Rechtszaken, ^eXa^VuicjVResVxes. Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Raadsvergadering te Groede, SCHOONDIJKE. Geslaagd voor de P. B. N. A. examens te Arnhem voor waterbouw kundig opzichter, de heer J. H. Ie Grand alhier. Onze vroegere dorpsgenoot J. P. Wage, thans hoofd der O.L. School te St. Philipsland, staat no. 1 op de voordracht voor hoofd eener O.L. School te Tiel. ren, terwijl de ontvanger verder voor f 3000,- hypotheek geeft op vast goed. Bij de rondvraag is het de heer van Ginkel, die nog een lans wenscht te breken in het belang der werk- loozen; hij vraagt of B. en W. nu ze zich zoo voor de middenstanders be ijverd hebben (hierbij doelende op de pas vastgestelde winkelsluitingveror- - jit ook niet kan doen werkloozen. irzitter betoogt, dat ze nu het werk zijn. De toestem- ntvangen en onmiddellijk werk begonnen, itgetrokken f 3000 reeds _„gt de heer Van Ginkel? Neen zegt de voorzitter er is nu f 1300 verwerkt maar we moeten ook met het oog op de gemeentefinanciën zien, dat we toekomen, het jaar is nog niet uit. Wijzend op naburige gemeenten dringt de heer van Ginkel aan op invoering eener steunverleening, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Door de N.V. P.Z.E.M. is de uitbreiding van het Laagspannings net te Groede voor aansluiting van de boerderijen van de Heeren Cor- nelis en Manneke, onderhands op gedragen aan de firma Schippers en Nauta alhier. De Licht- en Krachtinstallatie voor de 2 boerderijen zijn eveneens aan 1 r: ma opgedragen. idag 22 Mei, verga de afd. Zeeland IVe n Centralen bond van ersoneel. De bespre- n hoofdzaak over de tn vooroereiaing zijnde ingrijpende bezuinigingsplannen bij de posterijen, n.l. het inkrimpen van het aantal bestellingen en de zeer beperkte openstelling der kantoren voor het publiek. Het doen vervallen der niddagbestelling zal voor het pu- >liek in onze streek tot gevolg heb- en, dat in de kom der gemeenten e ochtend-edities der groote nieuws- laden pas des avonds tusschen half- tgen en tien uur zullen worden be steld, en de buitenwijken pas den volgenden voormiddag deze cor respondentie zullen besteld krijgen, terwijl een terugbrenging der open stellingsuren tot 5 a 6 uur per dag, naar het zich laat aanzien, voor het publiek groot ongemak met zich zal brengen. De gevolgen voor het per soneel zijn thans nog niet te over zien, doch het staat reeds vast, dat bijna al het hulppersoneel geheel of bijna geheel werkloos wordt. Waar het hier menschen betreft die reeds vele jaren als hulpbesteller bij den p.t.t.dienst werkzaam zijn, en die dus hun oorspronkelijke vak in dien tijd hebben verleerd, terwijl anderen reeds van jongsaf bij de posterijen zijn begonnen, zal het voor deze overcompleet geworden arbeiders zeer moeilijk zijn om thans in het particuliere bedrijf werk te vinden, zoodat ze in de meeste gevallen op werkloozensteun c.q. armenzorg zul len zijn aangewezen. Het onlangs in de groote bladen verschenen persbericht, waarin werd medegedeeld, dat door de bezuini gingsmaatregelen bij den postdienst eenige tonnen zouden kunnen wor den bespaard, had dan ook moeten worden aangevuld met de mededee- ling, dat deze besparing uitsluitend het staatsbedrijf gold, doch dat een deel van deze „tonnen" voortaan zullen moeten worden betaald door gemeenten en Rijk als ondersten ning voor het werkloos geworden personeel. Den p.t.t.-arbeiders, die tot op heden zeer productief werk verrichtten voor een gering dagloon daar de meesten slechts met een ge deeltelijke dagtaak waren belast, zal nu voortaan ondersteuning tot een bijna even hoog bedrag moeten wor den gegeven, zonder dat ze hiervoor mogen of kunnen werken. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat het een maatschap pelijk belang is, dat de werkgelegen heid bij den p.t.t.