Breskensche Courant 200 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergaderi ng te Breskens, FEUILLETON Da strijd eener vrouw 41ste laar ang Zaterdag 20 Februari 1932 Nummer 3707 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regeL HandelsadvertentUn bij regelabonnement groolc korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de ebonné's tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- g /a gld bij dood p* gld bij ver- p* s~\ gld bij ver- a x-\ gld bij ver- lange ongeschikt- li li I door lies van een j( 9 ^'es üan een 9 ^ies üan ccn hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i s\ gld bij verlies lil van eiken anderen vinger op Dinsdag 16 Febr. De VOORZITTER opent deze eerste vergadering in 1932 met een heilwensch voor de gemeente, de leden en gezin. Den heer Brand, die wegens ziekte afwezig is, wenscht hij een spoedig herstel toe. Namens den raad dankt weth. CAPPON den voorzitter en wenscht hem voor 1932 eveneens het beste toe. Notulen. Deze worden voorgelezen, waarna dhr. NOTEBAART opmerkt dat naar zijn meening de door hem ge stelde vraag in verband met het in het leven roepen van een steunrege ling, noodzakelijk door het stichten van een crisiscomité, niet juist is weergegeven. De SECRETARIS licht toe, dat de redactie het gesprokene wel dekt, waarna de notulen worden goedge keurd. In verband hiermee deelt de VOORZITTER mee, dat het crisis comité nu zoover is samengesteld, dat hij het de volgende week hoopt te installe' ren. Wat de bewering be treft dat het plaatselijk comité niets zou kunnen verkrijgen van de f 750.C00 als er plaatselijk geen steunregeling was, deze gaat niet truer op. Wel is de oorspronkelijke opzet zoo geweest maar thans kan ook hulp worden verkregen indien er een wettelijk goedgekeurde werk verschaffing bestaat. Op voorwaarde dat de gemeente evenveel bijlegt, kan dan 10 cent per inwoner wor den gekregen. Ingek. stukken. Voor kennisgeving worden aange nomen: a. Goedkeuringsbesluit van G.S. betreffende verschillende raadsbe sluiten b. Bericht van G.S. dat de be slissing omtrent de goedkeuring der begrooting tot 1 April is verdaagd; c. Verzoek van het Voorloopige Luchtvaartcomité om een subsidie van 2 cent per inwoner. B. en W. stellen voor het verzoek aan te houden tot er iets meer van de plannen van het comité bekend zal zijn. Dhr CARELS: Meneer de voor zitter, is het u bekend, waar het 13. (Kor.or Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 ,,U moet mij opzeggen, mtar waar om in hemelsnaam? Tien dagen ge leden, voordat ik wegging was U overgelukkig, dat U de betrekking bij mij voor vast kon krijgen, hoe bent nu plotseling zoo veranderd? Verveelt 'twerk IJ nu al, of hebt U een betere betrekking gevonden?" „Neen, geen van beiden. Ik moet gaan, omdat," even wachtte ze en vervolgde dan flink „omdat ik niet geschikt ben uw werk te doen. U hadt gelijk en ik was in mijn onrecht. Een vrouw is onge schikt om een post van vertrouwen te vervullen. Ik ben onbetrouw baar". Er kwam een harde trek op zijn gezicht. „Wilt U .oo goed zijn uit te leg- comité dan de uitgaven van zal moe ten bestrijden? VOORZITTER: Neen, voor zoo ver ik weet, geeft het Alg. Ned. Verbond eenige steun. Maar we we ten toch te weinig om daarop reeds een beslissing te nemen. Dhr CARELS dringt er op aan die inlichtingen dan spoedig in te winnen, wat door den voorzitter toe gezegd wordt. Dhr LUTEIJN: Welk doel be oogt het comité eigenlijk? VOORZITTER: De bedoeling is een luchthaven in Zeeuwsch-Vlaan deren te krijgen. De bestaande lijn vanuit Rotterdam zou dan moeten worden doorgetrokken naar West en waarschijnlijk ook naar Oost Z. Vlaanderen. Dhr VASSEUR: Is er wel een comité noodig? Is het niet van meer belang dat het gemeentebestuur zich in verbinding stelt met de K.L.M. die zeker, los van eenig comité, de meest economische