Breskensche Courant 200 25 li) oan e^en De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Mundus fslK9tscrn Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Zaterdag 2 April 1932 Nummer 3718 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iederè regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonnës tegen ongelukken, en ocl poor de volgende bedragen: gulden bij levens- -t gld bij dood gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- f If I door j lies van een jf ^es van een J Van ecn heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Ver zekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger ggld bij verlies anderen vinger Wat zich thans in Ierland afspeelt, waar de nieuw-gekozen republikein- sche regeering onder leiding van de Valera weigert den eed van trouw aan den Engelschen kroon af te leggen en de jaarlijksche betalingen, die een vergoeding vormen voor de afgekochte betalingen aan de land- heeren, af te dragen, moge op zich- zelve voor de wereldpolitiek niet van overmatig belang zijn, het werpt toch een schril licht op de positie van Engeland ten opzichte van het eens zoo trotsche Empire en daarmede van Engeland ten opzichte van de rest van de wereld. Het is nog niet zoo lang geleden, dat het Britsche Rijk, toen nog een hechte eenheid vormende, de wereld vrijwel be- heerschte. De opkomst van Amerika sloeg in deze machtspositie den eer sten bres. Duitschland, dat mede op grootsche wijze met Engeland om den voorrang streed, werd in den wereldoorlog verslagen. Dit kon ech ter het reeds aangevangen tanen van den Britschen roem niet ver hinderen. Integendeel. Reeds spoe dig bleek, dat de wereldoorlog, in plaats van Engeland zijn positie te hergeven een versnelling in het ver val, wanneer men thans reeds van verval spreken mag, van het Rijk ten gevolge had. Het zou buiten het bestek van deze kolommen gaan, uitvoerig de verschillende etappes te beschrijven, die Engeland in zijn bergafwaartschen gang in de laatste decennia heeft doorloopen. Een paar punten mogen wij echter aanstippen. De Engelsche vloot die altijd de grootste geweest was ter wereld, moest op de Londensche vlootcon- ferentie de Amerikaansche als ge lijke en gelijkrechtigde (wat uitbrei dingsmogelijkheden betrof) naast zich erkennen. Het pond sterling, dat zoo langen tijd gegolden had voor de veiligste munt van de we reld, zoo veilig zelfs, dat tal van cir culatiebanken pondenbezit hadden, dat als goudwaarde gerekend werd, moest den gouden standaard los laten. Zuid-Afrika echter, dat toch deel uitmaakt van het Britsche rijk, hield aan den gouden standaard vast. In Indië groeit het verzet tegen de Engelsche overheersching tot een omvang, die slechts de politieke ui ting vormt van de groeiende econo mische atonomiteit van het land. 24. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. „Ik schrijven?" Vol stomme verbazing viel Lettice met een kluch tig gebaar neer op 't lage muurtje, dat rond om den tuin liep. „Juf frouw Delaware, als 'tniet zoo ra zend onbeleefd was, zou ik zeggen dat 't U in Uw bol is geslagen Met geen mogelijkheid zou ik een verhaal kunnen verzinnen, of de woorden om 't te vertellen aan el kaar kunnen rijgen. Nee, ik heb hoegenaamd geen talent in die richting". „We zullen zien," merkte haar gastvrouw wijsgeerig op. „Ik heb zoo mijn eigen gedachten omtrent je bekwaamheden. Maar de zaak is deze, je hebt je heelemaal aan 't algemeen belang gegeven, zoodat je nooit aandacht hebt kunnen schen Tusschen haakjes, dit is voor een belangrijk gedeelte een gevolg van den oorlog, toen door het uitblijven van de Engelsche textielgoederen, de Indiërs gedwongen waren deze zelve te fabriceeren, hetgeen de tex tielnijverheid bij Bombay snel deed groeien. Canada houdt, wat