Breskensche Courant 200 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland FEUILLETON De strijd eener vrouw l- ei 4l^te Jaargang Woensdag 23 Maart 1932 Nummer 3716 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland 3^50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertenliên bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonne s tegen ongelukken, en nel voor de volgende bedragen: I gulden bij levens- f s~\ gld bij dood r-j m* gld bij ver- r— gld bij ver- j /-\ gld bij ver- lange ongeschikt- i i Jl Q door lies van een jf ^es van ecn 9 ^cs üan ccn hcid lot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico üan bovenstaande Verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger /~v gld bij verlies 1(9 üan e^en anderen vinger Op 1 April 1932 treedt in wer king de Wet o.a. tot heffing van op centen op den suikeraccijns, tot ver hooging van de opcenten op den wijnaccijns, en tot beteugeling van den smokkelhandel in sigarettenpa pier. aSuikeraccijns en wijnaccijns. Zij, die op dien datum meer dan 1000 K.G. suiker of/en 100 Liter wijn in voorraad hebben, moeten op 1 April hiervan aangifte doen bij den Ontvanger der Accijnzen over de plaats van opslag. Ook moet aangifte gedaan worden dadelijk na den inslag door hen, die op 1 April minder dan 1000 K.G. suiker of 100 Liter wijn voor radig hebben, doch die nh dien da tum zooveel suiker of wijn, vóór 1 April 1932 aan hun adres atgezonden, inslaan, dat de voorraad op 1 April vermeerderd met de hoeveelheid, welke wordt ingeslagen, meet dan 1000 K.G., resp. 100 Liter bedraagt. Partijen wijn, die vóór 1 Februari 1932 bij particulieren voor persoon lijk gebruik in voorraad waren blij ven voor de navordering buiten aan merking. b. Met ingang van 1 April 1932 moet alle vervoer van sigaretten papier in een hoeveelheid grooter dan 200 Gram door een document zijn gedekt. Ook mag na dien datum in het geheele land sigarettenpapier slechts voorhanden zijn in een gebouw, op een erf of op een besloten terrein niet in 'een grootere hoeveelheid dan 200 Gr., tenzij gedekt door een do cument. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen. Het veenbedrijf. De loononderhandelingen in het veenbedrijf zijn over geheel het Drentsche veengebied van Coevor- den tot Stadskanaal vastgeloopen. Nergens hebben partijen overeen stemming kunnen bereiken, zoodat met uitzondering van Valthermond, waar het contract 1931 gecontinueerd is, de veencampagne in geen enkele streek in vollen omvang zal kunnen beginnen. Bovendien is de situatie zoo, dat met uitzondering van Nieuw Weerdinge, waar dezer dagen op 22. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. „Ik geloof, dat 't beste zal zijn dat ik je een flinke cheque schrijf, waarvan je, zooveel je noodig hebt, bij je eigen bank kunt opnemen". „Voor mijn salaris, porto's, enz.," zei Honor kalm. „Ik doe dit werk natuurlijk als je secretaresse, want, totdat je terugkomt, zal ik niet an ders zijn, dan je secretaresse". „Lieveling, mag ik niet, zou je niet willen toestaan dat ik wat meer voor je doe om ,t je eenigszins te vergemakkelijken? Je moet den ken, als ik niet genoodzaakt was geworden weg te gaan, zou je over eenige weken mijn vrouw zijn ge weest. Laat me dan nu ook een dusdanige schikking maken, dat je zonder zorgen "bent. Maak nu geen bezwaren over zoo'n kleinigheid, en dring er niet op aan, dat ik je uit- nieuw geconfereerd zal worden, par tijen zoo tegenover elkaar staan, dat niet op goede gronden kan worden aangenomen, dat door onderhande ling nog overeenstemming te be reiken is. De door de verveners voor gestelde loonsverlagingen zijn in de oogen van de arbeiders onaanvaard baar, en men ziet in arbeiderskrin gen gewoon geen mogelijkheid, tot overeenstemming te komen, temeer niet, omdat de verveners zeggen, dat ook bij aanvaarding van de voorge stelde verlaging langs alle veen- plaatsen niet