Breskensche Courant 200 50 40 25 Lui- M Tüinhw. Nieuws van bet Zendingsveld. De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland Binnenland FEUILLETON Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Woensdag 13 April 1932 Nummer 3721 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertantiën worden aangenomen tot uiterlijk f uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIÈN: Van 5 regels f 0,75 iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertentiën bij regelabonnemenl grootc korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abounds tegen ongelukken, en mei voor dó volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- gld bij dood wy r— gld bij ver- lange ongeschikt- JI Jl J door j lies van een heid tol werken een ongeluk hand of voet v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i gld bij verlies Jij van eiken anderen vinger Hindenburg met absolute meer derheid tot Rijkspresident ge kozen. Het voorloopig officieele eindre sultaat van de presidentsverkiezing luidt Hindenburg 19.359.642. Hitier 13.417.460. Thalmann 3.606.383. Ongeldig 8.204. Hindenburg is dus met een abso lute meerderheid tot Rijkspresident gekozen. 83 pCt. der kiezers brach ten hun stem uit; Hindenburg heeft 708.000 stemmen meer verkregen dan bij de eerste verkiezing, terwijl Hitier er in slaagde zijn stemmen- aantal met twee millioen op te voeren. Scheurleer en Zoonen gesloten. De bekende bankiersfirma Scheur leer Zoonen in Den Haag deelt mede genoodzaakt te zijn hare kan toren in Den Haag en Scheveningen te sluiten. Zij zal surséance bij de rechtbank aanvragen. Zij deelt ver der mede, dat de toevertrouwde ef fecten volledig aanwezig zijn. Kali, Schadelijke dieren. Nachtvorst. In een vorig artikeltje hebben wij de aandacht er op gevestigd dat de kali niet alleen als voedingsstof on ontbeerlijk is voor het verkrijgen van volledige oogsten, maar dat de kali meststoffen door hare nevenwer kingen tevens in vele gevallen den land- en tuinbouwer op andere wijze te hulp komen. Wij wezen reeds op het „blauw" worden der aardap pelen, wat voorkomen wordt door een flinke kaligift, op het eigen aardige euvel in de uien, eveneens door kali tegen te gaan, op het be strijden van onkruid door gebruik van fijngemalen kaïniet, enz. In een volgend artikeltje beloofden wij nog 27. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. „Ik wou voor ik weet niet wat dat U meeging, mijnheer Mando- ver," en vol vriendschap zag hij den ouderen man in 't krachtige gladgeschoren gelaat „U zoudt een geweldige steun zijn". „Expedities in de onbekende ge bieden van Afrika is niets voor man nen van zestig met witte koppen,' was 't lachende antwoord, „wij moe ten thuis blijven en heel gedwee over jou avonturen lezen". „Ja, dat is zeker gedwee," mengde Lettice zich opgewonden in 't ge sprek, ze stond dicht naast Do rothea, vastbesloten deze zoo goed mogelijk door dit moeilijke half uur heen te helpen, opeens beseffende, hoe 't haar moest aandoen. „Ik heb U nooit heelemaal vergeven, Mijn heer Mandover, dat U, me niet mee enkele andere nevenwerkingen der kalimeststoffen te bespreken. Wij beginnen dan met eenige me dedeelingen te doen over de gunstige, resultaten welke in Duitschland wor den verkregen bij de bestrijding der bloedluis met kalizout. Over bloed- luis is al heel wat te doen geweest, veel middelen aangewend die weinig of geen doel troffen. Met belangstel ling zullen daarom de boomgaard- bezitters kennis nemen van de re sultaten door het uitstrooien van ka lizout, dus gewoon ais bemesting, en met bespuiting der aangetaste plaat sen met een oplossing van 3 ons kalizout in een emmer water. De