^e\a^\\naiVv)esV\es. Gewestelijk Nieuws Raads vergaderi ng Oostburg, Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Aaltje" die op waarlijk voortreffelijke wijze haar taak vervult en men mag gerust zeggen, bij allen bemind is. Moge de vereeniging nog lang van hare toewijding en offervaardigheid gebruik kunnen maken. Bij de toekenning van het ver hoogde subsidie door het gemeen tebestuur van Breskens was de wensch uitgesproken, dat zoo moge lijk in het bestuur van het Groene Kruis ook het vrouwelijk element vertegenwoordigd zou zijn. Het duur de daarop niet lang, of aan Me vrouw Keers, echtgenoote van den vroegeren predikant, werd een plaats ingeruimd. Hoezeer deze schoone vereeniging zich in aller sympathie mag verheu gen, blijkt o.a. uit het feit, dat in 1930 het ledental reeds tot 571 is gestegen. En met het stijgen van het ledental hebben de inkomsten ge-, lijken tred gehouden. Was de be-' grooting in 1914 f 255, in 1918 is zij gestegen tot f 1050. Tenslotte moet ik hier nog ver melden, dat de vereeniging een zeer gevoelig verlies heeft geleden door het vertrek van den voorzitter, den heer de Thouars, die bijna 20 jaar lang aan het hoofd stond. Ook al was ik het niet altijd in alle opzich ten met hem eens, hij heeft recht op den warmen dank en de erkente lijkheid van alle Bressianers voor de vele en langdurige diensten door hem aan het Groene Kruis bewezen. Hoewel ook hij vaak met tegenwer king te kampen heeft gehad, strekt het :hem tot eere, dat hij niet van zijn post is, weggeloopen maar heeft volgehouden zoolang hij kon. Daar aan zouden waarlijk in onze ge meente sommigen een voorbeeld kunnen nemen. Laat jk dit vluchtig overzichtje besluiten met nog aan te teekenen, dat het secretariaat, sinds het ver trek van den heer Dieleman uit de gemeente in 1919, is waargenomen tot 1925 door den heer J. A. Carels en dat na diens bedanken als zoo danig en als penningmeester optrad de heer J. Verschelling die beide functies op waarlijk voortreffelijke wijze vervult. Wanneer ik hier nu nog aan toe voeg dat tot opvolger van den heer de Thouars als voorzitter is benoemd de heer De Groote, de man die op zoo menige bladzijde in dit ver slag is genoemd en die steeds een warme belangstelling voor het Groe ne Kruis heeft gehad, dan zal het voor allen duidelijk zijn dat men moeilijk geschikter persoon voor het bestuur had kunnen aanwijzen. Moge het Groene Kruis tot heil van onze gemeente groeien en bloeien. v. Z. BRESKENS, Mei 1932. Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen," gevestigd te Leeuwar den, Groöte Kerkstraat 16. Bij vragen lezers heb ben het, recht tot het inwin nen van kosteloos advies in belastingzaken en aangele genheden van boekhoudkun- digen aard postzegel voor antwoord bijvoegen. Het invuiten van het aangiftebil jet. Wenken en raadgevingen. Nog eens: Geheel eigener bewe ging verbeterde aangiften. Aan het slot van ons- vorig artikel spoorden den wij aan tot het doen van een eigener beweging verbeterde aan gifte, wanneer daarvoor reden is. Moge dit advies zijn opgevolgd. Eer lijkheid duurt ook in het stuk van belastingen het langst. Wat haalt men zich wat op de hals, wanneer men niet alles aangeeft. Wat een „houden en keeren". AVat een le ven in voortdurende angst. Steeds bang, dat men zich vastpraat. Welk een rustig idee is het niet te weten, dat alles is aangegeven. Den In specteur recht in de oogen te kun nen zien. Daarom: Ontlast Uw ge weten. Doe eigener beweging een verbeterde aangifte. Bronnen van. inkomen. Aangege ven moet worden het inkomen van alle bronnen van inkomen. Wat een bron van inkomen is, zal zonder meer wel duidelijkzijn. Het land, dat men verhuurt, is een bron van inkomen. Het kapitaaltje, dat op bankrekening staat, eveneens. Zoo ook: Het geld in effecten belegd (ieder effect is een bron van inkomen), het geld aan derden uit geleend met of zonder hypothe cair verband de dienstbetrekking voor den vasten arbeider, de arbeid voor den lossen arbeider (voor den vasten arbeider ontstaat telkens een nieuwe bron van inkomen, zoodra hij van werknemer verwisselt, voor