderlijk en ta melijk ongevoelig voor. 't Verlies van Honor's werk was een groote ramp voor 't huisgezinnetje in de Populier straat, de dagen gingen voorbij en haar geld verminderde snel, geen an der werk kwam opdagen en de ernst van den toestand werd Flonor meer en meer duidelijk. David's verdien sten waren gering. Mandoloree scheen zich niet te herstellen en toen de maand Augustus plaats maakte voor September en nog maar steeds alle kans op werk uitgesloten bleef, begon zelfs Honor's flinkheid het op te geven. En het was juist op dat moment, toen de boog op z'n strakst gespannen was, dat Henry Upton z'n hoogste inzet waagde en won. 0 fWordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1