Slapeloos Gewestelijk Nieuws Koning Kikkerdik en jontje r. Permanente Dam wedstrijd KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 13 Maart nam, 2,30 „Dollardprinses". Muziek van Leo Fall, nam. 7,30 u. Oud-Heidelberg. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 13 Maart nam. 2,15 u. Princesse Czardas, Operette in 3 actes. Muziek van E. Kalman. RADIO—CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Woensdag. 12.202.50 Daventry. 2.505.- Kalundborg. 5.055.35 Daventry. 5.50— 6.20 Beromünster. 6.5012.— Londen Regional. Donderdag. 12.202.05 Daventry. 2.053.50 North Regional. 3.50- 4.50 Königswüsterhausen. 4.505.20 Langenberg. 5.2010.20 Leuven. 10.2012.Toulouse. V rijdag. 12.203.20 Londen Regional. 3.205.20 Rustpoos. 5.2010.20 Leuven. 10.2012.Daventry. Zaterdag. 12.202.50 Daventry. 2.503.20 Kalundborg. 3.205.35 Londen Regional. 5.356.20 Londen National. 6.2012.Midland Regional. grooter moeilijkheden tegengaan. Bovendien wacht ons dan nog de financiering van het werk in Indië voor het volgende kwartaal, waar voor de credieten over twee a drie weken beschikbaar gesteld moeten worden. En als de dagelijksche kas middelen al tekort schieten is er van storten op onze bankrekening natuurlijk ook geen sprake. Zoo doet alles gevoelen, dat wij steeds meer onder de gevolgen van verleden jaar en onder een momenteel tekort aan inkomsten gebukt gaan, dat ons met steeds grooter zorgen vervult. Verkeerslessen van den A. N. W. B. o Het aantal verkeersongevallen, als gevolg van de snelle uitbreiding van het verkeer, neemt ieder jaar nog steeds schrikbarend toe. De sta tistieken wijzen uit, dat percents gewijs de jeugd het ergst aan de gevaren van het verkeer is bloot gesteld en ook, dat veel meer dan de helft van het aantal verkeersonge vallen veroorzaakt wordt door het niet kennen en het niet opvolgen van de verkeersregels. Het is daarom dringend noodig, de jeugd te beschermen tegen de gevaren van het verkeer. Door ver- keersonderwijs op school en door voorlichting in het gezin kan het kind de verkeersgevaren en de regels van den weg leeren. Maak het kind niet bang voor het gevaar, maar leer de kinderen het gevaar kennen en leer ze hoe ze het gevaar kun nen ontwijken. Gewen ze aan het gevaar, dan wordt het ontwijken er van een tweede natuur en onbewust zullen zij dan op een critiek mo ment de noodige bewegingen maken om het gevaar te ontgaan, sneller en doelmatiger, dan wanneer ze er eerst over moesten gaan denken. Wanneer iemand in zulke gevallen zou moeten gaan denken, dan was hij al overreden, vóórdat hij uitge dacht was. Ten einde de verkeersregels meer algemeen bekend te maken, heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die zich al sinds jaren met het verkeersvraagstuk in zijn vollen omgang bezig houdt en nuttig werk gedaan heeft op het gebied der verkeersveiligheid, thans koste loos een nieuw leermiddel beschik baar gesteld, ten dienste van het verkeersonderwijs in de hoogste klas se van alle lagere scholen. Dit leer middel is een stel van 18 gekleurde zegels, die in den trant van de be-, kende schoolplaten van den A. N. W. B., naa' t een verkeersfout en hoe 'twel moet. Alle afbeeldingen hebben betrekking op verkeersfouten van kinderen. Van deze zegels heeft de A. N. W. B. een serie cliché's met bij schriften ter beschikking gesteld van de redactie van dit blad. In een aantal opeenvolgende nummers zal zoo'n plaatje worden afgedrukt, met een korte, eenvoudige toelichting, die voor kinderen bestemd is, als korte, gemakkelijk te onthouden ver- keersles. Met behulp van deze „verkeersles sen" kunnen ook in het gezin de kinderen vertrouwd worden gemaakt met de regels van het verkeer. Als die verkeersregels er goed in zitten, zal menig ongeluk kunnen worden voorkomen, zullen vele kin derlevens worden gespaard en zullen rouw en leed, de schaduwzijden