Land- ei TêIëw. Nieuws van bet Zendingsveld. fflfeSCHGDL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Juni 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9.30 ds W. H. Kelder Jr. Doopbediening n 1,30 Zondagsschool, n 5,30 ds W. H Kelder Jr. In beide Godsdienstoefeningen bij zondere collecte Pastoriefonds n 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9,30 u ds Visser Groede v 9.30 u ds van Kooten Doopbediening. Hoofdplaat v 9.30 u ds Huizinga Nieuwvliet vil u ds van Kooten Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 9,30 u ds Snijdelaar Waterldk. v 9,30 u Geen opgave IJzendijke v 9,30 uds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u Mej. Da Dufour. steeds betoond. Hij bood den heer Van Dijk daarbij 'n fraai beeldhouw werk in lijst aan van den heer de Sutter uit Oostburg, voorstellende de samenwerking tusschen weten schap en arbeid. De heer Van Dijk dankte mede uit naam van den heer Van Lare de sprekers voor hun waardeerende woorden en de scheidende leerlingen voor hun aandenken. Dit aandenken is hem bijzonder sympathiek niet alleen om de ge dachte er in neergelegd, doch bo venal omdat het een aandenken is aan jongens, die een klasse vormden waarop hij trotsch meende te kunnen en te mogen zijn. Hij ried de scheidende leerlingen aan zich bij de oud-leerlingen aan te sluiten en verklaarde zich bereid steeds te hunnen diensten te zullen zijn. Spr. betuigde voorts zijn erkente lijkheid er over dat van alle organi saties vertegenwoordigers aanwezig waren, wat voor hem een vernieuwd bewijs van vertrouwen is. Dank bracht hij tenslotte aan de heeren consulenten die hem steeds van dienst waren als hij zulks vroeg en aan het boekhoudbureau der Z.L.M. voor 't verstrekken van een schat van gegevens bij het boek- houdonderwijs. Daarna sloot hij met een toepasselijk woord de wel ge slaagde samenkomst. Het diploma werd uitgereikt aan: A. G. Contant en A. A. de Zwart WPzn. te Schoondijke; P. Luteijn Dzn., J. C. Risseeuw en D. Quaak CMzn. te Zuidzande; D. Quaak MJzn. te IJzendijke; P. J. Risseeuw Jzn. te RetranchementA. S. van Strien Szn. te Groede en A. A. de Zwart Izn. Oostburg (plaatsing niet naar rangorde). Bevorderd werden: van de derde naar de vierde klasse: P. Beun te St. Kruis; H. I. Cijsouw en A. P. de Putter te Cadzand; P. Dekker te Retranchement; W. Dieleman en S. van Hoeve te Biervliet; J. de Milliano te Waterlandkerkje; J. Ris seeuw Jlzn., J. F. van Rosevelt en F. J. van Rosevelt te Schoondijke en C. Lannoye te Aardenburg. Van ide tweede naar de derde klasse: G. G. Dellaert Azn. en Aug. Dellaert Gzn. en W. Quaak MJzn. te IJzendijke; J. J. de Feijter Azn. en H. Vermue te Schoondijke; R. Aemaudts en C. Aernaudts te Sluis. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: L. Cornelis te Nieuw vliet; J. de Hullu Retranchement; J. Provoost en J. Haverbeke te IJzendijke; P. Quaak Czn. te Zuid zande; J. P. Risseeuw te Groede en R. J. Scheele te Sluis. Niet bevorderd 2 leerlingen. Toe gelaten tot de tweede klasse: J. van Dijke te Groede. Toegelaten tot de eerste klasse: A. Haverbeke en A. J. Bliek te Biervliet; J. Scheele te Eede, J. Moggré, A. A. de Hulster en P. de Hulster te Schoondijke; P. van Cruijningen, G. Knibbe en W. Quaak te Zuidzande; J. F. Dus en J. Dhondt te Groede; J. Haak te St. Kruis; E. J. de Milliano en A. de Feijter te Waterlandkerkje; I. Haartsen te IJzendijke en C. Baecke te Hoofd plaat. GROEDE. De gewone jaarlijksche vergade ring 'van stembevoegde ingelanden van het waterschap „Groede en Baanst," is gehouden op Woensdag 1 Juni des namiddags 2 ure in de Witte Leeuw te Groede. De reke ning over het afgeloopen dienstjaar gaf als ontvangsten f 51194,34 en aan uitgaven f 48787,46, gevende een goed slot van f 2406,88. Het dijkgeschot werd van f 22 per Hectare gebracht op f 19,-. De be grooting voor het dienstjaar 1932/'33 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 46612,32V2. In de vaca ture ontstaan wegens periodieke af treding op 1 Augustus a.s. van den heer J. B. Becu-Verhage, als ge zworen, werd de navolgende aanbe veling opgemaakt: 1 J. B. Becu- Verüage, 2 A. C. Salomé en 3 J. Verhage. Van de 77 stembevoegde ingelanden waren er *70 aanwezig. BRESKENS. BURGERLIJKE STAND HUWELIJKEN: 19 Mei. J. van Haneghem, 26 j., jm. en A. van Grol, 24 j., jd. 26, G. J. Erasmus, 24 j., jm. en L. A. Krij ger, 19 j„ jd. GEBOORTEN: 9 Mei. Pieter Franciscus, z. van P. F. Ritico en M. M. de Witte. 