Breskensche Courant 200 25 1 rarker Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Buitenland FEUILLETON De strijd eener vrouw Binnenland J. C. LE BLEU Boekhandel Breskens l> - 41ste Jaargang Zaterdag 9 April 1932 Nummer 3720 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland 3J50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertentiên bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonné"s tegen ongelukkenen oei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- gld bij dood wm gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- 11 jl J door lies van een J f ^ies van een f ies üan een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger f s~\ gld bij verlies lij van eiken anderen vinger De enkele stille weken rond het Paaschfeest zijn thans weer voorbij en allerwege herneemt het politieke leven in het buitenland zijn gewone aanzien. De eindelooze reeks van conferenties is weer begonnen te Londen, waar de politici van de vier mogendheden zullen beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden teneinde de Donau- landen, die thans in den ijzeren greep van de wereldcrisis dreigen ten on der te gaan, althans buitengewoon in het nauw zitten, weer lucht te verschaffen. Want de crisis woedt in onverminderde mate voort en geen Paaschstilte kan het feit verdoezelen, dat met den dag den toestand nij pender wordt, dat met den dag den eisch om definitieve en doortastende maatregelen zich in urgenter mate doet gelden. Het is thans van minder belang de oorzaken van den nood in de Donaulanden te bespreken: die zijn ten slotte voor ieder aandachtig dag bladlezer overduidelijk en behalve in de ontbinding van het vroegere Habsburgsche rijk OostenrijkHon garije, gelegen in dezelfde omstan digheden als overal elders. Het is dan ook niet zoozeer de economische toestand in de Donaulanden, die toch het onderwerp vormen van de Woensdag aanvangende Londensche conferentie, die de algemeene aan dacht in de aldaar beraadslagende landen gevangen houdt, als wel het politieke aspect van de wijze waar op en de oorsprong der middelen waarmede in dezen zal worden inge grepen. Hoe bedroevend het ook moge zijn, ook op deze conferentie ligt het zwaartepunt weer in de ont wikkeling der onderlinge verhoudin gen van de in Europa na den oorlog heerschende en confligeerende be langensferen, waarvan de voornaam ste wel de verhouding Frankrijk— Duitschland is. Het is al zoo vaak gezegd, en ieder staatsman van ieder land heeft het op zijn beurt reeds met klem naar voren gebracht en zal het nog vele malen doen, dat alleen groot onderling vertrouwen en hechte samenwerking het benarde Europa een uitweg kan verschaffen uit dezen toestand. In feite echter komt hier buitengewoon weinig van terecht. Niet alleen, dat de econo mische grenzen der landen gestadig 26. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o HOOFDSTUK XI. John Mandover. „Het is werkelijk een geluk, dat me daar maar zoo plotseling van uit den hemel in den schoot is gewor pen". John Mandover peinsde nog over deze woorden van Lettice na, toen hij in den trein zat naar Lon den, na zijn bezoek aan den huize Delaware. De groote uitgever zucht te eens, terwijl zijn blik peinzend over het landschap gleed, waar hij doorsnelde en zijn gedachten gin gen terug naar dé aangename uren in 't huisje aan de heuvelen door gebracht. Met een glimlachje bedacht hij zich, hoe hij Mark Delaware's uit- noodiging voor de week-end bijna krachtiger gesloten worden, ook in politiek opzicht maakt de interna tionale toenadering maar zeer weinig vorderingen. Dit blijkt ook weer dui delijk uit de kwestie van hulpverlee ning aan de Donaulanden. Frank rijk, onder leiding van Tardieu schijnt bereid te zijn een groot cre- diet beschikbaar te stellen voor de ze landen, waarbij echter in geenen deele het politiek element over het hoofd gezien wordt, n.l. naar