Breskensche Courant De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gewestelijk Nieuws EEUILLETON Raadsvergadering te Oostburg, 41ste Jaargang Woensdag 3 Februari 1932 Nummer 3702 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de yr\ gulden bij levens- 1 f\ 8^ bij dood gld bij ver- r* f~\ 8^ bij ver- A f\ 8^ bij oer- /-% gld bij ver- 18^ bij verlies abonné' s tegen ongelukken, en Ji sa J lange ongeschikt- Ji li I door lies van een jf I ties van een ^es van ecn s 3 ^es Van een ll J 0an e^en nel voor de volgende bedragen: heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. BRESKENS. Zondaganacht te 12.15 brak brand uit in een houten loods van den heer K. op Papendrecht, alwaar een trac tor voor aanhangwagen en een vrachtauto ingestald waren. Alhoe wel de brandweer van de N.V. v. Melle's Conf. Works spoedig ter plaatse was kon die echter geen hulp meer verleenen daar alles in zeer korten tijd verbrand was. Het sprin gen van de banden der auto's door de hevige hitte kon men ver in den omtrek hooren. Een 20 bussen ben zine zijn mede een prooi der vlam men geworden. Zoowel de loods als de tractor waren niet verzekerd. Oorzaak is onbekend. Maandagmiddag is de nieuwe veerboot Prinses Juliana welke den dienst zal onderhouden van Vlis- singen op Breskens in de vaart ge komen. CADZAND. In de plaats van den heer D. van Houte, gemeente-secretaris alhier, die er voor bedankte werd tot secretaris-penningmeester der ver- eeniging voor wijkverpleging en T.B.C.-bestrijding, die zich ook over de gemeenten Nieuw vliet en Zuid- zande uitstrekt, benoemd de heer P. Brakman, gemeente-ontvanger van Nieuw vliet. SCHOONDIJKE. De tournée door Zeeuwsch-Vlaan deren van 't bekende ensemble Jan van Riemsdijk, bestaande uit hem zelf en Mej. Rie van de Rovaart en dhr. Hans Snellen, behoort weer tot het verleden. Na de beide vorige avonden te zijn opgetreden resp. in Groede en Neuzen verscheen het ensemble Vrij dagavond voor de leden van de Volksuniversiteit alhier. De sympathieke figuur van Van Riemsdijk maakte al direct bij zijn entrée een uitstekenden indruk en toen Mej. van de Rovaart met dhr. Snellen voor het voetlicht verschenen brak er reeds direct een warm ap plaus los, dat naar later bleek meer dan welverdiend was. Wij hebben de mooie stem en de fijne muziek van dit aardige zangeresje mogen be wonderen, toen zij alleen en in sa- 8. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda i Kleynenberg. t! 0 HOOFDSTUK V. Honor aan 'twerk. ,jEn, valt die brombeer in de ken nismaking nogal mee?" was Letti- ce's eerste vraag, toen Honor en zij elkaar ontmoetten in de lunch room, waar ze samen zouden kof fiedrinken. „Nou, ik vind hem wel iets beter dan in 't begin, hij blaft meer, dan dat hij bijt. Ik heb zoo bij mezelf uitgemaakt, dat 'teen man is, die tegenslag in de liefde heeft gehad en waarschijnlijk ellendig behandeld is geworden door een vrouw". „Vrij kinderlijk en dwaas, almaar door bokkig te blijven doen, omdat de één of andere vrouw hem ellendig menwerking met de andere leden van het gezelschap haar ernstige en vroolijke levensliedjes met een haast niet te evenaren voordracht ten ge- hoore bracht. Wij hebben mogen genieten van de technische en dichterlijke muzi kaliteit van den heer Snellen als pianist en als zanger. Maar bovenal zijn wij in vervoering gebracht door de mooie fluweelen stem en de schitterende voordracht van den dichterzanger Van Riemsdijk mees terlijk aangevuld door zijn voor treffelijke kwaliteit als conferencier. De lachspieren werden danig op de proef gesteld doch ook de meest ernstige sfeer heerschte nu en dan in de zaal vooral toen Van Riems dijk zijn bekende: „die olde Sche per" voordroeg. In één woord, het was subliem, den ganschen avond. Het waren eenige uren, die men zijn beste vrienden gerust kan toewen- schen. Het