Breskensche Courant m Wetsontwerp Terpstra. De strijd eener vrouw Woensdag 10 Februari 1932 Nummer 3704 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Ingezonden. Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingcn 30 cent per regel. Handelsadoertenliin bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar GRATIS verzekering voor de s* gulden bij levens- x-\ s~\ gld bij dood wy r* gld bij ver- gld bij ver- j s-\ gld bij ver- 0* gld bij ver- j x-v gld bij verlies abonnfs tegen ongelukken, en J! II I lange ongeschikt- 11 II I door lies van een J van cen 4() ',c5 Van ecn J 'lcs van een I (J oan e^en 9el voor de volgende bedragen: hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Falumte 's-Gravenhage. 0— in. Geen bestaanszekerheid voor de Openbare School. Bij de beoordeeling van het Wets ontwerp Terpstra tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 trekt in de eerste plaats wel de aandacht: de verhooging van de leerlingen- schaal. Begrijpelijk is dit; die wijzi ging tast zóó ernstig de vitale be langen van het onderwijs aan, dat hiertegen van alle zijden, zoowel door de voorstanders van het openbaar als door die van het bijzonder on derwijs, met klem opgekomen wordt. Deze wijziging is echter niet de eenige, die het Wetsontwerp on aannemelijk maakt; vooral niet voor de voorstanders van de openbare school, terwijl ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs zoo lang zij nog prijs stellen op bet behoud der Pacificatie, aan hun zijde moe ten staan. In de Memorie van Toelichting toch, behoorende bij het adres van het Comité van Actie tegen het Wetsontwerp Terpstra, tot de Sta- ten-Generaal gericht, wordt gecon stateerd, dat bij deze voorgestelde wetswijzigingen en dit na de aan vaarding der financiëele gelijkstel ling voor de eerste maal en nog wel van de zijde van de Regee ring zelf voorstellen worden ge daan, die in strijd zijn met het denk beeld der Pacificatie zelf. Het uit de Lager Onderwijswet wegnemen van de zekerheid, dat bij een genoegzaam aantal leerlingen in elke gemeente minstens één open bare school bestaat, kan immers niet anders dan als zoodanig worden aangeduid. In Art. 19 van de L. O. Wet is bepaald, dat in elke gemeente gele genheid moet bestaan tot het ont vangen van openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen en dat in een gemeente een openbare school moet bestaan, indien door de ouders (verzorgers) van 12 leer plichtige kinderen openbaar onder wijs wordt begeerd of zoo lang er nog 8 leerplichtige kinderen op een school zijn. Afwijking van die ver plichting wordt alleen toegestaan, en 10. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „En ik vind, dat je kan wagen en wagen," merkte Honor wijs op, „als je maar twee en een halve cent in de wereld bezit, is 't gekheid er een dubbeltje van te willen maken, als je niet zeker weet, dat 't ook een dubbeltje wordt. Maar nou vlieg ik weg, anders kom ik te laat". Na 't ontbijt, Was ze nog even blijven praten in 't zitkamertje, maar nu pakte ze gauw haar handschoe nen en actetasch en wou verdwijnen, toen Molly zei: „Wat hen je toch overdreven nauwgezet, waarom zou je zoo vroeg gaan, toch niets noodig. David en ik gaan vandaag naar Westgate, kan je niet wachten tot we gaan?" „Gaan jullie vandaag?" dit niet langer dan voor een ter mijn van vijf jaren, als de Kroon, den Onderwijsraad gehoord, daartoe toestemming verleent. Deze bepaling, de eenige in de Lager Onderwijswet, die aan het openbaar onderwijs in een genoeg zaam aantal scholen in elke gemeen te bestaanszekerheid geeft, wordt in het voorgestelde nieuwe artikel 14 weggenomen. Voorgesteld wordt, dat een ge meente aan de verplichting om te zorgen voor de gelegenheid tot het ontvangen van openbaar onderwijs, voldoet, als zij slechts een overeen komst