~WEEKMES!U rafeSCHGDl Permanente Damwedstrijd Gewestelijk Nieuws Koning Kikkerdik en zijn Zoontje x x Gemengd Nieuws. KON VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 27 Maart nam, 2,30 „De Czardasvorstin". Operette in 3 bedrijven. Muziek van Emmerich Kalman, n. 7,30 u. Week-end in 't Paradijs. 2e Paaschdag nam. 7.30 u. Gravin Maritza, Operette in 3 bedrijven. Muziek van Emmerich Kalman. THEATER ROYAL TE GENT, 2!ondag 27 Maart nam. 2,15 u. Le Barbier de Seville, in 4 actes. Muziek van de Rossini. RADIO—CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Woensdag. 11.20 Kalundborg. 1.35 Midland Regional. 3.20 Kalundborg. 4.20 Daventry. 6.50 Londen Regional. Donderdag. 12.20 Daventry. 2.05 North Regional. Vrijdag. 9.15 Hamburg. Zaterdag. 12.20 Daventry. Ned. Herv. Kerk. 25 Maart (Goede Vrijdag). Breskens n 7 u ds van Kooten, H. Avondmaal Schoondijke n 5,30 u ds Snijdelaar. H. Avondmaal Ev. Luth. Gem. Groede. n 6,— u Mej. Da Dufour. H. Avondmaal Correspondentie aan J. Luteijn te Groede. Probleem no. 39. Zw. 8, 11, 12, 17, 19, 20, 23, 24, 26 Wit 27, 28, 33, 36, 39, 40, 42, 47 De laatste zet van zw. was 18/23. Wit speelt en wint nadat nog een zw. schijf is bijgezet. Waar moet die zw. schijf staan en hoe wint wit? No. 40. Zw. 3, 6, 8, 11, 14, 16, 19, 20, 23, 24, 26, 35. Wit 12, 22, 27, 28, 30, 32, 38, 40, 43, 44, 45, 50. Dit is het laatste pro bleem. Opl. no. 35 van van Dam. 37/31, 16/11, 38/33, 11/7, 7/9, 36/31 41/5 wint. Opl. no. 36 van Leijgues. 27/22, 16 11, (7 16 gedw.j, 43/39, 28/22, 49/44, 38/49, 49/43, 45/34 wint. Goed opgelost door: P. R„ P. O., A. K., I. d. B„ A. L„ I. K„ W. V en D. L. Opl. N. van Bonnard. 27/22, 32/21, 33 29, 36/31, 47/36, 42/31, 48/42, 35 4, 4 16. Goed opgelost door P. R., P. O A K„ I. d. B. Van de letter problemen haalden P. R., A. K. en I. d. B. ieder 10 pun ten, P. O. 7, I K. en D L. ieder 4 punten, W. V. 5 punten. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct.. Tube 50 c(. Zeep 60 ct. OOSTBURG. De Rijkskweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen alhier staat, zooals allerwegen bekend is, als onderwijsinrichting, zeer goed aangeschreven; de vereeniging van leerlingen dezer kweekschool (O. K. V.) toonde door de buitengewoon goede uitvoering, gehouden óp haar gezelligen avond j.l. Vrijdag in de beurs alhier, dat ook de leerlingen de eer der school trachten hoog te houden. De Beurs was overvol;toen de heer van der Worp, de directeur der inrichting het podum betrad om een en ander over de school en de oude normaalschool te vertellen, heerschte onmiddellijk de diepste stilte en met de meeste aandacht werden zijn woorden aangehoord. Spreker wees er op, dat de vereeni ging dezen avond georganiseerd had om het feit te herdenken, dat 50 jaar geleden in deze gemeente wer den gevestigd de Rijksnormaalles sen, waaruit na meerdere evoluties, de tegenwoordige Kweekschool is voortgekomen. Spreker richtte zich speciaal tot den Hoofdinspecteur van het L.O. uit Den Haag, de heer A. Rienks en tot den Hoofdinspecteur van L.O. in de Inspectie Terneuzen, de heer Van de Weijer, terwijl hij zijn leed wezen betuigde over het feit, dat de' Directeur der vroegere Rijksnormaal school de heer T. F. van derWerff, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Verder begroette hij het gemeente bestuur dezer gemeente, vertegen woordigd door Burgemeester en Sec retaris en wees op de groote ver diensten dezer gemeente voor de volksontwikkeling in 't algemeen en voor de Rijkskweekschool in 't bij zonder. Voorts begroette hij het Co mité van voorbereiding voor de op 31 Maart a.s. te houden réunie van oud-leerlingen en eveneens de col lega's van R.H.B.S., Ambachtsschool en van de drie lagere scholen alhier: Vervolgens deed spreker eenige grepen uit de geschiedenis der school, beginnende bij 'de oprich ting op 1 Maart 1882, onder de eer ste directeur de heer J. Bevelander