Rechtszaken. Permanente Damwedstrjjd Ingezonden. Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Gemeenteraad te te IJzendijke KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG. GENT. Zondag 28 Feb. nam. 2,30 Polenbloed. Opérette in drie bedrijven. n. 7,30 „Romance," tooneelspel in 3 bedrijven. THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 28 Feb. nam. 2,u. Siegfried, Opérette in 3 actes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Februari. De volgende vonnissen werden uit gesproken: Diefstal: M. v. d. H., 31 j., arbei der te Groede, 2 maanden gev. straf. Verduistering: J. E. J. J., 40 J., bankier te Vlissingen, gedetineerd te Middel burg, 1 jaar gev. straf, met aftrek voorarrest. Door J. P. P., 33 j., landbouwer te Cadzand is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Ar- rondissements-Rechtbank te Middel burg van 8 Febr. j.l., waarbij hij we gens diefstal is veroordeeld tot 1 mnd. gev. straf. Correspondentie aan J. Luteijn te Groede. Probleem no. 33. Zw. 10, 13, 14, 20, 21, 26, 29, 31 dam 24. Wit 17, 25, 28, 32, 35, 37, 42, 43 46, 47. No. 34. Zw. 2, 5, 6, 8, 11 tot 14, 17, 25. Wit 22, 23, 24, 27, 28, 31, 35, 37, 43. Mag zw. 25 op 30 spelen? Opl. no. 29 van Metz. 2/18,49/4411 30/19, 21/17, 42 38, 6/29, 47/42, 44/40, 35/11 wint. Jijopl. 22/18, 42/38, 36/27, 30/19, /42, 21/16, 35 2 wint. Opl. no. 30 van Querido. /30, 17/12, 15/10, 10/39, 12/3 wint ied opgelost door P. R. te Sch., P en A. K. te Z., I. K. en W. V. te tr., A. L. te N. D. L. te O. met bijopl. no. 29. Hoofdopl. met 49/43 is remise, even. van d. B. 1. d. B. enkel no. 30. Opl. L. van J. Luteijn. 137, 13/8. 37/31, 47,48, 48/25,25/9, .3 13/9 1wint, Goed opgelost door P. R., P. O. A. K- Probleem K. goed opgelost door I, B. en A. K. liten verantwoordelijkheid der redactie. Een inwoner van Schoondijke, die 'g al dikwijls als voetganger van t lastige fietspad dat gelegen is sschen de Dam en de School, ge- uik maakt, begrijpt niet dat er ;t door een lid van den gemeente- ad van de S.D.A.P. of andere P., het voorstel in den raad ge daan wordt om als werkverschaffing een flink breed verhard voetpad te maken, in een rechte lijn en even wijdig aan het nu bestaande fiets pad, vanaf de voorgevel van het huis van Versprille tot voorbij de villa Lemaire. De oppervlakte van den voormaligen vijver zal nog wel steeds aan de gemeente behooren en kan dus daarvoor gebruikt wor den, vóór die op de een of andere listige wijze van haar ontfutseld wordt. Misschien zouden er wel en kele vierk. meters nietswaardige duin- grond en een slakkenkweekplaats, goed of kwaadwillig, moeten worden onteigend, maar daarmede zou dan tevens een leelijken sta in den weg worden opgeruimd. Nu dat gedeelte van het dorp ook wel tot den be bouwden kom der gemeente kan ge rekend worden, hebben de bewoners er van toch zeker ook wel recht op een veilig en goed voetpad waar op zij geen gevaar loopen door fiet sen te worden aangereden, 't Zou een nuttig en goed werk zijn om door werkloozen te worden uitge voerd en het steun-comité zou te vens niet doelloos ondersteunen. OPMERKER. BRESKENS. Nadat Donderdag reeds een uit voering was gegeven voor de kinde ren, werd Vrijdag door de leerlingen van de hoogste klassen der Open bare School I alhier in het gebouw Sumajo de kinderoperette „Roza de schoone slaapster" opgevoerd voor ouders en leden van Volksonder wijs. Bij de opening bracht de voor zitter van Volksonderwijs dank aan de velen die door het schenken eener bijdrage deze opvoering mogelijk hadden gemaakt, terwijl Mej. Swe- rus en dhr. Van Luijk die rond waren geweest daarvoor een extra dankwoord ontvingen. In verschillende tafereelen zagen we daarna de bekende geschiedenis opvoeren, waarvoor we niets dan lof hebben. Er werd werkelijk spel gegeven, wat bij kinderen zeker wel wat zeggen wil. De toepasselijke kleedij, die een massa tijd en op offering gekost heeft, maakte het geheel allerliefst. De toeschouwers genoten dan ook in bijzondere mate van deze voor de kinderen zoo leer rijke opvoering. Als aan het enid de voorzitter en de heer De