Breskensche Courant 200 25 Zonnebrand De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland PU HOL FEUILLETON Lanfl- en ToWm, Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Woensdag 25 Mei 1932 Nummer 3732 ABONNEMENT: pa kwartaal 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6J)Q pa jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65en builen Breskens 0,725Bui tenland 3£0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk f uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel Handelsadvertentiën bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar GR ATI S va zekering voor de abonné:s tegen ongelukkenen Oel voor de volgende bedragen: I' gulden bij levens- gld bij dood ry p* gld bij ver- 0— /-* gld bij va- j gld bij ver- lange ongeschikt- II II I door j lies van een j( J ^es oan een f f ^lcs Van cen beid tot waken een ongeluk hand of voet oog duim De risico oan bovenstaande verzekering is havazekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger •t f\ gld bij verlies lil van eiken anderen vinger Even troosteloos als de aanblik van de IJmuider visschershaven is het tafreei van de opgelegde rivier schepen voor de Rijnvaart. Hun aan tal bedraagt ruim achthonderd, alle opgelegd tusschen Rotterdam en Krimpen, vertegenwoordigende een tonnemaat van 626.000 ton. Dit zijn alleen de Rijnschepen, uitgezonderd de binnenschepen dus. Nu, dat de Rijnvaart voor het grootste deel stil ligt, wordt hier het nevenbedrijfde scheepswerven, evenzeer door de crisis getroffen. De werven liggen verlaten. De ondergang der bedrij ven dreigt ook een aantal gemeenten met zich mee te sleepen. Er zijn gemeenten, waar de helft van de bevolking gesteund moet worden. Ook hier moet iets gedaan worden, ter leniging van den nood. Er is al eerder iets in die richting gepro beerd. De schippersbonden hebben n.l. gepoogd een Centraal"Bevrach tingsbureau te stichten om de vrach ten op peil te brengen. Deze po gingen faalden echter. Er is nu een nieuw plan, dat uit gaat van den Bond van Scheeps-1 bouwmeesters, een plan, dat geba seerd is op onderlinge samenwerking tusschen schippers en reeders. Het doel is de vorming van een soort Pool, waardoor 2500 schippers in een lichaam zijn samengevoegd. Aan deze organisatie zal dan een leening worden verstrekt, waardoor men uit de put zou kunnen geraken. Het is dus iets anders dan steun zonder meer. Of het plan doorgang zal vinden valt nog niet te zeggen. Gehoopt kan slechts worden, dat er zoo spoe dig mogelijk een eind komt aan het drama, dat zich momenteel op onze rivieren en binnenwateren bezig is te voltrekken. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wlelrijden verzacht en geneest a 30. Tube 80 ct. Bl) Apoth. 6 Drogisten 38. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. Zooals een luchtspiegeling voor den reiziger der woestijn verschijnt, zoo verscheen voor hem 't werkelijke beeld met een tergende duidelijk heid, en toch wist hij, dat de eenige werkelijkheid, die hij kon verwach ten, de hardnekkige groenheid was om hem heen. Wat zou hij niet ge geven hebben als hij in deze stik kende oven één briesje had kunnen opvangen van dat met hei bedekte heuvelland, dat hem steeds in z'n gedachten vervolgde, slechts één briesje, dat de geur der dennenboo- men met zich voerde, inplaats van deze verstikkende heete atmospheer die bezwangerd werd door de lucht van rottende planten. Dit beeld uitgewischt zijnde, kwel den weer anderen, niet minder he- Het selecteeren van aardappelen. Daar dit jaar in verband met het mogelijk in werking treden van wet telijke voorschriften voor den uit voer van pootaardappelen, waar schijnlijk meer perceelen aardappelen voor de veldkeuring zijn aangegeven en ook het aantal personen, dat zijn gewas zal laten keuren, grooter is, wordt het volgende onder de aan dacht van allen, die bij deze keurin gen betrokken zijn, gebracht. Bij de teelt van pootaardappelen spelen de ziekten, vooral die van het loof, een zeer belangrijke rol. Daarom is het noodig, dat allen, die zich met deze teelt bezig houden, zich goed op de hoogte stellen van alle ziekteverschijnselen, die aan de planten (en aan de knollen) waar genomen kunnen worden, zoomede met den aard dezer ziekten en de wijzen, waarop zij verspreid worden. Een opsomming en een uiteenzetting van deze ziekten kan in een bericht niet gegeven worden. Alle belang hebbenden worden daarom verwezen naar de uitvoerige beschrijving van de ziektebeelden en van de wijzen, waarop de selectie moet worden toe gepast in Mededeeling No. 6 van den Plantenziektenkundigen Dienst. Aardappelziekten, waarmede reke ning moet worden gehouden bij de veldkeuring en bij de selectie (Prijs f 0,30). Raadplegen van den inhoud van dit boekje wordt ten zeerste aanbevolen. Verder