Breskensche Courant 200 50 40 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gewestelijk Nieuws FEUILLETON De strijd eener vrouw 41ste Jaargang Woensdag 2 Maart 1932 Nummer 3710 ABONNEMENT: per kwarlaal f 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskcns 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonnes legen ongelukken, en 9eï voor de volgende bedragen gld bij ver lies van een gulden bij levens- gld bij dood vj p* gld bij ver- lange ongeschikt- II II I door lies van een hcid lot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I /-v gld bij verlies lil van eiken anderen vinger BRESKENS. Vrijdagavond hield de af deeling Breskens van den Bond voor Staats- pensionneering haar algemeene ver gadering. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek o.a., dat het aantal leden der afdeeling tot 120 gestegen was, met veel succes een propaganda- avond gehouden werd en krachtig geijverd werd om het idee van staats- pensionneering meer ingang te doen vinden. De rekening over 1931 sloot met een batig slot van f 25. De aftredende bestuursleden de heeren Visser en Versprille werden herbenoemd, terwijl de heer J. D. Risseeuw tot bestuurslid gekozen werd. Op voorstel van het bestuur be sloot de vergadering toe te treden tot de federatie West Z.eeuwsch Vlaanderen. AARDENBURG. Vrijdag 26 Februari 1932 hield het Groene Kruis alhier zijn jaarverga dering. Bij de opening zei de Voorzitter o.a.: Waar het reeds de zesde maal is, dat wij m een jaarvergadering sa menkomen, en ik tot mijn genoe gen kan constateeren, dat de dienst in onze vereeniging rustig verloopt, is het moeilijk telken jare met iets nieuws in mijn openingswoord te komen. Ik zou dan ook kunnen vol staan met een bericht van opening, zonder meer. Toch wil ik dit niet doen, daar er een paar feiten zijn, die ik U nog even in herinnering wil brengen. Ie. Zijn wij in Januari 1931 met onze nieuwe Zuster Van Stee be gonnen te werken en het zal U tot tevredenheid stemmen, thans te mo gen vernemen, dat in onze Be stuursvergadering de vorige week, besloten is, na het beëindigen van dit proefjaar haar een vaste aan stelling te geven. Van harte spreek ik den wensch uit, dat het haar gegeven moge worden, nog vele ja ren haar liefdevol werk te verrich ten. 2e. Wil ik nog even stilstaan by een ander gewichtig feit in de an nalen onzer vereeniging; ik bedoel 16. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „Waar woont deze schat vaneen vrouw met haar neef?" „In Dewhurst, dat ligt nogal hoog in Surrey, de omgeving past heeïe- maal bij haar. Ze is zoo gezond en ruimdenkend, ik was onmiddellijk dol op haar". „En is de neef al net zoo'n won der als zijn tante?" „Ja, hij is van 't zelfde hout ge sneden," zei Lettice peinzend, „om zijn wieg moet ook zoo'n zelfde sprookje zijn geweven. Hij is héél gewoon en en geestig," voegde ze er, na eenig zoeken van dat woord aan toe, „er is iets in hem!, dat me doet denken aan de vrije natuur. Hij gaat recht op zijn doel af, zoo als een dier in de wildernis dat ook zou doen, hij verdopt zich niet ach de opening van ons eigen Wijkge- bouw in Mei 1931. Velen stonden in het begin eenigszins twijfelach tig tegenover de plannen van enke len onzer, om het oude Weeshuis voor dit doel te bestemmen. Het Bestuur heeft er evenwel geen spijt van, dat er krachtig is doorgewerkt om zoover te komen. Het is een succes gebleken aan alle zijden; onze dienst loopt veel beter, nu Zuster, Magazijnmeester, bode en vergader zaal bijeen zijn. Het zal U onge twijfeld genoegen doen, dat ik hier volmondig kan verklaren, dat het inwonend personeel ten volle tevre den is met de aangegane schikking. Een woord van hulde aan het echt paar Eversdijk, voor de wijze, waar op zij hun plichten opvatten, is hiei zeker gerechtvaardigd. Het doet het Bestuur goed meer malen van Aardenburgers te mogen vernemen dat zij waardeeren, dat ons oude Weeshuis zoo