Breskensche Courant 200 40 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON De strijd eener vrouw Schoont™ Gewestelijk Nieuws 41 <tp Tfiar Zaterdag 19 Maart 1932 Nummer 3715 ABONNEMENT: per kwartaal f,25 builen Breskens f 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,72$Bui tenland f 3£0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERT ENTIÈN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadoertenliën bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonné's legen ongelukkenen mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- /-v s-\ gld bij dood rj gld bij eer- s-\ gld bij eer lange ongeschikt- J f If J door j lies van een j(^es van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger f f\ gld bij verlies f f J van eiken anderen vinger Het Duitsche volk heeft Zondag dus gesproken, al heeft het het laat ste woord nog niet gezegd. Bij de gehouden verkiezingen voor het Rijkspresidentschap is wel is waar geen definitieve beslissing gevallen, doch een belangrijke etappe is in ieder geval wel afgelegd. De oude heer von Hindenburg heeft net niet de vereischte absolute meerderheid behaald, doch is zoo zeer in de meerderheid gebleven, dat, onvoor ziene gebeurtenissen voorbehouden, verwacht kan worden, dat hij het over enkele weken bij de te houden herstemming met vlag en wimpel zal halen. De door de regeering-Bruening gevoerde buitenlandsche politiek zal dus voorloopig kunnen worden voort gezet, terwijl geen vrees behoeft te bestaan voor een nieuwe inflatie. Dat zulks mogelijk wordt gemaakt, is in de eerste plaats fret gevolg van het feit, dat de fungeerende Rijkspresident von Hindenburg, de handhaver van de grondwet, bij uit nemendheid, de figuur is welke zoo ver boven de partijen staat, dat kie zers die wat hun politieke overtui ging betreft wellicht sympathie zou den hebben voor de partij van zijn belangrijksten tegen-candidaat Hit- Ier, de NSDAP, bij de verkiezingen den persoon van den Rijkspresident hebben geprefereerd. Hitler is wel is waar afdoende verslagen, doch zijn partij heeft niet temin ten opzichte van de vorige Rijksdagverkiezingen, welke in het najaar 1930 werden gehouden, een stemmenaccres van niet minder dan 80 pCt. op te wijzen, waarmede de nationaal socialistische partij de sterkste partij van het Rijk is ge worden. Het is echter opmerkelijk dat de nazi's in de streken waar zeer onlangs nieuwe landdag- of ge meenteraadsverkiezingen zijn gehou den en hun aanwas tot 35 pCt. was gestegen, bij deze gelegenheid in aanhang zijn achteruitgeloopen, ter wijl zij in die streken, waar de eco nomische nood het hoogst is zijn vooruitgegaan. De leiders hebben te hooge verwachtingen gehad, Dr. Goebbels heeft de eigen krachten overschat, terwijl Hitier zijn tegen standers heeft onderschat. Eens te meer kon worden geconstateerd dat de nationaal socialistische invloed 21. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. •—O Hij viel neer in een stoel en staar de verwezen voor zich uit, een som bere, wanhopende uitdrukking in z'n blik. „Je zal 't geluk niet verliezen, al ga je weg". Honor legde zacht een hand op z'n schouder, haar eerste gedachte was, hoe den man, dien ze liefhad te kunnen troosten. „Hoe ver we ook van elkaar zullen zijn, we hebben elkaar toch, dhtkan ons niet afgenomen worden". „Je bent een schat om me zoo te troosten," zijn sombere oogen ontmoetten haar helderen blik. „Ik bedoelde ook niet, dat ik je zou ver liezen, al moet ik naar 't hartje van Azië, 'maar als je nou weet, dat