Breskensche Courant 200 40 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergadering te Breskens, FEUILLETON De strijd eener vrouw 41ste Jaargang Z «tj 26 Maart 1932 Nummer 3717 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 huiten Breskens ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskens f 0,725. Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadüertcntiên bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A TIS oerzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- /-v gld bij dood wj m* gld bij ver- p- gld bij ver- lange ongeschikt- I door j lies van een j ij lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij .Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 gld bij verlies li üan e^en anderen vinger PF] In verband met het Paaschfeest verschijnt a.s. Dinsdagavond geen nummer van ons blad. op Dinsdag 22 Maart. Afwezig de heeren Lijk en De Kruijter. N otulen. De notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen. Dhr. CARELS acht, de redactie, dat spr. naar een rooilijn informeer de, te beknopt. Spr. heeft gevraagd, wanneer de aanvrage voor de vast stelling der rooilijn aan het Molen water was binnengekomen en het antwoord van den burgemeester en weth. Cappon luidde toen: 1 Fe bruari. Verder heeft spr. er op aan gedrongen, het den menschen ge makkelijk te maken, door b.v. de rooilijn tot den grond van Vergouwe vast te stellen, maar het antwoord luidde dat dat niet kon. Spr. zag dit gaarne alsnog opgenomen. Hierover ontspint zich een lang durige bespreking. B. en W. mee- nen dat dhr. Carels bedoelde de bouwaanvrage en niet de rooilijn. Deze was in het najaar reeds aange vraagd. De discussie eindigt met een wijzi ging der notulen in den zin als door den heer Carels bedoeld. Nadat vervolgens de Voorzitter dhr. Brand geluk heeft gewenscht met zijn herstel, wordt overgegaan tot behandeling der Ingek. stukken. a. Het Nederlandsch instituut van architecten verzoekt voortaan geen toestemming te verleenen aan in ge meentedienst werkzame architecten tot het verrichten van particulier werk. B. en W. stellen voor, het voorstel v.k. aan te nemen, daar dit request blijkbaar niet op toestanden, als ter plaatse bestaan, betrekking heeft. Zonder hoofdei, st. wordt aldus besloten. b. Proces-verbaal van kasopne- ming op 12 Februari j.l., waarbij alles in orde bevonden is. c. Van den Commissaris der Ko ningin is het goedkeuringsbesluit 23. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o Vol aandacht tuurde hij naar haar gezicht, als wilde hij iederen trek en iedere uitdrukking ervan in zijn geheugen prenten. Ze spra ken weinig, héél weinig, af en toe een paar woorden, tot 'tvreeselijk moment van scheiden aanbrak. Dan nam Guy haar in z'n armen, drukte haar tegen zich aan, als om haar nooit meer los te laten en hielp haar tene slotte uitstappen. Door een mist van tranen zag ze den trein zich langzaam langs 't perron voortbe wegen, toch dapper glimlachend en wuivend tegen Guy, tot er niets meer van hem zichtbaar was. Nog stond ze daar, toen de achterlichten langzaam aan verzwolgen waren door den grauwen avondmist op de vermakelijkheidsbelasting in gekomen. Stukken b. en c. worden eveneens zonder hoofdei, st. voor kennisge ving aangenomen. Rooilijn. B. en W. stellen voor voor een gedeelte van het Molenwater een rooilijn en straatgrens vast te stellen volgens bijgaande teekening. De VOORZITTER deelt mede, dat door Vergouwe hiertegen schrif telijk bezwaren zijn ingediend. B. en W. hebben over hun voorstel met den Inspecteur overleg ge pleegd; deze staat aan hun zijde en zou eerder de straat nog breeder willen dan smaller, zooals Vergouwe wenscht. Dhr. CARELS: In verband met deze kwestie heb ik straks aanmer king op de notulen gemaakt. Voor den bouw van Vlieger vroeg