WKKMÏ3SIU Koning Kikkerdik e Beursgebouw te Oostburg. Tooneejuitvoeringen op 7 Febr. a.s. door de Vereenigde .Schouwspelers uit Amsterdam. Matinée en Avondvoorstelling. KOK. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 31 Jan. nam. 2,30 „Tangolita", nam. 7,30 u. De Schaduwvisscher. Tooneelspel in 3 bedrijven. THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 31 Jan. nam. 2 u. Madame Butterfly Drama lyrique en 3 actes. Muziek van G. Puccini. RADIO—CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Woensdag 27 Januari. 12.201.05 Londen Regional. 1.051.50 Midland Regional. 1.50— 3.20 North Regional. 3.505.35 Daventry. 5.35— 10,Leuven. 10.11.50 Heilsberg. Donderdag 28 Januari. 12.20— 1.20 Daventry. 1.202.20 Königswüsterhausen. 2.203.50 North-Regional. 3.504.50 Königswüsterhausen. 4.255.50 Mühlacker. 5.5010.Leuven. 10,—12,Daventry. Vrijdag 29 Januari 11.201,Königswüsterhausen. 1,2.50 Daventry. 2.503.20 Midland Regional. 3.204.50 Königswüsterhausen. 4.505.20 Daventry. 5.206.50 Leuven. 6.507.20 Nprth-Regional. 7.2010,Leuven. 10.11.20 Mühlacker. Zaterdag 30 Januari. 1.204.05 Daventry. .055.35 Londen Regional. .356.20 Londen National of Leuven. 20—einde Leuven, tarna Weenen. noodig om de wonden van dit ge plaagde volk te verbinden. Mej. de Witte noodigde dan ook hartelijk uit niet voorbij te gaan zooals de priester en de Leviet, maar als de barmhartige Samaritaan iets te doen ter oprichting van de Ar- meensche man, die verwond, ver achtelijk aan de kant van den weg geworpen is. Wegens te weinig bekendheid was mej. de Witte's gehoor slechts ge ring, de collecte daarentegen was een duidelijke afspiegeling van het feit dat alle aanwezigen zeer ge troffen waren door spreekster's re laas. Haar begeerte, de oprichting van een comité in deze gemeente werd vervuld. (Er zijn nu in Zeeland pl.m. 60 comité's). Het comité zal trach ten contribuanten voor de Armeen- sche zending te winnen en op deze wijze trachten mede te werken aan het doel, de verlichting van het lij den van het Armeensche volk. Zaterdagmorgen kwam er een zeer dikke mist opzetten, welke bleef hangen tot 's avonds. De ferryboot „Koningin Wilhelmina" die de dienst onderhoudt van Vlissingen op Bres- kens moest hierdoor uit de vaart genomen worden, terwijl het motor bootje, plaats biedende aan 20 per sonen, van dezelfde dienst haar dienst overnam, zeer ten ongerieve van de automobilisten, die hierdoor hun reis niet konden vervolgen. Te half negen was het weer geheel helder. Woensdag 20 Januari hield de muziekvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" haar jaarvergade ring in hotel Adriaansen. Nadat de voorzitter, de heer L. Bruijnooge, de vergadering had geopend met een woord van welkom, werden de notu len en het jaarverslag voorgelezen en goedgekeurd. Het laatste gaf een opsomming van wat het afgeloo- pen jaar was gepresteerd, wat een tamelijke lijst besloeg, en bepaalde zich tot de toekomst, speciaal wat 'inanciën betrof. Hierover werd d gediscussieerd. Verschillende voorstellen werden gedaan, als het houden van een bazar, en het ver dubbelen der contributie, maar ten slotte werd besloten, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Intusschen verdubbelden eenige do nateurs toch hun contributie. Als bestuursleden moesten aftre den de H.H. L. Bruijnooge en V. van Vooren. Laatstgenoemde werd met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Eerstgenoemde stelde zich om gezondheidsredenen niet meer verkiesbaar. In zijn plaats werd na