Breskensche Courant 200 25 De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Gewestelijk Nieuws FEUILLETON Raadsvergadering te Breskens, 41ste Jaargang Woensdag 24 Februari 1932 Nummer 3708 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mcdcdcelingcn 30 cent per regeL Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GR.ATIS verzekering voor de mbonné's tegen ongelukkenen mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ /-\ gld bij dood r-j gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver lange ongeschikt- I f IIJ door lies van een j( ^es üan cen J üan een heid lot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico üan bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver- lies van een wijsvinger I gld bij verlies Jij van eiken anderen vinger BRESKENS. Voor een vrij talrijk publiek werd Vrijdagavond alhier de Sumatra-film vertoond. Zagen we eerst de boot in Balawan aankomen, al spoedig werden we meegenomen naar de binnenlanden, waar de Asahan zijn water in bruisenden val omlaag doet storten en waar de golven van het Tobameer klotsen tegen de donkere bergoevers. Daar, om het Tobameer wonen de Batakkers. Een volk eens allen heidenen. We zien hun gods dienstige feesten, waarin alles angst is. Angst voor allerlei geesten. Angst in hun dansen bij het 'offerfeest, angst die hen hun kinderen doet dooden. Deze menschen ze aten el kander. Op hun markten werd men- schenvleesch verkocht. Toen het zoo was kwamen er de eerste zende lingen. We zien momenten uit het leven van een geloofsheld als Nom- mensen die 60 jaar hier arbeidde zonder één keer met verlof te gaan. Hij vond er het heidendom nog in volle kracht. En nu wat is er veel veranderd. In de laatste twee stukken zien we hoe de Zending door gaat wer ken. Waar vroeger kinderen levend werden verbrand, zien we ze nu dragen in de Bataksche kerk om gedoopt te worden. Waar de men schen in angst zich schaarden om den te offeren buffel, komen ze nu met blijdschap, brengend hun ga ven naar het Zendingsfeest. Hoe zorgen ze voor elkaar, voor hun me- laatschen, hun blinden. We krijgen een kijkje in een melaatschendorp we zien de blinden werken en lezen. Als we ergens doorwerking zien van het .Evangelie, dan wei daar. En ook voor de toekomst wordt daar een groot en heerlijk werk verricht. We zien de Bataksche meisjes die leeren koken en naaien en hand werk verrichten. De jongens op school en speelplaats, op 'tvak en bij een jeugddienst en uit die, meer deren als leiders van het Batakvolk om hen den weg te wijzen naar Eén. die voor elk volk, ook het Batakvolk het Hoogste is. Inderdaad een goede film, veler belangstelling waard. BRESKENS. Zaterdag 20 Februari gaf de Too- neelvereeniging H.O.V. haar tweede uitvoering dezen winter bij dhr. A. 14. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „En toen?" vroeg Martin, omdat ze ophield. „Toen nee, ik kon 't niet doen,' eindigde ze, eenigszins onhandig. „Waarom kon U niet?" Ze bloosde en ontweek zijn vra genden blik. „Ik kon 'tnou eenmaal niet," ant woordde ze. „Uw eerlijkheidsgevoel kreeg waar schijnlijk de overhand?" veronder stelde hij. „Ja, misschien wel, ik weet 't niet Ik voelde eenvoudig dat ik 't niet doen kon. Ik herinnerde me, hoe U gezegd had, „ik vertrouw U vol komen" en ik nou, ik kon 't niet doen, dat is alles, maar ik ik moet gaan nu," voegde ze er aan toe, plotseling tot de ontdekking de Munck. Opgevoerd werd het blijspel „De verjongde Professor," dat zeer goed te zien gegeven werd aan het matig opgekomen publiek. Na afloop van het stuk volgde een gezellig bal met moderne dans muziek. Zondagmiddag is het Zweedsche Stoomschip „Frans" uit Tretteborg al hier binnengekomen met een lading keien. Cargadoor F. Vroon. op Dinsdag 16 Febr. Slot. B. en W. stellen voor nierop goed gunstig te beschikken door te be palen dat het in afwijking van de