Pree als hoofd der school de vele wel verdiende dank- jes uitgedeeld hebben, schijnt aan het applaus geen einde te komen. Met trots mogen Volksonderwijs en de velen die aan het welslagen heb ben meegewerkt dan ook op dezen avond terugzien. Ten slotte vermelden we nog dat door den heer Groenewout onvoor bereid een rede werd gehouden, die bijzonder geslaagd mag heeten en waarbij de spreker weer eens ten overvloede toonde; welk schitterend redenaar hij is en welke een goede propagandist Volksonderwijs in hem bezit. OOSTBURG. Vrijdag 19 Februari hield de muziekvereeniging „Harmonie" hare jaarvergadering in café „De Een hoorn". De voorzitter opende pl.m. 8 uur de vergadering en heet de aanwezigen welkom. Na lezing der notulen brengt de secretaris het jaar verslag uit van dit voor de vereeni- ging zeer drukke jaar. Bij de reke ning door den Penningmeester bleek de ontvangsten hebben bedragen f 1322.70 en de uitgaven f 1131.53 alzoo met een batig saldo van f 191.17 Deze rekening werd in orde bevon den en den Penningmeester bedankt voor zijn correct beheer. In zijn financieel verslag lichtte de Pen ningmeester toe, dat dit saldo hoofd zakelijk te danken is, aan de milde gevers der gehouden October-col lecte, voor welke gaven ook de Sec retaris in zijn verslag een warm woord van dank aan de gevers heeft gebracht. In zijn verslag memoreerde de penningmeester de uitgaven van 10 jaar geleden, welke sindsdien zijn verdrievoudigd, helaas, zijn de in komsten sedert dien niet verdrie voudigd. Mogen de inwoners dit vooral begrijpen, dat een vereeniging die steeds hoogerop gaat, ook groo- tere financieele behoeften heeft; ge lukkig zijn de prestatie's dank zij den directeur meer dan verdrievou digd. De concerten werden voorloo- pig vastgesteld op 1 Mei, 12 Juni, 3 Juli, 14 Aug. en 4 Sept. plus 2 winterconcerten. Bij verkiezing wegens periodieke aftreding van dhr. Cijsouw, werd deze met groote meerderheid her kozen. Bij de rondvraag werd o.a. ter sprake gebracht, het reeds be sproken plan ook eens eene uitvoe ring te geven voor de oudjes en zieken in het St. Anthoniusgesticht waaromtrent echter nog nader met de directie moet worden onderhan deld. Dhr. Schijve deelde tevens mede, dat de machinepauken reeds zijn be steld, terwijl hij, op vraag uit de vergadering omtrent vernieuwing fakkels, mededeelde het plan te heb ben zelf een paar gasfakkels in el kaar te zetten. Nadat de heer Schij ve nog een extra woord van dank bracht aan den secretaris voor zijn nauwkeurig weergeven verslag, dank te de voorzitter de aanwezigen voor hunne belangstelling en directeur en muzikanten voor hunne toewijding. CADZAND. Onder Voorzitterschap van den heer C. J. Neeteson hield Vrijdag avond j.l. ten huize van A. van Dale de vereenig. „Gemeentebelang Cad- zand" meer populair vereeniging voor vreemdelingenverkeer geheeten voor de eerste maal haar jaarverga dering, waarop met inbegrip van het bestuur 23 leden aanwezig waren. Uit het verslag van den secretaris, dat nog kortelijk de geschiedenis van het ontstaan der vereeniging memoreerde, bleek, dat er 67 leden ingeschreven waren, waarvan 8 bui ten de gemeente. Hoezeer dit aantal voor een klein dorp niet bepaald onbevredigend is te noemen, is het toch zeker voor uitbreiding vatbaar. Waar de vereeniging geenerlei po litiek doel nastreeft maar enkel de belangen der gemeente wil dienen, speciaal door dé bevordering van het vreemdelingenbezoek, werd in het verslag de hoop en verwachting uitgesproken, dat velen, die nu nog afzijdig staan, weldra tot het lid maatschap zullen toetreden, waarvan de minimum-contributie f 1,- be draagt. De rekening van den penning meester gaf een nadeelig slot van f 13.13 te zien; (f 134.35 ontvang; f 147.48 uitgaaf). Tot bestuursleden werden met volstrekte meerderheid van stemmen herbenoemd de heeren A. van Dale; H. v. d. Lijke en D. van Houte. Medegedeeld werd, dat het be stuur der vereeniging belangstelling tracht te vinden voor het aanbrengen van een verbinding tusschen de dui nen onder Knocke en Retranche- ment, die nu gescheiden zijn door een opening