Breskensche Courant 50 40 25 De strijd eener vrouw 41ste Jaargang Woensdag 17 Februari 1932 Nummer 3706 Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3®wveexv\e ^vesVexvs. 7- Binnenland FEUILLETON Raadsvergadering te Groede, Raadsvergadering te Aardenburg. ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3£0 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. J. C. LE BLEU, Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mcdedeelingen 30 cent per regel Handclsadüertentlin bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de mbonmfs tegen ongelukken, en Ji lij mel voor de volgende bedragen gld bij ver lies van een gulden bij levens- /-r gld bij dood m* gld bij ver- lange ongeschikt- I I II I door j lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I x-v gld bij oerlies lil van eiken anderen vinger De mogelijkheid bestaat subsidie te verkrijgen voor het verbeteren van gronden door den aanleg van een drainage-systeem Landbouwers, die hiertoe zouden willen overgaan, kunnen ter Secretarie nadere inlichtingen verkrijgen. Dé beermachine komt Donderdags s. !en melde zich zoo spoedig mogelijk. Uitvoering Tarwewet. Het Secretariaat der Gewestelijke Tarweorganisatie schrijft ons: Teneinde de landbouwers eenige vergoeding voor bewaring der tarwe te geven, zijn indertijd maandprijzen vastgesteld, zoodanig dat per maand 15 cent per 100 K.G. bewaarpremie wordt berekend. Van 1 t/m 29 Fe bruari zijn de maandprijzen voor de 3 klassen resp. f 12.30—f 11.30 f 10.30, die na 1 Maart 15 cent hoo- ger worden enz. Onderscheidene leden-aangeslote nen houden hiermede blijkbaar geen rekening, omdat er in de laatste weken veel tarwe is aangeboden. In verband hiermede wordt op de landbouwers, die in staat zijn de tarwe goed te bewaren, een beroep gedaan, om de inlevering uit te stel len. Men onderhoude de tarwe ech ter goed door geregeld omzetten' enz. Bewaren op vochtige dorsch- vloeren, inzakken is uit den booze. Zjj die niet goed kunnen bewa ren hebben gelegenheid de tarwe in te leveren. Er wordt regelmatig aan de V.i.t.a. geleverd en de landbouwers zullen zich zooveel mogelijk aan de gewijzigde afzet moeten aanpassen. Per maand wordt uit Zeeland onge veer 2900 ton afgeleverd, zoodat per 1 Maart ongeveer de heift n.l. circa 16.000 ton verscheept zal zijn. Ten aanzien van het te vlug afdor- schen in het bijzonder van de stapeltarwe is een waarschuwing 12. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „Nou, dan is 't maar gelukkig," was 't antwoord van de praatgrage juffrouw, „want zooals ik zeg, is een brief er eenmaal in, dan helpt er geen lieve vader of moeder meer aan. Het geeft je de kippenkoorts als je er aan denkt, dat je 'tding niet meer terug kan krijgen, 't be rouw kqmt dan te laat". Het fijpe van deze opmerking ont ging Honor niet en een flauwe glim lach vloog over haar gezicht. „U hebt groot gelijk," zei ze, ,,'t berouw zou te laat zijn gekomen, als ik een brief gepost had, die niet hoorde gepost te worden". ,,'t Is du alweer goed, juffrouw, dat 'teind dit keer goed is," zei juffrouw Ashton, „nu hebt U tijd dan ook op zijn plaats. Zij, die het afdorschen kunnen uitstellen, zullen beter doen te wachten tot gunstige weersomstandigheden intreden, daar er bij de laatste monsterkeuringen wakke en vochtige partijen zijn aan geboden, die moeilijk houdbaar zijn. Voortaan zullen op dergelijke par tijen f 1,- per 100 K.G. worden ge kort, voor de kosten van extra be handeling. op Donderdag 11 Febr. Slot. Jaarwedden. G.S. stellen voor voor den tijd van drie jaar op