SÊi: 1 0 "WEEKMENlï 1 KEDKsiSOHGDL Raadsvergadering te Groede, Koning Kikkerdik en zijn Zoontje ULlÜLUJlJ'ii iS III II II li II II li,IJ KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 14 Feb. nam. 2,30 „De Zwansbaron nam 7,30 u. heropvoering van Robert Bertham en Co, een spel van kluchtige schavuiten door Herman Heyermans. THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 14 Feb. nam. 2 u. Mignon, Opérette in 4 actes. Muziek van A. Thomas. RADIO—CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Zondag. Langenberg. Kalundborg. Berlijn. Parijs. Leuven. Oslo. 10.40—11.20 11.20—12.20 12.20— 1.20 1.20— 5.20 5.20—10.20 10.20—11.20 Maandag. 12.202.05 Daventry. 2.053.20 Midland-Regional. 3.205.Kalundborg. 5.2010.20 Leuven. 10.20—11.20 Oslo. Dinsdag. 12.202.15 Daventry. 2.203.20 Midland Regional. 3.204.20 Hamburg. 4.505.20 Daventry. 5.2010.20 Leuven. 10.2011.20 Warschau. Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 Februari 1932. ervliet v 9,30 u ds Vrijlandt askens v 9,30 Stads-Evang Verveld van Brugge n 1,30 u Zondagsschool n 5.30 u ds Castelein dzand v 9 30 u ds Visser oede n 5.30 u ds van Kooten ofdplaat n 2.30 u ds Huizinga auwvliet v 9 30 u ds van Kooten istburg v 10 u ds Faber hoondijke v 9,30 u ds Snijdelaar. aterldk. v 9,30 u ds Huizinga endijke v 9,30 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u Mej. Da Dufour. n Rijkskweekschool voor in de tats gekomen. Thans is een commissie van oud- raren en oud-leerlingen van beide ïolen gevormd om de oprichting r normaalschool op 1 Maart 1882, de a.s. Paaschvacantie te herden- n. AARDENBURG. Dinsdag gaf de Koninklijke Mu- ksociëteit „Aardenburgsche Fan- ren" onder leiding van den direc- ir, Ad. Dobbelaere, haar 2e win- concert voor een tamelijk goed zette zaal. Na opening door den >orzitter, L. Haverland werd het ogramma vlot en goed afgewerkt, •nder anderen tekort te willen doen :enen wij als zeer goed te moeten ïlden No. 11 van het programma: Fantaisie Variée voor saxophone piano, waarbij de saxophone be- eeld werd door J. Pieters. De inobegeleidmg in handen van evr. Haverland was uitstekend, rar de Voorzitter haar uit den rd der zaak daarvoor moeilijk be- .nken kon, geschiedde dit door •t werkend lid I. A. de Brauwer, tarmede de gansche zaal met een ht gemeend applaus instemde. Bij de sluiting bracht de voor tter onder de aandacht de reke- ng der muziekvereeniging te hou- ïn op 16 Febr. a.s., daarbij het :rlangen te kennen gevende, dat de ewone leden eens zouden komen luisteren, opdat men weten zou op welke wijze de financiën beheerd worden, wellicht kan daaruit nog meer sympathie voortvloeien. Het gewone bal werd tot in de kleine uurtjes voortgezet. BRESKENS. Door den hevigen wind woei op Woensdag j.l. de winkelruit der meubelzaak van den heer J. op den Boulevard stuk. Bij het vertrek van Mej. Nijdam als hoofd der Fröbelschool alhier is haar door de ouders der kindeven een schemerlamp, een oud-hollandsch tafeltje en idem stoel met voeten- bank aangeboden als blijk van waardeering voor het vele dat zij voor de school heeft gedaan. Heden neemt zij met een ge noeglijken middag afscheid. Woensdagmorgen brak bij het schuurtje van den heer L. in de Dorpsstraat brand uit, welke door den hevigen wind flink aangewak kerd werd. Door het spoedig en doortastend optreden van de brand weer der N.V. Van Melle's Conf. Works was men den brand echter spoedig meester. OOSTBURG. De Afdeeling West Zeeuwsch- Vlaanderen, „Kerk en Vrede," ge vestigd alhier, organiseerde Woens dagavond 10 dezer, een vredes-bij- eenkomst in de Nederl. Herv. Kerk alhier. Als spr. trad op Ds. Wartena van Zevenaar, met onderewrp „De roeping van de Christelijke Gemeen ten ten opzichte van den oorlog en oorlogsvoorbereiding". In zijn gloedvolle rede, zette Ds. Wartena duidelijk uiteen, dat de wa re Christen, onmogelijk militair kan zijn, en dus nooit kan deelnemen aan een oorlog, ook niet aan de z.g. verdedigingsoorlog. Ds. D. Faber, die deze bijeen komst