Breskensche Courant De Bazar van „Het Groene Kruis". De Volkenbondsgedachte. De strijd eener vrouw Gevonden en Verloren. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. FEUILLETON Een kind als eetywolk Schitterend geslaagd. Een batig saldo van meer dan f 2000,- 41ste Jaargang Zaterdag 21 Mei 1932 Nummer 3731 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; builen Breskens l ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kaar- taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. CRA T1S oerzekering ooor de yr\ gulden bij levens- g gld bij dood wy r— gld bij ver- s-\ gld bij oer- a gld bij ver- gld bij ver- gld bij verlies dbonn€* tegen ongelukkenen Jl Jl J lange ongeschikt- II II l door S //es uan een j( bes van een jlL I I lies van een J j lies van een III van eiken oei voor de volgende bedragen: /tefc/ lot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tol uiUrJjjk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiën bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. Als iets den laatsten tijd ten aan zien van den Volkenbond frappeert, dan is het mismoedigheid en onte vredenheid met den gang van za ken in het Japansch-Chineesch con flict. Zelfs daadwerkelijke voorstan ders van den Volkenbond laten het hoofd hangen en zijn overtuigd, dat het Geneefsche instituut in de prac- tijk niets kan uitrichten. Dit is niet alleen onjuist, maar tevens buitenge meen betreurenswaardig in een tijd, waarin men meer dan ooit den Vol kenbond zijn vertrouwen moet schen ken Onjuist is de overtuiging, dat het werk van Genève niet veel om hel lijf zou hebben, nu de Volkenbond, zoo per saldo bemiddelend kon wor den opgetreden, dan toch het verlies van menschenlevens in China .niet heeft kunnen voorkomen, omdat daarbij eensdeels geen rekening wordt gehouden met de goede re sultaten, die de Volkenbond reeds mocht boeken en andersdeels niet wordt gelet op de bijzondere en ei genaardige verhoudingen van het Verre Oosten zoo onderling als tot den Volkenbond. Wat de resultaten van Genève be treft, het is bewezen, dat een drei gend conflict tusschen kleine sta ten door het optreden van den Vol kenbond in weinige dagen kan wor den opgelost. Men behoeft daartoe slechts te zien naar het Bulgaarsch Grieksch conflict. Maar heeft dat nu veel om het lijf? In ieder geval dit, dat de onderlinge Balkankrakeelen een gereede aanleiding zijn geweest om den wereldbrand te doen ont staan en het in de kiem smoren daar van dus veel onheil kan voorkomen. Maar uit een en ander volgt nog niet, dat nu de Volkenbond daartoe bij het Japansch-Chineesch conflict niet bij machte bleek, een conflict tusschen groote staten per se niet door den Volkenbond kan worden voorkomen. Twee zeer ongunstige omstandigheden, die zich ten aanzien van de verhouding van China en Japan tot den Volkenbond voorde den, mag men bij die beoordeeling niet uit het oog verliezen. Allereerst leven beide landen in een bijzondere sfeer en is het aan gereeden twijfel onderhevig, of een lichaam als de 37. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. ,,Ja dat kan men wel zeggen doch aan een bewijs te komen, dat is zoo goed als uitgesloten". „We zullen misschien in staat zijn de zaak voor elkaar te krijgen zon der tastbare bewijzen, hoewel ze na tuurlijk van veel nut zouden zijn Intusschen, zooals ik reeds zei, wordt de jonge Martin ongeduldig, en er zal iets moeten gebeuren. Hij vindt niet de minste reden in 't aanhouden van juffrouw Treverton. Nogmaals, hij vindt, dat zijn oom's brieven hier kunnen behandeld worden en dat 't huis in Drawsleystraat dadelijk ver huurd moet worden. Zijn beweegre