van het moderne verkeer, minder huisge zinnen bezoeken. Wij bevelen dus deze „Verkeers lessen van den A. N. W. B.," welke 18 achtereenvolgende keeren in ons blad zullen verschijnen, ten zeerste aan in de aandacht onzer lezers en speciaal in de aandacht van hen, die kinderen hebben I BRESKENS. De tram der S. B.M., welke hier te 2.48 moet aankomen, kwam Maandag met een kwartier vertra ging binnen ingevolge een aanrij ding door paard en wagen. Aan het café van den heer R. te Kruis- dijk stond de molenaar R. met paard en wagen. Hij had deze even alleen gelaten om eenige zaken af te han delen. Toen de tram aankwam schrok het paard met het gevolg, dat het paard draaide en het de wagen juist tegen de bagagewagen van de tram aanduwde, waardoor het geheele zijvlak van de bagage wagen werd versplinterd. Paard zoo wel als wagen bekwamen geen let sel. GROEDE. Niettegenstaande de kermis alhier begint des Zaterdagsmiddag vóór Paschen, besloot de Muziekvereeni- ging „E.M.M." in zijn Zaterdag j.l. gehouden vergadering, naar ouder gewoonte, de kermis met een rond gang der muziekvereeniging eerst te openen den 2en Paaschdag te 11 uur. SLUIS. Maandag 7 Maart werd de jaar vergadering gehouden van het Prote- stantsch Tehuis, „Rozenoord". De voorzitter, de heer Bleiker opende de vergadering, waarna rekening en verantwoording werd gedaan door den secretaris-penningmeester, dhr. Anthonisse. Het bedrag in ontvangst en uitgaven bedroeg f 14271.08. Alles werd in goede orde bevon den. Verschillende bezoekers maak ten van de gelegenheid gebruik om de inrichting te bezichtigen. Allen waren zeer tevreden over de wijze, waarop de 40 oude menschen ver pleegd worden. SLUIS. Voor het departement Sluis-Aar- denburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Vrijdag 4 Maart in „De Korenbeurs" alhier op de heer A. Hoolhorst te Water landkerkje, leeraar der R.H.B.S., waar hij aan de hand van lichtbeel den een en ander vertelde van Ned. Oost-Indië, waar hij voor twee jaar een reis had heen gemaakt. Allereerst zagen wij Port Said waar gewezen werd op den drukken handel in bootjes langs de groote handelsschepen, doch waar men uiterst voorzichtig moet zijn, de wijl men daar en ook in Port Said zelf op ergerlijke manier afgezet kan worden. Ook wees spreker op het groote verschil op de kooplieden te Port Said en eveneens in Europa over 't algemeen, waar de koopwa ren zeer dikwijls onder een vloed van woorden en met veel drukte en bombarie worden aangeboden en opgedrongen, in tegenstelling met in Ned.-Indië, waar alles even kalm en rustig plaats heeft en van lastig gevallen te worden heelemaai geen sprake is. Trouwens het leven in Indië is overal heel veel rustiger dar. in Europa. De Inlander heeft niets geen haast. In Indië zelf bracht spreker ons eerst even in Atjeh, daarna naar Deli met zijn tabakcultuur en naar de Bataklanden. De Batakkers zijn geen menscheneters meer, dank zij het doordringen der beschaving, maar vooral dank zij de Zending. Mooi werk der Zending zagen de toehoorders, eveneens in Batak, in de liefdevolle verzorging der lepra leiders. Spoedig was de spreker met zijn hoorders te Batavia, gesticht door Jan Pieterszoon Koen. Deze Gou verneur-Generaal had een ver voor- uitzienden blik en begreep, dat In dië voor Nederland niet slechts mocht zijn een bezit van tallooze kleine eilandjes, het land der spe cerijen, maar dat daar voor ons land iets groots in de toekomst te wach ten was, waarom hij het oog vestig de op de grootere gebieden, Jakatra veroverde en op de puinhoopen daarvan Batavia stichtte. „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" zong Vondel en daar om toont het Batavia van Koen hoogstwaarschijnlijk veel overeen komst met Amsterdam: rijen huizen, waarlangs grachten stroomen. Later bleek dit een fout, daar juist tenge volge dier grachten de stad