ik je elk oogenblik van eiken dag by me zou willen hebben, dan is zal luwen, naarmate de economische omstandigheden een beteren keer zullen nemen. Dit houdt echter ten nauwste verband met de algemeene economische constellatie, den handel en nijverheid over de geheele wereld. Dr. Bruening heeft hierbij als zijn meening uitgesproken, dat het ergste achter den rug is, zoodat inderdaad gehoopt kan worden dat een op leving niet te ver af meer is. Hindenburg en Hitier zijn den 10 April opnieuw candidaat, waarbij Hindenburg Hitier naar alle waar schijnlijkheid opnieuw ver achter zich zal laten. Het is nu de vraag of de nazi-politiek van nazi-standpunt be zien wel verstandig wordt gevoerd. Immers, interessant is de opmerking welke afkomstig is van de z.g. Sten- nisgroep, de groep welke zich van de Nazi's heeft afgescheiden, dat vele jonge mannen die deel uitmaken van de SA en SS troepen van Hitier, de mannen op wie een krachtig be roep was gedaan om de campagne krachtig te voeren in welk geval een overwinning zeker werd ge noemd, dat deze mannen bij het zien der werkelijkheid wellicht teleurge steld kunnen zijn en daardoor nei ging zouden kunnen vertoonen over te gaan tot het communisme. De Communistische partij heeft zich bij de verkiezingsstrijd opvallend kalm gehouden en zich weinig actief be toond, waardoor het zich een re primande van Moskou op den hals heeft gehaald, doch zij heeft niette min een grooten vooruitgang be toond en haar aanhang tot vijf mil- lioen kiezers zien toenemen. De uiterst rechtsche en uiterst linksche oppositie is dus geweldig toegenomen, zoodat het onomstoo- telijk vaststaat dat beide partijen bij de a.s. landdagverkiezingen, welke o.m. in Pruisen, Beieren en Bruns- wijk zullen worden gehouden, met een beduidend grooter aantal man daten dan waarover het thans in die vertegenwoordigingen beschikt, zullen terugkomen. Dat de regee ringen dezer landen gewijzigd zullen worden is even waarschijnlijk, waar bij een deelname aan de regeering, in ieder geval in Pruisen, de NSDAP medeverantwoordelijkheid zal geven. Tot nu toe konden de nazi's, al toekijkende, gemakkelijk critiseeren, doch dan zullen zij kunnen toonen inderdaad zelf in staat te zijn opbou wend werk te verrichten. Van Pruisen uit zal dan natuurlijk een hevigen aanval worden onderno men op de Rijksregeering, doch vooralsnog kan deze regeering zich, mede tot verhooging van het Duit sche aanzien in het buitenland staan de houden en staan de beste stuur lui dus nog aan den kantl geeft menige huisvtatfw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wor den wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Verkeerslessen van den A. N. W B. -J I'S ïtóviiflA*«SEti 3e Les. Let op! Gevaar! Er zijn voorzichtige en onvoorzich tige kinderen. De onvoorzichtige zijn nu eens niet op het linkerplaatje afgebeeld, zooals op de beide vorige zegels, maar op de teekening rechts. Dat is expres gedaan, om de goede oplos sing niet altijd rechts te laten zoeken. Heel onvoorzichtig komen Piet en zijn zusje Annemie achter de tram om, zonder eerst goed uit te kijken, of de weg, dien ze willen overste ken, wel vrij is. Zie maar eens hoe gevaarlijk dat is. De chauffeur, die juist de tram passeert, kan natuur lijk niet zien, dat daar een paar domme, onoplettende kinderen aan komen en hij moet ineens verschrik kelijk haastig uitwijken, om ze niet te overrijden. En door dat plotseling uitwijken, loopt hij nog de kans ook, om een botsing met een andere auto te veroorzaken. Annemie