Breskensche Courant 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland FETJILLETON De strijd eaner vrouw MnnHiic een Prachtfiets IVI U n U U 9 slechts f 52,50. Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Zaterdag 13 Februari 1932 Nummer 3705 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3JjO per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75 iedere regel meer 15 ent. Ingcz. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertcntiën bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en f It j oei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s~\ gld bij dood gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- /f I door lies van een jl I l'es Can een f üan ccn hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger v~\ gld bij verlies Iij van eiken anderen vinger De Eerste en Tweede Kamer hebben na het Kerstrecès thans hun werkzaamheden voortgezet. Het be langrijkste feit op parlementair ge bied is wel de verwerping van het wetsontwerp tot wijziging van de Pachtwet door onzen Senaat. De krachtgie actie van de zijde der pachters en hun organisaties ten spijt heeft de Eerste Kamer haar vete over het door laatstgenoemden zoo vurig begeerde ontwerp uitge sproken. De groote struikelblok voor de aanvaarding van het voorstel bleek de kwestie van het Con tinuatie-recht te zijn, terwijl er voorts nog een groot aantal andere be zwaren naar voren werden gebracht. De krachtige verdediging door de Regeering, vooral door Minister Don ner, heeft niet mogen baten. Het ontwerp heeft de Staatscourant niet weten te bereiken. Wat daarvan nu het gevolg zal zijn, weet niemand. De nood onder de boeren neemt met den dag toe. Zij zullen hun actie in hooge mate verscherpen en geheel onmogelijk is het niet, dat zelfs de politieke constellatie in ge vaar zal worden gebracht. Aan het gemeenschappelijk groene front wordt, in navolging van buitenland- sche methoden gewerkt. De Bond van Landpachters heeft de situatie in een spoedvergadering besproken en een groote protestactie op touw gezet. De ontstemming over de ver werping van het ontwerp bleek on der de pachters zeer sterk te zijn. Het centrum van de actie is op '1 oogenblik in het Noorden. DeDrent- sche Boerenbond hield in de afge- loopen week acht vergaderingen, naar aanleiding waarvan 1000 nieu we leden toetraden. Men verwacht over het algemeen een nieuwe poging van regeerings- zijde om maatregelen "te treffen, die aan den noodtoestand op het platte land een einde maken. Of de Eerste Kamer dan weer als rem zal op treden, is een open vraag. 0 De contingenteeringsmaatregelen zijn niet van de lucht. De wet van actie en reactie speelt ook hierbij een voorname rol. Naar aanleiding van de maatregelen tegen den in voer van het Deensche vleesch heeft de tuinbouw zich met een request gewend tot de Ministers van Bin- ïi. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „Dit is absoluut vertrouwelijk". „Ja, dat kan wel zijn," redeneerde Honor bij zichzelf, „maar David's leven is me te kostbaar, om kalm toe te kunnen zien, dat 't totaal ver woest wordt, dat zou toch ook nie mand van me kunnen verwachten. Ik heb hem altijd nog meer be schouwd als m'n kind, dan wel als mijn broer en ik zou niet kunnen verdragen dat zoo'n ramp over hem kwam!" Vlug schreef ze de woorden neer, die zich halsstarrig aan haar op drongen, terwijl ze haar geweten trachtte te sussen. De brief luidde: „Neem alles, wat je in de Mandaloree-mijn hebt, er nenlandsche Zaken, Handel en Buitenlandsche Zaken, waarin tegen deze contingenteering protest wordt aangeteekend. Het protest gaat uit van Aalsmeer, Boskoop en de bol lenstreek, waar de toestand vooral door de invoerbeperking in Frank rijk, ook niet rooskleurig is. De drie adressanten vertegenwoor digen een uitvoerhandel naar Dene marken van f 1.794.000.