Breskensche Courant 200 25 Van allen grond ontbloot De strijd eener vrouw Mundus f" Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. FEUILLETON Buitenland Binnenland 41ste Jaargang Zaterdag 16 April 1932 Nummer 3722 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725. Bui tenland 3J50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën woeden aangenomen tot uiterlijk S uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertenliên bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abounds legen ongelukken, en mei «oor de volgende bedragen: gulden bij levens- f x-\ gld bij dood gld bij ver- m» s-\ gld bij ver- i gld bij ver- lange ongeschikt- i t BI 1 door j lies van een J| ^es üan een 2*1/ 1 lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies li# üan e^en anderen vinger o De vorige week plaatsen wij het bericht, dat de gemeente wilde over gaan tot het instellen van een cy clostyle-dienst. De Midd. Crt. nam dit over, om echter in het nummer van Dinsdag j.l. te verklaren, dat ons bericht van allen grond ontbloot was. De redactie had dit uit „goede bron" vernomen. Wanneer men constateert dat het bericht van allen grond ontbloot is, dan wil dat zeggen, dat het uit den duim is gezogen. Dat wij onze lezers iets hebben willen wijsmaken. De „goede bron" der Midd. Crt. wrijft ons dus wel iets ernstigs aan. En zoo zijn wij verplicht, aan te toonen, dat hij verstandiger had ge daan, zijn ontkennende wetenschap niet te gelde te maken. Wij -kunnen dit echter niet aantoonen, zonder een heel klein tipje op te lichten van den sluier die veel van ons gemeentelijk gebeuren bedekt. De verantwoording van eventueele gevolgen, die hier uit mochten voorkomen, verwijzen wij reeds hier terug naar de „goede bron," die ons noodzaakt dit artikel te schrijven. O De opmerkzame lezer zal zich reeds verwonderd hebben afge vraagd: Waarom is het bericht niet tegengesproken in dit blad en wel in de Midd. Crt., die het toch slechts indirect plaatste? Het antwoord kan alleen luiden: Omdat de berichtgever wist dat wij de tegenspraak niet zouden op nemen zonder commentaar. Want: Ons bericht is niet van allen grond ontbloot. Integendeel, het is gebaseerd op inlichtingen en feiten, waaraan niet te tornen valt. -O Vóór we deze noemen, dienen we enkele lezers de volgende toelichting te verstrekkenEen cyclostyle is een vermenigvuldigingstoestel, waarmee eenige honderden afdrukken kunnen worden verkregen van wat op een geprepareerd vel, dat stencil heet, is geschreven of getypt. Voor de gemeente is zoo'n apparaat aange schaft in de tweede helft van het 28. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. „Je hebt in geen tijden iets van hem gehoord," vervolgde David op z'nnijdasserigen toon. „Wat is er ge; beurd, dat hij niet schrijft, het is alles wel zeer onbevredigend. We ken en weken nu al, dat je geen brief krijgt, ik begrijp er niets van". Honor liet 't werk uit haar be vende handen vallen en keek haar broer met een verwijtenden blik aan. „Lieve David, 't is werkelijk niet zoo vreemd, dat ik den laatsten tijd geen brieven van Guy heb gehad. Toen hij 't laatst schreef, moest hij weer 't binnenland in en waarschuw de hij me, dat 't wel eens moeilijk kon zijn, er brieven weg te krijgen. Ik wou, dat ik meer voor jullie kon doen, maar ik geloof niet, dat ik er vorige jaar, tijdens de meubileering van het verbouwde gemeentehuis, ten einde tegemoet te kunnen komen aan den wensch van enkele raadsle den, om de stukken voor een raads vergadering in afschrift te mogen ontvangen. Althans, dat is officieel als reden opgegeven in een raads vergadering, waar werd gevraagd, of op de secretarie ook de noodige zuinigheid in acht kon worden ge nomen. Deze vraag zinspeelde juist op het onderhavig apparaat, dat de gemeente een slordige f 300 heeft gekost, terwijl voor het opgegeven doel een toestel van ongeveer f 50 meer dan voldoende was geweest. Na deze toelichting komen we tot de eigenlijke zaak. Wij beweren: a. dat in een vergadering van de Vereeniging van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers inW.Z.