Breskensche Courant 200 25 Jhvwe jjP^^scfvmfo IkVj) fitdd De strijd eener vrouw MPUROL Nieuws van het Zendingsveld. Zaterdag 5 Maart 1932 Nummer 3711 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Provinciaal Nieuws Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang ABONNEMENT: pet kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van l 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadücrlcntiên bij rcgelabonncmenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A Tl S verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 1 8^ bij dood r—r p* gld bij ver- T" f\ 8jd bij ver- /j 8^ bij ver- lange ongeschikt- I Ijl l door j lies van een j( ^es van een f ^es üan cen hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies lij van eiken anderen vinger „Zal er nu inderdaad een einde komen aan de vijandelijkheden in het Verre Oosten?" zal de lezer ongetwijfeld met ons gedacht heb ben, toen hij begin dezer week ver nam dat te Sjanghai aan ..boord van een Engelsch vlaggeschip ver gaande overeenstemming tusschen de vertegenwoordigers van Japan en China was bereikt, terwijl later de partijen zelfs de Raadsvoorstellen als basis van vredesonderhandelin gen werden aanvaard, bij welke be middelingspogingen niet in het minst werd bijgedragen door het krachtige optreden der Britsche vertegenwoor digers en den Franschen president van den Volkenbondsraad, Paul Boncour. Deze „Ronde Tafelconferentie" waaraan zal worden deelgenomen door de vertegenwoordigers van Ja pan en China, zoomede de belang hebbende groote mogendheden, zal de uiterst penible kwestie in het Verre Oosten definitief hebben te regelen en wel in de eerste plaats zoodanig dat niet de kiemen worden gelegd voor nieuwe onaangenaamhe den. Van essentieel belang daarbij is evenwel dat de wapenen inderdaad worden neergelegd, doch zoover is het vooralsnog niet. Aan de eene zijde, is in Japan een strooming waar te nemen, die teleurgesteld door de recente mili taire operaties te Sjanghai een ver beterde actie wil op touw zetten, terwijl aan de andere zijde een stroo ming is, welke inziet dat de eigen krachten zijn overschat, een doel treffende campagne teveel geld kost, terwijl bovendien ieder mogelijk ge schil met de groote mogendheden, in het bizonder met de Vereenig- de Staten, moet .worden voorkomen. Daarentegen is men in China diep teleurgesteld over het feit dat de Volkenbond niet afdoende steun heeft geboden. De Nankingregee- ring heeft wel is waar de bemid delingsvoorstellen onvoorwaardelijk aanvaard, doch eveneens besloten de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie te hervatten. Door deze stap, moet grooter aan dacht geschonken worden aan de verhouding tusschen Japan en de Sovjet Unie, welke verhouding den laatsten tijd eenigszins vertroebeld dreigt te worden. 17. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. O HOOFDSTUK VIII. Een nieuw voorstel. „Eigenaardig zoo weinig schot als er in die Mandaloree-zaak komt". Deze opmerking werd door David Treverton gemaakt op een avond, dat hij, z'n vrouw en Honor, na tafel samen in 't zitkamertje zaten. „Ik dacht niet anders, dan dat ik nu toch zeker wel eens geld zou zien, maar ïk hoor maar niets en als ik Dawson er naar vraag, maakt hij zich eraf". „Die soort dingen duren altijd lang, is 't niet?" vroeg Honor. „Heb je er heelemaal geen bericht over gehad?" „Niets. Had ik de baan niet, die de mijnheer van jou me bezorgd De Russen, in beslag genomen als zij worden door het Vijfjarenplan, voelen er niets voor zich in het buitenland onaangenaamheden op den hals te halen en hebben dan ook gedurende het geheele conflict in het Verre Oosten alles nagela ten wat onaangenaamheden zou kun nen bezorgen, al hebben zij uiter aard met groote belangstelling de gebeurtenissen gade geslagen. Thans komt de zaak evenwel