beste tijd van besproeiing is in de maand Juni. Wij achten het wel de moeite waard hierop te wijzen, en hopen dat vele bezitters van boom gaarden, welke door bloedluis wor den bezocht, proeven in deze rich ting zullen nemen. Wat hier boven vermeld is van bloedluis geldt ook voor bladluis. Ook hier zijn proeven genomen welke met gunstigen uit slag zijn bekroond, vooral bij bestrij ding van bladluis bij aardappelen. Deze plaag werd door een kalibe mesting geheel bestreden. Van enkele zijden is nog gevraagd over de bestrijding van slakken door gemalen kaïniet en kopersulfaat. Dit middel heeft bij een groot aantal genomen proeven zeer goede, soms verbluffend goede, resultaten gege ven. Fijngemalen kopervitriool (geen kristallen, zooals die in den handel voorkomen), wordt gemengd met fijngemalen kaïniet in de verhouding ïpl.m. op 20. In den vroegen morgen als het nog bijna donker is, en de slakken dus nog kruipende zijn, wordt dit mengesl met de hand, of met een kunstmeststrooier uitge zaaid, in een hoeveelheid van 400 K.G. per H.A. Dus 380 K.G. ge malen kaïniet en 20 K.G. kopersul faat. De slakken, welke met het kopersulfaat in aanmerking komen beginnen zich heftig te kronkelen, waardoor zij, zelfs bij de geringe hoeveelheid, die uitgestrooid wordt, spoedig meer en meer kopersulfaat op hun lichaam krijgen, waarna zij in korten tijd sterven. Wij begeven ons nu op geheel ander terrein en bespreken nog in het kort de invloed van een kalibe mesting op het nachtvorstgevaar. Hier is het Ir. G. G. Bolhuis te den. „Misschien," voegde hij er op wou laten gaanl Eens zal ik zelf een expeditie op touw zetten, uit sluitend ondernomen door vrouwen. Ik geloof niet, dat ik bang zou zijn zelfs in 't hartje van Afrika". „Ik kan me U tenminste niet voorstellen, ook maar voor iets bang zijnde," gaf Mandover lachend ten antwoord, beiden hadden 't ge voel Dorothea de laatste moeilijke momenten zooveel mogelijk te moe ten afleiden „U hebt niet 't soort uiterlijk, wat bange menschen heb ben". „Toch zou ik wel angst kunnen hebben voor iets kleins, terwijl ik misschien moedig zou zijn ais ik een leeuw of een rhinoceros ontmoette, maar ik zou 't geloof ik, niet zijn voor griezelig kruipend gedierte, dat is zóó vlug! Stel je voor, b.v. zoo'n hééle hoop zwarte torren bij elkaar! Brrr, ik zou geen aasje moed over hebben, als ik allemaal van dat wrie melende goedje tegen kwam". Net toen Lettice dit gezegd had, was 't laatste oogenblik aangebro ken. De portieren werden gesloten en vlug moesten de reizigers in stappen. Mark trok zijn tante naar zich toe en omhelsde haar met in nige hartelijkheid. „Zorg goed voor Uzelf, hoor m'n waardevol Tantetje, U hebt Uw ver loren neef terug, vóórdat U goed en Wageningen welke hieromtrent proe ven genomen heeft. Reeds in 1928 schreef deze Heer in het Landbouw kundig Tijdschrift een artikel: „Ka libemesting en nachtvorstgevaar," waarin hij de uitslag dezer proeven vermeldde. Wij kunnen deze proeven hier niet in hun geheel beschrij ven, wij volstaan alleen met het eind resultaat mede te deelen, waar het heet: „maar toch weten wij dan, dat wij met een flinke kalibemesting onze aardappelplanten een rugge- steuntje tegen nachtvorsten geven". Bovenstaande is van zeer groot belang nu de teelt van vroege aard appelen zoo'n groote vlucht genomen heeft en deze waarschijnlijk nog grooter zal worden. Bij aardappelen oefent de kali dus een buitengewoon gunstigen invloed uit, geeft niet alleen een hooge op brengst door de onmisbare voedings stof kali, maar bestrijdt tevens het „blauw," de bladluis en, bij nacht vorst, ook het gevaar van bevriezen. Wie weet voor welke verrassingen wij, ook