spontaan, daverend ap plaus, dat zoowat niet van de lucht af was, gaf hiervan een meer dan voldoend bewijs. Aan het slot bracht de voorzitter het ensemble dank voor haar op-, treden en sprak hij zeker uit naam van allen toen hij het gezelschap een tot weersziens toewenschte. Moge de Volksuniversiteit nog ve le zulke avonden organiseeren. In de algemeene vergadering van de onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verlies van varkens alhier, gehouden bij de Wed. F. Verhage, bleek uit de re kening over 1931 dat de inkomsten, vermeerderd met het goed slot der vorige rekening, bedroegen f4797,82 en de uitgaven f 808,77s alzoo een bezit per 30 Jan. 1932 van f 3989,04s. De vereeniging telde 201 leden. De opbrengst van 7 nieuwe leden be droeg f 35,70. Uitgekeerd werd voor doode en onteigende varkens en weegloon f 346,87s. De aftredende bestuursleden J. Butler, J. Moellaart, M. Bruijnooge en J. de Winde werden alle her kozen. Inleggeld voor nieuwe leden werd op f5,- gehouden en de con tributie per maand en per varken op f 0,20. OOSTBURG. In de zaal van den heer Ph. de Vuijst werd Woensdagavond een lezing met lichtbeelden en filmver- tooning over radio gegeven door den heer S. Sellenraad der Phi- lipsfabrieken te Eindhoven, bijge- behandeld zou hebben," merkte Let- tice heftig op; „maar och, alle man nen hebben nu eenmaal iets kinder lijks en jou beroemde Mijnheer Mar tin is zeker een héél groot kind". „Ja daar heeft hij veel van, soms is 'tnet een ondeugende jongen, als hij zich ongemotiveerd nijdig maakt over niets. Enfin, 't raakt mij niet, ik vindmijn werk prettig en als hij zich nou maar kalm houdt te genover mij „Dat moest er ook nog bijko men," mompelde Lettice. :en ik geloof, dat hij be gint in te zien, dat een vrouw toch niet zoo'n hopeloos onbetrouwbaar wezen is als hij zich voorstelde," was Honor's slotsom. „Ik ken dat type man, 't begint met iedere vrouw op een voetstuk te zetten en ze allemaal, oh zulke schatten te vinden, net zoolang tot er een vrouw komt, waar hij door ontgoocheld wordt en dan deugt er plotseling géén één meer en worden ze allemaal over één kam geschoren. Mannen verliezen dadelijk alle rede lijk oordeel. Maar ondertusschen, als je dien beer voldoet, zal hij je wel voor vast houden, dat is 't voor naamste en misschien verbetert hij onder jou goede leiding". staan door den heer F. de Koning en in samenwerking met de firma Schippers en Nauta alhier. In verband met eenzelfde lezing te Breskens is reeds in dit blad in den breede over het bovengenoemd onderwerp geschreven. Aan het slot der lezing werd spre ker met enthousiast applaus door de aanwezigen bedankt en keerden allen voldaan huiswaarts. De melkhandelaren hebben be sloten den melkprijs van 12 op 10 cent per liter te brengen. De H. B. S.-vereeniging, welke op 29 Jan. j.l. een tooneeluitvoering zou geven, heeft deze in verband met de ziekte van den leider en eenige spelers moeten uitstellen. De Vereeniging voor Vocale en Instrumentale Muziek „Polypho- nia," zal alhier op Donderdag 4 Febr. a.s. haar jaarlijksche uitvoe ring geven. Op Zaterdag 30 Januari hield de V.P.Z.-afdeeling Oostburg alhier een algemeene vergadering in het gebouw „Avicultura". Bij de opening deelde de voorzitter, de heer D. H. van Zuijen mede, dat het lezen der notulen en het verslag van den sec retaris ditmaal achterwege moest blijven, daar deze wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wonen; zijn wensch, dat de heer Ris- seeuw spoedig algeheele beterschap zal mogen genieten werd blijkens het applaus door alle aanwezigen ge deeld. Aan de orde was de rekening en verantwoording van den penning meester welke in ontvang en uitgaaf werd goedgekeurd tot een bedrag van f 2344,82 met een batig slot van f 1592,11; de afdeeling telt 363 leden. De begrooting voor 1932 bedraagt f 2332,11 