AvcacMnw KEBKemSCHOX Ingezonden. Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Raadsvergadering te Groede, -iJiJiJi-OJLDJU} KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Vanaf Zaterdag 2 April en volgen de dagen, w Isook Zondag 3 April n. 2,30 ure, wederopvoeringen van Frasquita. THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 3 April nam. 2,15 u. Faust. Opéra in 4 actes. Muziek van C. de Gounood. RADIO-CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Zondag. 12.20 Parijs. 7.20 Leuven. 9.Kalundborg. Maandag. 11.20 Kalundborg. 4.20 Leuven. 8.20 Daventry. Dinsdag. 11.20 Langenberg. 12.20 Daventry. 5.20 Leuven. 9.Londen Regional. Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 April 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9,30 u Geen dienst n 1,30 u Zondagsschool n 5,30 u ds van Kooten n 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9.30 u ds Visser Groede n 2 u ds van Kooten Hoofdplaat v 9.30 u ds Snijdelaar Nieuwvliet v 9.30 u ds van Kooten Doopbediening Oostburg v 10 u ds Faber Schóondijke n 5,30 u ds Snijdelaar. Waterldk. v 9,30 u ds Huizinga IJzendijke v 9,30 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u Mej. Da Dufour. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de R. Beleefd verzoek om eenige plaats ruimte in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. DE LUIDSPREKER! Met bovenstaande woorden werd in de laatst gehouden raadsvergade ring der gem. Breskens de heer CARELS betiteld, terwijl hem te vens den raad werd gegeven dit na te laten en zich te wenden tot het college van B. en W. Laten wij hopen dat bedoelde heer dien raad niet in toepassing zal bren gen, want het is werkelijk al erg genoeg dat wij ingezetenen slechts één luidspreker bezitten, terwijl er toch elf zijn gekozen, of zijn alle raadsleden niet bedoeld als vertol kers en verdedigers der ingezetenen? Mijn inziens zouden het alle elf luidsprekers dienen te zijn, zooals men rond verkiezingstijd zijn belof ten en daden uit luidsprekert. Daarom niet in stilte doch hardop Uw stem laten hooren juist zooals de heer Carels het doet, dan weten we tenminste nog dat onze belangen verdedigd worden, terwijl men an ders zou kunnen denken met fi guranten en ja knikkers te doen te hebben. U mijnheer de redacteur nogmaals dankend voor de verleende plaats ruimte. EEN LUISTERVINK. AARDENBURG. Maandag 21 Maart 1932 hield de Coöperatieve Aardenburgsche Room boterfabriek haar jaarvergadering, welke als gewoonlijk druk bezocht was. Uit het aan de vergadering mede gedeelde jaarverslag bleek, dat het aantal leden op 1 Januari 1931 be droeg 173 met 609 koeien: op 1 Januari 1932 waren die getallen 192 leden met 640 koeien. Van het uit 9 leden bestaande bestuur waren aan de beurt van af treding de heeren J. M. Breijaert, C. J. Blondeel en A. Lako, die alle drie met nagenoeg algemeene stem men herkozen werden. Als lid van de Commissie van Toezicht was aan de beurt van af treding de heer Alph. van Rie, welke niet herkiesbaar was. In zijn plaats werd benoemd de heer R. M. J. Lannoije. Daar de Directeur in de bestaande gebouwen ruimte te kort kwam om de noodige onderdeelen, hulpstoffen en verpakkingsbenoodigdheden te bergen, werd in 1931 een nieuwe bergplaats bijgebouwd. Omdat in de maanden April en Mei dagelijksch meer dan 2000 L. room ontvangen werd, is men ge noodzaakt een roombak meer aan te schaffen, daar de bestaande slechts 2000 L. room bevatten konden. Terrein, gebouwen en machine- riën zijn goed onderhouden en be vinden zich in goeden staat. Er werd opgeschreven f 2176 of 8 pCt. ruim. Artikel 43 der statuten schrijft jaar lijks minstens 3 pCt. afschrijving voor. In het Algemeen Overzicht wordt gezegd, dat op het oogenblik alle bedrijven de bezwaren moeten on dervinden, welke