wordt (en dit geldt ook voor de verbouwers, die reeds langer aan de keuring deelnemen) gewezen op de noodzakelijkheid van het zeer vroeg verwijderen van alle zieke plan ten uit het gewas. Hierdoor toch voorkomt men ver breiding in hetgewas van ziekten als bladrol en topbont. Van de nauw keurigheid, waarmede deze maat regel wordt toegepast, hangt groo- tendeels zoo niet geheel, de waarde van de nateelt af. Vandaar, dat alle verbouwers, die aan de aardappel keuringen deelnemen, met nadruk er op worden gewezen, dat met de selectie een aanvang moet worden gemaakt, zoodra de eerste verschijn selen van de ziekten, die met het pootgoed overgaan, aan de planten kunnen worden waargenomen. Na- vig, zijn geest. Nu waren 't weiden, waar net gehooid was en waar een heerlijk zomerwindje overheen blies de zoete geur van 't pas gesneden hooi alom verspreidend, dan weer een heg doorvlochten met doorn roosjes; kreupelboschjes, waar nar cissen in grooten getale bloeiden en waar primula's als kleine gele ster retjes uit kwamen kijken boven 't bruine bladerdek, dat er nog lag van 't vergane jaar; dan weer een strand, waar de golven op aankwa men rollen, de lucht vullende met een opwekkende zilte frischheid. Al deze visioenen kwamen en gingen, de altijd maar groene schemering van 't oerwoud en de vreeselijke stank van vergane planten nog on dragelijker makend. Hij was langs dezen eigenaardigen weg naar Bana- tava gezonden met 't speciale doel de bloemen en insecten van dit deel van de wildernis te bestudeeren en er was overeengekomen, dat hij de rest van de expeditie zou treffen in Bana- tava. Hij was zeer zeker geslaagd in z'n onderzoekingen. Hij had ontel bare insecten ontdekt, waar hij nooit van gehoord had en hij had bloemen gevonden "die 't hart van een botanist met vreugde zouden vervullen, daar van was hij overtuigd; hij had z'n werk volbracht en goed maar nu op 't moment zonk hem de moed Het Echtpaar F. PLEIJTE—van der Lijcke te Breskens dat heden (Dinsdag) zijn 55-jarig Huwelijksfeest viert. Iatigheid dn deze kan niet anders dan teleurstelling opleveren. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij den Plantenziektenkun digen Dienst en bij de bij deze Dienst werkzame ambtenaren. Verkeerslessen van den A. N.W B. o— A NWB, TOEOISTfNBOND VOOR NEDERLAND 17e Les. Laat je nooit door voertuigen meetrekken. Het is misschien wel verleidelijk, om je op de fiets te laten meetrek ken door een auto, een kar, of een tram, maar het is héél erg gevaar lijk en haast eiken dag gebeuren daar ongelukken door. Hoe gevaarlijk het is, toont het linker plaatje. Als die transport-auto, waardoor de roekelooze fietser zich laat mee trekken, door een snellere auto wordt ingehaald, is er alle kans, dat de onvoorzichtige jongen wordt over reden. Wanneer hij zich aan den rechter kant van de auto had vastgehouden, zou hij ook in gevaar zijn, want het is gemakkelijk te begrijpen, wat er gebeuren zou, als de auto dan scherp rechts zou houden op een weg, waar boomen langs staan, of wanneer andere auto's worden inge haald. In beide gevallen komt de fietser in de klem en er is nog een derde kans op een ongeluk, wanneer de auto plotseling moet remmen, want dan vliegt de wiel rijder er met een vaartje tegenop |en zoo'n botsing valt heusch niet meel Op het rechter plaatje is aange geven, hoe het verkeer behoort te zijn. Die jongen trapt flink door en laat zich niet meetrekken, hoe erleidelijk dat touwtje ook achter die groote vrachtauto hem als 't ware toewenkt. Maar Jan denkt: „liever een beetje harder trappen en veilig rijden, dan me laten mee trekken, met groote kans op een ongeluk". De gemakzuchtige fietser, die zich laat voorttrekken, is in levensgevaar; de jongen, die zich liever wat in spanning getroost en zijn fiets ge bruikt zooals het behoort, rijdt veilig. Hou 'je dus nooit vast aan een of ander voertuigl BRESKENS. Bezoekt de vergadering van de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders in het Jeugd- gebouw alhier op Vrijdag 27 Mei a.s. Zie achterst. Advertentie. (Ingez. Meded.). totaal in de schoenen, en z'n gewone vroolijkheid liet hem in den steek. Doch ter wille van zijn geleide, dat ook allen moed ontzonken was en zich letterlijk voortsleepte, moest hij zich wel ophouden en zich vroolijker voordoen dan hij was. Hij wist, dat vóór alles, z'n „jongens" niet moch ten merken, dat hij ontmoedigd was, ze moesten 't gevoel hebben dat hij tenminste vol hoop en kracht was, aller veiligheid hing af van zijn uit houdingsvermogen en opgewektheid. De visioenen van die plaats, zoo héél, héél ver weg, waren een groote kwelling nog bij de physieke moei lijkheden van dat oogenblik en om z'n mond teekenden zich scherpe lijnen af, terwijl hij zich vermoeid voprtsleepte, jvast