ik in lichtingen, maar kreeg ten antwoord, dat de vaststelling der rooilijn door de bezwaren van Vergouwe wel lan gen tijd zou loopen. Hoe komt het, dat nu toch gebouwd mag worden, zonder rooilijn, wat eerst onmogelijk was? VOORZITTER: Omdat B. enW. bijna het onmogelijke hebben ge daan, om de menschen ter wille te zijn. Dhr. CARELS: Ik vind deze be handeling stuitend voor de raadsle den. In het belang der gemeente en inwoners heb ik de vragen ge steld, zonder resultaat. Later ver neem ik, dat de betrokkene naar G.S. heeft geschreven en toen, met de boeman achter de deur, was de toestemming er direct. Wat voor waarde heeft dan de verklaring, die aan ons als raadsleden wordt ge geven? VOORZITTER: Het schrijven van :G.S. was geen boeman-brief. Om die reden is de toestemming dan ook niet gegeven. Die is gegrond op de beroerde toestand, waarin de betrokkene verkeerde. En wat verder de verklaring be trof, toen ik die gaf, had ik gelijk met mijn uitleg. Alleen uit medelij den zijn wij afgeweken. Dhr. CARELS: Kon dan dat ook niet gedaan zijn, toen de aanvrage in October is binnengekomen? VOORZITTER: Meneer Carels, U doet verkeerd met steeds luid spreker te zijn van menschen, die meenen klachten te hebben. U deed beter, zich in den vervolge eerst maar dan keerde ze terug naar den uitgang met een gevoel van innige verlatenheid. Alles, wat ze dien dag doorleefd had, 't mooie van dien middag, 't heerlijke zonnige lente-landschap, 't ontluiken van de natuur en 't ge zang der vogels, alles was op den achtergrond getreden, 't was of 't tot een ver verleden behoorde, al leen dit bestond voor haar, de kou de ellende, die haar op 't moment omgaf. Maar 'tlag niet in Honor's karakter, anderen met haar zorgen en verdriet lastig te vallen en te genover David en Molly was ze opgewekt als altijd, 't eenige was, dat ze er aangepakt uitzag. Ze ver telde hun van haar engagement met Guy Martin en van z'n plotseling vertrek, wat bij Molly een onge wone opgewondenheid en belangstel ling te weeg bracht. „Oh, lieverd, wat een zegen, dus je toekomst is verzekerd. Hij moet schatrijk zijn". Bij deze typeerende opmerking fronste Honor haar wenk brauwen. David merkte gewichtig op: „Ik weet niet of de kerel je wel aan zich had mogen binden, waar hij voor onbepaalden tijd wegging". „Toen hij me „bond," zooals jij 't noemt," antwoordde Honor om inlichtingen tot het college te wenden. Heeft niemand bezwaar tegen de vaststelling der rooilijn? Daar niemand die heeft, wordt ze aldus bepaald. Alleen protesteert dhr. CARELS er tegen, dat hij luidspreker van kla gers zou zijn. Hij heeft inlichtingen gevraagd en deze hebben hem niet voldaan. Daarvandaan zijn opmer kingen. Uitbreidingsplan. Na geheime zitting wordt besloten eenige wijzigingen aan te brengen in het uitbreidingsplan conform het voorstel van B. en W. Burgerlijke stand. In verband met de door dhr. Ca rels in een der vorige vergaderingen geuite bezwaren omtrent het vol trekken van een huwelijk op feest dagen, stellen B. en W. voor, als nog een onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen. Zij dienen als aanbeveling in: 1. I. Cappon en 2. I. W. Vasseur. No. 1 wordt met 5 stemmen benoemd.; dhr. Vasseur verkreeg er 3, terwijl 1 stem van onwaarde was uitgebracht. B. en W. stellen tevens voor een nieuwe verordening vast te stellen, die de oude van 1904 vervangt, maar in feite weinig verandert. Aldus wordt besloten. In aansluiting daarmee stelt het college verder voor, een kantoor- urenregeling vast te stellen, die met de bestaande geheel in overeenstem ming is. Dhr. CARELS kan er zich niet geheel mee vereenigen. Hij zag lie ver, dat het voorstel teruggenomen werd en tegelijk met een nieuwe instructie voor het gem. personeel werd ingediend; deze laatste toch is ook geheel