in een ander stadium. De Japanners hebben dezer da gen de medewerking ingeroepen der Russische autoriteiten van den Chi- neeschen Oosterspoorweg, die hun voor ditmaal vervoergelegenheid voor Japansche troepen hebben toege staan, evenwel met de bizondere op merking dat hiermede geen prece dent wordt geschapen. Voorts is er van Japansche zijde op gewezen, dat Japan visscherij- rechten heeft in gebieden, welke ge meenlijk tot het Russische visscherij- gebied werden gerekend. Men ziet het dus, overal idaar waar de Japansche en Russische belangensferen elkaar raken, doe men geschillen op, geschillen van min of meer belang, geschillen van voorbijgaanden aard, naar wij ho pen, doch niettemin geschillen, wel ke uit kunnen groeien tot geschillen van beteekenis, vooral wanneer te zijner tijd de Sovjet Unie in het Verre Oosten exporthavens zal be hoeven. Intusschen hebben de Russen in de omgeving van Wladiwostock troe pen geconcentreerd, terwijl de Volks commissaris van Buitenlandsche Za ken der Sovjet Unie zelfs uit Ge- nève naar Moskou is teruggekeerd, ten einde deel te nemen aan een belangrijke zitting van het commis sariaat, welke zitting, naar verluidt speciaal belegd zou zijn. in verband met den toestand in Mandsjoerije. De vooruitzichten zijn dus nog verre van gunstig, want hoewel on der den druk van zekere omstan digheden de militaire bedrijvigheid misschien is afgenomen, nieuwe troe penontschepingen der Japanners du ren ongehinderd voort, ondanks de protesten der neutrale mogendheden, dat deze troepen veelal gedebar- keerd worden in hun gebieden. Laat ons hopen, dat de geschil hebbende partijen inderdaad met loyale bedoelingen aan de Ronde Tafel verschijnen en deze bijeen komst niet uitbuiten als gelegenheid heeft, dan zou ik op straat staan, 'tWas geweldig geschikt van hem me die te bezorgen, dat moet ik zeggen". „Het was zeker bijzonder aardig van hem," was Honor's antwoord. „We hadden niets van hem te ver wachten, heelemaal niets. Ik had nog maar zoo kort bij hem gewerkt en dan alleen nog maar op proef 1 Bovendien kende hij jou niet, dus 't was heelemaal uit vriendelijkheid, we kunnen hem heusch niet dank baar genoeg: zijn". 1 „Ja, 't schijnt een geschikte brom beer te zijn," mengde Molly zich in 't gesprek, op haar doffen vermoei den toon. „Ik vind eigenlijk, dat we hem nooit meer zoo moeten betitelen," wierp Honor eenigszins verdrietig tegen, „hij verdient dien naam wer kelijk niet meer". „Heeft hij opgehouden met z'n gegrom?" informeerde Molly, „heb je hem getemd?" Honor bloosde. „Hij is zóó verbazend vriendelijk geweest," viel ze met klem uit, dat ik 't vervelend vind nu, ooit op hem gefit te hebben. Hij is zoo makkelijk met 't werk en vlot met betalen, dat nou ja, dat ik 't lam vind, de militaire stellingen in het front gebied te versterken. MIJNHARDT'S Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten - 60 ct Hoofdpijn Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Naar wij vernemen heeft de Alge- meene Nederlandsche Pluimveefok- kers-Vereeniging (A.N.P.V.) beslo ten dit jaar voor het eerst een Fok kersdag te Middelburg te houden. De bedoeling van zoo'n fokkers dag is het geven van gelegenheid om raad te vragen over verschil lende moeilijkheden, die zich blij de kippenhouderij kunnen voordoen, om eigen ervaring mede te deelen en van andermans ervaring te leeren. Reeds meermalen zijn deze A. N. P. V.