Jreskensche Courant 40 25 LaM- si TéImw. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verwarring bij steunverleening. FEUILLETON De strijd eener vrouw Gewestelijk Nieuws Woensdag 27 Januari 1932 Nummer 3700 uuucii urcsncns J I ,-tU. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens f 0,725Bui tenland f3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Dan 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel Handclsadocrlcntiën bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR ATI S verzekering voor de O/")/7! abormé's tegen ongelukken, en J (JIJ oei voor dé volgende bedragen: gulden bij levens- s~\ gld bij dood mm gld bij ver- gld bij ver- lange ongeschikt- 11 II I door lies van een jl Ües van een heid tot werken een ongeluk hand of voel oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim „Fatum" te 's-Gravenhagc. gld bij ver lies van een wijsvinger s-\ gld bij verlies III van eiken anderen vinger Een waarschuwing tegen vele instellingen, die bij het pu bliek om steun komen aan kloppen. Het Centraal Archief en Inlich tingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Am sterdam (Vondelstraat 19) zendt ons een uitvoerig schrijven, waarin wij o.a. lezen: Het schijnt ons van belang in de zen tijd, waarin zoovele instellingen een beroep doen op de milddadig heid van het publiek, de aandacht te vestigen op verschillende personen en instellingen, die naar het voor beeld van het „Leger des Heils" zich hebben georganiseerd als or ganen van „evangelisatie" en daar bij maatschappelijk werk verrichten. Velen denken, wanneer zij dez'e per sonen of lichamen steunen, hun gif ten goed besteden, aangezien de or ganisaties steeds met nadruk betoo- gen, dat zij volstrekt voor alle rich tingen openstaan en niemand afwij zen. Het optreden van deze instel lingen blijkt bij uitstek geëigend voor het maken van verwarring, zoodat giften, bestemd voor de een, de ander in handen komen en in het algemeen is het maatschappelijk werk, dat deze personen of kleine vereenigingen verrichten, van zoo geringen omvang en ook van zoo danige kwaliteit, dat niet kan wor den aangeraden en in sommige ge vallen beslist moet worden ontraden, deze instellingen of personen door bijdragen te steunen, 1 Het Centraal Archief acht dan niet gemotiveerd het geven van on dersteuning aan het Nederlandsche Leger des Heils (dat een zeer kleine groep bestrijkt), waarschuwt tegen het steunen van het Nationaal Red- dingsleger (dat geen bona-fide in stelling van weldadigheid is), ont raadt ernstig steun aan de Stichting „De Heilsbrigade" te Den Haag (omdat haar tehuis in het geheel niet bestaat), aan „Maranatha, stichting voor zendingsarbeid en maatschap pelijk werk" te Den Haag (maat schappelijk werk van minimalen om vang en officieren verdienen geen ver trouwen), aan de Haagsche Stads- zending „Emanuel" (leider ongun- (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 Ze was slank gebouwd en vlug in haar bewegingen, wat iets merk waardigs jeugdigs aan haar persoon gaf. Of was er iets opvallends jeugdigs in de uitdrukking van haar gezicht, in haar prettigen lach? Nie mand, die Dorothea Delaware ont moette gaf zich er rekenschap van, dat ze iemand was van ruim mid delbaren leeftijd en toch ze was over de zestig. De kamer, die zij en haar neef waren binnengegaan, was niet groot met lage ramen en gezellig gemeu beld, de zachte kleuren van 't blau we karpet en gordijnen, 't geelachtig- rose behang en de wazige tinten van de cretonnes, 'tdeed alles pret tig aan. Hier en daar op kleine tafeltjes lagen kleine boeken en stig beoordeeld), aan de Nederland sche Vrije Evangelische Vereeniging (waarschijnlijk slechts een gefin geerde vereeniging) en aan De Vrije Evangelisatie „Filadelfia" te Amersfoort (giften worden gebruikt voor levensonderhoud van een der evangelisten) en waarschuwt tegen „Remalia," Ilerv.