den lossen arbeider niet), de over eenkomst van lijfrente enz. enz. Bronnen van inkomen op 1 Mei bestaande. Men behoeft slechts aan te geven het inkomen uit op 1 Mei bestaande bronnen van inkomen. Dat beteekent dus, dat, wanneer een bron van inkomen voor 1 Mei ophield te bestaan, met het inkomen uit deze bron geen rekening behoeft te wor den gehouden. Met een enkel voor beeld willen wij een en ander even nader toelichten. Iemand heeft een smederij. Hij verdient in deze sme derij per jaar f3000,- netto. Hij wil rentenieren en verhuurt op 1 April zijn smederij met woning aan zijn beide zoons, die samen de zaak van hun vader zullen voortzetten voor f 1000,- per jaar. Op 1 Mei is de bron van inkomen „smederij" ver vallen. Zij bestaat niet meer. Er moet rekening worden gehouden met de nieuwe bron van inkomen, die f 1.000,- bruto opbrengt. Tweeërlei soort bronnen van in komen. Er bestaan twee soorten van bronnen van inkomen, namelijk a. bronnen van inkomen, die op 1 Mei reeds langer dan een kalender jaar hebben bestaan en b. bronnen van inkomen, waarmede dit niet het geval is. Voor iemand, die en kele maanden geleden een nieuwe be trekking aanvaardde, bestaat op 1 Mei de bron van inkomen korter dan een kalenderjaar. Dit is dan een nieuwe bron van inkomen. Oud ïs een bron van inkomen, wanneer zij reeds bestond bij den aanvang van het vorige kalenderjaar. Waarom deze onderscheiding. Wij maken deze onderscheiding met een bepaald oogmerk. Van beide soor ten bronnen van inkomen moet het inkomen worden aangegeven. De vraag is echter welk inkomen. Ie mand is op 1 April in een betrek king gekomen op een salaris van f 250,- per maand. Wat moet hij nu aangeven op 1 Mei d.a.v. wellicht zal men antwoorden f250,-. De man heeft immers nog maar een maand salaris genoten. Hoe logisch het ant woord ook moge schijnen, toch is het fout. Aangegeven moet worden f3000,-. Bij bronnen van inkomen namelijk, die langer dan een kalen derjaar bestaan, wordt opgegeven de netto opbrengst van het verloopen kalenderjaar. Bestaan de bronnen korter dan een kalenderjaar, dan wordt opgegeven de naar den toe stand op 1 Mei geschatte jaarop brengst. Welke gedachtengang aan de wet telijke bepaling ten grondslag ligt. Zooals de lezer zal weten, loopt het belastingjaar van 1 Mei1 Mei. De lezer zal ook weten, dat de In komstenbelasting gerekend wordt tot de belastingen naar draagkracht. Die draagkracht moet dus worden ge meten. De wet wil belastingplichti gen aanslaan naar het inkomen, dat zij van 1 Mei1 Mei zullen genie ten. Wij zeggen „zullen genieten," want op 1 Mei dus bij den aan vang van het belastingjaar is nog niet bekend welk inkomen men vanaf 1 Mei1 Mei zal hebben. Nu wordt uitgegaan van de veronderstel ling, dat de bij den aanvang van het belastingjaar bestaande bronnen van inkomen zullen blijven bestaan tot volgend jaar 1 Mei. Verder wordt uitgegaan van de fictie meer dan een fictie is het niet dat bronnen van inkomen, die reeds een vol ka lenderjaar hebben bestaan, van 1 Mei1 Mei netto hetzelfde zullen opbrengen als gedurende het laatst verloopen kalenderjaar. Maar hoe dan met de bronnen van inkomen, die niet nog een vol kalenderjaar bestonden? Het inkomen uit deze bronnen wordt op het jaarlijksche bedrag geschat. Bij de schatting be hoort echter uitsluitend rekening te worden gehouden met den toestand op 1 Mei van het belastingjaar. AARDENBURG. Vrijdag slaagde fe Goes voor het diplorma T.B.C.-Huisbezoekster of enquetrice, mejuffrouw F. van Stee Wijkverpleegster van het Groene Kruis alhier. OOSTBURG. Surseance van betaling. I. A. Risseeuw Jzn., firma Sanderse en Co. Naar wij vernemen komt het vol gende op de staat van Baten en Schulden voor: Kantoor Oostburg: Baten f 1761199,55, waaronder de gebouwen volgens boekwaarde op f 21000,-. Schulden: f 1889743,08. Saldo verlies: f 128543,53. Bijkantoor Breskens: Baten: f 109321.29. Schulden: f 114546,83. Saldo verlies: f 5225,54. Privé bezittingen: f 151580,-. Verzameling: Verlies kantoor Oostburg f 128543,53 idem Breskens f 5225,54 Verlies f 133769,07 Privé bezittingen f 151580,— Saldo Actief f 17810,93 Het muziekconcours, dat door de plaatselijke vereeniging „Har monie" in samenwerking met het Bondsbestuur georganiseerd zal wor den, zal plaats hebben op Zondag 7 Augustus a.s. op Woensdag 4 Mei 1932. 