werkkracht ~WEEKMENW ^jKERKöSCHODL Ingezonden. Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Gemengd Nieuws. ti»nmnn| KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 28 Feb. nam. 2,30 Polenbloed. Opérette in drie bedrijven. n. 7,30 „Romance," tooneelspel in 3 bedrijven. THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 28 Feb. nam. 2,u. Siegfried, Opérette in 3 actes. RADIOCENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Zondag. 11.20—12.20 Berlijn. 12.20— 1.50 Hamburg. 1.505.20 Parijs. 5.20—10.20 Leuven. 10.20—12,Straatsburg. Maandag. 12.202.05 Daventry. 2.05— 3.20 Midland Regional. 3.504.50 Berlijn. 4.5012.Londen Regional. Dinsdag. 12.202.25 Daventry. 2.253.20 Midland Regional. 3.204.20 Hamburg. 4.205.20 Muhlacker. 5.2010.20 Leuven. 10.2011.20 Warschau. Ned. Herv. Kerk. Zondag 28 Februari 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9 u ds Visbeek, van Vlissingen n 1,30 u Zondagsschool n 5,30 u Geen dienst Cadzand v 9,30 u ds Visser Groede v 9.30 u ds van Kooten Hoofdplaat n 2.30 u Geen opgave. Nieuwvliet n 2.— u ds van Kooten Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 9,30 u ds Snijdelaar. Waterldk. v 9,30 u ds Huizinga IJzendijke v 9,30 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u Mej. Da Dufour. strijkje medewerkte. Hierna werd een film vertoond uit Oosterwijk in N. Brabant, met zijn mooie omgeving en het vele natuurschoon. Vervol gens werden allen op een kop van Nelle's koffie getracteerd, waarna met de eigenlijke film „de Koffie- film" begonnen werd. Allereerst kon men zien hoe de koffieplant verbouwd wordt, en wat een zorg dit vraagt; hoe de vruchten getrokken worden; de vele kanalen op aanzienlijke hoogte waar de /ruchten gewasschen werden, eer ze laar de één of andere bestemming runnen verzonden worden; het in takken doen; het wegen en laden op de wagens welke ze naar de ge- jouwen brengen, waar ze verscheept vorden. Eindelijk de aankomst in botterdam waar de vrachtauto's der van Nelle's fabrieken de zakken lit de schepen opladen en ze naar le fabriek vervoeren om ze verder e verwerken. Een zeer interessante film werd e zien gegeven van het geheele ledrijf. Hier kon men zien hoe de coffieboonen behandeld werden; al- es geschiedt machinaal, -zoodat er van de 1700 arbeiders en arbeidsters welke op de fabriek werkzaam zijn, geen enkele met de handen aan de koffie komt. Het verpakken ge schiedt ook machinaal, zoo ook het ifwegen, wat de film zeer goed en luidelijk te zien gaf. Daarna werden ue pakken in doozen gedaanen waren ze gereed om aan de afnemers verzonden te worden. Aan het einde dankte de heer Makreel alle aanwezigen voor hunne aandacht, waarna ieder tevreden huiswaarts keerde. Bij het verlaten der zaal werd aan iedere bezoek ster een bon verstrekt voor een half ons tabak voor H.H. rookers. Dinsdagavond gaf de muziek- vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" haar voorjaarsuitvoering. De voorzitter, de heer I. de Hullu opende te ruim 7 uur met een woord van welkom en deelde zijn benoe ming tot voorzitter mede. Hij sprak daarbij de hoop uit dat hij op aller medewerking zou kunnen rekenen. Nadat hij ten slotte had gewezen op eenige tegenslagen, zoowel in het muziek- als in het tooneelge- deelte, werd begonnen met de af werking van de eerste helft van- het programma. Hoewel de bezet ting onvolledig was, werden de ver schillende, zware muzieknummers goed uitgevoerd, waarbij de heer J. de Witte zijn kunnen op bijzon dere wijze toonde. Na de pauze werd aangevangen met de opvoering van „Het Gene raalsvrouwtje". Het was reeds de derde maal dat dit stuk