Bata via zeer ongezond was, waarom later ook anders gebouwd werd. Het al leroudste deel wordt nu nog be woond door Chineezen. De spreker leidde zijn publiek vooral door de arbeiderswijken om te laten zien hoe veel verbetering daaraan nog nood zakelijk is. Bandoeng, Djokjokarta en Soerabaje kregen ook een beurt. Veel werd er vertoond en verteld van het volksleven langs de straten en op den passar, wat wij hier markt noemen, en waar alles even kalm en rustig, zonder geschreeuw en ge tier, aan den man gebracht wordt. Tal van beelden vertoonden den geweldigen grootschen plantengroei van Indië. Het was te voelen, dat spreker ook zeer gaarne roofdieren op de gevoelige plaat gebracht had, maar hoewel hij op zijn reis gezocht had naar tijgers en andere geweldige dieren, toch was het hem niet ge lukt er één te vinden. Men doet dus verkeerd, zeide spreker, Indië een land van wilde dieren te noe men, evenals het fout is, als men soms hoort beweren, dat het zou zijn een land van negers of van menscheneters. Dit zijn alle ver keerde begrippen, welke men van het prachtige Insulinde heeft, daar om is het noodig, dat meerderen gaan naar dat „land van onbegrens de mogelijkheden," om er juistere begrippen van te krijgen en om er een zeer goed bestaan te vinden. De Gouverneur-Generaal Jan Pie terszoon Koen heeft het goed gezien en Multatuli heeft het genoemd: „Een gordel van smaragd, die zich slingert om den evenaar. De spreker kwam niet klaar met vertellen. Dat was heel jammer. Toen het uur van vertrek kwam, moesten nog vele plaatjes ongezien geborgen worden. Het was een mooie lezing. Het bezoek was matig. Misschien hadden sommigen niet veel verwachting van dezen avond en bleven zij daarom thuis. Dezen hebben mis gerede neerd en hebben veel gemist. OOSTBURG. Op 13 Maart a.s. zal in het café van dhr. De Vuijst een openbare pro test-vergadering worden gehouden tegen het wetsontwerp Terpstra, waarin als spreker zal optreden de heer Posthumus met als onderwerp „de openbare school in gevaar". De maximum snelheid, inge volge de motor- en rijwielwet is in deze gemeente van 20 op 30 K.M. gebracht in de kom. AARDENBURG. Door de afdeelingen van den Neu tralen- en van den Veldarbeiders- bond is een verzoekschrift tot den Gemeenteraad gericht om een steun regeling te maken en in te voeren. SCHOONDIJKE. De melkprijs is alhier met 2 cent verlaagd en gebracht van 12 cent per liter op 10 cent. Hoor G Th. ROTMAN. "el' HOOFDPLAAT. Devoordrachtvoor ontvanger- griffier van den calamiteuzen Hoofd plaatpolder en secretaris-ontvanger van de Waterkeering Cal. Hoofd plaat- en Thomaespolder luidt H. J. Weijkman,{' Breskens. 2. E. vr-d. Ilcniel, Ooetburg. 3—H. L -v^tL .Sander Breskens. b« cA< _JUa~ WATERLANDKERKJE. Zaterdagavond vergaderde de Gei- tenfokvereeniging. Uit de rekening bleek, dat ontvangsten en uitgaven hadden bedragen resp. f 151.28 en f 124.12, zoodat een gped slot van f 27.16 aanwezig bleekr De heeren Af en toe rustend, bereikten ze na een paar dagen Egypte. Ze zagen de pyramiden de graven der pharao's en de sfinxen en hier was ook de Nijl, met zijn lotus- en papyrusplanten. Honderden vogels waren er al: de flamingo's met hun lange halzen, de kraanvogels en de reigers. Op een der sfinxen rustten ze uit en toen vlogen ze weer verder, steeds den Nijl volgend. Steeds verder zuidwaarts ging het, over de eeuwenoude ruïnen der Egyptische tempels, die daar reeds tientallen van eeuwen stonden. Af en toe streek de ooievaar neer, om een vischje te verschalken of om wat voedsel te zoeken voor zijn kleine berijders. Plotseling riep de ooie vaar vroolijk: „Ha, oude kennissen" en streek neer bij een paar peli kanen, die aan den waterkant hun maaltijd gebruikten. W. Meeusen en M. Kareis werden bij acclamatie als bestuurslid her kozen. BIERVLIET. Vrijdagavond vierden de meisjes- vereeniging „Van Knop