Schoo te Groede. Hij wees op de steeds toenemende groei van de school, die op dit oogenblik 85 leer lingen telt. Het economische lichaam aldus spreker, is kerngezondde hin derlijke groeistuipen zijn we reeds lang te boven. Over de resultaten der school is spreker zeer tevreden. In het kort herdenkt hij de leer aren der school, die naar elders zijn vertrokken en wees op het werk van een drietal leeraren, die sedert de omzetting der schooi in kweek school hem trouw bleven. Daarna wees de inleider op de groote be- teekenis van het schooleindexamen, het jus promvendi, het recht om, na een voldoend examen ten over staan van eenige Rijks-gecommit teerden, zelf de akten van onder wijzer/es) uit te reiken. Hij .be schouwt dit promotierecht onafschei delijk gebonden aan de evolutie, die de opleiding in de laatste 50 jaar doorloopen heeft. Lighthart, aldus spreker, kocht bij ten Brink en de Vries in de Hartestraat te Amster dam voor vijf cent een beknopt over zicht van de Vaderlandsche geschie denis, voor tien cent een dito der algemeene, voor nog eens vijf cent de beknopte rekenkunde, taalkunde enz. alle boekjes ;van 32 tot 48 blad zijden. Ze hadden yoordeelen, want ze waren goedkoop en voor 50 cent waren alle boeken aangeschaft. Ze waren dun en bevatten de geheele wetenschap, zoodat men ineens alles wist. Die boekjes moesten uit het hoofd geleerd en opgezegd worden. Ziet, zegt de spreker, dit overhooren kon evengoed geschieden door een examencommissie in een andere plaats. Wel zijn we nog niet geheel van deze ellende af, maar meer en meer moeten de leeraren een keuze doen uit het groote terrein der we tenschap, waarvan zij de grondbegin selen onderwijzen. Daarom is het zoo toe te juichen, dat wij bij het eindexamen aan de gecommitteer den het gebied kunnen aanwijzen, waarop wij met de leerlingen ge werkt hebben. Zij zijn dan ook betei in de gelegenheid, bepaalde gebie den dieper te doorploegen, waar door de lust tot eigen onderzoek geprikkeld wordt. Dat geeft inzicht en wekt warme belangstelling en zonder die innerlijke honger kan er nooit sprake zijn van productieve arbeid. De tijd is voorbij, dat wij al het leerbare in de jonge hoofden kunnen instampen. Daarbij ligt het toch eigenlijk ook niet in de bestemming der kweek school, uitsluitend de krachten te richten op de verstandelijke vorming. In de vorige eeuw, onder de toen heerschende psychologische stroo mingen, was kennis macht; onze tijd vraagt meer. Wij achten onze taak niet voor de helft volbracht als we niet gewerkt hebben aan de vor ming der gansche persoonlijkheid, als we niet getracht hebben in de jonge harten ten leve te wekken het beste, dat daar sluimert. Daarom is het noodig, dat aan de school een sfeer heerscht, een bepaalde geest, die weldadig kan inwerken. Vergis ik mij niet, aldus spreker, dan is in onze Kweekschool-vereeni- ging aan een kerngezond lichaam gebonden een geest van groote zui verheid en ik spreek op dit ge wichtig tijdstip gaarne de wensch uit, dat die krachten van goedheid en zuiverheid, die onuitroeibaar, in elk menschengemoed aanwezig zijn, tot steeds grooter volkomenheid zul len mogen uitgroeien. Dan kunnen we de toekomst met vertrouwen te gemoet gaan. Een hartelijk applaus klonk na deze rede. De voorzitter van O.K.V. opende het eigenlijke programma met een woord van welkom tot de aanwezi gen en kondigde de eerste nrs. van het programma aan. Het koor der school zong daarop de bekende liederen „Wilt heden nu treden" en „O Heer, die daar" bei de uit Valerius Gedenkklank alsme de Meilied, die alle zeer goed wer den gezongen. De O.K.V.