geheel met de Ned. Herv. Pastorie verbonden, nu ook in de toekomst, voor een speci fiek Protestantsch doel bestemd kan blijven. Ik spreek dan ook den wensch uit, dat U allen meer en meer in het Wijkgebouw van het Groene Kruis, een symbool zultzien dat door innige samenwerking van men- schen met verschillende geloofs overtuiging zelfs in Aardenburg veel goeds kan tot stand komen. Na deze opening werden notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Toen bleek, dat de Secretaris-Penningmeester zich ver gist had, door voor het vergader lokaal een publicatie op te hangen, waarin aanvangsuur op half acht, in- plaats van 7 (uur gemeld werd, zooals op de gedrukte convocaten gemeld was, waardoor enkele leden onder de opening en het lezen der notulen binnenkwamen, wat eenigszins jam mer was. Voor de nu tot 39 aangegroeide leden werd voorlezing gedaan van het jaarverslag opgemaakt door Zr. Van Stee, die tengevolge van lichte ongesteldheid het niet wagen durfde in deze vergadering aanwezig te zijn. Aan haar jaarverslag wordt het vol gende ontleend: In 1931 werden 5043 bezoeken afgelegd zijnde 1129 meer dan in 1930. De bezoeken waren gesplitst als volgt: 4016 patiënten-bezoeken; 704 zui gelingen-bezoeken en 323 T.B.C.- ter struikgewassen". „Hoe kwam je zoo in aanraking met ze, was 't door een toeval? Als door 't heerlijke toeval van een roman-schrijver?" „Nee, dat niet, het was bedaard overleg van Mark Delaware. Dat is te zeggen, natuurlijk hadden we elkaar eerst ontmoet, n.l. op een partij bij de Meltons. Hij maakte uit, dat zijn tante en ik verwante zielen waren en elkaar moesten ontmoeten en hij schreef dit ronduit aan Me vrouw Melton, 't Is een open ka rakter, en zooals ik je al zei, hij gaat recht op z'n doel af". „En blijkbaar zijn jullie dus ver wante zielen, jij en Juffrouw Dela ware?" „Ja, zeker" Lettice's vroolijk gezicht kreeg een peinzende uitdruk king „en ik geloof zoo, dat deze ontmoeting van ons door den neef op touw is gezet met een bepaalde bedoeling, 't is een slimme zet van hem geweest I" „Hoezoo een slimme zet?" „Binnenkort vertrekt hij met een expeditie naar Midden-Afrika, voor onderzoekingen en wat ik er van begrepen heb, vindt hij 't een ver velend idee zijn tante alleen achter te laten in hun buitenhuisje". „Zoo'n oude dame alleen, ja, dat bezoeken, waarvan te St. Kruis 265 patiënten- en 145 zuigelingen-be zoeken, Draaibrug 215 patiënten- en 114 zuigelingen-bezoeken en Aar denburg 3526 patiënten- en 445 zui- gelingenbezoeken. In totaal werd in 140 gezinnen hulp 'verleend; van het materiaal werden 281 stuks uitgeleend. Verder werden 15 contrölekaarten en 15 boekjes voor moeder en kind uitge geven. Uit dit jaarverslag blijkt, dat de Zuster in 1931 heel wat gepresteerd heeft, waarvoor hij haar dank bracht. De rekening over 1931, die nage zien werd door dhr. Van Overbeeke en De Kraker, die alles in orde vonden, gaf als ontvangsten f 3143.87 als uitgaven f 2972.93 Goed slot f 170,94 De heer I. de Marée vindt de uit gaven hoog en meent, dat dit zit in het wijkgebouw, waarvoor met den tuin f 209 huur betaald moet worden, terwijl hem ook niet heel duidelijk is de belooning voor den magazijn meester-bode. De leden hebben niet geweten, dat het Weeshuis zou in gericht worden, als nu is geschied. De Voorzitter legt uit, hoe alles in elkaar zit en in .elkaar grijpt en hoopt dat zijn uitleg duidelijk zal zijn en door allen begrepen wordt, waarna de begrooting voorgelezen wordt. De begrooting zegt de Voorzitter is dit jaar eenigszins anders inge richt dan op andere jaren. Vorige jaren kwamen wij steeds met een begrooting van f 3500 ad f 4000. Voor de buitenwereld leken dat zeer hooge cijfers, maar wanneer men nauwkeurig inzage nam der cijfers van de ontvangsten en uitgaven, dan bleek, dat zij boekhoudkundig wel juist waren, maar voor een oninge wijde toch geen juist beeld gaven, wat nu ewrkelijk ontvangen