de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ont vangers een korting toe te passen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Verordening abattoir. Deze moet opnieuw worden vast gesteld en goedgekeurd. De bepaling wordt er in opge nomen dat af- en overschrijvingen van de begrooting de goedkeuring van G.S. niet behoeven, onder voor behoud dat daardoor de gem. be grooting geen wijziging zal behoe ven te ondergaan. Aldus wordt besloten. Pensioensgrondslag. In verband met een periodieke verhooging van het salaris van den gem. ontvanger wordt zijn pensioens grondslag gebracht op f 830. Subsidie. Het voorloopig luchtvaartcomité vraagt voor dekking van zijn te maken onkosten een subsidie van 2 cent per inwoner B. en W. stellen voor nog geen beslissing te nemen. Eerst dienen werkkring enz. bekend te zijn en als eenig resultaat te wachten is zou het college er niet afwijzend tegen over willen staan. Dhr. BECU vindt dit standpunt heel goed. Aldus wordt dan ook besloten. Geldleening. In verband met de nog te betalen bedragen voor nieuwe weg, verbe tering Schoolstraat en 3e lokaal R.-K. school, resp. f 4500, f 1200 er nog wat in te veranderen, mis schien zou 't mijnheer Martin een beetje onaangenaam zijn geweest en hij is iemand, die 'tgoed wil hebben of niet. Hij is een nauwgezet mensch, zooals ik altijd zeg, die precies weet, wat hij wil". Weer bleven enkele woorden in Honor's brein hangen. Een béétje onaangenaam. Mijnheer Martin zou 'twel méér dan een béétje onaan genaam zijn geweest, als de brief, die ze nu nog in haar hand hield in plaats daarvan op den bodem van de brievenbus had gelegen. Hij zou woedend zijn geweest en terecht maar wat nog veel erger was ge weest, 't vertrouwen in een vrouw zou dhn zeker voor altijd geknakt zijn. Door deze daad zou ze 't heele kleine beetje vertrouwen, dat hij be zat ten opzichte van de eer van een vrouw, voor goed verknoeid hebben! Voor altijd zou ze dit geschonden hebben. Ze verscheurde David's brief in de kleinst mogelijke stukjes, gooide ze daarna in 'tvuur, keek toe, hoe ze opkrulden en in de roode vlam men verdwenen; dankbaar was ze, ze te zien branden, maar aan den anderen kant, als ze dacht aan Da vid, werd ze wanhopend, en toen en f 5100 stellen B. en W. voor hen te machtigen tot het aangaan van een geldleening groot f 11000 h 41/2 pCt. af te lossen in 22 jaar ad f 500. Dhr. BRAKMANWanneer moet die f 4500 worden betaald? Is dat al dadelijk noodig? VOORZITTER: Als het werk ge reed is kan het dadelijk opgevor derd worden. Indien we het dan niet hebben, zijn we gedwongen een spoedige leening aan te gaan en loopen we gevaar een grootereren- te te moeten geven. Met alg. st. verkrijgt het college de machtiging. Verordening. In de schoolgeld-verordening wor den op aanwijzing van G.S. eenige administratieve wijzigingen gebracht. Benoeming. Wegens het bedanken van dhr. L. van Dijke voor zijn benoeming tot lid van de commissie van toe zicht op de arbeidsbemiddeling, moet een ander lid-werkgever wor den benoemd. B. en W. hebben de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. Fl. J. Govaert en 2. M. Govaert. De heer M. Govaert wordt met 4 stemmen benoemd, de heer Fl. Govaert ver kreeg 2 stemmen, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. Barak besm. ziekten. Van den Commissaris der Konin gin is een aanbeveling ontvangen tot het aangaan van een overeen komst met het St. Antoniusgesticht. De overeenkomst wordt voor 20 jaar aangegaan en de kosten bedra gen 61/3 cent per inwoner, ongev. f 145 per jaar. De verpleegkosten zullen f 4 per dag