-dienst niet wordt verminderd en besloot een telegram te zenden aan den Heer Directeur- Generaal der P.T.T., waarin werd geprotesteerd tegen verslechtering der arbeidsvoorwaarden, en waarin dringend werd verzocht, teneinde een deel van het personeel voor werk loosheid te behoeden, niet tot in krimping der werkgelegenheid bij den dienst over te gaan. GROEDE. Tijdens het onweer, dat Vrijdag morgen alhier omstreeks 8.45 plaats had, werd de arbeider P. v. d. B. die zich met nog een anderen ar beider in het veld bevond, plotseling, vermoedelijk door den luchtdruk, te gen den grond geslagen. In bewusteloozen toestand bleef v. d. B. op den grond liggen. Met behulp van een zuurstofapparaat mocht het dokter Sommer gelukken de levensgeesten op te wekken. De andere arbeider kwam met den schrik vrij. IJZENDIJKE. In de raadsvergadering dezer ge meente, op Donderdag, werd tot waarnemend wethouder gekozen de heer A. Cammaert met algemeene stemmen (1 blanco). AARDENBURG. Donderdagmiddag had te Eede een brutale inbraak plaats. Door het inslaan van een ruit wist een per soon de woning van de Wed. v. R. binnen te dringen en met een be drag van f 135 benevens 100 francs er weder van door te gaan. Daar hij de onvoorzichtigheid beging, om aan hetzelfde kantoor zijn guldens in franken om te wisselen, als waar ook het geld der inbraak bij de Wed. VI. alhier was (ingewisseld, liep hij in de val. Bedoelde kassier was n.l. op de hoogte van den dief stal bij de Wed. VI. en toen de man weder kwam wisselen, werd hij door hem herkend. De politie opbellen, was dan ook gauw gebeurd, en ter wijl de man even aan den praat werd gehouden, verscheen ze spoe dig en hield hem aan. Hij bekende direct beide diefstallen te hebben gepleegd. Het bleek te zijn Jules Lahousse uit Baelegem. Door den minister is afwij zend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad, om den ontvan ger te Eede een telefonische aan sluiting te geven. In verband met de opheffing der zitdagen in deze gemeente, werd zulks gewenscht ge oordeeld, daar men thans bij even- tueele inlichtingen op belasting of in- voergebied verplicht is naar Eede te gaan. BURGERLIJKE STAND OOSTBURG. HUWELIJKEN: 7 April. Mattheus den Decker, 20 j„ jm. en Catharina P- de Back, 22 j„ jd. 28, Adriaan I. de Hullu, 30 j., jm. en Magdalena M. A. de Bruijne, 25 j„ jd. GEBOORTEN: 15 April. Pieternella J. van der Plank-de Witte, d. 18, Louisa M. Boonman-Stokkerman, d. 19, Adriana P. Noels-Deij, d. 26, Celina Pois- sonnier-Temmerman, z. 27, Eugenia Meier-Dissenberger, z. 28, Regina J. B. Hontelez-Honteié, d. OVERLIJDEN: 4 April. Adriana Hoste, 47 j., wed. van Joh. Avot (van Groede). 19, Jacob Ketele, 63 j., echtg. van Joh. P. Tellier (van Sluis). 19, Abraham Datthijn, 57 j„ wednr. vanjannekede Vos (van Breskens. 26, Leonie Marie de Lille, 44 j., echtg. van Alphonsus L. Pijcke (van Waterlandkerkje). INGEKOMEN: Gezin J. M. Poissoinnier van Water landkerkje, C. van de Kerkhove van Sas van Gent, gezin D van Dijk van Groesbeek, gezin R. Verstraeten van Hulst, Hanna Faber uit Helmond, gezin Grietje Sol-Visser uit Amster dam. VERTROKKEN: Suzanna Brouwen naar Terneuzen, Amelia de Poorter-Bruggeman naar IJzendijke, Cath. Matthijs naar Den Haag, A. Stokkerman naar Vlissingen, Iz. Verduijn naar Schoondijke, J. Bou- wens naar Zuidzande, C. Lensen naar Terneuzen, gezin N. de Lange naar Hilversum, Adriana Focke naar Apel doorn en Neeltje de Lijzer naar Breskens. De bevolking bedroeg op Mei j.l. 2682 zielen. POSTERIJEN. BRESKENS. Met ingang van Vrijdag a.s. zal in de kom der gemeente slechts 2 post bestellingen worden rondgebracht. Rijkspostspaarbank. SLUIS. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand April op spaarbankboekjes ingelegd f 7005,96 en terugbetaald f 6187,29; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 818,67. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 2000; derhalve minder in- dan afgeschreven f 2000. IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand April op spaarbankboekjes ingelegd f 15522,33 en terugbetaald f 14855,11; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 667,22. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 10. Door den Ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Oostburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij J. J. B 31 jaar, automobielhandelaar te Middelburg, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Breskens op 11 April 1932. -osi Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen," gevestigd te Leeuwar den, Groote Kerkstraat 16. Bij vragen lezers heb ben het recht tot het inwin nen van kosteloos advies in belastingzaken en aangele genheden van boekhoudkun- digen aard postzegel voor antwoord bijvoegen. Wenken en raadgevingen. Na 1 Mei ontstane bronnen van inkomen. Bij het invullen van het aangiftebiljet stelt men dus drie vra gen. Ie. Welke bronnen bestaan op 1 Mei. 2e. Hoe lang hebben deze bronnen voor mij bestaan? 3e. a. Wanneer ze langer bestonden dan een kalenderjaar, wat is dan de net to-opbrengst geweest gedurende het laatst verloopen kalenderjaar, b. Wanneer ze korter dan een kalender jaar bestonden, waarop schat ik dan de netto-opbrengst per jaar, gere kend naar den toestand op 1 Mei. Hoe echter te handelen met de bron nen van inkomen, die na 1 Mei dus in den loop van het belasting jaar ontstaan? Voor het loopende belastingjaar ;houdt men met deze bronnen geen rekening. Wanneer de ze bronnen volgend jaar 1 Mei nog bestaan, kan met de aangifte van het inkomen uit deze bronnen wor den gewacht tot volgend jaar. Bronnen, die na 1 Mei teniet gaan. Een bron van inkomen gaat teniet, wanneer men bijvoorbeeld zijn be drijf of beroep staakt. Dan kan men ontheffing vragen. Maar dan moet aan twee voorwaarden zijn voldaan. Het inkomen moet beneden drie vierde van het inkomen, waarnaar de aanslag wordt berekend, dalen. Zoo kan bijv. iemand, die f 2000,- salaris geniet en wordt ontslagen, doch een wachtgeld ontvangt ad. f 1.600,- geen aanspraak maken op ontheffing. Evenmin kan hij onthef fing verkrijgen, wanneer hij kort na zijn ontslag hij is ontslagen zon der meer en ontvangt dus geen wachtgeld een nieuwe betrekking aanvaardt op een salaris van f 1.600,- per jaar. Dat is de tweede voorwaar de. De ontheffing wordt namelijk niet verleend, wanneer binnen drie maanden door het ontslaan van een nieuwe bron van inkomen, het be lastbaar inkomen tot of boven het door G. Th.ROTMAN. 112. Maar het was winter in Holland en de vaart lag vol met groote ijs- schotsen en het meisje was nergens te zien. Pierewiet sprong van de eene schots op de andere, al maar roepend: „Hier is Pierewiet! Hier is Pierewiet!" totdat zijn voeten stijf waren van de kou. Eindelijk ge lukkig! daar stak het meisje haar hoofd boven het water! 113. „Gauw, mee!" zei Pierewiet, ter wijl hij haar uit het water trok en haar hielp, van de eene schots op de andere te komen. En even later holde hij met het meisje achter zich, langs denzelfdcn weg, waarlangs hij vroeger eens achter den zwaluw aan- geloopen hadMaar de weg lag nu dik onder de sneeuw en de bloote voetjes van het blinde meisje werden rood van de kou hiervoor genoemde drie vierde ge deelte stijgt. Enkele voorbeelden ter toelichting. A. is sinds een tiental jaren werk zaam bij de firma B. Hij verdiende gedurende het afgeloopen kalender jaar f 2.000,-. Met ingang van 1 Maart j.l. ontving hij 10 pCt. loons verlaging. A. moet nu aangeven f 2.000,-. De bron van inkomen be stond een vol kalenderjaar. Het sa laris was gedurende het laatstver- loopen kalenderjaar f 2.000,-. Nu het geval, dat A. pas in Juli vorig jaar in dienst trad. De bron van inkomen bestond nu niet een vol kalenderjaar. De opbrengst moet dus worden ge schat naar den toestand op 1 Mei. Aan te geven dus f 1.800,-. Is op 1 Mei bekend maar dan moet dit op 1 Mei bekend zijn en niet bijv. op 12 Mei dat op 1 Nov. ccn nieuwe verlaging van f 200,- per jaar zal volgen, dan geeft A. aan een half salaris f 900,- en een half jaar f 800,- is tezamen f 1.700,-. Nu het geval, dat A. op 2 Mei ontslag krijgt. Hij kan dan ontheffing vragen over 11 maanden. De werkloozen- steuft, die hij mogelijk ontvangt, zal wel lager zijn dan deel van f 2.000,-. Krijgt hij later een nieuwe betrekking dan zal het van de hoe grootheid van het nieuwe salaris af hangen, of hij al dan niet ontheffing krijgt. Let wel: Kalenderjaar. Er zijn be