op de plan ken werd gebracht, maar dit was van geen invloed op het bezoek. Evenmin als bij de najaarsuitvoe ring was thans het aantal beschik bare zitplaatsen voldoende. Het uit vier bedrijven bestaande blijspel werd goed vertolkt. Het stuk wemelt van dol-komische momenten en elk oogenblik knalden dan ook de lachsalvo's door de zaal. Het publiek leek met lachbuien gela den en zoo oer-comisch werd ge speeld dat men zich, zoo om de 20 seconden, in een luid vreugdebetoon ontlaadde. Aan het einde van het stuk werd hei hoogtepunt bereikt en als eindelijk het doek dichtging, scheen aan het applaus geen einde te ko men. Op leuke wijze deelde de voorzit ter ten slotte de bedankjes en een bouquet voor de dames-tooneelspeel- sters uit en maakte met een slotwoord een einde aan de welgeslaagde avond. Voor de eerste maal werden de pauzen, die door andere tooneel- schikking steeds veel tijd vergen, opgeluisterd door muziek, welwil lend verzorgd door de fa. <W. Drucks. Het welslagen van dezen avond is voor de muziek-tooneelgroep een aanmoediging voor hun optreden te Knocke, waar op 8 Maart a.s. het zelfde blijspel zal worden gegeven. Donderdagmorgen 11.20 u. is het Zweedsche stoomschip „Frans" uit Trelleborg na gelost te zijn naar Antwerpen vertrokken. Donderdagavond vierde de afdee- llng van den Chr. Nationalen Werk mansbond alhier hare 26ste algemeene jaarvergadering. Na een openingwoord van den voor zitter en de uitgebrachte verslagen van den Secretaris en Penningmeester werd deze avond verder gevuld met het geven van voordrachten en zang De opkomst was niet bijzonde. groot. SLUIS. De collecte van het crisis comité alhier heeft opgebracht de som van f 750.—, waarbij de giften in natura meegerekend zijn. SCHOONDIJKE. De Rederijkerskamer „Nut en Ge noegen" gaf Dinsdagavond op de bovenzaal bij de Wed. Bruijnooge alhier een goed geslaagde uitvoe ring. Voor de pauze werd een too neelspel in 5 bedrijven opgevoerd, getiteld „Twee zusters" door J. Broekhof. Het stuk speelde in den tegenwoordigen tijd in een groote handelsstad. Daarna werd nog opgevoerd „Stot teraars in soorten," een klucht in één bedrijf door Jan Courage. De beide stukken werden goed opgevoerd en door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Na afloop werd nog een gezellig dansje gedaan. Zoo behoort deze extra-avond weer tot het verleden. De afd. Schoondijke van den Bond voor Staatspensionneering zal op 27 dezer voor haar leden een feestavond houden, waarbij de plaat selijke kamermuziekvereeniging haar medewerking zal verleenen. GROEDE. Op de door Burgemeester en Wet houders opgemaakte aanbeveling voor de betrekking van grafdelver komt als No. 1 voor H. van Peenen en als No. 2 Corn. Barendse. NIEUWVLIET. Woensdag 24 Februari werd van wege de afd. Staatspensioen alhier een feest- en propaganda-avond ge geven in de zaal van dhr. P. Cor- nelis-Luteijn. Gezien onze kleine ge meente was de opkomst zeer goed. De afdeeling telt dan ook 140 leden. De Voorzitter dezer vereeniging, de heer J. v. Nieuwenhuijzen, opende met eenige welgekozen woorden. Vervolgens werd opgevoerd het bekende werk van Heijermans, „De Meid," dat door den Voorzitter voor af even werd verklaard. De zeer jonge vereeniging gaf goed spel en oogstte zeer veel bijval. De voorzitter danxte de spelers voor hunne prestaties en tevens het publiek voor de groote opkomst. De heer Van Nieuwenhuijzen, de lei der van de jonge tooneelvereeniging, die tevens souffleerde, verdient een extra woord van dank voor zijn werk. Een echt ouderwetsch gezel lig dansje besloot de goed geslaagde avond. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De bazar van het Kruis" te Breskens. .Groene In verband met den bazar, die door het Groene Kruis gedurende de Pinksterdagen te Breskens zal gehouden worden, wordt mij ge vraagd voor het publiek, en speciaal dus voor dat van Breskens, iets over onze afdeeling van het Groene Kruis te schrijven. Genoemde bazar dan wordt ge houden in de remise van de Z.- VI. Tramwegmaatschappij, welwil lend door de directie voor dit doel afgestaan aan het damescomité, dat reeds eenige maanden druk in de weer is, de zaak te organiseeren. Het ruime, lichte, van alle gemakken voorziene gebouw, ligt aan den groo ten verkeersweg, nabij de stations van alle trams en de aanlegplaats van de provinciale booten. Het is dus gemakkelijk voor iedereen te bereiken. De vrienden van het Groene Kruis uit den omtrek, die den bazar willen bezoeken (en wij hopen, dat er velen aan onze roep stem gehoor zullen geven), komen dus aan vlak bij het feestgebouw. Waarom houdt de afdeeling Bres kens van het Groene Kruis dezen bazar? Eenvoudig om deze reden, dat de vele noodzakelijke uitgaven, die een dergelijke vereeniging in een groo te gemeente als Breskens heeft, door de jaarlijksche inkomsten niet meer worden gedekt. Er is dus slechts te kiezen tus schen twee mogelijkheden, n.l. deze: le. de werkzaamheden van de vereeniging te beperken, of 2e. de inkomsten te verhoogen, waardoor inplaats van beperkt, het werk nog uitgebreid kan worden. De werkzaamheden inkrimpen zou ons bestuur noodlottig vinden, daar we daarmede groote schade zouden doen aan de Volksgezondheid. Wat zoudt gij, bewoners van Breskens, er van zeggen, als we on ze Wijkverpleging wilden afschaf fen? Ik denk, dat er een storm van verontwaardiging zou opgaan. De tuberculose-bestrijding, toch voorzeker een van onze mooiste werkzaamheden stop te zetten, kan ook niet. Gij zoudt toch niet willen, dat we die arme lijders aan hun lot overlieten? En wat een gevaar zou den zij op die manier voor ons allen kunnen opleveren! Maar voor dit werk zijn noodig de hulpmiddelen, allereerst Iigtenten en al wat daar bij behoort. We hebben Iigtenten te weinig. Dezen zomer is dat ge bleken. Er waren plotseling drie (zegge drie) tenten noodig en we hadden er maar één. Vlug een nieu we aangeschaft (een put in onze kasl) en er een geleend te Groede. Gelukkig was die disponibel, anders hadden wij (en had ook de dokter) met de handen in het haar gezeten. Aan dezen ongezonden toestand wil len wij een einde maken: Er moet op dit gebied noodzakelijk meer ma teriaal komen, te meer, daar Bres kens zich steeds uitbreidt. Boven dien stelt de Rijksregeering voor de subsidie, die zij voor de tuberculose bestrijding verschaft, haar voor waarden, Willen wij deze subsidie niet verliezen (en we kunnen ze ab soluut niet missen), dan zullen wij dus aan die voorwaarden moeten vol doen. Het consultatie-bureau voor zuige lingen, dat zoo gewild is bij onze jonge moeders en welks werk zoo gezegend is voor onze kleine we reldburgers, eischt ook de zorg der vereeniging. Op geregelde tijden die nen ook cursussen gehouden te wor den, zooals die voor „eerste hulp bij ongelukken" en de „moedercursus". En ten slotte vooral niet te vc- Quaker beitaat voor 65 7„ uit koolhydraten, dia de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel door G. Th. ROTMAN. 