met een sluitpost van f 1037,11. Onder de uitgaven is gerekend op f 250,- voor het tentoonstellings fonds; f 100,- voor verloting; voor lezing, cursussen, drukwerk, ver gaderingen, aankoop fokhanen, en voor de centrale foktoomen ieder f 50,-voor het fokstation f 225,- voor prijzen voor goedgekeurde hok ken voor elk der jaren 1931 en 1932 flOO,-. Afdracht aan het hoofdbe stuur f 170,- en deelname legwed- strijd f25,-. De ontvangsten bestaan „Uk hoop 'tin vredesnaam, dat hij me houdt," zei Honor, ,,'t maakt een reuzenverschil voor David en Molly of ik geregeld zóóveel in 't laadje breng, allicht". „Je verwent ze te veel, lieve Ho- nor, al dat helpen maakt, dat ze niet meer op eigen beenen kunnen staan," zei Lettice ernstig. ,;Oh, ik weet 'twel" en er kwam een bezorgde trek op Honor's gezicht, „maar ik kan mijn hart niet van ze aftrekken, 'tis zóó zielig, als je dat geploeter meemaakt".) „Ik hoorde eens een aardig ver haaltje, wat ik altijd onthouden heb. Een kind was bezig aan een spin, die tegen 't venster kroop, op te duwen en werd hier over onderhou den. „Ik wou de spin alleen maar helpen wat vlugger naar boven te komen," antwoordde 't. Na eenig zwijgen kwam er uit, „ik heb de spin te veel geholpen, zeker, want nu is ze dood". Put hier wijsheid uit, Honor. Met de menschheid is 'tal net zoo, help je te veel, 'tis de ondergang van 't karakter en 't doodt alle energie, dus pas op!" Na de koffie liep Honor kalmpjes terug naar haar werk, in gedachten verdiept en nog glimlachend over 't verhaaltje dat Lettice deed, kwam uit het saldo van 't vorig jaar, bij drage van 340 leden en f250,- van het tentoonstellingsfonds. Aan de mededeelingen van den directeur is het volgende ontleend. Er werden in 1931 aangevoerd 1225738 kipeieren, 46406 eendeeieren, 2008 ganze-eieren, 490 parelhoender en 22 pauwe-eieren, totaal 1276224, ongeveer overeenkomend met 1930, de gemiddelde opbrengst was f3,70 per 100 stuks; voorts werd 7155 K.G. boter geveld, die per K.G. gemiddeld f 1,27 opbracht, terwijl voor f 1179,14 fruit verkocht werd. Afgeleverd wer den 3047 kuikens en 1781 broed- eieren. In de Zeeuwsche legwedstrijd behaalde de heer A. Bruijnooge al hier den 2en prijs, zijn toom legde 1190 eieren of 19 meer dan het vorige jaar; een der kippen haalde het getal 230, de eieren wogen ge middeld 60 gram; bij het fokstation alhier waren 2 kippen, die elk 259 eieren legden van 1 October 'tot volgende 10 Oct. Tot secretaris werd bij acclamatie herkozen de heer I. A. Risseeuw Joh.z. alhier, waarna door den heer Ir. J. J. Jansen, Adj. Rijks-pluimvee consulent een zeer leerrijke lezing werd gehouden over den teelt, het opfokken en de verzorging van pluimvee, welke lezing door de cir ca 140 aanwezigen met de grootste aandacht werd gevolgd, terwijl de inleider nog enkele gestelde vragen beantwoordde. Vervolgens had on der de leden de gewone jaarlijksche verloting plaats. op Vrijdag 29 Januari 1932. 0 Te 2 uur opent de voorzitter deze eerste vergadering in 1932 met de volgende rede: Mijne Heerenl Vergun mij voor wij met onze werkzaamheden een aanvang nemen, een kort overzicht te geven van wat in het afgeloopen jaar in de ge meente is voorgevallen en door uwe besluiten is tot stand gebracht. Ik wil dan beginnen met eenige mededeelingen te doen omtrent de bevolking. Op 1 Januari 1931 be stond de bevolking uit 1269 man nen en 1365 vrouwen, samen 2634 zielen, op 1 Januari 1932 uit 1281 ze Guy Martin's kantoor binnen. Even keek hij op en werd getroffen door dien glimlach op haar gezicht. Tot nu toe had hij haar beschouwd als een nuttig werktuig, dat brieven opnam en schreef onder zijn leiding. Het onaangename van 'tfeit, dat hij een vrouw als secretaris had, was wat op den achtergrond geraakt, maar haar persoon had hem in 't minst niets gezegd. Wel vreemd, maar nu ploseling, zooals ze