Breskensche Courant 200 50 40 25 10 De strijd eener vrouw I Mundus^"1* I Nieuws van het Zendingsveld. Huiduitslag. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ^emeext\e ^vesVexis. Buitenland FEUILLETON Binnenland Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Zaterdag 28 Mei 1932 h.;er 3733 ABONNEMENT: per kwartaal f ,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterJUk I uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadocrtentiên bij r egelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abound* tegen ongelukken, on nel voor de volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- 1 dood r— gld bij ver- lange ongeschikt- 11 I I I door j lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een Wijsvinger gld bij verlies van eiken anderen vinger De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland voornemens is op Maandag 30 Mei a.s. om 9,45 uur deze gemeente te bezoeken en aan elk, die hem wenscht te spreken, daartoe ten Gemeentehuize de gelegenheid zal geven. Voor de gewone diensten zal het Gemeentehuis dien dag tot 12,30 uur gesloten zijn. Terwijl in alle mogelijke toonaar den door de geheele wereld het si nistere lied van de crisis weerklinkt, en ook in Nederland langzamerhand de rijpende klemming der malaise tot een onhoudbaren toestand gaat leiden, blijven in het geheele buiten land juist die geluiden uit, waarnaar een ieder met zoo veel intens ver langen zit te luisteren. Het is den menschen nu langzamerhand vaak genoeg gezegd, dat de wereld slechts genezen kan door samenwerking, door onderling vertrouwen. De fout schuilt juist in het feit, dat diegene, die deze schoone woorden zoo vaak uitspreken zelf blijkbaar onmachtig zijn om ook maar iets ten gunste daarvan te doen. Zoo in Frankrijk Herriot. Het moet natuurlijk in de practijk nog blijken, wat het verschil zal worden, tusschen de regeering gegrondvest op zijn partijoverwin ning en de regeering Tardieu, maar wat wij daarvan tot nog toe uit zijn woorden vernomen hebben, geeft ons maar matig hoop. Reeds thans heeft Herriot n.l. zorg gedragen de wereld te laten weten, dat het nood zakelijk is, dat de verdragen worden erkend en geëerbiedigd, dat de vei ligheidsbehoefte van het land een ver dedigingsstelsel noodzakelijk maakt, enz., allemaal woorden, die maar weinig verschillen van die van Tar- 39. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. „Dorothea zal 't heerlijk met haar hebben, maar wij samen zullen 't hebben, een paradijs zal 't zijn!" Plotseling werd deze gedachte af gebroken. „Ik ben zoo benieuwd, wanneer ik haar antwoord zal krij egn, kis er ten minste een ant woord op mijn brief komt. Misschien zal ze 't blauw-blauw laten, als ze voelt, er niet op in te kunnen gaan. Hoe lang ze nog wel liepen door die al-overheerschende groenheid, na een eindelooze reeks van overpein zingen, Mark wist 'tniet. Hij had alleen een gewaarwording of hij eeu wen en eeuwen liep langs een nauw, door planten-belemmerd-pad, inge sloten door muren en een dak van dieu en zijn voorgangers. De con- tinuteit van een regeeringspolitiek schijnt als een fatum zich eenvoudig van de politici te bedienen, het heeft er veel van, of het er maar zeer wei nig toe doet, wie nu toevallig aan het bewind is, hoe het publiek zijn stem heeft uitgebracht. Onverwrik baar vervolgt ieder land, of er nu een socialist dan wel een conserva tief aan het hoofd der regeering staat zijn eigen politiek. Ieder be grijpt, dat er fouten worden ge maakt, dat het zoo niet langer kan en gaat dan spreken over samen werking en vertrouwen. Het fatum der continue vaderlandsche politiek schijnt echter sterker te zijn dan alle goede voornemens en goede prin cipes. En zoo wil het ons voorko men, dat Herriot er niet in zal sla gen, zelfs al neemt hij zich ook nog zoo