■AL. 'wéekmdmj aMimacoiSOJCOL Gewestelijk Nieuws Koning Kikkerdik en zij„ Gemengd Nieuws. Beursgebouw te Oostburg. Tooneeluitvoeringen op 7 Febr. a.s. door de Veieenigde Schouwspelers uit Amsterdam. Matinee en Avondvoorstelling KON VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 24 Jan. nam. 2,30 en 7,30 ,.Tangolita", THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 24 Jan. nam. 2,15 ,,Reve de Valse". Opérette in 3 actes. Muziek van O, Strauss. 12.35— 2.05 2.05— 5.20 5.20—10.20 10.20—11.50 RADIO-CENTRALE BRESKENS. Programma's 3e station: Zondag 24 Jan. 10.50—12.35 Berlijn. Leuven. Parijs. Leuven. Parijs. Maandag 25 Jan. 12.20— 5.20 Londen Regional. 5.20—10,Leuven. 10,12,Daventry. Dinsdag 26 Jan. 12.202.25 Daventry. 2.25— 3.20 Midland Regional 3.20— 5.20 Verzorging. 5.2010.— Leuven. 10.12.Daventry. N'ed. Herv. Kerk. Zondag 24 lanuari 1932. Biervliet v 9,30 ds Vrijlandt Breskens v 9,30 dhr I. Verduijn Collecte pastorie-bouwfonds. n 1,30 u Zondagsschool n 5 30 ds Huizinga C idzand v 9 30 u ds Visser Groede n 5.30 tl ds van Kooten Hoo'dplaat n 2 30 u ds Snijdelaar Nieuwvliet v 9 30 ds van Kooten Oostburg v 10 u ds Faber Schgondijke v 9,30 ds Snijdelaar. Waterldk. v 9,30 ds Huizinga IJzendijke v 9,30 ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. v 9,30 u ivtej. Da Dufour. 'denpunt der belangstelling. Na- de voorgestelde verlaging was iggebracht van 15 pCt. tot 7 hebben thans de leden van den tralen Bond van Transportar- lers te Rotterdam en Amsterdam le voorstellen waren gedaan door de Scheepvaartvereenigingen Zuid en Noord alsmede de afdeeling Rot terdam van den R.-K. Transportar beidersbond „St. Bonifacius" zich tegen deze verlaging uitgesproken Ook het van werkgeverszijde gedane voorstel inzake een verlaging van de gages in de koopvaardij met 15 pCt. is door den Centralen Bond ver worpen. Behalve een op handen zijnd con flict in het scheepvaartbedrijf, be staat er groote kans, dat het ook in het particuliere mijnbedrijf in Lim burg tot een conflict komt. De aan leiding tot dit laatste is de gescha pen toestand ten opzichte van de mijnwerkerspensioenen, ontstaan door de weigering der directies van de particuliere mijnen om het voor stel van den Nederlandschen R.-K. Mijnwerkersbond ter verbetering dier pensioenen te aanvaarden. De Bond heeft een scherpe resolutie aangeno men, waarin een afdoende regeling der pensioenen wordt geëischt en waarin verklaard wordt dat na Fe bruari a.s. de datum der opzeg ging van de bestaande loonsovereen- komst dat men geen contract- looze periode wenscht in te gaan. Bij het dreigende conflict zijn 17.000 arbeiders betrokken. De Rijks bemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aal- berse heeft de partijen opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen op Zaterdag 23 Januari op het ge meentehuis te Heerlen. 0 Na hjÊt. indienen van een wetsont werp, dat aan de Staten-Generaal de bevoegdheid geeft een bevel tot mo bilisatie. geheel of gedeeltelijk af te kondigen heeft de leider der so ciaaldemocratische fractie in de Tweede Kamer, Ir. Albarda thans een nieuw initiatief-voorstel aanhan gig gemaakt, dat beoogt om te voor komen, dat de regeering buiten de Staten-Generaal om in staat is om een leger van vijftig duizend man (de Bijzondere Vrijwillige Land storm) vöor binnenlandsche doel einden onder de wapenen te roepen. De indieners van dit wetsvoorstel achten het dringend noodzakelijk, dat aan den tegenwoordigen toe stand een einde wordt gemaakt. Het gereedstaan zoo zeggen zij van een organisatie, die de regeering in staat stelt, om met voorbijgaan van artikel 187 der Grondwet, en dus buiten de Staten-Generaal om, voor doeleinden van binnenlandsche politiek een vrijwilligersleger op de been te doen komen, achten zij niet bevorderlijk voor orde en rust. Vol gens de voorstellers moet worden hersteld de toestand, waarin geen mobilisatie, van welken omvang en met welke strekking ook, kan wor den ondernomen, zonder dat voldaan wordt aan het betreffende grond