deze zijde de invloed van Duitschland, den erfvijand te knotten. Dit gaat zelfs zoover, dat de vooruitstreven de linksche dagbladen in Frankrijk er met nadruk op wijzen, dat men Duitschland wel moet doen begrij pen, dat men het beletten wil een pan-germanistisch midden-Europa te vormen, maar tevens, dat hetgeen men tot redding van de Donaulan den ondernemen wil in het geheel niet gericht is tegen Duitschland, zoodat het daaraan zonder bijge dachten medewerken kan. Hoe de beide deelen van een dergelijken gedachtengang met elkander te rij men zijn, moet de intelligente lezer dan maar voor zichzelf oplossen. Dit is echter niet de eenige tegen stelling van politieke en economi sche belangensferen op de Londen sche conferentie. Engeland heeftin de Donaulanden ontzaggelijke kapi talen geinvesteerd. Engeland heeft er dus bijzonder groot belang bij in deze landen een bankroet te voorko men. Maar, aan den anderen kant streeft Engeland er reeds langen tijd naar, zich aan den Franschen invloed die zeer groot schijnt te zijn, te ontworstelen. Wanneer met hoofd zakelijk Fransche middelen de Do naulanden weer op gang zouden wor den gebracht, zou dit echter den Franschen invloed nog maar weer versterken, met het gevolg, dat ook hier de moeilijkheden weer voor het grijpen liggen. Dat is .echter niet het eenige. Er is nog het vierde land, Italië, dat er met kracht en inspanning naar streeft zijn invloed in Midden-Europa en op den Bal kan te vergrooten en te versterken. De punten van wrijving tusschen Italië en Frankrijk zijn vele, men denke slechts aan de vloot pro blemen en de strijdige machtssferen op de Middelandsche Zee. Ook voor Italië zou dus een van Frankrijk voornamelijk uitgaande hulpactie voor de Donaulanden niet wensche- lijk zijn. Is het wonder, dat men in geweigerd had. Het lokaas, waarmee deze hem had trachten te vangen, „ik zou graag willen, dat U mijn tante eens ontmoette," had hem niet verleidelijk genoeg toegeschenen om zijn eigen, bij uitstek heerlijke flat op te geven voor een landhuisje in Surrey. Een oude tante te ontmoeten al was ze misschien minstens even belangrijk als de jeugdige neef zelf, maakte niet bepaald indruk op de, in zijn smaak voor vrouwen, ver wende John Mandover, en zooals gezegd, had hij z'n eerste ingeving gevolgd, dan zou hij zeker Mark's spontane uitnoodiging geweigerd hebben. Maar nu achterover ge leund tegen kussens, zijn blik vaag glijdend over 't wijde landschap, nu gaf hij zich zelf toe, dat hij blij was te zijn gegaan. Dat jonge ding met haar levendig gezichtje en lachende oogen, had Dorothea Delaware's omgeving ab soluut juist beschreven, als zijnde een sprookjesland en weer glim lachte Mandover, toen hij zich be wust werd nog onder betoovering hiervan te zijn. „Bijzonder!" Zoo had 't lachende jonge meisje hun gastvrouw betiteld, en dat was de juiste uitdrukking voor haar. Ze was bijzonder. Als hij in zijn herinnering eens terugging, wist Frankrijk keer op keer luide stem men hoort opgaan, die er voor waar schuwen toch vooral te verhoeden, dat Frankrijk in een geisoleerde po sitie zal komen te staan? Wat de Londensche conferentie zal brengen, moeten wij afwachten. De voorbesprekingen tusschen Mac Donald en Tardieu zijn gehouden. Wij hebben hierboven getracht een algemeen beeld te geven van de invloedssferen, die elkaar daar zul len ontmoeten. Laat ons hopen, dat het doel der conferentie, hulp aan de in nood verkeerende Donaulanden niet in den knel komt. Verkeerden wij de vorige week nog in het onzekere over wat er in Twente te gebeuren stond, thans is het pleit beslecht: het conflict, dat zoovele maanden heeft geduurd, is ten einde. Het zijn de confes- sioneele vakbonden geweest, die aan de samenwerking met de moderne organisatie een eind hebben gemaakt en de loonsverlaging hebben aan vaard. Naar moet worden aangeno men wij hebben er reeds op ge wezen beschikten