wet, geoorloofd is, winkels waar uit sluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht en fruitwinkels voor het publiek geopend te hebben: a. op de kermisdagen tot 22 uur; b. op de Zondagen in Juli en Augustus van 5 tot 20 uur. Dhr. VASSEUR zou gedurende die dagen ook de winkels geopend willen zien, die sigaren, tabak en sigaretten verkoopen, terwijl dhr. NOTEBAART wijst op de drogiste rijen. Dhr. CARELS is een harde te genstander van de wet, die de vrij heid aan banden legt in een tijd dat ieder juist aanpakken moet. De wet kan goed zijn voor de stad voor de zaken met personeel, maar voor het platteland deugt ze niet. Spr. wijst er verder op dat ver schillende gemeenten door hun be palingen de wet zoo goed als buiten werking hebben gesteld, maar na tuurlijk zal daarop geen goedkeu ring worden ontvangen. Dhr. VASSEUR zou de maanden Juli en Augustus willen uitbreiden. Dhr. CARELS steunt deze ge dachte en wil zooveel mogelijk vrij heid. Weth. CAPPON dringt er op aan de wet onverkort te handhaven. Na eenige verdere discussie wordt besloten dat het college, rekening houdend met het besprokene, een nieuwe redactie voor de volgende vergadering zullen vaststellen. Rondvraag. Dhr. CARELS informeert, hoe het komend, dat hij haar handen nog steeds in de zijnen gekneld hield. „Maar U komt toch terug? U komt toch zeker morgenochtend te rug?" Hij liet haar handen los, toen hij haar verlegenheid bemerkte, en niettegenstaande de vriendelijke klank in zijn stem, was zijn toon dringend. „Meer dan ooit heb ik mijn secretaresse noodig, nu ik nog zekerder dan te voren van haar eer lijkheid overtuigd benl U wilt wel terugkomen morgen, is 't niet?" Haar gedachten als in één war net, ging Guy Martin's secretaresse dien avond huiswaarts. Martin's ge heel veranderde toon, die geheel nieuwe uitdrukking op zijn gezicht, de vaste druk van zijn handen, dit alles verdrong zich in haar denken hoewel ze trachtte er zich zelf om uit te lachen en 't te wijten aan overdreven gevoeligheid. Héél blij was ze, dat David en Molly niet thuis waren, ze was veel meer in een stemming om alleen te zijn, dan menschen om zich heen te hebben. Hoewel ze telkens weer gekweld werd door de gedachte aan den vernietigenden slag voor David, zijn beeld voor zich zag, wanhopend en gebroken, kon dit de aangename sfeer, waar ze zich in voelde, niet absoluut verbannen. Ze kwam tot staat met de rooilijn bij het transfor matorenhuisje. De VOORZITTER deelt mede dat die door Vergouwe niet wordt aanvaard. B. en W. kunnen niet met zijn idee mee, daardoor zou de straat te smal worden en om die reden zullen G.S. hem zeker geen gelijk geven. Om deze reden zal de vaststelling der rooilijn verschillende phasen moeten doorloopen, vóór ze vast gesteld kan worden. Dhr. CARELS vindt dit jammer daar daardoor de werkloosheid wordt bevorderd; als Vergouwe het uit spe culatieve doeleinden tegenhoudt, zou spr. willen voorstellen de rooilijn tot diens grond vast te stellen. De VOORZITTER deelt mede dat dit niet kan; de rooilijn moet in haar geheel worden bepaald. Dhr. CARELS: Is het juist, dat de aanvrage het vorig jaar reeds is ingediend? VOORZITTER: Neen. Gem. Opzichter: Op 1 Februari. Dhr. CARELS zou het verder wel gewenscht achten dat langs de weg die pas aan de gemeente is geko men, boomen werden geplant. De VOORZITTER deelt mede dat dat de bedoeling is maar dat het beter is nog eenigen tijd te wach ten. Dhr. CARELS deelt vervolgens mede dat er zeer veel ratten op ver schillende plaatsen in de gemeente voorkomen. Hij informeert of het niet mogelijk is dat honden die goede rattenvangers zijn en ook als zoo danig dienst doen, van de honden belasting worden vrijgesteld. De VOORZITTER zal dit over wegen. Dhr. VASSEUR heeft reeds bij de begrooting op de toestand van de brandweer gewezen en zou nu graag het oordeel van B. en W. kennen. SPR. informeert