-Katholiek Leger des Heils, te Utrecht. Volledig bemesten. Algemeen hoort men dat er min der kunstmest zal worden verkocht dan in vorige jaren. Het kan niet uitblijven, dat ak kers waarop te zeer aan kunstmest gespaard wordt, een gebrek aan voe dingsstoffen zullen krijgen, dat ge ringe oogsten er het gevolg van zullen zijn; vooral daar, waar nu reeds meer dan een jaar de be mesting te wenschen heeft overge laten, waar de bemesting te gering of onvolledig was. Het gewas ont wikkelt zich zeer gebrekkig, toont een zwakken en schralen stand, ter wijl dan het onkruid volop gelegen heid heeft zich welig te ontwikkelen, met gevolg een zeer geringe op brengst. Op den duur verkrijgt men dan een vervuilde akker, uitgeput aan voedingsstoffen. Is het dus ver standig, den oogst in de waagschaal te stellen, terwille van enkele tien tallen guldens, welke men per H.A. op de bemesting spaart? Geen en kele deskundige heeft op deze vraag een bevestigend antwoord gegeven, geen enkele practische landbouwer, die deze nadeelen ernstig overweegt, kan hierin toestemmen. Het stre ven van eiken landbouwer in deze crisistijden moet zijn, zijn product zoo goedkoop mogelijk voort te bren gen. Een feit is het dat wij zonder volledige bemesting geen goede oogsten kunnen halen en zoo er iets is, dat den boer ten gronde richt, dit halve oogsten zijn. Het gaat dus hierover, wat men bespaart als men de volledige bemesting achterwege laat en wat de gevolgen hiervan zijn. Gaan wij eens na den invloed van de bemesting op den kostprijs der producten, dan zullen wij zien, dat een volledige bemesting, gevende vol ledige oogsten den kostprijs ver laagt. Aangezien gemiddeld de uit gaven van een bemesting ongeveer overal stonden bloemen, o.a. een groote toef heerlijk ruikende violen, een vaas met witte hyacinthen en in een smaakvolle pot een bos goud gele narcissen, die, zooals Dorothea van de lijsters geschreven had in haar brief, wel de lente schenen aan te kondigen! In den open haard brandde een gezellig knappend houtvuur, een groote zwarte kat lag ervoor, die zich behagelijk, lui uitrolde en een fluweelige poot uitstak naar den kleinen onverbeterlijken Rip, die nog maar steeds vol blijdschap over de thuiskomst van zijn baas, keffend om de beenen van dezen heen bleef draaien. „Ga daar zitten, lieve jongen, in dien makkelijken stoel tegenover me, en vertel me alles, van A tot Z," zei Dorothea, glimlachend opziende naar haar langen neef, vanuit de lage canapé bij den haard. „Ge lukkig ben ik niet op een leeftijd of in een dergelijken achteruit- gaanden toestand, dat ik op een vast uur naar bed hoef. Ik zie aan je heele gezicht dat je me iets ge wichtigs hebt te vertellen, en ik ben al net zoo verlangend om 'tte hooren, als jij, om 't te vertellen, dus voor den dag er mee! Maar die 1/5 bedragen van de uitgaven aan vaste kosten, volgt hieruit, dat de kunstmest, die een zoo grooten in vloed op den oogst heeft, een van de goedkoopste hulpmiddelen is, om een goede opbrengst te verkrijgen. Bij achterwege laten der bemesting wordt de kostprijs van een bepaald gewas voor den boer per zeker ge wicht of zekere maat veel hooger, omdat de vaste kosten, als pacht, arbeidsloonen, zaden, enz. bij hooge en lage opbrengsten vrijwel gelijk blijven. Bovenstaande komt nog sterker tot uiting door de thans geldende lage kunstmestprijzen en door de stijging in prijs van enkele produc ten, wij denken hierbij aan aardap pelen, tarwe, enz. De prijzen der kunstmeststoffen zijn aanzienlijk gedaald. In de eerste plaats noemen wij de stikstofhou- dende meststoffen, welke thans zeer billijk zijn en reeds een groote be sparing geven op de bemesting. Wij noemen hier, vooral met het oog op de voorjaarsbemesting, kalksalpeter IG, Ammonsulfaatsalpeter (Leuna/ Montan) en Kalkammonsalpeter IG. En daar het in deze crisistijden van zeer groot belang is, te trachten zijn producten zoo goed en goed koop mogelijk te produceeren, komt voor de overbemesting op granen en later op de hakvrucht- en de Kalksalpeter IG