tot Bloem" en de knapenvereenig. „Samuel," het 5e jaarfeest in het nieuwe wijk- gebouw der Ned. Herv. kerk alhier. Het programma was zeer afwisse lend en werd onder leiding van ds. en mevr. Vrijlandt vlot afgewerkt. Er was veel belangstelling voor deze uitvoering. Reeds meermalen werden on der deze gemeente diefstallen van aardappelen, granen enz. gepleegd. Nu weer kwam de landbouwer A. D. bij het natellen tot de onaan gename ontdekking dat eenige zak ken waren ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de(n) dader(s). SINT KRUIS. De heer C. de Sutter heeft be dankt als lid van den Gemeenteraad. Volgens de candidatenlijst wordt opvolger de heer St. Bonte. GROEDE. BURGERLIJKE STAND. over de maand Februari 1932. VERTROKKEN: C. J. Risseeuw van Markt A 305 naar Oudenbosch; A. Cruson, van Markt A 349 naar Zuidzande; Joh. Cruson, van Krabbendijk 0 205 naar Retranchement; M. J. Clarissen, van Oudemenne 0 200 naar Middelburg; Wed. Cijsouw geb. C. M. Risseeuw, van Molenstr. A 38 naar Middelburg; Iz. Bouwens en gezin van Wafel dorp W 10 naar Den Helder; M. L. Loete en gezin van Wafeldorp 0 219 naar Den Helder INGEKOMEN: G. Roose van Poperinghe (B.) naar Platteweg 0 137; J. E. M. Pluijm van Terheijden naar Schuit- vlotstraat A 102; J. de Vos van IJzendijke naar Platteweg 0 137; A. Lamotte van Ursem naar Boerenhol 0 51; J. E. van den Bossche van Maastricht naar Boerenhol 0 55; L. M. Uitdewilligen van Bergen op Zoom naar Schuitvlotstraat A 102; M. S. Pauw van Terneuzen naar Ringstraat A 354. OOSTBURG. BURGERLIJKE STAND. over de maand Januari 1932. GEBOORTEN: 13, Marie Louise, d. van Alph. Bern. Blomme en Mathilde Crist. Coens; 26, Adriana Martha, d. van Frangois de Feijter en Martha Houg. OVERLIJDEN: 14, Wilhelmina Bruijsschaart, 93 jaar, wed. van Pieter Ocké; 23, Ro salia Maertens 83 jaar, wed van Vi- nantius Caralis de Keijser; 30, Iiélair Alfred Guislain Wijffels uit IJzen dijke, 21 jaar, z. van Jules August en van Marie Louise Haverbeke. Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. GROLDE. Als gevonden voorwerp ter Secre tarie gedeponeerd een rijwiel belasting plaatje. CORRESPONDENTIE. Abonné te Breskens. Berichten van onbekende inzenders kunnen wij niet plaatsen. De Regels voor den weg. X. Verlichting. Motorrijwielen,t rijwielen en alle andere rij- of voertuigen moeten tus- schen een half uur na zonsonder gang en een half uur voor zonsop gang aan de achterzijde rood licht of een rooden reflector voeren, en wel: 1. Motorrijtuig op meer dan twee wielen aan de linker-achterzijde een lantaarn, die achterwaarts rood licht uitstraalt; 2. Motorrijwielen en rijwielen aap de achterzijde een lantaarn, die ach terwaarts rood licht uitstraalt of een verticaal geplaatsten rooden reflec tor; (rood glas is niet voldoende. Bij beschijning moeten de lichtstra len rood teruggekaatst worden.) Breng Uw reflector niet in schui nen, doch in loodrechten stand aan. Het geldt, bij achterop rijden, Uw eigen veiligheid. Correspondentie aan J. Luteijn te Groede. Probleem no. 35. Zw. 2, 4. 6 8, 10, 12, 14, 17, 19, 23, 26, 29. Wit 16, 21, 30, 32, 36, 37. 38, 40, 41, 43, 46, 48. No. 36. Zw. 7, 8, 9, 18, 20. 24, 29, 30, 34. Wit 16, 21, 27, 28, 32, 38, 43, 45, 49. Opl. 31 van Dentroux. 37/31, 42/37, 37/31, 47/41, 50/44, 35 30, 30 17. 15/33, 21/1 wint als er op 46 een witce schijf stond, doch nu is het remise als volgt: (22/28), 1 12, (28'32 op -33 volgt 1 2 17 en 16/11) 12/3, (6 11 gedw.), 16 7, (32'37) 11 7/2) (4/101!) remise. Opl no. 32 van Polman. 33 29, 38/33, 17/11, 49/44, 28/23, 23/5 wint. Goed opgelost door P. R., I. d. B., A. L., D. L., P. O., A. K., W. V, en I. K. Probleem N. Een mooie, doch te dure damzet door wit. Zw. 1, 3, 5, 6, 8, 10 tot 14, 17 tot 20, 23, 24, 26. W. 27, 28, 32 tot 40, 42, 43, 45, 47, 48, 49.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2