wetsartikel, dat immers bepaalt, dat in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden de dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn onder de wapenen worden geroepen, onver wijld bij de Staten-Generaal een wetsvoorstel moet worden ingediend om het onder de vvapenén blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen. BRESKENS. De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer zal op Vrijdag, 5 Fe bruari in het Sumajo-gebouw voor haar leden een filmavond houden. O.a. zullen vertoond worden de opening van de eerste Zeeuwsch Vlaamsche Jaarbeurs, de Zuiderzee film, het sleepen van de sluisdeuren voor de havenwerken te IJmuiden, de opening van de Staten-Generaal, enz. enz. Zooals gewoonlijk verbindt de V. V.V. het nuttige met het aange name. In samenwerking met den Breskenschen Zwembond zal een spreker uitgenoodigd worden om op dien avond een lezing te houden over het, voor een badplaats, ac- tueele onderwerp: 'n Zwem- en Red dingsbrigade. Wij twijfelen niet, of bij alle leden van vreemdelingenverkeer zal deze avond, waartoe zij vrijen toegang hebben, zeer in den smaak vallen. OOSTBURG. Op het Kantongerecht alhier werd Vrijdagmiddag j.l. een demonstratie gegeven met traangasverdedigings- en andere wapenen. Deze demonstratie werd, behalve door den kantonrechter en een vier tal burgemeesters van enkele omlig gende gemeenten, ook bijgewoond door gemeenteveldwachters en rijks veldwachters en door manschappen uit de verschillende brigades der Kon. marechaussee. De demonstratie werd gegeven door de firma Verjjntkx eu Rotterdam. Verbrukx ce uit Ook in deze genïeente'is thans, op initiatief van den Burgemeester een crisis-comité opgericht; daarin hebben zitting genomen het college van burgemeester en wethouders met de heeren D. Faber, Herv. predi kant, Pastoor A. Lievegoed, Ds Th. P. Potma ger. predikant, mr. J. Erasmus, Jac. Verplanke, J. B. Stok- kerman, J. J. Leenhouts, J. H. van Kampen, P. C. Catsman, F. H. E. Modde, Iz. J. Nortier en A. Vermue. Omtrent de wijze van werken is nog geen beslissing genomen. Dinsdagmiddag kwamen een paar leerlingen der Rijkskweekschool per fiets uit de Brouwerijstraat toen ze op den hoek van deze en de Volderstraat plotseling een vracht auto op zich zagen afkomen; de chauffeur had eenige malen met de claxon gewaarschuwd, maar de jon gelieden hadden daarop wellicht geen acht geslagen zoodat een aan rijding plaats had, die nog gelukkig afliep doordat de bestuurder yan den auto als het ware ploseling remde; een der jongelui kwam er met eene geringe ontvelling af; de andere had een doorgescheurde wang en moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. Op 15, 16.en 18 Januari 1932 hield de Konijnérifokkersvereeniging „Ons Belang" alhier in het Beurs gebouw haar le Nationale Tentoon stelling die een waar succes is ge weest. Deze werd geopend door de WelEd. Achtbare Heer P. Erasmus, Burgemeester dezer gemeente, te vens Eere-voorzitter dier vereeni ging. Hij feliciteerde het Bestuur en de leden met het genomen be sluit tot het houden van een nationa le tentoonstelling. Dat deze voor de oprichters een groot succes is ge worden bewijzen wel de 220 nummers die zijn ingezonden. Het was voor den vermaarden keurmeester K. Steenhuis uit Stadskanaal geen ge makkelijke taak om ieder te geven wat hem toekwam, doch na afloop was het bestuur ten volle tevreden over het werk dat hij voor het eerst in ZeeuwschVlaanderen heeft ge leverd, zoodat woorden van dank tot hem werden gericht. 