beloopen. B. en W. adviseeren gunstig te besluiten, op voorwaarde dat alle gemeenten meedoen. Mocht dit niet het geval zijn dan kan nog eens verder worden gezien; Biervliet heeft b.v. een contract met Neuzen. Dat was dan eens te onderzoeken. Dhr. BRAKMAN informeert naar de kosten bij andere gemeenten als Neuzen en Vlissingen. De VOORZITTER meent dat die ook niet zullen meevallen, terwijl de verpleegkosten zeker hooger zullen zijn. Dhr. BRAKMAN wijst er op dat in langen tijd er niemand heen ge zonden is; door elkaar gerekend is het dan misschien toch goedkoo- per. ze weer achter de schrijftafel zat, om haar werk te vervolgen, merkte ze, dat ze over het geheele lichaam beefde. 0 HOOFDSTUK VI. Een bekentenis. Ze werkte tot laat in den middag met koortsachtigen ijver, want 't manuscript, dat Martin voor haar had achtergelaten, om te tikken, wilde ze zoo gauw mogelijk af heb ben. De groote gangklok sloeg al zes uur, toen ze eindelijk begon op te ruimen, de getikte vellen bij el kaar zoekend, om ze in Martin's studeerkamer neer te leggen, zoodat hij 't bij zijn terugkeer zou kunnen nazien. De laatste klanken van de zes zware slagen stierven weg en 'twas alles weer doodstil in huis. Juf frouw Ashton had zich reeds ge- ruimen tijd teruggetrokken in haar particuliere vertrekken, na Honor te hebben beklaagd, dat ze er toch zoo moe uitzag. Plotseling schrikte ze op door voetstappen buiten de deur. Ze stond naast de tafel, de' getikte vellen te sorteeren, toen de deur haastig geopend werd en Mar Weth. VLIEGER meent dat men ook verder moet zien; voor familie zal Oostburg toch wel aangenamer zijn. De VOORZITTER merkt op dat ook nog in verband met dit onder werp een besmettelijke-ziekten-ver- ordening gemaakt moet worden; in de volgende vergadering zal het col lege er mee komen. Dhr. BRAKMAN vindt het be zwaarlijk een beslissing te nemen als de kosten van andere gemeen ten niet bekend zijn. Als de VOORZITTER vervolgens nog eens heeft gewezen op de voor- deelen van het hebben van een ba rak in de omgeving, terwijl hij de verwachting uitspreekt dat alle ge meenten wel zullen aansluiten wordt met algemeene stemmen overeen komstig voorstel van B. en W. be sloten. Hondenbelasting. Het kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f 341 voor 94 hon den. Rondvraag. Dhr. BECU vraagt inlichtingen over het verplaatsen der palen in de Schoolstraat. Over de vraag of dat werk ook begrepen is onder de f 4500 bijdrage der gemeente ontspint zich een heele discussie, die hiermee eindigt dat de Voorzitter een nader onderzoek naar de bescheiden zal instellen. Dhr. DE MILLIANO dringt aan op verbetering der straat bij de R.- K. school. Het is hard noodig, want er ligt veel slijk op den weg vlak bij den ingang. De VOORZITTER zal het na gaan. Dhr. J. VAN HANEGHEM in formeert hoe het staat met de werk- loozen die bijna uitgetrokken zijn. De VOORZITTER deelt mede dat daaromtrent spoedig een beslis sing zal genomen worden. De com missie voor de arbeidsbemiddeling is nu volledig en in een spoedig te houden vergadering zal dit punt nader worden bekeken. Weth. LOMBAARD merkt opdat het reeds gebeurd zou zijn, als de commissie slechts volledig was ge weest. Dhr. BRAKMAN wijst op geval len dat bij nieuwbouw geen brieven bus is aangebracht en dat een WC op de rioleering is aangesloten. De VOORZITTER zegt hierom trent een nader onderzoek toe. Dhr. W. VAN HANEGHEM tin in hoogst eigen persoon op den drempel verscheen. „Bent U er nogl" riep hij ver wonderd uit; „bent U niet erg laat, 't is al over zessen, waarom bent U nog aan 'twerk? Heb