Breskensche Courant 200 25 De strijd eener vrouw MundusfS15^ I Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Zaterdag 27 Februari 1932 Nummer 3709 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; builen Breskens j 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725. Bui tenland 3J50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iederè regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per rcgeL Handclsadocrtentièn bi regelabonnement groaie korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS oerzekering voor de *konn£s tegen ongelukkenen mei voor de volgende bedragen: gulden bi levens- g s~\ gld bij dood r—t gld bij ver- r— gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- I ^oor lies van een j( ^es üan een 4 f üan cen hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 gld bij verlies jij van eiken anderen vinger Nu in Duitschland Rijksdagzit tingen tot de uitzonderingen behoo- ren, de laatste bijeenkomst was be gin October, is het niet te verwonde ren, dat voor de zitting van Dinsdag, waarin de datum der p'.esidentsver- kiezingen ter sprake zou komen, een feit dat op zich zelf avan meer dan bizondere beteekeni is, buiten gewone belangstelling bestond, zoo wel in binnen- als in buitenland. Zooals bekend zullen bij deze pre sidentsverkiezingen de aanhangers der vier candidaten elkaar bestrij den, althans tot op zekere hoogte. Regeeringscandidaat is de zittende Rijkspresident, von Hindenburg, ter wijl als candidaten der roc ïtsche en linksche oppositie resp. Hitler en Thalmann zullen optreden. Hitier heeft dus toch den sprong gewaagd en zal ten einde grondwettig voor een candidatuur in aanmeiking te kunnen komen toestemmen in een benoeming bij het gezantschap van Brunswijk te Berlijn en om Hinden burg zooveel mogelijk stemmen van de rechterzijde te ontnemen, hebben de Stahlhelm, de organisatie waar van Hindenburg nota bene eere voorzitter is, en de Duitsch Na- tionalen nog besloten uit te komen met majoor Duesterberg, een ge pensioneerd militair, die ook bui tengewoon respect voor Hindenburg heeft, doch meent nu het een kwes tie is van politiek en militaire su perioriteit dus geen rol speelt, het hem geoorloofd is een candidatuur te aanvaarden. Het is dus wel duidelijk dat de bestrijding van Hindenburg slechts plaats heeft, omdat hij het huidige regiem niet wil laten vallen. Bij een dergelijke verkiezing zal het der halve in hoofdzaak gaan tusschen Hindenburg en Hitler, die, al lijdt hy de nederlaag, wat intusschen al lerminst gezegd is, wel een gewei dig prestig verlies ondervindt, doch daarmede nog allerminst van het tooneel zal behoeven te verdwijnen In de Rijksdagzitting, waar deze as. verkiezing aan de orde kwam-, heeft Dr. Goebbels, een van Hit Iers adjudanten, in heftige bewoor dingen zijn minachting voor het hui dig systeem uitgesproken, waarbij hij krachtigen tegenstand ondervond van de regeeringspartijen, welke er (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „Ik weet heusch niet, hoe ik U hiervoor moet bedanken begon Honor, maar weer maakte hij er een eind aan. „Wel, probeert U 'tdan maar niet," lachte hij een beetje onbe holpen, en vervolgde: „Misschien mag ik dan een bruut zijn, maar ik sta graag klaar om mijn medemenschen te helpen, zoo ver dit in mijn vermogen ligt zoo verhard, als ik mag schijnen ben ik toch heusch niet". 't Kwam er verbitterd uit en Ho- nor kon zich niet weerhouden te zeggen „Och kom, U bent heelemaal geei bruut, zegt U toch niet zoo od zinnigs". „Is 't onzinnig?" In zijn toon g in slaagden hem tijdelijk uit de zit tingszaal te verbannen. Voor het oogenblik beteekent zulk in ieder geval opnieuw dat de regeering, als het er op aankomt, steeds op krach tige wijze het heft in handen houdt en zelfs den fractieleider der groot ste oppositiepartij niet ontziet, ook al is deze partij een heel eind op. weg daadwerkelijk aan de politiek deel te nemen. Het is dan ook vol komen begrijpelijk dat in Frank rijk, dat