denen zijn niet ongegrond, er is niet veel tegen te zeggen. Ik ben wel genoodzaakt te doen, wat ik kan; Volkenbondsraad die sfeer in een ommezien kan doorzien en zich daar in geheel kan inleven, doch buiten dien is de afstand Genève-Sjanghai, ondanks alle moderne verkeersver- betering toch te groot, dan dat een doeltreffende controle van uit Ge nève op de twistenden mogelijk is. Maar het door en door kennen van de sfeer, waarin het conflict is ge boren en de mogelijkheid van con- tróle vanuit Genève bestaat ten aan zien van een Europeesch conflict wel en daarom mogen wij Westerlingen vooralsnog niet aannemen, dat een conflict tusschen twee groote Euro- peesche Staten niet door den Vol kenbond zou kunnen worden voor komen. Is dus het Japansch-Chineesch conflict zeker geen maatstaf om ver der vertrouwen aan den Volkenbond te ontzeggen, de politieke, maar vooral de economische omstandig- den, waarin wij heden ten dage le ven, (dringen ons er als het ware toe om door ons aller steun den Volkenbond te versterken en mach tig te maken. Want juist de econo mische ellende heeft er de Staten alom toe gebracht om een nationale, hoogst eenzijdige oplossing te be proeven. Maar ook overal wordt be speurd, dat dit, zoo al tijdelijk ver lichting, toch zeker geen definitieve oplossing kan brengen. Het ligt ook voor de hand. Want zeker niet min der dan in het politieke, grijpen de economische vraagstukken interna tionaal in elkaar en is dus ook slechts een internationale oplossing moge lijk. Voor beide geldt: het orgaan om die internationale oplossing te verwezenlijken is aanwezig: het is de Volkenbond. Grijpt dan ook met beide handen de gelegenheid aan en steunt individueel zoowel als groepsgewijze het Volkenbondswerk. wordt ook Uw baby, als hij zijn slaap je maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het, wanneer U de roode, gesmette en stukke plekken van zijn huidje verzacht -en geneest door ze in te wrijven -met Mijnhardt's Kinder- zalf. Doos/25, Tube 40 et. Bij Apoth. en Drogisten. om aan zijn wenschen tegemoet te komen". „Het uitsluitend beschouwende uit een zakelijk oogpunt, moet ik toe geven, dat u gelijk hebt," gaf Up ton toe, „maar de gedachte, juf frouw Treverton op straat te zetten, staat me niet aan. Ik weet zeker, dat Martin 't héél erg zou vinden, als hij kon vermoeden, dat we haar haar werk afnamen en ik heb 't land het te doen". „Ik ook, en vooral in dezen tijd is 't niet makkelijk wat anders te vinden. De heele toestand is ont zettend moeilijk. Ik herinner me nooit, ooit voor zoo'n ingewikkeld probleem te hebben gestaan. Als we maar eenige zekerheid hadden om trent dien armen kerel," en de ad vocaat brak z'n zin af, besluiteloos, wat anders niets voor hem was, en de twee mannen zagen elkaar aan, voelende, dat ze op een dood punt waren gekomen. „Ik vind, dat we den jeugdigen Martin moesten meedeelen, nog één maand te wachten, vóór we verdere stappen nemen," zei hij ten laatste, „overeen maand kunnen we allicht iets wijzer zijn, dan nu. Als we tegen 'teind van Juni geen bewijzen heb ben verkregen omtrent mijnheer Het is in deze tijden wel een durf om een onderneming van eenige be- teekenis op te zetten. Maar als, met een goed doel als achtergrond, flink wordt aangepakt, dan is, zooals nu weer gebleken is, toch heel wat te bereiken. Dank zij dat bijzonder har de werken bedraagt de netto-op brengst van de bazar pngeveer f 2200—f 2300. De remise der Z.-Vl. Tramweg Mij. leende zich voor het doel bij zonder goed. Er was zeer veel ruim te, en toch, toen een 15-tal afdee- lingen waren opgeslagen en een thee-salon was ingericht, was er geen plaatsje meer onbezet. Zoo groot was de opzet en zoo groot was het aantal inzendingeen. 