van een paar honderd meter; ongetwijfeld zou de totstand koming dezer verbinding aan het vreemdelingenverkeer zeer ten goede komen. De alhier gestationneerde red dingsboot heeft bij het zinken, de vorige week, van het vaartuig van P. van den Broecke, in tegenstel ling met het eerste bericht, wel de gelijk hulp verleend door de be manning van het zinkende scheepje aan wal te brengen. Ook in deze gemeente werd op voorstel van den Burgemeester een crisis-comité opgericht, waarin be halve de Burgemeester de volgende personen zitting hebben: Joz. Becu; Ch. van Houte; C. J. -Neeteson; J. Pleijte; Ds. P. A. Visser en D. van Houte. Een geldinzameling, de vorige week gehouden, bracht f 141.05 op. ZUIDZANDE. In de raadsvergadering van Za terdag, welke door wethouder Ris- seeuw-de Hullu werd gepresideerd, werd voor de werklooze landarbei ders eene steunregeling vastgesteld. Aan deze steunregeling wordt het volgende ontleend: De steun bedraagt voor uitgetrok ken gehuwden en ongehuwde kost winners ten hoogste f7,- per week, benevens f 0,50 per week per ge zinslid boven de twee personen tot een maximum van 4 personen. Dc steun bedraagt voor reglementair nog niet rechthebbende, dubbel uit getrokken en ongeorganiseerde ge huwde en ongehuwde kostwinners ten hoogste f 6.50 pér week, be nevens f 0.50 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 4 personen. De landarbeiders van 60 tot 65 jaren zullen ook in deze steunrege ling vallen terwijl de mogelijkheid wordt geopend om ook steun te verstrekken aan vrouwen, met dien verstande dat hoogstens 1 persoon uit een gezin steun kan ontvangen. Geen uitkeering wordt verstrekt aan: diegenen, wier gezinsinkomen meer bedragen dan f 8,- bij een gezin van 2 personen, f 8.50 bij een gezin van 3 of 4 pers. f 9,- bij een gezin van 5 of 6 pers. f 9,50 bij een gezin van 7 of 8 pers. f 10,- bij een gezin van 9 of 10 pers. f 10.20 bij een gezin van 11 en meer pers. door G. Th. ROTMAN. 65. „Dan begrijp ik er niets van," zei hij hoofdschuddend. „Ik dacht, dat ik alles wist, maar dat schijnt niet zoo te zijn". Hij haalde twee lange pijpen te voorschijn en spoedig zat het gezelschap nu gezellig om de tafel. Koning Kikkerdik vertelde Pie- rewietje nu, hoe hij zich aan het bootje had vastgeklampt en zoo naar den kant was gedreven. Maar op eens klonk een geknetter en rookwolken stegen omhoog. De dokter sprong op. „O, m'n baardl M'n baard!" riep hij en holde de kamei uit en de trappen af, door de anderen gevolgd. Wat was er gebeurd? Er was een vonk uit een der pijpen op des dokters baard ge vallen en had dezen in brand ge stoken. SCHOONDIJKE. Maandag hield het Groene Kruis alhier de jaarvergadering, die niet zoo druk bezocht werd als anders. Uit de rekening bleek dat is ontvangen f 1935.99V2 en uitgegeven f 1737.95V2 alzoo een goed slot van f 198.04. De t.b.c.-afdeeling gaf voor cijfers f776,25 en f 813,85, alzoo een nadeelig slot van f 37,60. De begrooting wijst als cijfer Groene Kruis f 1877,54 en voor t.b.c. afdee- ling f811,47. De aftredende bestuursleden J. A. Bosdijk en Adr. Luteijn werden her kozen. GROEDE. Maandagavond 22 Februari hield het „Groene Kruis" alhier een film avond in de zaal van den heer P. Lagendijk. De film getiteld: «Waar een wil is, is een weg", en handelende over de T.B.C.-bestrijding, gaf duidelijk te zien, dat lijders aan genoemde ziekte, wanneer ze de gestelde regels van hun geneesheer opvolgen, kunnen genezen en hun vroegere gezondheid weer kunnen terug krijgen. Vooral de goede wil van Elsje om weer te genezen en het omgekeerde bij haar broer Frans, die alle goede raad in den wind sloeg, hebben ons dat duidelijk laten zien. De zaal was zoo stampvol, dat nie mand meer kon worden toegelaten. In het Gebouw voor Christelijke belangen alhier werd Donderdagavond j.l. het 20-jarig jubileum gevierd der Christ. Muziekvereeniging Hosanna". Na opening met gebed en psalm gezang, sprak de voorzitter-directeur een kort openingswoord, waarin hij ook met leedwezen herdacht enkele reeds overleden oprichteis der veree niging. De nummers van het uitge breide