zijn eco nomische politiek betreft, minstens evenveel rekening, zoo niet meer, met Amerika als met Engeland. En zoo zouden nog tal van punten meer naar voren gebracht kunnen wor den, waaruit steeds duidelijker zou blijken, hoezeer de hechtheid van het Britsche imperiale gebouw gele den heeft en hoezeer Engeland den greep op de wereldgebeurtenissen verloren heeft, doordat het den greep op zijn eigen Dominions zich steeds meer ziet ontvallen. Het is dan ook vooral de symptoom teekenend, dat thans het kleine Ierland onder aan voering van den republieken de Va-, lera weigert den eed van trouw aan het moederland af te leggen en daar mede een der laatste banden met het Britsche rijk wil verbreken. Het behoeft dan ook geenszins te ver wonderen, dat men in Engeland heel wat meer waarde hecht aan de wei gering tot eedsaflegging, clan aan de weigering tot betaling van de jaarlijksche bedragen, al is elke ver liespost op de Engelsche begrooting in deze werkloozenovervoerde tijden een hard gelag. Het gaat hier echter niet in de eerste plaats om een geld kwestie. Dat weet ook de Valera zelve en daarom hecht hij aan de jaarlijksche betalingen niet zoo'n groote waarde. Hij is bereid hier over door een juridisch bevoegde instantie te laten beslissen. De eeds kwestie echter hiermede staat of valt de eenheid van het Britsche rijk in politiek opzicht. Economische bondgenootschappen, overeenkom sten etc. etc. kunnen te allen tijde gesloten worden, doch wanneer de politieke banden verloren zijn ge gaan, houden zij ook op invloed uit te oefenen op deze economische overeenkomsten. Nu kan Ierland En geland economisch niet veel kwaad doen, terwijl omgekeerd, Engeland Ierland economisch het leven bui tengewoon moeilijk kan maken. Het is dus alweer zeer begrijpelijk, dal er reeds stemmen zijn opgegaan, die den raad geven om, teneinde Ierland van zijn funeste voornemen af te brengen, over te gaan tot economische maatregelen, zooals het ken aan mogelijke talenten, die in je zouden kunnen sluimeren. Maar we zullen zien. Ik geloof, dat er een dag zal komen, dat je de drang in je zult voelen, je gedachten op papier te zetten, dan zal je hiervoor vast bij me komen en schrijven schrijven, schrijven, zooveel je hart je maar ingeeft". „Wat bent U toch een eenig mensch! 't Is of U 't beste uit iemand opgraaft. U hanteert Uw schop zoo verstandig I" Lettice sprong op van haar lage zitplaats en stak haar arm door dien van Dorothea. „Over 't algemeen is het graven waard, als men maar diep genoeg graaft," was 't kalme antwoord, „in ieder mensch is altijd iets goeds daar houd ik aan vast". „En ik ben overtuigd, dat U 't altijd vindt," zei Lettice met vuur „Met U kan iemand zich ontplooien en op z'n best zijn". Twee dagen later hield een taxi stil voor 't hek van 't landhuisje en Mark kwam binnen met een langen man van middelbaren leeftijd, die Dorothea's welkomsgroet beant woordde met ouderwetsche hoffelijk heid, wat Lettice dadelijk erg voor hem innam. John. Mandover was een opvallend uitziende man don uitsluiten van preferentieele rechten e.d. De eerstvolgende dagen zullen uitwijzen, wat Ierland in laatste in stantie zal doen. Voor ons, belang stellende buitenstaanders, is het uit eindelijke besluit echter niet het be langrijkste. Voor ons blijft het be langrijk te constateeren, dat wij hier voor de zooveelste maal staan te genover een feit, waaruit duidelijk blijkt hoeveel Engeland verloren heeft van zijn kracht en invloed als heerschend centrum van het wereld- beheerschende Britsche Imperium. Daar heb je het weer: een prachtfietsl T OZ,OU Dat zegt nou iedereen Verkeerslessen van den A. N. W B. —o— straat nog gevaarlijker is dan loo- penr Omdat onder het spelen de kinde ren alleen maar denken aan hun spel