eveneens zijn parlementaire beslommeringen heeft, met Argus- oogen wordt uitgezien naar alles wat zich aan den anderen kant van den Rijn afspeelt. Tardieu, de nieuw opgetreden pre mier, thans voor de derde maal, heeft er in zijn regeeringsverklaring dan ook nadrukkelijk op gewezen, dat de Fransche regeering zich bij de vaststelling van den datum der Fransche parlementsverkiezingen zal laten leiden door overwegingen van buitenlandsch politieken aard, het geen in de eerste plaats zeggen wil, van den afloop der presidentsverkie zingen in Duitschland, omdat dan een nationalistische overwinning door het Fransche Volk in denzelfden geest zal kunnen worden beantwoord. Al verschilt het nieuwe kabinet Tar dieu weinig van zijn voorganger, het aantal ministerposten is wat kleiner, niettemin kan verwacht worden dat het de parlementsverkiezingen wel zal kunnen halen, omdat Tardieu er weinig voor voelt zich aan den zelfden steen te stooten als Laval en er derhalve niet aan denkt zich den hals te breken over een be trekkelijke futiliteit, te meer daar de ontwapeningsconferentie en de werkloosheidsbestrijding, welk de partement Laval is toegewezen, meer urgentie heeft, terwijl bovendien de begrooting nog moet worden afge handeld. Daar bovendien Tardieu de linksche Kamergroepen heeft toe gezegd, dat indien de begrooting in orde is, gedacht zal kunnen wor den aan een nieuw parlement, zal het nieuwe kabinet mogelijk niet te veel hinder van de Senaatsoppositie heb ben te duchten, aangezien de par tijen der linkerzijde hoe eer hoe lie ver verkiezingen willen laten uit- si hrijven. Ter Ontwapeningsconferentie te Genève is niet veel nieuws gebeurd, al heeft Tardieu daar inmiddels tus schen de bedrijven door het Fran sclte antwoord op de Duitsche ont een bepaalde beteekenis. „Vondt U me dan geen bruut, toen me voor 'teerst zag? Nee, U hoeft me er niei op te antwoorden, ik weet wel heel zeker, dat U 't dacht, want ik wa: 't, dit geef ik grif toe. U hebt gel alpen, den bruut in me te tem- me t, want een feit is, dat bruuts get :md kunnen wordenl" Bij deze wo >rden keerde hij zich om en was de kamer uit, vóór Honor tijd had hierop te antwoorden. )n een eenigszins verbijsterden toe stand keerde ze huiswaarts. Zij te lef rapheerde David, den volgenden morgen in de stad te. komen en toen ze uitging liet ze een briefje achter, om hem de zaak uit te leggen en te v< ns 't kaartje van Guy Martin, dat hom als introductie moest dienen bij de heeren Staleson. „Het zal tenminste een kleine ver goeding zijn tegenover de teleur stelling van de Mandaloree-mijn," peinsde Honor, „hoewel hij zich 't verlies van dat geld ontzettend aan zal trekken, maar hij zal nooit weten hoeveel heete kolen Mijnheer Martin op mijn hoofd stapelt". David, nog steeds in een soort opgewonden zekerheid verkeerende, fortuin te maken uit die mijn, was ondanks dat, verstandig genoeg ge lukkig, de heeren Staleson te gaan wapeningsvoorstellen gegeven, doch wel van belang is het besluit, van de Twaalf-Raadsleden een buitengewo ne Volkenbondsvergadering bijeen "te roepen ter behandeling van het con flict in het Verre Oosten, waar het Japansche prestige, in de oogen van het buitenland, ondanks de over winning der regeering Inoekai bij de dezer dagen gehouden parlements verkiezingen, enorm is geschokt door de nederlaag der Japansche troepen tegen een leger uit in lompen ge hulde soldaten bestaande, dat toch beter georganiseerd schijnt te zijn dan Sato Japansche vertegenwoor diger in den Volkenbondsraad wilde erkennen, toen hy pour besoin de la cause er van sprak dat het Vol kenbondsstatuut onmogelijk kan wor den toegepast op den ongeorgani seerden, ongeciviliseerden staat Chi na, dat hij vroeger eens een geogra fisch begrip heeft genoemd. Daar heb je het weer: een pracfytfletsl 1 D£,D\J Dat zegt nou ledereen M- tl-Midi. Kali, niet alleen uit bemes tingsoogpunt, belangrijk in het land- en tuinbouwbedrijf. De kali, welke wij door de be kende kalimeststoffen, in onze