0 Nadat een pers-fotograaf Zater dagmiddag (het dames-comité met helpsters „genomen" had, werd de bazar geopend door de Voorzitster van het Comité, Mevr. BoomBliek, Hierbij bracht zij dank aan haar vele medewerksters; dec heer Wind van Merkesteyn (als directeur der Z. V. T. M.; de heeren Leenhouts, de Vlieger, de Hullu en Boom voor het in orde brengen der localiteit; en verder allen die op eenigerlei wijze aan het voorbereidend werk hadden geholpen. Hartelijk welkom heette zij het gemeentebestuur met secretaris en ontvanger, terwijl de tegenwoordig heid van bestuursleden van zuster- vereenigingen en dat van de eigen gemeente zeer op prijs werd ge steld. Na een korte verklaring van het doel verklaarde zij ten slotte met de beste wenschen voor haar slagen, de bazar voor geopend. Vervolgens voerde het woord de heer J. de Groote, als voorzitter der afdeeling Breskens van het Groene Kruis. Spreker verklaarde het ont staan van het idee „bazar," gaf een breedvoerige beschouwing over het werk van het Groene Kruis, bracht dank aan allen die aan het voorloo- pige welslagen hadden meegewerkt Martin's dood, dan moeten we de zaak aanpakken en ernstig overwe gen, wat er te doen staat. Bent u 't hiermee eens, mijnheer Upton? Mij lijkt het 't beste, wat we doen kun nen". „Ja, ik geloof ook, dat het 't beste is, wat we kunnen doen, zei Upton langzaam starend naar een boom in lentedos op de viezige binnenplaats, waar de kamer van den advocaat op uitzag. „Ja, dat is waarschijn lijk 't verstandigste, wat we op 't moment kunnen doen. Een anderen weg zie ik niet, intusschen zullen we nog eens alle zeilen bijzetten voor nasporingen en dan eind Juni, de zaak maar weer eens geheel frisch onder de oogen zien. Inderdaad, dit schijnt me voorloopig de beste op lossing, ik ga er mee accoord". 0 HOOFDSTUK XVI. Een reiziger. Mark Delaware had een gevoel of hij nooit anders had gedaan, dan maar door wouden getrokken, wou den, die geen mogelijkheid lieten er ooit een uitweg uit te vinden. Groen, overal groen I 'tWas als 't waden door een eindelooze zee, waar men niets anders ontwaart, en hoopte, dat de resultaten zouden zijn dat het magazijn in schitterende conditie zou kunnen komen. Een rondgang langs de verschil lende afdeelingen deed zien, welk een keur en een hoeveelheid van gaven was binnengekomen. De vele gevers, uit alle deelen van ons land en van ver daar buiten, mogen in het schitterende resultaat van de ba zar den dank van hun bijdragen zien. Wij kunnen er vanzelfsprekend niet toe overgaan, hen allen te noemen, maar voor een tweetal dienen wij een uitzondering te maken. Het zijn Mevr. DielemanMagendans te Mid delburg, die een zelf-vervaardigde schilderij schonk, welke door het gemeentebestuur is aangekocht en de fa. Van Nelle, die naast een zending van haar artikelen gratis een vertegenwoordigster met volle dige inrichting voor koffie- en thee- schenkerij ter beschikking stelde. 0 De tijdsomstandigheden in aan merking igenomen vlotte de verkoop der vele ten toon gestelde artikelen vrij goed. Maar speciaal de verschil lende attracties trokken de meeste belangstelling, wat voor een niet ge ring deel ook is toe te schrijven aan de leiders(sters) dier afdeelingen, jwaarvan sommigen over bijzondere )gaven bleken te beschikken. Speciale vermelding verdient de heer Dr. Swartels, die een paar avon den geheel belangeloos eenige in teressante staaltjes van goochelkunst vertoonde. 