een paar stemmingen als bestuurs lid gekozen de heer W. C. Carels. Bij het einde sloot de heer Bruij nooge voor de laatste maal als voor zitter deze vergadering der muziek vereeniging, waarmee hij in de wei nige jaren van zijn voorzitter schap geheel was opgegaan. De heer Carels dankte namens de vergadering met eenige gepaste woorden den voorzitter voor hetgeen hij voor de vereeniging had gedaan. Vrijdagavond gaf in het gebouw „Sumajo" voor een goed bezette zaal de N.V. Automobiles Citroen, ge vestigd te Amsterdam een filmavond, welke zeer goed geslaagd mag hee- ten. De film liet ten eerste haar ge heele bedrijf in werking zien, waar uit men kon nagaan dat vanaf de kleinste deelen der auto's tot de grootste toe alles tot in de fijnste puntjes geregeld werd. Voorts iedere nieuwe bewerking weer andere ma chines en werklui, totdat eindelijk de auto gereed is en deze aan de kooplustige kan afgeleverd worden. Nadat deze film was afgedraaid werd een kwartiertje gepauseerd voor de hoofdfilm van de tocht door Midden- Afrika werd vertoond. Eer met deze film werd begonnen kwam er nog één vooraf over de Rups Citroën-auto en de Citroen Autobus, beiden uitgerust met een 6-cylinder motor, en zeer doelmatig; ook in de bergstreken. De Rups auto gaf zeer sterke staaltjes te zien bij het bestijgen van'een berg, ter wijl de Citroën Autobus hierbij ook niet achterwege bleef. Door de zeer korte draaistraal welke de Citroen- auto's bezitten konden de gevaar lijkste bochten met gemak genomen worden. De Citroën-autotocht door Mid- den-Afrika kwam hierna aan de beurt. De inhoud hiervan gaf ons te zien hoe de Citroën Rups-auto's de moerassige streken zonder eeni ge moeite namen, zoowel de vele rivieren die zij te doorwaden had den, als de moerassen zelve. Leuke tafereeltjes zag men er in de ne gerdorpen, waar een auto nog geheel onbekend was. De allergekste dan sen werden door de negers uitge voerd ter eere der auto's met hunne dappere bemanning. Uit de film blijkt wel hoe sterk en solied in alle omstandigheden de Citroën-auto's zijn. Na afloop dankte de heer De Hullu namens de fa. Van Putten en Vroon de aanwezigen voor hunne belangstelling. Maandagavond gaf in hotel Adriaansen de heer S. Sellenraad der N.V. Philips Fabrieken te Eind hoven een lezing met lichtbeelden over „radio," waarin hij werd bijge staan door den heer F. H. Koning. Na een inleidend woord deed spr. een half uur lang verschillende mu zieknummers hooren, waarbij de kwaliteit der Philips' producten zeer naar voren kwam. Vervolgens zette spr. op een po pulaire wijze uiteen hoe de radio het geluid van de eene plaats naar de andere overbrengt. Na een pauze van 15 minuten hield de heer Sellenraad de volgende voorrede bij de P.C.J.-film: De geschiedenis van den mensch maakt melding van vele glorieuze daden. Oude handschriften vertellen ons van de beschavingsperioden van Indianen, Chaldeëen en Egypte- naren, van hun geheimzinnige ken nis der sterren en hun kennis der wiskunde, die toen reeds een groote hoogte had bereikt. De wereldgeschiedenis vertelt ons eveneens van eeuwen, waarin de hartstochten sterk oplaaiden, tijd perken waarin de oorlogen bijkans geen einde namen, maar ook van eeuwen, die de onderdrukte volke ren als het ware doorsliepen en waarin de vonk der wetenschap al leen in de kloosters brandende bleef. De nieuwe geschiedenis begon met een opeenvolging van groote ont dekkingen en uitvindingen. De uit vinding der boekdrukkunst was het begin van een nieuw wetenschap pelijk