zij niet over de noodige financiën om den strijd te kunnen blijven voortzetten. Toen het eenheidsfront der arbeiders eenmaal gebroken was, zagen ook de andere bonden zich genoodzaakt om den strijd op te geven. De fabriekspoorten zijn Dinsdag morgen geopend en nagenoeg alle arbeiders hebben zich aangemeld. De hervatting van het werk zal wel licht nog wel met eenige strubbeling gepaard gaan, mede door de hou ding van de communisten, die de staking wenschen voort te zetten. Omtrent de overeenstemming tus schen de confessioneelen en de fa- frikanten kan worden medegedeeld, dat deze arbeiders het werk zullen hervatten tegen loonen, waarop voor- loopig alleen de verlaging van vijf procent, welke op 16 November van het vorige jaar werd aanvaard, is toegepast. Zes weken na beëindi ging van het conflict zal een tweede verlaging van vijf procent in wer king treden. Er zijn enkele groe pen, waarop deze tweede verlaging niet zal worden toegepast. Voorts zal de arbitrage over het loon der hij geen één vrouw van haar leeftijd te bedenken, die zoo'n buitengewo nen indruk op hem gemaakt had, als deze Dorothea Delaware. „Ze probeert niet jong te doen, ze doet zich geen dag jonger voor, dan ze is, toch kan ze niet veel sche len met mij, ongeveer zestig zal ze zijn," peinsde John, „en toch kan je aan die vrouw niet denken als zijnde oudl" De krant die Mando ver aan de kiosk gekocht had lag de heele reis ongeopend op zijn knieën, terwijl hij alles, wat hij deze week end had beleefd, telkens weer over dacht, maar ten slotte zijn gedachten bepalende tot de persoon van de gastvrouw, haar slanke gestalte, 't fijne gezicht met de zachte blauwe oogen en 't zilvergrijze haar. „Ouwe malloot!" zei hij razend tegen zich zelf, hardop, toen de trein, z'n vaart verminderend, 't sta tion binnenreed en hij opstond, om z'n boeltje bij elkaar te pakken. „Ouwe malloot," herhaalde hij nog eens tegen zich zelf in de leege coupé, „je bent volkomen stapel gek," en op zijn kantoor komende, wierp hij zich met nog eens zóóveel ijver als anders op z'n werk, met 't besluit zoo gauw mogelijk de herin nering aan dat sprookjesland uit z'n gedachten te bannen. gerationaliseerde wevers bij de fir ma G. Jannink Zonen doorgaan, hoewel de betrokken werkgeversver- eenigingen daar principieel tegen stander van zijn. Tenslotte hebben partijen een regeling gemaakt, waar door in de toekomst het onderling contact verbeterd zal worden. Nu dit groote conflict van de baan is, wordt onze aandacht gevraagd voor een nieuwe loonstrijd en wel in de Rijnvaart. Te Rotterdam zijn de bemanningen van een aantal Ne- derlandsche sleepbooten in staking gegaan, welke staking is geprocla meerd door den Centralen Bond van Transportarbeiders, in verband met het feit, dat geen overeenstemming kon worden verkregen over het nieu we looncontract. Het laat zich echter aanzien, dat deze staking van wei nig nadeeligen invloed zal zijn op het Rijnvaartbedrijf, dat op het oogenblik thans normaal is. Op een verzoek van de Nederlandsche Fede ratie van Transportarbeiders om de staking uit te breiden tot het per soneel der sleepschepen, is door den Centralen Bond nog niet geant woord. Een ander conflict, dat dreigde in de Limburgsche metaalindustrie is voorkomen, doordat de arbeiders zich hebben neergelegd bij een loons verlaging van 11 pCt. Intusschen komt er nog geen wij ziging in de situatie van de staking in de cartonindustrie, die nu al ne gen maanden aan den gang is, en dat het over het algemeen in het N^derlandsch bedrijfsleven geen koek en ei is, wat betreft de verhou ding tusschen ondernemers en werk nemers, blijkt wel uit de vele be richtjes, die hier en daar opduiken, over dreigende conflicten van aller lei aard. Het smeult dus nog altijd. De drukknopvulling is >lechts één van de 47 verbeteringen, welke ver- eenigd zijn in elke W v "Duofold Het werk, dat hij te doen