Gevonden en Verlopen. Hf mm Koning Kikkerdik en zijn Zoontje Rechtszaken. flUIILL^11 li II 1IIMj KON VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 14 Feb. nam. 2,30 „De Zwansbaron', nam 7,30 u. heropvoering van Robert Bertham en Co, een spel van kluchtige schavuiten door Herman Heyermans. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 14 Feb. nam. 2 u. Mignon, Operette in 4 actes. Muziek van A. Thomas. RADIO—CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Woensdag. 11.20—12.20 Kalundborg. 12.20 3.20 Londen Regional. 3.505.35 Daventry. 5.3510.20 Leuven. 10.2011.20 Straatsburg. Donderdag. 11.2012.10 Langenberg. 12.202.05 Daventry. 2.053.50 North-Regional. 3.504.20 Kalundborg. 4.255.20 Daventry. 5.2010.20 Leuven. 10.2012.Daventry. Vrijdag. 11.20— 1.50 Langenberg. 1.503.20 Midland Regional. 3.204.20 Kalundborg. 4.205.20 Langenberg. 5.2010.20 Leuven. 10.20—11.20 Kalundborg. Zaterdag. 11.20— 2.20 Kalundborg. 3.505.35 Londen Regional. 5.3510.20 Leuven. 10.2012.Daventry. voor den achterstand is weer ge legd! Maar de noodzaak voor de eerste bijzondere actie is daarmee ook weer aanwezig. Wij zijn met een schuld het nieuwe jaar ingegaan. De gelden voor het eerste kwartaal van den arbeid waren niet aanwezig en zijn in twee termijnen overge maakt. Maar medio Maart moet er voor het tweede kwartaal weer f 145.000,- zijn. Op het Indische werk moeten wij steeds 3 maanden in voorschot zijn, de betalingen hier te lande moeten intusschen voort gaan, de kasmoeilijkheden worden zoodoende permanent en dreigen vroeg of laat tot een crisis te leiden. Eer er echter een crisiscomité voor de Zending noodig wordt beproe ven wij het nog eens op de gewone manier in een circulaire aan eenige tienduizenden dergenen, die het zen dingswerk een goed hart toedragen duidelijk te maken, dat er krachtige en spoedige hulp noodig is. Het is de eerste stoot dit jaar op de alarm- fluit. Er moge een daadwerkelijk antwoord door velen op gegeven worden. RESKENS. i. W. H. Kelder Jr. te Elle sdijk heeft het beroep van de Herv. Kerk, alhier, aangeno SINT KRUIS. In 1931 besloten de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, benevens het College van Kerkvoog den en Notabelen ieder afzonderlijk met algemeene stemmen combinatie der kerkelijke gemeente Sint Kruis met die van Aardenburg aan te vra gen. Toen deze zaak in een vergade ring van stemgerechtigde lidmaten aan de orde gesteld werd, kwamen 34 van de 78 leden op, waarvan zich 20 voor en 14 tegen de com binatie verklaarden. De vrij sterke oppositie heeft daar op een lijst ter teekening aangebo den aan de 14 tegenstanders en aan degenen, die niet op de vergadering van stemgerechtigden tegenwoordig waren, met resultaat, dat op dit request 41 handteekeningen verza meld zijn. In dit request, gericht aan de kerkeraad dezer gemeente, wordt ge vraagd terug te komen op de aan gevraagde combinatie en het daar heen zien te leiden, dat de predikant van Aardenburg alle kerkbeurten krijgt, hetwelk dan wellicht morgen diensten kunnen worden. De combinatie der beide kerke lijke gemeenten maakte ook reeds in den kerkeraad van Aardenbur een punt van bespreking uit, waar bij eenige voorwaarden gesteld wer den. Deze waren echter van dien aard, dat het Classicaal Bestuut daaraan wellicht niet zijn goedkeu ring zou gehecht hebben. Te Sint Kruis streeft men naar een zoogenaamde personeele unie met Aardenburg of naar het hulp predikerschap met Aardenburg als hulpprediker. Van bovengemeld request is een afschrift gezonden aan den Kerke raad van Aardenburg. Na de eerste maand. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende: Januari is voorbij, er is ongeveer f 29.000,- ingekomen inplaats van f 95.000,- en de eerste grondslag Einzugmarsch" uit de opera „Tann- hauser" werd ingezet, werd als 2de nummer de „Lentenachtsfantasie" van J. Paardekoper uitgevoerd. Deze cantate werd op schitterende wijze ten gehoore gebracht door het ge mengd koor met begeleiding van orkest, de solo's voor bariton (de heer van Kampen) en sopraan (mevr. Bergsma), als de koren waren zeer goed en gaven blijk van onvermoei de studie; het orkest wist zich goed aan te passen. Het slot der cantate moest worden herhaald. De aanwe zigen hebben met onverdeelde aan dacht het concert beluisterd endoor spontaan applaus van hun ingeno menheid en dankbaarheid uiting ge geven. 'Met een woord van erkentelijkheid werd de directeur en uitvoerenden dank gebracht en werden de so praan-soliste en de pianiste (mej. Risseeuw) met bloemen vereerd. Bij de sluiting werd nog een be roep op de muziekliefhebberij ge daan om als begunstiger toe te tre den, teneinde de vereeniging in staat te stellen later nog iets meer te kun nen presteeren. GROEDE. BURGERLIJKE STAND. I Maand Januari 1932. GEBOORTEN: 1 Fran<;ois Jakobus, zoon van C. van de Wege en van S. C. van de Velde; 2, Jacobus Johannes, zoon van G. van Daele en van M. L. van de Velde; 6, Adrianus Karei zoon van K. L. W. van der Maden en van F. M. H. Petermeijer; 18, Maatje Cornelia, dochter van I. Vas- seur en van S. Koster; 26, Pieternel la Catholijntje, dochter van P. Ver sprille en van S. M. Cornelis. OVERLIJDEN: 18, Abraham Taillie, oud 90 j. wedn. van W. Tellier; 21, Engel Leendert Bentschap Jnook, oud 56 j. echtg. van A. M. van Peenen; 25 Maria Johanna Erasmus, oud 84 j. wed. van H. van Peenen. HUWELIJKEN: 21, Christiaan Overbeeke, oud 29 j j.m. en Cornelia Jacoba Risseeuw oud 22 j. j.d. Loop der bevolking over de maand. Januari 1932. VERTROKKEN: J. A. Hennekeij van Oudemenne O 201 naar Biervliet J. Quaars van Rijksweg O 79 naar Nieuwvliet; H. B. Wijtenburg van Nieuwvlietsche- weg naar Nieuwvliet; C. P. de Ma- ree van Brouwerijstraat A 228 naar Oostburg. INGEKOMEN: Ph. A. du Pon van Schoondijke op Krabbendijk O 212; C. A. de Caluwé van Sluis op Breskensche- weg O 53: P. A. Beun en gezin van Sint Kruis op Markt A 308; J. Vermeulen van Oostburg op Bres- kenscheweg O 51. SCHOONDIJKE. BURGERLIJKE STAND. over de maand Januari 1932. GEBOORTEN: 2, Johannes Josephus, zoon van J. J. Tournois en van J. Boonman; 5, Jacobus, zoon van A. Brugge en van J. M. Taillie; 7, David Pie- ter, zoon van P. D. van Vooren en van J. J. Oosterling. HUWELIJKEN: Geene. OVERLIJDEN: i, Levina Haartsen oud 74 jaar, wed. van A. Meulemeester; 12, Tan- neke Elizabeth Cijsouw, oud 76 jaar, echtgen. van J. Dhont; 23, Maria Zonnevijlle, oud 69 jaar, wed. van Iz. Butler. INGEKOMEN: J. M. den Hollander van IJzen- dijke; L. van Dijcke van St. Mar- griete (B); P. Dierx en gezin van Simcoe (Canada); P. J. van de Vel de en gezin van Breskens. VERTROKKEN: P. A. du Pon naar Groede; P. Kleinjan naar Middelburg. WATERLANDKERKJE. BURGERLIJKE STAND. over de maand Januari 1932. GEBOORTEN: 13, Izaak Abraham, zoon van C. Bron en van J. T. van den Broecke. HUWELIJKEN: Geene. OVERLIJDEN: Geene. INGEKOMEN: P. J. Ritico van St. Kruis. VERTROKKEN: Geene. WATERLANDKERKJE. Op 1 Jan. 1931 bestond de bevol king alhier uit 289 m. en 261 vr., to taal 550 zielen. Zij vermeerderde door geboorten met 8 m. en 6 vr., en verminderde door overlijden met 2 m- 3 vr., totaal 5, ze vermeerderde alzoo met 11; daarentegen verminderde zij door ver trek met 27 m. en 27 vr- totaal 54, en vermeerderde door vestiging met 18 m. en 15 vr., totaal 33, alzoo ver minderd met 9 m. 12 vr. of 21, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1932 bestond uit 286 m. en 254 vr„ totaal 540 zielen. SCHOONDIJKE. De loop der bevolking was in deze gemeente over 1931 als volgt: Op 1 Jan. 1931 bestond de bevol king uit 1017 m. en 983 vr.; totaal 2000. Zij vermeerderde door geboorte met 11 m. en 17 vr. totaal 28; daarente gen verminderde zij met 6 m. en 14 vr., totale vermeerdering 5 m. en 3 vr., totaal 1022 m. en 986 vr-, samen 2008. Zij verminderde door vertrek met 70 m. en 56 vr., totaal 126; .daaren tegen vermeerderde zij door vestiging met 50 m. en 34 vr., totaal 84; zij verminderde alzoo met 20 m. en 22 vr., totaal 42. Alzoo besiond de bevolking op 1 Jan. 1932 uit 1002 m. en 964 vr., totaal 1966 zielen. Er werden 18 huwelijken gesloten. BURGERLIJKE STAND. IJZENDIJKE. GEHUWD: 28 Jan. P. Bruggeman, 25 j„ jm. en J. S Versprille, 21 j„ jd. GEBOORTEN: 25 Jan. Johanna, d. van G. Netton en J. C. Poppel. 