oplossing zal zoe ken. Onze gemeente is uit verkeers- oogpunt zeker wel de meest-aange- wezen plaats; trouwens, een andere oplossing zou voor onze gemeente zoo weinig voordeel opleveren, dat de uitgave voor deze onderneming alleen verantwoord zou zijn, als het terrein te Breskens kwam. VOORZITTER: Het zou natuur lijk het meeste voordeel geven. Maar wat het aanpakken door de gemeen te betreft, de K.L.M. zal alleen on derhandelen met een daarvoor op gericht comité. Zonder hoofdelijke stemming be sluit de raad hierna overeenkomstig het voorstel van B. en W. d. Verzoek van den Pensioenraad om den pensioensgrondslag van E. Keijmel-Reijnaars met ingang van 1 Januari 1920 op f 60 vast te stellen onder intrekking van het op deze ambtenares betrekking hebbende be sluit van 5 Januari 1931. Zonder h. st. wordt alzoo besloten. e. Naar aanleiding van een ver zoek van G.S. stellen B. en W. voor in de leges-verordening op te nemen dat geen leges zullen worden ge heven voor verzoekschriften betref fende de plaatselijke belastingen. Aldus wordt besloten. f. De voorzitter deelt mede dat als schoonmaakster van het gemeen tehuis is aangesteld mej. M. C. Bron en dat C. van Zeele met f 699 de laagste inschrijver was voor het op halen van het huisvuil. gen, wat U bedoelt?" vroeg hij, op z'n oude, stroeve manier. „Ik bedoel precies wat ik zeg, een vrouw is niet te vertrouwen. Het kan zijn, dat er vrouwen zijn, die 't wel zijn, maar ik ben 'tniet". „Waarom zegt U dat?" Als een pistoolschot kwam deze vraag er uit en zijn oogen waren zoo hard als staal. „Tusschen de brieven van van morgen was er een, geteekend door een zekere P.W." Honor sprak zon der een moment te aarzelen. „Hij schreef, dat de Mandaloree-mijn héél slecht stond. Hij raadde U .aan, Uw geld eruit te nemen. Mijn broer heeft er alles ingestoken en ik bracht hem op de hoogte van den inhoud van dezen brief. De mislukking van de mijn beteekent zijn ondergang". „Dus U deelde hem in vertrou wen mede, wat er in een particulier schrijven aan mij stond? Martin's stem klonk ongeloovig, maar hij was zichtbaar woedend en zijn oogen schoten vlam. „Ja," was 't eenige wat ze ant woordde. „Ik vertrouwde op U, geheel en al vertrouwde 'ik op U". Als een bitteren kreet klonken de ze woorden, meer geuit in verdriet, dan in woede. „Van alle vrouwen Werkloosheid. Mede naar aanleiding van hetgeen in de laatste vergadering is opge merkt, besloten B. en W. alleen- wonenden om de week gedurende 3 dagen tot de werkverschaffing toe te laten. Zij stellen den raad voor daaraan hun goedkeuring te hechten Dhr DE KRUIJTER meent dat 3 dagen te weinig is. Van die f 7.50 kan geen kostgeld worden betaald. De VOORZITTER beaamt dat laatste, maar meent dat de betrokke nen er toch nog wel wat zullen kunnen bijverdienen. Bovendien zijn er nog geen bijzondere klachten o- ver binnengekomen. Dhr DE KRUIJTER: Stel u zelf eens in hun plaats! VOORZITTER: Wel, dan zou ik zien er iets bij te verdienen. Dhr DE KRUIJTER: In dezen crisistijd is er niets te krijgen; alleen door het op den-kop te tikken. VOORZITTER: Zeker, het is cri sis, maar ook voor degenen die het moeten betalen. Dhr. DE KRUIJTER: Andere ge meenten krijgen wel 75 pCt. rijks vergoeding. Wat is de reden daar van? VOORZITTER: Gelukkig is Bres kens niet zoo arm, dat het in d|e termen van zoo'n ondersteuning valt. Dhr. DE KRUIJTER: Dan is het te meer schande niet goed te laten verdienen. VOORZITTER: Wij meenen dat het voldoende is; bovendien zijn er weinigen. Verschillende menschen pakken aan en drijven negotie enz. Dhr. DE KRUIJTER: Dat kun nen ze ook niet allen doen, want dan beteekende het ook niets. VOORZITTER: Mogelijk, maar ik bewonder toch de energie van de gene die aanpakken. Mevr. TAZELAAR: Wordt er nog rekening mee gehouden dat vreem den eerst 6 maanden in de gemeente moeten wonen voor