verouderd. Dhr. VASSEUR wijst op de moei lijkheid, dat bij Christelijke feest dagen, als Kerstdag, die op Don derdag beginnen, de secretarie ge durende 4 dagen gesloten zal blij ven. Hij wordt hierin gesteund door dhr. CARELS die eenzelfde geval constateert bij het vallen de eerste feestdag op Maandag. Na eenige bespreking trekken B. en W. ter nadere regeling hiervan hun ontwerp-regeling terug. Dhr. CARELS verzoekt dan te vens de kantooruren inplaats van 9 3 uur te bepalen van 93.30 Voor en haar gevoel voor humor werd sterk geprikkeld „had hij geen gedachte dat hij weg moest! Hééle- maal onverwachts werd hij opge- ëischt. Hij had gehoopt," en hier beefde haar stem even „hij had gehoopt, dat we binnen eenige weken getrouwd zouden zijn". „Oh, wat een ontzettende pech!" Molly verviel weer in haar gewonen zeurtoon. „Nou hebben we dus ook niet 't leuke van 't zorgen voor je uitzet en wat zou 't eenig zijn ge weest, samen massa's inkoopen te hebben gedaan. Maar, goddank, dat je nog zijn secretaresse bent. En hoe gaat 'tnu met je tractement?" „Dat heeft Guy allemaal gere geld," antwoordde Honor droogjes, „zelfs in z'n reuzenhaast, heeft hij aan alles gedacht, en over m'n sa laris zal ik geen zorgen hoeven te hebben, hij is de goedheid zelve ge weest". „Zoo meisje, dat is een geluk hoor," zei David somber, „want als jou salaris ophield, zou ik niet weten, wat er van ons allemaal moest wor den. Mandaloree geeft al bitter wei nig blijk van betaling en hadden we jou niet, dan waren we hope loos aan den grond". 0 een gemeente als Breskens is dat noodig. De VOORZITTER verzet zich hiertegen. Hij wijst er op, dat het personeel reeds op voorstel van den secretaris geen middagrust heeft, ten behoeve en ten gemakke van het publiek. Het aantal uren nu nog uit te breiden, zou onbillijk zijn, terwijl bovendien de middaguren van heel weinig beteekenis als zoodanig zijn. Als dhr. Carels er evenwel op blijft staan, kan dat idee de volgende maal ter sprake komen. Veldwachter. De Commissaris der Koningin geeft een model-verordening, re gelende de rechtspositie van den veldwachter en mede ter voldoening aan art. 223, lid 3 der gemeentewet, in overweging. B. en W. stellen daarom voor, de bepalingen van het ambtenarenregelement, die hierop betrekking hebben, te doen verval len. Dhr. NOTEBAART wil, nu al les toch reeds in het ambtenaren reglement is vastgelegd, op het schrijven afwijzend beschikken en het voor kennisgeving aannnemen. De VOORZITTER raadt dit af. In de eerste plaats zou een dergelijke handelwijze een zekere onverschillig heid tegenover een hoogere autoriteit inhouden, wat zeker niet veel goeds zou meebrengen en ten tweede kan een nader inzien en bespreken van het schrijven toch geen bezwaren meebrengen. Conform het voorstel wordt hierna besloten. Politie-verordening. Straatmuziek. Allereerst volgt herstemming over het voorstel van dhr. Carels, om al leen op Donderdag straatmuziek te laten maken. Het wordt thans aangenomen met de stemmen der leden: Luteijn, Ta- zelaar, Carels, Bruijnooge en Cap pon, zoodat na goedkeuring door G.S. alleen op Donderdag en zonder vergunning straatmuziek zal mogen worden gemaakt. Een korte bespreking volgt over eventueele moeilijkheden bij geval len als Leger des Heils enz. Winkelsluitingswet. B.enW. deelen hieromtrent mede: In de laatste vergadering werd van meer dan een zijde de wensch ge uit met het toestaan van afwijkingen HOOFDSTUK X. Sprookjesland. „Het is 't soort sprookjesland, waar ik van houd en waar ik altijd en altijd in zou willen zijn". Lettice staande op 't terras achter 't huis, keek met innige voldoening om zich heen. „En vindt U goed, dat ik den tuin omspit en zaai? Ik ken vrijwel geen grootere vol doening, dan 't zaad wat je zelf ge zaaid hebt, te zien opkomen, het brengt