en nergens anders op letten. Kijk maar eens naar het linker plaatje, waar de jongens het zóó druk heb ben met hun voetbal, dat ze niet Iet ten op de auto die aan komt en zelfs niet eens merken, dat de chauffeur, die zoo ineens voor hen moest uit wijken, tegen een paal langs den weg botst, met zoo'n geweld, dat de paal in tweeën breekt en de auto waar schijnlijk erg beschadigd wordt. Kies dus om te spelen een veilige plaats zooals de jongens op het an dere plaatje, die van den rijweg af blijven. Gevaarlijke „spelletjes" zijn: op auto's, wagens of trams springen om een eindje mee te rijden, want hoe licht kom je dan te vallen en hoe groot is de kans om overreden te worden als je er af springt, en er net op dat oogenblik een ander voer tuig passeert. Hou je ook nooit aan een wagen of auto vast, als je op een fiets of vliegenden hollander zit. Dat is óók een gevaarlijk spelletje, evenals krijgertje spelen om een re clamezuil of een kiosk op een trot toir dicht bij den rijweg. Hol ook nooit ineens een bal of tol na, als ...Idie op den rijweg rolt; je komt daardoor zelf in gevaar, of je brengt jij» jeen ander in gevaar. 5e Les. Speel op een veilige plaats! Heel vroeger, toen de vaders van tegenwoordig zelf nog kleine jongens waren, was het spelen op den rijweg niet zoo gevaarlijk als nu. Toen was er nog geen snel-verkeer op den weg waren er geen auto's en motorfiet sen, die zóó snel naderen, dat ze bij je zijn vóór je het weet. Daarom is het spelen op straat zoo gevaarlijk geworden. Speel dus, als dat eenigszins mo gelijk is, op een speelterrein, of in een park of rustig plantsoen, maar nooit op den rijweg, ook niet in stille straten op den rijweg, want ook in een stille straat komt soms onver wacht een auto en die zal daar al licht snel rijden, juist omdat het een stille straat is. Weet je wel waarom spelen op kere oogen, grijs haar, een smal goed gevormd hoofd en gezicht en een diepe, bijzonder aangename stem. „En hij maakt den indruk, of hij héél veel gezien, héél veel gedacht en héél veel meegemaakt heeft," zei Lettice later tegen Juffrouw De laware. „Dat zal ook zeker wel," ant woordde Dorothea lachend, „want ik vermoed, dat hij belangrijk veel gereisd heeft en van een man van zijn leeftijd kan je wel aannemen, dat hij veel nagedacht en ondervon den heeft". Ze waren in Lettice's kamer, waar haar gastvrouw even mee heen was gegaan om haar goeden nacht te zeggen, en met een kleinen zucht van voldoening schoof Lettice 't gor dijn wat op zij om te genieten van de pracht-sterrenhemel boven 't uit gestrekte landschap. ,,'t Is zoo iets verrukkelijks geen huizen tegenover je, zóódat je niets dan open .ruimte ziet. Mijn flat in Richmond heeft ook wel geen hui zen tegenover zich, een héél aardig kijkje op een weg, maar 't is lang niet wat dat is," vaag wuifde zij naar de sterrenhemel buiten, „daór heerscht zoo'n rust. Weet U," ze wendde zich vlug van 't raam af BRESKENS. Dinsdagmorgen is het Noorsche stoomschip „Lysaker" uit Oslo met 985 ton keien alhier de haven bin nengekomen. Met het lossen is direct begonnen. Cargadoor de heer J. van Rompu uit Neuzen. Donderdag is het Noorsche stoomschip „Lysaker" uit Oslo na gelost te zijn naar Zeebrugge ver trokken om een lading cokes in te nemen. BAZAR GROENE KRUIS. Ingekomen giften. 1 gebreide ondersprei. 6 gemaakte sloopen. 1 loopertje voor dressoir. 1 schoorsteenlooper. 1 kindernachtpon. 3 platen in lijst. 