zeer voor een voorzichtige po litiek te voeren en zoodoende de Hitlerbeweging niet door aanstoot geven aan. nog meer aanhangers te helpen, of door te zwak te zijn nog brutaler te maken de ontevredenheid en het verzet in Duitschland ten op zichte van Frankrijk en zijn politiek ook maar iets te verminderen. De eenige middelen, die hiertoe zouden kunnen leiden, n.l. een definitieve regeling der herstelbetalingen en een doortastende ontwapening heeft Her riot om te beginnen al vrijwel van de baan gewezen. En zoo zit de ge heele wereld vast- in den worgenden greep van het verleden. Zoo blijft de crisis als een onbestreden ziekte voortwoekeren over de wereld, wordt de armoede dagelijks grooter, bij een bijna dagelijksche groeiende pro ductiecapaciteit en dreigt de wereld meer en meer te verzinken in een poel van ellende, enkel en alleen ontstaan door een gebrek aan wer kelijke, waarachtige en oprechte sa menwerking. Het is wel zeer droe vig, maar hoe gaarne men ook zou willen, er valt op de geheele wereld geen lichtpuntje te ontdekken. In Japan en China is de militaire partij vrijwel oppermachtig. Wat dit ook moge beteekenen, voor het land zel ve, voor het buitenland beteekent het in ieder geval een rigoereus door zetten van de imperialistische poli tiek. Dit houdt weer de gevaren in voor een eventueele botsing met Sovjet-Rusland. Rusland zelve leeft ook niet te midden van enkel vrien den. Enfin, het rekensommetje is is bekend genoeg en de uitkomst ondoordringbaar woud, toen er plotseling een ietsje meer licht kwam, de duisternis een beetje minder duis ter werd en de stem van den hoofd man was vol vreugde, toen hij uit riep: „Banatava, hier Banatava". „Het spoor was opeens breeder en nu werkelijk tot een pad gewor den, en zooals 't Mark toescheen, bevond hij zich in een oogenblik tijd op een open ruimte met den he mel boven zich en weer lucht (kis je 't zoo kunt noemen) om in te ademen, tenminste was die druk kende muur tijdelijk aan alle kanten van hem weggenomen. Aan één kant van de open ruimte stond een groepje hutten, waaromheen een hoop lawaai-makende inboorlingen zwermden, terwijl een opgewekte En- gelsche stem, de nieuw-aangekome- nen hartelijk verwelkomde. Halloo, Delaware, je taak vol bracht? We zijn hier allemaal, en er is net een Engelsche mail binnen Crossman, 't hoofd van de expeditie, schudde Mark de hand, toen deze hem tegemoet kwam. „We zullen hier eenige dagen blijven," zei hij „dit zonderlinge, primitieve oord is Banatava en ik stel voor, het gedu rende een week of twee tot ons hoofdkwartier te maken. Er zijn vol- meer dan verschrikkelijk, n.l. een nieuwe wereldoorlog. Mogen de Jobsprofeten zich vergissen! Maar het blijft waar, dat er niets gedaan wordt voor het afweren van al deze gevaren, die toch inderdaad drei gen. De wereldcrisis heeft tot een spanning in en tusschen de verschil lende volkeren geleid, die op de een of andere wijze tot ontlading moet komen. Daar is niet aan te ontko men. Geheel Griekenland schijnt in de afgeloopen dagen in rep en roer gebracht te zijn door een opstand onder tabaksarbeiders, welke over sloeg op de andere arbeiders en de ambtenaren. Veel berichten daar over zijn niet tot ons gekomen. Het weinige nieuws toont echter vol doende aan, hoe ontvlambaar de ge moederen zijn. Ook loopen er ge ruchten over opstanden in Joego slavië. Of zij waar zijn? Wij staan thans voor het volgende: elke dag, dat de crisis langer duurt, maakt de toestand ondragelijker. Elke dag brengt ons dichter bij het inzicht, dat er wat moet worden gedaan en het besluit dit te doen, dan wel bij de uitbarsting, Jn welken vorm dit ook zij. Daar heb je het weer: een prachtjiéts 1 I DZfOvJJ at zegt nou iedereen Omlaag gaat de prijs van de melk en omlaag gaat die van de boter. In steeds sneller tempo. Voor