- Men vreest thans voor groote afzetmoeilijkheden te komen. Behalve ontstemming in Denemarken blijkt ook in België ontevredenheid te bestaan ten aan zien van door Nederland genomen beschermende maatregelen. Dit laat ste kwam o.m. tot uiting in een opmerking van senator Vandewiele in de Belgische Eerste Kamer over de verhooging van het Nederland- sche invoerrecht op weefsels met twee procent. Hij noemde de toe passing hiervan zelfs een ramp voor de Belgische weefnijverheid, die in Nederland een groot afnemer bezit. Intusschen worden er steeds nieu we contingenteeringen gepubliceerd. Aangekondigd zijn thans invoerbe perkingen voor schoeisel, tricotgoe deren, wollen en halfwollen stoffen en bovenkleeding. Deze besluiten zijn 6 Februari in werking getreden. o Deze maand zal in de Tweede Kamer een interpellatie-Van Dijk aan de orde komen, die weer een oude kwestie op het tapijt zal bren gen, de kwestie namelijk van zen- derbouw en zendtijdverdeeling. Heeft het besluit van Minister Reymer van 15 Mei 1930 een aan merkelijke ontspanning gebracht in een zaak, die de gemoederen van bijkans de geheele Nederlandsche bevolking in beroering had ge bracht, er is nog steeds een groot deel der radioluisteraars, dat zich bij dat besluit, dat den zendtijd vol komen gelijk heeft verdeeld naar de vier groote geestesstroomingen van ons land, niet kan neerleggen. Er zijn volgens velen aanwijzingen, dat overwegingen van louter politieken aard bij de totstandkoming van het zendtijdbesluit een groote rol hebben gespeeld. Mr. Boon zal hierover de Regeering ondervragen. In af wachting nu van wat de interpel laties zullen opleveren, is er iets bekend geworden van een nieuwe vinding voor de Philips Fabrieken, waardoor het mogelijk zou zijn ra dio-programma's te distribueeren door middel van het electrische net, onmiddellijk uit. Uit vertrouwde bron weet ik, dat zij héél slecht staat. Spreek hier met niemand over, 't is absoluut vertrouwelijk, maar wacht geen oogenblik met je geld er uit te halen. Wat ik je hier zeg, is zonder twijfel waar. Je je liefhebbende Honor." Honor. Ze staarde haar eigen on- derteekening aan, of ze deze nooit eerder gezien had. Honor: „Honor by name, honour by nature". Martin's woorden, eens op ver achtende manier geuit, kwamen plot seling weer zóó levendig tot haar, dat ze onwillekeurig rondkeek met de vreemde gewaarwording of hijzelf in de kamer was. „Honor by name honour by na ture" Ja, maar hij kon toch niet van haar verwachten, dat haar broer, haar eenige broer, in 't ver derf gestort zou worden, terwijl dit met een enkel woord voorkomen kon worden! Hij kon niet verwachten, dat zij zich afzijdig zou houden en David er in laten loopen, alleen om dat 'tinbreuk op haar eerlijkheid zou maken, hem de waarheid te zeggen. Nee, nonsens, dat zou haar dat in de toekomst wellicht draag- baan zou kunnen worden van de klanken, die tot dusver zich door de aether voortplanten. Het betreft hier een zuiver nationale uitvinding, die zonder overleg met het buiten land is tot stand gebracht. Het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf te Haarlem is reeds tot proefneming overgegaan en de resultaten waren reeds gunstig. Wij zijn ervan over tuigd, dat een algemeene toepassing van deze nieuwe vordering op tech nisch gebied, voor het omroepvraag- stuk nieuwe perspectieven zal ope nen. 0 Het dreigend conflict bij Piet Smit in Rotterdam is op een staking uit- geloopen, zooals te voorzien was, daar het ingrijpen van den Rijks bemiddelaar geen resultaat heeft ge had. Enkele honderden arbeiders zijn bij het conflict betrokken. Wat de loonstrijd in de havens van Rot terdam en Amsterdam betreft kan worden gemeld dat de nieuwe loon regeling de loonsverlaging van 7 pCt. zonder strubbeling is in gegaan. De georganiseerde arbei ders zijn allen aan het werk gegaan en er hebben zich geen moeilijkhe den van beteekenis voorgedaan. Po gingen van communisten en syndi calisten om een staking uit te lok ken hebben geen succes gehad. In tusschen is