Breskensche Courant 200 25 Winkelsluiting. De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Zaterdag 4 Juni 1932 Nummer 3735 ABONNEMENT. pet kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en builen Breskens 0,72$. Bui tenland f 3JjO per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertantiën worden aangenomen tot ui ter lijk l uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van 1 5 regels f 0,75 iederè regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ gld bij dood wy r* gld bij ver- x-\ gld bij ver- j gld bij eer lange ongeschikt- 11 II I door j lies van een j( I ^es üan een 4(^es van een hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhagc. gld bij ver lies van een wijsvinger f gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger ^res^eus. 0- Variaf a.s. Zondag zijn de bepalin gen-'der winkelsluitingsverordening van 2d Mei 1932 van kracht. Dat het kabinet Brüning in Duitschland op een basis steunde, die een waarborg vormde voor een voorloopig ongestoord bewind het was voor een ieder duidelijk, dat de werkelijkheid hier verre van af was. De ononderbroken groei der na tionaal socialistische beweging on dermijnde het toch al wankele bouw sel voortdurend meer en toen in den afgeloopen week rijksminister van binnenlandsche zaken en rijks- weerminister Groener in den Rijks dag een parlementairen nederlaag leed, die hem noodzaakte als rijks- weerminister af te treden, verloor Brüning een pijler uit zijn funda ment, dat hierdoor al zeer weinig kansen meer overhield om zich nog eenigen tijd in stand te houden. Dat Brüning echter zoo snel en langs dezen weg van het politieke tooneel zou verdwijnen, was wel het laatste, dat men had kunnen verwachten. Zonder motie van wantrouwen, een voudig naar huis gestuurd, omdat rijkspresident van Hindenburg niet meer het noodige vertrouwen had in den kanselier, dien hij zelve twee jaar geleden naar voren had ge schoven, énkel en alleen om zijn persoonlijke kwaliteiten en dien hij in al dien tijd krachtig gerugge- steund heeft. Wat den rijkspresident tot dezen stap gebracht heeft, hier over zijn reeds tal van veronder stellingen te berde gebracht, waar van wel de waarschijnlijkste is, dat von Hindenburg ten slotte heeft ge zwicht voor den invloed van de Oost- 41. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o HOOFDSTUK XVII. Het bewijs. Ik vrees dat er geen mogelijkheid aan twijfel meer bestaat," ernstig zagen Deane en Henry Upton el kaar aan, en een moment heerschte er diepe stilte in de kamer van den advocaat. ,,'t Laatst dat we van Martin hoor den, was, toen hij de Indische grens bereikt had en zijn bedoeling was zeker naar Afghanistan te gaan of verder. De dingen, die naar Pesha war gebracht zijn, zijn ongetwijfeld de zijnen, 'theele verhaal klopt. Dc brief en 't postpakket bereikten me gisteren in Parijs en ik ben maar Pruisische landjonkers, zijn conser vatieve vrienden. Wat hiervan echter ook zij, het was te verwachten, dat vroeger of later Brüning met zijn kabinet vallen moest. Niemand ech ter kon voorzien, dat slechts enkele weken voor de bijeenkomst van de conferentie van Lausanne, waar pro blemen zullen worden behandeld, die voor de geheele wereld en den loop der crisis, al naar zij wel of niet worden opgelost, van overgroote beteekenis zijn, uit den zadel zou worden gelicht. En de belangstel ling van de wereld, die veeleer oog heeft voor de directe practijk dan voor wetenschappelijke vraagstukken gaat dan ook op het oogenblik niet zoo zeer uit naar de oorzaken van den val van het kabinet Brüning als wel naar de beantwoording van de vraag: wat zal er nu gebeuren? Gezien de krachten, die Brüning ten val hebben gebracht, gezien de ontwikkeling van de nat. soc. partiji die wanneer nu verkiezingen zouden worden gehouden toch zeker een aantal zetels zou veroveren, die niet zoo heel ver van