zullen worden verveend. De verveners schijnen ook ver legen te zijn met de situatie. Zij er kennen, dat de loonen niet hoog zijn en eigenlijk niet verlaagd kunnen worden, al meenen zij ook, dat een loonsverlaging het levenspeil der ar beiders niet zal behoeven te verla gen, omdat ook de levensmiddelen gedaald zijn. Objectief gezien geven zij echter toe, dat het levenspeil in de venen ook bij de tegenwoordige levensmiddelenprijzen en het groote aantal verzuimdagen, die veenarbei ders hebben en die voortvloeien uii den aard van het bedrijf, bij hand having van de loonen, welke thans betaald worden, nog ver beneden het algemeene levenspeil blijft. Zij hebben echter aan de concurrentie van de steenkolen het hoofd te bie den, welke nog erger is geworden,, doordat de staking aan turf ver bruikende fabrieken en weinig werk in andere fabrieken het evenwicht tusschen vraag en aanbod naar brandstoffen nog meer verbroken hebben. Daarbij komt, dat minister Ruys de Beerenbrouck verklaard heeft, geen bijslag meer te willen geven voor de kanaaltollen. Deze bedroeg in 1930 voor de groote fabrieksturf 5 cent per M3, of ongeveer 5 pCt. van het loon en in 1931 voor een deel van het veengebied (de vrije venen, liggende ten noorden van de Hoogeveensche Vaart) 21/, cent per M3. In de Overijselsche veendistricten staat het wat anders. De voorgestel de loonsverlagingen zijn daar minder groot, en verwacht wordt, dat par tijen het bij onderhandeling wel eens zullen worden, althans te Vrooms- hoop. Te Dedemsvaart zal de om standigheid, dat de verveners de aanvankelijk voorgestelde verlaging van 9 pCt. alleen voor het persturf- van vinger, totdat jij hem er af sluitend je salaris betaal, toe, laat me wat meer voor je doen dan dat". Honor schudde 't hoofd. „Daar kan ik niet in toestemmen," zei ze met een vastberadenheid, waaraan, dat wist hij, niet te tornen viel. „Laat me zóóveel geld achter, als je 't aan iedere andere secre taresse zoudt doen heusch, ik zal 't best kunnen schikken, en in ieder geval zal me dit meer voldoening geven." Hij wist dat niets ter wereld haar van dit besluit af zou brengen. Als Honor wou, kon ze zijn als een ondoordringbare, harde steen en haar geliefde moest zich wel buigen naar haar wil. „Het was mijn bedoeling, je den mooisten ring te geven, dien je je maar zou kunnen wenschen," zei hij, „zou je in dien tusschentijd dezen willen dragen?" Hij nam zijn gouden zegelring van z'n vinger en gaf haar dien. „Hij moet natuurlijk vernauwd worden voor je," zei hij glimlachend toen de ring van haar tengeren vin ger slipte. „Wil je hem dragen, tot ik je er wat beters voor in de plaats kan geven?" „Ik wensch niets beters, ik ben dol op dezen ring, en zoodra hij voor me veranderd is, komt hij nooit meer werk hebben gewijzigd in 10 pCt. voor het geheele bedrijf, een groote moeilijkheid blijken te zijn, vooral omdat de verveners bij dit laatste voorstel hebben meegedeeld, dat niet begonnen werd met het bedrijf, wan neer op 21 Maart dat voorstel niet werd aangenomen. De arbeiders be schouwen die laatste loonsverlaging als een soort strafmaatregel, door de verveners genomen, omdat de ar beiders de loonsverlaging van 9 pCt. door het persturfwerk niet hebben willen aannemen. Verkeerslessen van den A. N.W B o want daar mag het rijverkeer niet komen en het kan je dus geen kwaad doen". Wie niet op het trottoir kan blijven, omdat hij naar den over kant van de straat moet om naar huis te gaan, moet dat voorzichtig doen en goed uitkijken of de weg vrij is. Doe dat niet alleen op weg van school naar huis, maar doe het al tijd, want op den rijweg dreigt steeds gevaar. Wie zich gewent, om daarop bedacht te zijn en steeds goed op te letten, zal niet licht een ongeluk op straat krijgen. Leer de verkeers regels en bedenk wel: „Wie die regels niet betracht, Wordt in stukjes thuis gebracht I" 4e Les. Hol niet roekeloos uit school of