-band was een verras sing en bepaald een succes; bij de toegift van een drietal schlagers deinde een groot gedeelte van het gehoor op maat mede. De vergadering van de Commissie van Toezicht uit „Het Nieuwe Sy steem" van Charivarius mag voor sommigen een ietsje langwijlig ge weest zijn, het werd kostelijk ge speeld; er werd bij genoten, de rol len zatep er puik in. De clou van den avond was even wel de operette of liever het Cad- zandsch zangspel in 3 tooneelen „Voo vuuftig jaor," samengesteld door de heeren Hoolhorst oud- leeraar en Schijve, leeraar aan de kweekschool. De tooneelen waren genoemd: „Op 't lanid," „In de Normaolschole" en „Op de trouw- feèste". We kunnen niet anders zeggen, dan dat het stuk meesterlijk werd uitgevoerd; het applaus na elk too- neel was dubbel en dwars verdiend; vooral de ouderen onder het gehoor zaten te gnuiven van de pret, toen ze alles zagen op het tooneel zooals zij het in werkelijkheid nog beleefd hadden. Het eerste tooneel bracht ons op het land waar de landlieden in de „tèrve" stonden te werken; de daarop volgende zonsondergang was zeer mooi; het tweede tooneel voerde ons naar de stichting der „Normaolschole" waaraan „meèster èjan" als onderwijzer werd benoemd vóó hij met „Jaontje" trouwde, ter wijl het laatste tooneel een copie gaf van een „trouwfeèste" zooals die indertijd op de hofsteden wel werd gevierd. De „wien" (wijn) in groote witte kommen op de tafel met de kleine glaasjes zonder voet (kappertjes genoemd) de „katrielje" werd gedanst, terwijl de zangvereeni- ging kwam „fielseteeren" en ziengei: ter eere van de trouw van „Jaontje met meèster Jan". 'tWas vreèd mooi". Het slotkoor moest worden herhaald en prettig klonk telkens het refrein: „Want me komnin uut het land van ik en gie, van julder, wulder, joe en mie, van jao da wè in neè da nie, Een schoonder landje is 'ter niè". ,,'tls vreèd!" De ge kroonde „zetels" (stoelen) en de spiegel met opschrift: „Hulde aan 't Bruidspaar" waaronder de pas ge trouwde jongelui moesten zitten, ont braken niet. Een woord van hulde, gesproken door den Directeur, mocht dan ook algemeene instemming verwerven, terwijl het applaus telkens opnieuw daverde toen achtereenvolgens me vrouw en de heer Schijve, de heer Hoolhorst en de heer Hage namens de O.K.V. een aandenken in ont vangst moesten nemen. Naar wij vernemen wordt dit zangspel ook opgevoerd bij gelegenheid der réunie van oud-leerlingen op 31 Maart a.s. waartoe dan ook anderen tegen en trée toegang zullen hebben. Het voornemen bestaat om het laatste tooneel van het Zangspel te verfilmen waardoor een belangrijk stuk Folklore dezer streek zal wor den vastgelegd. door G Th. ROTMAN. „Te gevaarlijk?" Wat bedoelde de ooievaar daar nu mee? Hoe kon een boomstam nu gevaarlijk zijn? Maar daar konden ze niet lang over na denken, want plotseling streek er een mooi gekleurde vogel voor hen neer en begon de insecten, die tus- schen de reten en barsten van den boomstam zaten, op te pikken. Toen keek hij op en kwetterde: „Wat doen jullie eigenlijk hier? Ga er af, jullie' hoort hier niet!" „Ga jij er af," zei Pierewiet, maar nu werd de vogel boos. „Wel jij brutale kleine lummel," kwetterde hij, en hij pakte Pierewiet met z'n scherpen snavel bij den neus, zoodat de arme jongen het uitschreeuwde van pijn. Maar toen koning Kikker dik zijn stok ophief, om hem er een klap mee te geven, maakte de vogel gauw dat hij wegkwam. „Ik ben de Krokodilwachter!" kwetterde hij, onder 't wegvliegen. „Een fijn hapje zullen jullie zijn voor den krokodil, hahaha!" ZUIDZANDE. Alhier werd 16 Maart een schaak match Sluis—Zuidzande gespee'd. Het resultaat was als volgt: o o o o o infill (N CN <N l (N M vh V3 '3 2 -6 c c v cc r-c: x - 03 2Ï O p N s p p s u o 5 p p -E o cu y [S o c; m w O O X o c° CQ V X A co 0 3 -a 01 X Zuidzande heeft dus gewonhen met I21/2 tegen U/a punt voor Sluis. AARDENBURG. De rijksweg wordt om Aar denburg gelegd! Ruim twee jaar geleden zijn er door den Rijkswaterstaat ópmetingen gedaan in verband met vernieuwing van den rijksweg BreskensMal- deghem, om vooral met het oog op het voortdurend toenemend snel verkeer, een deel van dien weg te leggen buiten de kom der gemeen te Aardenburg, dewijl