1 theemuts. en ging al even vlug op een ander onderwerp over „weet U, ik be nijd Uw neef. Hij gaat grootsche avonturen tegemoet, naar wonder baarlijke eenzame uitgestrektheden plaatsen, waar geen andere men- schen zijn, waar alles machtig en grootsch zal aandoen, soms denk ik' en ze zuchtte diep „dat ik wel mijn nee niet mijn oogen die zou ik noodig hebben, maar iets héél kostbaars zou willen geven als ik naar verafgelegen oorden van de wereld mocht. Ik hunker er naar te reizen langs onbegane wegen en ongerepte wouden door te trekken 1 Ik denk wel eens, dat ik een voorva der moet hebben gehad, die een groot avonturier in zijn tijd was. Ik wou, dat Uw neef me mee kon ne men in zijn handkoffertje," voegde ze er onlogisch aan toe. „Heb jij niet een beetje, wat een oude tante van me placht te noemen „onrust in 't bloed," vroeg Dorothea glimlachend. „Ja, ik wil vooruit vreemde lan den, menschen, dieren vreemde vo gels en bloemen zien, vreemde geuren opsnuiven „Sommige konden wel eens héél vreemd zijn," merkte Dorothea droog op. „Maar zie Mijnheer Mandover ervan te overtuigen, dat een vrouw 2 stofdoekzakken. 1 nachtzak. 1 servetzak, 1 kleedje. Badhanddoeken, handdoeken, thee doeken. 1 gehaakte wollen kinderjurk met kapje. 1 gebreide kinderjurk. 1 wollen kelim kussen. 1 Ligstoel. IJZENDIJKE. Vorige week hield het Groene Kruis voor IJzendijke en omstreken de jaarvergadering. Ofschoon de op komst beter was dan gewoonlijk kon men toch maar van matig bezoek spreken. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden van de afdeeling van 239 tot 230 was teruggeloopen. Het to taal aantal leden van de Centrale vereen, bevattende IJzendijke, Wa terlandkerkje, Hoofdplaat en Bier vliet bedraagt 618. Het totaal der contributies was met f 55.50 ver laagd en gekomen op f 1323.50. De gemeente-subsidies hebben in totaal f 1226 bedragen, terwijl als rijks- en provinciale subsidie respectievelijk werd ontvangen f810.80 en f 10.75. Door Zuster Minderhoud waren afgelegd 2696 bezoeken, waaronder 400 T. B.C. en 208 zuigelingenzorg. Door Zuster Rossier, standplaats Biervliet, 2637 bezoeken, waaronder 837 T. B. C. en 208 zuigelingenzorg. Van het magazijn te IJzendijke en Waterlandkerkje was door 77 ge zinnen gebruik gemaakt en totaal 120 artikelen uitgereikt. Van de magazijnen te Biervliet en Hoofdplaat werd 161 maal gebruik gemaakt. De rekening gaf geen opwekkend beeld van den financieelen toestand der vereeniging. De inkomsten be droegen f 3484.33 en de uitgaven f 3706.815, alzoo een nadeelig slot van f 222.485. Ook de begrooting kon niet slui tend gemaakt worden. Inkomsten werden geraamd op f 3340 en de uitgaven op f 3680.07. Het kassaldo per 31 Dec. 1931 bedroeg f 3645.225 De vergadering was algemeen van meening, dat het Bestuur maatrege len diende te nemen, tegen leden, die een contributie betalen beneden hun maatschappelijken welstand. Verder achtte men strafbepalingen noodig tegenover gezinshoofden, die steeds blijven weigeren de vereeniging fi nancieel te steunen en pas in geval van nood als lid willen toetreden. noodig is voor 't slagen van zijn onderneming," zei ze plagend, ter wijl ze Lettice een zoen gaf en de kamer uitging. Omdat Lettice Mijn heer Mandover niet zoo „griezelig" vond, als ze gedacht had, dat hij zou zijn, herhaalde ze hem den vol genden da'g, wat Juffrouw Delaware gezegd had. Begrijpend keek hij naar haar le vendig gezichtje. „Zoo, dus U hebt ook al de lust tot trekken, Juffrouw Carey," zei hij. „Nou, er zijn meer dere vrouwen geweest, die uitmun tende ontdekkingsreizigsters waren en om dit te zijn, is 't heusch niet noodig, een forsche vrouw te zijn," voegde hij er aan toe, met een blik naar haar kleine slanke gestalte. „Lichamelijke kracht en een on begrensde moed, op die twee eigen schappen zou ik staan, als ik ooit een vrouw mee zou laten gaan naar de streek, waar deze expeditie heen trekt, en ik ben wel geneigd te ge- looven, dat U op deze beide eigen schappen aanspraak kunt maken. Maar >*Hè er is ook altijd een „maar" bij". (Wordt vervelgdj.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1