-fokkersdagen te Leeuwarden- Assen-Venlo-Amersfoort enz. geor ganiseerd, en steeds zijn ze door een aandachtige, weetgierige scha re pluimveefokkers, (leden, zoowel als niet-leden der A.N.P.V.) be zocht. De inleiders hielden op zoo'n dag een korte inleiding over een of ander onderwerp van algemeen be lang, waarna de aanwezigen gele genheid krijgen tot het stellen van vragen over broeden, kuikenopfok- moeilijkheden en andere kwesties. Ongetwijfeld zullen vele pluimvee houders uit de omgeving van Mid delburg niet alleen, maar ook uit de geheele provincie dezen dag naar Middelburg komen, om daar ge zamenlijk over hun vak te praten en te leeren, nu de pluimveehoude rij meer en meer, ook bij ons, zijn intrede doet, en te overleggen hoe onze kippen rendabel te houden. Xven springende lippen D*» MX T.b. SO a. at ApoÜL to DrogUStt hem dien bijnaam te geven," eindig de ze, een beetje verlegen, en ze voelde, dat ze bloosde, wat ze niet uit kon staan van zich zelf. „Goed," vervolgde Molly zeurig; „nu hij je voor vast heeft genomen en goed betaalt, niet meer tegen je opstuift en zich gedraagt zooals hij zich behoort te gedragen, heb ik niets tegen hem". 't Geregelde werk deed David's ei genwaarde stijgen, hij werd meer man, verloor iets van dat kinder achtig verwende, wat hij had, en Molly straalde in 't vooruitzicht van haar aanstaand moederschap. Honor was geruster over 't bestaan van haar broer en zijn vrouw, dan ze in tijden geweest was en hoewel, zooals Molly zei, ze aan handen en voeten gebonden zaten door 'tgeld, en 't huishouden daarom op zeer zuinigen leest geschoeid moest zijn, was Ho- nor toch voldaan over 't feit, dat de toestand in opgaande lijn was. Dien morgen ging ze met een opgeruimd hart naar kantoor, 't Was den laatsten tijd zóó, dat ze bepaald verlangde naar haar werk, waar om, daar gaf ze zich maar liever geen rekenschap van. Ze genoot van de uren, die ze in Guy Martin's huis doorbracht, Tijdschrift voor Zendings wetenschap. Het Tijdschrift voor Zendingswe tenschap „Medeelingen," dat tot nu eens per kwartaal verscheen, zal in het vervolg twee-maandelijks ver schijnen. Het zal idan, meer dan tot nu toe, belangrijke stukken uit de verslagen der zendelingen opne men. Nu het met deze goede voorne mens den 76en jaargang opende, was het passend in een nieuw ge waad te verschijnen. De zacht-groe- ne omslag zal velen meer voldoen dan de vorige gele. Ook is een nieuwe lettersoort gekozen. De eerste aflevering opent met een artikel van Prof. Mr. J. C. Kielstra over „Zending en Adat". De adat beheerscht het volksleven, en aan dit laatste kan de zending niet vreemd blijven. Het is nu de vraag hoe de zending tegenover de adat moet staan. De Zending moet de adat behulpzaam zijn in de noodzakelijke ontwikkeling, die immers komen moet door hetgeen de zending aan geestelijk goed bracht. „Zending en Volksleven op Java" is het onderwerp van Dr. F. Bakker, theol-docent aan de theol-opleidings- school te Djogja. De conclusie is: De Zending op Java heeft het Ja- vaansche volk in zijn geheel nog niet bereikt. Wel krijgt zij door het steeds toenemend aantal Christenen steeds meer invloed op het volksle ven. Zij mag zich nooit laten afbren gen van haar eigenlijke taak: de prediking van Gods Woord. Vooral moet zij bevorderen den groei eener vrije zelfstandige Javaansche kerk, opdat die kerk het werk door de Zending begonnen voltooide. De zendeling-arts Dr. A. de Mol van Otterloo spreekt over: de Me dische Zending en de Evangeli- seerende Zending in hare onderlinge verhouding. Hij toont aan, dat de Medische Zending een eigen plaats en taak heeft en niet slechts „hulp dienst" is. Een aanvang wordt gemaakt met het Overzicht van het Zendings werk in Ned. Oost- en West-Indië. Na een algemeene inleiding wordt gesproken over de internationale ver houdingen, den Ned. Zend. Raad, den Ind. Zend. Raad, den Ned. Ind. Zend. Bond, het Zendingsconsulaat, het Ned. Bijbel Gen. Een aanvang en maakte uit, dat 't zoowel hoogst aangenaam als ontwikkelend was, met iemand, die zoo'n vluggen, knap pen kop had, samen te werken, en ze was ten zeerste belang gaan stel len in de verschillende ondgememin- gen, waar haar chef in zat en die briefwisseling hielden met alle moge lijke deelen van