Breskensche Courant 200 50 40 25 Een beschamende prijsvraag. De strijd eener vrouw Nummer 3734 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Woensdag 1 Juni 1932 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens f 0,725. Bui tenland 3J)0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering ooor de abounds tegen ongelukken, en mei «oor de volgende bedragen: gld bij ver lies Van een gulden bij levens- gld bij dood py p* gld bij ver- lange ongeschikt- 11 Jl J door j lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i s\ gld bij oerlies lij van eiken anderen vinger Ondergeteekenden, Nederlandsche tandartsen, kennis genomen hebben de van het voornemen der Fédéra- tion Dentaire Internationale een prijsvraag uit te schrijven, betref fende een onwederlegbare tandwor- telbehandeling, bij welke proefne ming op honden tanden geïnfecteerd moeten worden, de infectieuze toe stand gedurende D/a jaar bestendigd dient te blijven, waarna die tanden getrokken en de dieren vervolgens afgemaakt moeten worden, protestee ren met den meesten nadruk tegen dit volkomen onnoodig en wreed experiment. Bovendien hebben deze proefne mingen h.i. niet de minste weten schappelijke waarde, daar de be staande methoden, als daar zijnwor- telpuntverwijdering, medicamenteu ze behandeling door de wortelkana len en tevens het replanteeren (d.i. het uittrekken der zieke elementen buiten den mond en daarna herplaat sing) voldoende wegen openlaten voor een radicale genezing der ge- infecteerde tandwortels. Dus zoowel uit hoofde van ge voelsargumenten als uit wetenschap pelijk oogpunt dient deze bescha mende prijsvraag, die in werkelijk heid niets anders is als een laag hartige dierenmishandeling, geannu leerd te worden. w.g. J. E. BUENO-Bibaz, (tandarts). A. LOTERYMAN, (tandarts). De heer Knoest, leider van het I.I.B.W. en uitgever van het maand blad „Amor est Iustitia" verzocht ons bovenstaand op te willen nemen. Verder deelt hij ons mede, dat het aantal protesten steeds nog toeneemt Verblijdend is, dat een groot aantal tandartsen hunne afkeuring kenbaar maken. Vooral uit Engeland wor den hem tal van protesten van tand artsen ter doorzending aan de „Fé- dération" toegezonden. Ook ontving hij bericht uit Zwit serland, dat verschillende vereenigin- gen en tandartsen den bondspresi dent, den heer Motta, verzocht heb ben het beschermheerschap voor het 40. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. Mark hoorde 't eind van den zin niet meer, Crossman's stem was voor hem niet anders, dan als 't gonzen van een onschuldig insect. Hij had de enveloppe van den bovensten brief opengescheurd en met z'n oogen verslond hij den inhoud van 't schrijven, 't Was een echte brief voor Lettice, opgewekt, onderhoudend, 't leven te Dewhurst beschrijvende, de meer belangrijke dingen aanstippen de, van 't eene onderwerp op 't an dere overgaande, alles op een lichte, makkelijke manier en in een vroo- lijken trant. Héél aan 't eind pas van haar brief maakte ze een zin speling op zijn vraag, woorden die er allerminst een rechtstreeksch ant woord op gaven, ze waren luchtig als de rest van den brief en raak ten niet 't eigenlijke punt, waar 't a.s. Augustuscongres der Fédération te Zurich waartoe deze is aange zocht af te wijzen, tenzij de Fé dération de prijsvraag die over de geheele wereld zulk eene veront waardiging opwekt, intrekt. Ook de heer Kn. richtte een dusdanig ver zoek aan den Zwitserschen presi dent. Tot einde Juni kunnen nog protes ten gezonden worden aan „Amor est Iustitia" I.I.B.W. Ant. Duyckstr. 10 den Haag. Verkeerslessen van den A. N. W. B 0 ANWB. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND QOCKELOOS SPEL _BEDACHT OP GEVAAD 18e Les. Hou je fiets goed in je macht! Een auto kan veel- sneller rijden dan een fiets, maar kan ook veel sneller remmen. Veel auto's hebben tegenwoordig vier remmen, hetgeen dan dikwijls op een bordje achteraan staat aangegeven. Dat is meteen een waarschuwing, voor fietsers, om niet te dicht achter zoo'n auto aan te rijden, want bij plotseling remmen volgt dan zeker een botsing. Fietsen moeten ook een goed wer kende rem hebben. Die rem is niet wettelijk verplicht voor fietsen zon der vrijwiel, maar voor eigen veilig heid toch wel aan te bevelen. Op een fiets zonder vrijwiel kun je rem men door tegen te trappen en wie op zoo'n fiets rijdt, mag er wel aan denken, vooral wanneer hij een hel ling afgaat, dat hij zijn voeten goed op de trappers houdt, anders heeft hij zijn fiets niet meer in zijn macht. Op deze teekeningen rijden de kin deren van een helling af. Die op de linker teekening doen het roekeloos. De eene jongen is vlak achter de auto gaan rijden, maar toen deze ineens stopte, is hij er tegenop gebotst en nu ligt hij met een leelijken smak op den weg. De andere jongen houdt bij het afrij den van de helling zijn voeten niet op de trappers en dat is ook gevaar lijk en het lijkt wel, of hij remmen wil, door zijn schoenzool tegen den voorband van zijn fiets te drukken, maar dat is ook roekeloos spel, want als zijn voet bekneld raakt, gebeurt er een ongeluk en bovendien is voor den fietsband zulk remmen ook niet te best. Op het rechter plaatje zien we on ze vrienden Jan en Eulalia zooals het behoort rechts van den weg en achter elkaar de helling afrijden. Het gaat met een vaart en hun haren fladderen in den wind, maar met hun remmen en hun voeten op de ^trappers hebben ze allebei hun fiets goed in bedwang en bedacht op ge vaar rijden ze vlot de helling af. Wees dus voorzichtig, doe als laatje en Eulalia, van wie we na de- jggaaze laatste les afscheid nemen, maar -iniet zonder te bedanken voor het goede voorbeeld, dat ze ons in deze lessen hebben gegeven. Wat zou het verkeer een boel veiliger worden als ieder zijn best deed om de regels van het verkeer goed in acht te nemen! Als alle jongens en meisjes, die deze verkeerslessen. hebben geleerd deze nu ook in toepassing brengen zullen ze een goed werk doen, want dan helpen ze mee om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. om ging, wat Mark diep teleurstelde. Eigenlijk had hij gedacht en ge hoopt, dat zijn kleine, bruine fee verschilde van andere vrouwen, dat ze zijn vraag op een ernstiger ma nier zou beantwoord hebben, meer begrijpend. Hij las haar ondertee- kening, „met vriendelijke groeten, Lettice Carey" en hij zuchtte teleur gesteld. Dat was alles! Ze had hem niet bepaald antwoord gegeven, ze had hem niet de verzekering gege ven, waarnaar zijn hart hunkerde, ze liet hem in twijfel en spanning. Als lood was z'n hart en hij begon den brief op te vouwen om hem weer in de enveloppe te doen, toen hij plotseling ontdekte, dat de on- derteekening niet het eind van 't epistel was. Aan den achterkant van 't velletje stond nog watl „Mijn bedoeling was geweest, je mijn brief te zenden, zooals hij was, eindigende met mijn onderteekening en je op mijn antwoord te hebben laten wachten, tot je thuis kwam, dit had ik willen doen. Je hadt je vraag niet moeten opzouten tot na dat je weg was, vóór dat je weg ging, hadt je er met me over hooren te spreken, vindt je dit eigenlijk ook niet. Dat was beter geweest. Daarom was ik niet van plan je ook maar iets wat op een antwoord leek te geven vandaag, voor je zieleheil leek 'tme goed, dat je nog wat wachtte 1 Maar toen ik me bedacht, BRESKENS. Zaterdagmorgen is alhier uit de Haven opgevischt het lijkje van een voldragen kind -van het mannelijk geslacht hetwelk door de Marechaus see alhier is inbeslaggenomen. Ge hoe je daar zit, ver weg in de wilder nis, je misschien erg gedrukt en verlaten voelende, geplaagd door muskieten en een akelig slag men- schen, veranderde ik van gedachte. Ik heb niets aan Dorothea gezegd en zal er ook aan niemand iets van zeggen, maar jou wil ik 'théél stil letjes vertellen zoo tusschen ons beidjes alleen: als je terugkomt, Mark, zal je 't antwoord krijgen, zooals jij 't zoo graag wenscht. Je Lettice". „Je Lettice!" 