0 De voltallige vergadering wordt te 2 uur door den voorzitter geopend. De notulen worden vervolgens voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingek. stukken. Het bericht van G.S. houdende goedkeuring van het raadsbesluit be treffende de geldleening, wordt voor kennisgeving aangenomen. Veldwachter. B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van een ver ordening betreffende de benoem baarheid en de bezoldiging van den veldwachter. Dhr. Van Ginkel vindt 21 jaar een vrij lage leeftijd om ze als po litieman op de menschen los te la ten. De Voorzitter is het daarmee niet eens. Het idee van dhr. Van Ginkel wordt niet ondersteund. Hetzelfde lid informeert verder of de veldwachter georganiseerd is en of bij de samenstelling van de ver ordening met de organisatie is over legd. De Voorzitter antwoordt dat de veldwachter niet georganiseerd is en er dus ook geen overleg heeft plaats gehad. De verordening wordt vervolgens zonder hoofdei, st. goedgekeurd met aanteekening voor dhr. Van Ginkel dat hij 21 jaar te jong vindt. Arbeidsbemiddeling. B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van de verorde ning op het agentschap der arbeids bemiddeling. Bij art. 3 informeert dhr. Van Ginkel, of de raad niets over de instructie te zeggen heeft. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. vaststellen en ze ter kennis van den raad brengen. Op verzoek van hetzelfde lid zul len B. en W. de werkwijze enz. van het agentschap vaststellen en ter kennis van den raad brengen. De verordening wordt vervolgens zonder "hoofdei, st. goedgekeurd. Benoemingen, a. Plaatsvervangend secretaris. Aan bevolen wordt P. A. Bril, die met 6 stemmen (1 blanco) benoemd wordt. b. Bezoldigd ambtenaar van den Burgerl. Stand. Aanbevolen wordt M. A. Aalbregtse. Op de vraag van dhr. Van Ginkel, of een aanbeveling van één per soon voldoende is, antwoordt de voorzitter bevestigend. Dhr. Aalbregtse wordt hierna met 5 stemmen (2 blafico) benoemd. c. 2 onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Aanbevolen wordt 1. P. A. Bril, die met 5 stemmen (1 Hoekstra en 1 blanco) wordt be noemd, en 2. H. Hoekstra, die met alg. st. wordt benoemd. Ontslag. Dhr. P. B. van Hulle vraagt ont slag als grafdelver. Op voorstel van B. en W. wordt het verleend onder dankzegging voor de aan de ge meente bewezen diensten. door G. Th. ROTMAN. 106. Dat was een verrassing. Maar de zwaluw zei: „Zeg nog eens wat je daar het laatst zei. Pierewiet". „Wel," zei Pierewiet, snibbig, „be lofte maakt schuld. Of is dat soms niet waar?" Toen vertelde de zwa luw, dat er eiken avond bij zons ondergang in de vaart thuis, een klein blind meisje zat, dat aan ieder een vroeg: „Heb je Pierewiet niet gezien? Hij zou dadelijk terugkomen, als hij zijn oom den dokter ge vonden had 107. Nu werd Pierewiet bloedrood van schaamte. „O foei," riep hij, „dat heb ik heelemaal vergeten! Gauw gauw, ik wil dadelijk terug, naar het kleine meisje!" (snikte hij en hij stampvoette van wanhoop. „Ja maar, dat gaat zoo maar niet," zei de zwaluw. „Het is daarginder nu winter en er is zeker geen enkele vogel die je nu terugbrengen zal. Er is maar één kans: de Vosgans. Die kan je misschien meenemen naar den overkant van de zee. Maar ver der gaat hij niet en wat moet je daar dan in zoo'n vreemd land be ginnen? Je zou misschien nooit thuis komen". ,,'tKan me niet schelen," zei Pierewiet, „als ik maar aan den overkant ben". Nadat de pensioensgrondslag van den burgemeester in overeenstem ming is gebracht met zijn salaris, komt de Rondvraag. Dhr. Van Ginkel zou graag eenige inlichtingen ontvangen over de ka bellegging en vraagt daarom: Wie doet het werk? Is het aanbesteed? Onder welke voorwaarden? Wist de aannemer welke menschen hij kreeg? Heeft hij recht tot ontslag-geven? Spr. stelt deze vragen omdat des morgens van de vele menschen die zich hebben aangemeld, er