de melk maken de boeren nauwelijks twee cent per Liter, de Leeuwarder boternoteering daalde deze week nogmaals met 10 pCt. en kwam op 74 cent per Kilo. Het is begrij pelijk, dat de vertwijfeling onder de Friesche boeren van dag tot dag toeneemt. Friesland is toch het land van de veeteelt en de zuivelberei ding. Deze provincie is de onder gang nabij. De algemeene onrust en verbittering kwam deze week tot uitdrukking in reeksen telegrammen van verschillende organisaties en vergaderingen aan de regeerings- bureaux te Den Haag. Voor grof op ontdekkingen te doen in dezen omtrek, massa's insecten en bota" sche proeven voor je, je kan net zoover ronddoolen, als je hart je ingeeft, terwijl we hier kampeeren Je tent zal wel zóó opgeslagen zijn en dadelijk krijgen we 't één of ander maal. A propos, hier zijn je brieven". Van een kampeertafel naast hem nam hij een pakketje brieven en overhandigde het aan Delaware „Kerel, wat zie je er lamgeslagen uit," vervolgde hij, de uitputting die op Mark's bleek gezicht te lezen stond, bespeurende, nee, waarachtig, dat stuk wildernis door te trekken is niet zoo eenvoudig als 't wande len door Londen's straten, maar ik vermoed, dat je veel belangrijks hebt gevonden?" Grossman was een vroolijk, rond mannetje met een onverwoestbaar blijden kijk op 't leven en iedere wisselvalligheid, die 't bood en Mark's matten geest begon weer op te leven. Hij zelf was in den regel al evenzeer een optimist als de ander en het kwam werkelijk zelden voor, dat hij 't hoofd liet hangen. Maar de lange tocht had, zooals hij zei, alle fut uit Jiem gehaald" en hij plofte met een zucht van verlichting neer in een ruststoel, op van moeheid, z'n gezicht afwrijvende. geschut werd niet teruggedeinsd en zoo kwam het, dat het telegrammen bombardement eindigde met een te legrafisch verzoek van den Minister van Economische Zaken door den oudMinister Posthuma, om een oogenblikkelijk ingaande voorloopige steunregeling voor de melkveêhou- ders. Minister Verschuur bleek door de felle bewoordingen, waarin laatstge noemd telegram was gesteld zeer te zijn gegriefd, weshalve hij Dr. Posthuma diens grofheid van op treden in zijn antwoord laakte. Toch is de verontwaardiging, waaraan de heer Posthuma namens de georgani seerde landbouw en veeteelt uiting gaf, gerechtvaardigd door het lange uitblijven van een antwoord van de regeering op een enkele maanden geleden gedaan verzoek om inlich tingen. Men wilde namelijk weten, wat de regeering van plan was te doen en nu de toestand onhoudbaar was geworden, kon men niet langer in het onzekere blijven verkeeren. Of er in Friesland nu van een pa niekstemming sprake is, zooals uit de telegrafische smeekbeden zou kunnen worden afgeleid, dat meenen wij te moeten betwijfelen. De pres sie op de regeering buiten het par lement uitgeoefend, heeft inmiddels tot gevolg gehad, dat de steunwet nu onverwijld in de Kamer in be handeling komt. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende: Natuurlijk is nu nog niet te zeggen hoe groot de opbrengst is van de Pinkstercollecte, maar de eerste op gaven en ontvangsten stemmen tot dankbaarheid. In vele van de ge meenten, die het reeds inzonden, is het bedrag hooger, somtijds zelfs beduidend hooger. Zoodoende is de som onzer inkomsten in deze maand reeds boven de f 60.000,- gestegen. Nu is dat ook noodig, willen wij bij verleden jaar niet achterblijven. Toen viel Pinksteren op 24 Mei en is de Pinkstercollecte dus over twee maanden verdeeld, maar Mei heeft toen ook ingebracht ruim f 87.000,-. Maar onze dankbaarheid over het begin stemt ons ook hoopvol voor het vervolg. Er is nog een andere reden, die blijvende offervaardigheid noodig maakt. De uit Indië binnenkomende rekeningen doen wel blijken, dat er hier en daar groote tegenvallers zijn. Ingehouden