huis! De school gaat uit en dan willen de kinderen, die den heelen ochtend op de schoolbanken hebben geze ten, wel eens de straat op hollen. Dat kan heel gevaarlijk zijn, wanneer dat wild en onordelijk gebeurt. Op het linker plaatje gaan \de kinderen naar huis, langs het veilige trottoir en de onderwijzer voor de schooldeur waarschuwt ze nog eens om voorzichtig te zijn. De anderen, op het rechter plaatje, hollen niet alleen onordelijk zoo maar pardoes de straat op, zonder uit te kijken, maar zelfs zeer gevaarlijk, want ze loopen alle kans, om onder een wagen of onder een motorfiets te komen. Waarom hollen die kinderen zoo weg? Omdat hun niet geleerd is, hoe gevaarlijk dat is. En waarom wandelen de anderen, op de linker teekening, zoo rustig naar huis? Omdat ze op school geleerd heb ben, wat de regels van het verkeer zijn en de onderwijzer hun pas nog gezegd heeft: „Blijf op het voetpad, neemt". Guy drukte een kus op vinger en ring samen en keerde zich dan met een zucht om naar tafel met z'n sta pel brieven en papieren. „Maar nu ter zake, we kunnen geen tijd meer nemen voor ons zelf. Al deze brieven moeten doorgelezen, we moeten alles bespreken," zei hij, en een uur lang spraken ze uitslui tend over 'twerk en verder over alle mogelijke en onmogelijke gevallen, waar Honor voor zou kunnen komen te staan, tijdens Martin's afwezig heid. Het enorme bedrag van de cheque die hij haar overhandigde, deed haar schrikken, maar hij weigerde hals starrig 't te veranderen. „Je bent mijn secretaresse en ik laat jou de heele verantwoording. Ik, noch iemand anders kan zeggen, voor welke onvoorziene uitgaven je nog kan komen te staan. Dit is de kleinste Som, die ik maar voor je kan achterlaten. Mijn advocaten, de hoeren Deane, zorgen voor de beta ling van 't huis en juffrouw Ashton, maar voor de rest, wensch ik alles aan jou over te laten, en je moet toereikend geld voorradig hebben. Ik zou 't mezelf niet kunnen ver geven, als je te kort kwam en zooals ik je al zei, dit is 't minste wat ik je kan achterlaten, voor ieder ander Bemesting wintergranen. In den regel worden onze graan gewassen te laat met stikstof over- oemest. Eerst als het gewas door j zijn hollen stand toont het te laten zitten, ziet men in, dat er hulp ge boden moet worden. Iedereen be grijpt dat dit te laat is, de planten moeten immers van meet af aan zich herstellen, zich uit den zwakken toe stand opwerken, alvorens te kunnen groeien. Het spreekt vanzelf, dat wij voor de bemesting onzer graangewassen een vlugge stikstofmeststof kiezen. Het weer is in de meeste gevallen nog te koud voor omzettingen van ammoniak. Wij nemen dus een sal peterstikstof. Welke? Wij vragen ons dan natuurlijk in de eerste plaats af welke komt thans het voordeelig- ste uit. De ervaring heeft geleerd, dat men een stikstofmeststof, die gemakkelijk oplost en direct werkt de beste resultaten bij alle graange wassen wordt verkregen. Als zoo danig zal daarom de Kalksalpeter IG, zijnde een zeer goedkoope sal- petermest, als overbemesting van wintergranen, en ook voor de be mesting van het zomergraan het beste voldoen. De kalk uit deze meststof werkt tevens gunstig op de structuur van den grond. Moeten wij onder de huidige om standigheden met stikstof bemesten, of niet? En dan zeggen wij direct: ja, het is noodig, zelfs noodzakelijk dit te doen. Graan, dat gebrek heeft aan stikstof, wij weten het allen, zou ik 't zelfde doen". Ze was wel gedoemd, hiermee ge noegen te nemen. De hééle korte tijd, die hun nog restte vóór z'n vertrek, werd verder gebruikt, om stof, waar ze anders dagen voor noo dig zouden hebben gehad, inkoorts- achtigen haast af te werken. 