programma werden, zonder uitzondering keurig uitgevoerd, waaruit bleek, dat directeur en leden met noeste vlijt hadden gewerkt. De leden, waaronder zeer jeugdige, wisten uit hun instrumenten zuivere tonen te ontlokken, die harmonieerend samenvloeiden tot één dankaccoord Het deed ons een oogenblik alle zorg en leed vergeten, terwijl onze gedachten samensmolten met de ont- roerend-schoone muziek, waarin wij onzen dank aan God brachten. Mej. Da Dufour sprak de jubilee- rende vereeniging hartelijk toe, terug wijzend op het verleden, stilstaand bij het heden en blikkend in de toe komst. Zij wees ook, en terecht, op de gelijkenis der talenten en trachtte met een paar pakkende voorbeelden duidelijk te maken, hoe muziek in staat is den mensch op te beuren uit de somberheid van zijn gemoed. Een woord van dank komt ook toe de zangvereeniging, die enkele num mers ten beste gaf, waaronder „Het graf onder de Meidoorn", veel bijval van het publiek vond. Tot opluiste ring werden nog een paar samen spraken en een voordracht ten beste gegeven. Mej. Brakman toonde in het laatste de kunst van voordragen meester te zijn. Een verrassing was voor de ver eeniging zeker, dat haar door een vriend een schilderij werd aangeboden, waarop deze, geheel in dichtvorm, de geschiedenis der vereeniging had aan gebracht. Deze drukbezochte en welgeslaagde avond werd door Ds. van Kooten met een woord van dank en gebed gesloten. op Woensdag 17 Febr. 1932. 0 In deze voltallige vergadering werden na opening de notulen der vorige zitting voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingek. stukken. a. Goedkeuring van G.S. op ver schillende genomen raadsbesluiten. b. Dankbetuiging van de Jonge voor de toegezegde steun. c. Brief van den Commissaris der Koningin ter aanbeveling van aan sluiting bij een barak voor besmet telijke ziekten te Oostburg. VOORZITTER: De vorige raad besloot reeds tot aansluiten toen de kosten nog 7 cent per inwoner be droegen. B. en W. stellen derhalve voor, nu de prijs lager is, hetzelfde besluit te nemen. Dhr. SCHIJVE: En als we het niet doen? VOORZITTER: Dan moeten we zelf voor een verplegingsgelegen- heid zorgen. Nu zijn we aangesloten bij Aardenburg; deze barak is ech ter afgekeurd, dus mag ze niet meer gebruikt worden. Tot de nieuwe ba rak klaar is zullen we eventueele zieken dus naar Neuzen of Vlis singen moeten zenden. Met algemeene stemmen wordt tot aansluiting besloten. d. Verzoek van bewoners van de wijk Turkije, om maatregelen te ne men in verband met den slechten toestand van een sloot die aan den Prins Willempolder behoort en die voor den waterafvoer moet dienen. De VOORZITTER deelt mede dat de polder waarschijnlijk zal rioleeren. Voor het gedeelte dat op eigendom der gemeente zal worden gelegd, zal deze dan het grondwerk betalen. Daarmee is de heele kwestie dan afdoende opgelost. Dhr. CAMMAERTDat is een gezond voorstel, meneer de voor zitter. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. e. Een denzelfden morgen binnen gekomen bericht dat het raadsbesluit tot verbetering der schoolbanken in de R.-Kath. school niet goedgekeurd is. Er zullen nieuwe banken moeten komen. Op voorstel van dhr. CAMMAERT wordt met 52 stemmen (de H.H. Haverbeke en Van der Weijde) be sloten, in beroep bij de Kroon te gaan. Salaris-verlaging. De bekende brief van G.S. inzake tijdelijke vermindering der salaris sen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers komt nu aan de orde. Burgemeester en Secretaris beta len de volle pensioenspremie en val len dus niet onder deze korting. De ontvanger evenwel betaalt slechts 5 pCt. en zal daardoor in zeer on gunstige positie komen te verkeeren. Daarom stellen B. en W. voor zijn pensioenbijdrage te verminderen tot 3 pCt., waardoor de korting binnen redelijke grenzen blijft. Dhr. SCHIJVE kan met het op treden van G.S. niet accoord gaan. Toen de salarissen klakkeloos om hoog werden gegooid is de raad niet naar goedkeuring gevraagdter wijl ze het nu voor eenige verminde ring wel doen. Spr. vindt het on-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2