daar in de deuropening stond, scheen ze een sterken indruk op hem te ma ken, die hem later altijd in de ge dachte bleef. Precies beschenen, door een bin nenvallenden zonnestraal, had haar haar een gouden gloed, en haar mooie grijze oogen en fijne huid kwamen al zeer voordeelig uit in 't stralende zonlicht. Die glimlach gaf aan dat knappe, ernstige gezicht een bijzondere aantrekkelijkheid, zóó zelfs dat Martin er plotseling door aangetrokken werd. „Och wat," dacht hij geprikkeld, „ik begin sentimenteel te worden," en zijn toon tegen haar was nog eens zoo kort als anders. „Er is veel te tikken vanmiddag, het verslag over die rubberplantages moet met de avondpost weg, er is mannen en 1405 vrouwen, totaal 2686 zielen. De bevolking vermeer derde met 12 mannen en 40 vrou wen, totaal met 52 personen. Er werden 11 vergunningen ge geven om nieuwe woningen te bou wen en er werden 11 nieuwe wo ningen voltooid, terwijl nog ver scheidene verbouwingen plaats had den. Op de wekelijksche veemarkten werden over het geheele jaar aange voerd 303 stuks groot vee, 1218 stuks jong vee, 271 biggen, 8 vette varkens en 3 schapen. Hoewel de aanvoer op de veemarkt redelijk te noemen is, was de handel, voorna melijk op het laatst van het jaar zeer zwak en waren de prijzen, voor namelijk voor het slachtvee, zeer laag. Op de paardenmarkt waren aan gevoerd 102 stuks. Was de handel in paarden in 1930 reeds slecht, in 1931 is daarin geen verbetering ge komen, ja zelfs is deze nog ver minderd. We hopen dat de handel in paarden en vee veel zal mogen verbeteren, wat niet alleen in het belang van onze markten zal zijn, maar tevens ook in het belang van deze omgeving. Voor de vleeschkeuringsdienst zijn aangegeven 162 runderen en kalve ren en 391 varkens, samen 553 stuks. In 1930 bedroeg dit aantal 493. In 1931 zijn dus 60 stuks meer aange geven. Voor de huisslachting zijn 439 varkens aangegeven, dit is 46 meer dan in 1930. Wat de bedrijven betreft, kan ik u mededeelen dat de gasafgifte in 1931 heeft bedragen 301490 M3 en in 1930 289515 M3, dit is een ver meerdering van 11975 M3. Bij het electriciteitsbedrijf is in 1931 de stroomafname geweest in totaal 6134 KWU meer dan in 1930 plus 393 voor straatverlichting. Door uwe vergadering zijn ver schillende besluiten genomen zoo wel ter verbetering van de gemeente als ten behoeve van de werkver schaffing. Rioleeringen zijn aange legd achter de huizen aan de noord kant van de Oude Stad rioleering in de Brouwerijstraat en Langestraat en een trottoir aangelegd op de Noordwal. Een nieuwe gasleiding is aangelegd langs de Rijksweg tot bij den molen. Aan weerszijden van de Zandstraat een rioleering, ter wijl de slooten worden aangevuld met grond van den eersten Hoogen- dijk, dat de werkverschaffing zeer ten goede komt. Ook is nog be- bijzondere haast bij en U weet, dat 't strikt vertrouwelijk is?" „Dat begrijp ik". „Mocht er iets van uitlekken, dan is de heele boel naar de maan", i ,jlk zie niet in, in hoeverre er iets van zou uitlekken, tenzij 't stuk bij de post zou worden opengemaakt," zei Honor droogjes, terwijl ze aan een zijtafel ging zitten, waar zij altijd werkte. „Bent U zoo zeker van Uzelf?" Met een snier werd dit gevraagd. Honor kreeg een kleur van ergernis. „Ja ik ben absoluut zeker van mijn eerlijkheid, als 'tdat is, wat U. bedoelt," zei ze kalm. „Waarom twij felt U daar nog aan, ik dacht toch, wel getoond te hebben, dat ik 't ben. „Honor by name, honour by na ture, dat is zeker 'tidee?"1) „Ik vertrouw nu eenmaal geen vrouwen, omdat ik alle redenen heb ze te wantrouwen, dat is de heele questie". Deze woordspeling is niet te vertalen. De naam Honor en 't woord Honour zijn in 'tEngelsch gelijkluidend. Letterlijke beteekenis Honor genaamd en eerlijk van na tuur. .(Wordt vervolgd.]

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1