de helft der be schikbare af zou zijn, kan met ze kerheid worden verwacht, dat de politiek, die de opvolgers van Brü ning zullen voeren, in ieder geval een rechtscher richting zal inslaan. Voor ons land komt dat in de eerste plaats neer op een hoogstwaarschijn lijk nog strenger sluiten der Duit- sche grenzen voor onze landbouw producten, hetgeen een somber voor gevoel geeft ten opzichte van de crisis in Nederland, die voor zoo'n groot gedeelte afhankelijk is van het opnemingsvermogen van Duitsch land. En het ligt voor de hand, dat Nederland niet het eenige land zal zijn, dat voor de te verwachten maatregelen zal worden getroffen. Want, terwijl een ieder en elke partij altijd maar weer aan en steeds lui der schreeuwt, dat de beschermende politiek een der grootste oorzaken is van den huidigen noodtoestand, gaan alle landen maar steeds door zich steeds meer voor de buiten wereld af te sluiten. Door geldge brek minder koopen, hierdoor min der verkoopen, hierdoor weer meer geldgebrek etc. het oude cirkelgan getje. Wat Duitschland nu verder betreft, zal het wel niet zoo lang kunnen duren, alvorens de rijksdag zal worden ontbonden. Wat Brü ning met de kracht van zijn figuur en gesteund door Hindenburg nog kon, dat zal zijn opvolger waarschijn dadelijk gekomen om u te raad plegen. U ziet zelf wel, dat er geen sprake kan zijn van eenige onwaar heid, de brief is van een man van hooggeplaatsten rang en volkomen betrouwbaar. Hij schrijft, dat de re volver, waarop Martin's naam ge graveerd staat, de manchetknoopen die hij me zendt, (die zeker die van Martin zijn), een notitieboekje en 't horloge, met Martin's initialen, dat dit alles door een inboorling is in gebracht, die precies vertelde, waar hij 't gevonden had, in een gevaar lijk, afgelegen deel van een berg pas". Er schijnt werkelijk niet de minste reden te zijn, aan de woorden van den inboorling te twijfelen, de- geen, die me schrijft Generaal Porter staat voor 's mans eer lijkheid in. Een geraamte lag in den bergpas vlak bij deze gevonden voorwerpen. Zéér waarschijnlijk dus hoorden deze aan den man, wiens geraamte gevonden werd, dit klopt allemaal. Generaal Porter zond ie mand, om te onderzoeken of 't ver haal van den inboorling waar was en 't geraamte werd inderdaad ge vonden, precies volgens de beschrij ving. „Ik vrees," zei Upton bewogen, dat we geen andere keus hebben lijk niet meer kurinen. De nieuwe regeering in Duitschland, of nu von Papen of een ander kanselier zal worden, zal nog meer dan Brüning gedwongen zijn den weg vrij te ma ken voor het nationaal socialistisch bewind. En wat er dan ter wereld zal ontstaan, wanneer inmiddels niet een zij het ook nog zoo geringe verbetering in de werelddepressie zal zijn gekomen, dat kan men slechts moeilijk voorspellen. Maar dat het in Duitschland dan wel eens nog heel wat rumoeriger en gevaarlijker zou kunnen worden men denke aan het verzet van communisten en soc.-dem., aan werkstakingen enz., enz. ligt binnen de groote moge lijkheden. Ten slotte de verhouding van Duitschland tot het buitenland. Verwacht kan worden, dat de op volgers nog veel meer moeite zullen hebben om eenigen steun of hulp van het buitenland te krijgen dan Brüning. Een algemeene verscher ping van den toestand in West- Europa op politiek gebied lijkt ons geenszins onmogelijk. Wij gaan een nerveuzen tijd tegemoet. Een tijd, die ook voor Nederland nog veel onaangenaams in zijn schoot bergt. Hoewel het dus,met onzen boter- export en pogingen om daarin ver betering te brengen nog steeds niet betert, heeft de Tweede Kamer een belangrijke beslissing genomen door het aannemen van een crisiszuivelwet met 53 tegen slechts 12 stemmen. De algemeene verontwaardiging bij het verschijnen van het ontwerp ge wekt, is dus niet in de Kamer tot uitdrukking gekomen, afgezien van de vele amendementen, die erin zijn aangebracht. De