- VI. aan andere gemeenten is aange boden, gebruik te maken van ge noemde cyclostyle, op bepaalde voor waarden. Dit moest noodzakelijk leiden tot het promoveeren van de cyclostyle tot een tak van dienst. En daar we [niet mogen aannemen dat het aanbod is gedaan zonder dat B. en W. er iets van afwisten, kan „met zekerheid" 'worden gezegd, dat het gemeente-bestuur het voornemen heeft [gehad, tot de instelling van een cyclostyle-dienst te komen. Het feit dat niemand er gebruik van wenschte te maken, verandert aan het opgezette plan niets. Wij beweren verder: b. dat in den laatsten tijd werk is geleverd aan particuliere vereenigin- gen. Zonder cyclostyle-dienst, dus bij wijze van uitzondering, was voor het gebruik van het apparaat toch zeker de toestemming van B. en W.noo- dig geweest. Deze is niet gevraagd, zoodat we moeten aannemen, als vaststaand, dat er een dienst is. Bovendien, er zal toch eenige vergoeding moeten plaats vinden, daar de gemeente zul ke onkosten niet kan en niet mag dragen. De conclusie ligt voor de hand: er is een dienst, officieel erkend of verzwegen, óf er heerschen ter secretarie toestanden die niet door den beugel kunnen. En hiermee hebben wij, dunkt ons, gens zoo'n goed salaris zou krijgen, als Guy me geeft, 't is toch een heele steun, is 't niet?" „Zeker is 't een steun," gaf haar broer met tegenzin toe, „maar soms voel ik me, Honor, of ik aan 't eind van m'n krachten ben, voorna melijk als ik Molly en den jongen aanzie, 't Is zoo'n teer ventje, "hij ziet er uit, of een windvlaagje hem omver zou kunnen blazen. Ik vond 't zéér matig, dat hij moest komen maar nu hij er eenmaal is, zou ik hem voor geen goud meer willen missen, en ik kan niet hebben, dat hij er zoo smalletjes en bleek uit ziet". Honor's hart kromp ineen, toen ze de verdachte trilling hoorde in zijn stem. Oh, hij was sukkelig, zeker, en verbazend moeilijk tot iets aan te zetten, maar, hij was ten slotte haar eenigste broer, en z'n heele leven had hij op haar gesteund, haar heele leven had ze over hem gemoederd. „Kom, ouwe jongen, wat is dat nou, daar denken we niet aan, hoor, de kleine David te gaan verliezen," zei ze opgewekt. „Hij heeft ten slotte nog geen gebraden os of een heel schaap noodig. We spelen 't met elkaar best klaar zóó, en zeker zal ik gauw bericht van Guy krijgen. overduidelijk aangetoond dat ons be richt niet precies van allen grond ontbloot was. 0 Wij hopen alleen dat de bericht gever der Midd. Crt. het zich tot een plicht zal rekenen, het boven staande te ontzenuwen en zijn eigen bericht waar te maken. En niet in een ander maar in dit blad. Hij kan daartoe over alle mogelijke plaats ruimte beschikken. Doet hij het niet, dan volgt o.i. daaruit alleen dat hij zijn eigen vruchtbare duim voor die van een ander heeft aangezien, ten koste van de Midd. Crt. een prachtfiets Verkrijgbaar in iederen goeden rijwiel handel. Fabrikante Firma Gébrs. KAAN, Middelburg. Hoe summier wij de vorige week ook de verschillende moeilijkheden, die de Londensche Donauconferentie te overwinnen zou hebben, bespra ken, de wel zeer droevige afloop dezer conferentie heeft bewezen, dat de in dit overzicht genoemde moei lijkheden inderdaad onoverkomelijk zijn gebleken. De politieke belangen, hebben ook hier de economische noodzakelijkheden belemmerd en verhinderd tot werkelijkheden te wor den. De schrik en in vele gevallen de verontwaardiging om de daverende mislukking van deze Londensche conferentie is intusschen zoo adembenemend snel leven wij tegen woordig alweer vergeten. De ver kiezing van een rijkspresident in Duitschland heeft de aandacht der wereld getrokken en afgeleid van tal van andere zaken, die toch een nauwlettenden aandacht meer dan waard zijn. Zooals de lezer natuur lijk reeds weet, is