67. De dokter holde regelrecht naai den waterkant; daar liet hij zich, tus- schen de biezen, voorover vallen, zoodat zijn baard in het water viel. Nu was de brand gebluscht, maar van den mooien baard was heel weinig meer over. „Ach, ach," jam merde de dokter, „mijn heele leven heb ik er aan besteed om zoo'n mooien baard te krijgen, en nu zoo opeens „Kom, kom," troostte de koning, „dat is toch alles maar uiterlijke schijn! Daar moet ge niet zoo aan hechten". „Dat kan wel," zei de dokter, maar niemand zal nu meer willen gelooven, dat ik zoo'n knap pe dokter ben. Ze zullen me uit lachen!" Zuchtend verdween hij weer in zijn boom. geten, de voorziening van ons ma gazijn van al die artikelen, die bij de verpleging onzer zieken niet ge mist kunnen worden en die wij al len zoo zeer waardeeren. Op dit gebied komt steeds wat nieuws en beters, wij moeten met onzen tijd mede ter wille van onze zieken. Daarom, vrienden van het Groene Kruis en dat zijt gij allen, doen wij een beroep op U, wij vragen Uwe medewerking in dezen schoonen strijd. Als straks door de dames van het comité aan Uw deuren wordt geklopt, wijst haar dan niet terug, leder doe, wat in zijn vermogen isl Wij rekenen op Uw aller hulpl Namens „Het Groene Kruis". J. DE GROOTE, Voorzitter. De Regels voor den weg. X. Verlichting. Motorrijtuigen, rijwielen en alle an dere rij- of voertuigen moeten tus- schen een half uur na zonsonder gang en een half uur voor zons opgang aan de voorzijde helder wit licht voeren en wel: 1 Motorrijwielen op meer dan twee wielen, minstens twee lantaarns, ter weerszijden van het rijtuig; 2. Motorrijwielen en rijwielen één lantaarn 3. Alle andere rij- of voertuigen (uitgezonderd kruiwagens, kinderwa gens, enz.) een lantaarn geplaatst, vooraan de linkerzijde van het voer tuig, of links aan het meest uitste kende deel van de lading. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Zaterdag 27 Feb 4,37 5,01 Zondag 28 5,22 5.46 Maandag 29 6,17 641 Dinsdag 1 Maart 7 42 8,06 Laatste Kwartier Zondag 28 Febr. om 6.23. Licht op vno» Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 27 Feb nam. 6,03 Zondag 28 6,04 vlaandag 29 6.06 insdag 1 Maart 6,08 BAZAR GROENE KRUIS. Ingekomen giften. Complete Luiermand. Pop. Gehaakte Sprei (twee personen). 50 K.G. meel, in zakjes van 1 K.G. 1 geborduurd Salonkussen. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: SLUIS. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Januari op spaarbank boekjes ingelegd f 14,549,19 enterug- betaald f 3,535,12; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 11,014,07. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Januari op spaarbankboek jes ingelegd f 34,196,73 en terug betaald f 5,714,22; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f28,482,51. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 24. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuidboek- jes ingeschreven nominaal f 1100 en afgeschreven nihil; derhalve minder in- dan afgeschreven f 1100, De Schatten der Aarde. Tweede afdeeling. Ertsen en Metalen. Als vervolg op de reeks der be kende plaatjes-albums, die verkrijg baar zijn tegen inzending der bonnen van Niemeijers Tabak is thans het vervolg verschenen op -het eerste deeltje van „Schatten der Aarde," waarin steenkolen en zout behan deld werden. In deze leerrijke uitgave is de tekst op orgineele wijze door Frits van Raalte verzorgd, die dwergen en kabouters in zijn verhaal laat optreden, welke het bestaan en de eigenschappen van deze schatten aan de menschen bekend -maken. Het lijkt ons de imoeite waard bonnen op te sparen om dit album met 120 plaatjes in bezit te krijgen. Griep. Onder de talrijke voor herhalings oefeningen onder de wapens zijnde militairen te Venlo, is een griep epidemie uitgebroken. Ongeveer honderd zijn in de zie kenkamers opgenomen. Enkele ern-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2