't Oogenblikje, dat ze alleen was in zijn kamer, toen hij met juffrouw Ashton moest onderhandelen en vlug z'n bagage pakken, gaf haar gele genheid kracht te verzamelen om zich zelf te beheerschen, maar 't el lendige, weeë gevoel om haar hart was haast niet uit te houden en noch Guy, noch zij waren in staat veel te spreken toen ze even later, vliegens vlug in een taxi naar 't station reden (zijn eigen auto was opgeborgen in de garage tot hij terug zou komen) en zwijgend zaten ze hand in hand, zwaar onder den indruk van 't na derend afscheid. Het enorme sta tion kwam Honor als een soort wil dernis voor, waar een helsch kabaal heerschte en de geluiden weerkaatst werden, maar waar menschen, lich ten en treinen als opgelost werden in een onmetelijken afstand. Vaag wist ze dit alles om zich heen, maar haar hééle denken en zijn bepaalde zich tot den man naast haar. Als een slaapwandelaarster bewoog ze zich naast hem voort, terwijl hij een groeit ijl op, levert weinig stroo en weinig graan en laat vuil land achter. De opbrengst is laag, de onkosten voor het schoonhouden der akkers hoog. Ja, de schade daarvan is vaak grooter dan de bemestingkosten. Gaan wij nu eens na hoe hoog de kostprijs is van b.v. 100 k.g. stroo en graan, dan zullen wij zien, dat deze bij een slecht bemest gewas hoog, bij een oordeelkundig bemest gewas laag is, Bij een goeden oogst worden de uitgaven over een groo ter aantal 100 k.g. omgeslagen, zoo dat de kostprijs veel lager is en men de beste winstkansen heeft. Vooral geldt dit momenteel voor tarwe, omdat men hiervan de prijs welke men er voor ontvangen zal reeds weet. Rekent men de meer opbrengst welke verkregen wordt door het bemesten met b.v. 200 k.g. Kalksalpeter IG per H.A. dan zal men zien, dat de kosten van deze bemesting een zeer kleine rol spelen. Vooral nu de prijs van deze mest stof erg laag is. Men strooie dus, om de grootste winstkans te hebben, voldoende stikstof op het winter- en zomergraan. Nog eens het is nood zakelijk. Hoeveel stikstof zal men geven? De hoeveelheid welke gegeven moet worden om een lagen kostprijs te verkrijgen, hangt geheel af van den vruchtbaarheidstoestand van den bo dem, bij wintergraan van den stand in het vroege voorjaar. Hoe minder vruchtbaar de grond, hoe slechter de stand, hoe meer stikstof noodig is om een goed gewas te verkrijgen. Deze hoeveelheid zal wel schomme len tusschen een dosis stikstof aan wezig in 200 k.g. a 400 k.g. Kalk salpeter IG per H.A. Al naar om standigheden. Ook kan men er na tuurlijk rekening mee houden, of, waar het wintergraan betreft, reeds in het najaar een gift stikstof is gegeven, of bemest is met stalmest. Men wachte zich nog voor een te dichten stand van het gewas, om legering te voorkomen. Is de stand te dicht, dan eggen en schoffelen. Een goede uitwerking der meststof fen wordt hierdoor verkregen. Strooi de Kalksalpeter IG bij het wintergraan vroeg in het voorjaar, dus nu! Bij zomergranen geve men alles bij het zaaien, of anders de helft bij het zaaien, de rest als over bemesting. Kalksalpeter IG als overbemesting moet bij droog weer en op drooge gewassen worden uitgestrooid. kaartje nam en een plaats in den trein zocht. „Gelukkig, dat mijn pas in orde is," zei hij, pogend opgewekt te spre ken, doch dit mislukte jammerlijk. „Vanuit Parijs zal ik je schrijven en als ik je verder een adres op kan geven, wil je me daarheen af en toe wel wat laten hooren, hè?" vroeg hij, haar hand stevig in de zijne druk kende, toen ze de laatste mintuen vóór 't vertrek van den trein samen in de coupé zaten. Ze waren alleen, gelukkig, deze laatste oogenblikken hadden ze voor zichzelf en Honor drukte Guy's hand vaster terwijl ze antwoordde: „Natuurlijk wil ik schrijven, ik zal je zóóveel te vertellen hebben, 't Is net, of we elkaar nu pas hebben leeren kennen en nou" ze slikte deze woorden in „en nou wordt je weggegapt," maar stelde ervoor in de plaats: „en nou moeten we 't zien te doen met een geregelde brief wisseling, waarin we alles vertellen, als in een dagboek liefst, want we moeten nog zóóveel van elkaar we ten". (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1