25, Maurice Leon, z. van J. M. Th. van Poucke en M. S Th. H. Maron. 28, Willy Petrus, z. van A. Kouijzer en L. M. Apers. 28 Johannes, z van E. V. Dellaert en C. L. Haeck. OVERLIJDEN: 16 Jan. Nath. P. Dusarduijn, 72 j., wed. van G. F. Doens. 26, A. M. de Greve, 76 j„ wed. van P. van Waes. INGEKOMEN: G. A. Bleiienberg, van Ginneken en Bavel, A. Bleijenberg van Clinge, ge zin Wijlhuizen van Ginneken en Bavel, M. Hendrikse van Utrecht, VERTROKKEN: Wed. P Verstrenge naar Oostburg A. Bruijnooge en gezin naar Breskens, J. M., M. J. en C. A. den Hollander naar Schoondijke, gezin C. Roeland naar Philippine, Ph. de Greve naar Watervliet, Iz. de Jonge naar Zeist, A. de Paepe naar Middelburg, gezin M. van de Wijnckel naar Eecloo. SLUIS. Zooals aan het gemeentelijk plak kebord is bekend gemaakt, zal van wege het plaatselijk crisis-comité al hier zwavelzure ammoniak van 20V2 pCt. worden beschikbaar gesteld a f2,- per 100 K.G. Genoemde mest stoffen zijn alleen bestemd voor noodlijdende landbouwers met een in cultuur gebracht crediet van H.A. of minder en aan tuiniers met crediet van 1 H.A. of minder. door G. Th. ROTMAN. 57. Iemand met zoo'n baard moest toch wel buitengewoon knap en ge leerd zijn, dacht Pierewiet. Hij werd er verlegen vanl Maar toen sloeg hij dapper zijn beentjes er omheen en klom behendig naar boven. „Zoo," zei de dokter, terwijl hij zijn baard als een das om zijn hals sloeg. „Hoofdpijn? Keelpijn? Oor pijn? Kiespijn? Ja, ja, kiespijn ze ker I" 58. Pierewiet wilde wat terugzeggen, maar de dokter was de kamer al uit en kwam dadelijk weer terug met een emmer en een geweldig groote tang. „Ziezoo, doe maar eens open je mond," zei hij. „Ik heb geen kiespijn!" jammerde Pierewiet". Ik ben Pierewiet van koning Kikker: dik en ik wil naar mijn vader!" En toen vertelde hij al zijn weder varen. De dokter luisterde een poos je, maar toen werd hij vreeselijk boos. Aan alle ingezetenen dezer ge meente is door het Crisis-Comité een circulaire gestuurd, waarin wordt aangespoord volgens eigen vermo gen een bijdrage te verleenen. Ver trouwd wordt, dat wanneer binnen korten tijd de lijst ter teekening zal worden aangeboden, een ieder zoo ruim mogelijk zal inteekenen. Ook op het postkantoor alhier kunnen bedragen worden gestort ten behoeve van het crisis-comité. BIERVLIET Nabij de wijk Driewegen woedde Donderdagnamiddag een hevige brand in de groote landbouwschuur van mej. de weduwe A. J. Weeda. Zeer spoedig was alles een ware vuurzee en viel niet te denken aan blusschen. In weinige minuten viel het dak reeds in. De geheele oogst graan en stroo, vier koeien en een vaars en een groot aantal landbouw gereedschappen werden een prooi der vlammen. Het algemeen gedacht is, dat de oorzaak van den brand aan kortsluiting is te wijten. De scha de is zeer groot, daar er slechts gedeeltelijke assurantie is. BRESKENS. Het driejaren-plan der V.V.V. al hier is voorbij en we kunnen gerust constateeren, dat de resultaten de verwachtingen verre hebben over troffen. Daarom was tegen Vrijdag avond j.l. voor de leden een feest avond belegd. Een feestavond, zoo als de Voorzitter, de heer W. C. Carels bij de opening opmerkte, in dien zin, dat het een 'feest was het welslagen van het driejaren-plan te gedenken. De vereeniging zal op den ingeslagen weg voortgaan. 