'tLeek Mark of de woorden hem tegenlachten. „Je Lettice!" Hij sprong op, z'n mager gebruind gezicht totaal veranderd, z'n oogen stralend en z'n armen héél wijd uit gestrekt, als om zijn gevoelens aldus te luchten. „Wat is 't leven op deze wereld toch goed," riep hij uit, oogenschijn- lijk zonder aanleiding, en dit ge zegde ging gepaard met een helde ren lach, die de lawaai makende inboorlingen met verwonderde ge zichten op deed kijken, ,,'tis een goeie wereld en we zijn ondankbaren om te klagen over een beetje hitte, of een tocht door de wildernis. He mei! er valt niets te klagen, ik ga morgen weer dien tocht maken, als je wilt". „Beschuldig jezelf van ondank baar, ouwe jongen, maar betrek mij er niet in. Je hebt van mijn lippen bleken is, dat het kind door middel van een prop watten door verstik king om het leven is gebracht en daarna te water is geworpen. Waarschijnlijk heeft het kind reeds 14 dagen te water gelegen. De Brigade-Commandant der Ko ninklijke Marechaussee te Breskens verzoekt allen die omtrent de her komst van het kind inlichtingen kun nen verstrekken dit te willen doen. Overname in andere bladen ge- wenscht. BRESKENS. Zaterdag werd alhier ten over staan van Notaris van Mazijk ten verzoeke van de familie Bruijnooge drie woonhuizen geveild. Het woon huis op de boulevard groot 2.13 A. is verkocht aan Jac. Dierings voor f 2350,-. Het huis op de Boulevard groot 2.80 Are is verkocht aan Jac. Cru- son voor f 4770,-. Het huis aan de Steenoven groot 1.84 Are is verkocht aan Iz. Ver gouwe voor f 945,-. Met verwijzing naar achter staande advertentie vestigen wij er de aandacht van belanghebbenden op, dat er thans weer nieuwe leer lingen kunnen worden toegelaten tot den Vlissingschen Cursus ter Op leiding van Onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs. De laatste maal dat zich deze gelegenheid voordeed, is nu 3 jaar geleden. Door verschillende omstan digheden heeft deze Cursus maar ééne klasse, zoodat er van tusschen- tijdsche toelating geen sprake kan zijn. Wie dus van den Cursus ge bruik wenscht te maken, bedenke goed, dat wie zich nu niet aanmeldt, niet vroeger dan over 3 jaar de ge legenheid daartoe opnieuw krijgt. De groote waarde van een derge lijke opleiding behoeven we stellig niet meer in het licht te stellen; wie met zijn tijd medeleeft, weet dat zoo'n opleiding onmisbaar is, nu de bewaarschool niet meer wordt be schouwd als een kinderbergplaats, maar als een inrichting, waar met oordeel en toewijding wordt gear beid aan de vorming van Lichaam, Geest en Gemoed der jonge kinde ren, opdat hun jeugdig leven zoo gelukkig mogelijk zij en hun de geen klacht gehoord," antwoordde Crossman vreedzaam en met een gullen lach. „Heeft iemand je een fortuin nagelaten? Je ziet er uit of je op z'n minst 't heelal veroverd hebt. Die sombere trek op je gezicht is goddank weg, nou ben je weer tien jaar jonger. Eenige schatrijke ooms plotseling 't hoekje omgegaan? Of heb je misschien een tot nu toe onbekend familielid in Australië ont dekt, die er een goudmijn op na houdt?" „Ik krijg van iemand vrijwel iets onschatbaars," luidde 't onsamen hangende antwoord. „En ik herhaal, wat ik net zei, het zou me