lastingplichtigen, die hun inkomen opgeven van Mei Mei. Het be lastingjaar loopt toch ook van Mei Mei, zeggen ze dan. Het belasting jaar loopt inderdaad van MeiMei. Het wordt aangeduid met twee jaartallen. Het jaar van thans en het hoofd. Men geeft dan maar aan het in komen van Mei verleden jaar tot nu dit jaar Mei. Dat is verkeerd. Heeft de bron van inkomen een vol ka lenderjaar bestaan, dan geeft men op de opbrengst laatstverloopen kalen derjaar. Een uitzondering op den regel. Iedere regel heeft zijn uitzonderin gen. Ook deze regel. Een zakenman, die boekhoudt en wiens boekjaar niet met het kalenderjaar samenvalt, mag aangeven de uitkomst laatst verloopen boekjaar. Loopt het boek jaar dus van 1 Juni1 Juni, dan geeft men op de bedrijfsuitkomst van het boekjaar, dat onmiddellijk vóór 1 Mei eindigde. Zal van een boekjaar sprake kunnen zijn, dan moet er een deugdelijke boekhou ding aanwezig zijn en dan moet re gelmatig per eenzelfden datum wor den balans gemaakt. op Vrijdag 13 Mei. Vervolg. De Voorzitter deelt mede, dat alles even correct is geschied. Het abat toir valt niet onder het gemeente werk; het is een eigen bedrijf. Spr. had den metselaar Leenhouts hier voor reeds bij hem gehad, maar, nadat deze door hem yns ingelicht, kon hij zich met de handelwijze vol komen vereenigen. Zooals vanzelf spreekt zal het werk om beurten gaan. Overigens dienen we met praatjes voorzichtig te zijn. Dhr. W. van Haneghem merkt op, dat in het abattoir geen ring aanwezig is, waaraan de slachtdieren moeten worden bevestigd voordat ze geschoten worden. In andere ge meenten zijn hierdoor reeds onge lukken ontstaan. Besloten wordt de ring te doen aanbrengen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat door derden de vraag is ge steld, om een voetpad aan te leggen vanaf het begin van het terrein tot aan den winkel, daar het in den winter vaak modderig is en de ge bruikers van den winkel die modder meenemen in den winkel. Er is reeds een voorraad afval keien op het plein aangevoerd en hiervan zou een pad kunnen worden gelegd. De heer Brakman wil het pad breeder maken. Dan is men er in eens van af. Dhr. de Milliano zag de bestrating liever over de volle breedte van den rijweg. Als weth. Lombaard er op wijst dat daarvoor geen voldoende keien beschikbaar zijn en 85 c.M. als voet pad breed genoeg is, antwoordt dhr. De Milliano dat hiervoor van de Provincie straatklinkers kunnen wor den gekocht welke beschikbaar ko men aan den weg GroedeNieuw- vliet. Dhr. W. van Haneghem deelt dit gevoelen. De Voorzitter dringt er op aan de onkosten niet grooter te maken en daarmee het tekort van het abat toir niet op te voeren, waarna op voorstel van Weth. Lombaard wordt besloteen een en ander nog eens na te gaan. Arbeidsbemiddeling. De Voorzitter deelt mede dat van J. F. van Dierendonck een verzoek om ontslag als lid der commissie werkloozensteun is ingekomen, we gens zijn vertrek uit de gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten dit ontslag te verkenen. Tevens deelt hij mede, dat heden morgen een nieuwe aanbeveling van 3 leden is ingekomen, bestaande uit: a. P. de Caluwé; b. H. Scherbeijn; c. A. Verstrijnge. Tot stemming overgegaan bleek met algemeene stemmen te zijn be noemd dhr. A. Verstrijnge. Vergoeding. De Voorzitter deelt mede dat het college van B. en W. thans met voorstellen komt betreffende de be zoldiging van den Secretaris van de werkloozen-steuncommissie en pre sentiegeld voor de leden. Hij geeft een overzicht van het aantal gehou den vergaderingen in een bepaald tijdvak en deelt verder mede, dat het voorstel luidt: voor den Secr. f 100 en voor de leden gezamenlijk f 50 aan presentiegeld per jaar, in gaande 15 Mei 1931. Dhr. Brakman zou genoemde be zoldigingen vastgesteld willen zien voor het tijdvak van 1 jaar, omdat men anders gebonden is ook als het werk vermindert. De Voorzitter meende hetzelfde te bereiken door te bepalen, dat-de ver goeding geldt, zoolang het werk niet vermindert. Weth. ide Vlieger zou ook nog

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2