de economische toestand hun in den weg legt, zoo dat ook de Aardenburgsche room boterfabriek haar deel krijgt. De boterprijzen van 1931 geven in ver gelijking met die van vorige jaren daarvan een sprekend bewijs. Wa ren de prijzen bij het begin van het jaar nog bevredigend, in den loop van 1931 daalden deze zoodanig, dat de rentabiliteit van het veehou- dersbedrijf evenals dat van den ak kerbouw geen vermindering meer dulden kan. De Algemeene .Nederlandsche Zui- velbond laat geen enkel middel on beproefd om zoowel in het binnen- als in het buitenland de noodige afzet van de Nederlandsche room boter te bevorderen. De groote con currentie van buitenlandsche boter bemoeilijkt de afzet ten zeerste en drukt de prijzen belangrijk. Als gevolg van deze omstandig heid daalde de boterprijs in 1931 zoodanig, dat wij ons met een ge middelde opbrengst van f 1.38 per K.G. of 83 cent minder dan in 1930 tevreden moesten stellen. De afzet van boter en die van karnemelk on dervond geen moeilijkheden. De ver zorging van de room op de boerde rijen geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. Dit feit komt zeer ten goede aan de kwaliteit der bo ter. In 1931 werd 408292 K.G. room geleverd, waaruit 93704 K.G. boter geproduceerd werd. Neemt men het vetgehalte op gemiddeld 3.1 pCt., dan zou de geproduceerde boter ge wonnen zijn van 2.677 257 K.G. melk. De opbrengst der boter bedroeg f 129416.355 of ruim f 1.38 p. K.G. De onkosten bedroegen in 1931 de som van f 16234.37 of per K.G. 0,173252, in 1930 was dit 0.21821.5. De Balans per 31 December 1931: Bezittingen f 30936.745 Schulden f 30936.745 Rekening van lasten en baten 1 Januari 193231 December 1931: Lasten f 140597.94 Baten f 140597.94 De controledienst van den Bra- bantschen Zuivelbond controleerde de boeken en de daarbij behoorende bescheiden van den administrateur en vond alles in orde: „De boekhou ding was met zorg gevoerd". Naar aanleiding van hunne be vindingen stelden zij de balans per 31 December-1931 alsmede de reke ning van lasten en baten vast over het jaar 1931 op, waarin een voor stel tot verdeeling van het bruto- saldo is opgenomen. De leden van den Raad van Toe zicht bestaande uit de heeren F. Haak-Dieleman, A. van Rie, J. de Rijcke, G. van Hal en Eug. Lip pens stellen voor met het verslag van genoemden controledienst ac- coord te gaan. Aldus geschiedde. Na afloop van het zakelijke ge deelte hield de heer Zwagerman, stichter der fabriek een lezing over eventueelen steun per Liter melk en over de Deensche varkensteelt. Op de hem eigen gezellige wijze wist de heer Zwagerman als altijd de vergadering voortdurend te boeien. De landbouwer M. de Rijcke reed Dinsdag in de buurt van Sme- dekensbrugge met een driewielskar en bemerkte, dat er een riem van het paardetuig was losgeraakt, welke hij onder het rijden meende vast te kunnen gespen. De lijn of het leidsel was om de duim der rechterhand geslagen, terwijl het overige deel van het touw achter hem langs den grond sleepte. Dit deel werd door het wiel der kar gegrepen en plotse ling zoo krachtig en sterk om den duim aangesnoerd, dat deze zoo goed als geheel afgesneden werd. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp achtte overbrenging naar Vlis- singen noodzakelijk, waar men nog tracht de duim te behouden, hoewel sterk gevreesd wordt, dat het niet gaan zal. Tot bestuursleden der Konink lijke Muzieksociëteit „Aardenburg sche Fanfaren" werden in de alge meene vergadering van Dinsdag 1.1. benoemd de heeren M. Pattist, die op zijn ontslagaanvraag terug geko men was en zich weer beschikbaar gesteld had, terwijl in de vacature van Jac. van de Plassche benoemd werd de heer L. P. Noliet. CADZAND. Dinsdagmiddag j.l. werd in het gymnastieklokaal der openbare lage re school alhier door de