ik U laten schrikken, U kijkt me aan, of ik een geestverschijning ben en ik ben toch werkelijk een mensch van vleesch en bloed 1" „Ik had U nog niet verwacht," zei Honor met eenigszins onvaste stem; de gebeurtenissen van dien dag hadden haar meer aangepakt, dan ze zelf vermoedde en in verband hiermede gaf de plotselinge ver schijning van haar chef haar op nieuw een schok; „ik dacht, dat U pas over eenige dagen terug zoudt komen. Ik bleef wat langer, omdat ik mijn werk af wou hebben". Haar stem klonk ontdaan en hg keek haar nieuwsgierig aan. „Ik doe altijd onverwachte din gen," antwoordde hij, „als U wat langer bij me bent, zult U wel ge wend raken aan dit plotseling bin nenvallen van me op alle moge lijke en onmogelijke tijden. Ik ben een dolende ziel, wat mijn gangen aangaat 1 Ik was eerder klaar met mijn zaken, dan ik had durven ho pen en ben regelrecht naar huis ge heeft gehoord dat een drietal ouders ontheffing van schoolgeld heeft ge- kregen. De VOORZITTER licht dit toe. Bedoelden zijn bij den raad van be roep te Middelburg gegaan en deze heeft het beroep geldig verklaard. De zaak staat dus buiten B. en W. Vrijdag 12 Februari 1932 kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen kwam aan de orde de salarisverlaging van den Burgemeester, de Secretaris en de Gemeente-Ontvanger, zooals die in het schrijven van Ged. Staten aan de gemeentebesturen in Zeeland is voorgesteld. De VOORZITTER: De meerder heid van B. en W. stellen voor ac- coord te gaan met de voorgestelde korting. Aldus wordt met algemeene stem men besloten. Luchtvaartverbinding van Z.Vlaanderen met ove rig Nederland. Van het voorloopig luchtvaart comité in West Zeeuwsch-Vlaande- deren is een verzoek ingekomen om tot dekking der kosten een sub sidie te willen verleenen van 2 cent per inwoner. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit verzoek aan te houden tot er meer bekend is omtrent de plannen van dit comité. Barak besmettelijke ziekten. De barak voor besmettelijke ziek ten te Aardenburg voldoet niet meer aan de eischen van den tegenwoor- digen tijd. Thans zijn platinen in wording om te Oostburg bij het St. Antoniusgesticht een nieuwe ba rak te bouwen, waarvan de kosten per inwoner berekend worden h 6 1/3 ct. per inwoner, mits alle gemeenten aansluiten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten met de stichting te Oostburg accoord te gaan. Werklooze bouwvakarbeiders. Door den Bestuurdersbond in West Zeeuwsch-Vlaanderen is aan het ge meentebestuur verzocht bij de regee ring aan te dringen om de bouw- komen. Maar U moest niet zoo laat werken, zoo noodig was 't toch zeker niet?" Er was een prettige klank in zijn stem, net zoo, als toen hij haar zei, dat hij haar vertrouwde, maar Ho nor's gedachten waren te veel be paald op één punt, om dit op te merken. Ze was zich alleen bewust van zijn tegenwoordigheid en van wat ze voelde, dat ze hem moest zeggen. „Ik ik wou alles af hebben," zei ze, „ik heb 'tland aan achter stallig werk, ik wou er heelemaal doorheen zijn". „Er heelemaal doorheen zijn? Achterstallig werk? Ik begrijp er niets van". Verbijsterd staarde hij haar aan. „U hebt allen tijd om te doen, wat noodig is. Er hoeft heele maal niet als een gek gehaast te worden, werkelijk, ik begrijp dit niet". „!'t Is omdat ik" kaarsrecht hem vlak in 't gezicht ziende, ver schoot ze van kleur, maar (haar oogen schitterden „omdat ik mijn betrekking bij U op moet zeggen, ik ga nu dadelijk". Verbazing en ontsteltenis waren op Martin's gezicht te lezen. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1