opende sprak zijn groote blijd schap uit, dat onder de predikanten der Nederl. Herv. Kerk ten opzichte der vredesactie, steeds meer een heid komt. Als voorbeeld haalde hij aan, dat thans in West Zeeuwsch- Vlaanderen alle Herv. Predikanten zijn aangesloten bij „Kerk en Vrede". Muzikale medewerking verleen den Mevrouw Aleyda 't Gilde, (viool) uit Terneuzen en de heer C. Schijve (orgel) te Oostburg. Mevrouw 't Gilde speelde o.m. een concert van Tartini met de bekende cadenzen van Fente. Zeer muzikaal werd dit technisch moeilijke werk ten gehoore gebracht. Dat de bege leiding bij den heer Schijve in zeer goede handen was, behoeft wel geen nader betoog; Oostburg heeft wel een zeer goede organist I WATERLANDKERKJE. Het muziekgezelschap N. E. G. alhier gaf j.l. Zaterdag een goed geslaagd concert in de school. Om het concert gezellig te maken werd ditmaal tevens een tooneelstuk opge voerd. De goedgevulde school, ruim 150 bezoekers waren aanwezig, gingen zeer voldaan huiswaarts. SLUIS. Onder leiding van haa rdirecteur, dhr. J. v. d. Bussche, ga fhet mu ziekgezelschap „Apollo" alhier op Maandag 8 Februari 1932 haar 2de en laatste winterconcert, dat tame lijk druk bezocht werd. De voorzitter dhr. J. Metz opende de bijeenkomst en heette allen wel kom en was blij dat er ondanks malaise en ziekte nog zoo velen hierheen waren gekomen. De uit voering van het rijke programma was goed, zoowel de muzieknum mers als de voordrachten, welke veel bijval oogstten. Vooral nummer vier van het mu zikale gedeelte, een fantasie-pour clarinette si b en gespeeld door dhr. F. van de Bussche Jr. was het suc ces van den avond. Tot slot volgde een gezellig bal. Donderdagavond had alhier een ongeval plaats, dat naar omstandig heden vrij goed is afgeloopen. Een paard, gespannen voor een wagen sloeg door onbekende oorzaak op hol en liep het „Schallestraatje" in, met het gevolg dat een zekere C. die daar liep, door een wiel werd gegrepen en tegen den grond werd geworpen. De man werd aan het been gekneusd en moest naar huis worden gedragen, waar dokters hulp werd ingeroepen. Een paal die aan het begin van het straatje staat, werd omvergeworpen. Naar we vernemen maakt de pa tiënt het vrij goed. GROEDE. Woensdagavond 10 Februari j.l. hield het Comité van Actie tegen het Wetsontwerp Terpstra alhier, be staande uit vertegenwoordigers van de alhier gevestigde afdeelingen van Volksonderwijs, het Nut van 't Al gemeen, de Vrijheidsbond en de S.D.A.P., een openbare vergadering in de zaal van den heer P. Beun. Als spreker trad op de heer J. v. d. Peijl uit Terneuzen. Nadat de voorzitter de heer A. J. Pauw, de vergadering had geopend en de aanwezigen met een hartelijk woord had verwelkomd, voerde spre ker het woord, met als onderwerp: „Het Wetsontwerp Terpstra en zijn beteekenis voor het platteland". Na beëindiging van de gehouden rede, werd de volgende Motie met algemeene stemmen aangenomen: De vergadering, belegd door het Plaatselijk Comité tegen het Wets ontwerp Terpstra, gehouden te Groede op 10 Februari 1932, ge hoord de besprekingen, overwe gende: dat het wetsontwerp inbreuk maakt op de pacificatie, ten nadeele van het openbaar onderwijs, dat het, in flagrante strijd met de opdracht aan de Staatscommissie Rutgers, bezuinigingen voorstelt, die de vitale belangen, zoowel van het bijzonder als van het openbaar on derwijs dit met name door een uit onderwijs en opvoedkundig oog punt niet genoeg te veroordeelen opvoeren van het aantal leerlingen per leerkracht ten zeerste be- nadeelen, dat het geen bepalingen inhoudt, die, in overeenstemming met ge noemde opdracht, aan de financieele gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs een minder kost bare toepassing geven; integendeel, dat het wetsontwerp oorzaak zal zijn van een zeer ten nadeele van Rijks als Gemeentelijke Financiën voort gezette stichting van bijzondere scho len en schooltjes, dat het uit de wet wegneemt een als noodzakelijk voorgenomen ver beterde onderwijzersopleiding en daarin bepalingen opneemt, die aan de beteekenis van de onderwijzer als opvoedkundige leerkracht ten zeerste afbreuk doen, van oordeel, dat aan de finan cieele gelijkstelling een minder kost bare toepassing kan worden gege ven, waarbij bovendien de belangen van het onderwijs zullen worden ge diend, door o.a.: a. bij de aanvrage tot oprichting van een bijzondere school niet meer mee te tellen de kinderen, die reeds een bijzondere school bezoeken, b. geen medewerking te veriee- nen tot oprichting van bijzondere scholen met minder dan drie leer krachten, c. de concentratie van U.L.O.