en wer kelijk uitgegeven werd. Dit jaar is daarin door de Secretaris-Penning meester op aandringen van het be stuur verandering gebracht en nu zult U hooren, dat wij tot een veel lager eindcijfer komen. Na voorlezing bleek, dat de ont vangsten en uitgaven geraamd waren op f 2410.92 waarin een buitenge wone ontvangst van ruim f 300 en en een post voor onvoorziene uitga ven f 84.62. De heer I. de Marée is de mee- begrijp ik," gaf Honor ten antwoord, hetgeen een zacht lachje ontlokte aan Lettice. „Lieve kind, als je juffrouw Dela ware eens ontmoet, zal je zelf zien, hoe meer dan bespottelijk 'tis over haar te spreken of te denken als oud. Ze is evenmin een ouwe juf frouw als jij of ik. Maar dit neemt niet weg, dat ze zich heel eenzaam kan voelen en ik ben er van over tuigd, dat juist die eenzaamheid, niet haar leeftijd, hem dwars zit". „Nou begrijp ik 't, wat je wil gaan zeggen," merkte [donor op, „Mijn heer Delaware zou 't prettig vin den, als jij haar af en toe op ging zoeken. Wat een eenige spontane man, om zoo maar een absoluut vreemde uit te kiezen, om z'n tante gezelschap te houdenI Hebben ze geen familie?" „Ik weet er niets van en dat kan me ook niets schelen! Hij vindt 't prettig, dat ik naar Dewhurst ga en ik heb niet in 't minst 't gevoel of juffrouw Delaware een vreemde voor me is," zei Lettice vlug. „Maar ik kan me best begrijpen, dat 'tje wat eigenaardig voorkomt, zooals ik 't hier nou zit te vertellen, misschien eenigszins onwezenlijk, boekachtig. Zou je de Delawares kennen, dan zou je 't zeker gewoon vinden. Weet ning toegedaan, dat de inrichting van het Weeshuis tot Wijkgebouw voor de vereeniging te duur is. Uit de voorlezing der contributies blijkt, dat het aantal donateurs teruggaat; wij kunnen dus mettertijd in finan- cieële moeilijkheden komen. Daarbij komt nog de kans, dat het eens niet goed gaat tusschen den maga zijnmeester en de Zuster. Wat dan? Ik vind het jammer, dat van de plannen het vorige jaar niets aan de vergadering is medegedeeld. De Voorzitter: Dat konden wij niet; wij hadden de zaak nog niet voor mekaar en wisten niet of wij het Weeshuis zouden kunnen huren en wanneer wij er zouden kunnen over beschikken. Dhr. A. Catsman: Een der groote moeilijkheden waarvoor wij stonden was de vraag: waar blijven wij met het materiaal van het Groene Kruis. Een der bestuursleden vestigde nog de aandacht op een donkere berg plaats in de Doopsgezinde Kerk. Maar deze is toch heel wat beter en alles staat onder onmiddellijk toe zicht der Zuster. Dhr. A. van den Broecke: 't Geeft ook mij eenigszins verwonderd, dat van die groote verandering niets is gezegd in een algemeene vergade ring. Dr. J. de Hullu: De vergadering moet begrijpen hoe eenvoudig en gemakkelijk het is, dat alles nu in één gebouw bij elkaar is. Hoe is er niet getobd in den overgangs tijd. Hoe werden de leden soms niet teleurgesteld wanneer zij een of ander uit het magazijn noodig hadden. De Zuster was in een pen sion, met enkele kleine voorwer pen; maar het overgroote deel was in het Weeshuis, dat nog bewoond werd, door menschen, die niets met het Groene Kruis te maken hadden. Nu is alles bij mekaar en de ver eeniging kan daarmede geluk ge- wenscht worden, want alles kan nu goed verzorgd worden; alles staat onder onmiddellijk toezicht, wat m.i. voor allen een zeer groot belang, een zeer groot voordeel is. Dhr. A. Catsman: Datgene wat wij nu bereikt hebben is te danken aan de activiteit van den Voorzitter en den Secretaris-Penningmeester. Er zijn ook nog verderreikende plan nen besproken, maar wij vonden het reeds een ideale toestand, dat het gekomen is, zooals het nu is. Wij hebben thans iets waarnaar wij je, 't zijn menschen, die een bijzon dere sfeer om zich hebben, zoo hee- lemaal niet alledaagsch, absoluut op zich zelf staande typen, die met geen anderen te vergelijken zijn. Mijnheer Delaware zou me 't liefst zoo veel mogelijk bij zijn