Hindenburg met een absolute meerderheid van stem men herkozen tot rijkspresident. Wat is echter de beteekenis hiervan? Is die beteekenis wel zoo buitenge woon groot? In verband met de even Ik moet niet onredelijk zijn. Als brieven moeilijk weg zijn te krijgen, kan ik ze ook niet verwachten. Ik weet, dat hij schrijft, wanneer hij maar kan". Ze keek bezorgd, maar probeerde gewoon te praten en voor een oogenblik kwam 't in David op, aandacht aan haar te schenken en z'n eigen moeilijkheden eens eventjes op zij te zetten. „Arme Honor," zei hij hartelijk, „het is ellendig voor je, niet ,te weten, waar Martin zit, of wat er ge beurd kan zijn. We schijnen wel onder een zéér ongelukkig gesternte geboren te zijn," eindigde hij, weer terugzakkend in moedeloosheid, wat schijnbaar onvermijdelijk is bij dat soort mannen. „Oh nee, dat zijn we niet". Honor vouwde haar naaiwerk op, en stond op met een heftigheid, die over tuigend genoeg was. „Ik geloof niet in een gelukkig gesternte, ik geloof in een eigen wil, en dat we onze eigen zaakjes op moeten knappen. Ongelukkig gesternte, wat een be spottelijke onzin, omdat nou niet al les uitvalt, zooals wij 't precies zou den wenschen, het is gekheid te praten over ongelukkig zijn. Ik ben zeker, héél gauw wat van Guy te hooren; van een man die ergens ver onverwachte als groote stemmen winst die bij deze tweede verkie zing de nat. soc. candidaat Hitier wist te behalen, zou men geneigd zijn, met grooten klem den buiten- landschen beschouwer der Duitsche toestanden toe te roepen: overschat toch vooral niet het feit, dat Hinden burg herkozen is. Vergeet niet, dat de stemmen die thans voor Hinden burg vereend konden worden in wer kelijkheid uiteenvallen over eenige tientallen partijen en dat onder deze stemmen nog een behoorlijk aantal zijn, die op Hindenburg hebben ge stemd, omdat de persoon van Hin denburg voor hen niet passeerbaar was, maar die bij rijksdag- en land dagverkiezingen waarschijnlijk niet geaarzeld zouden hebben hun stem op meer rechtsche partijen uit te brengen. En over twee weken zijn de Pruisische landdagverkiezingen aan de orde. Het moet onder deze omstandigheden, zelfs wanneer Hit- Ier met zijn partij geen stemmen winst meer zouden kunnen behalen in de tusschenliggende paar weken, al heel merkwaardig loopen, wil de nat. soc. partij in den Pruisischen landdag niet de meerderheid ver krijgen. En dit beteekent waarschijn lijk, dat dan binnen niet al te langen tijd, bij eventueel noodzakelijk ge worden rijksdagverkiezingen, zij ook daar wel de meerderheid zullen krij gen. En dan? Het is moeilijk op deze vraag een antwoord te geven. Voorshands is dit ook nog niet noo dig. Wel is noodig, dat men zeer ernstig rekening houdt met een over neming van de macht van Duitsch land door de nationaal socialistische partij. Daar kan geen overwinning van Hindenburg iets aan veranderen. Het is een niet meer te loochenen feit, dat de nationaal socialistische partij, hoe men haar ook ver der beoordeelen moge, ondanks het feit, dat zij voor haar verkiezings propaganda geen gebruik mocht ma ken van de -radio, die wel voor Hindenburg open stond, ondanks het feit, dat de nationaal socialistische dagbladen herhaaldelijk en voor Iangdurigen tijd werden verbonden, ondanks nog verscheidene belemme rende bepalingen, toch klaarblijke lijk nog voldoende aantrekkings kracht kan uitoefenen om een aantal menschen in haar gelederen te trekken, dat in één partij slechts tot de groote uitzonderingen behoort. Daar moet rekening mede gehouden worden. Ook voor de practijk van in de binnenlanden reizende is, kan je niet wekelijks brieven verwachten, alles heeft z'n oorzaak! Nou ga ik eens kijken, of ik Molly een handje met de baby kan helpen, ze wordt er zoo moe van, alles zelf te doen. Maar, geef den moed niet op, dat moeten we geen van allen doen". Ondanks haar moed-insprekende woorden en haar vroolijke manier viel 't Honor