practijk zal moe ten bewijzen of die verontwaardiging gerechtvaardigd is geweest. Trou wens er zal nog wel eenigen tijd overheen gaan voor de wet in wer king treedt, evenals met de pacht- wet-Ebels, die eveneens nog door de Eerste Kamer moet worden be krachtigd. In elk geval heeft de Minister te kennen gegeven, dat het in zijn bedoeling ligt het ontwerp zoo spoedig mogelijk door den Se naat te laten behandelen. Zoodra de wet dan is tot standgekomen wil de regeering den veehouders drie weken lang gaan steunen met drie dan deze bewijzen aan te nemen als bevestiging van den dood van den afmen kerel". „Och hemel!" riep mijnheer Deane uit, nogal luidruchtig zijn neus snui tend, „hoewel we 't gevreesd hebben, weten we nu, dat 'twaarheid is, 'tis een ongelukkige geschiedenis, die onnoodig was geweest, het doet me werkelijk verdriet". „Die arme, goeie Martin, ja, 't is erg ongelukkig, dat hij gefaald heeft, en juist waar hij zoo dicht bij zijn succes genaderd moet zijn geweest, verschrikkelijk hard is dit. Veel belangrijks hoopte hij te ont sluieren, zoowel in Azië, als in an dere deelen van de wereld, hij had een echte avonturiers-geest, 't Is be roerd, dat hij z'n doel niet heeft bereikt en den dood heeft gevonden in een moeilijk te bereiken bergpas op een onbekende manier, waar we nooit achter zullen komen". „Tusschen ons beiden gezegd, mijnheer Upton, 'tis niet alleen, dat 'tme verdriet doet, dat mijnheer Martin dood is, want we waren zéér bevriend, tnaar ik vind 't bepaald jammer, dat die neef al 't voordeel trekt van 'tgeen z'n oom heeft ver richt. Mijnheer Ralph Martin is me niet sympathiek. Maar al 'tgeld moet kwartjes per week en per melkge vende koe, waarmede een bedrag van een millioen gulden per week, dus drie in het geheel, zal zijn ge moeid. Dit bedrag zal moeten komen uit het Crisiszuivelfonds, dat voor dat doel van de regeering zal leenen. Na afloop van die drie weken hoopt de regeering gereed te zijn met het apparaat, noodig voor de inwerking stellen van de wet. Van de amende menten, welke zijn aangenomen, noe men we als een der belangrijkste het amendement-Boon, om een ar tikel in te voegen volgens hetwelk bij algemeenen maatregel van be stuur den margarinefabrikanten kan worden toegestaan, niet met boter gemengde margarine tot een door den minister te bepalen hoeveelheid, zooveel mogelijk in evenredigheid van elke gewone productie, te fa- briceeren en tegen een door den Minister te bepalen prijs te zijner beschikking te stellen ter distributie tot dien prijs onder het behoeftige deel der bevolking. Aan den Mi nister zal worden overgelaten of dit zal geschieden via de crisiscomité's of op andere wijze. BRESKENS. Het Engelsche stoomschip „Dra- guer" heeft Dinsdag op de Noord zee in dichten mist een Belgische visschersboot aangevaren ten gevol ge waarvan deze is gezonken. Van de uit vijf koppen bestaande bemanning vonden er vier den dood in de golven. Naar uit Heijst nader wordt ge meld betreft dit het vaartuig H 15. De bemanning bestaande uit 3 op varenden van Heijst en een Vader en zoon uit Blankenberghe vonden op den vader na, allen den dood. Naar men ons mededeelde was het stoomschip van de Harwichlijn Hoek van Holland. SCHOONDIJKE. J.l. Maandag hadden de over- gangs- en eindlessen der Landbouw school alhier plaats. Tegenwoordig waren de Rijks Landbouwconsulent, afgevaardigden der verschillende landbouworganisa ties in de streek, en van de vereeni- gingen van oudleerlingen op land- bouwonderwijsgebied, een deputatie aan hem komen en nu de maand, die we gesteld hadden, om is, en we de noodige bewijzen hebben, ben ik wel genoodzaakt juffrouw Tre- verton op te zeggen, 't Gaat me ontzettend aan 'thart, maar 'tkan niet anders, nu mijnheer Martin zé ker dood is". „Tenminste vrijwel zeker," zei Up ton werktuigelijk. „Arme kerel, 'twil er nog niet bij me in, en ik moet