ze aan de werk verschaffing kunnen komen? VOORZITTER: We hebben tot nu toe nog geen last van de vreemde arbeiders gehad; dat gaat bijzonder goed. Dhr. NOTEBAART: Ik kan voor- loopig met het voorstel van B. en W. meegaan. Maar als mocht blij ken dat het niet voldoende is, zal ik met een steunregeling komen. VOORZITTER: Dat zou ik u af raden. B. en W. zijn daar absoluut tegen. U zou misschien meer kans was U tenminste degene, die ik vertrouwde, die ik beschouwde als een vrouw van eer". „Dus U ziet, dat U me te hoog hebt geschat," zei ze langzaam, met wanhoop op haar gezicht, ,,'t Was een te groote aanslag op mijn eerlijkheid, ik moest mijn broer erover schrij ven". „Mijn Godl" Onwillekeurig kwamen deze twee woorden van Martin's lippen. Hij staarde haar aan, of hij haar voor 'teerst zag, en op zijn gezicht kwam weer de oude bittere trek. Nu volgde er een pijnlijke stilte. Dan haalde Martin zijn schouders op en uitte een kort schamper lachje, dat Honor zoo goed kende. „Dus zoo staan de zaken," zei hij, „alweer een bespottelijke ver wachting den bodem ingeslagen. U hebt dezen waardevollen brief, om Uw broer te waarschuwen, natuur lijk gepost?" „Neen, ik postte hem niet". „Wat bedoelt U in vredesnaam?" „Ik postte hem niet," herhaalde ze. „Wat deed U er dan mee, liet U hem brengen? Of verzondt U hem per expresse? Ja, dat is 't natuur lijk, per expresse bestelling moest hij weg, om foch maar geen mo ment te verliezen met 't versturen hebben met een voorstel tot loons- verhooging. Bovendien, het aantal ongehuwde alleen-wonenden is heel gering. Als u het nagaat, zal u dat erg meevallen. Bij brief van 13 Januari deelt de Minister mede, dat vergoeding van werkloozenkascontributie niet toege laten is. Deze is dus door B. en W. niet meer uitbetaald. Dhr. NOTEBAART verwondert er zich over, dat er eerst na een 10- maandige uitkeering aanmerking op wordt gemaakt. De VOORZITTER veronderstelt dat dat komt, doordat zoo aan de rijkskas wordt getrokken dat de mi nister gedwongen is, zwaardere be palingen vast te stellen. Dhr. NOTEBAART kan er zich niet mee vereenigen. De kwestie is van teveel belang. De aangeslotenen toch kregen reeds van de kas f 9600 uitbetaald, dat in de gemeente is gebleven. Spr. stelt derhalve voor de 50 cents te blijven uitkeeren. De VOORZITTER wijst er -op dat dit niet gaat. De minister wei gert dan zijn goedkeuring en de ge meente krijgt de bijdrage van 25 pCt. niet.. Dhr. NOTEBAART: Kan de ge meente het dan zelf niet geven? VOORZITTER: Neen, alles moet door den minister worden goedge keurd. Dhr. DE KRUIJTER: In Middel burg heeft de minister toch wel bijzondere bepalingen toegestaan I Spr. geeft het desbetreffend be richt aan den voorzitter. VOORZITTER: Dat gaat over huurtoeslag bij een steunregeling, en is dus hier niet van toepassing. Dhr. DE KRUIJTER: Maar de minister keurt die 5 pCt. meer toch goed? VOORZITTER: Zeker, maar het betreft geheel iets anders. Dhr. VASSEUR dringt er op aan, dat maatregelen worden getroffen, om de ongeorganiseerden desnoods te dwingen, aan te sluiten. Het is in 't voordeel der gemeente. Spr. maakt een globale berekening. De VOORZITTER meent dat die berekening alleen opgaat als alle aangeslotenen werkloos werden. Hij raadt dhr. Vasseur aan de kwestie nog eens te bestudeeren. Dhr. CARELS wijst er op dat bij verplichting ook rekening zou moe ten worden gehouden met degenen die gemoedsbezwaren hebben. van deze waardevolle mededeeling!" Hij lachte. De bitterheid van zijn toon sneed haar door de ziel, maar hoewel ze terugdeinsde, was haar stem vast, toen ze antwoordde. „Neen, ik deed niets van dit alles, ik verscheurde den brief en wierp hem in 'tvuur". „Wat?" hij schreeuwde 't haar vrij wel toe, „wou U me zeggen, dat "U dien brief heelemaal niet aan Uw broer verzondt, dat U hem niet postte?" „Ik verzond hem heelemaal