1933 zal weer een Jaarbeurs worden ge houden, veel grooter dan de vorige. Reeds nu zijn verschillende aanvra gen om standsruimte binnengeko men. Spr. heeft de Commissie voor die jaarbeurs reeds geïnstalleerd en met vertrouwen kan de toekomst worden tegemoet gezien. Vervolgens werden eenige films vertoond, waarbij ook de opening der le Zeeuwsch-Vlaamsche Jaar beurs. In bonte afwisseling gleden de beelden voorbij: Suikerbietenteelt, Opening Staten-Generaal, Indië-vlie- gers, enz. enz. Maar, het karakter der V.V.V. ge trouw, aan het aangename werd het nuttige verbonden. Het vorige jaar is alhier een zwem- vereeniging gesticht en ten behoeve speciaal van de leden dier vereeni ging, maar toch ook in het alge meen belang, had de V.V.V. voor dezen avond, de hier welbekende heer Toussaint uit Vlissingen uitge- noodigd, een lezing over het zwem men te komen houden. De heer Toussaint zou dan spre ken over „Zwemmen en zwemmend redden". Spr. begon met een over zicht over het zwemmen door de eeuwen heen, waarbij bleek, dat het steeds als iets minderwaardigs was beschouwd. Eerst de laatste jaren komt er wat meer waardeering en erkenning van het groote nut. Door de propaganda van den grooten bond wordt het zwemmen tegen woordig niet alleen beoefend als een gezonde sport, maar tevens is het aantal verdrinkings-ongevallen be duidend verminderd. Hierbij was spr. genaderd tot het zwemmend redden, dat hij in - houding tot het sport-zwemmen schouwde als het hooger onder Een leider is hierbij onmisbaar, voor Breskens is er, gezien het pakkingsvermogen der laatste wellicht een weg te vinden, deed een beroep op alle aanwezigen om het de Zwemvereeniging moge lijk te maken, te komen tot de in stelling van een Reddingsbrigade, in het belang van ieder. Qp de medewerking van Vlissingen kon ze ker gerekend worden. Spr. illustreerde vervolgens zijn re de met een serie lichtbeelden, die een overzicht gaven zoowel van het Sportzwemmen als van het Zwem mend redden. De heer Toussaint heeft met zijn rede ongetwijfeld op het voor onze gemeente zoo onmisbare zwemmen zoodanig de aandacht gevestigd, dat de „Scheldestroom" zich spoedig in een groote belangstelling zal mogen verheugen. Tot slot van den avond volgen nog eenige films, waarvan „De Zui derzeewerken" bijzonder de aan dacht trok. We wisten dat het een zeer groot werk was, maar. dat het zoo kolossaal, zoo geweldig was als de film ons deed zien, daarvan had wel niemand eenig idee. Het is een werk, waarop ons land met recht trotsch mag zijn. Hiermee eindigde, na een slot woord van den voorzitter, deze voor de V.V.V. welgeslaagde feestavond. Gevonden: Een dameshandschoen. Terug te bekomen KAZERNE BRESKENS: Zitting van 5 Februari 1932. De volgende zaken werden be handeld M. v. d. H., 31 jaar, arbeider te Groede werd beklaagd dat hij op 4 of 5 Januari j.l. te Cadzand weder rechtelijk heeft weggenomen 1 moltondeken, 3 paar dameskousen, 5 stukjes kwatta-chocolade, 3 doos jes Wyberttabletten, toebehoorende aan J. M. de Bruine en A. Basting. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. J. E. J. J., 40 jaar, bankier, wo nende te Vlissingen, thans gedeti neerd werd verdacht dat hij in Mei 1931 te Vlissingen als bankier en eenigste firmant in de Bank de Koster en Co, opzettelijk een recipis 41/2 pCt. Nederlandsch-Indië 1930 No. 10996 toebehoorende aan J. Cal- jouw te Koudekerke, welke recipis hem in Mei 1931 te Vlissingen door Caljouw was toevertrouwd en ter hand gesteld om die recipis te zijner tijd in te wisselen in een defenitieve obligatie, heeft verduisterd.. Een zevental getuigen en des kundigen werden gehoord. Als ge tuige o.a. Mr. van Deinse, Curator in het faillissement van de Bank De Koster en Co en als deskundige den Heer Kamermans, accountant te Vlissingen. De verdachte was te-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2