er niet aan denken, hoe 't juffrouw Treverton aan zal doen. Vreeselijk om haar aan den dijk te zetten ze was uitstekend, ze had de zaken duchtig onder de knie". Plotseling brak hij af en veran derde van onderwerp, verder zaken behandelende, die op Martin betrek king hadden en er werd niet meer over Honor gesproken. Maar mijn heer Deane merkte op, dat hij onge woon afgetrokken was en de advo caat wijtte dit aan 'tfeit dat hij on der den indruk was van 't verlies van z'n compagnon, en de tragische om standigheden. Ze bespraken nog eens alles en toen stond Upton op om te vertrekken. „Ik kan '1 niet aan juffrouw Tre verton vertellen," zei hij kort, toen hij afscheid nam, „ik kan me niet indenken, hoe ze den slag op zal van B. en W. van Schoondijke, den adj. Secretaris der Z. L. M., ver schillende ouders, Schoolbestuur, Commissie van Toezicht en verdere belangstellenden. Nadat de aanwezigen verwelkomd waren door het Hoofd der School, werden de leerlingen der verschillen de klassen ondervraagd. Grepen wer den gedaan uit de verschillende on- derwijsvakken, zoodat de aanwezigen bij vernieuwing konden ervaren op welken leest het landbouwonderwijs te Schoondijke is geschoeid. De les sen hadden een vlot verloop en uit de gegeven antwoorden bleek duide lijk, dat het personeel der school zijn taak ernstig opvat en de leer lingen over het algemeen flink had den gewerkt. Na het beëindigen der lessen wer den door de Voorzitter van het schoolbestuur de diploma's uitge reikt. De heer Mijs wenschte de scheidende leerlingen der hoogste klasse met het behaald succes geluk en bracht het onderwijzend personeel dank voor de uitstekende wijze waar op het zich van zijn taak kwijte. Spreker memoreerde met een toe passelijk woord den ongunst der tij den ook voor den landbouwer, doch hoopte dat de magere jaren van thans ook weer door vette zullen mo gen worden gevolgd. Moge bij de toerusting der betere tijden het hier gegeven onderwijs een groote steun zijn. De heer Stevens, Rijks Landbouw consulent sloot zich bij de woorden van den vorigen spreker aan. Hij gewaagde van het uitstekende peil waarop het onderwijs van de Schoon- dijksche school staat en bracht daar voor naast den heer Van Lare, in zonderheid den heer Van Dijk dank. De Schoondijksche school is een stralende zon, zoo zeide spr., wier energie een onmisbare factor is in de ontwikkeling van den aanstaan den boer in deze streek. De jonge ren van thans zullen hopenlijk als zij eenmaal landbouwer zijn gewor den, het weer beter maken dan de ouderen van nu. Laten degenen die nu de school verlaten bedenken, dat zij ook verplichtingen aan haar heb ben. Moge zij daarvan in de toe komst blijk geven in meerderlei vorm. Vervolgens werd door den oud sten leerling der 4e klasse, A. de Zwart Jzn., den heer Van Dijk dank gebracht voor zijn gegeven onder richt en de vriendschap door hem nemen, ze is altijd door zoo zeker geweest dat Martin in leven was. Nee, 'tis me niet mogelijk haar de waarheid te zeggen". ,,'t Beste, dat ik 'thaar schrijf," antwoordde de advocaat. „Ik zal de heele zaak uitleggen aan 'tarme kind, 't spijt me toch zoo ontzettend voor haar, nu zal ze 't dan toch moeten aannemen". De weken, die volgden na 't ont vangen van mijnheer Deane's schrij ven, schenen Honor een lange, on dragelijke nachtmerrie toe, waaraan geen ontkomen mogelijk was. Ze had zich zóó vastgeklampt aan de ge dachte, dat Martin leefde, dat de zekerheid haar als een bedwelmende slag trof. Omdat ze nu eenmaal een krachtige natuur had, ging ze met gelaten moed verder, maar ze voelde zich als iemand in een droomtoe stand, een ontzettende droom zonder eind, waarin alle andere menschen ook droomgestalten waren, die in haar omgeving kwamen en gingen, maar die noch haar, noch zichzelf tot de werkelijkheid konden terug roepen. .(Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1