laat van schrik haar schooltasch vallen en als Piet niet héél vlug achteruitgaat, raakt hij onder de wielen en dat is heusch zoo prettig niet en heel on gezond 1 Op het linker plaatje doen Jan en zijn zusje Eulalia het beter. Die die afstand wel onoverkomelijk I" „Ga je naar 't hartje van Azië?" eventjes beefde haar stem. „Zal je naar verafgelegen oorden moeten, wil 'tdat zeggen, en dat je dus vrij wel onbereikbaar zult zijn?" „Naar zéér verafgelegen oorden, absoluut buiten bereik," was 't wei nig bemoedigend antwoord. „Mor gen in Parijs spreek ik de menschen die 't aangaat. Ik twijfel er geen moment aan of ik zal regelrecht op een boot moeten gaan zitten en verder van alle noodzakelijke ver voermiddelen gebruik maken, die me er op de vlugst mogelijke manier zullen brengen. Als ik maar eenigs- zins wist, wanneer ik terug kan ko men, maar 't beroerde van de ge schiedenis is, dat 't zoo ellendig onzeker is. Ik kan me er gewoon geen idee van vormen, hoeveel tijd 't zal nemen". Het kwam Honor voor, of haar hart een oogenblik stil stond, om daarna onstuimig te gaan kloppen en in haar eerste opwelling, had ze 't wel willen gillen, „wat moet ik zonder je beginnen, ik kan niet bui ten je?" Maar ze onderdrukte deze op welling en rustig, beheerscht, zei ze: „Zeg me maar, wat ik kan doen lettel goed op het gevaar en wachten als ze achter een stilstaande tram langs komen, veilig op den vlucht heuvel, tot de auto op den drukken rijweg voorbij en de weg vrij is. Dan gaan ze veilig naar den over kant en Eulalia behoeft haar school tasch niet van schrik te verliezen. Wat houdt ze die stevig onder haar arm vast 1 Ieder begrijpt natuurlijk wel, dat het niet alleen gevaarlijk is achter een-tram over te steken zonder uit te kijken, maar dat je even goed moet opletten, als je achter een auto, of vrachtkar passeert. Kijk dus vóór het oversteken altijd goed uit, of de weg vrij is. Dan breng je jezelf en je school tasch netjes en veilig thuis. hier, om je te helpen, terwijl je weg bent en je moet maar altijd denken, dat, wanneer je ook terug komt, ik er zijn zal, om je te ver welkomen". Hij drukte z'n hoofd even tegen haar arm, als om troost te zoeken, een volgend moment echter was hij weer de echt zakelijke man. ,,De tijd is kort," zei hij, ,,'tis niet mogelijk iets anders te doen, dan je haastig eenige wenken te geven als je tenminste meent, dat je 't hier op je wilt nemen, terwijl ik weg ben. Ik zal er erg dankbaar voor zijn, als je dat zou willen doen, hoewel, ik vind 't lam, je zooveel last en verantwoordelijkheid op de schou ders te laden," voegde hij er ge drukt aan toe. „Dat kan me niets schelen, als ik er jou mee kan helpen," zei ze, „en als je denkt, me te kunnen ver trouwen. Guy ben je werkelijk overtuigd, dat je dit kunt, 't is zoo'n groote verantwoordelijkheid, die je me achterlaat". Voor 'teerst, noemde ze hem bij z'n voornaam, en voldaan glim lachend, zag hij haar aan. „Mijn heele leven en alles wat er bij behoort, zou ik aan jou handen toevertrouwen," zei hy, haar ham BRESKENS. De fabriek der Gebr. Verduijn, N.V. alhier voldeed reeds geruimen tijd niet meer; de ruimte was te klein en het geheel te onpractisch. Pogingen om tot den bouw van een nieuwe fabriek te komen werden in het werk gesteld en hoewel de tegen woordige tijdsomstandigheden de tot standkoming er van eenigszins heb ben vertraagd, men slaagde en Don derdagmiddag werd het nieuwe ge bouw in het bijzijn van vele belang stellenden officieel geopend. Het is geplaatst aan