verre van onaangenaam zijn, als we hier op 't moment een radio-uitzend-station hadden". „'t Spijt me voor je, dat we de in stallatie nog niet hebben, de volgen de keer, als we in dit deel komen, zal 'ter waarschijnlijk zijn. Maar 't zal alleen van nut kunnen zijn, als de schrijver van den brief een ontvang toestel aan den anderen kant heeft staan, is 'tniet?" Crossman's oogen lachten ondeugend. „Je zal je nu tevreden moeten stellen met je vul pen en bloknoot, de mail vertrekt morgen, dus je mag je wel haasten. Goddank, dat er zich iets heeft voor gedaan, waardoor je opgevroolijkt bent. Een half uur geleden zag je er hopeloos uit, ik dacht warempel, dat we je vrijwel af hadden gemaakt ontwikkeling wordt bijgebracht, die noodig is om het verder onderwijs gemakkelijk te kunnen volgen. Dat deze Cursus, de eenige in Zeeland, ten volle voldoet aan de eischen, kan blijken uit de geleverde resultaten. Bovendien is de gunstige invloed der opleiding reeds in eenige ge meenten van Walcheren, Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen dui delijk merkbaar, doordat de meisjes uit die gemeenten, die den Cursus bezocht hebben of nog bezoeken, de inzichten, welke haar werden ge geven door de opleiding, in den om gang met hare leerlingetjes te pas brengen. Ten slotte wijzen wij er belang hebbenden op, dat voor meisjes, die in 't bezit der Akte van Bekwaam heid zijn, de kans om een goede plaats te vinden, waardoor ze in ei gen onderhoud kunnen voorzien, véél grooter is dan voor degenen, die deze Akte missen. IJZENDIJKE. De Raad behandelde de kwestie van een bijdrage in de verplegings- kosten van de kinderen (drieling) van een ingezetene. De Voorzitter stelde daarom voor in samenwerking met de diaconie en hetgeen er nog over is van de collecte, kort na de geboorte ge houden, de kinderen tot April 1933 in Middelburg te doen verplegen. De kosten zullen voor de gemeente f230 bedragen. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Op een vraag van den heer Wijf fels naar het aantal werkloozen, ant woordt de voorzitter ongeveer 10. De Hanzelanddag zal alhier ge houden worden op 31 Juli. In deze gemeente ligt een lijst ter teekening om niet de derde, maar de tweede bestelling te doen verval len. BIERVLIET. Tot ontvanger-griffier van den Angelinapolder te Biervliet werd be noemd de heer A. G. Calon alhier, waarnemend ontv.-griffier. Op 61-jarigen leeftijd overleed de heer M. E. Pruijssen, hoofd van school A te Biervliet. met dat stuk wildernis". „Mij afgemaakt 1" Een zegenvie- renden klank was er in z'n stem. „Er zou héél wat meer noodig zijn dan die wildernis-wandeling dan dat dat zou gebeuren, ik voel me weer kiplekker. Zelfs zoo, dat ik morgen een dergelijken tocht zou kunnen ondernemen I Ik ben voor alles te vinden. Deze brief heeft me nieuw leven ingeblazen. Ik ga, waar je me maar heen wilt hebben I" „Goed zoo, ik zal je wel in slaver nij houden, maak je daar niet onge rust over," grinnekte Crossman. We rusten hier niet te lang. Binnen een dag of twee stuur ik je uit om eens een vlakte rond te gaan neuzen, waar volgens de geruchten, metaal moet zitten. Ik wil dat jij gaat kij ken wat er van waar is, 'tkan ook wel alleen gepraat van die zwarte kerels zijn, maar tegenover Mando- ver zijn we verplicht alles uit te vinden wat we kunnen in dit fleu rige land. Jij kan den bovenweg nemen en ik den beneden-dito en dan eens kijken, wat we kunnen vin den. Iets zal 't zeker wel zijn, al is 't dan misschien geen metaal. We brengen een fatsoenlijke hoeveelheid berichten in voor den braven Man ver, hij kan tevreden over ons zijn, we werken hard en doen onzen uitersten best". -0— ti!

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1