op de eerste plaats, omdat deze meststof thans verre weg de goedkoopste zuivere sal petermeststof is. Maar vooral ook, omdat het zich zoo uitstekend voor alle grondsoorten leent. Naast de zeker werkende salpeterstikstof (15V2 pCt.) bevat kalksalpeter IG nog 28 pCt. kalk, wat gelijk te stellen is met 50 pCt. koolzure kalk. Deze fijnverdeelde kalk, die eveneens zeer snel in de bouwvoor oplost, is van zeer groot gewicht. Op de kleigron den, waar soms het gevaar van dicht slibben en verkorsten van den grond bestaat verkorst Kalksalpeter IG den grond niet, maar verbetert de struc tuur. Terwijl op de zand- en veen gronden met hun dikwijls ongunsti- gen kalktoestand, Kalksalpeter IG een zeer sterken invloed ten goede uitoefent. Ook het fosforzuur in Superfos faat en Thomasslakkenmeel is goed koop, de kalimeststoffen niet duur. Door de lage prijzen der kunst meststoffen zal men dus door een juist gebruik den kostprijs der pro ducten verlagen, de kans op verbete kleine grijze wolf van je moet je eerst tot kalmte zien te krijgen". De kleine grijze wolf, zooals Do rothea den bewegelijken terrier placht te betitelen, sprong op den schoot van zijn baas en gekalmeerd nu, liet hij zich tevreden aanhalen, terwijl Mark zijn verhaal begon. 0 HOOFDSTUK IV. Wat Mark vertelde. „Ik ben heelemaal niet zeker of U 'twel prettig zult vinden, daarom ben ik maar onmiddellijk hier naar toe gekomen, om 'tmet U te be spreken, eer ik een beslissing neem. Ik wou Mandover geen vast ant woord geven, vóór ik U gesproken had". „Mandover? Een vast antwoord waarover? Begin bij 't begin, beste jongen, ik heb nog niet eens de in leiding gehoord, laat staan het eerste hoofdstuk". „Eerlijk gezegd, duizelt 't me eenigszins, want ik heb 't gevoel of de groote kans van m'n leven ge komen is of zou 't alleen mijn onbedwingbare zucht naar avon tuur zijn, in ieder geval, ik voel me als een losgelaten schooljon gen en 1 1 ring der geldelijke uitkomsten ver- hoogen. Wij blijven er daarom bij, dat een oordeelkundig gebruik van kunst mest, van een 1 volledige bemesting, bij de tegenwoordig geldende lage prijzen daarvan niet alleen gewet tigd, maar noodzakelijk is. F. P. Schubert (1797—1828). 31 Januari 1797 werd „de schep per van het moderne kunstlied," Franz Peter Schubert, te Lichtenliol (een voorstad van Weenen) geboren. Van zijn vader, een onderwijzer, kreeg hij zijn eerste vioollessen en van een broer pianolessen; later werd hij leerling van Salieri. In hoofdzaak was Schubert toch auto didact. Dat hij zelf voelde de compositie techniek niet volkomen te beheer- schen blijkt hieruit, dat hij 14 dagen voor zijn dood weer stappen deed om les in het contrapunt te nemen. Herhaalde malen solliciteerde hij zonder succes naar den post van dirigent. 1 Schubert had overigens een enor me werkkrachthij componeerde bij na zonder uitzondering in zijn Ween - schen tijd iederen morgen van zes tot één uur. De hoofdbeteekenis van Schubert lag in het lied; hij wordt daarom ook wel genoemd „de schepper van het moderne kunstlied". Reeds op 17-jarigen leeftijd schreef hij een meesterwerk „Gretchen om Spinn- rade," een jaar later „Erlkönig". BRESKENS. Zaterdagavond had in de zaal van den heer W. Pleijte de jaarlijksche vergadering van het Ziekenfonds plaats, welke door een 60 leden be zocht was. Uit het jaarverslag bleek dat er een nadeelig slot was van f 347.16. Plet maatschappelijk kapitaal be droeg op 1 Januari 1932 f 3976.56. Besloten werd om art. 36 van het reglement te doen vervallen, terwijl art. 35 strenger zal worden gehand haafd. De contributie blijft evenals het vo rige jaar, doch de uitkeering zal JMark, schei nou uit, met dat pra ten in raadsels en vertel me in ge woon Hollandsch, wat 't allemaal te beteekenen heeft, je vergeet, dat je oude tante dergelijke verwarde taal niet volgen kan". Mark keek lachend naar zijn jeugdige, slanke tante met haarfijn, knap gezicht. „U bent niet oud en zal 'took nooit zijn, Tantetje. U