tijdperk, dat zijn hoogtepunt bereikte in de vorige eeuw, de eeuw der stoommachine. Onze eeuw echter, „de eeuw der electriciteit" is wel de vruchtbaarste periode in de geheele bekende we reldhistorie, waarin de meest won derlijke en nooit gedachte of ver wachte mogelijkheden zich achter eenvolgens openbaren. Zeer zeker is daarom de eeuw in welke wij leven de meest interessante, de meest ro mantische en de meest avontuurlijke van alle tijden. Natuurlijk moeten we toegeven, dat de romantieke duels en der ge poederde pruiken, der galante rid ders, der draken en der schoone jofferen tot het verleden behoort, maar de romantiek der 20e eeuw- staat op een hooger niveau; onze ro mantiek is de wetenschappelijke er varing, verkregen na jaren studie boven een microscoop, als we een nieuwe bacil ontdekt hebben, het is de overbrugging van de Oceanen per vliegmachine of luchtschip of wel wanneer we in onze huiskamers voor ons radio-toestel zitten en we hooren plotseling een stem, die daar spreekt in de woeste ijsmassa's der Poolzee. De heldhaftige daden onzer tijden dat zijn de wonderen van de weten schap; de bekoring van die daden ligt in de t riomf van den geest over de stof. Een der grootste wetenschappe lijke successen van dezen tijd is de overbrugging van alle afstandendoor middel van de radio. Nog maar kor ten tijd geleden beschouwden de ge leerden dit als iets bestemd voor de verre toekomst, maar toen een maal de draadlooze telefoon het eene einde der wereld verbond met het andere eind, begreep men ineens welke groote mogelijkheden hierin verborgen lagen. Omdat nu deze eeuw der electri citeit zoo buitengewoon rijk is aan uitvindingen op wetenschappelijk ge bied, wordt het menschdom een beetje- oververzadigd maar toch, wanneer we door den aether - do stemmen hooren van onze mede- menschen aan de andere zijde van den aardbol, dan ondergaan we opnieuw een emotie, dan krijgen we weer respect voor zulk een prestatie. Het is alweer heel wat jaartjes geleden, sedert we voor de eerste maal de vreemde'gewaarwording bp- leefden van te luisteren naar een stem aan de andere zijde van den telefoondraad. En nu de ont vangst van de ons omringende om- roepstations verbaast ons nu niet langer, het werd reeds een onderdeel van ons dagelijksch leven. De ontvangst van de ultra korte golf is evenwel vóór de meesten onder ons nog geen gewone erva ring, integendeel, dit blijft, vooral wanneer we beschikken over de bes te Philips u.k.g.o. een spannend tijd verdrijf vol van emoties. En waar ik U nu in de nuchtere wetenschap heb ingeleid, daar ga ik thans spreken tot Uwe verbeel ding. Stel U eens voor dat we leven in Maart 1927 en dat we wonen op een verafgelegen oord ergens in Ned.-Indië. We voelen ons daar bijna geheel geïsoleerd, immers de post komt maar 1 maal per week en vreemde gezichten zien we zel den of nooit. Wel hebben we afwis seling door onze goede Philips u.k.g.o. maar de programma's luiden in vreemde talen, die ons weinig intersseeren. Alweer zitten we op een avond bijeen, één van ons gaat voor het apparaat zitten en we luisteren naar wat de luidspreker ons brengen zal. Al draaiende aan eenige knoppen bewijst een zacht geruisch, dat we in de buurt komen van een zender en ineens hooren we morse signalen van een amateurzender ergens in Japan. Al verder draaiende hooren we meerdere amateurzenders en wanneer we geleerd, hebben de Mor se teekens te ontcijferen hooren we wat Engelsche, Fransche, Duitsche, Scandinavische, Russische, Ameri- kaansche