de wereld en in allerlei talen. Hij behandelde haar niet meer als een soort automaat, doch sprak met haar b.v. over één van de vele draden, die hij in zijn handen hield en soms zelfs, vroeg hij haar raad over den een of an deren brief, die ze voor hem schrij ven moest. „Hij is vergeten, dat ik een vrouw ben," zei ze gerustgesteld tot zich zelf, op een mooien Maart-morgen, dat ze door 't Park wandelde, „hij beschouwt me nu als een secretares se, die klaarblijkelijk toch wel een beetje hersenen heeft, dat is een goed dingl" Maar naast die overtuiging „dat 'teen goed ding was," dat Martin haar vrouw-zijn over 't hoofd zag, kwam toch ook wel een beetje een teleurgesteld gevoel bij haar boven. De vraag is, of één echte vrouw 't prettig vindt, door een man be schouwd te worden als zjjn soortge- wordt gemaakt met een algemeen overzicht van Java en het werk der Ned. Zend. Vereen, op West-Java. In de rubriek „Belangrijke Ver schijnselen" wordt behandeld: de Madjlis Agoeng (Synode) op Oost- Java, de Ned. Ind. Zend. Raad, het opiumschuiven als sociaal vraagstuk in Ned. O. Indië, het zendingswerk der Indische kerk. Ten slotte een breede literatuur aankondiging. NIEUWVLIET. Dezer dagen hield alhier de be staande vereeniging Musschengilde, haar Jaarlijksche rekening in het café van dhr. Iz. Moggré. De voorzitter de heer L. Jansen v. Rosendaal opende met een toe passelijk woord de vergadering. Er bleken ingeleverd te zijn 976 mus- schen, 4 kraaien, 2 eksters, 3 duiven en 9464 muscheieren; het grootste aantal muscheieren door één per persoon ingeleverd was 2523 stuks. Uit de rekening van de penning meester bleek dat er een tekort was van f 8.83, als gevolg van vele be dankjes. De heer Iz. de Hullu-Cornelis werd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen, terwijl geko zen werd de heer W. Verplanke inplaats van den heer Anth. Aar- noutse die niet meer in aanmerking wenschte te komen. OOSTBURG. Heden wapperde aan het gebouw der Rijkskweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen alhier de Nederlandsche driekleur ter her innering aan het feit, dat op 1 Maart 1882, dus vijftig jaar geleden, te Oostburg werden gevestigd de Rijks normaallessen voor Onderwijzers. Het voornemen bestaat, op Vrij dag, 18 Maart a.s. een kweekschool avond te organiseeren, tevens ter herdenking van dit jubileum. O.a. zal worden opgevoerd een revue ge titeld: „Voo fuuftig jaor". Voorts is onder leiding van den heer T. F. van der Werff, oud-direc teur der Normaallessen, een Comité opgericht, dat de voorbereidende werkzaamheden treft voor het hou den van een Réunie van oud-leer lingen in de a.s. Paaschvacantie. Voor een en ander blijkt groote belangstelling Ce bestaan. noot en Honor was zoo'n echte vrouw. Het heerlijke voorjaarsachtige in de lucht, dat niet te omschrijven iets, wat zoo opwekkend aandoet en wat een dag in Maart hebben kan, deed haar polsen sneller klop pen. De lente kondigde zich aan. Uit 't korte gras staken crocussen hun goudkleurige, paarse en witte kopjes naar boven, de jonge takjes aan de struiken, werden al roodach tig getint; de lijsters zongen hun steeds herhaald lied „de lente komt, de lente komt" en waar men keek stonden narcissen in knop, die weldra open zouden springen. Prettig werd Honor aangedaan door 't gezang der lijsters en even stond ze stil, om zoo'n bruin ge spikkelde vogel, die op een schom melende tak van een teer berken boompje aan z'n gemoed lucht gaf door een hoogdravend lied uit te galmen, gade te slaan. „Wonderbaarlijk wezen der na tuur," zei ze hardop. Want er was niemand in de buurt, die 'thooren kon. „Wat moet je vrouwtje over vloeien van geluk, bij 'thooren van dit heerlijk lied ter harer eerel Zel den heb ik zoo iets liefelijks ge hoord". (Wordt vervolgd.).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1