9, Maria Willemina, d. van C. P. Faas en L. van de Luijster. 11, Maria Bernardina, d. van H. de Lobel en A. Luteijn. 26, Sylvain Aloysius Vic tor, z. van A. A. Dusarduijn en B. M. Onderdonck. OVERLIJDEN: Geene. INGEKOMEN: Tannetje Kareis, van Groede naar Groote Kade 15; W. H. Kelder en gezin van Ellewoutsdijk naar Dorpsstr. 87; N. D. de Lijzer, van Oostburg, naar Dorpsstr. 113; Prina Jozina Klink, van Zierikzee naar Groote Kade 15. VERTROKKEN: J. de Feijter en gezin van Lange- weg 6 naar Groede; gezin J. J. de Graaf van Langeweg 6 naar Groede; C. S. A. en M. L. Lampo van Groote Kade 15 naar Aardenburg; E. J.Leur- gans van Dorpsstraat 113 naar Groede; M. den Dekker, van Duinstraat 1 naar Groede; J. S. A. Verschelling van Dorpsstraat 66 naar Indramajoe (N.O.I.) Politierechter te Middelburg. Zitting van 31 Mei. De volgende zaken werden behan deld: P. B., 32 j., zonder beroep te Axel, werd ten laste gelegd dat hij op 4 April te Sluis L. L. C. heeft beleedigd. Eisch f 10 s 5 d., uitspraak idem. L. A. d. G, 27 j., huisvrouw van J. A. v. d. S. te Breskens, werd ten laste gelegd, dat zij op 6 April j.l- te Breskens G. B. een slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Eisch f 10 of 5 d., uitspraak idem. B. v. V., 23 j., zonder beroep, te IJzendijke, werd verdacht dat hij op 4 April j.l. te IJzendijke heeft gesla gen en geschopt. Eisch f 25 of 10 d., voorwaardelijke proeftijd 2 jaar, uitspraak idem. Vanaf 22 Mei Zomeriijd Zaterdag 4 Juni 2,02 2,26 Zondag 5 2,42 3,06 Maandag 6 3,17 3.41 Dinsdag 7 3,57 4,21 Nieuwe Maan Zaterdag 4 Juni om 10,36 Licht op «oor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 4 Juni nam. 9,45 Zondag 5 9,46 c 9,46 Zondag Maandag Dinsdag 6 7 9,47 Pachtwet. Men schrijft ons uit landbouw- kringen het navolgende: Zooals algemeen bekend is, is door het lid der Tweede Kamer de heer Ebels, een wet ingediend betreffende de te betalen te hooge pachtsommen van boerderijen en losse landerijen. Velen vragen zich af hoe zal dit gaan als deze wet die met groote meerderheid door de Tweede Kamer is aangenomen, ook door de Eerste Kamer zal wor den aangenomen; iets wat ongetwij feld zal gebeuren,, aangezien bij de stemming in de Tweede Kamer alle politieke partijen vóór de wet stem den. We. mogen gevoeglijk aanne men dat de Eerste Kamer straks de pachtwet-Ebels aanneemt even als de Tweede Kamer zulks heeft gedaan Alsdan zullen we op het einde van het jaar als de tijd van pacht betalen voor onze pachtboeren aan breekt de volgende toestand beleven: Gedeputeerde Staten wijzen een eigenaar-verpachter, benevens een pachter aan in ieder district, welke twee heeren met den Kantonrechter te zamen de pachtcommissie voor de betrokken streek vormen. Als een pachtboer meent dat zijn pachtcontract een huurprijs van zijn boerderij of los land aanwijst die volgens zijn meening te hoog is in verhouding tot den prijs die hij wer kelijk betalen kan en zijn eigenaar wil hem geen verlaging van huur prijs geven, dan dient voornoemde pachter een verzoek in bij de pacht commissie in zijn streek, vragende om vermindering van pacht. Het besluit dat in dusdanig geval de pachtcommissie neemt is bindend voor pachter en verpachter. Hier tegen is geen hooger beroep moge lijk. Wij zullen zeker niet te veel be weren, als wij beweren, dat als deze wet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, deze wet voor vele pachters een ware uitkomst zal zijn. WF Wanneer een bekende hef een of ander schrijft, willen we dat graag lezen. Tula di Vista trad reeds in verschillende gemeenten van ons district op en maakte een gunstige indruk. De administratie van dit blad acht zich dan ook gelukkig, de lezers een bijzonder werk van haar hand tegen lagen prijs te kun nen aanbieden. Zie achterstaande advertentie. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam In het dezer dagen zoo geteisterde landschap, de Minahassa, onder houdt het Nederl. Zendeling Genoot schap ook een tak van medisch werk. In Sonder staat een zieken huis, waarvan de kosten voor zoover het de gebouwen enz. betreft door de Karapatan Sonder gedragen wor den, maar waar door het Ned. Zend. Gen. een diacoon-verpleger wordt aangesteld en bezoldigd. Onder hem werken 1 gediplomeerd verpleegster, 6 leerling-verpleegsters en 3 leerl.- verplegers, allen uit het Minahassi- sche volk zelf. Mevrouw Wenas, die bijna 25 jaar als verpleegster werk zaam was, heeft verleden jaar we gens huwelijk het ziekenhuis verla ten. In het afgeloopen jaar zijn in het ziekenhuis, dat 40 bedden telt, 412 patiënten opgenomen met 7039 ver- pleegdagen. 5030 polikliniek-patiën ten werden behandeld met 13877 consulten, dus per dag 43. En er werden 911 bezoeken in de omlig gende dorpen afgelegd. Er komt in Minahassa vrij veel tuberculose voor maar ook dysen terie en malaria. Van de 78 gemaak te bloedpreparaten wezen 46 positief malaria uit. Aan de gebouwen is dit jaar veel verbeterd. Er kwam een nieuwe man- nenafdeeling tot stand, een nieuwe vrouwenafdeeling is bijna klaar, waarin ook de babyafdeeling is on dergebracht. En de vroegere, weinig gebruikte klassekamers zijn als ver pleegstershuis ingericht. Alles ge tuigt van veel zegenrijken arbeid. Meisje in auto gesleurd. Men meldt aan de „Gelderlander" uit den Gelderschen achterhoek: Zaterdagavond j.l. fietste op den Steenweg van Zieuwent naar Ruur- lo een ongeveer 18-jarig meisje. Op eens passeerde haar een auto die de vaart verminderde toen hij in de buurt van 't meisje was, terwijl tegelijkertijd een man uit den auto stapte, die het meisje van de fiets trok en de fiets in 'n sloot langs den weg gooide en het meisje bij zich in den auto trok. Een landbouwer, die op het land aan het werk was, wilde het meisje door G. Th. ROTMAN. 118. Maar eindelijk werd het toch lente. De nieuwe groene blaadjes wuifden zachtjes in het voorjaarswindje heen en weer en dag aan dag lag Piere wiet uit het raam van zijn kamertje te kijken, of hij de ooievaars nog niet zagEn op zekeren dag, heel onverwachts, kwam Koning Kikker dik binnen stappen. „Ik ben met een anderen ooievaar meegekomen," zei hij. „Want die ons meegenomen heeft, is dood!" 119. „De andere ooievaars hebben het mij verteld," vervolgde de koning. „Het arme dier is door zoo'n Afri- kaanschen neger neergeschoten Dus daarom kon hij niet bij ons te rugkomen We hebben hem dus onverdiend beschuldigd". En zuch tend keek hij voor zich. Juist drie weken later kwam ook de zwaluw terug. Nu, die had ook heel wat te vertellen! te hulp snellen, doch bij zijn komst was de auto reeds verdwenen. Een paar uur later passeerde de zelfde auto in een geweldige vaart denzelfden weg en toen zag een andere landbouwer het meisje aan den buitenkant van den auto han gen, zich krampachtig vasthoudend om niet te vallen, doch een der inzittende „heeren" timmerde zoo lang op haar handen, dat het meisje het moest opgeven en den auto moest loslaten en met een harden smak op den grond viel. De landbouwer, die reeds te hulp was gesneld en ter plaatse kwam, kon nog juist constateeren, dat de auto geen nummerbord meer had. Het meisje werd in bewusteloozen toestand de woning van den land bouwer binnengedragen, waar het Zondagavond nog niet bij kennis was gekomen, terwijl tevens haar naam en adres onbekend zijn en zij dus omtrent de daders nog niets heeft kunnen mededeelen. Oog uitgeschoten. Bij het schoonmaken van een ge weer, had Vrijdagavond de heer C. de G. te Haarlemmermeer de on voorzichtigheid niet voldoende te controleeren of het wapen geladen was. Onverwachts ging een schot af waarbij een der hagelkorrels den heer de G. in het rechteroog trof. Dit werd reeds Zaterdagmorgen ver wijderd. Poging tot gasverstikking van zijn vrouw. Maandag heeft een bewoonster van de Muurhuizen te Amersfoort bij de politie aangifte gedaan, dat haar man, de 25-jarige fabrieksarbeider A. Hr. getracht heeft in den afge loopen nacht haar door gasvergifti ging van het leven te berooven. Zij heeft dit voornemen nog tijdig weten te ontdekken. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Aan leiding was een huiselijke oneenig- heid. Verdronken. De 20-jarige A. B. uit Rotterdam die met een boot naar Arnhem ging om zijn familieleden te bezoeken wilde een puts water ophalen. Door den sterken stroom trok de puts den jongeman over boor waar hij in de zuiging van de boot terecht kwam en jammerlijk verdronk. Ingebroken. Vrijdaganacht is ingebroken in de Geref. Kerk te Nieuwendam. Ver mist worden twee zilveren avond- maalbekers, een zendingbusje met inhoud en verschillende kleinighe den. Ruzie tusschen verpleegden te Veenhuizen. Twee verpleegden in de rijkswerk inrichting te Veenhuizen hebben bij het opladen van gras op een wagen ruzie gekregen. Deze ruzie liep zoo hoog, dat de een den ander met een riek bedreigde, waarop v. H. den ander, zekeren H. een klap gaf, waardoor H. een paar onbeteekenen- de wonden aan het hoofd opliep. H. ontstak hierover zoo in woede, dat hij v. H. met de riek te lijf ging en hem daarbij zoodanige klappen toebracht, dat de stok op het hoofd van den ander in stukken brak. H. zakte in elkaar, doch kon zich kort daarop nog loopende naar de barak begeven. Een paar uur daarna be gon hij te braken en werd hij be wusteloos. De ter assistentie geroepen ge neesheer durfde het slachtoffer niet meer te doen vervoeren. Zonder bij kennis 'te zijn gekomen is v. H. eenigen tijd daarna overleden. De justitie heeft het stoffelijk overschot ter gerechterlijke schouwing in be slag genomen. De dader H. is in arrest gesteld. Met moeite gered. Tengevolge van onbekende oor zaak is brand uitgebroken in de boerderij van den heer G. G. te Balgoy. Op het oogenblik dat de brand uitbrak was de vrouw des huizes, die dien morgen juist haar negende kind ter wereld had gebracht, met nog eenige kinderen alleen thuis. Met groote moeite mocht het om wonenden gelukken haar gp de kin deren op het laatste oogenblik in veiligheid te brengen. Het huis brandde geheel af. De inboedel en de landbouwinventaris gingen geheel verloren. Een koe en vier varkens kwamen in de vlammen om. Brand in een autobus. Maandagmorgen reed de 19-jarige chauffeur P. van L., met een ledigen autobus langs de Waalhaven Zuid zijde te Rotterdam. Opeens zag hij vlammen onder de motorkap uit komen en trachtte het vuur met een brandbluschapparaat te dooven. Dit lukte echter niet. Weldra stond de geheele autobus in vlammen. Een autospuit werd ontboden. De le technische opzichter bij den reinigingsdienst, de 51-jarige heer J. v. V., die dienst had in de werk plaats aan de Brielschelaan, is, toen hij zich naar de autospuit spoedde, in elkaar gezakt en kort daarop aan hartverlamming overleden. Toen de autospuit ten slotte ter plaatse kwam, was er van den bus al niet heel veel meer over. Het water moest over een afstand van 460 meter worden aangevoerd. Met één straal op de waterleiding is de brand gebluscht. Weer een smokkelaar dood geschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag stuitte bij Tetenrath in het LimburgschDuitsche grensgebied een douanepatrouille op een twintig man sterke smokkelaarsbende, die met zwaar beladen rijwielen door het terrein trok. Aan de sommatie der beambten om te blijven staan, werd geen gevolg gegeven, inte gendeel, zetten de smokkelaars het op een loopen. De commiezen maak ten daarop van de vuurwapenen ge bruik en losten verscheidene schoten. Tijdens 1de achtervolging slaagden zij er in, tien smokkelaars te ar resteeren. Een 'groote partij koffie, tabak en cigaretten, alsmede tien rijwielen, werden in beslag genomen. Zondagmorgen vondtjn voorbijgan gers een jongeman mot een zware schotwonde iin zijn bhik op een boschpad liggen. Het bleek, dat. de man tot een smokkelbende had be hoord.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2