- scholen te bevorderen, verklaart zich homogeen met de door het „Comité van Actie tegen het Wetsontwerp" ingestelde actie, vertrouwt, dat het deze actie on verzwakt zal voortzetten, teneinde de Volksvertegenwoordiging te over tuigen van de noodzaak van het aanbrengen van de door het Comité voorgestane verbeteringen, en besluit deze motie ter kennis te Drengen van de Tweede Kamer en Staten-Generaal en de pers. Na ruim 42 jaar de betrekking als grafdelver te hebben vervuld, heeft de heer A. Erasmus alhier, met ingang van 1 April a.s. zijn ontslag bij den Raad ingediend. Ruwe huid met diepé voren? Winterhanden, winterooren? Wintervoeten, winterteenen? Stukke armen, stukke beenen? Weer in orde na 't gebruik Van Parol. Purol is puikl op Donderdag 11 Febr. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER herinnert er aan dat het reeds verscheidene jaren gewoonte is geworden, op de eerste raadsvergadering in een jaar een overzicht te geven van wat in het afgeloopen jaar voor belangrijks is voorgevallen. Hij wil die gewoonte getrouw blij ven en wijst allereerst op den terug gang van het zielental van 2308 tot 2284; vermoedelijk zal dit nog toe nemen, als de bestaansmogelijkheid van den arbeider nog moeilijker zal worden. Verder memoreert spr. de belang rijkste raadsbesluiten: R. K. school, door G. Th. ROTMAN. „Wat!" riep hij, rood van kwaad heid. „Wou jij me al die leugens op de mouw spelden, kwajongen? Ie mand die in het water valt en er niet uitkomt, verdrinkt! En Koning Kikkerdik's zoontje is verdronken. Je bent zot! Marsch, maak dat je de deur uit komt!" Holderdebolder holde Pierewietje de trappen af en kwam buiten adem b'ij de zwaluw aan. „Die leelijkerd wil me niet ge- looven!" jammerde hij. „Tuttut, niet zoo'n praats," zei de zwaluw. „We gaan er samen heen". De zwaluw vloog langs het balkon naar binnen en Pierewiet klom de trap weer op. „De jongen is zot," zei de dokter. „En ik geloof hem," zei de zwaluw. „Watl" riep de dok ter, „wou jij het beter weten dan ik? Heb ik daarvoor zoo'n lange baard laten groeien! Hij is zot. Dat stel. ik wetenschappelijk vast. Weet U dat beter?" „Ik weet niets," zei de zwaluw. „Maar ik geloof hem". Blekestraat, rioleering Schuitvlotstr. en verbetering postkantoor. Met de beste wenschen voor de leden en hun gezin en de hoop dat de gemeente Groede zoo weinig mo gelijk van de crisis zal hebben te lijden, verklaart hij de vergadering voor geopend. De notulen der vorige zitting wor den vervolgens voorgelezen en onge wijzigd goedgekeurd. Ingek. stukken. Voor kennisgeving worden aan genomen de volgende ingekomen stukken a. Bericht van G.S. dat de ge meente Retranchement haar kermis wil verzetten; b. Bericht van G.S. dat de beslis sing omtrent de begrooting is ver daagd; c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 23 December j.l., waarbij alles in orde is bevonden; d. Besluit van G.S. in verband met het vaststellen van de beroeps bepalingen in de bouwverordening; e. Verzoek om de bouwvakar beiders ook onder de crisisarbeiders te willen opnemen; Dit verzoek was ongezegeld en aan de gemeente Oostburg gericht weshalve het niet voor behandeling in aanmerking kon komen; f. Bericht dat het bestuur der Chr. Schoolvereeniging in hooger beroep is gegaan tegen het raadsbesluit be treffende de schoolbanken. g. Verzoek van den grafdelver om eervol ontslag. VOORZITTER: Voor we hier