nog al eenigen zijn teruggezonden. Spr. zou graag willen weten wie dat recht had? Verder wenscht spr. te weten, wat de reden is dat nog niet aan de sloot begonnen is. Er is toch be loofd, dat direct begonnen zou wor den. Voor de menschen is het een reuze-tegenvaller. De Voorzitter beantwoordt dhr. Van Ginkel. Het werk wordt uitge voerd door de P.Z.E.M. in eigen werk en is dus niet aanbesteed. Dit is door de gemeente goedgevonden op voorwaarde dat werkloozen in dienst zouden worden genomen. Er waren er een 40-tal noodig. Daar de voorzitter meende dat verschei- denen die ingeschreven stonden wel licht werk zouden hebben, zijn er meer gewaarschuwd dan noodig wa ren; zeker ook al door het slechte weer hadden er geen of zeer weini gen werk; vandaar dat er terugge zonden zijn. Wat de sloot betreft, hieraan kan niet begonnen worden voordat de goedkeuring van den Inspecteur ont vangen is. Zoodra die komt, wordt direct begonnen. Dhr. Van Ginkel: Tegen welk loon wordt gewerkt? Voorzitter: Tegen het uurloon, zooals de P.Z.E.M. dat geeft en dat in ieder geval hooger zal zijn dan het werkloozenloon. Dhr. Van Ginkel: Ik hoop het, want het zou een schande voor de P.Z.E.M. zijn, als het niet zoo was. Wie heeft die 40 menschen uitge kozen? Want er loopen daaromtrent eigenaardige geruchten. Voorzitter: Dat is door de chef van de P.Z.E.M. gebeurd. En juist hieruit blijkt dat het aannemen on partijdig is geschied, want die man kent de menschen niet. Dhr. Van Ginkel betwijfelt dit. Hij heeft inlichtingen verkregen, waaruit zou blijken dat de gemeente werkman op de keuze invloed heeft gehad. Daardoor is een blaam op de niet-gekozenen geworpen. Maar ook voor de gemeente-werkman is een dergelijk praatje niet plezierig. Om die reden zou spr. een nader on derzoek ingesteld willen zien. De Voorzitter gelooft het praatje niet. Alleen reeds uit het feit dat er onder de niet-gekozenen flinke lui genoeg zijn, blijkt dit. Dhr. Van Ginkel is verder niet te spreken over het talmen van den Inspecteur. Met 40 werklui zal het werk aan den kabel gauw klaar zijn en dan zitten we weer. Als B. en W. er eens wat meer achterheen zaten zou de goedkeuring er wel gauwer zijn. Desnoods moet er da gelijks naar geïnformeerd worden. De Voorzitter is van oordeel dat ieder der betrokkenen zijn plicht doet. Dhr. Van Ginkel betwijfelt dit, wat door den Voorzitter toegeschre ven wordt aan onbekendheid met de feiten. SCHOONDIJKE. BURGERLIJKE STAND, over de maand April 1932. GEBOORTEN: 18, Elizabeth Janna, dochter van D. van Doezelaar en van L. Scheele; 19, Maria Cornelia Hendrika, doch ter van A. Scheele en van D. Plad- det; 20, Geertrui, dochter van F. de Kraker en van S. J. Kaijser; 21, Adriaan, zoon van K. de Koeijer en van T. Huijssen. HUWELIJKEN: 7, Marinus Goedhals, oud 23 jaar, j.m. en Regina Prudentia Delnad, oud 18 jaar, j.d.28, Jacob de Wil de, oud 20 jaar, j.m. en Pieternella Maria van Lare, oud 19 jaar, j.d. OVERLIJDEN: Geene. INGEKOMEN: M. Oppemeer van Axel; C. M. de Wever van IJzendijke; P. Goos- sen van IJzendijke; Adr. Guiljam van Groede; Wed. J. Kotvis van Groe- de; I. J. Verduijn van Oostburg. VERTROKKEN: C. van Gilst naar ColijnsplaatJ. A. J. Tellier naar Oosterland; J. van Doezelaar naar Terneuzen; J. M. de Vos ,naar Biervliet; E. van Op- durp naar Groede. WATERLANDKERKJE. BURGERLIJKE STAND. over de maand April 1932. GEBOORTEN: 28, Janna Sara, dochter van J. den Decker en van P. Merrelaar. HUWELIJKEN: Geene. OVERLIJDEN: 26, Leonie Marie de Lille, oud 44 jaar, echtgen. van Alph. L. Pijcke; 26, Remi Camiel Gustaaf van de Vijver, oud 11 maanden, zoon van G. J. van de Vijver en van M. A. van de Waeter. INGEKOMEN: J. P. Enters van 's-Gravenhage; D. van Belleghem van Aardenburg. VERTROKKEN: J. M. Poissonnier naar Oostburg. BURGERLIJKE STAND. GROEDE. GEBOORTEN: over de maand April 1932. 4, Janneke Tanneke, dochter van C. dè Groote jen van T. H. Pieters; 4, Cecelia Louisa Celestina, dochter van Th. I. Verschoore en van H. F. A. van de Waeter; 24, Anny Alice Marie, dochter van C. S. van

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2