tante heb ben". „Denk je er tijdelijk te gaan wo nen?" „Nou, zoover zijn we nog niet gekomen; om te beginnen, denk ik er eerst eens een week-end te gaan doorbrengen, dan kan juffrouw De laware er beter over oordeelen of ze me dan later misschien langer in haar nabijheid zou wenschen te heb ben I En zoo ja, en kan ik me bij haar nuttig maken, dan denk ik wel tijdelijke bezoeken in dat sprookjes land te gaan afleggen". „Maar, zoo'n innemende persoon lijkheid, als jij me hier beschrijft, moet toch massa's ivrienden heb ben?" waagde Honor, op verwon derden toon. „Ja, ik vermoed ook wel, dat ze ze in overvloed heeft, maar ik heb begrepen, dat er niemand onder is, die bepaald veel en langer bij haar kan zijn en haar neef schijnt hier nou eenmaal zijn zinnen op gezet te hebben, af en toe een week-end is niet zijn bedoeling. Eigenlijk had lang verlangd hebben en wat ander Wijkverplegingen ons zeer zeker zou den benijden als zij wisten hoe hier de zaak geregeld is. De Voorzitter: Aanvankelijk heb ben wij ook tegen de cijfers opge zien, maar het is werkelijk meege vallen. Wij zijn niet duur uit. In andere gemeenten moet men toch ook ruimte hebben voor al het ma teriaal te bergen; daarvoor moet toch huur betaald worden. Nu is er toch in ons Wijkgebouw altijd iemand bij de hand om de leden te helpen. Bij mij sprak het van zelf, dat de vergadering daarmede met volle instemming accoord zou gaan. Dhr. C. van Overbeeke: Ik voel het zoo aan, dat wij trotsch mogen zijn dat de zaak zoo uitstekend voor mekaar gekomen is. Het Bestuur heeft goed werk geleverd. Dhr. Z. C. Lucieer: De zaak kon naar mijne meening niet anders be handeld zijn, als zij nu behandeld is. Toen wij verleden jaar 9 Februari onze algemeene vergadering hiel den, was het gebouw nog niet vrij en wij wisten niet hoe het gaan zou. Bovendien de huur van het gebouw loopt ook maar van jaar tot jaar. De Voorzitter: Het doet mij ge noegen, dat de zaak zoo uitvoerig in deze vergadering besproken is; wellicht zijn nu allen beter op de hoogtenu een en ander is uitgelegd. Het geheele bestuur meent, dat zij de zaak op uitstekende en niet te dure wijze geregeld heeft. Nu gaan wij over tot de benoe ming van een bestuurslid. Tengevol ge van statutenwijziging moet nog één lid door de Algemeene vergade ring aangewezen worden. Na twee vrije stemmingen werd bij de derde stemming gekozen de heer I. de Marée met 21 stemmen tegen 16 op den heer F. Dirkx en 2 van onwaarde. Bij de rondvraag krijgt de heer A. C. Catsman het woord om nog iets te zeggen over de contributie. Straks zegt hij, dat hij de heer I. de Marée heeft hooren zeggen, dat er nogal veel donateurs zijn, die hun contributie weer terugbren gen tot het gewone lidmaatschap. Zoo erg als de heer De Marée zei, is het nog niet, maar als dit voort mocht gaan is er toch eenig gevaar en ik zou daarvoor ernstig willen waarschuwen. Twee jaar ge- ik niet moeten spreken over tijdelijke bezoeken. Want ik geloof wel, dat als Juffrouw Delaware me graag mag, 't iets blijvends zal worden". „En neeflief zou dit ook graag zien?" ,,'tls zeker een groote verleiding voor me, Honor". Lettice duwde met haar kleine voet een blok hout verder in 'tvuur „denk eens, dennenbosschen, hei, heerlijke open vlakten, toen hij dit alles voor m'n oogen spiegelde, ging mijn hart open! Maar mijn werk hier heele- maal opgeven kan ik ook niet, mis schien zou ik 't kunnen vereenigen met Juffrouw Delaware en haar heer lijke omgeving in Surrey, ik moet zeggen, dat ik 'tdan dolgraag zou doen en ik meen wel, dat 't zal gaan, zonder dat ik er één van bei den mee te kort doe". „Nou, lieverd, ik hoop hartelijk dat je zal krijgen, wat je wenscht. Je zal zeker goed passen in dat sprookjesland en ik stel me je graag voor, dartelende als een elfje door de bosschen en over de heuvelen van 't mooie Surrey 1" 0 (Wordt vervolgdj.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1