op dit gebied, nog komen te staan I Verkeerslessen van den A. N. W B. o 8e Les. Klim niet op een auto, wagen of tram! A NWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND en het is zijn eigen schuld, want hij beging de onvoorzichtigheid om achter op de snel rijdende vracht auto te willen klimmen en is daar bij op zijn neus gevallen, vlak vóór den motorrijder, die onmogelijk zóó snel kan stoppen, dat hij een onge1 luk voorkomen kan. Op het rechterplaatje zijn twee jongens achter op een langzaam rij dende kar geklommen en dat is ook gevaarlijk. Zie maar wat er gebeurt. De voerman moet ineens zijn paard inhouden voor een auto, die uit een zijstraat komt, en door dat plotselin ge inhouden raakt die eene jongen achter op de kar leelijk in de klem. Zijn handen steekt hij van schrik en pijn in de hoogte en zijn beenen zie je niet, want die zitten bekneld tusschen de kar en de auto die er achter tegenop rijdt. De chauffeur kon die botsing niet voorkomen, want die wist niet, dat de voerman zoo ploseling zou moeten stoppen (omdat er van rechts een auto kwam) en verplicht was zijn paard in te houden, want het verkeer van rechts gaat voor. In die tiende les wordt dat nader behandeld. Op allebei de teekeningen van dit plaatje begaan de jongens een groote onvoorzichtigheid. (Hier kon niet af gebeeld worden hoe het goed en hoe het verkeerd is, want het mee rijden achter op een auto of op een kar is altijd verkeerd). Op het plaatje links wordt een jongen (het zal Piet wel weer we zen door een motorfiets overreden wel beseft, dat hij weg is, en ik breng van allerlei mee terug!" „Als je jezelf maar veilig terug brengt, m'n jongen, dat is 't eenige wat er op aan komt," Dorothea's stem klonk wat onvast, maar haar oogen stonden helder, „Lettice en ik zullen wel öp elkaar passen". „Wees zoo veel met haar, als je kunt". Mark keerde zich tot Lettice en een moment hield hij haar hand stevig in de zijne, „jullie passen bij elkaar, 't Is een ellendig woord „vaarwel," voegde hij er met plotse linge heftigheid aan toe, haar hand bijna fijnknijpend, zoodat ze nauwe lijks een gilletje kon onderdrukken, en 't volgend oogenblik zagen Do rothea en zij gearmd, dicht tegen elkaar aanstaande, 't laatste van Mark, die naar hen wuifde van uit den zich langzaam in beweging zet- tenden trein Dorothea bleef zoo staan, tot de laatste wagen van den trein om den hoek verdwenen was, dan keek ze Mandover aan, haar oogen vol tra nen. „Hij is altijd als een zoon voor me geweest," zei ze eenvoudig. „Hij zal altijd als een zoon voor U blijven, hij zal terugkomen en U toonen, wat een goed zoon hij is," haastte Mandover zich te antwoor- eens aan toe, en 'tleek net of de woorden er uit kwamen, buiten zijn Klachten en zorgen. Het Zendingsbureau verzoekt ons plaats voor het volgende: Klachten en zorgen beheerschen tegenwoordig veler gedachten en ge sprekken en men kan geen krant opnemen of men stuit onmiddellijk op deze beide. In zeer vele gevallen is dat ook geen wonder, want onder zorgen gaat bijna ieder gebukt en tot klachten is zeker dikwijls aanleiding. Daarom is het zoo opwekkend en bemoedigend, dat wij niet klagen en ook niet behoeven te klagen, noch mogen klagen. Zeker, wij hebben bij lange na niet het bedrag gekregen dat wij volgens de raming noodig hadden voor het eerste kwartaal, maar wij hebben toch ook niet min der gekregen dan in het eerste kwar taal van 1931 en dat stemt ons tot dankbaarheid, want het zou niet vreemd zijn geweest als het tegen deel het geval ware. eigen wil om, „misschien wilt U me wel toestaan, dat ik eens op een Zondag met de auto aankom, om wat te praten over Mark?" „Dat is héél vriendelijk