de Nijver heidsstraat en geheel ingericht naar de eischen des tijds. Mooie ruime zalen, flinke bergruimte en een hel der kantoor. De plechtigheid geschiedde in het met bloemstukken en planten ver sierde gebouw door den president commissaris, den weledelgestr. heer Dr. W. J. Talsma. Spr. achtte het een genoegen en een eer de aanwezigen hartelijk wel kom te heeten. Een genoegen, om dat het betrekken van een nieuw fa brieksgebouw doorgaans, zoo ook hier, beteekent dat de zaken van het bedrijf zich goed ontwikkelen. Het is echter meer dan een genoegen, het is een eer in dezen tijd nu alom in den lande de bedrijven ingekrom pen en verkleind worden, ja vele zelfs gesloten. Spreker gaf vervolgens een over zicht van het tot stand komen van de N.V. en het nieuwe gebouw, waar bij hij een dankwoord richtte tot de Gebr. Maas voor de snelle af werking. Daarna ging spr. voort: Er zullen er misschien onder u zijn, wien dezen nieuwbouw bevreemdt en misschien kunnen zij deze moed niet bewonderen en lijkt het hun meer een te ver gaande driestheid. Al is het ook voor mij niet mogelijk om in de verste toekomst te zien, toch kan ik u verzekeren dat deze nieuwbouw gemotiveerd is, enkel en alleen door het feit dat de groei en de bloei van dit bedrijf dit nieuwe gebouw noodig had en zoo draag ik op dit den in de zijnen nemend, zoo plech tig sprekende alsof hij een eed af legde, „ik vertrouw je met m'n hee le ziel, Honor Bright. Wat een lieve naam voor je, Honor Bright". Hij legde z'n hand lief kozend onder haar kin en hief haar hoofd wat op, zoodat 't volle licht op haar gezicht viel. ,Wat ben je mooi," fluisterde hij. „Honor ik kan de wildernis niet intrekken zonder een photo van je bij me te hebben iets om naar je te kijken als mijn verlangen naar je te sterk wordt. Kan je me er een sturen, wat je maar hebt naar Parijs? Als je 't vanavond verstuurt, bereikt 't me nog op tijd. Ik moet een herinne ring van je bij me hebben". „David heeft er een die ik hem wel afhandig kan maken en jou stu ren," antwoordde ze. „Erg nieuw is ze niet, maar men zegt, dat ze héél goed is. Dadelijk als ik thuis kom, zal ik haar posten als jij weg bent". Haar stem beefde en opeens pakte ze zijn handen vast, alsof ze hem niet kon laten gaan. „Zal je me missen?" vroeg hij. „Jou missen, wat een vraagl" ze lachte zenuwachtig, en haar vin gers streelden z'n haar. ,,'t Eenige, wat 't dragelijk kan maken, is 't werken voor je, hier in jou huis, dat zal me 't gemis misschien een ietsje vergoeden. Je bedoeling is toch ze ker, dat ik hier zal komen en 't net zoo doen, als ik 't tot nu toe deed?" „Ja, zeker. Er is nu geen tyd om 't huis te verhuren, zooals ik anders wel eens deed, als ik lang weg ging. Juffrouw Ashton zal er zeker goed voor zorgen en voor jou, schat. Anderson zoekt wel een tijdelijke betrekking, dat doet hij al tijd, als ik voor langeren tijd op reis ga, maar Juffrouw Ashton laat ik op 't huis passen. Mocht je in moei lijkheden zitten, hoe dan ook of brie ven hebben, waar je geen raad mee weet, wendt je dan tot mijn collega te Parijs, Henry Upton, zijn adres, telephoonnummer enz. zal ik voor je achterlaten, 't Is een beste kerel en hij zal je met raad en daad bij staan, zooveel in zijn vermogen ligt. Je kan je heelemaal op hem verla ten; in welke moeilijkheden ook, kan ik op hem rekenen en dat kan jij ook. Maar nu over 'tgeld". Hij zvyeeg, recht voor zich uit kijkend, de wenkbrauwen samenge trokken. (Wordt vervolgd),.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1