de dorpsstraat hier en daar te smal is, op een an der punt het uitzicht niet vrij is en dat de Kaaipoort een groote be lemmering zou zijn om het verkeer door het dorp te handhaven, waar door stemmen opgingen deze dan maar af te breken. De leden van den Raad, mevrouw Van den BroeckeDe Man en de heer Hollebrand, hebben zich toen in April 1931 met een schrijven tot den Minister van Waterstaat ge wend, waarbij zij vroegen de Kaai poort als monumentaal gebouw te behouden, in welk schrijven zij te gelijkertijd twee manieren aangaven op welke wijze de poort behouden kon worden en het verkeer door de gemeente toch behouden zou blijven. De vorige week hebben genoemde raadsleden bericht ontvangen, dat er, onafhankelijk van hun schrijven van April 1931, door den Minister een beslissing genomen is, waarbij be paald is, dat de rijksweg zal gelegd worden buiten de bebouwde kom van deze gemeente. Voor Oostburg was dit reeds be slist, zoodat dezelfde regeling wel licht ook volgen zal voor Schoon dijke en Sluis. Oproer in een Roemeensche gevangenis. In de gevangenis van Tighina, waar een groot aantal commnuisti- sche agenten uit Bessarabië gevan gen wordt gehouden, hebben, naar tieke gevangenen, ter herdenking van de Parijsche commune een de- Wolff uit Boekarest meldt, de poli- monstratieven opstand op touw wil len zetten. De gevangenis-autoritei ten hadden hiervan bijtijds mede- deeling gekregen en wilden de bel hamels naar een andere gevange nis overbrengen. Toen de gevange nen dit hoorden kwam het tot een relletje. De gevangeniswacht zag zich tenslotte genoopt verscheidene schoten te lossen. Niettegenstaande dit zijn eenige gevangenen er in geslaagd, uit hun cellen te komen. Zij trachtten hun lotgenooten te be vrijden en ondernamen met steenen en alle mogelijke voorwerpen ge wapend een aanval op de ambtena ren van de gevangenis. De gendar merie kon met moeite den opstand onderdrukken. Twee gevangenisbe waarders zijn ernstig gekwetst. Zijn vrouw met een mes gestoken. Sedert ongeveer 10 jaar leven de thans 32-jarige H. H. de J. en zijn vrouw, de 31-jarige J. J. A. ge scheiden. De man heeft sindsdien met een andere vrouw betrekkingen aangeknoopt. Toen hij Zaterdag avond met deze vrouw in de Zwe- derstraat te Rotterdam wandelde, kwam hij zijn echtgenoote tegen. Er ontstond twist, van beide zijden werd er hard gescholden en ten slotte maakte de man zich zóó drif tig, dat hij zijn mes greep en zijn vrouw daarmee een steek in den rug gaf. Terstond zijn zij daarna naar het politiebureau aan de Paul Krugerstraat gegaan, waar zij ver telden, wat er gebeurd was. De man is toen opgesloten. De vrouw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Haar toestand bleek, ten gevolge van het bloedverlies dus danig te zijn, dat zij moest worden opgenomen. Het mes is in beslag genomen. Bosch- en heidebrand. Vrijdag is brand ontstaan onder de gemeente Bakel in de heide en bosschen van den heer A. van Thiel te Helmond, gelegen ten noorden van den provincialen weg Helmond- Deurne. Door den feilen wind aan gewakkerd, verspreidde het vuur zich snel over den weg in de heicle- en boschbezitting van den heer L. F. Spierings te Boxtel. Onder lei ding van opzichter Hoedemaker werd een tegenvuur aangelegd en men slaagde er in, het vuur tot staan te brengen. Ongeveer 6 a 7 hectaren van den heer Spierings en enkele honderden hectaren van den heer van Thiel werden een prooi der vlammen. De schade is echter gering, daar slechts groepjes dennen en meest dorre heide in vlam zijn geraakt. Treinmachinist doodgevallen. Zaterdagmiddag even voor het vertrek van den trein van 17.15 uur naar Utrecht, is de gehuwde machi nist Gortemuller, woonachtig te Arn hem, van de locomotief gevallen. Hij kwam tusschen het perron en de locomotief terecht en werd dood opgenomen. Het bleek dat hij den nek had gebroken.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2