aangaat met een naburige gemeente en de kinderen dus ge zonden worden naar de openbare school in die aangrenzende ge meente. Is de afstand meer dan 4 K.M. geen nood: er rijden allicht auto bussen I En de jonge kinderen van b.v. 5V2 jaar gaan in den winter bij donker, de deur uit en komen terug, als de lamp alweer brandt! Bijzondere goedkeuring door de Kroon om geen enkele openbare school in de gemeente te hebben is niet meer noodig. De Gemeente raad krijgt de beslissing 'en Ge deputeerde Staten moeten 't besluit goedkeuren. Belanghebbenden kun nen dan nog in beroep komen bij de Kroon wonder genoeg, dat dit beroep nog toegestaan wordt, want bij de oprichting van ongewenschte bijzondere scholen wordt het thans bestaande recht van beroep voor in gezetenen afgeschaft. Wat voor een paar jaar geleden bij het gedwongen opheffen van de eenige openbare school in de ge meente Peursum, tegen de wensch van den Gemeenteraad, in breede kringen als onrecht werd gevoeld, zal nu door minister Terpstra, daar in ook al weer volgende de meer derheid van de Staatscommissie Rut gers, tot wettelijk recht worden ge maakt. Dat daarmede afbreuk wordt ge daan aan het pacificatiebeginsel, be lichaamd in Art. 195 van de Grond wet, schijnt de meerderheid der Staatscommissie en den Minister niet te deren. Moge de Volksvertegenwoordiging beseffen, dat op die wijze geen waarachtige pacificatie, geen duur zame schoolvrede te verkrijgen is. „Ja, ik heb 'tje heelemaal ver geten te vertellen, 'tis zoo plotseling opgekomen. Mama vroeg of we ein delijk weer eens kwamen. Nou, we hebben warempel wel eens een ver anderingetje noodig en nu we toch geld te wachten hebben, kan 'tbest. We blijven maar een week weg, je vindt 'ttoch niet vervelend alleen te blijven, heusch niet?" „Natuurlijk niet, als jullie vinden, dat je 'tdoen kunt, maar 't lijkt mij nogal een uitgave". „Oh, dat zal wel gaan. Maar zeg, nou 't hek van den dam is, hoef je toch niet iederen morgen zoo precies op tijd te zijn, wat komt 't er eigenlijk op aan, als je toch maar zorgt, dat 'twerk afkomt?" „Er kunnen brieven zijn, die da delijk beantwoord moeten worden, of ik zou eens over 't een of ander moeten bellen. Nee, ik zou 'tvree- selijk vinden laat te komen, juist omdat Mijnheer Martin er niet is. Het zou net zijn, of ik ervan wou profiteeren, dat hij weg is, ik ben nu zelfs liever nog op tijd, dan an ders". „Ik kan niet anders zeggen, dan dat je van een ongelooflijke eerlijk heid bent," riep Molly nog, Honor nawuivend, terwijl deze de kamer al uitging. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Waar blijft het menschelijk gevoel?? Eenigen tijd geleden ontvingen wij een verzoek om mede te werken aan een protest tegen een prijsvraag der „Fédération Dentaire Internationa le," welke een prijs uitlooft van 1000 Dollar en een gouden medaille voor eene „onwederlegbare tand- wortelbehandeling". Deelnemers moeten minstens aan 2 honden de tanden uittrekken, de zenuwen verwijderen en de kanalen met etter van zieke menschentanden infecteeren, daarna de tanden door vulling dichtmaken. De boventanden blijven onbehandeld, de ondertanden worden na drie maanden in behan deling genomen. Na 11/2 jaar wor den de dieren gedood om aan de tanden te onderzoeken. Tandarts Dr. Chamarck uit Berlijn zegt, dat, aangezien de groote ver breiding van de prijsvraag, met ze kerheid kan worden aangenomen, dat nu weer tallooze onschuldige dieren gedurende langen tijd on noemlijk zullen te lijden hehben. Het eigenaardige van het geval was, dat wij den hoofdzetel van de Fédération niet te weten konden ko men, maar schijnt thans volgens be richten van de „Verein gegen Vi- visektion und sonstige Tierqualerei e.V. München en Geiegsjustizrat H. Hauck ons land de twijfel achtige eer hiervan te genieten. Wij meenen