bouw grond brengen, is onontbeerlijk voor het gedijen der gewassen. Zonder haar geen groei, waar zij in de minderheid is een slechte wasdom, met gevolg schrale oogsten. Ja, een tekort aan kali kan voor onze plan ten van zoo grooten invloed zijn, dat zij ziek worden. In dit artikeltje willen wij een paar voorbeelden daar van aanhalen. En dan denken wij in de eerste plaats aan het blauw worden der aardappelen. Wat een last, wat een schande heeft dit euvel reeds ver oorzaakt I Welnu, talrijke, uitgebrei de proefnemingen hebben duidelijk bewezen dat dit blauw worden der aardappelen ontstaat door kalige brek. De aardappel neemt groote bezoeken en de hem aangeboden betrekking aan te nemen. „Hoewel, eerlijk gezegd, Honor," zei hij 's avonds, toen zijn zuster thuiskwam, ,,'tis nou niet bepaald 't soort werk, dat ik zou wenschen. Ik ben niets gesteld op dit gewone klerken-baantje, ik ben wel wat be ters waard". „Alle werk is beter, dan geen ouwe jongen, en de verantwoorde lijkheid voor Molly en de komende omstandigheden nopen je, iedere cent, die je maken kunt, te maken. Als je daar mee begint, dan zal je 't vanzelf wel verder brengen". „Ja, ja, dat weet ik, maar ik reken op de Mandaloreemijn, die zal me boven Jan helpen, zoo vast als een huis. Tijdelijk zal ik me afsloven op dat oude kantoor van Staleson tot 't moment gekomen is, dat ik hen, noch de baan meer noodig heb Later zal ik biet meer hard hoeven te werken, daar zal de Mandaloree wel voor zorgen: dat beroerde kler kenwerk is meteen afgeloopen, als hij uitbetaalt". 0 HOOFDSTUK VII. Nieuwe vrienden. „Nou heb ik toch zoo'n schat van een mensch ontmoet!" hoeveelheden kali uit den bodem op, zij moet deze kali in gemakkelijk opneembaren vorm vinden, anders kan zij die met hare wortels niet los maken. Een gevolg hiervan is dat de cellen niet stevig genoeg gevormd worden en door sterken druk bescha diging daarvan optreedt. In deze richting tenminste wordt de verkla ring der gunstige kaliwerking ge zocht. Hoe het zij, de practische landbouwer behoeft zich met de oorzaak niet bezig te houden. Vol doende voor hem is het te weten dat het blauw worden der aardap pelen door ruime kalibemesting wordt voorkomen. In uienverbouwende streken kreeg men met een lastig euvel in de uien te doen. Omstreeks half Juni stond de groei van het gewas plotseling geheel stil. De uienplanten kregen doode punten aan de bladeren, wel ke steeds grooter werden. De aan blik van zoo'n stuk uien was aller bedroevendst. Later vergroeide dit nog min of meer, maar de opbrengst aan uien, welke aan de kwaal gele den hadden was gering. De kwaliteit dezer uien liet ook te wenschen over. En zie, hier was weer de kali die uitkomst gaf en het gebrek als bij tooverslag deed verdwijnen. Geen spoor ervan was te ontdekken waar kali gebruikt werd en tegenwoordig weten de uienverbouwers heel goed, dat kali bij uienteelt niet vergeten mag worden. Zoo zouden wij nog meerdere voorbeelden kunnen noemen, b.v. de randjesziekte der bessen, enz. enz. De ruimte is echter te beperkt hier op verder in te gaan. In een volgend artikeltje komen wij hierop terug. Wij wijzen hier nog op het gebruik van kali bij de bestrijding van on kruid door fijngemalen kainiet, be strijding van slakken door een meng sel van kainiet of 20 pCt. kalizout en kopersulfaat. Eindelijk staat het vast dat de kleur van sommige fruitsoorten door kali wordt verbeterd. Alles samen vattende kunnen wij zeggen dat, De kali uit de kalimeststoffen niet alleen als plantenvoedingsstof nood zakelijk is, maar dat zij, dikwijls door nog onbekende oorzaken, een gun stige nevenwerking uitoefenen, die de opbrengst en kwaliteit onzer pro ducten verhoogd. De lezer moge met bovenstaande mededeelingen zijn voordeel doen. Deze uitroep werd door Lettice geuit tegen Honor, op een Zondag middag, dat deze haar opzocht in haar flat. Lettice lag achterover ge leund in een makkelijken stoel, haar voeten uitgestrekt bij 'tvuur, de han den onder 't hoofd gevouwen