een-Nederlandsch schip uitgevaren met een Duitsche be manning, die gemonsterd heeft op de met 15 pCt. verlaagde gages van den Bond van Werkgevers. Het betreft hier het s.s. „Galgewater" van de Stoomvaartmaatschappij Ne derlandsche Lloyd. Nu we het toch over den toestand in het scheep vaartbedrijf hebben kunnen we hier een Duitsche persstem vermelden over een de vorige maand versche nen nota van de Nederlandsche Ree- dersvereeniging aan de Nederland sche Regeering inzake de bevorde ring van het gebruik van Neder landsche scheepsgelegenheid voor het vervoer van goederen bestemd voor, of afkomstig van ons land en waarin gevraagd wordt de Duit sche regeering te bewegen over te gaan tot wijziging der uitzonderings tarieven der Duitsche spoorwegen van de zeehavens. Door de „Ham burger Nachrichten" worden deze wenschen onoordeelkundig geacht, daar Nederland in hooge mate af hankelijk is van het West-Duitsche goederenverkeer, zoodat tegenmaat- verplichting werkelijk te ver gevoerd zijn. Vast besloten nu, scheurde ze 't beschreven velletje van haar schrijf blok af en vouwde 't met bijna over dreven zorg in vieren. Met dezelfde vastberadenheid, nam ze een enve loppe uit de la bij haar elboog, stak den brief erin en langzaam adres seerde ze hem aan David aan zijn schoonmoeder's adres in Westgate. „Ik kan niet toelaten, dat David z'n ongeluk tegemoet gaat," zei ze zacht voor zich heen, terwijl ze haar stoel achteruit schoof en opstond Met een vastberaden uitdrukking op haar gezicht, frankeerde ze den brief, kleedde zich aan en deed de deur open. De huisbewaarster liep net door de gang en glim lachte vriendelijk tegen Honor; 't goede mensch had een ware gene genheid voor haar opgevat. „Ik ga alleen maar even naar de bus, om een brief, waar haast bij is, te posten, ik ben zoo weer terug". „Best juffrouw, ik ben altijd maar blij, dat de bus hier net tegenover is, zoo gemakkelijk en bovendien heb je ook geen tijd om spijt te hebben, van hetgeen je geschreven hebt. Is de brief eenmaal erin, helpt 'ttoch regelen genomen kunnen worden Rotterdam heeft voorts volgens het blad weinig aanleiding om het ver keer van Hamburg en Bremen tot zich te trekken, daar onze Maas stad 32 millioen ton aandeel had in het Duitsche zeeverkeer van 1930 tegen Hamburg 27 millioen ton. Verkrijgbaar in iederen goeden rijwiel handel. Fabri kante: Firma Gebrs. KAAN, Middelburg. OOSTBURG. Men schrijft ons: Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari 1932 vierde de V.C.J.B. in Goes haar tweede Lustrum. Op den Za terdagavond werden in de zaal van de Prins van Oranje eenige geeste lijke liederen ten gehoore gebracht die zéér verdienstelijk werden ge zongen, en werd een spel opgevoerd van Ds. Spelberg, een gewezen V.C.J.B.-lid. Dit spel „Kaïn en Abel" hield het midden tusschen het „Leeken- spel" en gewoon „Tooneel". Voor het grootste gedeelte werd van de spelers „spel" gevraagd, vooral in de Kaïn-rol, die zoowel in het stille spel, als in de gesproken gedeelten, zéér moeilijk te vertolken wasmaar prachtig werd gespeeld. Toch zou dit spel niet zoo schitterend tot z'n recht zijn gekomen als al de andere spelers niet de zinrijke sfeer hadden geschapen die voor het rech ter begrijpen van het spel noodig was. Allen, Adam, Eva, Abel en de blinde Seth, ook deze laatste vooral, in zijn zéér moeilijke maar ontroe rend schoone rol, gaven aan het spel wijding. Een wijding die nog werd verhoogd door degenen die in de proloog en de epiloog „de vraag" en het „antwoord" waren. Door deze proloog en epiloog stond het spel weer dichter bij de ge wone V.C.J.B. leekenspel, die er naar streven, evenals de oude Griek - sche spelen, aan de toehoorders op dergelijke wijze de strekking van het spel te doen verstaan en aan het einde, zooals hier, het vertroostende woord te spreken. Velen zullen met niets meer, onmogelijk hem terug te krijgen!" De woorden drongen nauwelijks door tot Honor, ze was te (Veel met haar eigen gedachten vervuld, om Juffrouw Ashton's gesprek te volgen. Ze bedacht zich opeens, dat ze den brief van P.W. had laten slin geren en ging naar de kamer terug om deze in een la weg te bergen. „Niemand moet dien brief zien," dacht ze bij zich zelf; ,,'tis te ver trouwelijk om eenige risico te loo pen". Dan ging ze ten tweede male op weg. De voordeur viel met een harden slag achter haar dicht. Vlug liep ze de stoep af en stak de straat over. Wat ze deed was om David te redden. Gewetenswroeging moest ze in zoo'n geval niet hebben, ze moest 'tvan zich af weten te zetten. Haar eer even stond ze stil bij de bus, terwijl ze den brief als een gewicht in haar hand voelde. Haar eer „Ik vertrouw U volkomen". Weer klonk Guy Martin's stem haar in de ooren en hierop volgden de woorden uit den brief. „Dit is absoluut ver trouwelijk". Ze staarde de grauwe straat af, die heel aan 'teind door een zonne- mij en met de blinde Seth aan het einde het Licht weer hebben gezien. De indruk die het spel op al de toehoorders maakte (en er waren er zéér veel, de groote zaal was bijna geheel gevuld) werd nog ver hoogd door het spel van den heer C. Schijve uit Oostburg, die door zijn geïmproviseerd orgelspel tus schen de verschillende gedeelten, de stemming vertolkte die door het spel werd gewekt, en daardoor in zuiverder vorm van dit met woorden mogelijk is de stemming in onze ziel vastlegde. Het is moeilijk te spreken over wat je diep ontroert. Het is enkelen gegeven dit in klan ken te uiten. Zoo was het dien: avond. Het is niet de gewoonte om bij de V.C.J.B.-spelen de spelers met name te noemen. Ik wil dit dus ook nu niet doen. Allen werkten samen. Allen vormden een schoon geheel. Onder directie van den heer Pierre Mols gaf het Amsterdamsch Schouwtooneel j.l. Zondag een twee tal voorstellingen in het Beursge bouw alhier en al was er bij de Matinee niet te roemen op een groo te opkomst der tooneelliefhebbers, toch hebben zij, die deze gelegen heid aangegrepen hadden iets te ge nieten hun tocht naar de Beurs niet beklaagd. „De man zonder manie ren bracht herhaaldelijk de lach spieren in beweging; de artisten le verden goed, vlot spel. Zoo ook 's avonds met: „Het gat in den muur" waarvan de clou was dat een drietal verliefde dames achtereenvolgens denzelfden persoon haar liefde ver klaarden met tot slot, dat de laatste dezer drie nadat haar gebleken was, dat een gat in den muur een fortuin aan goud bevatte, met den held van het stuk ging trouwen, 's Avonds was de Beurs vol belangstel lenden. Op 1 Maart a.s. is het 50 jaar geleden, dat de Rijksnormaalschool alhier is opgericht. Daar zij vroeger de eenige school voor verder onderwijs was in het 4e district, had zij steeds een groot aantal leerlingen, welke later bij het openbaar of bijzonder onderwijs of op een ander terrein een goede positie in de maatschappij verwier ven. Eenige jaren geleden is de Rijks normaalschool opgeheven en is er straal verlicht werd. „Ik vertrouw U volkomen". En nu ging ze zich dit vertrouwen on waardig maken! De hand, die ze al naar de noodlottige gleuf had opgeheven, viel slap langs haar zij neer; met een ruk keerde ze zich om en stak de straat over. '„Ik vertrouw U volkomen". „Ja, hij had gelijk, de eer van een vrouw ging niet ver; je kon ze ten slotte niet vertrouwen," overdacht Honor, langzaam de stoep opgaande. „Ik keek al naar U uit," zei juf frouw Ashton, de deur voor haar opendoende, „maar hemeltje, is er iets niet in orde? U ziet zoo wit als een doek en Uw brief niet gepost? Wat is er aan de hand juffrouw, was 't Uw bedoeling niet, hem te pos ten?" „Ik bedacht me, dat 't verkeerd was den brief te verzenden," ant woordde Honor langzaam en ze staarde de huisbewaarster zóó ver- weezen aan, alsof ze in een droom toestand verkeerde. „Ik bedacht me gelukkig bijtijds, dat 'teen groote fout zou zijn geweest". (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1