héél zwaar, opgewekt te blijven en bij haar broer en z'n vrouw de opgewektheid er eenigs- zins in te houden, die toch al beiden geneigd waren altijd de donkere zij van alles te zien en Honor drukte haar eigen angst stelselmatig den kop in om maar al haar kracht om te helpen te kunnen geven aan 't moedelooze span. Ze was bijna ziek van angst over Guy en hoe ze 't ook probeerde, ze kon haar angst niet wegredeneeren. Zijn brie ven, die eerst geregeld kwamen, ge tuigden van. groote liefde voor haar, maar nu al sinds weken was dat opgehouden en hoewel zij haar brie ven bleef sturen naar 't adres, dat hij 't laatst had opgegeven, lag 't vóór de hand te veronderstellen, dat ze hem niet bereikten. Ze wist maar al te goed, dat hij naar een veraf gelegen, héél weinig bekend deel de toekomst. Zoo ver, wat Duitschland betreft. Te Genève heeft men ook de werk zaamheden weer hervat, het eerst in de ontwapeningsconferentie. Daar heeft de Amerikaansche gedelegeer de practische voorstellen ingediend, betreffende de afschaffing van oor logsmiddelen van de landmacht, als tanks, verplaatsbare kannonen, gif gassen ed. Het voorstel zal worden bestudeerd, zooals met voorstellen gebruikelijk is. Het voorstel heeft ook reeds ontstemming gewekt, het geen helaas ook bij voorstellen ge bruikelijk is. De ontstemde is dit maal Tardieu, die van meening is, dat het voorstel slechts een gedeelte behandelt van het terrein, dat in zijn voorstellen, die reeds geruimen tijd geleden werden ingediend, om vatten, zoodat "hij meent, dat zijn voorstellen den voorrang verdienen. De andere mogendheden zijn het hiermede niet eens, zoodat voorloo- pig weer stof voor onderhandelen en debatteeren te over is. In China is de toestand volkomen onbegrijpelijk geworden. De berich ten zijn even verward als een kluwen waar een kat mee gespeeld heeft. Men hoort slechts van onderhande lingen die afgebroken worden, die aangeknoopt worden, die mislukt zijn en voortgezet worden, zonder, dat iemand nu eigenlijk precies kan ver tellen, waarover onderhandeld wordt, wat de eigenlijke bedoelingen der onderhandelingen zijn en wat tijdens die onderhandelingen elders wordt uitgevoerd. Het is diep treurig, maar men moet er zich bij neerleggen. Voorloopig weten wij van China niets. Wat zich daar afspeelt is ook voor ons van het grootste belang. Wij zullen echter moeten afwachten of er nog een uitgebreidere en juiste re berichtgeving zal komen. Dr. J. Th. de Visser. Woensdagnacht is in het Roode Kruïsziekenhuis te 's-Gravenhage op 75-jarigen leeftijd overleden dr. J. Th. de Visser, oud-minister van on derwijs, voorzitter van den Radio- raad. H.M. de Koningin, die zulk een intense belangstelling aan den dag legt voor hen, die door de moeilijke economische omstandigheden zijn ge- van Midden-Azië was getrokken, hoewel hij haar niet precies had kun nen zeggen, wóar hij zou zitten en haar angstige gevoel was allesbe halve verminderd door 't feit, dat Guy's advocaten zijn voortdurend blijven zwijgen, ernstig inzagen. Er kwam bij, dat 't geld, dat Guy haar had achtergelaten als betaling van haar salaris tijdens zijn afwezig heid, sterk verminderde en ze zag er ontzettend tegen op, 't zij den heeren Deane, de advocaten, 't zij Guy's compagnon in Parijs, Mr. Up ton meer te vragen. Ze voelde wel, dat 't eigenlijk bespottelijk was, hier huiverig voor te zijn, ze verweet zich haar overdreven gevoelens in dit opzicht, maar oh, de gedachte alleen, dat ze om Guy's geld zou vragen, terwijl hij er niet was, kon ze niet uitstaan. - Deze gedachten hielden haar bezig op dien morgen, na haar gesprek met David, op weg zijnde naar haar werk deze, zoo wel als allerlei nare dingen over Guy zelf. Hoe flink ze ook was, twijfel en angst kwamen telkens weer bij haar boven en alleen door sterke wilsinspanning lukte 't haar de ge dachte aan een ongeluk, van zich af te zetten. ÏWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1