leden van de afd. Cadzand van den bijzonderen vrijwilligen Landstorm een schiet wedstrijd gehouden, waarvoor 7 prij zen beschikbaar waren gesteld, die achtereenvolgens gewonnen werden door A. Vasseur; Ch. van Houte; F. Faes; J. D. Porreij; D. Dierings; J. P. Vastenhout en P. J. de le Lijs. Door de burgemeester werd de vorige week een brevet uitgereikt aan de volgende scherpschutters, le den van voormelde afd. van den bijz. vrijw. landstorm: P. W. van de Voorde: M. de Bruijne; H. A. van der Lijke en M. Bruijnooge. ZUIDZANDE. In de voltallige raadsvergadering van Donderdag werd besloten de winkelsluitingsverordening te wijzi gen overeenkomstig de wenschen van den Minister. De verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter werd aan een voorloopige beschou wing onderworpen en zal om advies worden gestuurd aan den betrokken bond van politie. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt het adres van de gemeente Ooststellingwerff, waar bij er bij den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw op aangedrongen wordt bij het nemen van maatregelen tot steunverleening aan den land- en tuinbouw den meest mogelijken spoed te betrachten voor kennisgeving aangenomen, aange zien dit meer een punt betreft dat thuisbehoort bij land- en tuinbouw- vereenigingen. Op zijn verzoek wordt eervol ont slag verleend aan den heer Joz. Ris- seeuw als ontvanger dezer gemeen te met ingang van 1 April a.s. met dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten. Het be drag der zekerheid voor zijn opvol ger wordt, behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, vastge steld op f 1000,-. Met algemeene stemmen wordt tot tijdelijk ontvanger benoemd de heer J. J. Simpelaar alhier. Aan de watering Cadzand zal wor den aangevraagd een gedeelte van een suatiesloot te mogen overnemen, welke loopt in de nabijheid van de bebouwde kom en veelal veel stank verspreidt. Bij de rondvraag oeefnt de heer le Roij scherpe critiek uit op die werkgevers, welke naar andere ge meenten arbeidskrachten halen, ter wijl er in eigen gemeente de noodige krachten aanwezig zijn die ten laste van de gemeentekas komen. Ten aanzien van dit punt voerden verschillende leden het woord. De Voorzitter zegt dat in Breskens zich ook een dergelijk feit heeft voorgedaan. Volgens de courant werd dat feit aldaar ook gekwalifi ceerd als hoogst afkeurenswaardig. Spr. kan deze handelingen ook niet goedkeuren en wijst er op, dat dit voor de gemeente financieel zeer schadelijk is. Wanneer de werkge vers dezen weg blijven volgen zal be- lastingverhooging het noodwendig gevolg er van zijn. Op verzoek van den heer le Roij zegt de voorzitter toe een circulaire aan de werkgevers te sturen, waarin op den ernst van de zaak zal worden gewezen. Ten slotte zal nog een schrijven worden gericht aan de des betreffende landbouwfederatie waar in zal worden gepoogd een betere door G. Th. ROTMAN. 84. Eindelijk waren ze er toch boven op geklauterd en begonnen, schrij lings, voorzichtig naar den kant te schuiven. Maar wat was dat!? Op eens begon de dikke stengel hevig te slingeren en te schudden en daar vlak voor hen verscheen al weer zoo'n loerende kop; ze zaten op een slang! „Wil je uitscheiden met dat gekietel," gromde hij. Van schrik lieten Pierewiet en z'n vader zich naar beneden vallenAul ze kwamen precies met hun hoofd op een hard heuveltje, dat daar juist onder lag, terechten daar be gon me dat heuveltje ook al te be wegenhet was ook al een beest! 