van U, en ik zal 't erg prettig vinden," ant woordde Dorothea nog onder den indruk en haar stem niet heelemaal meester, „ik vind 't altijd heerlijk met iemand over Mark te spreken, die hem waardeert". En geen van beiden merkten de veel begrijpende uitdrukking vol ver holen pret op in Lettice's oogen, noch 't glimlachje, dat even haar mondhoeken deed trillen. HOOFDSTUK XIII. Angst. „De hemel weet, wat er van ons allemaal worden moet!" zei David Treverton en zijn gezicht en stem verrieden overgroote moedeloosheid. „Ik kan er ternauwernood komen, zelfs met jou hulp erbij, Honor. De dokter en de zuster, 't heeft allemaal zooveel gekost; en Manda- loree wordt steeds onzekerder". Honor vroeg zich af, wat haar broer wel gezegd zou hebben, had hij geweten, dat de boel bijna op springen had gestaan, nu al ruim een jaar geleden, en ook vroeg ze zich af, zooals ze 't de laatste maan den al telkens gedaan had, hoe en Geen klachten dus. Ook geen zor gen? Och, feitelijk zijn wij hier nooit zonder zorgen, omdat wij nooit kun nen zeggen: nu zijn wij er. En ook momenteel zijn wij er niet en zijn er dus zorgen. Wat er aan giften inkwam was noodig voor de loo- pende betalingen en daarbij doet zich nog steeds de in 1931 te weinig ont vangen f 100.000 pijnlijk gevoelen, zooals vanzelf spreekt. Een deel der inkomsten van nu is noodig voor betalingen, die het vorig jaar had den moeten geschieden. En daardoor zien wij het einde dezer maand met zorg tegemoet. Wij kunnen al sinds geruimen tijd de credieten niet voor een vol kwar taal vooruit verstrekken, zoo is er ook nu weer voor slechts zes weken uitgeseind. Maar nu moet begin Mei de tweede helft van het tweede kwar taal er zijn en daarvoor is f72.000,- noodig. Waarvan er nog niets voor. Zorgen zijn er dus wel. Maar die houden het geloof levend en leeren ons te voldoen aan het woord: „Werpt al uwe bekommernis op Hem want Hij zorgt voor U". Toch achten wij het daarmee niet in strijd om onze zorgen ook aan onze vrien den bekend te maken. Hetgeen wij hierbij nog eens doen. BRESKENS. De motorveerboot „Prinses Juliana" welke hier Vrijdagmorgen defecte machine kreeg is Zaterdagmiddag te 4.30 op eigen kracht naar Vlis- singen vertrokken alwaar verder ge- rapareerd zal worden. BAZAR GROENE KRUIS. Ingekomen giften. 1 kapstok, 3 bloemvazen. 2 bonbonschaaltjes. 150 grabbeltonartikelen. Glazen ballon met spiegel. Mand met 2 gekleede Baby's. Wollen Baby-kleederen. Theemuts, Cactusstaander. Geborduurd kussen. Levensmiddelenartikelen. Verschillende platen in lijst. waarom 't toch kwam, dat die ge schiedenis op z'n pootjes terecht was gekomen en dat na dien brief aan Guy, waar ze nooit aan kon denken zonder eventjes een gevoel van wroe ging te hebben. „En 't is ook al zoo zonderling met Martin," ging David voort, op z'n eenigszins onkiesche manier. „Wat zou er met hem zijn, hadt jij gedacht, dat hij zóó lang weg zou blijven? 'tls nu warempel al een jaar geleden, dat hij ging, het is wel een onhebbelijk lange tijd, om weg te blijven, en zeker, als je je net geëngageerd hebt". Honor, ze zag er slecht en wei nig opgewekt uit, keek van haar naaiwerk op en deed een poging om te glimlachen. „Hij wist zelf niet, voor hoe lang hij zou gaan, 'twas hem onmogelijk, een tijd van thuiskomst te bepalen," zei ze. „Hij zei me van te voren, dat 'talles onbestemd was, het kon zijn, dat hij voor zaken nog naar een ander deel van de wereld moest, zoodoende kon er niets worden vast gesteld. En in zijn brieven schreef hij ook, dat hij kon worden opge houden of héél ergens anders heen moest, dus dat 't onmogelijk was da tums te bepalen". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1