het ons gedane ver zoek in te moeten willigen. Volgens ons principe doen wij geen persoonlijke aanvallen, maar zullen den ons genoemden dokter in Den Haag afschrift van dit arti kel toezenden, opdat de „Fédéra tion" zal weten, dat wij hen met open vizier bestrijden zullen. Wij roepen allen op, die ons wil len steunen en wel kunnen zij dit op de volgende wijze: Over de ge- heele wereld moeten wij centra heb ben, waarvan uit de actie geleid zal worden. Alle humanitaire ver- eenigingen of particulieren zullen zich onverwijld opgeven, indien zij voor hun stad evtl.land de organisa tie op zich willen nemen. Daar de „Fédération" interna tionaal is, kunnen wij ook intema- Op kantoor wachtte haar een hee- le stapel brieven, geleidelijk werkte ze ze door, dan weer eens een be antwoordend, dan weer noodige aan- teekeningen makend, af en toe een telephoongesprek er tusschen door voerend. Het was een drukke och tend, maar ze was bijna door die correspondentie heen en overlegde net bij zichzelf, of ze een stuk, dat Martin achter had gelaten, onder handen zou nemen, toen ze een brief, in een net klein handschrift geschre ven, open maakte. Het was een kort schrijven, maar de inhoud scheen opeens als gegrift in Honor's herse nen, terwijl ze 't papier krampach tig vastklemde. „Persoonlijk en ver trouwelijk," stond bovenaan en de inhoud luidde als volgt: Amice, „Onlangs vertelde je me, dat je belang hadt bij de Mandaloree- mijn. Tusschen ons beiden ge zegd: de zaak staat op springen, neem dus zoo gauw mogelijk er uit, wat je erin gestoken hebt. Dit is absoluut vertrouwelijk. Om God's wil, laat wat ik je hier zeg niet verder gaan, 'tleed zou niet te overzien zijn, als er iets van uitlekte. Hartelijke groeten P.W". tionaal optreden en is het onze be doeling een aanklacht tegen de Fé dération bij den Volkenbond in te dienen op grond, dat zij door hun prijsvraag den zedelijken ondergang der menschheid in de hand werkt. Wij willen dadelijk opmerken, dat wij rechtstreeks van den Volken bond niets verwachten, maar het is uitsluitend ons doel door deze actie de menschen bekend te maken met de gevaren, die hen bedreigen. Voor alles moet echter onze actie waardig blijven. Haatuitdrukkin- gen en beleedigingen zullen streng geweerd worden. „Amor est Iustitia" I. I. B. W. Ant. Duyckstraat 10 Den Haag. CADZAND. De alhier gevestigde en zich ook over de gemeenten Nieuwvliet en Zuidzande uitstrekkende vereeni- ging voor wijkverpleging en tuber- culozebestrijding hield Vrijdagavond j.l. haar gewone jaarvergadering ten huize van P. Comelis-Luteijn te Nieuwvliet, onder voorzitterschap van den heer Iz. Erasmus, burge meester van Cadzand. Behalve het bestuur waren slechts 13 leden aanwezig. De rekening over 1931 sloot met een batig slot van f 157.27 (f2150.27 ontvangsten, f 1993,- uitgaven). De begrooting voor 1932 werd opge maakt met een cijfer van f 2160.27 aan inkomsten en uitgaven en met een post van f 242.32 voor onvoor ziene uitgaven. Het aantal leden der vereeniging bedroeg 1 Januari j.l. 659, n.l. 203 te Cadzand, 204 te Nieuwvliet en 252 te Zuidzande. In het verslag van den secretaris werd er aan herinnerd, dat ;aan Zuster C. J. Verhage eervol ontslag uit haar betrekking van wijkver pleegster werd verleend met ingang van 1 Mei 1931 en gememoreerd, hoezeer zij er in geslaagd is door haar optreden de in deze gemeenten onbekende wijkverpleging populair te maken. Als opvolgster van Zuster Ver hage werd benoemd Zuster P. van der Pligt. Door beide Zusters wer- De brief viel op de tafel en Honor staarde als versteend naar 't velletje papier, terwijl 't haar toescheen of een koude band haar hart omknelde. De Mandaloree-mijn, David's geld: het kleine beetje dat hij bezat. Het was het succes van deze mijn, waar David al zijn hoop op gevestigd had. Gedurende