85. „Zoo, kom jullie eens op visite?" spotte het beest. „Dat vind ik aar dig. Mag ik me even voorstellen? Juffrouw Schildpad!" Meteen kroop de schildpad aan land". Je kunt die slangen nooit vertrouwen," zei ze, „dus laten we een beetje uit de buurt gaan". Maar waar was de ooievaar toch? Toen de Krokodil z'n kop boven water stak, was hij ver schrikt weggevlogen Zou hij ze zoo maar in den steek laten? Het was toch eigenlijk niets aardig van hem! verstandhouding in het leven te roe pen. WATERLANDKERKJE. Zaterdag 26 Maart j.l. vergaderden de leden van het Muziekgezelschap N. E. G. alhier. Na een hartelijk woord van welkom dcor den heer Iz. van den Berge, werd de vergadering geopend. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in 1931 ontvangen was f 382,01t/2 en uitgegeven f 307,70; goed slot f 74,31t/2De vergoeding van den Penningmeester werd van f 7.50 op f 10 gebracht. De aftredende bestuursleden M- Geelhoed en A. de Poorter werden bij acclamatie herkozen. Ondanks dat er dezen winter twee uitvoeringen zijn gegeven, werd besloten in den loop van de maand April nog een gezellige avond te geven. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door het bestuurslid den heer A. Hoolhorst, die zijne veront waardiging uitte dat er op zoo'n klein plaatsje nog personen (namen werden niet genoemd) achter de schermen zitten, die hun best doen om genoemd gezelschap afbreuk te doen, en wist de aanwezige muzikanten er op te wijzen van hun toch in geen geval aan zulken te storen. Een en ander had bij de aanwezigen veel bijval. NIEUWVLIET. Toen de heer P. Labijt Sr. Woens dagmiddag met paard en kar van de zee, richting HoogendijkNieuw vliet huiswaarts keerde, schrok zijn paard van een daar passeerende vrachtauto. Genoemde Labijt sprong uit zijn kar waar gij door eenige pijn ter plaatse moest blijven liggen. Spoedig werd de getroffene per auto afgehaald en geneeskundige hulp van dokter Sommer ingeroepen. De ze was spoedig ter plaatse en con stateerde dat zijn linkerbeen op 2 plaatsen gebroken was. SINT KRUIS. Inplaats van den heer C. de Sut ter, die de gemeente metterwoon verlaten heeft, is door den voorzitter tot lid van den Raad benoemd de heer S. E. P. Bonte. In de raads zitting van 24 Maart werd laatstge noemde geïnstalleerd en ging de raad over tot de benoeming van een wethouder inplaats van C. de Sutter. De keuze liep tusschen de heeren C. Snauwaert en S. E. P. Bonte. Na drie stemmingen besliste het lot ten gunste van dhr. C. Snauwaert. In dezelfde vergadering werd be sloten te trachten langs den weg van de vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen propaganda te maken voor een nieuwe brug voor het algemeen verkeer bij Willemstad in plaats van bij Moerdijk, dewijl de brug bij Willemstad meer is in het belang van het platteland, de industrie in N.-Brabant en de be trokken eilanden uit hun isolement opheft. GROEDE. In de Donderdag gehouden raads vergadering is tot grafdelver be noemd de heer H. van Peenen. op Donderdag 31 Maart 1932. 0 Te half elf opent de voorzitter de voltallige vergadering, waarna dc notulen der vorige zitting voorge lezen en onveranderd vastgesteld worden. Mededeelingen. 1. De voorzitter en wetli. Lom baard geven toelichting op de palen verplaatsing in de Blekestraat; alle bescheiden zijn door het college na-, gezien en het komt B. en W. voor dat het gemeentebestuur thans nog het best een afwachtende houding aanneemt, waartoe dan ook wordt besloten. 2. Betreffende het niet-aanbrengen van een brievenbus aan een nieuw gebouwd pand, wat door de bouw verordening is voorgeschreven, is bij onderzoek gebleken, dat het althans de bedoeling is geweest, een brieven bus te plaatsen, wat inmiddels ook is geschied. 3. Het eveneens door den heer Brakman opgemerkte over een aan sluiting van een privaat op de riolee- ring is door B. en W. onderzocht, waarbij gebleken is, dat werkelijk gedeeltelijke afvoer mogelijk was. De verbinding was echter zoodanig aangebracht dat ze niet direct te constateeren viel. Aan de betrok-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2