0 Dinsdag waren verschillende stal letjes reeds geheel uitverkocht en toen Woensdagavond aanbrak, was er heel weinig meer over. En dat weinige vond nog zijn weg over het Rad van Avontuur, waarvan de lei der de heer I. de Hullu, zeker wel een extra woord van lof toekomt. 0 dan de aloverheerschende groen heid rondom zich. De zwaar over hangende boomen benamen alle uit zicht op de lucht, door 't dichte ge bladerte kon slechts weinig licht doordringen en een groene duister heid omgaf hem. Hij snakte naar licht en frissche lucht, maar geen van beide scheen voor hem bereik baar te zijn. Aan alle kanten was hij ingesloten door een ondoordring baar woud, welks bodem bedekt was door een dikken plantengroei, als 'tware één verwarde plantenmassa en van hieruit verhief zich 'thooge geboomte, waarvan de toppen, zich samenstrengelend, een dicht blader dak vormden. Al dagen en dagen had Mark zich met 't kleine troepje inboorlingen, dat hem volgde, moeizaam een weg ge baand door dit oerwoud. Deze weg te bestempelen met den naam van pad, zou absoluut misplaatst zijn, toch was er een soort voetspoor, héél smal en kronkelend, echter nau welijks te ontwaren, uitgezonderd door de bewoners dier streken, die aan zulke vreemde wegen gewend waren. Mark was de eenige blanke van dit kleine gezelschap, dat zich nu worstelde langs dit kronkelend spoor, Een groot aantal belangstellenden woonde de toewijzing der prijzen bij op Woensdagavond. De uitslag daar van luidde als volgt: a. .Naam pop: Mevr. Salomé Klaassen. b. Aantal erwten in flesch: de heer E. Klaassen. c. Geboortedatum varken: de heer J. (de Pagter. d. Verloting gerookte ham: nr. 160. e. Verloting luiermand: nr. 291. f. Verloting spreien: nrs. 204 en 538. g. Verloting lakens en sloopen: nrs. 274 en 666. Vermeldenswaardig is, dat de win naar van de luiermand, een inwoner van Poortvliet, een bedrag van f 10,- ten behoeve van het Groene-Kruis- werk heeft geschonken. 0 En hiermee behoort deze bazar weer 'tot het verleden, waarbij we gelukkig kunnen constateeren, dat de resultaten het werk hebben ge kroond. Er is hard gewerkt, zeer hard, door velen van en buiten het comité en zooals vanzelf spreekt, spe ciaal door het dagelijksch bestuur er van. Een woord van warme hulde is hier zeker op zijn plaats. Aan al len, zonder onderscheid. Maar de beste hulde, de warmste dank zal zijn gelegen in de hulp, die dank zij deze bazar aan de lijdende in woners onzer gemeente zal kunnen worden verschaft. KAZERNE BRESKENS: Gevonden: Gouden broche met bloedkoralen. Dames-rijwiel. Portemonnaie met inhoud. Engelsche sleutel. Alsnog gevonden een zak met ge reedschap. voortdurend weer gestremd door groote kruipplanten, die hun den weg versperden en die eerst wegge hakt moesten worden, vóór ze door konden gaan. Af en toe werd halt gemaakt, omdat ze van uitputting niet meer konden, maar dan ging 'tzoo spoedig mogelijk weer verder, zweetend over 'tgeheele lichaam, hevig benauwd in die ondragelijke hitte, die door geen aasje lucht werd gelenigd, aangevallen door een on noemelijk aantal insecten en in de hoogste mate gekweld, zooals hij bij zich zelf uitmaakte, door die eeuwig groene duisternis om hem heen. Mark's gedachten dwongen zich naar een ander, héél verschillend beeld. Steeds weer, 'twerd haast een niet te verduren kwelling, verscheen voor z'n geestesoog een heerlijk heuvel landschap, waar een frissche bries overheen woei en hier en daar als 'tware ials een karpet daar neerge legd, een stuk paarse hei; dan weer een groep pijnboomen, waardoor de wind al spelende ruischte, weer ver der uitgestrekte zonnige vlakten; dit alles danste tot gek wordens toe voor Mark's vermoeide oogen. (Wordt vervolgd.]

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1