niet," antwoordde ze kalm. „Maar dan hebt U dus niet dan bent U niet AI stotterend brak hij zijn rede af en vlug op haar toegaande, nam hij haar handen in de zijnen, terwijl zijn gezicht als door een tooverslag, werd verhel derd. „Dus U bent me niet afgeval len," riep hij uit, haar handen zóó drukkende dat ze 't wel uit had kunnen schreeuwen van de pijn. „U bent niet onbetrouwbaar en Uw eer lijkheid „Mijn eerlijkheid is uiterst onze ker," viel ze hem in de rede, met bevende stem nu. „U begrijpt toch wel, dat ik na dit voorval nooit meer van mezelf op aan kan? Ik zon niet bij U kunnen blijven als sec retaresse, omdat ik niet weet, of ik Dhr. DE KRUIJTER vindt de regeling zoo onbillijk. De georgani- seerden betalen zelf in hun onder steuning mee en de gemeente pro fiteert er van al de weken dat uit de kas wordt getrokken. Hij stelt derhalve voor de werkverschaffing zoodanig te regelen, dat met de kas 14 inplaats van 7 weken wordt toe gekomen. De VOORZITTER is het er niet mee eens dat de gemeente alleen maar profiteert, er wordt tamelijk wat bijgedragen. Hij verzoekt dhr. De Kruijter zijn voorstel in het colle ge nader te komen toelichten. Nadat dhr. NOTEBAART er op heeft gewezen, dat een nieuwe rege ling voor het eerste halfjaar geen zin meer heeft daar allen zoo goed als uitgetrokken zijn, wordt besloten dat B. en W. zullen nagaan of te gen het tweede halfjaar een rege ling als dhr. De Kruijter bedoelt kan worden vastgesteld. Ontheffingen. Op voorstel van B. en W. wordt van eenige aanslagen in de honden belasting en schoolgeldheffing als zijnde foutief, ontheffing verleend. Jaarwedden. Gedeputeerde Staten willen voor- loopig voor den tijd van 3 jaar de wedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger korten met 2V2 pCt. van de eerste f2000 (voor ongehuwden f 1000) en met 5 pCt. van het meerdere (kinder toelage buiten beschouwing gelaten). Deze korting vindt geen toepassing bij het maximum-pensioenverhaal. B. en W. stellen voor, ter voldoe ning aan de artikelen 80, 111 en 114 der gemeentewet, als het oordeel van den raad uit te spreken, dat deze wedden althans voor onze ge meente, ook onder de huidige tijds omstandigheden niet te hoog zijn en de korting dus niet toegepast dient te worden. Dit oordeel ware te gron den op de drukke werkzaamheden, het weinige personeel, het pensioen- verhaal van 6 pCt. en het feit, dat de gemeente meer dan 3000 inwo ners telt en uit dien hoofde feitelijk in een hoogere weddenklasse ge rangschikt zou moeten worden. Dhr. DE KRUIJTER stelt voor geen salarisverlaging toe te passen, voor het kortingswetje in de Kamer is behandeld. De VOORZITTER merkt op dat dat alleen van belang is voor de U een volgenden keer niet werkelijk af zou vallen". „Zoo zoudt U niet kunnen blij ven?" Hij lachte verheugd. „Nou ik ben 't heelemaal niet eens met Uw inzicht. 'tWas een verzoeking voor U, en zeker geen geringe ook, als met den ondergang van de mijn, dien van Uw broer op 't spel stond". „Het was een geweldige verzoe king. David heeft vrijwel alles in die Mandaloree-mijn, gestoken hij is werkelijk op, als 't mis gaat. Oh, 'twas zoo'n groote verleiding, toen ik dien brief lasl" „En U hebt er U boven uit weten te werken," vervolgde Martin zege vierend: „U maakte 'tin U gestelde vertrouwen niet onwaardig, Uw eer lijkheid is onaangetast gebleven!" „Maar veel scheelde 't niet," hield ze vol. „Heusch, begrijpt U dan toch, hoe verbazend na 'ter aan toe was, ik had den brief al geschreven en gefrankeerd. Omdat mijn broer uit de stad is, moest ik wel schrij ven, om hem te bereiken. Zooals ik U zeg, hij heeft al z'n geld in de mijn en ik had 't gevoel, dat ik mijn eer en alles op 'tspei moest zetten, om hem te redden. Ik was al bij de bus, om m'n brief te posten en toen (Wordt vonrolgd.J

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1