een paar minuten was haar denken zonder eenigen samen hang, alleen draaiden deze twee pun ten met een wanhopende vasthouden- heid steeds in haar gedachten rond: de Mandaloree-mijn, David's geld David's geld, de Mandaloree-mijn. En de mijn was slecht, binnenkort zou 'tmisloopen, David zou alles verliezen en geruïneerd zijn. Dat mocht niet gebeuren, het was onmogelijk een dergelijk ontzettend iets toe te laten. Er was maar één mogelijkheid voor haar, ze moest een ramp voorkomen. David moest ge waarschuwd worden, David, haar jongere broer, die met al z'n on beholpenheid toch zoo'n schat was. En de arme, hulpelooze Molly, die een baby wachtte oh nee, het kon toch niet, dat zij kalm zou toe zien zonder een vinger uit te ste ken, dat zij allen te gronde gingen. „Dit is absoluut vertrouwelijk" de woorden staarden haar aan van uit den brief, die ze net gelezen den 1033 bezoeken in 1931 afgelegd, waarvan 96 ter bestrijding van de t.b.c. Door de vereeniging werden in het afgeloopen jaar twee kinderen uitgezonden naar het koloniehuis „Heelsum" van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Met het oog op de finantieele draagkracht der vereeniging werd aangespoord het ledenaantal zoo hoog mogelijk op te voeren. SCHOONDIJKE. Op 12 Febr. a.s. zal ds. Snijdelaar alhier voor de leden der Volksuni versiteit een lezing met lichtbeelden houden over Palestina. De muziekvereeniging „Oefe ning kweekt Kunst" zal alhier op 18 Febr. a.s. haar jaarlijksche uit voering geven bij den heer J. J. van Rosevelt. De verschillende muzieknummers zullen worden afgewisseld door voor drachten en zang door den humo ristzanger A. Jansen uit Vlissingen. OOSTBURG. Door de vereeniging voor vocale- en instrumentale muziek „Polypho- nia" alhier werd Donderdagavond een uitvoering gegeven, die als zeer geslaagd mag heeten. Dat men ook iets moois verwachtte blijkt wel uit de groote belangstelling, het beurs gebouw was geheel vol. 'Ongetwijfeld heeft de vereeniging met dit concert bewezen dat zij als diletanten-vereeniging op zeer hoog peil staat, hetgeen zeker aan vol harding en studie onder de accura te, artistieke leiding van den direc teur, dhr. Cor Schijve, te danken is. De ensemble-klank van het koor heeft ons ten volle kunnen bevredi gen; een viertal klassieke liederen voor vierstemmig koor, w.o. van Pa- lestrina, da Foggia en Scandelli wer den goed gezongen, alsmede ook een Motet en het „Lentekoor" uit „die Jahreszeiten". Grooten bijvat verwierf het trio in G. gr. terts voor viool (de heer v. d. Vleuten), cello (de heer Bruij- nooge) en piano (de heer Schijve), terwijl door het strijkorkest de „Eg- mont-ouverture" van Beethoven en de „Rosamunde" van Schubert uit stekend werden uitgevoerd. Nadat na de pauze eerst met de had „Om God's wil, laat wat ik je hier zeg, niet verder gaan". De woorden leken wel op haar toe te springen, 't was haar of ze leefden. „Dit is absoluut vertrouwelijk," de woorden brandden in haar her senen; maar niettegenstaande dit nam ze de pen op, schreef den da tum boven aan 'tvel papier van haar schrijfblok en vervolgde: „Lieve Da vid". Daarna wachtte ze even. Ze moest David schrijven en wel dadelijk. Hij en Molly waren kort na haar uit huis gegaan om met den ochtend trein naar Westgave te vertrekken, waar Molly's moeder woonde; als zij den brief vroeg postte, zou deze David misschien dien avond nog bereiken, of anders op z'n laatst den volgenden morgen met den eersten post Het kon niet an ders, David moest gewaarschuwd worden, en vlug, er was geen oogen- blik te verliezen. De geheimzinnige schrijver van den brief had zeer dringend geschreven en klaarblijke lijk was de tijd kostbaar. P.W. had geen adres opgegeven, dus kon ze hem niet schrijven. fWordt vervolgd.).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1