of ingetrokken subsidies moesten somtijds door geld uit de zendingskas worden vervangen, om dat het werk, dat er mee gedaan werd, niet dadelijk kon worden stop gezet. En zoo is er meer. Maar het blijkt opnieuw, dat de Gemeente de Zending wil blijven dragen. Wij drin gen, misschien ten overvloede, nog eens aan op spoedige overmaking der collecten. POSTERIJEN. Crossman zeeg neer in een ande ren ruststoel en vervolgde, vóór dat Mark z'n vorige vraag had kunnen beantwoorden: „Mijn Moeder heeft me een berg tijdschriften toege stuurd, de jeugdige Hopkins heeft er eenige van mee naar z'n tent ge sleept, maar hier liggen er ook nog. Kijk ze maar eens in, dat zal je moedelooze hart goed doen. Ver- dekseld typisch te denken, dat alles in 't goeie, ouwe Londen z'n ge wone gangetje gaat, terwijl wij hier zwoegen in 't zweet ons aanschijns en je bijna vergeten zou, warempel dat er een Londen bestaat. Daar voelen ze zich allemaal thuis, jach tende langs de straten, naar bussen en ondergrondsche treinen en in vliegende vaart naar een kruispunt rennende, om hun leven in veiligheid te brengen. En wie denkt er aan ons, arme kerels, die zwoegen in de wildernis! Als we eens aan hel derziendheid toe zijn, zullen ze in staat zijn ons te zien voortkruipen, door die woeste massa, beroerde kruipplanten kapot hakkende, vech tende tegen vergiftige insecten en alle mogelijke andere ongemakken van dit achteraf-land bestrijdendel" ,,'t Is een goed ding, dat ze ons niet zien kunnen, lachte Mark, „we zouden wel een goed figuur maken BRESKENS. Ingaande heden worden te Breskens, Groede, Schoondijke en Sluis slechts twee bestellingen in de kom der ge meente uitgevoerd en vindt te Bres kens, Groede, Schoondijke, Sluis, Cad- zand. Hoofdplaat en Biervliet maar één buitenbestelling plaats. De openstellingsuren voor den post en telegraafdienst voor het kantoor Breskens worden met ingang van 30 dezer bepaald op: 81/2-11, M-lói/j en 18-19. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daar na voorzichtig"' af, doe er dan wat Purol ojj^eli strooi daar overheen nog wat Rurolpoeder. Herhaal dit eiken faffr zoolang het noodig is. BRESKENS. Winkelsluitingsverordening. Art. 1. Het is geoorloofd, in afwijking van de winkelsluitingswet 1930, S 460, op de Kermisdagen tot 22 uur en op de Zondagen in Juni, Juli, Augustus en September van 9 tot 20 uur voor het publiek geopend te hebben, doch uitsluitend voor den verkoop der genoemde waren: a.) een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, sui kerwerk en/of chocolade wordt ver kocht; b.een fruitwinkel c.) een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak rook-, strand- en/of foto-artikelen worden verkocht. Art. 2. Deze verordening treedt in wer king op 1 Juni 1932. tegenover een uitgelezen publiek in de leeszalen, onze naasten zouden ons niet herkennen en hls ze 't de den, zouden ze er niet voor uit wil len komen, wed ik! Schooiers zou den we hun toelijken met onze mi nimum kleeding, bedekt met een maximum vuil! Als we nu draadloos met ze verbonden konden worden, dat zou heel wat anders zijn! Helder ziendheid nee, maar radio, wa rempel, dat zou me geweldig schik ken op 't oogenblik". Hij zuchtte diep en z'n vingers gleden hunkerend over de envelop pe, die boven op 't stapeltje lag, dat Crossman hem gegeven had, wat de zen niet ontging. „Vooruit kerel, steek van wal, lees je brieven en ik zal m'n mond hou den," zei hij, de krant, die op den grond gevallen was, oprapende; „ik ben een stommeling door te gaan met m'n geklets, terwijl je je post nog moet lezen! Nieuws van huis, zal je deze betooverende plek voor vijf minuten doen vergeten. We heb ben heusch wel iets bijzonders noo dig om onder de betoovering uit te komenl" JWordt vervolgd.ï

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1