me gewoon in verrukking. Ik heb altijd weer 't gevoel dat 't onmogelijk is, dat iets wat ik plant, werkelijk zou kunnen groeien I En toch, door een soort wonder, ge beurt hetl" „Hoe meer je met me zal kunnen zijn, hoe prettiger". Dorothea Dela ware legde liefkoozend een hand op den schouder van 't meisje. „Mark moet helderziend zijn. Blijkbaar heeft hij in een oogopslag gezien, dat jij juist de persoon zou zijn, om 't leege plekje aan te vullen, als hij weg was". Van 't moment, dat ze elkaar had den leeren kennen, waren de twee vrouwen bevriend geraakt en nu, den dag, dat Mark vertrokken was, was Lettice 's avonds in Dewhurst gekomen, om de week-end met Juf van de winkelsluitingswet 1930 S 460 verder te gaan. Daar iedere af wijking door plaatselijke bijzondere omstandigheden gemotiveerd moet worden (zie den aanhef van artikel 9 der wet), ligt het voor de hand, dat men dergelijke bepalingen aller minst naar willekeur vaststellen kan. Op grond van deze overwegingen doen wij U dan ook het voorstel het artikel bedoeld in RS 17, sub 2, aldus te lezen: Het is geoorloofd, in afwijking van de winkelsluitingswet 1930 S 460, op de kermisdagen tot 22 uur en op de Zondagen in Juni, Juli, Augustus en September van 5 tot 20 uur voor het publiek geopend te hebben, doch uitsluitend voor den verkoop der genoemde waren: a) een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werken/of chocolade wordt verkocht; b) een fruitwinkel; c) een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak rook-, strand- en/of fotoartikelen worden verkocht. Weth. CAPPON wil de wet on verkort gehandhaafd zien, in welk voorstel hij gesteund wordt door dhr. LUTEIJN, die 5 uur bovendien als openingsuur te vroeg acht. Dhr. BRAND wijst nog eens op de moeilijkheden, die de wet zal meebrengen. Dhr. NOTEBAART zou er de drogisterijen graag bij genoemd zien. B. en W. maken hiertegen be zwaar. De apotheek van den dokter is toch altijd open. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen der leden: Brand, Notebaart, Vasseur, Tazelaar, Carels en Bruijnooge. Leening. In verband met reeds uitgevoerde en nog uit te voeren werken stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan van f 25000 h 44» pCt., wat wordt goedgevonden. Belasting. Daar te verwachten is, dat de crisis- en werkloozenzorg een f 2000 meer dan de raming vorderen zal en eenige verhooging van den post onvoorzien eveneens gewenscht is, stellen B. en W. voor op de ge meentefondsbelasting opcenten te heffen: 5 pCt. voor een belastbare som van f 600en voor iedere f 200 hooger 1 pCt. meer, tot een maxi mum van 80 opcenten. Dhr. NOTEBAART heeft er di- frouw Delaware door te brengen. Haar neef had beloofd, Zondag te rug te zullen komen en den be kenden uitgever, John. Mandover mee te brengen. Lettice altijd vol belangstelling voor nieuwe plannen en gebeurtenissen, popelde van nieuwsgierigheid. „Ik heb nooit een uitgever in le venden lijve ontmoet," verkondigde ze, terwijl Dorothea en zij druk zoch ten naar viooltjes, aan den zuidkant van 't terras. „Ik ben benieuwd, of hij erg ontzag-inboezemend is. Is 't iemand, die een sfeer van ge leerdheid om zich heeft? Ik zal niet geleerd met hem kunnen praten, ik zou niet weten, hoe. Ik heb nu eenmaal geen hoogere aspiraties, kan nauwelijks onthouden hoeveel twee maal twee is en kan vrijwel over geen een onderwerp onder de zon meepraten!" „Waarschijnlijk is Mijnheer Man- dover heelemaal niet gesteld op ge leerde gesprekken. Je moet niet den ken, dat knappe menschen altijd wenschen op den hoogsten top van geleerdheid te blijven staan 1 Boven dien weet je heel goed, mal kind, dat je een méér dan middelmatig verstand hebt, ik geloof zelfs, dat als je wou, je zou kunnen schrijven". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1