of bij brand van gemeentewege geen alarm meer wordt gemaakt. Verder wijst hij op de lijst van brandweergasten, die verre van in orde is. De VOORZITTER geeft een overzicht van het gebeurde bij de laatste twee brandjes; daarbij wijst hij er op hoe de spuit van de N.V Van Melle thans in orde is, terwijl de directeur zeker een overeen komst zal willen sluiten. B. en W. zullen stappen in die richting doen. Dhr. VASSEUR komt op de zink put terug die reeds ettelijke malen de ontdekking, dat ze blij was, ja echt blij, dat ze door Jcon gaan met werken voor Guy Martin. Ze overdacht bij zich zelf, hoe prettig 'twas voor zoo'n knap, bekwaam iemand te mogen werken en nog ettelijke voordeelen meer, maar zich zelf de waarheid te bekennen, ver meed zei Zijn veranderde houding vervulde haar met innige vreugde en een gevoel van groote dankbaar heid maakte zich van haar meester, dat ze den brief aan David in vlam men had laten opgaan. Ze was zich bewust van een voor haar doen ongewone verlegenheid toen ze den volgenden morgen op haar werk kwam, maar Martin be groette haar heel gewoon en dit zette haar dadelijk op haar gemak. De questie van dien Zaterdag werd absoluut onaangeroerd gelaten en beiden togen onmiddellijk aan 't werk, en er lag veel te wachten. Er werd niet gesproken over den brief van P.W. en Honor vroeg zich af, of haar baas erop geantwoord zou hebben en gevolg gegeven had aan zijn raad. Héél natuurlijk en ir.enschelijk was haar nieuwsgierig heid, maar Martin scheen 't onnoo- dig te oordeelen, deze te bevredigen. Ele berinnering aan haar broer, deed haar pijn, maar, dat ze goed had door dhr. Monjé ter sprake is ge bracht. De toestand is inmiddels nog niet gewijzigd; wel is er een stuk ijzer opgelegd, maar dat ligt los, zoodat de gevaarlijke toestand voor de vele daar wonende kinderen nog steeds bestaat. Wie dan ook de on-- derhoudsplichtige is, het is hard noo dig dat dwang wordt uitgeoefend. Dhr. LIJK heeft in de Kerkeraad de zaak reeds besproken, maar die leden begrijpen niet, waarom de ge meente elders wel het onderhoud voor haar rekening neemt en bij die put niet. De VOORZITTER merkt op dat de put niet van de gemeente is; die heeft haar niet gelegd, noch in on derhoud overgenomen. Toen dat gedeelte nog bij Groede hoorde, aldus dhr. LIJK, heeft die gemeente ze wel onderhouden. De Kerkeraad meent dat dat na de over name nog zoo is. Dhr. VASSEUR dringt nogmaals op doorwerken aan. Verder infor meert spr. of er wat de verbetering der zeewering betreft reeds contact is met de prov. commissie. De zaak is reeds in behandeling, deelt de VOORZITTER mede. Dhr. DE KRUIJTER: Hoever staat het met de vergoeding van de misthoorn op de haven? VOORZITTER: Daar is nog geen cent van binnen. Misschien, als hij blijft werken zooals tegen woordig, dat we althans een gedeelte zullen krijgen. Dhr. LIJK: Wordt de kwestie van de zinkput nu definitief in orde ge bracht; de Kerkeraad wil het ook wel uitgemaakt zien. VOORZITTER: Dat is moge lijk. Wij hebben daarover aan hen reeds meer dan een half jaar geleden geschreven, maar tot nu toe nog geen antwoord ontvangen. Heeft nog één der heeren iets? Niet? Dan sluit ik onder dankzeg ging deze vergadering. AARDENBURG. De R.-Kath. Middenstandsvereeni- ging „de Hanze" alhier, bijeenge komen in een ledenvergadering op Donderdag 18 Februari 1932 nam de volgende Motie aan: Kennis genomen hebbende van het besluit van den Raad dezer gemeen te, genomen in zijn vergadering van 12 Februari 1932 waarbij werd be sloten de kermis (Jaarmarkt) in 1932 niet te doen houden en daarvoor gehandeld, den brief aan hem te vernietigen, was voor haar nu boven allen twijfel verheven. „Doe, wat ge moet doen," dit gezegde kwam in haar op, terwijl ze bezig was briefjes uit te schrijven voor een vergadering ten huize van Guy Martin. „Doe, wat ge moet doen. Ten slotte moet men de ge volgen