1 Daar hij ook deze winter eene tentoonstelling van konijnen in het midden van ons land had' bezocht, bleek hem nu al gauw dat Westelijk ZeeuwschVlaanderen niet ten ach ter staat. De fokkers van dit gewest kunnen gerust met de fokkers van over de Schelde concurreeren. Door het groot aantal geschonken eere- prijzen was het bestuur met een mooi vraagprogramma voor den dag ge komen. Als eerste eereprijs werd ge noemd de zilveren medaille geschon ken door Zijne Excellentie den Com missaris der Koningin in de Provin cie Zeeland, die was uitgeloofd voor het mooiste konijn der tentoonstel ling. De winnaar werd de heer P. J. van Hal alhier met zijn Hollander Madagaskar, ram oud, die hiermede werd gefeliciteerd, daar ook tevens de Wisselbeker uitgeloofd door de vereeniging weer in zijn bezit kwam. Verder werd gefeliciteerd J. J. Ver sprille alhier voor het mooiste ko nijn der tentoonstelling op 1 na, die dit succes met zijn Poolkonijn voed ster oud wist te boeken. Als op volgers werden genoemd A. Krane en A. Aalbregtse te Zuidzande, D. Luteijn alhier, Aug. Thomaes en Gebrs. v. d. Ameele te Hoofdplaat, voor de volgende mooiste dieren. Nadat de wensch tot het bestuur werd uitgesproken dat zij zich in een druk bezoek zouden mogen verheu gen, werd de tentoonstelling voor geopend verklaard- Hierop nam de heer Louwerse, voorzitter der vereeniging het woord die ongeveer het navolgende zeide. Mijnheer de eere-voorzitter. H.et doet mij een groot genoegep IJ pqmens het bestuur en leden der vereeniging hartelijk dank te breng'eSr vóór de welwillende medewerking voor het openen van deze tentoonstelling. Naar ik meen, mijnheer de eere voorzitter is dit de eerste maal in het 4-jarig bestaan van onze ver eeniging, dat U voor ons de ten toonstelling opent, daar U de vo rige malen voor dienstzaken, of door huiselijke omstandigheden was verhinderd dit te doen. Het zal U wel zijn opgevallen dat de leden der vereeniging in dat 4-jarig tijdvak van vooruitstrevenden aard zijn ge weest, en dat het Bestuur het heeft aangedurfd om eene nationale ten toonstelling te houden. Het doet ons dan ook werkelijk goed, dat U die le Nadonale Tentoonstelling voor ons heeft Jigeopend. - Wij wetpn dat deze vereeniging staat in ht't teeken van Uwe be langstelling. Wij stellen dat zeer op prijs en wij hopen mijnheer de ee re-voorzitter dat U nog lang aan het hoofd van deze vereeniging moge staan, dat we op Uwe 'steun mogen blijven rekenen, dit alles medewer kende tot uitbouw en bloei van „Ons Belang". Verder werd nog een enkel woord gericht tot de Directeuren van het Beursgebouw en hen werd dank ge bracht voor het afstaan van dit ge bouw. De bestuursleden, inzonder heid de secretaris A. de Visser en de penningmeester P. J. van Hal, werden dank gebracht voor al de werkzaamheden die zij voor deze tentoonstelling hadden gedaan. Ook de leden Boeije, Duininck, Marsielje, Lanse en andere leden voor al de werkzaamheden die zij voor deze tentoonstelling hebben gedaan. De tentoonstelling is dan ook goed geslaagd. De 220 inzendingen waar onder een inzending uit Leeuwarden, bewijst wel dat er liefhebberij voor bestond. Er was dan ook voor de liefhebbers veel te genieten. De be kroningen zouden bij volledige ver melding een geheele krant vullen en daarom meenefi wij te kunnen volstaan met de ftiededeeling, dat werden toegekend (73 eerste prijzen door G. Th. ROTMAN. 47. Verschrikt keek Pierewietje op. Een raar dier, dat hij nog nooit ge zien had, stak zijn kop uit den aard hoop vlak voor hem. „Wees maar niet bang," zei het beest. „Ik ben Gimbert, de Das. Ik hoorde je on der den grond al huilen en dacht: Ik moet toch eens even kijken. Kom binnen, kom binnen!" Op handen en voeten kroop Pierewietje door het gat naar binnen. Het was bij den Das in huis warm en gezellig en hij voelde zich al gauw op z'n ge mak. 48. „Wat is dat?" vroeg Pierewiet, toen de Das even later zijn krant zat te lezen, en hij wees op een kijkglaasje, dat aan een lange buis zat, die van de zoldering afhing. „O, dat is mijn periscoop," zei Gim bert. „Overdag kan ik daardoor precies zien, wie er hierboven over den grond loopt en wie er aankomt. Want ik heb vele vijanden, weet je!" met 68 eereprijzen, 42 2c prijzen met 10 eereprijzen, 17 derde prijzen, 22 zeer eervolle en 3 eervolle ver meldingen. WATERLANDKERKJE. In de Donderdag gehouden raads vergadering, waar de H.H. Ver- brugge en de Milliano afwezig wa ren, werd met alg. st. afwijzend be schikt op het verzoek van het voor- loopig luchtvaart-comité. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f76,-. In verband met de win kelsluitingswet wordt een verorde ning vastgesteld, terwijl ten slotte tot lid van de Commissie van Toe zicht o phet L.O. met alg. st. wordt benoemd de heer J. D. Bareman. SLUIS. Op initiatief van den Edelachtb. Heer Burgemeester alhier werd een crisis-comité opgericht met het vol gende bestuur: W. Hoegen, P. F. van Hootegem, P. de Hullu, j. B. Albregts, P. J. Crooijmans, Jac. La- ko, P. F. van Overbeeke Sr en F. van der Werff. Maandag- en Dinsdagavond 1.1. hield een rondreizende troep kunste naars een tweetal voorstellingen. Er werden sterke staaltjes acrobatiek vertoond voor een vrij talrijk publiek en het applaus was geweldig. Door zuster Wilhelmina, ver pleegster bij het Wit-Gele Kruis wer den in 1931 pl.m. 4700 ziekenbezoe ken afgelegd. Er stonden 46 zuige lingen onder controle die het con sultatiebureau bezochten. Voor T.B.C.-bestrijding werd 244 maal een bezoek gebracht en 172 artikelen uitgeleend. Totaal afgelegde bezoeken be draagt 5424. SCHOONDJJKE. Donderdag hield de raad dezer gemeente vergadering, waarbij alle leden present waren. Ingekomen was een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring verordening op de besmettelijke ziek ten. Een verzoek van dit college of er bezwaar bestond tegen het verzetten der kermis te Retranchement. Van het Ned. Vakverbond aan wijzende werlcobjecten voor de werk- loozen, n.l. aanleggen kanaal Sluis Breskens. Alles voor kennisgeving aangeno men, evenals een verzoek der ge meente Wehl tot instelling van een ministerie van Landbouw en dat van Grauw en Langendam tot steun vlas industrie. Nadat een wijziging in de be grooting was aangebracht, werd be sloten de aangekochte motorbrand spuit ad f 2800 te doen aflossen in 14 jaar, omdat naar den zin' van Ged. Staten geen tijdelijk kas geld op de banken mag geplaatst worden, maar wel aan gemeenten ter leen gegeven, werd besloten aan Oostburg f 6000 te leenen. De winkelsluiting werd geregeld zoo, dat de winkels des Zondags mogen geopend zijn van 6 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds, behou dens goedkeuring van de Kroon. De heer F. Engels werd herbe noemd als lid der commissie op het L.O. De onderhandelingen met den mi nister hebben geleid tot de slotsom, dat voor dc werkloozen 22 cent per uur betaald zal worden gedurende een tijdvak. Uit den raad gingen stemmen op, dat de arbeiders zich zouden organiseeren. Een tewerk gestelde werkelooze aan de gemeen te zal niet meer mogen werken dan het weekloon bedraagt van een steuntrekker. 1 Bij de rondvraag werd naar de mogelijkheid gevraagd van aanslui ting van de woning van den rijks veldwachter aan het telefoonnet en een verbetering van den achterweg bepleit. Hierna sluiting der vergadering. De Regels voor den weg. VIII. Voetgangers. Loop niet op den rijweg of op het rijwielpad, wanneer er ook een voetpad of trottoir is. De voetpaden zijn voor U ge maakt, gebruikt ze dus. Door onnoodig op den rijweg te loopen, hindert gij het verkeer. POSTERIJEN. IJZEN DIJKE. Aan het postkantoor alhier werd ln de maand Dec. op spaarbankboekjes ingelegd f 25,621, - en terugbetaald f 2,121,54; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 23,499,10. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. SLUIS. Aan het hulpposckantoor alhier werd tie loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f 4,788.46 en -rerugbet. f 5,977,94; derhalve minder jhgelegd dan terugbetaald f 1,189,48. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Hoogwatergeijj Breskens. Zaitrdag 23 Jan 12,52 1,16 /.nndag 24 1,32 I 56 Maandag 25 2,17 2.41 Dinsdag 26 2 52 3,16 Volle Maan Zaterdag 23 lanuari om 2,04. Licht op woon* Rijwielen (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zateidag 23 Jan. nam. 4,58 Zondag 24 5,00 Maandag 25 5,01 Oinsdag 26 5 03 Ontduiking. Vorige week is te Nleuwe-Pekela nog ongeveer 2000 liter niet aange geven benzine in beslag genomen.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2