besloten z'n'hoofd •orrihoog te houden en z'n uitgeputte menschen aan te sporen. „Is Banatava nog ver?" vroeg hij aan z'n hoofdman, die een paar woorden Engelsch sprak en die gloei de van trots over deze meerderheid tegenover z'n kornuiten. „Gauw komt," antwoordde deze zwarte vriend, „gauw komt," en hij knikte met nadruk 't hoofd, een breede glimlach op 't gezicht gl maar door met gebaren en gebroken zin nen te kennen gevend, dat rust verre van onwelkom zou zijn, dat ze de vermoeiende marsch zeker wel eens voor een tijdje mochten staken. Doch Mark schudde 't hoofd. Hij was gewaarschuwd, niet eerder toe te staan te rusten, dan met bepaalde tusschenpoozen en hoe zeer hij er zelf naar snakte den eindeloozen en eentonigen tocht te onderbreken wist hij, dat hij niet moest toegeven aan 't verzoek van den glimlachenden inboorling. Als hij nu toestemde zou om de volgende halthouding met nog korteren tusschenpoos verzocht worden en hun aankomst te Bana tava hierdoor groot oponthoud on dervinden. Wat 'took kostte, ze moesten Banatava op tijd bereiken, anders zouden alle regelingen, door Crossman, 't hoofd van de expeditie gemaakt-, spakk'loopèn. ten. Hij hardde zich en vocht dapper tegen eigen slapte, zijn menschen aansporende hun matte geesten tot nieuwe kracht aan te zetten. Hij gooide die kwellende gedach ten aan wijde vergezichten, heuvel landschappen, frissche voorjaarslucht en de zee, van zich af, maar wel stond hij zich zelf toe zijn geest even te laten afdwalen naar t landhuisje aan den heuvelkant, naar Do rothea, maar bovenal naar Let tice. Inwendig moest hij lachen, hoe wel eenigszins triestig, toen hij zich bedacht hoeveel Lettice voor hem OOSTBURG. De afdeeling „Oostburg" van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede herdacht den Volkenbonds dag door eene bijeenkomst in het gymnastieklokaal der openbare school; door den heer Hage, leeraar aan de rijkskweekschool werd een rede gehouden over het doel en de beteekenis van den Volkenbond, ter wijl de Christelijke zangvereeniging „Sweelinck" onder leiding van den heer Prins en de vereeniging „Po- lyphonia" onder de leiding van den heer Schijve hunne zeer gewaardeer de medewerking verleenden. Hoe wel de Voorzitter in een dankbaar slotwoord de opgekomenen voor hun opkomst en de vereenigingen en den spreker voor hunne medewerking dankte waren er o.i. veel te weinig belangstellenden aanwezig, terwijl toch de afdeeling een tachtig leden telt en verder voor ieder de toegang vrij was; vooral misten wij noode diegenen, die door hunne komst zoo'n goed voorbeeld voor anderen konden zijn. De raad dezer gemeente ver gaderde Vrijdagmiddag in spoed- eischende bijeenkomst ter vaststel ling der verordening inzake de win kelsluiting. De voorzitter deelde me de, dat na correspondentie bij den minister overeenstemming was ver kregen; sommige bepalingen der vroeger vastgestelde verordening moesten vervallen, andere konden behouden blijven. Op voorstel van B. en W. werd de op 2 November 1931 vastgestelde verordening inge trokken en werd de nieuwe met al- gemeene stemmen vastgesteld. Ook de verordening inzake de bekende 21 dagen ging er zonder bezwaar door. Een vroeger genomen raadsbesluit waarbij het bedrag der zekerheid voor den ontvanger was vastgesteld op f 3000,- had geen genade kun nen vinden bij Gedep. Staten: ge- ëischt werd een verhooging tot min stens f 6000,-. Op voorstel van B. en W. werd de zekerheid op dat be drag vastgesteld; op een vraag van een lid of dit geen tegenvaller is voor den ontvanger antwoordt de voorzitter ontkennend, immers f3000 zal gesteld worden door middel van de Vereeniging van tot zekerheids stelling verplichte gemeenteambtena was gaan beteekenen. „Het was heelemaal mijn bedoe ling niet verliefd te worden," dacht hij, terwijl hij zich langzaam een weg baande, door de in en om elkaar gestrengelde kruipplanten en vreemd gevormde wortels. „Ik beschouwde haar als een lieve kleine fee, tot ik ontdekte, dat ze mijn hart in die kleine handjes van haar hadEn wat zou ze antwoorden op mijn brief?" zwierven z'n gedach ten verder. „Zal ze er iets op zeggen of me eenvoudig een idioten gek vinden, torn zoo'n vraag te doen?" Die beschouwing van de zaak was zeker niet opwekkend, en werd er niet beter op, toen de hoofdman op nieuw kwam met z'n verzoek om te rusten, maar nu nijdig. De hitte drukte als een loodzwaar gewicht en de groene schemering matte hem dusdanig af, dat 't hem toescheen of zijn ziel erdoor verduisterd werd „Een leven met haar is 't liefste, wat ik me op de wereld denken kan, gingen zijn gedachten weer verder," nadat hij nog eens 't verzoek van zijn ontevreden troepje, dat prut telend voor en achter hem sjouwde, afgeslagen had. .(Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1