of Australische amateur zenders te vertellen hebben. We draaien verder aan den knop en met volle sterkte komen door de rythmische en scherp afgesneden signalen van de officieele postzen- ders Nauen, Rome, Melbourne of Malabar op Java. Al verder draaien de passeeren we een groot offi cieele- en amateurzenders totdat we de fluittoon vernemen van een krach tige telefoniezender. We stemmen nu ons toestel nauwkeurig af, wach ten even en dan plotseling de heldere, klare stem van den om roeper: Hallo, Hallo, hier PCJ de kortegolf telefoniezender van het door G. Th. RO' 49. 's Nachts moest Pierewiet in een hol, boven in den muur van een der lange gangen. Grimbert zette een kaarsje bij hem op den grond, „want," zei hij, ,,'tis hier nog zoo vreemd voor je". Maar Pierewietje was moe en hij sliep spoedig als een roosje. Maar midden in den nacht wat was dat?! Klonk daar niet een zacht gekerm en gezucht? Hij wreef z'n oogen uit, liet zich uit z'n bed zakken, pakte de kaars op en sloop zachtjes in de richting van het geluid. 50. Door een lange zijgang kwam hij in een klein kamertje. En daar zat, achter tralie's, een kleine zwaluw. „Och, red me toch," smeekte het dier. „Die akelige das heeft me hier opgesloten om me vet te mesten en me dan op te eten. En m'n ar me kindertjes zitten nu heelemaal alleen in het nest! Ach, ze zullen vast verhongeren! „Goed, ik zal je helpen," zei Pierewiet. „Maar de sleutel hangt vlak naast Grimbert z'n bed," zei de Zwaluw. Philips laboratorium te Eindhoven- Holland. In 5 talen: Hollandsch-Engelsch- Fransch-Duitsch en Spaansch wordt ons verteld, dat dit is het Philips kortegolf proef station dat uitzendt op 31,3 Mtr. U allen weet welk een vreugde dit station verschaft heeft aan zoovele landgenooten in den verren vreemde maar niet alleen landgenooten pro- fiteeren ervan, de kwaliteit der uit zending was zoo perfect, dat ook millioenen vreemdelingen naar dezen zender luisterden. 1 Tot op dit moment had de draad looze telegraaf over de geheele we reld het contact tusschen volkeren en werelddeelen bewaard; dit was dus alleen voor ingewijden verstaan baar, daar alleen teekens werden uitgezonden, die op een zekere toon hoogte in lange en korte stooten tot ons kwamen. Nu evenwel was de tijd aangebroken, dat ook de menschelijke stem en muziek over de geheele wereld hoorbaar gemaakt kon worden. Dat Philips hieraan ont zaggelijke kosten en moeite besteed heeft, begrijpt een ieder Uwer. En vandaag, Dames en Heeren, kunt U vanuit Uw huis telefonische verbinding krijgen met N. O. Indië, dit werd door Hollanders het eerst tot stand gebracht. Nog kort wil ik even releveeren de hulp van deze Phohi zender bij het opsporen van Nobile en zijn makkers in de ijsvel den der Poolzee. Daarom is het goed deze prachtige uitvinding hier weer eens aan de vergetelheid te ontrukken en zal ik nu voor U ver- tooneneen film, die een vluchtigen kijk geeft op dezen zender. Deze film werd opgenomen met het doel, vertoond te worden in het buiten land, voornamelijk de Latynschelan; den en het is daarom, dat U erin zult aantreffen enkele pittoresque Hollandsche tafereelen zooals Voien- dammers en een ijsfeest, beelden die U allen overigens genoeg be kend zijn. Na de film volgde „Cavalleria Rusticana," dat het prachtig deed. Hiermede eindigde deze interes sante lezing, waardoor zeer zeker de waardeering der Philips producten vergroot zal zijn. AARDENBURG. Voor het Departement SluisAar denburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen traden Vrijdag 22 Januari in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" alhier op de heer Johan Schmidt en zijn vrouw Tula Schmidt- di Vista. Als inleiding werden door Tula Schmidtdi Vista eenige mooie ge dichten van Rab Tagore gezegd, ge volgd door: De Zeeman en de Mis maakte, een spel van ernst en hu mor van Barry, voor Nederland be werkt door Johan Schmidt, hetwelk uitstekend gespeeld werd en wel het mooiste was der 4 nummers, welke gegeven werden. Na de pauze volgde een heel lief één-actertje getiteld: Kinderdroom, r.aar Heyerman's. Uitkomst waarin dee rol van Jantje door mevrouw Schmidt prachtig gespeeld werd. Als slot werd gegeven: Een zon derling Huwelijksaanzoek; een kluch tige boeren-comcdie van Tjechow waarbij de lachspieren der toehöor- ders onophoudelijk in werking wa ren. Plet echtpaar Schmidtdi Vista is reeds meermalen voor genoemd Departement en telkens met groot succes opgetreden. De voorzitter sprak zeker namens het talrijk opge komen publiek toen hij beiden een tot weerziens toewenschte. Het was, wat men noemt, een goede, mooie avond. Het Gemeentebestuur dezer gemeente heeft een achttal personen afgevoerd van de lijst der werke- loozen. Daartoe behooren: le. Zij, die bij een landbouwer werk konden verrichten tegen het vastgestelde loon in de maanden December en Januari ad fl.75 per dag, maar weigerden te werken, omdat naar men zegt de werkgever voor iederen werkdag 10 cent aftrok voor het rentezegel; 2e. Zij, die er een nevenbedrijf op na houden, bijv. herbergier, melkslijter en dergelijke. Deze week komt een Hoofdbe stuurslid van den R.-K. Arbeiders bond naar deze gemeente om deze zaak met het Gemeentebestuur te bespreken. Dit Bestuur heeft zich echter te houden aan Ministerieele voorschriften. OOSTBURG. De H. B. S.-vereeniging zal op 29 Januari a.s. in het Beursgebouw een tooneeluitvoering geven. Opgevoerd zal worden: „Het Salieavondje bij Juffrouw Pieterse" door Multatuli en „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho," een 18e eeuwsch blijspel, door P. Langendijk. De uitvoering van in hoofdzaak gewijde muziek, die wij j.l. Vrij dagavond in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk alhier mochten bijwonen, stond naar veler oordeel op hooger, dan gewoon peil. Dit is ook niet te verwonderen, daar de leiding o.a. berustte bij den heer Cor Schijve, die met den heer Ha verkamp (beiden leeraar aan de rijks kweekschool) en het kweekschool koor ten behoeve van het crisisco mité een kerkconcert gaf. De avond werd geopend door den heer J. van der Worp, directeur der kweek school, die met een terugblik op de oorlogsjaren 19141918, aan toonde, dat de tegenwoordige el lendige toestanden het gevolg van den onzaligcn oorlog waren. Het vrij uitgebreide programma is niet in zijn geheel te vermelden en waar hier in hoofdzaak dilettanten hunne krachten aan de uitvoering wijdden willen wij geen der medewerkenden afzonderlijk noemen; alleen dit wil len wij zeggen, dat de liederen bijna onberispelijk werden gezongen, zoo wel die met begeleiding als die wel ke a capella gezongen werden, ter wijl de solozang allerliefst klonk. Forsch en warm klonk het kooi: Dit is de dag, dien God ons schenkt (Bach) en fijn: O, kindeke klein (Bach.) Verzen zeggen is niet ieders werk; hier konden we hooren, dat el iemand aan het woord was, wie dil werk niet vreemd was. De begelei ding der liederen was in bekwame handen. In 'tkört; 'twas een mooie

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2