doet me denken een een jong meisje, dat ik ontmoet heb, gunst, ja, dat was vanmiddag pas, 't lijkt me al tijden geleden! Zij heeft een recept voor eeuwige jeugd". „Wie is „zij" en heeft ze iets te maken met 't verrassende nieuws, dat je me te vertellen hebt?" „Neen, niets," lachte Mark op z'n ongedwongen, jongdensachtige manier. „Tot vanmiddag was ze een absolute vreemde voor me. Ze heet Lettice Carey, en, hoewel aller gekst, want ze lijkt hoegenaamd niets op U, doet ze me toch aan U denken. Dat zekere intens jeug dige hebt U met haar gemeen, ik geloof, dat jullie net iets voor elkaar zouden zijn. Maar ik kom nou niet, om over dat meisje te spreken. De questie is deze: Mandover heeft me voorgesteld met een expeditie mee te gaan, die hij uitzendt naar een on- gebracht worden op f 1.25 per dag. De aftredende bestuursleden G. Pleijte, Iz. de Jonge en J. Frelier werden allen herkozen. Inplaats van wijlen de heer Moer dijk is benoemd de heer A. Bruij- nooge. Vrijdag 22 Jan. j.l. sprak in de Ned. Herv. Kerk mej. Cato de Witte uit Utrecht, over het volk der Arme niërs. Mej. de Witte, die secretaresse is van het Nederlandsche Comité ter ondersteuning van het gemar telde Armeensche volk, hield een gloedvolle rede, waarin zij de vreese- lijke toestanden, waarin dit volk ver keert op duidelijke wijze teekende. Zij zelf heeft geruimen tijd te Alep po, de Arabische stad, waar vele Armeensche vluchtelingen in barak ken zijn ondergebracht, vertoefd. Zij is dus met de toestanden goed op de hoogte en deelde de meest roerende staaltjes mede van de wijze waarop de Mohamedaansche Tur ken dit volk trachten te verdelgen, waarin zij voor een groot deel reeds zijn geslaagd. Mannen, vrouwen, kinderen wor den de woestijn ingedreven en vin den daar, voor zoover zij er levend aankomen, den hongerdood. De Turksche regeering eischt dat de barakken te Aleppo opgeruimd worden en vervangen worden door steenen woningen. Doch de Arme niërs, die van alles beroofd zijn, moeten deze zelf bouwen. Een ge zin was er met groote inspanning in geslaagd vier muren, zonder ramen, neer te zetten. Doch voor een dak bezaten zij geen middelen. De man komt bezweet van den arbeid „thuis" en legt zich ter ruste in het daklooze huis. Hij krijgt longontsteking en sterft na twee dagen. Een vrouw verliest op één dag haar man en zeven kinderen. Slechts een paar voorbeelden uit duizend andere. Niet alleen vroeger, doch heden ten dage gebeurt dit. Meer dan één millioen slachtoffers van het Armeensche Christenvolk vielen reeds. Toch zijn deze Armeniërs bereid het Evangelie uit te dragen, onder diegenen, die de bewerkers van hun groote onheil zijnl Hulp wordt gelukkig reeds ge boden. De „Action Chrétienne en Orient" onder leiding van Dr. Mon- nier verricht prachtig barmhartig- heidswerk. Doch er is zoo heel veel beeknd deel van Afrika". „Mark," viel zijn tante zacht in de rede. „Ja, 't schijnt werkelijk nog heele maal ongerept te zijn, maar het is me nog niet recht duidelijk, wat ze er denken te vinden; Mandover zei iets van koper, zoowel als rubber, bovendien was hij geweldig geest driftig over een waarschijnlijke mo gelijkheid deze wildernis te kunnen herscheppen in een bewoonbaar oord voor blanken. Wat hij nou pre cies wil, ben ik niet achter, maar wat ik wel weet, is, dat ik mee zou gaan, om in gloeiende bewoordingen onze bevindingen op papier te zetten en deze artikelen aan de krant te zenden. Ik zorg dus voor 't jour nalistieke gedeelte en zal tevens nieuwe plantsoorten en insecten hel pen opsporen". „Ik moet zeggen, dat 't uiterstaan- lokkelijk klinkt, Mark". „Vindt U ook niet?" en in zijn stem was iets als van een gretige jongen. „Alleen ga ik ik niet als U 't ellendig zoudt vinden hier alleen te blijven en U eenzaam zoudt voe len. Ik laat de beslissing heelemaal aan U over. Wilt U liever, da.t ik thuis blijf, dan doe ik 't". j[Wordt vervolgd]',

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1