had, nam hem altijd geheel en al in be slag en 't was zijn gewoonte er zich met alle kracht, die hem eigen was, aan te geven, en nu waren zijn da gen overvuld met alles, wat er te doen viel voor de ophanden zijnde expeditie. In de weken, die volg den op zijn bezoek te Dewhurst, was er weinig tijd om zijn gedachten den vrijen loop te laten en te denken aan 't landhuisje en zijn bewoners, en toch 'héél onverwachts werd hij verplaatst in de sfeer van dat rustige plekje. Lettice's levendig gezichtje kwam hem plotseling voor den geest en dan weer was t hem of Doro thea's oogen glimlachend in de zij ne keken. „Belachelijk, gewoon belachelijk," dacht hij geërgerd, „nooit te voren heb ik mijn zielerust door een vrouw laten verstoren, en dat zal ook nu niet gebeuren. Het komt eenvoudig omdat ik Mark zoo dikwijls zie. Als hij weg is, zullen deze nonsens ook wel ophouden 1" Hij was op 't perron, om Mark en de andere deelnemers van de expeditie uitgeleide te doen, toen hij Dorothea Delaware in 't oog kreeg, die met 't zelfde doel kwam, en hij schold zich zelf uit voor ouwe gek, toen bij 't zien van haar, z'n Verkeerslessen van den A. N. W. B. o 7e Les. Spring niet van een rijdende tram! Op het linker plaatje is de tram in beweging en met een flink vaartje ook. Zie maar eens hoe die onvoor zichtige jongen wordt meegesleurd en de conducteur, met een passagier op Tiet achterbalcon hem nog pro- beeren te helpen. Hij is van de A N WB. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND t tram gesprongen, terwijl die nog in volle vaart was en dat is altijd uiterst gevaarlijk. Haastige spoed is zelden goed. Dat had die jongen moeten bedenken en hij had met afstappen moeten wachten, tot de tram aan een halte stilstond. Dat is de groote fout, die hij gemaakt heeft. Met de linkerhand houdt hij de handgreep vast en dat is goed. maar hij had een beetje meer geduld moeten heb ben, want als hij loslaat en op straat valt, een eindje voorbij zijn school- tasch, die hij al kwijt is, dan loopt hij ook nog groot gevaar, door een langsrijdende auto te worden ge grepen. Wacht dus met uitstappen tot de tram aan een halte stil staat en stap dan uit zooals de kinderen op het plaatje rechts dat doen, op den vluchtheuvel en met de linkerhand aan de greep. Dat is veiliger dan met de rechterhand, want wie zich met de linkerhand aan de greep vast houdt, zal niet zoo licht achterover vallen, wanneer de tram nog niet geheel stil zou staan, of nog een on verwachte beweging vooruit zou ma ken, want hij beweegt zich dan met de tram mee. Voor het instappen in een tram altijd wachten bij de halte en als er geen vluchtheuvel bij die halte is, wacht dan niet op den rijweg, maar op het trottoir. Dat is het veiligst. Spring ook nooit op een rijdende tram, dat is even gevaarlijk als het afspringen. hart sneller begon te kloppen. On der, tegen den rand van haar hoed zaten zachtrose rozen, die mooi ston den tegen 't grijze haar en ze droeg een zwarte japon, die haar blanke huid uiterst voordeelig deed uitko men. Ze keek zoo innig verdrietig, dat een onbedwingbare lust hem be ving haar te troosten. Het was hem opgevallen, wat een zeldzame band er bestond tusschen tante en neef en hij bewonderde Dorothea Dela ware om haar kalmte toen ze af scheid nam van Mark, die zooals duidelijk bleek, alles voor haar be- teekende. „Flink van haar om te komen," dacht hij, „en ze houdt zich kranig, ze zal geen traan laten of eenige drukte maken, maar ze kan niet helpen, dat 't aan haar te zien is, wat er in haar omgaat, stakkerd". „Als hij terugkomt, zullen we hem allemaal weer komen verwelkomen," zei Mandover, vriendelijk de hand op Mark's schouder leggend. „Ik benijd je, gelukkige kerel, was ik twintig jaar jonger, dan zou ik de heele uitgeverij laten waaien en 't zelfde doen als jü". j(Wordt vervolgd].

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1