omtrent een beslissing nemen, zou ik gaarne een kleine toelichting wil len geven. De jaarwedde heeft tot nu toe voor de werkzaamheden vol gens instructie, bedragen f 175. In verband met de opgedane ervaring stellen B. en W. u voor, het salaris voor den nieuwen grafdelver te be palen op f (100 'en het onderhoud der hagen uit de instructie te lichten en dit werk te doen geschieden door den gemeente-werkman in daggeld. Dhr BRAKMAN: Kan het knip pen, enz., niet door werkloozen ge schieden? Weth. VLIEGER: In den tijd dat dat gedaan moet worden, in Juni en September, zijn er niet veel werkloo zen; er is dan meestal zelfs gebrek aan krachten. Dhr BRAKMANDan zou ik dat werk willen aanbesteden. Ik bedoel er niets verkeerds mee ten opzichte van den gemeente-werkman, maar die heeft een boterham en dan ver dient een ander ook wat. Dhr BECUZoo denk ik er ook over. Weth. VLIEGER: In B. en W. is ook besloten, het den gemeente werkman te laten verrichten, als hij er tijd voor nad. Om die reden wordt ook voorgesteld het in daggeld te doen uitvoeren. Ik heb er dus niets tegen. Weth. LOMBAARD: Er is ech ter ook een bezwaar aan verbonden. Niet ieder kan hagen knippen. VOORZITTER: Een ander be zwaar is dat het werk niet zoo goed en met zooveel ambitie zal worden uitgevoerd dan wanneer het gere geld in één hand blijft. Dhr W. VAN HANEGHEM: Bij aanbesteding blijft het toch gere geld in één hand? VOORZITTER: Met het groote bezwaar dat een niet-deskundige de laagste inschrijver kan zijn. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Dat gevaar is niet groot; die er geen verstand van heeft, zal niet inschrijven. Dhr. BRAKMAN: Ik blijf bij mijn meening dat het het beste door werkloozen kan geschieden. Weth. LOMBAARD: We zouden het voorstel van dhr. Van Haneghem eens voor een jaar kunnen probee- ren. Alleen mogen we niet vergeten dat het eerste jaar thans het zwaar ste zal zijn. Het voorstel van dhr. Brakman en gesteund door dhr. Becu, om het werk aan werkloozen op te dragen onder toezicht van B. en W. wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de H.H. J. van Ha neghem, Brakman en Becu. Het voorstel van dhr. W. van Heneghem en gesteund door dhr. De Milliano, om een vrije aanbeste ding te houden, wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Dhr. Brak man is er tegen, omdat hij vreest dat bij aanbesteding het werk niet zoo bijzonder goed zal uitgevoerd worden. Er wordt dan teveel ge rekend: hoe eerder klaar, hoe liever. Steun aan vlas. Het bekende verzoek der ge meente Graauw en Langendam om adhesie aan haar adres betreffende steun aan vluscultuur ook voor den oogst van 1931 komt thans ter sprake De VOORZITTER merkt op dat B. en W. voorstellen om als de raad hierop goedgunstig mocht beslissen, er dan de voorwaarde aan te ver binden dat het werk dan door werk loozen zal dienen te geschieden. Dhr. BECU vreest dat steun aan den ouden oogst bijzonder veel zal kosten, omdat er van de jaren 29 en 30 ook nog zooveel in de schuren zit. De VOORZITTER merkt op dat het adres alleen over 1931 spreekt. Met algemeene stemmen wordt vervolgens tot adhesie besloten op de door B. en W. genoemde voor waarde. Gras-etting. De VOORZITTER brengt een mondeling verzoek van Chr. Brak man naar voren, om een vergoe ding voor de schade, die door het plaatsen der woonwagens aan de door hem gepachte dijk ontstaat. Een vergoeding van f 5 per jaar kan in verband met de moeilijkheid van het vinden van een geschikte standplaats voor woonwagens geen bezwaar opleveren, zoodat B. en W. adviseeren, op het verzoek goed gunstig te beschikken. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Ik geloof dat wij daar eigenlijk wei nig mee te maken hebben. Brak man pacht niet van ons maar van den polder. VOORZITTER: Dat is wel waar, maar waar gaan we dan de woon wagens parkeeren? Die moeten we een standplaats aanwijzen. Weth. VLIEGER: En het groote bezwaar daarbij is, dat er water

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2