en haar oogen gericht op een houtblok, waar de vlammen zich vroolijk omheen kronkelden. „Een schat van een mensch," herhaalde ze nog eens, „jij zoudt 'took vinden, Honor". „Wie is die „iemand"?" „Nou, 'tis niet bepaald een jonge romanheldin, maar integendeel al een beetje een oudere tante, een tante met een neef van zoo ongeveer vijf en dertig. Hoe oud zij eigenlijk is, dat mag de hemel weten, mis schien wel een dikke zestig, maar dat doet er in dit geval niets toe, leeftijd is bij haar buiten beschou wing". „Ach kom, m'n lieve LetticeI" „Nee, heelemaal niet, ach kom, je lieve Lettice praat heusch geen onzin, dit is de eenvoudige en waar achtige waarheid. In hoeverre 't vroeger gewoonte was, om over men- schen op middelbaren leeftijd, als vervallen stumperds te praten, weet ik niet, maar ik weet wel, dat dat in deze dagen een absolute gekheid is. Juffrouw Delaware is 't sprekend BRESKENS. Donderdagavond hield de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier haar Alg. jaarvergadering in de Wilhelmina-Fröbelschool. Uit het jaarverslag van den Sec retaris bleek, dat in verhouding tot een jaar terug het bezoek aan 't B. strand niet zoo gunstig was, wat toe te schrijven is aan het natte seizoen 1931. Toch heeft Breskens niet over bezoek te klagen gehad, daar de le Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs velen naar Breskens voer de. De uitslag van de Jaarbeurs is zoo meegevallen, dat het bestuur reeds aan 't werk is voor de 2e Jaarbeurs, die in 1933 gehouden zal worden. In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging naast de gehouden strandfeesten, die zeer geslaagd ge noemd mogen worden, in samen werking met de Breskensche afdee- ling van floralia een gevelwedstrijd gehouden en organiseerde zij tijdens de Jaarbeursdagen een winkelweek met etalagewedstrijd. Verder verleen de zij haar financieele medewerking aan het muziekconcours en bracht zij wederom eenige duizenden één jarige Karpers in de vischvijvers. Een heel gunstig resultaat werd wederom verkregen met de duin huisjes, die in een ware behoefte blij ken te voorzien en dan ook het geheele seizoen verhuurd werden. De rekening van de vereeniging en die van de Jaarbeurs werden vervolgens vastgesteld, terwijl de be grooting voor 1932 goedgekeurd werd. De aftredende bestuursleden Boom, Cruson en Manneke werden herbe noemd en in een ontstane vacature voorzag de vergadering door de be noeming van den heer Verboven. Woensdagavond gaf in gebouw Sumajo de N.V. Wed. J. van Nelle's Koffie- en Theefabrieken te Rotter dam voor een heel gevulde zaal een koffieavond voor dames. Nadat aan alle aanwezigen een boekje met vers jes op bekende melodieën, alle be trekking hebbende op Van Nelle's koffie en thee, uitgereikt waren, zet te de heer Makreel het doel van den avond uiteen; waarna door allen enkele liederen werden gezongen, waaraan de fam. Van Luijk met voorbeeld van mijn altijd geuite theorie, dat een mensch niet ouder hoeft te zijn, dan hij zelf wil". Wie is Juffrouw Delaware? Kan je soms van 't begin af beginnen te vertellen?" vroeg Honor geduldig. „Er was eens een vrouw, die vol gens gekke oude geboorteregisters en allerlei van die oude stoffige do cumenten, verklaard werd zooiets van zestig te zijn. Maar een goede toovergodin had haar bij haar ge boorte begiftigd met een kostbaren gift, namelijk die van de eeuwige, waarachtige jeugd. En zoo loopt nu deze vrouw op de wereld rond met een helderen kinderlijken blik in haar blauwe oogen, maar die er toch tevens uit zien, of ze veel van 't leven gezien hebbenhaar haar is net een zilveren kroon, ze is lang en slank, licht en vlug in haar bewegingen en de lach van een jong meisje kan niet frisscher klinken, dan die van haar, ze heeft oneindig meer aantrekkelijk heid, dan menig jong meisje, dat ik ken. _En ze woont samen met een neef, die haar aanbidt en zij hem. Ziehier 't begin, 't midden en 'teind van dit verhaal". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1