overlaten, een mensch kan maar één ding tegelijk goed doen". „Juffrouw Treverton, zoekt Uw broer soms een betrekking?" vroeg Martin haar, dien middag juist toen ze klaar was om weg te gaan. „Ja, hij is erg aan 't zoeken, maar 't is zóó moeilijk wat te vinden op 't ocgenblik. Ik wou dat ik maar wat voor hem wist". Door haar eigen verlegenheid, als gevolg van de gebeurtenissen van Zaterdag, viel 't Honor niet op, dat Martin ook niet gewoon deed, haar b.v. niet recht aankeek, zooals an ders 't geval was, kortom, niet op zijn gemak was. „Hij is al lang zoekende naar een betrekking," vervolgde ze, meer sprekende, omdat ze zenuwachtig was, dan wel, dat deze opmerking betoog verdiende, „maar och, er zijn zoo honderden, die in 't zelfde par ket verkeeren". „Als hjj er niet tegenop ziet, een in de plaats te geven een dans avond. Overwegende dat het midden- standsbelang te Aardenburg het hou den van een kermis ook dit jaar evenzeer vraagt als vroeger. Overwegende verder, dat het in de plaats stellen van een dansavond voor een kermis, dit laatste volksge bruik niet kan vervangen eerder om laag halen. Geeft als haar meening te kennen, dat het haar inziens aanbeveling zou verdienen, dat het genomen raads besluit zou worden herzien zoodanig, dat het oude kermisgebruik weer in eere werd hersteld. Besluit deze motie te publiceeren, ter kennis te brengen aan den Raad dezer gemeente met verzoek aan haar verlangen te willen voldoen. Zij meent echter er ten slotte nog op te moeten wijzen, dat de geldverbrassingen, waarop in de ge meenteraadsvergadering van 12 Febr. j.l. werd gedoeld, en welke tijdens de kermisdagen zou plaats vinden vrijwel alleen het gevolg is van de tot nu toe steeds gegeven gelegen heid tot dansen tijdens die dagen. ALPH. WIJFFELS, Voorzitter. FRANS SAM, Secretaris. SCHOONDIJKE. Op 18 Februari j.l. gaf de plaat selijke muziekvereeniging „Oefening kweekt Kunst" in de zaal van den heer J. van Rosevelt alhier haar winterconcert onder leiding van den directeur, A. Luteijn. Een zestal nummers, w.o. de ou verture Romantique van Keler Bela, en de fantasie Martha werden goed uitgevoerd. Ook de „variations sur Marlborough" voor sax-alto viel zeer in den smaak. Ter afwisseling werden door den humorist-zanger A. Jansen uit Vlis- singen eenige voordrachten en zang nummers met pianobegeleiding, ten gehoore gebracht, welke bij de aan wezigen zeer in den smaak vielen en herhaalde malen de lachspieren in beweging deden brengen. Een gezellig bal besloot den avond. OOSTBURG. De vereeniging voor vocale en instrumentale muziek „Polyphonia" alhier, welke op 4 Febr. een goed geslaagde uitvoering gaf in het beursgebouw, heeft uit Knocke een uitnoodiging ontvangen om aldaar hetzelfde programma uit te voeren. Zij heeft de uitnoodiging aangeno men. betrekking te aanvaarden, die hard werken vereischt en weinig salaris geeft, zou ik er hem een kunnen bezorgen," zei Martin langzaam. „Juist vandaag hoorde ik van een betrekking en vroeg me af, of 't iets voor Uw broer zou izijn. Ik ben bang, dat 'tniet veel meer is, dan een klerkenbaantje, 't Is bij een firma, die eenige verplichting aan mij heeft en hem op mijn voorspraak zeker zou nemen. Iets bijzonders is 't heelemaal niet, 'tis zelfs vrij stom werk, maar goed, 'tis werk en 't beteekent geld verdienen, al is 't weinig". „Ik geloof niet, dat ik dit ver dien begon Honor, maar door een gebaar bracht hij haar tot zwij gen. „Dat doet niets ter zake, de questie is, dat Uw broer een betrekking moet hebben en ik heb er om zoo te zeggen een voor 't grijpen. We hoeven er verder niet over te pra ten, want meer is er niet van te zeggen. Zou hij morgenochtend den heeren Staleson een bezoek kunnen gaan brengen, hij moet dan een kaartje van mij meenemen. In ieder geval zal ik er van te voren over opbellen." (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1